Open dag staat dit jaar in teken van 100 jaar tuinbouw IM1 West-Duitsland blijft voor afzet-bloemen goede perspectieven bieden A. van den Hoek met pensioen REFERENTIEPRIJZEN KOMKOMMERS VERHOOGD GUNSTIG WEER VOOR AANVOER EN PRIJZEN BOLLENVAK NU EEN GROTE REKENKAMER LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/. MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 PAGINA 8 DE LIER Op zaterdag 2 april stellen tientallen kwe kers van groente en bloemen hun glastuinbouwbedrijven open voor iedereen, die een kijkje wil komen nemen in de interessante en boeiende keu ken van een van Nederlands meest dynamische bedrijf stakken. Dit jaar wordt deze open dag gehouden te De Lier en staat in het teken van 100 jaar glastuinbouw. De veiling Delft-Westerlee wordt geheel in deze „open dag" betrokken. Door middel van de veilingklok worden de bezoekers in staat gesteld groenteprodukten te kopen. Tevens wordt getoond hoe de verkoop vroeger gebeurde. Vanuit de veiling kan men de opengestelde bedrijven bezoe ken via veilingschuiten. Om in de sfeer van de historische tuinbouw te blijven wordt er een tentoonstelling gehouden in samenwerking met de Stichting Tuinbouwhistorie Westland onder de titel: „Tuin bouw, heden en verleden". Al lerlei soorten gereedschap die vroeger in de tuinbouw dienst deden, worden tentoongesteld. De veiling Broek op Lange- dijk, de oudste veiling van Ne derland, verleent eveneens aan Scholen De basisscholen van Schiplui den, Maassluis, De Lier, Maas dijk en Maasland zijn even eens ingeschakeld voor deze open dag. Deze scholen maken elk een werkstuk dat in de veiling wordt gepresenteerd. Een deskundige jury zal deze werkstukken beoordelen. De leden van de „Image-com missie" zijn enthousiast bezig met de voorbereidingen voor de Open Dag rond Veiling Westerlee. Twee jaar geleden was het motto van de open dag: „Van zaadje tot consu ment", met alles wat er tussen in zit. Bij de bezoekers is dat toen zeer goed overgekomen. Ook dit jaar zal deze open dag speciaal voor al degenen, die niet in de tuinbouw werkzaam zijn zeer interessant zijn. Derde wereld en tuinbouw HILVERSUM - De IKON- radio-rubriek „De andere wereld van zondagmorge- n...",van 10.50 tot 12.00 uur, gaat zondag 20 februari, via hilversum 1, in op de vraag: „de derde wereld bij de groenteman - wie wordt daar nou beter van"Steeds meer groenten, fruit en bloemen uit de derde we reld komen op de markt in de westerse landen. Wat zijn de consequenties daar van, aldus de IKON, voor de tuinders in Nederland? VEERTIGJAAR LANDBOUWSPECIALIST DEN HAAG - Aan de heer A. van den Hoek,* voormalig hoofdingenieur-directeur van de (agrarische) bedrijfsont wikkeling in Zuid-Holland, is op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioensge- rechtigde leeftijd met ingang van 1 april 1977 eervol ont slag verleend. Arie van den Hoek, geboren op 21 maart 1912 te Ridder kerk, werd in 1937 benoemd bij de Landbouw Crisis Orga nisatie, die in 1939 werd omge zet in het Rijksbureau Voed selvoorziening in Oorlogstijd. In 1945 volgde zijn benoeming tot Provinciaal Voedselcom- missaris voor ZuidrHolland. In 1963 werd hij benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie van de Rijkslandbouwvoorlichting in Zuid-Holland, later omgezet in de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling. In 1969 volgde zijn benoeming tot pro vinciaal directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen in Zuid-Holland, tevens Provin ciaal Voedselcommissaris. In 1975 werd de heer Van den Hoek op zijn verzoek uit deze functies ontheven en belast met bijzondere opdrachten ten behoeve van het department van landbouw en visserij. HONSELERSDLJK - West- Duitsland, het belangrijkste afzetgebied voor Nederland van bloemen, zal ook voor 1977 nog steeds goede perspec tieven bieden. Dit kan onder meer worden geconcludeerd uit hetgeen in West-Duitsland over de import van bloemen en planten wordt geconsta teerd. In een vergadering van snijbloemenkwekers werd vastgesteld, dat de groei van snijbloemen en potplanten minder snel gaat, maar dat wel een toename in investe ringen valt waar te nemen. Er is dan ook sprake van een gematigd optimisme over de eigen bloementeelt. Men kan dan ook aan de CCWS nog steeds iedere dag grote vrachtwagens vol bloe men en planten richting West- Duitsland zien vertrekken en er is reden te verwachten, dat daarin voorshands nog weinig verandering zal komen. Afwachting Niettemin werd in genoemde vergadering van West-Duitse kwekers opgemerkt, dat af zwakking van de Nederlandse import gewenst is. Hierdoor heeft men in Nederland de gelegenheid om te zoeken naar eventueel vervangende mark ten, omdat niet onbeperkt meer bloemen in Duitsland af genomen worden. In de Bondsrepubliek hebben de snijbloemenkwekerijen ruimer geïnvesteerd en wordt de alge mene financiële situatie van de kwekers gunstiger ge noemd. De handel is actief in de re clame. Zo heeft het Marketing gesellschaft onder meer spe ciale T-shirts met het bloeme- nembleem in omloop ge bracht. Er zijn diverse andere acties door een huishoudpanel ook door informatie over bloemen en planten in bijna tien miljoen-oplagen in tijd schriften enzovoorts. Er zijn aanplakbiljetten met slagzin nen en gemeenten verstrekken propagandamateriaal voor bloemen en planten. In radio en amusementsprogramma's wordt eveneens aandacht be steed aan die produkten. De veilingvereniging te Neuss constateert dat de aanvoer verwachtingen over het afgelo- De export van Nederlandse gebruiksklare potplanten verdubbelde in de jaren 1972 tot 1975. pen jaar niet zijn beantwoord en daarom meer import van bloemen en planten noodzake lijk. In het eerste halfjaar van 1976 nam de aanvoer van pot planten bij genoemde veiling toe met 835.000 stuks. Van de totale Nederlandse ex port van siergewassen gaat 61 procent naar West-Duitsland en van snijbloemen zelfs 81 procent, van bloembollen 28 procent en boomkwekerijpro- dukten 30 procent In 1976 wa ren er in Duitsland 4238 boom kwekers, welk aantal in een jaar met 38 verminderde. Verdubbeld De Nederlandse export van gebruiksklare potplanten ver dubbelde in de jaren 1972 tot 1975, namelijk met ruim 130%. De export van snijbloemen nam in die jaren met 65% toe. De markt wordt duidelijk goed bewerkt hoewel ook de Duitse kwekers trachten meer houvast op de markt te krij gen, bijzonder met balkon- en perkplanten. Bij de export van bloembollen staat West-Duitsland met ruim 22 miljoen kilo bovenaan de Nederlandse lijst gevolgd door Zweden met ruim 10 mil joen kilo, Amerika ruim 9 mil joen kg. en Engeland met ruim 4 miljoen kilo. Maar de gemid delde prijs lag voor Engeland met 4,65 per kg. het hoogst, in Duitsland met ƒ4,03 'het laagst, bij een internationaal gemiddelde prijs van 4,35. De teelt van bloembollen wordt in West-Duitsland zelf minder. In 1972 was er nog een areaal van 340 ha, doch die was in 1975 gehalveerd tot 176 ha. Het tulpenareaal ver minderde met 55 1/2 in die periode; van narcissen zelfs met 64%. Het afgelopen sei zoen met de langdurige droog te heeft de bollenhandel in Duitsland bemoeilijkt Opval lend is een toename van het aantal boomkwekers in West- Duitsland, waarvan er in 1975 totaal 4272 waren geregi streerd, het grootste aantal sinds 1971. De „open dag" telt jaarlijks veel belangstelling Vergeleken bij dezelfde week van het vorig jaar, gaat het beslist niet zo kwaad in de bloemenhandel, ook al moet gesteld, dat het vooral de grotere aanvoer is waaraan een vrijwel gelijk omzetbedrag wordt verkregen. Ondanks de lichte vorst, welke altijd een kwade invloed heeft op de bloemenhandel, ging het toch vrij goed in de afgelopen weken. Terwijl er een ruimere aanvoer van chrysanten was gaf het prijspeil toch geen reden tot klagen en bij het snijgroen lag de prijs zelfs dubbel zo hoog. Evenwel schijnt de teelt van snijgroen toch weinig aantrek kelijk en niet best lonend. De maand januari als geheel gaf aan de CCWS een omzetstijging met plm. tien pro cent, hetgeen niet alleen is te danken aan grotere aanvoeren, maar ook het prijsniveau werkte daar aan mee. Afgelopen week be droeg de omzet 8.938.211,66, ongeveer ge lijk aan dat van de voorgaande week, maar wel bijna drie miljoen hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Maar toen zat het ook met de prijzen heel wat slechter. Aan snijbloemen werd afgelopen week voor een waarde van 8.226.900,56 verhandeld, zodat wel duidelijk de betekenis daarvan blijkt. Daarnaast was er voor bijna 600.000 aan potplanten, ongeveer het dubbele van dezelfde week in het vorig jaar. Gemiddeld Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar waren als volgt: anjers 34 (33 troschrysanten 73, (55) fresia 35 (29) irissen 31 (35) snijgroen 1,77 (85) trosanjers 30 (27) lelie kelken 94 (96) lelietakken 94 (1,28) tulpen 25 (19) grote rozen 65 (72) kleine rozen 43 (40) De tulpen doen het nog maar steeds rustig aan hetgeen niet veel verschilt van de aan voer in dezelfde week van het vorig jaar. De troschrysanten waren ruim in aanvoer met ruim twee miljoen vrijwel gelijk aan voorgaande week maar het dubbele van vorig jaar. Ook de fresia mocht er zijn met een aanvoer van 1.603.000 bos hoewel deze aanvoer aanzienlijk minder was dan in het vorig jaar en ook dein voorgaande week. Van grootbloemige rozen was de aanvoer sinds voorgaande week aanzienlijk gestegen en is zelfs meer dan het dubbele in de voorgaande week Gunstig Als geheel hebben de weersomstandighefcQI een gunstige werking zowel op aanvo® als prijzen. De taklelies hadden wat de i betreft wel te lijden van de sterk gestei M aanvoer maar bij de kelklelies was preft icb het tegenovergestelde het geval. Als gel* gk dus geen klagen over de eerste maand ran gel het nieuwe jaar, ook al houdt dat geeieei profetie in voor de toekomst Het totalfof omzetcijfer over de maand januari t- 34.831.996,05 tegen 31.672.101,23 jaar een toename dus met 3.159.8f Hiervan maakten de snijbloemen 32.548.369,17 deel uit tegen in januari 19| 29.682.805,28 hetgeen een vermeerder! bracht met 9,6 procent. De omzet aan potplanten 2.313.626,88 tegen vorig jaar janu< 1.989.295,95 een toename met 16,3 proceil De zachte weersomstandigheden doen v£ wachten, dat de aanvoer van bloemen i nog wel snel zal gaan uitbreiden vooral r de bolbloemen. Vorig jaar is duidelijk gebleken, dat de referentieprijzen voor komkommers de kop moesten afbijten voor het nieuwe seizoen. De commissie had toen in afwachting van de Raadsbesluiten de referentieprijzen voor komkommers in de periode van 11 februari tot 30 april verhoogd met gemiddeld 5,38%. Nadat de Raad de interventieprijzen voor groenten met 8% had verhoogd, werden de referentieprijzen voor komkommers in de maanden mei tot en met november door de commissie eveneens met 8% verhoogd. Hier door zijn de referentieprijzen in de maanden februari tot en met april er dus voor 2,6% bij ingeschoten. Omdat de beginperiode van de aanvoer zo belangrijk is voor het inko men van de komkommertelers is het belang rijk dat er naderhand geen correcties meer op de vastgestelde referentieprijzen nodig zijn. Op 4 februari heeft de commissie van de Europese Gemeenschappen de referentie prijzen van komkommers vastgesteld voor de maanden februari, maart en april en wel als volgt (per 100 kg. netto gewicht, klasse I, alle grootte-sorteringen in verpakking); 11 t/m 20 februari 249,18 (vorig jaar 224,37), 21 t/m 28 februari ƒ209,91 (vorig jaar 204,92), maart 209,91 (vorig jaar 204,92) en april 168,54. Bovenstaande referentieprijzen hebben be trekking op in kassen geteelde komkom mers. Voor de berekening van niet in kassen geteelde komkommers uit derde landen is er een aparte berekening. De bovenstaande regeling is dus afgelopen vrijdag in werking getreden. De afgelopen week hebben de komkommerprijzen niet teleurgesteld. De zwaarste sortering is gemiddeld een stui ver per stuk gedaald en kwam hiermee op 1,15 per stuk. De lichtere sorteringen' wis ten zich daarentegen goed in prijs te hand haven. Naar verwacht zullen Griekenland en de Canarische Eilanden de komende week minder naar West-Duitsland exporteren, waardoor de prijzen zich redelijk kunnen blijven handhaven. Sla De binnenlandse aanvoer van sla zal de komende week verder toenemen, ook de afgelopen week is het aanbod groter gewor den. Vorige week donderdag varieerde de gemiddelde prijs van 43 tot 52 cent per krop. Dit betekent voor de consument een prijs van 86 tot 1,04 per krop, die in gewicht varieert van 100 tot ruim 200 gr. Men mag dus voor 90 cent een zware krop sla ver wachten van een prima kwaliteit. Het zoge naamde aanbod van 2 kroppen voor 95 cent is zonder meer een verraderlijk aanbod. De komende week moet er rekening gehouden worden met een verdere daling van de sla-prijzen. Overige gewassen Het aanbod van prei is de laatste weken nagenoeg gelijk gebleven. Ook voor de ko mende week wordt er weinig verandering in de aanvoer verwacht. Mede hierdoor ziet het er naar uit dat de prijs niet beneden de twee gulden per kilo zal komen te liggen. Het afnemende aanbod van waspeen en de goede vraag zijn er de oorzaak van dat de prijzen zich goed weten te handhaven en waarschijnlijk nog iets zullen oplopen. De aanvoer van spruiten loopt langzaam maar zeker ten einde, de komende week zal dit misschien nog niet zo duidelijk zijn. Naar verwacht zal het einde van de aanvoer al wel in de prijzen merkbaar zijn, deze zullen waarschijnlijk tussen de 2,00 en 2,30 p kg. liggen. Voor andijvie lag de gemiddel prijs aan het eind van de week op ƒ2, per kg. Voor de komende week wordt op gelijke of iets lagere prijzen gerekei Ook spinazie noteerde de afgelopen we een gemiddelde prijs van 2,75 per kilo. prijs voor radijs is de afgelopen week verd opgelopen naar bijna 1,80 per bosje, er k zonder meer gesproken worden van e vorstelijke prijs. Voor raapstelen bestoi duidelijk minder belangstelling, de pr kwam gemiddeld op 28 cent per bosje. Wa schijnlijk is dit gewas bij het grote publi niet zo bekend, echter ten onrechte, wa door er vaak een beperkte vraag ontsta I Naschrift [eat Toelichting op het begrip referentieprija Voor velen die niet direkt bij de tuinbol betrokken zijn, zal het begrip referentiepi 6S( zen als een onduidelijke kreet overkomi BrS De referentieprijzen moet men zien als e iar invoerheffing op gewassen van buiten E.E.G., om zodoende de telers binnen E.E.G. te beschermen tegen oneerlijke co c currentie. Het betekent dus in feite e bescherming van de tuinbouw tegen gewi 10 sen van buiten de E.E.G. die door bij i lagere arbeidslonen, een gunstig klimai gf« tegen een lage prijs op de Westeurope markt gebracht worden, terwijl dezelfde g wassen in dezelfde tijd van het jaar teg veel hogere kosten (lonen e.d.) geproducee moeten worden. Door het niet op de juij dd wijze vaststellen van de heffing, waardo iea later een correctie nodig is, worden e< n groot aantal ondernemers benadeeld. Dit ook de reden waarom er vaak zoveel aa11 dacht aan dit onderwerp besteed wordt. Het bloembollenvak is nu één grote rekenka mer De statistieken van de beplante op pervlakten zijn nl. aan de openbaarheid prijs gegeven en hoewel de bollenkwekers bepaald geen nijvere lezers van vaklitera tuur zijn, worden die statistieken door de meesten letterlijk gespéld. Want aan de hand van die cijfers kan men een sommetje ma ken hoeveel bollen er straks uit de grond kunnen komen. De kweker is uiteraard ge baat bij een beperkt aanbod. Een kleine schaarste betekent steevast een betere prijs. Wel, wat de tulpen betreft, lijkt er geen kou aan de luchtals men Apeldoorn en Gol den Apeldoorn buiten beschouwing laat. Het gros van de tulpencultivars is qua opper vlakte niet of nauwelijks toegenomen, maar het areaal van Apeldoorn kwam van 870 op 1055 ha. Dat zou ongetwijfeld te veel van het goede zijn, als van deze tulp niet zeer veel „klein goed" was opgezet. Met het planten van erg kleine bolletjes om in bollenjargon te spreken: beneden zeven heeft men wel een oppervlakte, maar geen leverbaren. De oppervlakte van Golden Apeldoorn nam toe met 74 ha. en kwam van 324 op 398 ha. Verder valt de groei op van het oppervlakte Prominence: dat kwam van 208 op 223 ha. maar deze tulp is voor de broeierij zó gevraagd, dat deze toename stellig gemakkelijk opgenomen kan worden. Veeg teken Een sterke groei dus van de cultivar Apel doorn en dat is aan de ene kant toch wel een veeg teken. Een sterke uitbreiding van een tulp die de laatste tijd toch duidelijk minder in de gunst van het publiek lijkt te komen. En dat laatste niet ten onrechte. Apeldoorn is een tulp die men veel onrijper kan trekken dan andere cultivars, maar toen dat eenmaal bekend werd, verviel men prompt in uitersten. Zodra men een klein rood puntje aan de groene knop zag, ging men trekken. Het gevolg was dat deze bloe men bij de uiteindelijke gebruiker niet of slecht openkwamen. Het Zwitserse concern Migros, dat jaarlijks miljoenen bolbloemen importeert, had de laatste jaren zo veel klachten over deze tulp gekregen dat men deze cultivar met ingang van dit seizoen geheel uit het pakket heeft gestoten. Prijsbreker? Niettemin is Apeldoorn veruit de koploper van de tulpen. Van geen enkele andere tulp staat een zo grote oppervlakte en nu is Apeldoorn ook dit keer weer de grootste groeier bovendien. Nu zal dit jaar die grote re oppervlakte nog niet leiden tot een veel groter aanbod van leverbaren, in 1978 zullen die dikke bollen er ongetwijfeld wél zijn. En wat gebeurt er dan? Wordt Apeldoorn dan weer de grote prijsbreker voor de rest van Buitenlandse arbeiders bezig met het verpakken en verzenden van bollen het tulpenassortiment? In 1974 sleurde het toen ook al veel te grote aanbod van Apel doorn de prijzen van alle andere tulpen omlaag. Als we kijken naar 1978 is er voor de tulpentelers dus wel degelijk reden om zich zorgen te maken. Want wie houdt de explosieve groei van Apeldoorn nu eindelijk tegen? Een grote verrassing is stellig de nogal forse inkrimp van het narcissen-areaal geweest. Er is pakweg 8% minder opgeplant en die krimp is in hoofdzaak veroorzaakt door kleinere oppervlakten van veel geteelde cul tivars zoals Carlton, waarvan 40 bunder minder staat en van Golden Harvest, waar van de oppervlakte maar liefst met 66 ha. terugliep. De crocussen-oppervlakte ging met 5% te rug, een gunstig teken want er begint wat te veel te komen, de irisserikwekers hadden kennelijk een karrevracht optimisme in huis, want ze breidden het areaal met 5% uit. Vooral van de veel gevraagde cultivar- voor-de-broei Ideal is veel opgeplant. Er staat nu 40 ha. meer van dan in 1976. Minder hyacinten De hyacintenproducenten die al enkele jaren achtereen werden geconfronteerd met een onverkoopbaar overschot dat er niet om loog, lijken nu pogingen te gaan doen het aanbod in overeenstemming te brengt met de vraag. De statistieken vertellen I dat het areaal jonge bolletjes („gehold t gesneden", zoals dat heet) met 15" krompen. Op wat langere termijn gezi gaat het aanbod van hyacinten dus teruglopen, maar dit jaar nog niet. I0 Hoe reageert de handel? ee Het zal interessant zijn te zien hoe de handt op de zo juist openbaar gemaakte cijfers a (j{ gaan reageren. Wie de gegevens nuchte beschouwt, zal tot de conclusie moeten kc vj men dat er voor de kwekerij geen enkek reden is voor paniekvoetbal. De grote oppe: vlakte houdt bepaald geen garantie in val een groter aanbod. De samenstelling van d' „kramen" die in de herfst van 1976 zij' f( geplant, is door de enorme verkopen va' tienen en negens in de zomer van vorig jaar a, allesbehalve normaal. Daar kunnen dus ooi q geen normale aantallen leverbaren uit gt (j| raapt worden. <j( Daar komt nog bij dat er in de komend! maanden veel kan gebeuren. De slogan „ht weer is je koopman" doet nog altijd opgei' en de bloembollen zitten nog lang niet it p de mand. Voor het zo ver is, worden de bollen no( wel. twee keer best en driemaal slecht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8