Rumoer rond wisselwoningen - Tekstpierment bracht pittige voorstelling MHHfiKB iMHSgisa Poëtisch pianospel van Rudolf Jansen VAN OOSTEN PLEIT VOOR AANSTELLING SCHOOLBIOLOOG AUTO OVER DE KOP MAANDAG 14 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Allard van der Scheer als Patrick Zuidelijk Toneel Globe speelt op woensdag 16 februari bet toneelstuk „Trakteren" in de Leidse Schouwburg. „Trakte ren" is bet allernieuwste stuk van de Engelse auteur Christopher Hampton. „Trakteren" is een zeer spirituele komedie over drie jonge mensen: het meisje Annde honds brutale Dave met wie zij net een lange en zeer turbulente verhouding heeft gehad en de brave Patrick, een collega van het kantoor waar zij werkt en die zij in huis heeft gebaald om over de eerste eenzaamheid heen te komen. Dave komt echter terug en Ann wordt voor de keuze gesteld: terug naar haar nog steeds even onmogelijke ex-vriend of bet rustige, erg rustige bestaan met de goede Patrick. Acteurs: Canci Geraedts, Joost Prinsen en Allard van der Scheer. Regie en vertaling: Ger Thijs. Aanvang: 20.15 uur. Sportforum De Leidse Sportstichting en de Stichting Sportmedisch Ad viescentrum Leiden houden maandag 21 februari een bijeen komst in het restaurant van zweminrichting „De Zijl" aan de Paramaribostraat 66. De bijeenkomst begint om acht uur. De heer G. P. H. Hermans, orthopaedisch chirurg in Hilver sum zal spreken over knieblessures bij sportlieden. Daarna is er een forumdiscussie over welke behoeften er bij sportbeoefenaren zijn op het gebied van de sportgenees kunde en welke mogelijkheden er zijn om in Leiden aan deze behoeften tegemoet te komen. In het forum zitten mevrouw I. Avis, fysiotherapeute, de heer P. Biegstraaten voorzitter van de Sportstichting, de heer H. Meijer, huisarts, arts, de heer W. Rijsbergen, speler bij Feijenoord en de heer G. Des ar, oud-voetballer en voetbaltrainer bij UVS. Bedrijfsjubileum De heer J. Roeleven viert woensdag 16 februari zijn zilveren jubileum bij het Motortbuis. Op 11 februari 1952 kwam hij in dienst bij het garagebedrijf. Na verloop van jaren klom hij op tot bedrijfsleider van de werkplaats aan de Hoge Rijndijk 5. In bet hoofdbedrijf aan de Vondellaan wordt de beer Roeleven woensdag een feest aangeboden waarbij bij bet voltallige personeel aanwezig zal zijn. Buurthuis. Het actiecomité buurthuis Burgemeester-Professorenwijk houdt overmorgen een hearing in de Durieuxschooi. De bijeenkomst begint om acht uur. De bewoners van de Borgemeesterwijk zal informatie worden gegeven over een buurthuis in de wijk. Wijn en sherry bodega Leiden krijgt er weer een taplokaliteit bij. Woensdag 16 februari wordt ,,'t Vatte Gat" in het gerestaureerde pand op de hoek van de Garenmarkt geopend. De bodega is vanaf 17 februari elke dag behalve zondags geopend tussen vier en acht uur. De bodega heeft een uitgebalanceerd assorti ment wijnen en sherry van minimaal f 1,50. ,,'t Vatte Gat" is niet als restaurant of café opgezet De leiding van de bodega beoogt de functie van „het dorpsplein van vroeger" te vervullen. Bezoekers kunnen met een glas in de hand keuvelen over alledaagse zaken, of een zware discussie aangaan. Het interieur van het pandje is na ingrijpende verbouwing ontstaan. Het heeft veel weg van een „Oud-Hol landse herberg". Boograampjes laten spaarzaam daglicht binnen. Trakteren Spitten Zondagmiddag werd het politiebureau gealarmeerd dat er in het Hoogkamerpark aan de Brahmslaan in Zuid-West een man bezig was met het vernielen van de natuur. Hij zou met een schop jonge aanplant uit het park spitten, luidde de melding. Een politiewagen trof bij nader onderzoek een 4-jarige Jongetje aan dat bij gebrek aan een zandbak met een schopje het park in was getogen om zijn vertier te zoeken. De bomen en struiken waren ongeschonden.... LEIDEN Cabaretgroep .Tekstpierement* trof later dagavond een volle Leidse Schouwburg. Ver moedelijk een gevolg van hun televisiebekend heid, maar ook van hun hoge graad van techni sche perfectie. .Wacht u voor de hond' was een in zeer hoog tempo uitgevoerd, geolied draaiend programma, waarvan de opzet het traditionele cabaretpatroon van liedje-conference-liedje nauwelijks doorbrak. Zeer veel zorg had men besteed aan de vormge ving. Het ensemblewerk liep voortreffelijk, zowel bij de nauwkeurige bewegingen, als in de goede close harmony-zang. De dialogen tussen de ver schillende groepsleden (Jos Brink, Frank Sanders, Guuske Kotte en Lucie de Lange) gaven de indruk van een ontspannenheid en toevalligheid, die de lange oefening die daarvoor nodig is, juist niet eraan af laat zien. De spelers waren zeer keurig gekleed en gekapt. Als achtergrond rolden regel matige lange banen stof uit de toneelhemel naar beneden. Ook aan de belichting had men aandacht besteed. Deze uiterst nette vormgeving verborg een soms best wel giftige inhoud. Sommige woordspelingen hadden iets grofs. Nummers als ,Pret en Retteke- tet', ,Fijn jezelf zijn' en ,Rombom' (en anti-militai- ristische adaptatie van ,Drie schuin tamboers') waren duidelijk en hard van tekst. Toch ging het daarin om zaken die we allang zouden moeten weten, zodat de standpuntbepaling nog te obligaat en gemakkelijk bleef. Pas in het nummer Borst afgezet' zong Guuske over gedachten en gevoelens, die we bij vrouwen, die zo'n operatie hebben ondergaan, wel veronderstellen (of zelfs daaraan nog niet toe zijn), maar waarover we angstvallig zwijgen. Mijns inziens het treffendste nummer van de avond. Men kan zeggen, dat Tekstpierement het spel slim speelt. Hun gave vorm lokt allerlei soorten toe schouwers naar hun voorstelling, die de door de groep aangedragen onderwerpen in een andere verpakking nooit tot zich zouden nemen. Ander zijds ontbreekt het die nogal mechanische cabaret- vorm aan echte emoties en werkelijke creativiteit In zekere zin zijn die laatste twee de eerste vereisten voor alles wat zich op de planken af- PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Een koffieconcert met Rudolf Jansen als solist, dat is uniek; immers in de serie hoorden we tot nu toe altijd duo's of gTotere ensembles en de pianist zelf is voornamelijk befaamd om zijn optreden als begeleider bij zangrecitals. In die hoedanig heid staat hij goed bekend dat veel mensen gisteren blij waren de gelegenheid te krijgen hem nu eens alleen te horen spelen. Hij kwam met een poëtisch programma: werken van Schubert Debussy en Chopin, drie jong gestorven componisten, die ieder ontzettend veel voor de pianistiek betekend hebben. Chopin en Debussy golden ronduit als revolutionair in de ogen van hun tijdgenoten, die hun muziek zeker niet poëtisch in de oren geklon ken zal hebben. Maar wij bedoelen dat ook meer in de zin van: geladen met velerlei effecten van ingehouden subtiel tot razend hartstochtelijk zonder ooit die hardheid of schrilheid van klank, die onze twintigste-eeuwse oren al weer heel gewoon vinden in hedendaagse composities. In de Sonate in A, Opus 120 toonde Rudolf Jansen grote affiniteit te bezitten met Schubert Dit werk, klassiek van vorm, maar met romantische inslag, gaf hij nauwgezet, beheerst en zeer doorleefd weer. Op meesterlijke wijze doordrong hij zijn publiek van de geest van deze muziek, waaruit de tragiek van een onbegrepen genie spreekt. Daarna de tweede serie van de Images van Claude Debussy, flitsend, ragfijn gespeeld. Een sfeertekening die niet verloren ging in de aandoening, maar juist verraste door helderheid. Hierin J bereikte Jansen de optimale synthese tussen afstandelijkheid en 1 een zich erin verliezen. Eindigend met Chopin legde de pianist zichzelf een zeer zware taak op de schouders. In deze combinatie van Préludes, Etudes, Nocturne en Ballade wordt alles gevraagd wat een vertolker aan technische en emotionele bagage in zijn vingers heeft. En ook hier slaagde hij, hoewel het soms iets te veel gevraagd leek. De wat zwevende Idank van de vleugel ten gevolge van grote temperatuur wisselingen speelde daarbij echter een niet geringe rol. Maar dat nam toch niet weg dat we diep onder de indruk waren. Paula Koning LEIDEN - Het PPR-raadslid F. van Oosten heeft in een brief aan het college van b en w aangedrongen op het spoedig aanstellen van een schoolbio- loog. In zijn brief verzoekt hij het college alles in het werk te stellen de bioloog per 1 septem ber van dit jaar in dienst te doen treden. Het raadslid herinnert het colle ge eraan dat hij tijdens de be handeling van de begroting geen motie over dit onderwerp heeft ingediend, omdat wethou der D. Tesselaar beloofde in januari met een voorstel over de aanstelling van een schoolbio- loog te komen. „Tot onze spijt moeten wij constateren dat dit laatste niet is gerealiseerd". De heer Van Oosten wijst het college voorts op de noodzaak tot het aanstellen van een schoolbioloog. „Uit een gehou den enquête onder het onderwij zend personeel en uit een in december gehouden informatie bijeenkomst is duidelijk geble ken hoe groot de vraag is naar professionele ondersteuning op het gebied van levend biologie- en milieu-onderwijs", aldus het raadslid. LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is aan de Haagweg ter hoogte van De Vink een auto over de kop geslagen. De automobilist die de wagen bestuurde, lette bij de nadering van de afslag naar Voorschoten te veel op de verkeersborden. Daar door kon hij de oneffenheid in de wegenscheiding niet ontwijken, raakte de macht over het stuur kwijt, botste tegen een lantaren paal en sloeg vervolgens over de kop. De auto werd behoorlijk vernield, maar de bestuurder kwam er met lichte verwendinxoa van af. Carnavalsfeest voor bejaarden Enkele honderden bejaarden hebben zaterdagmiddag genoten van het carnavalsfeest dat hen werd aangeboden door „De Hut spotten". De grote zaal van de Stadsgehoorzaal was stampvol toen Prins Jan 1 en prinses Ria met hun gevolg om twee uur binnentraden. De bejaarden wer den vergast op een cabaretvoor stelling. Tevens werd de nodige aandacht besteed aan het bij carnaval niet weg te denken hos- en deinwerk. De muziek werd verzorgd door de hofkapel „De Bierkouwers". LEIDEN Er lijkt schot in de aanleg van de Gooimeerlaan te komen. De gemeenteraad zal zich binenkort moeten uitspre ken over de aanschaf van een verkeerslichteninstallatie voor het kruispunt van de Willem de Zwijgerlaan met de Gooimeer laan. De aanleg van deze ver bindingsweg met de Ketelmeer laan in de Mereawijk zal nog dit jaar beginnen. De verkeerlichteninstallatie is Verkeerslichten bij Gooimeerlaan nodig om het gevaarlijke kruis punt dat dan ontstaat, te beveili gen. De verkeersintensiteit van het kruispunt wordt nog ver groot door de verplaatsing van de ingang van de Groenoordhal van de Willem de Zwijgerlaan naar de Gooimeerlaan, zoals de gemeente zich heeft voorgeno men. Behalve de verkeerslichtenin stallatie zal ten behoeve van de fietsers en voetgangers een tun nel onder de Willem de Zwijger laan worden aangelegd. Hierom trent is binnenkort het definitie ve voorstel te verwachten. Ge bleken is dat voor zowel de stoplichten als de tunnel rijks subsidie te krijgen is. Auto's vernield aan Herenstraat LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 29-jarige Leide- naar aangehouden die in de He renstraat en de Drie October- straat auto's aan het vernielen was geslagen. De man had een paar borrels op en verklaarde zijn agressiviteit op de auto's te hebben bekoeld. Na verhoor en het opmaken van proces-ver baal is hij heengezonden. De S. S H. H B. B hebben de nacht van vrijdag op zaterdag op het politiebureau doorge bracht Zij waren vrijdag in de vooravond naar het bureau overgebracht na een relletje in de Leemanstraat, waar zij pro beerden de deurwaarder te be letten in de woning van hun ouders beslag te leggen. De poli tie moest er zelfs met de wapen stok aan te pas komen om de rust en orde te herstellen. Tegen beide broers is proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke ge weldpleging, mishandeling en actieve wederspanningheid te gen de politie. Forse straffen voor heroine handelaars DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft forse straffen uitgedeeld aan drie Leidenaars, die heroine verhan delden. Een 19-jarig meisje werd veroordeeld tot twintig weken gevangenisstraf, waar van tien voorwaardelijk, een 20-jarige verkoper tot twintig weken waarvan vijftien voor waardelijk en een 19-jarige Lei- denaar tot twintig weken waar van vijf voorwaardelijk. Het trio kocht de heroine in Amsterdam en verhandelde het verdovende middel in kleine hoeveelheden. Dit geschiedde vaak op de Leidse ijsbaan. Om aan geld te komen werden dief stallen gepleegd onder meer werden betaalkaarten vervalst en verzilverd. De drie waren in meer of mindere mate verslaafd aan heroine. De gestolen goede ren die in beslag zijn genomen zijn door de Haagse rechtbank verbeurd verklaard. De Leide naars zijn onder toezicht van een consulatiebureau gesteld Bewoners gaan praten over toekomst Leiden-Oost LEIDEN Op woensdag 23 februari en donderdag 24 februari wordt ten behoeve van de bewoners van de wijken in Leiden-Oost een tweetal informatieavonden gehouden over de planologische verkenning die onlangs over dit stadsdeel is verschenen. De eerste avond heeft plaats in de Vredeskerk en is bestemd voor de inwonen van de Rijndljkbuurt, Burgemeesters wijk en Professo ren wijk. De tweede zal op donderdag plaats hebben voor de bewoners van de wijken Meerburg, Roomburg en het Waardeiland. De bewoners kunnen dan met ideeën komen die verwerkt zullen worden bij het ontwikkelen van de planologische verkenning via ontwerp-struc- tuurschets naar de uiteindelijke definitieve bestemming voor dit gebied. De bewonersavond van donderdag zal gehouden worden in het wijkcentrum Meerburg aan de Zaanstraat 126a. GELDVERSPILLING AAN DE TASMANSTRAAT Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het probleem van wisselwoningen ten be hoeve van gezinnen wier woning gerenoveerd moet worden blijft de gemeente parten spelen: Ongeveer 40 bewoners van de Tasmanstraat (Zeeheldenbuurt) hebben in een brief aan de Leidse gemeenteraad hun grote verbazing uitgesproken over het feit dat zij binnenkort een aantal van deze wisselwoningen voor hun deur krijgen. Zij zullen worden geplaatst op het pas aangeleg de plantsoen en de nieuwe volkstuintjes voor de huizen aan de Tasmanstraat. De wisselwoningen dienen om de gezinnen van de platte dakenwoningen uit het gebied Sophiastraat—Noord tijdelijk te huisvesten. Zoals be kend moeten hier 196 huizen worden afgebroken, omdat ze niet meer op te knappen zijn. Aanvankelijk zouden de wis selwoningen die nu aan de Tasmanstraat zullen komen, in het deel van de Waard worden neergezet dat een industriële bestemming heeft. Hierop kwam echter verzet van een aantal raadsleden dat niet nog meer industrieterrein aan de woningbouw wilde opofferen. Daarop werd gekozen voor de groenstrook langs de Tasman- straat. Groot was de verbazing van de bewoners van de Tas manstraat. Vooral omdat de gemeente nog maar net klaar is met het opknappen van het stuk grond voor hun deur. Voor een bedrag van 18.000 gulden werd sinds de afgelo pen zomer tot vorige maand de grond teeltbaar gemaakt ten behoeve van volkstuinders. Daarnaast werd het stuk groen voor hun deur verfraaid en met hekwerk afgezet. Het hekwerk rond de volkstuintjes werd pas op 18 januari ge plaatst. De kosten van het plantsoen zijn nog niet eens bij die 18.000 gulden inbegre pen. Toen het er net op begon te lijken dat de mensen van de Tasmanstraat eindelijk plezier van hun volkstuintjes zouden gaan krijgen en de eersten al het nodige geld aan gewassen in de grond hadden gestopt, kwam van het stadhuis het bericht dat ze „tijdelijk" wis selwoningen voor hun deur zouden krijgen. De ene dienst van de gemeente was kenne lijk niet op de hoogte van de plannen die de andere afde ling van het stadhuis met de grond had... Niet alleen een morele afknapper, maar ook een financiële gezien alle in vesteringen die de mensen, voor een deel A.O.W.—ers, al hadden gedaan. Rotzooi De bewoners van de Tasman straat hebben tenslotte hun toevlucht genomen tot een brief aan het gemeentebe stuur. Vanavond anavond zal er in de raad vermoedelijk al een woordje aan worden ge wijd. In de brief wijzen de bewoners er op al enkele jaren lang tegen „rotzooi" aan te hebben zitten kijken. „Is het niet teleurstellend voor een groep mensen in een buurt die alles doet om een leefbaar mi lieu te behouden in deze stad, dit zo te vernietigen. Er moet toch wel een andere mogelijk heid zijn in de „waard" waar Het terrein aan de Tasmanstraat, waarop de wisselwoningen zullen komen. deze woningen kunnen wor den neergezet?", zo vragen zij zich af. „Laat het nu niet weer gebeuren dat we jaren tegen rotzooi aan moeten zitten kij ken," aldus de bewoners, die er op wijzen dat de huizen aan de Tasmanstraat voor 90% ei gendom zijn. Zij zeggen te vre zen voor een waardeverminde ring van hun eigendom als het wisselwoningenplan zal wor den uitgevoerd en vragen zich af wie deze kostenpost zal ver goeden. Het is overigens zeer de vraag of de brief van de bewoners vruchten af zal werpen. De vervangende nieuwbouw in Leiden—Noord zal binnenkort worden aangevangen, de sloop van de oude woningen, kan daarom moeilijk worden uitge steld. Dat betekent voor een aantal gezinnen verhuizen en dan moet er vanzelfsprekend ook vervangende huisvesting zij. Gezien de eerdere proble men die al gerezen zijn om trent de plaats van de wissel woningen in het industriege bied de „Waard" en gezien de persoonlijke garantie van wet houder Verboom (volkshuis vesting) dat de wisselwoningen er op tijd zouden komen, zal er wel geen ruimte meer zijn voor het zoeken naar alterna tieven. Zeker niet waar de wisselwo ningen aan de Tasmanstraat de problemen nog lang niet oplossen. De stadsvernieuwing eist een dermate grote hoe veelheid van deze tijdelijke woningen, dat zelfs de nieuw bouwhuizen aan de Lange- gracht en de woningen in het gebied HerengrachtZijlsin gel zodra zij klaar zijn in eer ste instantie als tijdelijk huis vesting voor gezinnen uit het noordelijk stadsdeel zullen worden gebruikt. De wisselwo ningen aan de Tasmanstraat zullen er dan ook wel komen, volkstuintjes of geen volk stuintjes, de geldverspilling ten spijt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3