Verkoop Hoeve Alkemade blijkt mooie droom Fel verzet tegen sluiting motorenfabriek in Alphen KAMERLID IMKAMP: MENSEN HEBBEN RECHT OP VOORZIENINGEN" Vrijblijvend antwoord ministerie op vragen geluidshinder Prins Bernhardlaan GEMEENTE KAN MARKTWAARDE NIET BEUREN Groen licht voor verkoop van hofstede Den Toll Sloop kerkgebouw Oude Wetering begonnen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 PAGINA 4iïV ROELOFARENDSVEEN Het ziet er niet naar uit dat de Hoeve Alkemade, een ruim 60 hectare groot akkerbouwbedrijf in de Haarlemmermeer in bezit van de gemeente Alkemade, binnen afzienbare tijd zal worden verkocht Drs. Nugteren zei gisteravond in de commissie financiën, dat de boerderij volgens de agrarische deskundigen van het CDA in de huidi ge verpachte staat veel minder zal opbrengen dan de werkelijke waarde. Het lijkt het CDA dan ook niet zo verstandig om tot verkoop over te gaan. Drs. Nugteren reageerde daar- fijn zou zijn om dat te gelde te mee op het proefballonnetje dat vorige maand door VGA-er Kret was opgelaten om tot verkoop van de Hoeve over te gaan om met de opbrengst de gemeente Alkemade uit de geldzorgen te halen. Met de opbrengst zou on der meer een sporthal of een beschoeiing langs de Koppoel- laan en Past v.d. Plaatsstraat in Rijp wetering worden gereali seerd. Kret vroeg vorige maand om een ambtelijk onderzoek naar de mogelijkheden van ver koop in te stellen. Hoewel Nugteren gisteren be vond hij de gedachte aan ver koop onrealistisch. Volgens Nugteren is de gemeente door een pachtcontract aan handen en voeten gebonden. Het pacht contract loopt nog lang. Na een contract heeft een pachter na melijk na 12 jaar het recht om nog eens zes jaar te pachten en daarna heeft hij nog recht van eerste koop. Die voorwaarden maken het voor een gegadigde niet erg attractief om het 60 hectare grote bedrijf aan te ko pen. Schattingen van Nugteren geven te zien dat de huidige grip had voor de opinie van zijn verkoopwaarde rond één mil- collega Kret, dat de gemeente joen gulden ligt, terwijl de een groot bedrag heeft zitten in een hoeve, die weinig rende ment opbrengt en dat het wel waarde zonder pacht op de vrije markt tegen de vier miljoen gul den loopt. Sporthal bij 't Alkebad Terwijl de financiencom- missie gisteravond pro beerde geldbronnen voor de bouw van een sporthal aan te boren, gaan de voorbereidingen voor de bouw van zo'n hal ge woon door. De plannen van de sport hallencom missie zijn nog geheim, maar een tipje van de sluier is inmiddels toch al opgelicht Uit het deze week ter in zage gelegde bestem mingsplan Gogh blijkt dat de sporthal aan het zwembad ,,'t Alkebad" wordt gebouwd. Eerder was er sprake van dat een parkeerterrein zwem bad en sporthal zou scheiden. Er zal nu een parkeerterrein naast het tafeltennist entrum van de Treffers worden aan gelegd. Pachtingen Raadslid Nugteren wees er ook nog op dat de pachtprijzen bin nenkort door minister Van der Stee zullen worden verhoogd. De pachtprijs, die nu 26.000 gul den per jaar bedraagt zal dan het rendement iets verhogen en door het optrekken van de pachtprijzen zullen ook automa tisch de waarde van de akker- bouwbedrijven omhoog gaan. Wethouder Verhaar, die de zie ke wethouder Rietbroek verving antwoordde de heer Nugteren dat ook het college weinig heil ziet in een verkoop, maar voor lopig het ambtelijk rapport wil afwachten. De heer Kret zei gis teravond dat hij het betreurde dat zo'n groot bedrag vast zit, maar dat het door de pachtbe- palingen wel erg moeilijk zal worden om tot de verkoop over te gaan. De commissie financiën ging ac- coord met het voorstel om de boekhouding van het dorpshuis De Alkeburcht door te laten lichten. Dat gaat naar schatting 3000 gulden kosten. De gemeen te Alkemade wil voordat ze fi nanciële concessies doet aan het ALPHEN AAN DEN RIJN - De minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne Ire ne Vorrink heeft geantwoord op schriftelij ke vragen, ingediend door D'66 Tweede Ka merlid drJH. Imkamp, over het in het janua rinummer van de Consumentenbond gepu bliceerde rapport over geluidshinder. Na metingen van de Bond werd onder meer vastgesteld, dat het geluidsniveau op de Prins Bernhardlaan 74 dB/A (decibel) be draagt. Daarop concludeerde de Consumen tenbond dat de gemeente dan wel niet wet telijk maar wel moreel verplicht is voorzie ningen te treffen. Een van de vragen van Imkamp was dan ook: „Kan de minister in het bijzonder mededelen welke geluidswe- rende voorzieningen getroffen zullen wor den bij de Prins Bernhardlaan in Alphen aan den Rijn?" De minister zegt in haar antwoord op die vraag dat de gemeente Alphen zich onlangs in verbin ding heeft gesteld met de inspecteur van de volks- gezondheid, die belast is met het toezicht houden op de hygiëne en het milieu in de provincie Zuid-Holland, „met het doel om via te Verrichten geluidsmetingen na te gaan in hoeverre van een toename van het geluidsniveau langs de Prins Bernhardlaan sprake is nu de reconstructie van deze weg is voltooid." Geen woord dus over aan te brengen voorzieningen. De heer Imkamp, nog niet op de hoogte van het antwoord van de minister, gaf gisterenavond laat zijn eerste reactie: „Als je 'n x-aantal jaren mee loopt als kamerlid weet je dat je op zo'n vraag een kluitje-m-het-riet-antwoord kunt verwachten. De bestuurlijke molens malen nu eenmaal erg langzaam." De heer Imkamp heeft evenwel erg veel moeite met die langzaam malende molens. „Ik vind dat er te veel geluid is. Ik vind dat er al voorzieningen getroffen hadden kunnen worden bij de verbre ding van de Prins Bernhardlaan, maar ja, wij als kamerlid lopen altijd een stuk vooruit op het bestuurlijke." Imkamp heeft begrip voor de ver strekkende consequenties die eventueel aan te brengen voorzieningen in de Prins Bernhardlaan met zich mee zullen brengen. Het Tweede Kamer lid is van mening dat er een ontzaglijke discussie zal losbarsten als er besloten zou worden voorzie ningen te treffen voor de Prins Bernhardlaan. „Ieder is daar ook bang voor, zowel de gemeenten in het algemeen als het ministerie. Als er in een straat ergens in een stad voorzieningen worden getroffen dan staan er in Nederland onmiddellijk een x-straten in y-steden klaar om ook voor voorzieningen in aanmerking te komen." Ingewikkeld Ook de financiële consequenties zijn volgens Im kamp vooralsnog niet te overzien. „Vorrink heeft daarvoor geen budget. Ik denk dat bij te treffen voorzieningen minister Boersma er aan te pas moet komen of er in zijn werkgelegenheidspot nog gelden te vinden zijn. Misschien heeft ook minister Westerterp nog ergens wat over." Volgens de heer Imkamp zal het trouwens een ontzettend ingewik kelde zaak worden. „Het voornaamste knelpunt zal natuurlijk de verdeelsleutel worden. Wie gaat wat betalen? Mogelijk dat er een verdeling gaat komen tussen Rijk, Provincie en Gemeente. Gunstig De heer Imkamp zegt van meet af aan gevonden te hebben dat de kaarten voor de bewoners langs de Prins Bernhardlaan gunstig lagen om voor voorzieningen in aanmerking te komen. „Persoonlijk ben ik er van overtuigd dat de men sen daar recht op hebben." Imkamp heeft kritiek op het Alphense gemeentebestuur. „Ik vind dit toch geen fraai voorbeeld van een uitgewogen beleid dat rekening houdt met de elementaire belangen van mensen. Op grond daarvan ben ik van meet af aan een groot voorstander geweest van voorzieningen." De heer Imkamp zegt verder weinig meer te kunnen doen dan de resultaten van de door de gemeente te verrichten metingen af te wachten. „Ik ben vanaf het begin de toestand naarstig blijven volgen. Het enige dat ik nu kan doen is de vinger aan de pols houden." Als de uitslag van de metingen bekend is zal het Tweede Kamerlid zich beraden over nieuw te ondernemen stappen. Dr. mr. Imkamp Inwonertal Leimuiden 55 gestegen LEIMUIDEN Het aantal in woners van Leimuiden is in 1976 met 55 gestegen. Dit is helemaal te danken aan het aan tal geboorten: 73 want het aan tal nieuwe vestigingen staat ge lijk met het aantal personen die naar elders is vertrokken: 140. (18 personen overleden). De to tale populatie per 31.12.1976 be droeg 4226 waarvan 2160 van het manlijk geslacht tegen 2011 vrouwen. Rijnsaterwou- de groeit niet RIJNSATERWOUDE Het aantal inwoners van Rijnsater- woude is in 1976 gelijk gebleven Statistisch gezien springt dit jaar eruit met 9 overlijdensge- vallen (in de afgelopen jaren 4 of 5). Ook het aantal geboorten is verdubbeld: 19 tegen gemid deld 9 of 10. 51 personen hebben zich in de Gemeente gevestigd, terwijl 61 zijn vertrokken per 31 dec. 1976 telde het dorp 1250 inwoners. KOUDEKERK De commissie personeelszaken, be stuurlijke en algemene zaken van Koudekerk aan den Rijn ging gisteravond akkoord met de verkoop van de ridderhofstede Den Toll voor drie ton. De commis sie adviseert de raad goedkeuring te verlenen aan de verkoop aan mevr. M. M. T. Vreugdenhil-Veldhuy- zen van Zanten. De Ridderhofstad „Den Toll" is destijds als landhuis gebouwd, maar heeft in de loop der eeuwen verschillende verschijningsvor men gehad, wat het opstellen van een restauratieplan er niet gemakkelijker op heeft gemaakt. De rijksdienst voor de monumen tenzorg acht een woonbestemming het meest verantwoord. Een restauratieplan is inmiddels door architect Van der Steren te Leiderdorp ingediend. De grachtenpartij, die in 1870 rond het gebouw lag zal weer in ere worden hersteld. Voor het aanschaffen van nieuwe zonweringen van het verzorgingstehuis „Rhijndael" zal een gemeentegarantie worden verstrekt, voor het aangaan van een lening. De commissie stemde tevens in met een voorstel tot aankoop van een perceel grond van de heer J. Vroom, gelegen tussen de Hoogewaard en Achterom, voor een bedrag van 272.500,-. Deze aankoop wordt gedaan in het kader van het reconstructieplan voor het Middengebied. Het aantal inwoners van Koudekerk aan den Rijn is per 1 januari 1977 definitief vastgesteld op 4.150. Nieuwe trainer voor Hazerswoudse Boys HAZERSWOUDE Wiek Her mans uit Zoe term eer zal ook in het volgend seizoen bij de voet balvereniging Hazerswoudse Boys als (hoofd)trainer funge ren. Bestuur van de Boys zowel als Hermans hebben hiertoe be sloten na gezamenlijk overleg. Zeker is in elk geval al dat hij in de komende competitie niet zal kunnen beschikken over standaardteamspeler Chiel Kampman. De destijds in het Langeraarse Altior opererende Kampman verandert van werk kring (thans is hij actief op de gemeentesecretarie) en verhuist naar een andere gemeente. Uit gesloten is overigens niet dat Sjaak van Dorp, aan het begin van dit seizoen overgegaan naar Noordwijk, op het oude nest zal terugkeren. Kamerlid naar Hazerswoude HAZERSWOUDE Arie van de Hek, lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA, gaat in Ha zerswoude het sociaal-economi sche beleid van het kabinet Den Uyl onder de loep nemen. Dat doet hij op donderdag 17 februari in het Michelshuis, waar om 20.00 uur de openbare vergadering van de plaatselijke PvdA-afdeling begint OUDE WETERING Slopers zijn gisteren be gonnen met het afbre ken van het voormalige gebouw van de r.k. pa rochie in Oude Wete ring. Dat gebeurt na an derhalf jaar touwtrek ken tussen de gemeente en de eigenaar van het kerkgebouw en de er omheen liggende grond. Oude betering komt door de sloop eindelijk af van een zeer vervallen gebouw, dat het aan zien van de Weteringboulevard ernstig schaadde. Het gebouw is sinds tien jaar niet meer als kerkgebouw in gebruik. Het heeft een tijdje een polyester- fabriek gehuisvest, maar toen die vertrok, verviel het ge bouw snel tot een bouwvallig complex. Kinderen speelden graag in de oude kerk, maar dat werd al snel levensgevaar lijk De dienst openbare wer ken van de gemeente Alkema de constateerde, dat er om het gebouw een omheining moest komen om de kinderen te be letten in en rond de kerk te spelen. Van betonvlechtsels werd door de eigenaar van de grond een hek opgetrokken. Het mocht niet verhinderen dat de brandweer tweemaal binnen een jaar naar de kerk moest uitrukken om een aan gestoken brandje te blussen. De daders werden nooit ge vonden. Ook de daders van de brutale diestal van gebrand schilderde ramen zijn nog steeds op vrije voeten. Door verwisselingen van eige naar is het sloopgebod, dat door een woordvoerder van de afdeling openbare werken eni ge maanden geleden werd aangekondigd niet eerder uit gevoerd. ALPHEN Het 145 man tellende personeel van de motorenfabriek Brons uit Alphen heeft vandaag een telegram gestuurd naar het ministerie van Economische Zaken om .sluiting door de directie van de fabriek voorgenomen sluting ongedaan te maken. De Kamerle den Van der Hek (PvdA) en Van Houwelingen (CDA) hebben van daag minister Lubbers een gesprek gevraagd over de voorgenomen sluiting van de onlangs gefusio neerde motorenfabriek in Alphen, Vorig jaar werd besloten tot fusie van de Alphense motorenfabriek De Industrie en de Brons motorenfabriek in Appingedam. Het ministerie van Economische Zaken had een beslissende stem in deze fusieperikelen. Kort voor dit weekeinde maakte de directie van „Brons Industrie" bekend, dat de produktie van motoren zou worden gecentraliseerd in Appingedam, omdat de orderportefeuille te klein was en de toekomst er weinig roos kleurig uitzag. Door de beslissing zouden in Alphen 145 man op straat komen te staan. De beslissing van de directie tot sluiting van de Alphense vestiging en inkrimping van het personeelsbestand in Appingedam is in Alp hen met ontzetting ervarea Dit weekeinde werden door het personeel plannen geuit om te komen tot bezetting van de bedrijfspan den. De vakbeweging heeft zich inmiddels ook negatief uitgelaten over het besluit van de directie. De industriebond FNV heeft laten weten, de eenzijdig genomen beslissing niet te zullen accepteren. Ook het CNV heeft besloten de voorgenomen sluiting niet te accepteren. i1 de discussies is inmiddels wel gebleken, dat de directie van Brons motorenfabriek zich met heeft gehouden aan de afspraken met j de vakbeweging. Al geruime tijd werd ge sproken over noodzakelijke reorganisatie. Tevens werd besloten een onderzoek te laten verrichten door de Nehem (Nederlandse Herstructurerings Mij). Dit onderzoek is thans nog niet afgesloten. Ook de medede ling van de Directie van het bdrijf over de schamele orderportefeuille heeft verbazing gewekt. Juist vorige week sleepte het bedrijf een order van vijf miljoen voor de bouw van zes motoren van het type turbo-diesel in de wacht. Het bouwvallige kerkgebouw in Oude Wetering dat binnenkort onder de slopersha mer zal zijn gevallen. De Hoeve Alkemade: Vier miljoen gulden waard, bij verkoop slechts een miljoen opbrengend. dorpshuis de verzekering dat het financieel allemaal wel klopt bij de beherende stichting. Van de zijde van de raad was al eerder op het onderzoek aange drongen. Dit zal nu gebeuren door het verificatiebureau. Achtergrond van het onderzoek is een verzoek van het stich tingsbestuur om de schulden die het stichtingsbestuur bij de ge meente heeft gemaakt, als een subsidie kwijt te schelden. De schulden zijn ontstaan in de be ginjaren na de opening van De Alkeburcht, toen de stichting de rente en de aflossing niet kon opbrengen en de gemeente moest inspringen. Omdat de exploitatie de laatste jaren vrijwel slui tend is, hoopt het stich tingsbestuur dat de ge meente door kwijtschel ding van de schuld van het bestuur de gelegen heid geeft om met een schone lei te beginnen. Het stichtingsbestuur heeft er daarbij meerma len op gewezen dat de exploitatie van het dorps huis in Roelofarendsveen moeilijker is dan de dorpshuizen in Rijpwete- ring en Oud Ade, omdat in die plaatsen het dorps huis ook als gymnastiek zaal fuctioneert. De com missie financiën leek gis teravond niet onsympa thiek tegen kwijtschel ding te staan als de boek houding van het Alke burcht tenminste in orde blijkt te zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4