Afscheid badmintop van ^minderwaardigheidscomplex ZAALHOCKEYTITELS VOOR MEP EN HDM Beslissingskamp in Roosendaal >1,Historische triomf Joke van Beusekom en Marjan Ridder Betalingen „Beverwijk" brengen Olympische kandidatuur in gevaar Sprint succes Karei Duke Fred Ivens niet in finale SPORTTRIBUNE „INTERNATIONALE" GEEN MARIANNE HEEREN NIET BESCHIKBAAR VOOR EK TURNEN CONCURRENTIE VAN SCHAATSEN LEIDSE COURANT PAGINA 15 lover Met een net,,bal", van het racket van Mar- Luesken heeft gisteren de het afscheid ge- mlnder- Het gelukje triomf de internationale kampioen van Nederland (met de zege In het dames- van Joke van Beusekom Ridder bleef een titel ;erst in eigen handen) nog meer werd dankbaar tijdperk afgesloten. Een tijd- waarin nationale badminton- te vaak verzuimden hun in prestaties uit te druk- Bang om te winnen", luidt de fraaie omschrijving. Ridder, 23-jarlge telg van komende badmlntonnatie anders: „In het begin Je je zo ontzettend klein issen die grote toeschouwers- isntallen. Het is voorbij, je speelt it meer tegen jezelf". Het leverde een fraaie successen- teeks op. Het meest glanzend voor jde grote schare (2500!) chauvinisti sche toeschouwers in Beverwijk jwas natuurlijk de historische zege Lan Marjan Ridder-Luesken en Jo- ke van Beusekom in een overigens matige maar wel spannende eind- evo-strijd tegen het Britse duo Giles/- r D«Webster. De cijfers 12—15 (na een ïgen voorsprong van 9—2) 15—2 en leed 15—12 spreken voor zich. Voor de Helnuchtere Marjan Ridder was het dure geen aanleiding om alleen maar te Sen-juichen. „Eerlijk gezegd heb ik momenten gedacht: Daar gaan we iuel. weer. Vermoeidheid speelde na- ge- tuurlijk een rol, zowel Joke als ik lues hadden al veel partijen gespeeld. I er vert Maar ook het feit, dat je eigenlijk te weinig traint met elkaar, breekt op". Dat het Nederlandse koppel toch standhield, typeerde nog eens dini extra de volwassen mentaliteit. Vooral Joke van Beusekom mag die lof naar zich toetrekken. Impo- vw" sant was te zien hoe zij later aan us'e de zijde acteerde van de Deen s 'e Skovgaard in de (verloren) finale wasyan het gemengd dubbelspel, maar 'Statlnog meer met de wijze, waarop zij omsde drievoudige (officieus) wereld recordhoudster op de rand van de :erstlafgrond liet zweven, igen trap] 'een a"e Extase i te Het gebeurde In de finale die samen met de eindstrijd tussen Zweed Sture Johnson en de Brit Derek Talbot verrassend door de laatste gewonnen als hoogte punt van de 31e open badminton kampioenschappen van Neder land de geschiedenis zal Ingaan. Joke van Beusekom (alleen de Engelse Statt maakte het haar In de voorronden moeilijk: 12—10, Joke van Beusekom en Marjan Luesken behaalden een opmerkelijke triomf in Beverwijk. Zij waren de sterkste combinatie in het damesdubbel. 11-12, 11-5) begon die eind- strijd als een lappen pop en de cijfers waren ernaar: 5—11. De Nederlandse kampioene: „Het was net of Ik maar niet op gang wilde komen". Vergeet het maar, want In de tweede game groeide Joke van Beusekom naar onge kende hoogte en bracht het pu bliek snoeiharde smashes afwis selend door subtiele drop shots in extase. Na een achterstand van 8—5 werd het 11—8, terecht aanleiding voor een ovationeel applaus. Het is, omdat de gelauwerde Gil lian Gilks vanwege haar impulsieve gedrag in eigen land beschouwd als „enfant terrible", over de ijzer- sterk doorzettingsvermogen be schikt, anders was haar lot beze geld geweest. De Britse speelster die harder werkend dan ooit toe- 'leeft naar de wereldkampioen schappen in -Malmö, gaf het na afloop zelf toe. „In die tweede set kreeg Ik ontzettend veel last van steken in mijn zij. Daarom vroeg ik aan de scheidsrechter, of Ik vijf- minuten mocht rusten. Hij weiger de, maar door de gebruikelijke pauze tussen de games, kwam ik toch weer op adem. Als Joke in die laatste set niet zoveel fouten had gemaakt, had ik de afloop niet geweten". De bekentenis van Gil lian Gilks was een levendig verslag van de realiteit, want Joke van Beusekom leek in niets meer op de speelster van de tweede game en verloor terecht met 11—1. „Ik wist dat Gillian ontzettend moe was en ging dan ook in die derde game uit van de tactiek: Als ik ze maar terugbreng. Daarbij maakte ik ontzettend veel fouten", was de simpele en eerlijke reactie van de Nederlandse kampioene die on danks de nederlaag toch weer er- vaarde dat ook een Gillian Gilks in topvorm te verslaan is. Dat schept vertrouwen voor de eerste wereldtitelstrijd in Malmö die 28 april losbarst. Wankelen Marjan Ridder en Rob Ridder mo gen in dat voorzichtige optimisme delen. Jazeker, ook Rob Ridder ondanks zijn uitschakeling In de kwartfinales was de Individuele deelneming betreft. Zijn prestatie samen met echtgenote Marjan Ridder in de halve finale ge mengd dubbelspel maakte alles weer goed. De twee Ridders brachten in eendrachtige samen werking een Imperium aan het wankelen. Zo tenminste mag het spel van het Britse koppel Gillian Gilks en De- rek Talbot die samen al drie jaar lang alle toernooien winnen, zon der overdrijving genoemd worden. Rob en Marjan Ridder verloren tenslotte met 15—18, 15—1 en 8—15, maar konden het strijdto neel (in Nederland voor het eerst mét schijnwerpers en zonder hin derlijke plafondverlichting) zonder schaamtegevoelens verlaten. In te gendeel, de prestatie in Beverwijk schiep voor het Haarlemse echt paar zekerheid om ook badminton nend naast elkaar verder te gaan. Rob Ridder verheugd: „Dit was een laatste testcase. We gaan nu proberen om met prestaties op andere grote toernooien een plaat sing af te dwingen voor de wereld kampioenschappen. Dat zou al een hele eer zijn". Reken erop, dat ook Rob Ridder zich gaat specialiseren in het mi xed dubbel („In de single heb ik in Malmö geen schijn van kans") niet met louter eer genoegen neemt. Het nationale badminton- topje is voortaan alleen nog maar tevreden met prestaties. En het kan, zo heeft „Beverwijk" tot ie ders vreugde nog eens bewezen. KEES KOOMAN DEN HAAG Marianne Hearen heeft het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) meegedeeld dat zij niet In aanmerking wil komen voor deelneming aan het Europees kampioenschap voor dames, dat op 13 en 14 mei in Praag wordt gehouden. De Nederlandse kampioene is niet beschikbaar omdat zij in die periode het schriftelijk eindexamen moet doen voor de HAVO. Om dezelfde reden zal Marianne Heeren ook niet deelnemen aan een trainingsstage van haar club Pro Patria, die van 2 t/m 9 april in Manchester wordt gehouden. Rob Ridder zal in de toe komst mogelijk ook van profbadminton kunnen pro fiteren. BEVERWIJK - Tevreden heid en teleurstelling gin gen bl] de voorzitter van de Nederlandse Badmln- tonbond Rob Spee gister middag In de uitverkochte Beverwljk8e sporthal hand In hand. „Wat een enorme opkomst van het publiek. Er zitten nu 2500 mensen. Het vol gend jaar zullen we de accommodatie uitbreiden tot 3500 plaatsen. Badmin ton heeft geen last van de wereldkampioenschappen schaatsen. Vroeger niet en ook nu niet. Wij hebben ons eigen publiek. Jaren geleden was onze interna tionale rechtstreeks op de televisie. Daarna een tijdje in de dweilpauzes van het schaatsen en nu moeten we het doen met een sa menvatting in Studio Sport. Daar heb ik begrip voor. Echter niet voor het radioprogramma „Langs de Lijn". Daar krijgen ze van mij een prachtige brief. Een programma dat vier uur duurt en dan geen enkele flits van dit toptoer nooi, dat is toch te gek. Dit jaar hopen we onze vijftigduizendste beoefe naar in te schrijven. Wij zijn een van de grote zaal sporten en dan stelt „Langs de Lijn" gewoon dat er geen gelegenheid is Voor het eerst werd aan de winnaars betaald tij dens de open kampioen schappen van Nederland. Rob Spee: „Het is inder daad een betaling, maar daar is dan ook alles mee gezegd. De winnaar krijgt 400 gulden. We mochten volgens de voorschriften van de IBF (Internationale Badminton Federatie) gaan tot circa 500 gulden. Dat hebben we niet ge daan. Dat is nergens voor nodig. Het volgend jaar kunnen we het misschien nog een beetje optrekken. Tot een betere inschrijving heeft het niet bijgedragen. De meeste speelsters en spelers moeten van hun bond aan dit belangrijke toernooi deelnemen en kunnen niet buiten Bever wijk". Geen kans Met deze betaling loopt de amateurstatus gevaar op een moment dat er stro mingen zijn die badminton graag als een Olympische sport willen zien. De 39-ja- rige voorzitter van de Ne derlandse Badminton- bond: „De IFB wil graag dat het een Olympische sport wordl Ons hoofdbe stuur ziet dat niet erg zit ten. Voor 1984 Is daar zeker geen kans op. In 1980 Is Moskou aan de beurt en daar heeft men nog nooit van badminton gehoord. En In 1984 Is badminton net zover als tennis nu Is en neemt profbadminton een zeer belangrijke plaats In. Daar ben Ik vast van overtuigd". In 1980 zijn in Beverwijk de Europese kampioen schappen. De toeschou wers puilden afgelopen dagen uit de sfeervolle hal in Beverwijk. Waarom niet een toernooi als de inter nationale strijd in het sportpaleis Ahoy in Rotter dam? „De vraag is natuurlijk of we daar „vol" komen. En daarnaast is de medewerk ing en de subsidie in Be verwijk van de gemeente groots". Een dezer dagen wil de voorzitter van de NBB met de NSF gaan praten. „On ze sport is een echte zaal- sport. Zoals ook tafelten nis, volleybal en basketbal in de zaal beoefend moe ten worden. De laatste paar jaar komt er plotse ling zaalhockey en zaal voetbal bij. Ik gun iede reen zijn eigen sport. Om dat deze twee „buiten sporten" nu ook de zaal opzoeken komt badminton in gevaar. Er zijn vereni gingen die een ledenstop hebben, omdat ze in de sporthallen geen uren kunnen krijgen, omdat er zo nodig zaalhockey en zaalvoetbal gespeeld moe ten worden. Dat is voor onze sport toch een kwa lijke zaak. Wij zijn op de overdekte accommodatie aangewezen. De NSF moet nu maar in een hogere versnelling sporthallen gaan bouwen. Als badmin- tonsport hebben we toch het recht om te groeien". Rob Spee hoopt op meer badmintonhallen in Neder land. Tien jaar geleden had Haarlem de primeur. De bouw van een hal die enkel en alleen bestemd was voor de badminton- sport bleek een groot suc ces. Bij de bouw van de Duinwijckhal had de ver eniging 200 leden, thans 800. Rob Spee. „Ergens onbegrijpelijk dat het bij die ene badmintonhal in ons land is gebleven". (Van onze sportredactie) HILVERSUM - Het Internationale hoofdnummer op de Hllversumse baan over 1600 meter bracht spanning tot de laatste meters. De acht paarden, op Boy du Ver- bois na die vlak na de start In de fout sprong, deden niet veel voor elkaar onder. De foto moest op de eindstreep de beslissing brengen. Karei Duke met Gerrit Bosschieter won in de kilometertijd van 1.19.8 voor Grand Geste, Hit Parade. Jade, Jaspis du Bois, Ireland en Allegro. De supertrio bracht de eerste over winning voor Cees de Leeuw als zelfstandig trainer. Hij zegevierde met Mascotta van de Rotterdamse stal Marco. Hij dacht zelf niet ge wonnen te hebben en was reeds op stal. toen bleek dat hij zijn ererondje mocht rijden. De zege Mascotta (links) gaat op de triomf af in de supertriokoers op Hilversum. Rechts Nevada, die na was Nevada K ontnomen. bestudering van de finishfoto tweede bleek te zijn. UTRECHT Tijdens de wedstrijden om de halve finales van het Nederlandse kampioenschap dammen in Utrecht hebben de volgende spelers zich voor de eindstand geplaatst: Van der Wal, Drost, Van de Borst, Van de Meerendonk, Van Aalten, Visser, Van Tllborg en Hermellnk. In groep A was Van der Wall met zestien punten de sterkste. In de B-groep eindigde Van Aalten met dertien punten op de eerste plaats. In deze groep kwam Fred Ivens tot negen punten, het geen een zesde plaats betekende en niet genoeg was voor een plaats in de finale. In de A-groep behaalde Van der Wal in de laatste ronde een overwinning op Hooyberg. In de B-groep kon Van Aalten tegen Visser niet verder komen dan remise. Visser werd in deze groep met twaalf punten tweede. De finale van het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen zal van 30 maart tot en met 9 april in Zevenaar worden gehouden. Natio naal kampioen Harm Wiersma. Rob Clerc, Hans Jansen en Jan de Ruiter zijn rechtstreeks voor de eindstrijd geplaatst naar aanleiding van hun klasseringen in het kampioenschap van vorig jaar. Van der Wal. Van de Borst en Van Aalten zijn debutanten. De loting zal op 17 maart in het perscentrum Nieuwspoort te Den Haag worden gehouden. ARNHEM -- Het herenteam van MEP uit Boxtel en de damesploeg van HDM uit Den Haag hebben in de Arnhemse Rijnhal de natio nale zaalhocfceytltel veroverd. De zuidelijke vertegenwoordigers sloegen daarmee tevens de aan val van westelijk kampioen Am sterdam af. Het onderlinge treffen tussen MEP en Amsterdam eind igde na een boelende strijd onbe slist. De Boxtelse formatie van trainer/coach Dalmee, die gestart was met een overtuigende zege op Hattem, bereikte tegen GSHC de hoogste score: 8—2. Uitblinker Jacky Joosten nam in dat duel vijf treffers voor zijn reke ning. Amsterdam zou MEP nog van de eerste plaats hebben ver drongen als de ploeg in de laatste ontmoeting met royale cijfers van Hattem had gewonnen. De hoofd stedelijken zagen echter zelfs geen kans Hattem van de tweede plaats af te houden. Ook de titelhouder bij de dames, het Tilburgse Were Di werd ont troond. De nieuwe Nederlandse kampioen HDM bleef in Arnhem, waar de titelstrijd door ruim dui zend toeschouwers werd bijge woond ongeslagen. De beide pou lewinnaars HDM en Were Di trof fen elkaar na de kruisingswedstrij den in de finale. De Haagse da mes, die bij rust een voorsprong van 42 hadden, zegevierden ui teindelijk met een doelpunt ver schil: 5—4. Nel van Kollenburg had een groot aandeel in de zege van HDM die de nationale zaalhockeytitel betekende. De uitblinkende Nel van Kollen burg zorgde er met drie gave tref fers voor dat de Haagse dames voor het eerst in de wedstrijd een voorsprong namen. De Haagse ex- international inspireerde haar ploeg dermate dat de overwinning daarna nauwelijks in gevaar is ge komen. Ook al keurde de scheids rechter bij de stand 4—2 glaszui- ver doelpunt van Were Di om on begrijpelijke redenen af. Even nog kwam Were Di terug tot 43, maar het was dezelfde Nel van Kollenburg die uit een straf- corner 5—4 liet aantekenen. Daar mee revancheerden de Haagse hockeysters zich voor de neder laag die ze in de finale van het vorig jaar leden. Derde werd Up ward dat in de halve finale geen medelijden had met Groninger Studenten en die met 8—1 versloe- MELBOURNE Het Israëlische voetbalelftal heeft gisteren gelijk gespeeld tegen het nationale elftal van Australië (1—1). Israël speelde het grootste gedeelte van deze wedstrijd met tien man, omdat Meir Nimni in de 33e minuut we gens grof aanvallen van het veld werd gestuurd. Ivoorkust heeft gisteren in het ka der van de voorronden voor het wereldkampioenschap een zege van 3—2 behaald op Kongo. Bridgetitel HILVERSUM - De nationale brid getitel voor gemengde paren la gisteren In Hilversum behaald door de Haagse combinatie Bor st—mevr. Akkerman. Het duo be haalde 195 punten uit een maxi male score van 1920 (=62,24). De Emmense jeugdspeler Paul Jansen en mevr. Kroesen, die pas in de laatste ronde van vier spellen moesten afhaken, warden tweede met 1187 punten. ROOSENDAAL Van 17 t/m 25 februari zal In Roosendaal de besllsslngstweekamp voor deelneming aan het kandidatentoernooi schaken voor dames worden gehouden tussen Alexandra van der Mlje (Ned.) en Tatjana Lemats|ko (Bul.). In het vorig jaar december in Roosendaal gehouden Interzonaal toernooi eindigden de twee grootmeesters op een gedeelde derde plaats met 9 1/2 punt uit 13 wedstrijden. De nummers een. twee en drie van Roosendaal verwierven het recht uit te komen in het kandidatentoernooi, dat later dit jaar in Rusland wordt gehouden. Elena Achmilovskaja (Rus.) en Alia Koeshnir (Isr.) plaatsten zich direct. Alexandra van der Mijë en Tatjana Lematsjko zullen in zes wedstrijden moeten uitmaken wie de derde plaats mag innemen. Op 16 februari vindt in Roosendaal de loting plaats voor de eerste partij.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15