Ruud Wielart weer over recordhoogte Pikeur Van Eykelenborg verhelgen over beschuldiging Jan Wagenaar Nederlands handbalteam verkijkt zich op Zwedei Tennisverlies oranjeteam NA BEENBREUK JONKER VOLANN Selectie Derde plaats voor Ineke Ran bij Tilt wedstrijden SPORTTRIBUNE VIJF ATLETEN VOLDOEN IN DORTMUND AAN LIMIET *»«r LEIDSE COURAN: PAGINA 16 KEULEN Ruud Wielart (Haarlem) heeft zaterdagavond tijdens Internationale wedstrijden In Keulen zijn Neder landse indoorrecord hoogspringen met twee centimeter verbeterd en gebracht op 2,t8 meter. De Haarlemmer, die veertien dagen geleden in Zwolle over 2,16 meter sprong, werd In Keulen winnaar voor de Westduitser Carlo Thraenhardt, die enkele weken geleden een hoog te van 2,20 meter haalde. Thraenhardt, die bij de wedstrijd in Keulen de 2,18 meter oversloeg en daarna evenals Wielart de 2,21 meter probeerde, faalde op deze hoogte, waardoor hij op 2,15 meter bleef staan. Het was de tweede maal dat Ruud Wielart voldeed aan de limiet voor de Europese indoor kampioenschappen (2,16 m), die op 12 en 13 maart in San Sebas- tiaan worden gehouden. Het was de zesde keer sedert 24 februari 1973 toen hij in Leiden 2,09 meter sprong dat Wielart het nationale record scherper stelde. Ruud Wie lart is met 2,20 meter ook houder van het Nederlandse record hoog springen in de open lucht. De kans die de KNAU gisteren aan Olga Commandeur kwam weer in actie en won. een aantal atleten heeft geboden om in de Westfalenhal in Dort mund aan de limieten voor de Europese indoorkampioenschap pen te voldoen, heeft voor de Unie waarschijnlijk forse financiële con sequenties. in Dortmund voldeden liefst vijf heren aan de eisen. Evert Hoving (AV Nop) won de 1500 meter in 3 minuten en 43.4 secon den. Hoving sleepte de jonge Wibo Lelieveld in 3.46.8 naar de tweede plaats. De Leidse loper bleef met zijn tijd ook nog tweetiende bin nen de limiet voor de Europese titelstrijd, die op 3.47.0 is gesteld. Op de 800 meter heren haalden zelfs drie Nederlanders de limiet door een eendrachtige samen werking. Cees Ruyter (AV Nop) won in 1.50.2. Jan Willem Boog man (Hellas) werd in dezelfde tijd tweede en Arie Ruyter (AV Nop) eindigde als derde in 1.50.5. De limiet voor deelneming aan de 800 meter staat op 1.50.5. Eerder dit seizoen voldeden Ruud Wielart (hoog) en Klaas Lok (3000 meter) aan de minimum-eis voor San Se- bastiaan. Olga Commandeur, die na een langdurige blessure weer voorzich tig aan een comeback bezig is, ging in Dortmund ook zegevierend over de eindstreep. De Europese jeugdkampioene op de 800 meter won haar specialiteit in 2.14.5. Riet Kruiswijk (AV'40) werd op twee- Ruud Wielart sprong over 1.18 meter en haalde de limiet. tiende seconde tweede. Verdere overwinningen kwamen op naam van Wilma Hillen (Tion) op de 400 m (56.7) voor Olga Commandeur (57.7) en Truus van Amstel (58.0). Toine van de Goolberg (Sparta) was de snelste op de 400 meter heren in 49.5 seconden. De Amerikaan Bill Rodgers heeft gisteren de jaarlijkse mara thon in Kyoto gewonnen. Rodgers, die eind november de marathon van New York op zijn naam bracht, liep de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 14 minuten en 16.2 secon den. De 29-jarige Amerikaan nam na twaalf kilometer de leiding o\J van de Japanner Someya en stol die niet meer af. Someya wel tweede in 2.18.38.0 en Shimoga (Jap) eindigde als derde 2.19.43.6. Er kwamen in totaal 239 lopel aan de start. j PARIJS Canada heeft de vierde Tllt-wedstrl|den dit weekeinde bijzonder serieus genomen. Op de 24 nummers, die In het 25 meter bad "Municipale de Boulogne Blllancourt" werden gehouden, zegevier den Canadezen negen keer. Het leeuwendeel in dat overtuigende optreden was voor Nancy Garapick (drie zeges), Cheryl Gibson en Bill Sawchuk. Hongarije en de Verenigde Staten moesten met vier ovenwinningen genoegen nemen. Eén meer dan Rusland en Italië. Van de Nederlandse afvaardiging tikte niemand als eerste aan. Zaterdag scheelde het veel toen Diane Edelijn zevenhonderdste seconde tekort kwam bij Cheryl Gibson op de 100 meter rugslag (1.04.93 tegen 1.05.00). Wijda Mazereeuw haalde op de 200 meter schoolslag wel de finale, maar werd daarin achtste en laatste in 2.40.05. Op de 100 meter zou zij het een dag later iets beter doen: vijfde in 1.14.64. De beste prestatie op de tweede dag kwam op naam van Ineke Ran, die derde werd op de 100 meter vrije slag. Zij was met 58.13 de snelste in de series geweest. In de eindstrijd kwam zij uit op 57.92 en moest Nancy Garapick en Kim Peyton voor laten gaan. DEN HAAG Voor de zweminterlandwedstrijd Spanje-Nederland, die 19 en 20 februari in Palma op Mallorca wordt gehouden, heeft de KNZB de volgende heren aangewezen: Rene v.d. Kuil (SZC), Fred Eefting (Zwemlust/Den Hommel), Robin en Ronald Woutering (beiden Zeemacht), Ronald Hond (Het Y), Kees Vervoorn, Henk en Hans Elzerman (allen Zian/Vitesse), Herman van Lienden (HPC), Albert Boonstra (NZC '21), Richard van Klooster (De Otters), Frank Debets (IJsel/Deventer) en Henk Bakker (De Devel). WATERINGEN „Als de Stichting Draf- en Rensport hier niets aan doet, stap ik naar de rechter". Aldus de Wateringse trainer-pikeur Gerard van Eykelenborg, de man achter de draver Kees Verkerk en de paar den van Stal Westland. Ge rard van Eykelenborg Is zeer verbolgen op de kam pioen onder de pikeurs, Jan Wagenaar. Zoals bekend brak de topdraver Jonker Volann vorige week zondag met Wagenaar op de sulky op twee plaatsen zijn linkerbeen. Na de koers, verklaarde Wagenaar dat de schuld bij Gerard van Eykelenborg lag. Het draverijcomité en de colle ga's van Wagenaar en Van Eyke lenborg verklaarden echter dat de pikeur uit Wateringen vrijuit ging. Gerard van Eykelenborg: „Op de koersdag zat Wagenaar vol emotie. Dan kan ik zijn reactie nog begrij pen om mij de schuld te geven. Maar om dagen daarna nog die lezing vol te houden, gaat mij echt te ver. Mijn goede naam wordt geschaad door die man. Het gaat hier niet om een sulky die kapot is, maar om een paard dat afge schreven is voor de koers. Wage naar stelt dat ik te scherp heb gereden. Daar is niets van waar. Ik passeerde Jonker Volann rechts en links voor breekt hij zijn been". Jan Kruithof, de oud-pikeur die vele jaren in ons land werkzaam is geweest en met vakantie over was uit Frankrijk, verklaarde die zondag, nadat Jonker Volann voor de eerste maal langs was gegaan: „Ik begrijp niet dat Wagenaar dat paard niet uit de strijd neemt, het is kreupel". Wagenaar ging echter door. Met het bekende gevolg. Geen rel Gerard van Eykelenborg: „Ik had een advocaat in de arm willen nemen om een kort geding tegen Wagenaar aan te spannen. Maar de mede-eigenaar van Kees Ver kerk, Tom van der Lubbe, wil geen rel. Morgen gaan we praten met de algemeen voorzitter van de NDR, Van Binsbergen. Als dat geen uitkomst brengt, schakel ik een advocaat in. Het mooiste be wijs dat ik onschuldig ben is toch de uitspraak van het draverij-comi té, dat na de koers alle deelnemers gehoord heeft. Niemand heeft iets gezien!" Er blijven toch nog vraagtekens omtrent de dubbele beenbreuk van Jonker Volann. Insiders beweren dat de benen van Jonker Volannn niet al te best waren en dat I paard een plaatselijke verdovi voor de koers had gekregen, zo'n geval is er geen gevoel me in het been en kan het paard I de minste aanraking of betrappir het been breken. Wagenaar weerde echter dat de benen va zijn paard in orde waren. Dan is er nog de vraag: Waarol duurde het tot in de avond Jonker Volann op de kliniek voi diergeneeskunde arriveerde waarom is van het paard op i baan geen dopingproef genome Cees Berg van de Stichtin NDR: „Dat had natuurli moeten gebeuren. Maar geloof dat het de NDR nii kwalijk genomen kan wo den, dat we dat vergete hebben. Daarnaast is h natuurlijk erg moeilijk als i zo'n ongeluk gebeurt h paard eerst nog in de d pingbox te stoppen". Inmiddels is Jonker Volar afgemaakt. De kliniek voi diergeneeskunde in Utree zag geen kans om h paard voor de fokkerij behouden. ARTHUR VAN RIJSWI WILDERVANK Na afloop van de tweede oe fenwedstrijd tegen Zwe den vah het nationale heren zaalhandbalteam bekend gemaakt voor het toernooi om het we reldkampioenschap (B- groep) in Oostenrijk. Van Noessel selecteerde de volgende spelers: Doel: Wim Pik (ESCA), Ron de Jonge (DW/Hermes), Ger Norbart (Sittardia). Spe lers: Jo Helwegen (Sittar dia), Hand Beugel (DW/- Hermes), Paul Schuurkes (De Gazellen), Bert Bou wer (DW/Hermes), Bob Sondaar (AHC'31), Piet Kivit (DH/Blauw Wit), Harry Weerman (E&O), Geert Roelof Oosting (E&O), Bert Schimmel (De Gazellen), Peter Ver- jans (DH/Blauw Wit), Marcel Willemsen (Swift), Paul Bosman (PSV) en Ton Reinders (Sittardia). (Van onze verslaggever) EMMEN/WILDERVANK Bondscoach George van Noesel toonde zich na afloop van belde interlands (zaterdagavond in Emmen en gistermiddag in Wllder- vank) tegen de Zweedse nationale ploeg bepaald niet tevreden. In de eerste wedstrijd moest Nederland met 20-24 het hoofd bul gen, terwijl een dag later met 23-23 gelijk werd ge speeld. Van Noesel: "Dat we In Emmen verloren, kan ik nog wel accepteren, maar we hadden van die wedstrijd moeten leren. Dat Is duidelijk niet ge beurd". De bondscoach doelde op het feit, dat zijn ploeg zich de wil van de Zweden had laten opleg gen. "Beide malen hebben we ons laten beïnvloeden door het spel van de te genstander, we bleven niet ons eigen spel spelen. Het collectief werd verwaar loosd, er werd overgescha- kele op persoonlijk hand bal en dat is Iets wat je je tegen de Zweden niet kan permitteren". Overigens startte Nederland zater dag voor een volle Emmer sporthal (700 toeschouwers) veelbelovend. De gasten, die in het toernooi voor het wereldkampioenschap uitko men in poule-a, waaroor Neder land zich vanaf 24 feberuari in Oostenrijk zal trachten te kwalifi ceren, slaagden er aanvankelijk niet in afstand te nemen. Met na me Piet Kivit en Bert Schimmel zorgden ervoor, dat de Zweedse voorsprong direct weer werd geë galiseerd. Dat Nederland tot aan de rust zo gemakkelijk bij bleef (10-11) was echter tevens de oor zaak van het feit, dat de Zweden in de tweede helft gemakkelijk uit liepen naar 13-20. Er was aan Nederlandse zijde duidelijk sprake aan onderschatting. Men ging on geconcentreerd spelen, waardoor er gaten vielen in de verdediging. Uitblinker Jonas Koplimaa (hij scoorde in totaal negen maal). En zijprofiteerden gretig. Nederland kwam weliswaar door Osting en Beugel nog terug tot 17-21 maar toen was het gebeurd. Via 19-23 werd het uiteindelijk 20-24 voor de Zweden. geheel ander verloop. Nederland slaagde er zelfs in om na 26 minu ten spelen een 15—10 voorsprong te nemen, waarna de rust aanbrak met 15—11. Het lukte echter niet de voorsprong te consolideren, tot grote ergernis van bondscoach Van Noesel. „Ik heb de jongens gewaarschuwd, maar ze vervielen toch weer in hun oude fout. Men leed onnodig balverlies en er werd onnodig geschoten. Als we ons niet hadden laten opjagen, dan hadden we de Zweden verslagen, aldus Van Noesel. Nu waren de gasten in de gelegenheid om lang zaam terug te komen. Op de stand 22—22 benutte Harry Weerman voor Nederland nog een strafworp, maar ook die voorsprong moest de Oranje-ploeg prijs geven. Jonas Koplimaa bepaalde de eindstand op 23—23. Resultaten van de bei de interlands Nederland—Zweden in Emmen. Eindstand: 20—24 (rust 10—11). Gewaarschuwd Scheidsrechers bij beide duels wa ren de heren W. Belitz en W. Hobner uit West-Duitsland. Ron de Jonge maakt deel uit van de selectie. WENEN Het Nederlandse tennisteam heeft de wedstrijd tegen Oostenrijk voor groep C van de tweede divisie in het toernooi om de Gustaafbeker verloren. Nederland dat de eerste wedstrijd met 2-1 had gewonnen na een reeks incidenten, was kan sloos in Wenen. In de eerste partij Peter Feigl van Wouter Fok met 6-3 en 7-6. Hans Kary had minder moeite met Louk Sanders: 6-2 en 6-2. In het dubbel verloren Laudin en Heffels van Kary en Feigl: 6-7, 6-3 en 6-1. Door dit resultaat werd Oostenrijk winnaar van groep C in de tweede divisie en gaat volgende week tegen België en op 24 februari tegen Denemarken of Zwitserland strijden voor een plaats in de eerste divisie. Ilie Nastase heeft het WCT-toernooi van Mexico Stad gewonnen. De Roemeen versloeg in de eindstrijd zijn Poolse tegenstander Wojzlech Fibak in drie sets, 4-6, 6-2, 7-6. De ontmoeting voor de Davisbeker tussen Nieuw-Zeeland en Australië, in Auckland, is niet uitgespeeld. Nadat John Alexander de Australiërs een voorsprong van 4-0 had gegeven door een overwinning van 9-11, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4 op Onny Parun, werd de laatste enkelpartij tussen Mark Edmondson en de Nieuwzeelan- der Chris Lewis bij de stand 6-4, 4-6, 6-4 voor Edmondson voortijdig beëindigd. Eerdere uitslagen: Alexander—Fairlie 6-3, 6-2, 6-3. Deut/Alexander—Fairlie/Parun 6-3, 6-2, 6-2. Edmondson—Pa- run 6-3, 7-5, 5-7, 6-4. de 100 meter vrije slag. Gerard Eykelenborg is boos op Jan Wagenaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16