£eidóe (Boma/nt voor u... 1 Harder standpunt werkgevers in as gelegd Deel kraakpan Zoeterwoude War Wagon H HET MOTORHUISy SPAANSE POLITIE MAAKT EIND AAN ONTVOERINGEN LOSGELD VOOR AUTO PAPIEREN Dr. Beel overleden KABINET DEN XJYL OP BRES VOOR UIL NOG GEEN ECHT LOONOVERLEG TIJDENS MARATHONZITTING Industriebonden bereiden tweede stakingsgolf voor Zaterdag 12 februari 1977, 67e jaargang no. 20657 ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Western The War Wagon op Ned. I om 20.30 uur. Om 19.04 uur Willem Ruis en om 22.20 uur Aad en André. Ned. II om 21.30 uur Sam. Zondag Ned. I om 21.15 uur De Maupassant en om 22.05 uur Martine. Ned. II om 20.30 uur 58 min Nederlanders. Weinig verandering. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of een bui. Tot matig of zwak afne mende wind, eerst uit zuid tot zuidwest, later uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperatu ren van 5 graden op de wadden tot 9 graden in het zuiden van ,het land. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE Een deel van een kraakpand naast de Meerburg-kerk aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is van nacht om twee uur door een felle uitslaande brand in as ge- alegd. Het in een ander deel van 'het voormalige woonhuis wo nende echtpaar Brand kon met de drie kinderen tijdig het pand verlaten. Brandstichting wordt niet uitgesloten geacht. De Leidse brandweer werd van nacht om twee uur gealarmeerd. De heer Brand was wakker ge worden door gestommel in het leegstaande gedeelte van de wo ning, waarvan hij een deel be woonde na het pand gekraal hebben. De heer Brand hoe glasgerinkel en hoorde dal mand iets naar binnen wi Korte tijd later bemerkte hi plotseling felle brand. De larmeerde brandweer had vuur snel onder controle en wist uitbreiding van het vuur naar andere kamers te voorkomen. De technische recherche van de rijkspolitie zal vanmorgen een nader onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. De uitgebrande kamer zou door de bewoner van het pand zijn ge bruikt als opslagruimte. De schade kon nog niet worden U kunt nog slechts tot en niet zaterdag 12 februari uw Opel kopen tegen de oude prijs want a.s. maandag 14 februari worden alle Opeis in prijs verhoogd. U hebt een aardig prijsvoordeel als u er vlug bij bent. Komt snel! Open: van 9 tot 6 uur, op koopavond tot 9 uur ILEIDUfMTWIJK/VOORSCHOTEI MADRID (AP) De Spaanse politie heeft gisteren met bliksemacties twee ontvoerde hoge functionarissen bevrijd. Het zijn de president van het opperste militaire gerechtshof, generaal Emilio Villaescusa, en de koninklijke adviseur Antonio de Oriol. Enkele ontvoerders werden gearresteerd. Nieuwe geweldda digheden lijken echter op komst met de moord op een politieagent in Barcelona. De links radicale organisatie Grapo, heeft de verantwoordelijkheid voor beide ontvoeringen op geëist. De 63-jarige Oriol werd precies twee maan den geleden ontvoerd. In ruil voor zijn veilige terugkeer werd de vrijlating van 15 politieke ge vangenen geëist. Generaal Villaescusa (64) werd op 24 januari van zijn vrijheid beroofd. De ontvoe ringen brachten een golf van politiek geweld teweeg, gepleegd door zowel linkse als rechtse extremisten. Bij die gewelddadigheden kwamen binnen één week elf personen om het leven, onder wie vijf cohimunisten en drie politieagenten. MAASTRICHT (ANP) De politie van Maa stricht heeft een 30-jari ge man aangehouden, toen hij op weg was om losgeld op te halen voor een gestolen jas, autopa pieren en autosleutels. De man had deze goede ren gestolen in een Maa strichts hotel. De gedupeerde belde hij een dag later op om dui zend gulden losgeld te vragen. De volgende dag zakte zijn aanbod tot 500 gulden. Toen bij de sta tionsrestauratie de over dracht zou plaats vinden tippelde de man in de val die na het aanbod door de Maastrichtse re cherche was uitgezet NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: 1.. woonplaats. Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres: woonplaats Deze bon m open envelop zonder'postzegel sturen naar ^jmtwoordn^49^^iden^^ DOORN In zijn woonplaats Doorn is dr. Beel, voormalig vice-voorzitter van de Raad van State, na geruime tijd ziek te zijn geweest, gisteren overle den. Prof. dr. Louis Joseph Ma ria Beel heeft 27 jaar lang een onmiskenbare vooraanstaande rol gespeeld in het Nederlandse staatkundige leven. Die rol was zodanig, dat hij in de volks mond de naam „onderkoning" kreeg. De politieke loopbaan van dr. Beel ving aan in de laatste maanden van de tweede werel doorlog, ndat hij vanuit het bev rijde zuiden van het land naar Londen was gegaan. In 1972 trok hij zich terug. Hij was in de tussenliggende jaren vier maal minister geweest, twee maal minister-president, hoge vertegenwoordiger van de kroon in Indonesië en 13 jaar vice-president van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de kroon. Dr. Beel bleef minister van staat, waartoe hij reeds in 1956 was benoemd. Als minister van staat en als vice-president van de Raad van State was dr. Beel nauw betrok ken bij vele kabinetsformaties. Hij adviseerde niet alleen, maar was ook verscheidene malen formateur of informateur. „Beel kan alles maken, hij repareert de staatsmachine als het nodig is", schreef een journalist eens. De begrafenis zal woensdagmid dag plaatsvinden op de begraaf plaats van de kerk van de Goe de Herder in Wassenaar. (Zie verder pagina 7). Mislukte aanslag op Nyerere NAIROBI (AP) Een Keniase krant heeft bericht dat er de afgelopen week een mislukte aanslag is gepleegd op de Tan- zaniaanse president Julius Nye rere. De dader, van wie geen nadere gegevens bekend zijn, werd na de aanslag gearresteerd. Dezelf de dag werden 15 vooraanstaan de Tanzaniaanse politici na een staatsbanket met voedselvergif tigingsverschijnselen naar een ziekenhuis gebracht. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Het kabinet Den Uyl beeft zich gisteren op bet standpunt gesteld dat de uil tot de bescherm de diersoorten moet gaan behoren. De vogels zullen binnenkort niet meer mo gen worden aangeboden, verkocht en gehouden. Het kabinet schaarde zich hiermee achter het ont werpbesluit van staatsse cretaris Meijer van CRM tot bescherming van ver schillende diersoorten. On der het besluit vallen behal ve de uil ook onder meer de meeste soorten roofvo gels, siervogels en apen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Urenlang overleg tussen de centrale werkgevers organisaties en de vakcentrales heeft er gisteravond en vannacht nog niet toe geleid, dat de wezenlijke onderhandelingen tussen deze twee parrij- en over een centraal akkoord kan worden hervat. Doodvermoeid ging men ver na middernacht naar huis met de bedoeling om vanmiddag om drie uur het (nog altijd open) gesprek voort te zetten. Er was gisteravond zoveel tijd nodig, omdat de werkgevers min of meer terug kwamen op hun eerdere toezegging ten aanzien van de automatische prijscompensatie. Heel lang moest gepraat worden om dezelfde situatie te bereiken, die donderdagavond al zeker leek. De werkgeversvertegenwoordigers hadden donderdag, onder voorbehoud dat de achterban ermee akkoord zou gaan, de vakbeweging toegegeven op het punt van de automatische prijscompensatie: 2,5 pet per 1 januari j.l. en voorts per 1 juli en 31 december zoveel compen satie als de prijsindex zou aangeven. Wel werd een „mits" ingebouwd door de werkgevers in die zin, dat een duidelijk tegenvallende economische ontwikkeling aanleiding zou moeten zijn voor een nader beraad. Voor die „mits" zou nog een formule moeten worden gevonden. Daarmee ging men zich gisteravond bezig houden. Het werd toen duidelijk, dat de onderhande laars namens de werkgevers van hun achterban be paald geen schouderklopjes hadden kunnen incasseren, reden waarom zij zich in het verdere beraad weer wat harder gingen opstellen. Zij wilden namelijk een dus danige formule, dat de compensaties van 1 juli en 31 december zouden kunnen worden beperkt als de econo mische ontwikkeling zou tegenvallen en de bedrijven die compensaties niet zouden kunnen verdragen. Daar bij wilde men zeer gedetailleerde formuleringen opstel len. De vakbeweging weerde deze resoluut af. Zij wilde alleen maar volledige compensatie en was slechts bereid akkoord te gaan met een vrij algemene om schrijving, dat bij tegenvallers nader beraad nodig kan zijn en dat dit dan eventueel gevolgen zou kunnen hebben voor de loonvorming in 1978. Het zag er vannacht naar uit - beide partijen waren na afloop van het gesprek zeer terughoudend in hun mededelin gen - dat de werkgevers op dit punt door de knieen zijn gegaan. Bij dit alles wilden de werkgevers graag de regering meteen al graag als gesprekspartner hebben, met name om enige toezeggingen te krijgen van de overheid in het geval de prijscompensatie toch nog uit de hand zou dreigen te lopen. Minister Boersma zat de hele avond op zijn departement te wachten, maar de vak centrales hadden op dat moment nog geen behoefte aan zijn interventie. Toen de zaak van de prijscompensatie wel zo ongeveer geregeld scheen begon men eikaars opvattingen af te tasten over andere zaken, die in het conflict niet minder essentieel zijn en die eveneens opgelost moeten worden om een einde aan de staking te kunnen maken. Het ging hier in de eerste plaats om de zogenaamde initiële loonsverhoging (koopkrachtverbetering), waar de werkgevers zeer terughoudend tegenover staan en waarbij zij eveneens de bijstand van de regering zoeken (premieverlaging e.d.). Bovendien hecht de vak beweging grote betekenis aan de regering van immate riële zaken, als het omzetten van winst in werkgelegen heid en de invloed van de werknemers op investerin gen. Ook al vanwege de vermoeidheid - er was de hele dag al vergaderd, zowel intern als tussen de partijen - bleken met name de werkgevers hierover nog geen duidelijk omlijnde standpunten te kunnen geven, reden waarom vanmiddag het gesprek wordt voortgezet. Na afloop werd er nog eens op gewezen, dat de marathonzittingen er alleen nog maar toe dienen om na te gaan of er onderhandeld kan worden. In de loop van de avond zag het er geruime tijd naar uit, dat men niet zo ver zou komen, maar toen men vannacht uiteen ging was er iets meer optimisme, hoewel ook toen de kansen niet hoger dan fifty-fifty werden aange slagen. Na de vergadering van de ministerraad heeft minister president Den Uyl gisteravond verklaard, zeer ver heugd te zijn over de hervatting van het loonoverleg tussen werkgevers en werknemers-organisaties. De re gering, aldus de minister-president, heeft zich steeds terughoudend getoond omdat de werkgevers en werk nemers op het terrein van de loonvorming een eigen verantwoordelijkheid hebben. (Zie verder pag. 7, Politie denkt aan brandstichting Werkgeversvoorzitter Van Veen (midden) werd gisteravond voor de ingang van het SER-gebouw in Den Haag door stakers van Calvé in Delft opgewacht. De stakers zongen liederen met de tekst „Moeten er nog borrelnootjes wezen". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het actiecentrum van de indus triebonden NW en NKV heeft meegedeeld, dat wordt begonnen met het voorbereiden van de tweede stakingsgolf. Daartoe zal volgende week met leden in een aantal ondernemingen worden vergaderrd over het indienen van ultimatums. Die bedrijven zijn onder meer het produktiebe- drijf Shell-Pernis in het Botlek-gebied (6.000 werknemers), het chemisch bedrijf Cynres in Hoek van Holland (500), het chemisch bedrijf Windmill in de Rijnmond (400) en Polynorm in Bunschoten (950). De leden van de vervoersbond CNV, die momen teel nog staken in de Amsterdamse en Rotter damse havens, zijn bereid die stakingen op te schorten als in het open overleg tussen werkge vers en werknemers overeenstemming wordt be reikt over de automatische prijscompensatie voor 1977. De werkgevers willen de stakingen' beëindi gen op het moment, dat de werkgevers in de havens de vervoersbond CNV uitnodigen om te komen praten over de door die bond ingediende CAO-voorstellen. De vervoersfederatie NW/NKV is niet erg te spreken over de. houding van de vervoersbond CNV, men vindt dat deze bond door zijn opstel ling de huid verkoopt, voordat de beer is gescho ten. Immers aldus de vervoersfederatie - zo gauw de uitnodiging voor een gesprek er is, stoppen de CNV-ers met staken, zonder maar enig zicht te hebben op de resultaten van dat gesprek. Honderden werknemers van verschillende bedrijven in de Zaanstreek verzameldeh zich gisteren in Wormerveer om uiting te geven aan hun ongenoegen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1