Rabobank Q Mgr. Möller: convicten voor priesterstudenten gewenst „Wiar haal ik 't geld vandaan om mijn voorraden en debiteuren te financieren?" kerk wereld „Twee heren dienen" kan in Verenigde Staten Conflict kerk - regering in Zuid-Afrika onvermijdelijk Werkende jongeren over het algemeen best tevreden Korte metten BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 PAGINfy DEN HAAG (ANP) - Veel wer kende jongeren vinden arbeid nog steeds zeer belangrijk. Chefs en bazen blijken in de meeste gevallen tevreden te zijn over de ijver en de presta ties van de jongens. Dit blijkt uit een landelijk TNO- onderzoek gedurende anderhalf jaar (van april 1974 tot oktober 1975), waarbij eerst duizend lts- ers werden ondervraagd toen ze nog op school zaten; vervolgens werden 500 johgens die daarna gingen werken na een jaar nog maals geïnterviewd. Uit het door het Nederlands In stituut voor Preventieve Genees kunde van TNO uitgevoerde on derzoek wordt duidelijk dat de jongens zelf ook zeer redelijk Chinees gezin mag nog een maand blijven (van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Chinese me vrouw Gosengguat uit Doetin- chem, die vandaag het land zou hebben moeten verlaten nadat ze een jarenlange papieren strijd om een permanten ver blijf van haar en haar drie kin deren verloor, mag nog een maand blijven. Dat is het resultaat van de in spanningen die diverse mensen zich na het lezen van de eerste krantenberichten hebben ge troost om de familie in Neder land te kunnen houden. Vanuit Doetinchem zijn eind vorige week diverse telegrammen aan kabinet en koningin gestuurd, waarna staatssecretaris Zeeval- king van justitie liet weten dat de vrouw nog tot 11 maart in Doetinchem mag blijven in af wachting van verdere pogingen haar verblijf permanent te ma ken. Meldingspost voor UFO'S ARNHEM (ANP) - Nadat de meerderheid van de gemeente lijke politiekorpsen al positief had gereageerd op het vereoek van de werkgroep Nobovo om bij de politie binnenkomende meldingen van vreemde lucht verschijnselen te melden, heb ben nu ook de Koninklijke Ma rechaussee en het korps rijk spolitie in ons land toegezegd aan het meldingsnet van de No bovo te zullen meewerken. Nobovo (Nederlands Onderzoek Bureau voor Ongeïdentificeerde Vliegende Objecten) wil de mel dingen op wetenschappelijke wijze verzamelen, classificeren en onderzoeken. Volgens een woordvoerder van de werk groep bestond alleen nog in de Verenigde Staten een dergelijke samenwerking tussen onderzoe kers en de politie. Het onderzoek dat de werk groep Nobovo heeft ingesteld na het in de eerste kerstnacht bo ven de vliegbasis Deelen waar genomen verschijnsel, heeft uit gewezen dat de waarnemers waarschijnlijk een overkomend vliegtuig en later twee sterren hebben gezien, aldus Nobovo. tevreden zijn met hun eigen ar beidssituatie. Dit ondanks dat 25 pet van de schoolverlaters een baan heeft moeten aanvaar den, die beneden het scholing sniveau ligt en in veel gevallen zelfs niets met techniek te ma ken heeft De grootste tegenval ler voor de lts'er was echter het vrijwel ontbreken van kansen op promotie of verdere oplei ding. Ook chefs zagen weinig promotiemogelijkheden voor de jongens. De meeste jongeren vonden dat de sfeer op het werk, de prettige omgang met collega's en chefs, deze tegen valler weer goedmaakten. Van de groep is 22 pet na het verlaten van de school enige tijd werkloos geweest, zo blijkt ver der uit het onderzoek, waarbij wordt opgemerkt dat deze uit komst betrekking heeft op de periode die voorafging aan de ernstige verslechtering van de werkgelegenheidssituatie, die zich nog voordoet. Zaak tegen ex-SS'er Loyen voor Hoge Raad DEN HAAG (ANP) - ,De cassa tiebehandeling door de Hoge Raad van de zaak tegen de tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde 58-jarige fabrieksar beider én ex-SS'er L. J. Loyen uit Horn (L.) zal op dinsdagmid dag 26 april beginnen. Dan hou den de twee raadslieden hun pleidooien. De bijzondere strafkamer van de rechtbank Roermond veroor deelde Loyen op 14 december vorig jaar tot deze straf wegens het als SS-kampbewaker plegen van oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid in het kamp voor Pools-Joodse dwangarbeiders in Bobruisk in Rusland van mei 1942 tot en met september 1943. Loyen tekende tegen het vonnis - dat overeen komstig de eis was cassatie aan bij de Hoge Raad. Binnenkort shampoo tegen hoofdluis UTRECHT (ANP) Het minis terie van Volksgezondheid zal, naar wordt verwacht, binne- kort nieuwe middelen tegen hoofdluis vrijgeven voor de verkoop. Het gaat om haarwa ter en shampoo waarin het be strijdingsmiddel „malathion" is verwerkt. In Engeland zijn met dit insecticide zeer positieve er varingen opgedaan. De laatste maanden is uit onder zoek gebleken dat „gamma-he- xachloorcyclohexaan", het be strijdingsmiddel dat nu in Ne derland wordt gebruikt, niet meer voldoet doordat de hoofd luis er immuun voor geworden is. De bestrijding van hoofdluis is plotseling actueel geworden omdat dit insect, na twintig jaar te zijn „weggeweest", de kop weer heeft opgestoken. Antwoorden van de Rabobank op vragen van detaillisten en groothandelaren. In de detail- en groothandel stijgen de loonkosten vaak sneller dan de brutowinst. Daardoor wordt het steeds moeilijker om uw bedrijfsgroei uit eigen middelen te financieren. Zo zitten detaillisten en groothandelaren met de financiering van hun kostbare voor raden. Voor grossiers komt er nog bij, dat ze vaak gedwongen zijn afnemers krediet te geven. Ook daarvoor is geld nodig. Waar haalt u dat geld vandaan? Uitgekiend financieringsplan. Ook de kosten van de financiering zetten uw winstmarge onder druk. Daarom moet uw financieringsplan erg goed doordacht zijn en precies op maat. De Rabobank is op dit terrein de adviseur bij uitstek. Want 1 op de 4 detaillisten/groothandelaren is al cliënt bij onze bank. En met onze 3100 kantoren over het hele land kennen we overal de plaatselijke omstandigheden. Vooral voor detaillisten is dat van groot belang. Speciale brochure voor ondernemers. De Rabobank kan erg veel bete kenen voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Wat allemaal, dat hebben we op een rijtje gezet in een leesbare en overzichtelijke brochure. Die ligt voor het meenemen bij elke Rabobank. Stap er eens binnen. Kunt u meteen eens praten over bijv. üw voorraad en üw de biteuren. Doen. Graag ontvang ik de brochure I voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. (Firma) naam Ter attentie van Adres "Het is verleidelijk om terug te vallen op leverancierskrediet. Maar als je het goed bekijkt is dat niet goedkoop, je verspeelt namelijk prachtige kortingen voorkontant. Plaats U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar. De Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700. Eindhoven. geld en goede raad. Mgr. J. Möller van het r.-k. bisdom Groningen is voor oprichting van con victen bij de theologische hogescholen, waar de priesterstudenten die dat wen sen kunnen leven. Mgr. Möller zei dit in een interview voor KRO-televisie. Volgens hem is er een aantal kandidaten dat dit graag wil. „We krijgen op het ogenblik jongens van achttien jaar die priester willen worden en een opleiding wensen die daarop gericht is. Een dergelijk verlan gen vind ik diep authentiek". Deze leef groep moet niet berusten op persoonlij ke verhoudingen, maar een zekere structuur hebben zonder echter af te sluiten van de werkelijkheid. De bisschop ziet de kansen op een goede geestelijke vorming van jaar tot jaar verbeteren. Bij de opleidingen wordt er veel aandacht aan besteed, maar er is een tijd geweest dat men ongenuanceerd reageerde tegen het ou de seminarie, dat mgr. Möller overigens ook niet terug zou willen. „Als je celibataire priesters wilt vor men, is er speciale gerichtheid nodig op leven en gebed. Daar zul je in zekere zin specialist in moeten zijn". De bisschoppen hebben de gemeen schappelijke zorg om voldoende pries ters te hebben, om de studenten goed in te leiden in de traditie van het chris telijk geloven en van de katholieke kerk en hen een echte geestelijke vorming te geven, zodat ze geestelijke leiders kun nen worden. Tussen de bisschoppen is verschil van mening over de wijze waarop dit doel moet worden bereikt en in de beoorde ling van bepaalde situaties op hogescho len, zo zei hij. Met mgr. Gijsen is mgr. Möller het eens, dat de gerichtheid op het priesterschap onvoldoende is op de theologische hogescholen. Vele docen ten vinden dat ook. Dat er verschillende opleidingen zijn, kan volgens de bisschop een verrijking zijn, mits ze goed contact houden. „Als er grote tegenstellingen tussen bestaan, komen er natuurlijk ook tegenstellingen tussen de afgestudeerden". Hij zei te hopen op samenwerking tussen de Ho geschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen en het grootseminarie Rolduc. Mgr. Möller onderstreepte de gedrag slijn van de bisschoppen ook in de toekomst aan te dringen op het ontslag van priester-docenten die gaan huwen. Hierin moet één lijn worden getrokken. Het bekijken van geval tot geval, of iemand ook na zijn huwelijk geschikt blijft om celibataire priesters op te lei den, zou „vreselijk discriminerend" zijn. Hoewel de hogescholen weinig priesters afleveren, noemde hij deze toch van grote betekenis voor de kerk, omdat er vele katecheten en pastorale werkers worden opgeleid. Van verreweg de meeste docenten ver klaarde mgr. Möller dat ze zeef geenga- geerd zijn en met dezelfde problemen zitten als de bisschoppen. „Ze trachten een oplossing te vinden, aangepast aan de studenten waarmee ze te maken hebben". Wanneer men geen universitaire titel heeft dan kan men in de Verenigde Staten altijd nog pastor of bisschop worden door een paar dol lar te betalen aan een van. de talrijke „religieu ze" groeperingen, die per brief wijdingen uit delen. Die geringe betaling levert zeer hoge rente op, omdat geestelijke bedienaren vrijstelling van de directe belastingen kunnen krijgen. In het dorp je Hardenbergh in de staat New York behoeven op die manier 118 van de 236 inwoners geen directe belastingen te betalen, omdat zij alle maal bedienaar van dezelfde secte zijn. De Amerikaanse belastingdienst kan hiertegen niets ondernemen, omdat de vrijheid van den ken en godsdienst in de grondwet is vastgelegd. De federale belastingendienst in Washington beperkt zich ertoe te proberen om de honder den secten te overreden geen belastingvrijdom aan te vragen. Een ambtenaar zei in dit ver band: je kunt wel vinden, dat deze of gene een oplichter is, maar het is verduveld moeilijk dat voor de rechter te bewijzen. Ondertussen fungeren de vele secten als even- zovele postorderbedrijven voor godsdienstige titels. De „Kerk van het Universele Leven" de duurste. Zij levert een doctorstitel in de theologie raison van twintig dollar. Deze kerk heeft geen leer, maar gelooft in alles wat rechtvaardig is. Wat rechtvaardig is, kan iede reen voor zichzelf uitmaken. Andere secten zijn goedkoper. In Sacramento in Californië levert de „Kerk van Moeder Aar de" aan een ieder, die drie dollar overmaakt, de titel van honorair aartsbisschop. De r,k. kerk in Zuid-Afrika ondersteunt ondubbelzinnig de zwarte meerderheid van het volk. Zij meent daarom, dat een conflikt met de rege-, ring Vorster onvermijdelijk is, aldus aartsbisschop Hurley van Durban naar aanleiding van de conferentie der Zuida- frikaanse bisschoppen. Het Zuidafrikaanse episcopaat heeft in een verklaring na zijn vergadering het sociale en po litieke systeem in Zuid-Afrika als feitelijke onderdrukking veroordeeld en diepingrijpen de verandering geëist ter ver mijding van verder bloedver gieten. Aartsbisschop Hurley deelde mee, dat de begonnen integra tie van zwart en blank verder wordt doorgetrokken naar alle instellingen van de kerk, zoals weeshuizen en dergelijke. Aartsbisschop Hurley, die be kend staat als een krachtig tegenstander van de apartheid ontkende nadrukkelijk, dat de r.k. kerk zou zwichten voor de maatregelen, die de regering heeft genomen, toen verschil lende katholieke scholen voor blanken ook gekleurde leerlin gen aannamen. De regering heeft met name de subsidie ingetrokken. De scholen blijven open voor alle kinderen, ook zonder sub sidie van de regering, aldus de aartsbisschop. De integratie in de ziekenhuizen en weeshuizen zal echter pas ingevoerd wor den na overleg met alle be trokken partijen. Over het besluit der bisschop penconferentie tot uitdrukke lijke erkenning van het recht op dienstweigering en de ver klaring over de steun aan de onderdrukte meerderheid, ver klaarde aartsbischop Hurley verder, dat het hierbij niet gaat om een politieke positie bepaling. „Wij zeggen niet hoe Zuid-Afrika er in de toekomst politiek moet uitzien". Overi gens zei hij geen hoop te heb ben, dat de blanke minderheid in Zuid-Afrika van houding zal veranderen. Na enkele maanden van stilte hervat de gesuspendeerde Franse aartsbisschop mgr. Marcel Lefebvre in het open baar zijn activiteit. Deze week houdt hij in Parijs een conferentie over priester schap en de trouw aan de kerk. Zaterdag wordt hij in Aix en Provence verwacht en daarna in Nice. Onlangs dien de hij de tonsuur toe aan ach tentwintig religieuzen in Eco- ne en wijdde hij twee subdia kens. In Marseille, aartsbis schoppelijke zetel van mgr. Roger Etchegaray, voorzitter van de Franse bisschoppen conferentie, zal hij een hoog mis opdragen volgens de voor-conciliaire Latijnse ri tus. Bij gelegenheid van het Fran- ciscusjaar zullen de Vaticaan se posterijen op 10 maart een serie herdenkingszegels uitge ven, met zes verschillende moetieven uit de illustraties van Duilio Cambellotti bij het Zonnelied. Op 21 maart volgt de uitgave van een serie van zes voorgefrankeerde ansicht kaarten, met dezelfde motie ven. Paus Paulus zal op 23 februa ri, bij gelegenheid van As woensdag, deelnemen aan de boeteprocessie op het Sint- Pietersplein. Na de processie zal hij in de Sint-Pieter een heilige mis opdragen en de wijding van de as verrichten. Drs. K. A. Schippers, die is benoemd tot lector in de prak tische theologie aan de Theolo gische Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken te Kam pen, zal vrijdagmiddag drie uur zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een rede, getiteld: „De ge meente als leergemeenschap". De bijeenkomst zal zijn in de aula van de Theologische Ho geschool, Oudestraat 6 te Kampen. Dr. W. Visser 't Hooft, ex-se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, heeft bij het in ontvangst nemen van de Goetheprijs 1977, gesproken over de houding van Europa tegenover de derde wereld. Hij zei, dat het niet meer eerlijk was Europa neo-kolonialisme aan te wrijven, omdat het ko lonialisme tot het verleden be hoort en het werelddeel een tijdperk van ontwikkelingspo litiek is binnengetreden. Dr. Visser 't Hooft heeft het aan de prijs verbonden jaargeld van vijfentwintigduizend mark ter beschikking gesteld van de Zuidindiase pastor Godwin Shiri, die in Hamburg wil pro moveren op de sociaal-ethi sche vraagstukken van zijn thuiskerk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6