Imponerende prestaties van Jan Hermans en Wim de Jonge Ab Krook wil meer wedstrijden voor zijn damesequipe Atletiekmarathon inviteert Gomez Schoenmaker kan half maart weer in training gaan Simonis vijf duels ernaast Clarke niet op training Sparta Weer rellen in Italië Uitnodiging voor Aad Arkesteijn VOORLAATSTE AVOND ZUIDHOLLANDSE BOKSSTRIJD Drie wedstrijden voor Johan Cruijff SPORT LEIDSE COURAIC DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 KEYSTONE Bet eerste sei zoen als coach van de dames kernploeg zit er voor Ab Krook vrijwel op. Na het bijna drie weken durende verblijf in Keystone volgt er een weekje pas op de plaats. Dan staat op 26 en 27 februari in Alkmaar de strijd om de wereldtitel sprint op het programma. „Daarmee hebben we het zo'n beetje gehad", aldus de in het winterzonnetje van Keystone diep gebruinde Krook. „Ik weet niet of de Holland-week door gaat en mogelijk dat er op 12 en 13 februari in Inzeil nog wedstrijden zijn". De 32-jarige bedrijfsleider uit Loosdrecht, die zich voor de taak gesteld zag rust te brengen in de damesselectie na de turbu lente jaren met Gerard Maarse, blikt tevreden terug op zijn eer ste jaar als coach, waarin hij ook de droogtraining verzorgde. „Ik had me natuurlijk tevoren een bepaalde voorstelling ge maakt", aldus Krook, „en met een hele hoop dingen rekening gehouden. Als ik alles dan eens overzie kan ik rustig stellen dat het me is meegevallen. Kijk, er zijn altijd wel dingetjes die ver beterd kunnen worden. Zo zou ik bijvoorbeeld volgend seizoen graag met een videorecorder willen werken. Daar heb je erg veel aan Krook, die zelf eens deel uitmaakte van de kern ploeg van Leen Pfrommer, maar zijn actieve carrière zag afgebroken door een beenbreuk, heeft met de KNSB een contract afgesloten voor twee jaar. „Ver der wilde ik nog niet gaan. Ik had me ook tot en met de win terspelen van 1980 kunnen bin den. Twee jaar leek me gewoon beter. Daarna moet je bij jezelf te rade gaan of je er nog plezier in hebt.Verder dien je te bekij ken of het binnen jegezinsleven en je werkkring nog een haalba re kaart is. Ergens heb ik de Winterspelen in mijn achter- 1 hoofd. De hele opbouw is daar wel op gericht". Eén van de hartewensen van Krook is dit seizoen al in vervul- ling gegaan. Hij is altijd een voorstander geweest van het formeren van een soort B-ploeg bij de dames na de strijd om de nationale titel. „Dit heeft een tweeledig doel", aldus Krook, „de afvallers van de voorlopige Ab Krook, met pupil Haitske Pijlman, hoopt voor volgend seizoen op meer wedstrijden. kernploeg worden niet aan hun lot overgelaten en de aankomen de jeugd wordt opgevangen. De jongeren krijgen al een soort voorbereidende opleiding voor de kernploeg. Ze leren alvast •wat het is langere tijd met el kaar op te trekken. Want al kun je nog zo hard schaatsen, als je je niet weet aan te passen blijf je nergens. Via Jong Oranje is de stap naar de kernploeg niet zo grpot meer". Ab Krook zou het volgende sei zoen graag meer wedstrijden voor de dames op de kalender willen zien staan. „Ik heb het er met de chef-trainer van de Rus sinnen, Boris Stenin, over ge had", aldus Krook. „Wij zouden graag het Europees kampioen schap in ere hersteld zien. En waarom zouden we niet elk jaar een wedstrijd tussen de Neder landse en de Russische dames kunnen houden? Dit seizoen was de agenda redelijk goed gevuld. Maar dat kwam voorna melijk door de lange acclimati- satie periode in Keystone. Vol gend jaar is de strijd om het wereldkampioenschap w schijnlijk in Nederland. Dan zullen we er toch echt wel wat bij moeten hebben. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Paul Simonis van RVC is voor vijf wedstrij den geschorst door de tucht- commissie van de KNVB. Simo nis werd op 30 januari tijdens de wedstrijd tegen VUC uit veld gestuurd nadat hij zij-te genstander Jan Gerritsen *en klap had toegediend. Simoni. .o er overigens nog genadig vanaf gekomen, want Frans Re user van Rood Wit A werd voor een vergelijkbaar vergrip tot acht duels schorsing veroordeeld. (Van onze correspondent) Rotterdam Sparta heeft ernstige problemen met spitsspe- ler Ray Clarke, Gisteren verscheen de Brit niet op de training. Een uitgebreide telefonische speuractie bracht uiteindelijk aan het licht, dat Clarke zijn vrouw, die ernstig last heeft van heimwee, zaterdag voor een korte vakantie naar Engeland had gebracht. Hij verbleef gisteren zelf ook nog in zijn vaderland, hoewel Sparta vandaag naar Hong kong vertrekt om daar enkele vriendschappelijke wedstrij den te spelen. Door zijn absentie van de afgelopen dagen, zondag viel zijn afwezigheid bij de wedstrijd Sparta—Ajax overigens niet op wegens zijn schorsing, is het visum van Clarke nog niet gereed. Sparta wacht af of hij zich nog op Schiphol bij de groep zal voegen om mee naar Hongkong te vliegen. De afgelopen weken ventileerde Clarke overi gens, dat hij zich nogal eenzaam voelde bij de Rotterdamse club en zijn vrouw zou graag weer naar Engeland terugke ren. Sparta wil Clarke, die tot het einde van het volgend seizoen onder contract staat echter aan zijn verplichtingen houden. Als Clarke niet naar Hongkong meereist, zullen er vermoedelijk maatregelen tegen hem worden genomen. Enith Brigitha, in een zwempak van een onbekend merk, beziet deze week of ze alsnog een kort geding tegen de bond aanspant. Bespreking in badpak' affaire „muurvast" (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De bespreking tussen de zwembond en Enith Brigitha, waarin alsnog getracht werd partijen tot elkaar te brengen in het geschil welk badcostuum de Amster damse topzwemster nu wel moet dragen, is op niets uitgelo pen. Enith Britigha was iets tegemoet gekomen aan de eis van de K.N.Z.B., die wil dat iedereen van de nationale selectie acteert in het badpak van sponsor Speedo, 'maar het bondsbestuur weigerde nog eens hardnekkig een uitzonderingspositie te scheppen voor de zwemster van „Het Y". In een gesprek met advocaat Smit donderdag zal Enith Brigitha beslissen wat nu te doen en uitmaken of het kort geding tegen de zwembond dan toch moet worden aangespannen. Het voorlopige trieste resultaat van de affaire is, dat Enith Brigitha bij de internatio nale wedstrijden in Parijs afgelopen weekeinde ontbrak en in plaats daarvan prestaties boekte bij ondergeschikte wed strijden in Eindhoven. PALERMO Het is zondag in de Italiaanse voetbalcom petitie opnieuw tot forse rel len gekomen. Ditmaal weer eens op het eiland Sicilië, waar Tern ana en Palermo te gen elkaar speelden. De rellen ontstonden na de wedstrijd, die in een gelijkspel (1—1) eindigde. De toeschouwers gooiden mét stenen en flessen. De politie greep aanvankelijk niet in, maar toen de onlusten voort duurden gebeurde dat weL In de gevechten, die daarna uit braken, raakten 19 agenten en tien toeschouwers gewond. Ook een persfotograaf liep verwondingen op. Scheids rechter Antonio Falasca en zijn grensrechters moesten met een helicopter van de poli tie in veiligheid worden ge bracht. Vorige week bestrafte de Ita liaanse voetbalbond tweede di visieclub Ascoli, nadat er op 6 februari na de wedstrijd te gen Cagliari onlusten uitbra ken. Ascoli moet de komende vijf thuiswedstrijden op een neutraal veld spelen. (Van onze sportredactie) Amsterdam Als de organisatoren van de internationale marathon van Amster dam hun zin krijgen, staat dit jaar in mei ook Antonio Gomez aan de start. De Spanjaard, die afgelopen weekeinde grote bekendheid verwierf als „aarts krabbelaar" op het ijs van Heerenveen, zal dan uiteraard zijn schaatsen uit moe ten laten. De Amsterdamse organisatie wil met de invitatie de van origine 30-jarige mara thonloper de internationale kans geven die hij van zijn nationale atletiekbond niet kreeg. Ook deze week hoopt .Am sterdam" rond te komen met de Ameri kaanse lopers Frank Shorter (tweede in Montreal) en Bill Godgers (die pas in Japan de marathon aflegde in 2 uur en 14 minuten). De schaatsliefhebbers zullen op 26 en 27 februari tijdens het schaatstoernooi om het wereldkampioenschap sprint het ko misch nummer moeten missen. De Span jaard Antonio Gomez-Fernandez wordt, ondanks een aantal aanbiedingen voor reistickets, niet toegelaten tot de wereldti telstrijd. De Spaanse bond had hem namelijk voor 8 februari moeten inschrijven, laten in schrijven. Dit is niet gebeurd, dus moet de immens populair geworden Spanjaard thuisblijven. Voor de toernooien om het wereldkam pioenschap sprint hebben vijftien landen wel op tijd ingeschreven. In totaal wer den, inclusief reserves, 36 heren en 26 dames aangemeld. De samenstelling van de ploegen was gisteren nog niet bekend, omdat de namen van de rijders en rijd sters pas op 21 februari moeten worden ingeleverd. (van onze biljartmedewerker) DEN HAAG De 18-jarige Haagse biljarter Aad Arkesteijn heeft van de KNVB de uitnodi ging ontvangen d.d. 19 en 20 februari 1977 in Alkmaar voor- wedstrijden te spelen voor het Europees jeugdkampioenschap 47/2. Slaagt hij erin Arnouts, Adrichem en Maarsman achter zich te houden, dan is zijn plaats in het Europees kam pioenschap zeker. Aad Arkesteijn is tevens gese lecteerd voor de voorwedstrij den met als inzet een plaats in het Europese jeugdkampioen- Aad Arkesteijn heeft qoede kans op een Europees titeltoernooi. schap libre. Die wedstrijden vin den op nog nader te bepalen data plaats in Etten-Leur. De- grote kracht van Arkesteijn, die regelmatig trainingen volgt op Papendal onder leiding van de Belg Schrauwen, blijkt voorts uit het feit, dat hij zich plaatste voor de finale van het Neder lands kampioenschap 38/2. Vo rig jaar kwam hij nog uit in de 3e klasse, promoveerde naar de 2e klasse en vanuit die klasse direkt door naar de le klasse. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De genezing van de voetblessure van Lex Schoenmaker verloopt voor spoedig. De middenvelder van FC Den Haag, die onlangs aan de bewuste voet werd geope reerd - waarna een stukje weg- UVS-Wilhelmus DEN HAAG - UVS speelt mor gen op het terrein in Voorburg een oefenduel tegen Wilhelmus. De aanvang is om 20.15 uur. Daarmee is het duel Blauw Zwart-UVS, dat voor dezelfde avond was aangekondigd, ver vallen. Vierde etappezege Thurau Andalusié CORDOBA Dietrich Thurau heeft in de Ronde van Andalu sié zijn vierde etappe-overwin ning geboekt De 22-jarige West duitser uit de ploeg van Peter Post, die zijn grote vorm opdeed tijdens een reeks van zesdaag sen, was na de rit over 120 kilometer tussen Montilla en Cordoba de snelste van het pe loton. In de laatste kilometer werd hij uitstekend gelanceerd door zijn kopman Hennie Kui per. die in deze voor de ploeg zo succesvolle ronde, graag de knechtenrol vervult. Kuiper \yerd zelf vierde. TIPS VOOR NOOTDORP DEN HAAG De tips voor de draverijen die morgenmiddag (14.30 uur) in Nootdorp worden gehouden. DEDEMSVAARTPRIJS (le afd.) Olita N Olvo en Opstalan. DELLAPRIJS New Petulance, Nan na G en Norton P. DALFSENPRIJS Pedro Lebejos. Okki Rustburcht en Odette Brach. DEURNEPRIJS Mae West, Leone Be en Mission. DELFTPRIJS Mylene D, Navarro D en Kalif Hagheweyde. DEVENTERPRIJS Nerva, Lies en Loyaal van Li an te. DENEKAMPPRIJS Mister Gapp, Lukas Kandia en Oiga. DIERENPRIJS Jupiter D, Ka Anjo en Luitenant Dixy. DEDEMSVAARTPRIJS (2e afd.) Oase, Obarator J en Norfolk. TORQUAY De Nederlandse heren hebben in Torquay, in een internationaal landentoer- nooi voor spelers onder 23 jaar, de wedstrijd tegen Frankrijk voor de eerste ronde verloren. mm* mmBammm. 1—1 mui ■MMMinffl ti i 'viiis't r t rtrarr t™ im.Jiiun mil. \m« ii genomen weefsel voor onder zoek werd opgestuurd en werd goed bevonden - heeft inmid dels loopgips aangemeten ge kregen. Half maart hoopt Schoenmaker de training te hervatten, waarna eventueel eind maart een rentree in het C-team kan worden gemaakt. Over de blessure van Dojo Pe- razic, die in de rust van het duel tegen NAC het veld moest verla ten met een stevige verwonding aan de voet, bestaat nog weinig zekerheid. Tot donderdag wordt aangezien of de hevig gezwollen voet „slinkt", waarna een beslis sing over zijn meespelen in het bekerduel tegen Excelsior wordt genomen. Manager Van Hal achtte gisteren zijn optreden ko mende zondag zeer twijfelach tig. Hoewel de liesblessure van Leo de Caluwe goed vooruit gaat is de kans dat de rechts achter komende zaterdag in ac tie komt in het team van Jong Den Haag in de uitwedstrijd tegen Feyenoord klein. De Calu- wé, die al maanden met zijn kwaal tobt, maakte begin janua ri te vroeg zijn rentree, waarna hij opnieuw voor enige tijd was uitgeschakkeld. De medische en technische begeleiding van FC Den Haag acht het verstandiger nu niet overijld te werk te gaan. ROTTERDAM Hoe een veelbelovend program ma toch nog een tegenvallend geheel kan opleve ren, werd gisteren bewezen op de vijfde en voor laatste avond van de Zuidhollandse bokskam pioenschappen in „Odeon" te Rotterdam. Daar sleepte Den Haag weliswaar twee titels weg - Kasten in het weltergewicht B-klasse junioren e Van der Tak in het halfzwaargewicht B-klasse senioren - maar het bokspeil was niet om in juichkreten uit te barsten. Op enkele uitzonderingen na, en daarbij waren ook Hagenaars betrokken. Dat was Thijs Rost, (Te Pas. Den Haag) die in de finale zwaarwelterge- wicht B-klasse strijd moest leveren tegen de tech nisch uitstekende John v.d. IJssel (Crooswijk, Rot terdam). Het was een onmogelijke opgave voor de Hagenaar, die startte met een overdonderend of fensief maar daarna ten onder ging aan het technische vernuft van de Rotterdammer. Geen schande want v.d. IJssel staat al „sinds jaar en dag" bekend als een begaaft pugilist, die welis waar voorzichtig bokste omdat hij de kracht van Ros had onderkend maar desondanks de tegen stander geen kans gaf zijn stevige stoten te lance ren. Jan Hermans (Hoogenband, Den Haag) leverde een prima prestatie in de halve finale zwaarwelter- gewicht A-klasse tegen stadgenoot Hans Lis (Te. Pas), die de eer toekomt dat hij Hermans in staat stelde een partij te boksen die het publiek terdege kon waarderen. Hans Lis weet niet van opgeven, bezit een zeer behoorlijke techniek maar moest het afleggen tegen de veel grote routine van Hermans. In deze vlotte partij, waarin de tegenstanders elkaar lieten boksen - een pluim op zich - trof Hermans zijn opponent, in de tweede ronde, met een lange linkse hoek, waarop Lis acht tellen moest rusten. Door uit de handen te blijven van Lis, knap te slippen en voortdurend te scoren, bereikte Hermans de finale, volgende week maan dag in Vlaardingen, tegen Wim de Jonge, zijn clubgenoot die het bestond de geroutineerde Adrie Magielse (Bouwlust, Dordt) tot opgeven te dwin gen. N im de Jonge revancheerde zich daarmee voor de nederlaag door k.o. die hij onlangs leed tegen de Leidenaar Lantrok, die de Hagenaar volkomen verraste. De Jonge had een ronde nodig om de zwakke plek' van de Dordtenaar te ontdekken. Waarschijnlijk is het hem ingefluisterd door zijn helpers dat Magielse stoten op het lichaam moeizaam ver werkt. Met zijn stevige, droge stoten pompte De Jonge allengs alle lucht uit het lichaam van de man die vorig jaar nog opzien baarde in de Nederlandse titelstrijd. In de tweede ronde ging Magielse neer op een linkse op de lever, wat scheidsrechter Franken niet onderkende. Hij liet doorboksen maar de stoot was de inleiding tot het opgeven van de Dordtenaar in de derde ronde toen De Jonge zijn offensief voortzette. Een prachtige prestatie van De Jonge, die helaas in de finale tegen Hermans moet uitkomen. Een „schcoleind- strijd" is nooit aangenaam, voor beide boksers niet Minimaal Daarmee was het veelbelovende programma ten einde. Henk van der Tak (Te Pas) werd na een slechte partij kampioen halfzwaargewicht B-klasse door Van Brussel (Bouhuizen) royaal te verslaan. Van Brussel was de hoofdoorzaak van het minima le peil omdat hij niets anders deed dan ijlings op „zijn man" kruipen, zodat van enig redelijk boksen geen sprake kon zijn. Voorts leverde John Doornbos (De Haan, Schie dam) die tegenwoordig in Antwerpen woont en in Merksem traint - o.a. met profkampioen zwaarge wicht Hennie Thoonen - een ondermaatse prestatie in de halve finale zwaargewicht tegen de niets- kunner Kradolfer (Bouwlust, Dordt), wie in de zaal de toepasselijke slogan werd toegedicht „Dord recht heeft zijn joker ingezet". Dankzij de constant onzuivere stoten van Doornbos die zijn faam nog nooit gestalte heeft kunnen geven, duurde de partij tot in de derde ronde. Toen wierp trainer Jan Raymakers terecht de handdoek ten teken van opgave. Maar imponerend was het niet wat Doorn bos toonde. Fasanie (Te Pas), die niet behoefde te boksen omdat tegenstander Kiskin (Hoogen band, Den Haag) niet verscheen, heeft zeker kan sen in de finale tegen Doornbos, als hij zijn schroom opzij zet en voluit bokst. Bally te Pas (Kristalijn. Den Haag) bokste een onfortuinlijke halve eindstrijd in het zwaargewicht B-klasse tegen v.d. Ham (Bouwlust). De agressieve Te Pas gaat gebukt onder het gemis van voldoende incasseringsvermogen en conditie, wat fnuikend is in een zware klasse als het halfzwaargewicht Ondanks zijn initiatieven werd hij met 4—1, een te royaal uitgevallen nederlaag, verslagen door v.d. Ham. Het programma werd „volgemaakt" met drie inlei dingspartijen en drie titelduels in de juniorenklas se. De organisatoren moeten toch eens overwegen junioren op een aparte avond in een boksschool te laten optreden. Dan kunnen de familieleden komen en dat is meer dan genoeg. De uitslagen van die partijen waren: Koring (Crooswijk) kampioen lichtgewicht junioren C-klasse na prestatiepartij tegen Bogers (Bredase Ring); Kasten (Te Pas) kampioen weltergewicht B-klasse junioren door puntenzege op Poyras (Bouwlust); Schot (Crooswijk) kampioen half zwaargewicht C-klasse junioren door puntenzege op Sloof (Crooswijk). HERMAN VAN BERGEM. MADRID Johan Cruijff is gisteravond door de tuctatcom- missie van de Spaanse voetbal bond voor drie wedstrijden ge schorst. De aanvoerder van Barcelona en het Nederlands elftal werd op 6 februari door scheidsrech ter Ricardo Melero van het veld gestuurd. Cruijff had in de wed strijd tegen Malaga al een gele kaart gekregen en kon vertrek ken, toen hij opmerkingen over de leiding van Melero maakte. De zaak Johan Cruijff heeft de gemoederen in Spanje weer hoog doen oplaaien. De contr overse tussen Castilië en Catalo- nië lijkt vergroot. Het bestuur van de scheidsrechters-associa-, tie van Catalonië heeft gedreigd af te treden naar aanleiding van deze zaak en het Madrileense dagblad „El Pais" schrijft, dat Barcelona in deze kwestie niet alleen maar een voetbalclub is, maar de vertegenwoordiger van een groot deel van het land. PROBLEMEN IN DE BUDOBOND DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Budobond Neder land heeft zijn vertrouwen opge zegd in de vice-voorzitter van deze organisatie, J. J. Brakel uit Den Haag. De reden hiertoe is dat Brakel zonder medeweten van het bestuur een budovade- mecum heeft uitgegeven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11