C Den Haag let tegen NAC en schone raditie voort "SPARTA'S A VOOR ZIJDELINGS LEIDSE COURANT. HAAG FC Den begint er tegen NAC schone traditie op na houden. De nog steeds Zuiderpark- Mansveld, De Ca- Schoenmaker en ontbreken nog steeds kon tot afgelopen zater- bogen op drie zeges tegen de Bre in de laatste drie kwamen achter- pnvoiaciis de uislagen |3, 4-1 en 5-0 thuis od het orebord. ie forse triomfen behaalde jC Den Haag tot dusver 'venwel steeds op een in Je gevarenzone van de ere divisie bengelend NAC. Dit seizoen beleefden de Bre- idanaars onder leiding van Bob Maaskant een specta culaire opleving die resul teerde in een solide positie aan de kop van de midden moot. FC Den Haag verging het tot nog toe, mede doo. i een stevig aantal tegenval lers in de vorm van blessu- ys, aanzienlijk minder flo- issant. Toch konden de lagenaars aan de lijst grote verwinningen op NAC er tolaterdagavond één toevoe jjen, want aan het eind van m lenteachtige avond kon Ie score van 4-0 in de boe- in worden bijgeschreven. Jat betekende enerzijds een voort- "jjetting van de traditie dat NAC er het Zuiderpark niet aan te pas lleegt te komen en tevens dat de (Jrabanders er buiten eigen omge ving ook dit seizoen niet zo erg /eel van terecht brengen. Van de ierzamelde 24 punten werden er ijlechts zes op vreemde bodem Jbehaald, hetgeen er op duidt dat k Bredanaars er zonder eigen Ju'sorkest aanzienlijk minder van lunnen. Toch heeft er het lange ijd naar uitgezien dat "NAC eergis- Oeki Hoekema's tweede en FC Den Haags derde treffer in beeld, vanuit twee gezichtpunsten. Op de eerste foto is Hoekema de vallende Bakker te snel af, waarna ook doelman De Jong (andere foto) het nakijken heeft. De beslissende dieptepass was van Ouwehand. teren één van zijn betere verrich tingen in het Zuiderpark zou leve ren. Hoewel de ploeg van Maas kant nogal verzwakt was door de absentie van de geschorste Dekker en de geblesseerde Dierckx en Groeneweg zich tijdens de opwar ming moest afmelden wegens een rugblessure, maakten de Breda naars vooral in de tweede helft een goede indruk. Op dat moment leidde FC Den Haag (waarin Van Vliet als ausput- zer fungeerde met Toet voor zich) organisatie op het Haagse midden- dankzij een treffer van Hoekema veld. Jol en Albertsen was het njet met 1-0, maar de vervanging van geheel duidelijk hoe het rollenspel Perazic (een behoorlijke voetbles- in die linie moest worden bezet, sure na een trap van Damen) door zodat NAC ineens alle ruimte Swanenburg leidde tot enige des- kreeg om initiatieven te ont- nJ |e«0- i|e ROTTERDAM Sparta Is typisch een ïloeg die in staat Is de mouwen extra op stropen als een topper het Kasteel lrs lezoekt. Dat gebeurde echter niet toen al feyenoord een visite aflegde en met 3-1 :eiii 'on. Dat geschiedde wel toen PSV naar -r botterdam kwam. Het uiterst onfortulnll|ke eOslparta ging toen de boot In met 2-0. fleren stapte A|ax de grasmat op. Ten derde male kreeg Sparta de gelegenheid te tonen dat het tot de, wat wordt ge noemd, subtop reikt Maar er lag een onbegrijpelijke matheid over het spel van de Spartanen, die wel hard werkten maar als door een onzichtbare macht In be dwang werden gehouden. Zo onzichtbaar was die echter ook weer niet want het was de televisie die de Rotterdammers angst inboezemde. ïichffrainer Cor Brom leek er een grap- over te maken maar verklaarde N^at het bittere ernst was. "Wij nogal fors, dat is bekend. rrftaar sinds onze Ray Clarke, mede tv-beelden, drie wedstrijden geschorst en met de weten- r ffcchap dat dit medium vandaag eiijaanwezig was, hebben mijn spe- ver(lers. wellicht onbewust, er reke- Jij jning mee gehouden dat agressivi- njteit en dan bedoel ik niet zon- ijniider meer onderuit schoppen oijWQeregistreerd wordt en tegen hen aiitfkan worden gebruikt. We hebben dtjdaardoor te voorzichtig gespeeld. ebïAls wij in het strafschopgebied van i. H"jax kwamen, werd er fors inge- ka(9repen. Bij ons durfde men dat ;niet". Cor Brom had een nieuw element 0 jnaar voren geschoven waardoor he*een ploeg tegenvallend kan spe- J'en. Niettemin heeft het publiek sen aardige wedstrijd gezien die fir daarom zo merkwaardig was om- er 'n 'e'*e 20 we'n'9 gebeurde. 1U Het spelpeil was matig maar Ajax was wel zonneklaar de betere 3 P'oeg. Suurbier (geschorst) ont- üsK en op links probeerde Huls- n°" zich zo goed en zo kwaad het ging staande te houden. Bij Sparta was Clarke met aanwezig en dat scheelde wel iets meer. Brom: "Hij kan scoren, hij is sterk in de lucht en dat misten we". Clarke had zich waarschijnlijk ook minder aangetrokken van de aan wezigheid van de tv-ploeg. Zoals zijn landgenoot Lees dat deed, die menige overtreding op zijn conto kreeg. Doordat Clarke ontbrak, had Brom gekozen voor de oplossing: Weer denburg en Michielsen om beurten in de spits. Dat liep niet zo best af. Bij Ajax vlotte het in de aanval beter. Ditmaal een driemansaanval, wat coach Ivic verlekkerd deed uitroepen: "Dus aanvallend voetbal van Ajax". Bij de Amsterdammers sprak ook de revanchegedachte mee. Op eigen veld hadden zij immers met 3-1 van Sparta verlo ren. Toch leek het lange tijd een bleke 0-0 te worden. Bij Ajax liet Ling soms verrukkelijke bewegingen zien maar meestal strandden zijn pogingen zodat ht effect vrijwel nihil was. Geels zwierf dus wat eenzaam in de spits. Zijn waarde bewees hij niettemin nadat Schrij vers al inzetten van De Goey en Lees had moeten verwerken. Met het hoofd legde Geels de bal op het voorhoofd van Schoenaker die in de handen van Doesburg kopte. Pal daarop dirigeerde Geels de bal met hoofd naar Zuldema die volkomen vrijstond en gemakke lijk kon scoren: 0-1. Kwijt Dries Visser, wiens taak het was Geels onschadelijk te maken, was de Amsterdamse spits tweemaal 'kwijt'. Ook deze 'zware' Spartaan durfde geen al te ingrijpende maatregelen te nemen. Hij zag vlak na de rust Geels langs zich glip pen maar de uitlopende Doesburg bracht nog redding. Maar toen Arnesen, uitstekend op dreef, twee Spartanen voorbij ging alsof zij schimmen waren en voorzette, schoot Geels magnifiek hard en laag in: 0-2. Waar was weer Dries Visser? Brom: "Je weet het, tegen Ajax moet je niet achter komen. Boven dien is die ploeg levensgevaarlijk in de counter, wat weer is bewe zen". Inderdaad, want het tweede doelpunt ontstond toen Bert Jan sen op het middenveld de bal zinloos had verspeeld. Met 2-0 was het natuurlijk beke- John Dusbaba was op links ver opgerukt, zette voor en Ruud Geels prikte de bal achter de verbouwereerde Doesburg die denkt: "Hoe kan dat nou, eerst laat Dries Visser hem vrij en toen die was gewisseld, liet Luc Balkestein ook al Geels los". En dat betekent zonder meer een treffer. ken. Sparta probeerde het nog wel schoten van Lees en De Goey en maakte heftig misbaar toen Van Staveren erdoor was en werd neergelegd. De 'vrijblijvend' leiden de Wellinga vond het geen straf schop, evenmin als in het begin toen Ling zonder meer Meutstege de beste Spartaan had neer gelegd. Maar alia, dat had Sparta waarschijnlijk ook niet gered, te meer omdat Ajax, zonder tot hoog staand spel te komen, toch meer kracht in het spel legde. Brom wisselde Visser nog voor de aanvaller Van der Meer, Ivlc zette Tahamata In voor Ung, zodat het publiek nog even van de razend snelle Ambonees kon genieten. En Geels prikte feilloos nummer drie achter Doesburg na een fraaie rush van Dusbaba uitste kend op de linkervleugel. Daarmee kwam Sparta nog aardig weg want Schoenaker mikte nog eens op de paal en Geels op de vuisten van Doesburg. Daar zette Sparta slechts ijverige maar weinig echte kansen opleve rende aanvallen tegenover. Het "erdoor willen" ontbrak. Met een schuin oog naar de televisie, die voor Sparta een angstwekkende scherprechter lijkt te zijn gewor den. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 42. Zuidema 0-1, 48. Geels 0-2, 82. Geels 0-3. Scheidsrech ter: Wellinga. Teoschouwers: 12.000. Sparta: Doesburg; B. Jansen, Balkes tein, Visser (v.d. Meer). Meutstege; Lees, De Goey. Michielsen; Van Stave ren (G. Jansen), Erkelens, Weerden burg. Ajax: Schrijvers; Van Dord, Dusbaba, Krol. Hulshofl; Notten, Zuidema, Schoe naker; Ung (Tamahata). Geels, Arnesen. plooien. Vooral via Damen bouwde NAC aan enige veelbelovende ac ties, maar hoe energiek en vin dingrijk deze middenvelder zich ook teweerstelde, NAC kwam in de frontlinie zonder Groeneweg bracht te kort om er profijt van te trekken. Doelman Hans Galjé kreeg dan ook nauwelijks iets te doen. Geringe Bob Maaskant kon die geringe doortastendheid wel verklaren. „We hebben met Brouwers en Mohorovic te veel voetballende spitsen", verklaarde de part-time trainer van NAC. „Daardoor zat er niet genoeg diepte in onze aan vallen. Bovendien komt Van der Ent (vervanger van Groeneweg; red.) ervaring te kort". Toch opereerde NAC in die perio de na de pauze, nadat de eerste helft voornamelijk door FC Den Haag was bepaald, een stuk beter dan zijn opponent. Pas toen de taakverdeling op het Haagse mid denveld goed was geregeld Al bertsen bij Damen en Jol naast Quaars die nog werd genoteerd door scheidsrechter Draaisma was de angel een beetje uit de Bredase ploeg getrokken. FC Den Haag, dat in de fase van het Bra bantse overwicht nauwelijks tot zinvolle daden kon komen, kwam voorzichtig weer enigszins uit de schulp. Martin Jol, de veelzijdige Hagenaar die dit seizoen al op zo vele posten werd ingezet, v^n rechtsachter tot rechterspits, gaf als middenvelder weer enigszins aan hoe het succes diende te worden nagestreefd. Na een com binatie tussen Swanenburg en Kila kon Jol verwoestend hard uithalen, maar doelman De Jong kon er nog net zijn vuisten voor zetten. Vijf minuten later was het pleit beslecht Hoekema, die de ope ningstreffer ietwat fortuinlijk,, maar knap de (dreigende buiten spel) situatie doorziend op zijn naam had gebracht lanceerde In de diepte Swanenburg die met Budlsic en Damsma op zijn hielen verbluffend sterk uithaalde. Doel man De Jong was op de lage Inzet van de frêle linkerspits kan sloos: 2-0. Deze treffer van FC Den Haag betekende de ommekeer in het duel. NAC was op slag elk greintje zelfvertrouwen kwijt en de ploeg van Malatinsky kon naar hartelust jagen op een grotere zege. Die kwam tot stand door treffers van Hoekema (na een dieptepass van Ouwehand) en Van Leeuwen, die goed solowerk afrondde met een klimmend hard schot, waarop De Jong volstrekt het antwoord schuldig moest blijven. Vooral dit doelpunt van Van Leeuwen gaf de Haagse spits vleugels. Hij had geen enkele moeite meer met be waker Budisic, hetgeen Bob Maas kant er na afloop toe verleidde hem volop lof toe te zwaaien. „Van Leeuwen was erg sterk. Hij schermde de bal erg goed af, waarbij hij steeds op het juiste moment het zetje gaf. Van Leeu wen is eigenlijk de eerste spits die Budisic voor onoverkomelijke pro blemen stelde". De Haagse spits liet deze waardering rustig over zich heen komen. „Ik ben nog steeds niet volop in conditie door al die blessures, maar het begint weer te komen", Zoals ook Oeki Hoekema reden tot tevredenheid had. Hoewel hij soms tergend traag opereerde had hij naast zijn eigen twee doelpunten de hand in een derde, hetgeen zijn voorspel ling dat hij een ruime aanpassing- stijd nodig had inmiddels wat aan neembaar heeft gemaakt. Dat kan FC Den Haag in het bekertoernooi, waarin komend weekeinde Excel sior als tegenstander fungeert, te pas komen. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 29. Hoekema 1-0; 70. Swanenburg 2-0; 80. Hoekema 3-0; 83. Van Leeuwen 4-0. Scheidsrechter: Draaisma; Toeschou wers 7.000 FC DEN HAAG: Galjé; Ouwehand, Van Vliet. Toet Korevaar; Kila, Perazic (Swa nenburg), Albertsen; Jol. Van Leeuwen, Hoekema. NAC: De Jong; Krijnen, Damsma. Budi sic. Bakker; Damen, Kamps. Quaars; Mohorovic, Van der Ent. Brouwers. PAGINA 13 Limieten Hoe aandoenlijk en verma kelijk het deelnemen van de Spanjaard Antonio Go mez aan de wereldstrijd schaatsen ook is geweest, zijn inschrijving bewijst eens te meer dat de inter nationale schaatsunie hard toe is aan het stellen van limieten. Een dergelijk kampioenschap verliest aan waarde als het door sommige schaatsers wordt gebruikt ot louter en aP leen om ook eens deel te nemen of om eens te tes ten hoe men het er in zo n toernooi afbrengt. Dat staat tevoren al vast en de ISU weet dat ook. Bij een meetbare sport als schaat sen kan een minimum grens worden gesteld voor het deelnemen. Onwetend? In het vorige wereldtoer- nooi baarde de Amerikaan Eric Heiden opzien door op knappe plaats te eindi gen. Niemand verwachtte dat zijn prestatie zo voor uit zou zijn gegaan. Geen coach noch rijder liet de naam Heiden vallen. Er werd gesproken over de Noren, over Van Helden die wel eens zou gaan „vlammen", over titelver dediger Piet Kleine. Ken nelijk wist niemand waar toe Heiden in staat is. Dat kan duiden op nonchalan ce van de coaches maar ook op onwetendheid. In meer sporten blijkt wel eens dat men niet op de hoogte is van de vorderin gen van atleten uit landen waarvan men „per tradi tie" niet veel verwacht. Het zou niet ondienstig zijn als van het vele geld dat gemoeid is met trai ningskampen iets opzij wordt gelegd om pools hoogte te gaan nemen in landen waar schaatsen duidelijk wint aan „in houd". Dan had men, ook Pfrommer, geweten wat Eric Heiden kan. Risico Met de minister van CRM hebben ook de gemeente lijke overheden zich ge schaard achter het be faamde rapport-Christiaan- se. Er is zelfs gesteld dat wordt overwogen ern stig nog wel de subsi die stop te zetten indien niet aan de voorwaarden wordt voldaan die in het rapport noodzakelijk wor den geacht. In elk geval willen de gemeenten dat de belangenorganisaties (WCS, WON, BSBV) bij het besturen van de sectie betaald voetbal worden betrokken. Minder clubs achten pok de gemeenten een voorwaarde voor ge zond maken van het be taald voetbal. Het transfer stelsel en de CAO dienen eveneens te worden aan gepakt. Hoewel de ge meenten het niet op alle punten eens zijn met het rapport-Christiaanse, is dat wel het geval met de hoofdpunten. Nu van twee (belangrijkste) zijden het rijk dat eventueel wil gaan subsidiëren en de gemeenten die eventueel willen ophouden, waarbij van beide kanten dezelfde voorwaarden worden ge steld zou het normaal zijn als de KNVB, sectie betaald voetbal, eindelijk eens zegt hoe de vlag er voor staat. Er wordt echter in alle talen gezwegen. Men laat de zaak op zijn beloop, wellicht hopend dat nog geen beslissing behoeft te worden geno men voor het tijdstip dat Nederland aan een nieuw kabinet toe is. Het is mo gelijk dat een ander kabi net andere gedachten over deze kwestie heeft, hoewel ook dat nauwelijks is aan te nemen. De gemeenten zullen zeker niet anders gaan denken en hebben zeer duidelijk gemaakt dat het niet aangaat gemeen schapsgeld te blijven stop pen in onrendabele betaal de voetbalclubs. Door de zaak op zijn beloop te la ten, neemt de KNVB een kwalijk risico op zich.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13