Droomt u óók van 'neigen huis? 3 Bewoners in geweer tegen gevaar van kruispunt Rijnsburgerweg Pleidooi voor aanleg meer parkeerruimte opnieuw vruchteloos iOliilmOllo ,,Er moeten eerst doden vallen" WETHOUDER: GEEN GELD VOOR BOUW EN EXPLOITATIE PARKEERGARAGES NEERLANDS HOOP ONVERANDERD Vormloosheid tot vorm verheven LEIDSE SPAARBANK Een kopstaart botsing op rijksweg 4 ter hoogte van bet spoorwegviaduct tussen Leiderdorp en Zoeterwonde beeft gistermiddag korte tijd voor filevorming gezorgd. Drie auto's waren met elkaar op de linker weghelft in botsing gekomen. De Leidse brandweer moest er aan te pas komen om de weg weer vrij te maken. De auto's werden flink beschadigd. Handbal De Vijf Meihal kreeg het afgelopen weekend regelmatig bezoek van politieagenten. Op zondagmorgen moest de politie een 28-jarige Hagenaar aanhouden. De man was tijdens een handbalwedstrijd uit het veld gestuurd wegens onsportief gedrag, 's Mans woede werd daar kennelijk zo door geprik keld dat hij een van de toegangsdeuren van de hal vernielde. Met de sportstichting is een schaderegeling getroffen. Korfbal Tijdens de avonduren spoedde de politie zich opnieuw naar de hal, ditmaal vergezeld door de Eerste Hulpdienst Een 24-jarige Hagenaar was toen het onderwerp. Bij hem was in het duel om de bal in de korfbalwedstrijd HKV—Den Haag/VB—Leiden zijn rechter knie uit de kom geraakt Hij moest worden overgebracht naar het AZL. Joost Franciscus Leendert Johannes, of kortweg Joost. Dat is de naam van de welgeschapen jongeman die zaterdag bet gezin Bleijie uitbreidde. Vader Bleijie is raadslid voor het CDA en verraste zijn collegae gisteren op de traditionele beschuit met muisjes. Archeoloog ,Je voelt je soms net een archeoloog, zolang prijken hier zaken op de agenda", mompelde het CD A-raadslid Vink gisteren in de gemeenteraad. Aan de orde kwam weer eens bet punt van de mogelijk onder het vorige stadsbestuur gemiste maar alsnog gekregen subsidies voor bet herstel van de walmuren aan de Stille Rijn. De commissie voor de rekening was, tot ongenoegen van de beer Vink, tot de conclusie gekomen dat de subsidie gemist was, terwijl enkele uren nadien ze alsnog werd verleend. „Foei", was gisteren de vermaning van het raadslid, die deze voorbarige conclusies nog eens verontwaardigd van de hand wees. Overigens is de zaak van de gemiste subsidies nu echt gesloten, tenminste voor wat de ambtsperiode van het huidige college betreft... Volksmuziek Los Amigos Del Parana Liefhebbers van volksmuziek kunnen zondag 20 februari terecht in bet rijksmuseum voor Volkenkunde. Vanaf drie uur brengt bet ensemble Los Amigos Del Parana Latijns- Amerikaanse volksmuziek Leden van het ensemble voorzien elk nummer van een korte toelichting. Er worden twee uitvoeringen gegeven één om drie uur en een om kwart voor vier. Plaatsen zijn telefonisch te reserveren onder nummer 122841. De toegangsprijs is voor volwassenen drie gulden per persoon en 65-plussers en kinderen onder de achttien jaar een gulden vijftig. Krönungsmesse Het zangkoor van de „St Petrus"parochie voert zondag 20 februari de krönungsmesse van W. A. Mozart uit Dit ge schiedt tijdens de hoogmis van half elf [Njj DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN De bewo ners rondom het kruis punt Rijnsburgerweg Wassenaarseweg—Ka- gerstraat zijn in het ge weer gekomen tegen de levensgevaarlijke tafe relen die zich dagelijks op dit punt afspelen sinds de reconstructie van de Rijnsburgerweg werd voltooid. De enor me klap, waardoor de omwonenden zondag nacht werden opge schrikt heeft voor hen de maat vol gemaakt. Zoals wij gisteren meld den botste een auto met drie jonge Leidenaars zondag rond midder nacht tegen een lanta renpaal op de midden berm van de Rijnsbur gerweg ter hoogte van dit kruispunt. De drie jongelui, in leeftijd va riërend van 20 tot 23 jaar, moesten met min of meer ernstige ver wondingen in het Aca demisch Ziekenhuis worden opgenomen. De omwonenden van het kruispunt besloten gisteren meteen tot actie over te gaan. Er zal een brief geschreven worden aan de gemeenteraad waarm met klem wordt aange- Het Kruispunt Rijnsburgerweg—WassenaarsewegKa- gerstraatHoutlaan. De omwonenden nemen de levens gevaarlijke situatie niet langer. Het autoverkeer schuift regelmatig rechtdoor de linksaf strook van het tegemoet komend verkeer op, mede dankzij het ontbreken van elke beveiliging op dit punt (rechts van de zebra). drongen op maatregelen voor dit kruispunt. Daarbij wordt allereerst gedacht aan het plaatsen van een verlichte ver- keerszuil die de automobilis ten komende uit de richting Oegstgeest er op moet wijzen dat zij bij de kruising rechts moeten aanhouden en niet, zoals regelmatig schijnt te ge beuren, gewoon rechtdoor rij den, omdat ze daarmee op de tegenovergestelde rijbaan voor het autoverkeer uit Leiden te recht komen, met alle gevol gen van dien.... Daarnaast zou de lantaren paal, waar zondagnacht de au to tegenop vloog, en die al eerder doelwit is geweest van botsingen, moeten worden voorzien van rode en witte strepen. Lapmiddelen Toch zullen dit volgens de be woners van de omgeving van het kruispunt slechts lapmid delen zijn. Eigenlijk zou het hele kruispunt gerecon strueerd moeten worden, maar dat lijkt vooralsnog een volsla gen onhaalbare kaart, nu het punt in drie jaar tijds al voor de tweede keer ingrijpend is gewijzigd. Sterker nog, de jongste reconstructie van de Rijnsburgerweg is nog niet eens voltooid, omdat al maan- dan lang wordt gewacht op de verkeerslichteninstallatie die de bussen op deze weg de zo fel begeerde en bepleitte 1.5 minuut winst zal moeten gaan opleveren door een vernuftig beïnvloedingsapparaat. „We hebben het aan zien ko men", stelden <je bewoners gis teren op een spoedvergade ring, „we hebben er op de hoorzitting al voor gewaar schuwd. Het is toch een krank zinnig kruispunt geworden met dat knooppunt van bussen aan weerszijden van de Rijns burgerweg. Als je van de Was senaarseweg komt is het vol komen onmogelijk het verkeer op de Rijnsburgerweg, dat je voorrang moet verlenen te zien naderen. Levensgevaar lijk. Hetzelfde zelfde geldt voor het verkeer uit de Kager- straat En dan al die auto's die als ze uit Oegstgeest komen simpel recht door rijden, de S-bocht die men heeft ge maakt overslaan en in de ver keerde rijrichting hun weg vervolgen....Dat er al niet eer der doden zijn gevallen mag nog een wonder worden ge noemd", merkten omwonen den gisteren op. Stoplichten Na de reconstructie van de Rijnsburgerweg wordt nu al maanden op verkeerslichten gewacht. Sinds een aantal we ken prijken er op het kruis punt wat onthoofde stoplich ten als voorboden van wat nog eens zal moeten komen. Of dit echter wat uithaalt en het kruispunt veiliger zal maken, moet worden betwijfeld. „Als de lichten dan op groen staan ziet men de S in de bocht nog niet en rijdt men evengoed de verkeerde baan op bestemd voor het verkeer dat de stad uitgaat. De gemeente doet de klachten tot nog toe af met de opmerking „er liggen toch strepen", maar je moet nu al goed kijken om deze wegmar kering nog op te merken. Op verschillende plaatsen is al nauwelijks meer verf te zien", is de klacht van de omwonen den. „Moeten hier nu echt eerst do den gaan vallen. De politie doet niets, nee gelijk hebben ze, het is hier een hele politie ke kwestie geworden. Maar ze gaven zondagnacht na het on geluk wel ruiterlijk toe dat ze zelf als ze een ziekenauto naar het AZL moeten begeleiden, hier bijna uit de bocht vliegen. Het wordt echt hoog tijd dat hier ingegrepen wordt Eigen lijk hadden ze dat kruispunt nooit moeten reconstrueren. Het is er alleen maar onveili ger op geworden. Maar we hebben er van te voren voor gewaarschuwd"... ARJEN BROEKHUIZEN (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Opnieuw is een poging van de oppositie in de Leidse j gemeenteraad om betere parkeervoorzieningen te scheppen voor I het winkelend publiek op niets uitgelopen. Met 16 tegen 18 stemmen verwierpen de linkse fracties gisteravond een amende ment van de WD om 1.5 miljoen gulden te reserveren voor het scheppen van parkeerruimte voor het winkelend publiek. Het voorstel kreeg alleen de steun van WD. CDA en GPV-SGP. De liberaal Kuijers kwam met i voorstel in principle ander half miljoen voor parkeervoor zieningen uit te trekken, tijdens de behandeling van het fonds voor bovenwijkse voorzienin gen. pit betreft een pot van 15 miljoen gulden, waarvoor het college een principe-bestem ming heeft opgesteld. Daarover werd gisteren gesproken. Uit de 15 miljoen zullen onder meer groenvoorzieningen langs de singels en in oude wijken wor den betaald. Verder is er 3 mil joen uitgetrokken ter financie ring van het inmiddels geopen de zwembad de Zijl en de sport velden in het Morskwartier heb ben 1.5 miljoen uit deze pot gekregen. Ook is er 4.3 miljoen bestemd ten behoeve van fiet sersvoorzieningen, voetganger stunnels en het openbaar ver voer (busbanen). Deze post en die van de groenvoorzieningen wilde Kuijers met 1.5 miljoen verlaagd zien ten behoeve van parkeervoorzieningen, waaraan met de afsluiting van de Bree- straat in het vooruitzicht zo'n grote behoefte bestaat. maar op moeten brengen", was het oordeel van de wethouder. '„De Leidse middenstand weet □u tenminste waar ze met dit stadsbestuur aan toe is, merkte het GPV-raadslid Van der Meij vervolgens op. Hij verweet de wethouder een struisvogelpoli tiek te voeren ten koste van de middenstand. De liberaal Kuij ers viel hem bij en verweet de wethouder aan te koersen op een verkeerschaos. Van Dam hield echter voet bij stuk en het amendement werd daarop ver worpen. Op verzoek van CDA-raadslid Ham zal bij de reconstructie van de Sumatrastraat alsnog een advies worden uitgebracht omtrent de mogelijkheid van een tunnel voor voetgangers ter hoogte van de Surinamestraat. De heer Ham wilde gisteren de ze tunnel uitdrukkelijk in het lijstje van voetgangersvoorzie ningen uit het fonds bo"-vijk- se voorzieningen o *erv. en zien. De wethouder z> jde ed ?r toe dit bij de opstellu var en conceptbesluit over con structie van de Sumatrastraat te betrekken, waarmee de heer Ham akkoord kon gaan. Op zijn verzoek zal voor de volgende begrdting tevens een lijst van reserves en mogelijke investeringen worden opgesteld met een bovenwijks karakter. Ham pleitte er voor in dit ver band te denken aan de restaura tie van de walmuren, de riole ringswerkzaamheden, het opho gen van de spoordijk tussen het station en de Lammenschans en parkeervoorzieningen in de bin nenstad. Progn a mm a Wethouder Van Dam (financiën) wilde hier echter niets van we ten. „Ik ben gekozen op een programma waarin te lezen staat dat het gemeentebestuur geen gemeenschapsgeld zal be steden aan het bouwen en ex ploiteren van parkeergarages. De gebruikers zullen dat zelf LEAO MET HAMERSLAG GEOPEND Met een forse hamerslag op een tem pex muurtje verbrijzelde de heer P. Putters, inspecteur van het LEAO gister middag de letters „Noordeinde Scholen gemeenschap", waarna als een phoenix achter het muurtje vandaan de letters „De Nieuwe Vaart" opdoken. (Nieuwe naam voor de LEAO-school). Een en ander geschiedde in het scholen complex Lammenschanspark, waar de nieuwe behuizing van de Noordeinde scholengemeenschap officieel werdgeo- pend. Het nieuwe schoolgebouw is in de plaats gekomen van de vier verschillende verouderde gebouwen, waarin ongeveer 760 leerlingen het economisch en admi nistratief onderwijs volgenden (Noord einde, Caeciliastraat, Oude Vest en Bloemfonteinstraat). Het nieuwe gebouw, dat in een jaar tijd is gebouwd heeft een capaciteit van 850 leerlingen. De opening van de school zal voor de leerlingen een aanzet zijn tot een feest- week, waarin tal van evenementen zullen plaatsvinden. Leiden Daar was hij gister avond weer, de komiek met de evenwichtsstoornis, de man met de borrelglazen in zijn bril: Freek de Jonge, samen met Bram Vermeulen, hij compo neerde de evergreen „Fazant met zuurkooV'-Neerlands. Be gonnen „In bange dagen", nu ingekeerd tot het,,Interieur" van de buiskamer van bet door snee Nederlands gezin: dat van de snoepverkoper. En tot hun eigen binnenste: ze (het pu bliek) lachen toch wel, wat je als komiek ook zegt, wat je als komiek ook doet, wat er zich achter ,J)e facade van glitter en goud" ook afspeelt In die jaren vansucces is er eigenlijk niets verandert Freek de Jonge honderd procent talent en tien procent techniek (net het omgekeerde van de „echte" kleinkunstenaars), stoethaspelt nog altijd ver het toneel, impro viserend,struikelend, de grap pen verpestend door ze te verra den, op de verkeerde momenten invallend, plotseling een mop vertellend of een flard van een verhaal of sprook. Bram Ver meulen daar wat nietszeggend tegenoverhij bespeelt dan ook de toetsenborden en de gitaar. Alleen de chaos groter gewor den en de inhoud grover, harder en hopelozer. Vooral voor de pauze verheft Neerlands Hoop vormloosheid tot haar vorm: liedjes en teksten lopen door elkaar, worden niet afgemaakt of gelijktijdig vertolkt Eenheid brengt het huiskamerdécor, de steeds terugkerende leitmotie- ven, zoals de gloeilamp, het her kennen van dierennamen, de snoepkoopman en de buiten landse gastarbeider in de coulis sen, en de allesoverheersende sfeer van het ingedutte, Neder landse, burgerlijke huisgezin, waarbij inbegrepen de avenue progressivitiet van het kruiden- rekje en de neo-burgerlijkheid van de ingeslapen revolutionai ren van de zestiger jaren. Verder zien en horen we de bekende Hoop thema's, zoals dood en zelfmoord, ouderdom, spuiten en blowen, de neger (symbool voor iedere gediscri mineerde buitenlander; toen de Jonge jong was, wisten we nog niet zoveel van Turken in Schie dam en Surinamers in de Bijl mer), de zeeman (artiest, lifter, vrachtwagenchauffeur) ver van thuis, de machteloosheid en de angst. De geitenwollensokken vormingsleider maakt de rotzooi alleen maar groter. De bijna traditionele, recht op en neer camavalsslager, dit keer met poging tot polonaise, kan ons nauwelijks meer opvrolijken. Want ondanks Neerlands Hoop blijft er weinig hoop over. De typisch Nederlandse, moralise rende domineesles van Neer lands Hoop Interieur. PAUL VAN DER PLANK r De Leidse Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3