Tweespalt onder blanke oppositie in Zuid-Afrika Deense verkiezingen kleine verschuivingen met grote gevolgen FRANKRIJK ONTDUIKT ZOUTAKKOORD RIJN Europese landen handhaven mening over M.-Oosten Landbouwprijzen mogen dit jaar 3 proeent omhoog VS ontwikkelen hovercraft-fregat Weer rellen in Cairo Niet juriste als rechter LONDEN (UPI) De Verenig de Staten zijn op dit moment een vloot aan het ontwikkelen van „ongelooflijk snelle" fre gatten die zich met behulp van luchtkussens over het water voortbewegen. Dit meldt de re dactie van het boek Janes Sur face Skimmers (zweefboten) in de uitgave voor 1976-1977. De fregatten, die waarschijnlijk in 1982 voor het eerst in dienst zullen treden, zijn voorbestemd om eventueel de strijd aan te binden met vijandelijke onder zeeboten. De militaire hovercrafts zullen twee helikopters of een straalja ger van het type Harrier vervoe ren. Deze straaljager kan lood recht opstijgen en landen. De hovercrafts die nu worden ontwikkeld, kunnen een snel heid ontwikkelen van 80 kno pen, meer dan drie keer zo snel als een conventioneel fregat. De hovercrafts zullen worden uitgerust met geleide raketten en torpedo's. Enige tijd geleden maakte de Amerikaanse marine al bekend met succes een raket te hebben gelanceerd van een prototype van de militaire hovercraft, terwijl dit vaartuig 60 knopen per uur voer. De Sovjet-Unie is eveneens be zig aan een nieuwe ontwikkeling op maritiem gebied, aldus Ja- nes. In de buurt van Leningrad zou op dit moment al een prototype in dienst zijn van een draagvleu gelboot die volgens Janes de grootste ter wereld is. Het schip heeft een waterver plaatsing van 300 ton en is 51 meter lang. Het is uitgerust met de modernste schip-schip rak- ketten en schip-lucht projectie len. JOHANNESBURG (Reuter) Plannen om de blanke oppositiepartijen in Zuid-Afrika te vereni gen hebben schipbreuk geleden op de vraag of het land uiteindelijk door zijn zwarte meerder heid zal moeten worden geregeerd. De hele dag is zaterdag in Kaapstad vergaderd tussen de Verenigde Partij van sir De Villiers- Graaf, die de belangrijkste parlementaire opposi tie vormt voor de Nasionale Partij van premier Vorster, de meer liberale progressieve hervor mingspartij (PRP) van Colin Eglin en de kleine democratische partij van Theo Gerdener. De Nasionale Partij heeft 123 zetels in het parle ment, de Verenigde Partij 36 en de PRP 12. Een blauwdruk voor het voorgestelde oppositie- verbond was opgesteld door een rechter van het hooggerechtshof en „deserteur" uit de Nasionale Partij, Kowie Marais, en een commissie uit de partijen waarmee hij de beleidsverschillen van de oppositiegroeperingen bestudeerde. Zij stelden een lijst op van 14 beginselen die elke partij aanvanke lijk steunde maar uiteindelijk verschilden zij in hun interpretatie daarvan. De beslissende kwestie bleek tenslotte de aanbeveling van de commissie dat zwarten en blanken op alle regeringsniveaus de macht moesten delen. Welingelichte kringen zeiden gisteravond dat, ter wijl de PRP dit concept steunde, de Verenigde Partij ingebouwde garanties wenste dat dit niet zou kunnen leiden tot een zwart meerderheidsbe wind. De mislukking van het overleg gisteren bekendma kend zei een bitter teleurgestelde rechter Marais: „Het was niet mogelijk tot een overeengekomen interpretatie van de 14 beginselen te komen". "Hhodesische _jmnister van defensie ^afgetreden 'M Salisbury RTR) De Rhodesi- re& «tae minister van defensie, Re- ;el*t fluid Cowper, is zaterdag af- 3 var getreden naar aanleiding van fceeieen controverse over zijn plan totalfof uitbreiding van de dienst- bety iicbt vor !owper had de dienstplicht wil- 2. in opvoeren naar aanleiding in de intensivering van de ni lerrilla-oorlog door de zwarte i 19 ationalisten tegen de blanke lerii iinderheidsregering van Smith, ïowper, die ook is afgetreden Is minister van coördinatie en beli Dorzitter van het Lagerhuis, is nu; oor het georganiseerde bedrijf teer even en de industrie gekriti- v< «erd vanwege zijn plan de 1 zi' ienstplicht uit te breiden en il m [anken van tussen de 25 en 38 Bar sneller en frequenter op te oepen. Ook had hij blanken an tussen de 38 en 50 jaar rillen mobiliseren, zij het niet ^roor dienstneming aan het ront. Kuid-Afrika [an I-bommen laken YORK Zui-Afrika is in at kernbommen te maken tkzij haar technische kennis i grote reserves aan uranium meldt vandaag het Ameri- nse weekblad Newsweek. ^Jr het in gebruik stellen van kerncentrale in de buurt Pretoria, kan het land over iel verrijkt uranium beschik- i dat het jaarlijks verscheide- tientallen kernbommen kan .-Vaardigen, aldus Newsweek. Iet blad dat zegt dit vernomen hebben uit kringen van de Jnerikaanse inlichtingendienst, chrijft dat Zuid-Afrka meer "H errijkt uranium produceert en zij nodig heeft voor indus- 'iële doeleinden. ROTTERDAM ANP - De drinkwaterleidingbedrijven in de Rijnoeverstaten beschuldi gen Frankrijk ervan het zoutak- koord, dat de ministers van de ze landen op 3 december vorig jaar in Bonn afsloten, te ont duiken. Door een extra lozing van afvalzout van de Franse kalimijnen bij een lage wate rafvoer van de Rijn wordt de concentratie van het zout in de rivier eerder groter dan kleiner, zoals op de ministersconferen tie werd afgesproken. In een brief aan de betrokken minis ters dringen de waterleidingbe drijven erop aan, dat de maat regel, wordt ingetrokken. De waterleidingbedrijven, die zijn verenigd in de internationa le Arbeidsgemeinschaft der Wasserwerke in Rheineinzugs- gebiet (IAWR), vrezen dat de Rijn bij laag water zouter zal worden dan ooit, omdat de pre fect van het Franse department Haut-Rhin heeft verboden de opslag van afvalzout in de buf ferbassins op het schiereiland Fessenheim voort te zetten. Der ze opslag gebeurde tot nu toe in tijden van lage rivierafvoer. De prefect nam deze maatregel op 1 april 1976, de dag waarop de ministers van de Rijnoever staten in Parijs een beginsel overeenkomst sloten over de be perking van de zoutlozingen door de kalimijnen in de Elzas. De IAWR, die hiervan pas on langs kennis nam, is hierover zeer verontwaardigd. Tegelijk werd het verbod om meer dan 150 kilogram chloride per secon de op de Rijn te lozen ingetrok ken en vervangen door een ma ximaal jaargemiddelde van 130 kg. chloride per seconde. Door deze maatregel is een ver dere verhoging van de zoutcon- centratie van de Rijn bij laag water te verwachten op momen ten, waarop deze zoutlast toch al zeer hoog is. ^massamoorden in Oeganda we LONDEN Volgens het Britse zondagsblad heeft president Idi Amin van Oeganda opnieuw een aantal tegenstanders van ndPj® ^wind uit de weg laten 5 aruimen- De nieuwe massamoor- hteden zouden op 25 januari heb- kjben plaatsgevonden en leden J van bepaalde stammen en lei per dende protestanten zouden er yj, bet slachtoffer van zijn gewor- i d ^Q-, Zij zouden tegen Amins 2jj] bewind hebben samen gezwo- VI' r?0* aar observer laat ooggetuigen aan het woord volgens wie in gt Goeloe 116 burgers werden I doodgeschoten. Hun lijken wer- nd ®en. °P vrachtwagens geladen Ijj en in de Nijl gegooid. Duizend jen leden van de Acholi- en Langi- Ij stam zouden zijn gearreseerd en Per trein en vrachtwagen zijn rwf gracht naar Kampala, terwijl elders ook executies werden uit gevoerd. TUNIS, (ANP) De Euro-Ara bische dialoog is gisterochtend in Tunis gesloten zonder dat in het standpunt der EEG-landen over het Midden-Oostenconflict enige verandering is gekomen. Meningsverschillen tussen de Europese en de Arabische dele gaties en binnen de Arabische delegatie waren oorzaak dat de vergadering, die zaterdagmid dag had moeten eindigen, tot gisterochtend zeven uur ge duurd heeft. Uit de slotverklaring die giste rochtend in Tunis werd gepubli ceerd, blijkt dat de standpunten van Arabieren en Europeanen elkaar niet meer zijn genaderd dan sinds de jongste zitting van de VN-assemblee. Wat betreft de technische samenwerking is wel enige voortgang geboekt. Een van de belangrijkste oorza ken van het uitlopen van de conferentie was het verzet van Irak tegen een gemeenschappe lijk Europees-Arabische uit spraak dat de omstandigheden thans gunstig zijn voor onder handelingen om het Midden- Oostenconflict op te lossen. Egypte en de Europese landen wilden een dergelijke uitspraak wel. Maar toen de Arabieren, bij gebrek aan onderlinge overeen stemming, tenslotte de Europese delegatie voorstelden in de slot verklaring op te nemen dat de Europese partij de omstandig heden gunstig achtte, gaf deze er de voorkeur aan in het geheel niets te zeggen. Tijdens de gesprekken in Tunis bleek, aldus Europese delegatie kringen, dat de verklaringen over het Midden-Oosten die na mens de negen in de Verenigde Naties zijn afgelegd, in enkele Arabische hoofdsteden eenvou dig niet zijn overgekomen. In Tunis zijn de Europeanen de Arabieren niet verder tegemoet gekomen, maar tijdens de acht maanden die tussen beide bij eenkomsten zijn verlopen is het Europese standpunt niet hetzelf de gebleven. „Het is", zo consta teerde de Arabische delegatie leider Ismail Khelil met tevre denheid, „zo geëvolueerd dat er meer begrip voor de Arabische zaak uit spreekt". CAIRO (RTR) Ondanks een regeringsverbod tot het ont plooien van politieke activiteit op universitair terrein hebben elkaar bestrijdende studenten groeperingen gisteren op de campus van de universiteit in Cairo gevochten. Volgens poli tiekringen werd een lid van de universitaire staf met een mes neergestoken toen hij probeer de een groep studenten er toe te bewegen een tegen de rege ring gerichte leuze weg te ha len. Acht studenten werden gearresteerd. De gevechten begonnen toen on geveer 200 studenten die tegen de regering gekant zijn, door pamfletten en leuzen collega's er toe poogden over te halen een demonstratie te houden. MISLUKTE KAPING De 17-|arlge Turk Adnan Blntash, student aan de polltle-academle In Istanboel heeft gisteren geprobeerd een Turks vliegtuig te kapen op een binnenlandse vlucht en het toestel te dirigeren naar Joegoslavië. Na een korte worsteling aan boord, waarbl| twee bemanningsleden gewond raakten door schotwonden, wer den de kaper overmeesterd en In Izmir aan de politie overgedra gen. Het vliegtuig had 52 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Gouverneur Brown van Callfornië heeft zaterdag voor enige op schudding gezorgd door een vrouw, de 40-jarlge Rose Eliza beth Bird, te benoemen tot voor zitter van het Opperste Gerechts hof van zijn staat en tevens een neger tot rechter-bljzitter. Me vrouw Bird heeft geen juridische opleiding en geen enkele |usDtle- le ervaring. Overstromingen in Hongarije WENEN (AP) Aanhoudende regenbuien en ongewoon hoge temperaturen, waardoor grote sneeuwmassa's ontdooien, heb ben overstromingen in verschil lende delen van Hongarije ver oorzaakt. Het persbureau MTI meldt dat ongeveer 70.000 hectare ten oos ten van de rivier de Tisza en in het gebied tussen de Tisza en de Donau overstroomd is. Geen huwelijk IRA-leden in gevangenis dublin (ap) De IRA-leden Bridget Rose Dugdale en Eddie Gallagher, die beiden in de Ierse republiek gevangen zitten, heb ben geen toestemming gekregen om in het huwelijk te treden. Minister van justitie Patrick Cooney liet de advocaat die het verzoek van het tweetal had in gediend, weten dat zij geen toe stemming zouden krijgen elkaar te ontmoeten om achter de tra lies in de echt te worden ver bonden. De 35-jarige Bridget Rose Dug dale, een doctoranda in de wijs begeerte die in Londen en Ox ford heeft gestudeerd, schonk drie jaar geleden in de gevange nis van Limerick het leven aan een zoon. Toen aangifte van de geboorte werd gedaan, werd Gallagher als vader genoemd. Bridget Rose Dugdale zit een straf van negen jaar uit wegens kaping, kunstdiefstal en andere misdaden begaan uit naam van het Ierse republikeinse leger (IRA). De 29-karige Gallagher zit in de gevangenis van Port- laoise een staf van 20 jaar uit wegens de ontvoering van de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema in 1975. Keramisten Tezamen heet de tentoonstelling die van 19 fe bruari t/m 6 maart wordt gehou den in Panorama Mesdag, Zee straat Den Haag. Er is werk te zien van Dick Bouman, Mies Ferguson, Lies van Gelderen, Jopie Donker, Eugenie Knap, Han Kruseman, Jo van Looke- ren, Barbara Siedsma, Henriëtte Syatauw en Johanna Warmen- hoven. BRUSSEL (ANP) - De Europe se landbouwcommissaris, de Deen Finn Olav Gundelach, wil de landbouwprijzen dit jaar met gemiddeld 3 procent verho gen. Dit is aanzienlijk minder dan de Europese boeren, ver enigd in de Copa, hadden geëist: namelijk 7,4 procent. Gundelach verklaarde zaterdag in Brussel dat hij daarmee beoogt de inflatie in Europa te bestrijden. Ook andere sectoren van de economie zullen hierbij worden ingeschakeld. De verhoging betekent voor de Europese burger een stijging in de kosten van levensonderhoud van ongeveer 0,3 procent De voedselkosten zullen vermoede lijk 1,5, procent stijgen. Gundelach wil ook de grote zui- veloverschotten (magere melk poeder en boter) verminderen, althans niet verder laten groeien. Daartoe wil hij de prijs verhoging voor melkprodukten uitstellen tot september. Dan moeten de boeren (zoals ook zijn voorganger Lardinois had voorgesteld) een medeverant woordelijkheidsheffing op de produktie van melk van 2,5 pro lcent gaan betalen. Als dat niet gebeurt dan dreigen de voorra den uit de groeien tot 2 miljoen ton magere melkpoeder en wel licht 500.000 ton boter. Gundelach wil ook de margari ne-belasting - eveneens een voorstel van Lardinois - hand haven. Maar omdat dit voorstel het wel niet zal halen in de Europese landbouwraad, is ook een alternatief uitgewerkt: het Europese landbouwfonds zal dan geld beschikbaar moeten stellen om de afzet van melk te vergemakkelijken. Ook wil hij de schoolmelkvoorziening subsi diëren. In Brussel wordt van daag en morgen de landbou wraad gehouden door de land bouwministers. KOPENHAGEN (DPA/UPI) Bijna drieën half miljoen kiesgerechtige Denen gaan mor gen voor de derde keer in vier jaar tijd een nieuw parlement (Folketing) kiezen. Welis waar wijst een recent opinie-onderzoek naar slechts zeer geringe verschuivingen, maar door het grote aantal politieke partijen kunnen deze toch mogelijk grote gevolgen hebben. Het on derzoek heeft ook een groeiende wrevel onder de kiezers aangetoond over de onstabiele par- lemtaire situatie die voortduurt. De Denen zijn de gang naar de stembus moe. Sedert gebruari 1975 heeft Denemarken een sociaal-democratische minderheidsregering on der de 54-jarige Anker Joergensen. Zijn partij" bezet in de huidige Folketing 53 van 175 partij gebonden zetels (Groenland en de Faroer zen den elk nog twee onafhankelijke afgevaardig den naar het parlement dat dus 179 zetels telt). Joergensens minderheidsploeg regeerde met de wisselende steun van vier kleinere partijen. Medio januari bleek dat de sociaal-democraten en hun vier „gedogers" het onderling niet eens konden worden over een door Joergensen inge diend pakket maatregelen ter beteugeling van de economische crisis. Het Deense werkloosheidspercentage bedraagt momenteel 8.1; vorig jaar bereikte de handels balans een nadelig recordsaldo van 8.25 miljoen gulden en de vakbeweging is ongelukkig met .een sinds augustus vorig jaar geldende loon maatregel. (Daarbij werd de maximale loonstij ging tot augustus '78 vastgelegd op zes procent). Joergensen kwam in januari met voorstellen voor een begrenzing van de huurverhogingen, een speciale belasting op energiegebruik, een verlaging van de defensiebegroting en extra overheidsmaatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Het grote struikelblok bleek het voorgestelde plafond voor huurverhoging. Op 24 januari kondigde Joergensen aan dat hij geen „werkba re" parlementaire meerderheid zag voor de door hem als essentieel beschouwde maatrege len. Daarmee waren andermaal tussentijdse verkiezingexl noodzakelijk. De grote tegenspeler van Joergensens partij is de liberale „Venstre" van oud-premier Poul Hartling. Bij de verkiezingen van januari '75 behaalden de liberalen een enorme winst van 20 zetels en kwamen zij op 42. Ondanks die spectaculaire groei slaagde Hartling er niet in een regering te vormen. Het Gallup-onderzoek van januari wijst erop dat de Venstre een deel van de winst (mogelijk zes acht zetels) weer zal moeten inleveren. Hartling realiseert zich dat gevaar. Hij beschuldigde Joergensen er zelfs van dat deze welbewust op vervroegde verkiezingen had aangestuurd. Er zijn dus twee grote partijen, sociaal-demo craten en liberalen, die elkaar tot dusver niet kunnen en willen vinden. Verder kleinere par tijen die op zijn best een bijrol kunnen spelen: Daarmee is de politieke staalkaart van Dene marken niet compleet. Wat nog ontbreekt is de „Vooruitgangspartij" van de anti-belastingapostel Mogens Glistrup. Deze gewiekste jurist en belastingontduiker van professie leidt een club die momenteel 24 zetels in de Folketing bezet. Zijn door zalige eenvoud (minder belasting, minder overheidsuitgaven, minder ambtenaren) uitmuntende program heeft nog niets aan aantrekkingskracht verlo ren voor Denen die rancune koesteren tegen het huidige bestel. Voor de Deense parlementai re democratie is het verschijnsel Glistrup bij zonder verwarrend. Zijn partij is na Sociaal- Democraten en Liberalen de derde van het land. Maar in de Folketing levert zij geen enkele constructieve bijdrage, kan dat ook niet eens aangezien zij voor alle andere partijen politiek „besmet" is. Een slepend fiscaal proces tegen Glistrup - dat hij al jarenlang meesterlijk weet te traineren - maakt de Vooruitgangspartij geen mindere keus voor een in wezen anti-par lementaire deel van het electoraat. Gallup voor spelt dat Glistrup ongeveer drie zetels sterker uit de strijd zal komen. Sleutel voor alle politieke rekensommetjes is het „magische" getal 90 de kleinste parlemen taire meerderheid. Geen van de grote partijen, zoveel is zeker, kan die meerderheid op eigen kracht verwerven. Het Gallup-orakel voorspelt dat de sociaal-de mocraten hun stemmenpercentage op 15 fe bruari kunnen opvoeren van 29.9 tot 31.3. Met de kleinere linkse partijen zou een „socialis tisch blok" tot stand kunnen komen dat, alle zeilen bij, 79 zetels heeft (plus zes). Bij een zelfde integrale berekening voor het „burgerlijke blok" komt Gallup op 96 zetels (min zes). De moeilijkheid is echter dat Gallup ook Gli- strups partij tot het „burgerlijke" kamp rekent en hierboven is al vastgesteld dat ook de liberalen absoluut niet met meneer Glistrup in zee zullen gaan. Het lijkt er dus veel op dat er in Denemarken na 15 februari opnieuw een soort patstelling ontstaat Tot dusver heeft Joergensen in het parlement „ad hoe" moeten marchanderen met kleinere partijen. Met hun steun en die van een Faroer-afgevaardigde haalde de premier dan net de 90 zetels. De vraag is of dat na de 15e ook nog kan. Volgens Gallup in elk geval niet. De sociaal-de mocraten zouden weliswaar drie zetels winnen, maar hun burgerlijke gelegenheidspartners zouden er vijf bij inschieten. Als deze Gallup-prognose ook maar bij benade ring juist blijkt, dan is het enige stabiele alter natief dat Joergensen en Hartling elkaar, van harte of met tegenzin, omhelzen in een sociaal- democratische-liberale coalitie. Beide partijleiders hebben de afgelopen weken gezegd dat ze eventueel wel bereid zijn tot samenwerking. Er zijn echter maar weinig poli tici en deskundigen die daar fiducie in hebben. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9