„Komaan, ga uit op schoonheid!" NEE, NEE, NEE, NAMEN NOEMEN WE NIET CcidjcSoiMtmt Op het dagelijks programma staat ook een bezoek aan de sauna. De gasten van Renheide worden daartoe geparkeerd Vroeg of laat beland je op de tafel bij blonde Marianne, in een plastic tunnel, waarin ze langzaam geroosterd worden. die je welvaartstors als een te overvloedig gerezen meelbal kneedt. den. Een man is daarbij ook geestelijk niet zo gecompliceerd als een vrouw. Vrouwen bekriti seren elkaar graag, maar een man heeft daar geen tijd voor en ondergaat elke behandeling als een onverwachte weldaad. Mannen begin nen lacherig aan de kuur en bij de eerste massage knipperen ze in paniek met hun ogen. Maar na een dag zijn ze niet meer uit die stoel weg te branden". Correctie Leny van Grinsven is ondertussen alweer een stap verder gegaan en heeft aan haar zegekar nu ook de vrouwelijke chirurg dr. Christine Decker gebonden. Deze 43-jarige blonde arts uit Duitsland heeft zich gespecialiseerd in de plas tische chirurgie, die ze aanvankelijk alleen toepaste op slachtoffers van verkeersongeluk ken. Naderhand is ze ook begonnen aan het verantwoord corrigeren van storende lichaams gebreken. „De kosmetische chirurgie", geeft ze toe, „wordt door velen nog steeds beschouwd als een overbodige luxe. Een mens moet door het leven met het lijf, dat hij heeft gekregen", heet het dan. Dat wordt dan wel gezegd, door mensen, die bij de uitdeling toevallig vooraan hebben gestaan. Ik vind dat een hardvochtige redenatie. Ik weet namelijk uit ervaring, hoe mensen kunnen lijden onder een lichaamsge brek. Die zichzelf haten, omdat ze te grote oren. hebben, een knaap van een neus of te grote borsten. Ik heb vrouwen behandeld, die al dertig jaar met een uitgezakt lichaam rondlie pen en zich nooit meer in een zwempak durf den te vertonen. Na een kleine ingreep in ons ziekenhuis waren ze onherkenbaar veranderd. Na de operatie begonnen ze pas echt te leven". Waardigheid De samenwerking met Christine Decker (haar man, een architect, haalt de patiënten elke week op in Leende en brengt ze naar het ziekenhuis net over de grens bij Benlo) vindt Leny van Grinsven meer dan voortreffelijk. „In Nederland is er geen kijk op, dat je een plastisch chirurg bereid vindt om samen te werken met een team van schoonheidsspecialis ten. Dat is beneden hun waardigheid. Daarbij durven ze prijzen te vragen, die de pan uitvlie gen. Dokter Decker daarentegen beschouwt ons werk als een nuttige vóór- en nazorg rondom de operatie. De vrouwen die ze op haar weke lijks spreekuur in Leende selecteert voor een behandeling, worden bij ons voorbereid op de operatie. Ze krijgen een volledige behandeling en gaan in optimale conditie naar Duitsland. En na de operatie komen ze bij ons terug om in alle rust weer op adem te komen. In de praktijk'werkt het geweldig". Namen noemen „Geweldig" is ook het woord, dat de juwelier telkens gebruikt om zijn waardering voor zijn verzorging op Renheide tot uitdrukking te bren gen. „Voor mij was het begrip „massage" tot nu toe ook zwaar beladen met allerlei taboes. Het rook naar sex, vissen in troebel water. Een normaal mens begon daar niet aan. Ik wil nu best zeggen, dat ik op Renheide voorgoed gene zen ben van dit waardenkbeeld". Is hij dan nu ook bereid om zijn naam te noemen. De mensen hebben er immers recht op om te weten, wie die vurige propagandist van Renheide is. Hij kijkt me dodelijk verschrikt aaa Roept: „Nou nee, eigenlijk liever niet. Ik moet aan mijn zaak denken. Je weet nooit, hoe de klan ten reageren, als ze horen, dat de meneer van hun gouden ringetje en het 12-delig eetbestek zich laat masseren". Dus zover is de emancipatie van de man nog niet gevorderd. Voorlopig zal hij zijn geloof in eigen schoonheid moeten belijden in de schuil kerk in de Brabantse bossen. Nee, nee, nee, nee, we noemen geen namen. •Namen noemen we niet. LEO THURING Ziet u het vóór u: een man in een kuur-chalet? Na het ontbijt met een hardgekookt eitje een kwartiertje dampen in een plastic sauna-tun nel, daarna op de tafel bij blonde Marianne, die je welvaartstors als een te overvloedig gerezen meelbal kneedt en doffe roffels op je ruggegraat tam-tamt. Vadertje leggen, nie mand zeggen. Vetkusssens opschudden, kuiten prikken. Vervolgens een half uurtje verplicht onder de wol en aldus verkwikt, doorstomen naar Dorine voor de gezichtsmassage en het voedende masker. Je ligt stevig verpakt in een deken lui onderuit in een tandartsstoel en ziet door je oogharen een blinkende staaf zoemend dichterbij komen. Dus toch plomberen,"toch een gaatje boren in je rotte verstandskies. „Hé, hé, juffrouw, wat doet u nu?" „Even de mee- eters weghalen", zegt Dorine opgewekt, „daar hebben we tegenwoordig een soort miniatuur stofzuigertje voor. Erg handig moet ik zeggen. En de hardnekkige exemplaren druk ik er straks met de hand uit. Mag ik even uw linkerhand voor de manicure". Ze pakt je uitgestoken vingers en begint aan een knipcursus, die ongetwijfeld de goedkeu ring van Ida de Leeuw van Rees zou kunnen wegdragen. Vakwerk. Ondertussen is het kuur-opperhoofd Leny van Grinsven langszij gekomen met een glas rode wijn. „Wilt u alvast een nipje nemen, meneer Thuring. Een kleine hartversterking vóór de lunch gaat er wel in, zou ik zo denken". Je voelt je een oude knakker in Peyton-Place, die vanuit zijn rolstoel de wereld regeert. Na enkele minuten hevel je het glas over naar je linkerhand, want de rechter wordt nu krachtig bewerkt met huidversterkende crème. Doezelig onder je masker heb je het gevoel, dat je opnieuw geboren wordt. „Het is de eerste keer, dat ik zoiets meemaak", zegt een juwelier uit het Westland later aan tafel, „ik moet bekennen: die gezichtsmassage is een ontroerende belevenis. Ja, ja, ik weet het. Het klinkt allemachtig verwijfd uit de mond van een man, maar ik meen het toch. Als ze met je bezig zijn heb ik het gevoel, of ik in een sprookjesbos loop. Ik heb altijd aangeno men, dat zulke verwennerijen alleen voor vrou wen waren weggelegd. Maar waarom eigenlijk? Ik verheug me nu al op de dag van morgen". Thuisfront Zeg nu zelf: als je met zo'n verslag op het thuisfront aankomt krijg je onmiddellijk de wind van voren. Daar kun je vergif op inne men. „Joh", roepen de vrienden en magen dan verbijsterd, „dat kun je helemaal niet maken. Zolang de emancipatie van de man nog niet overtuigend uit de verf komt fungeert Renheide in de bossen bij Leen de als een schuilkerk, waar hij zijn geloof in eigen schoonheid mag belijden. Joh, dat is belachelijk. Ben jij nou een vent. We dachten al zijn leven, dat je een echte vent was. En nou komt meneer opeens opdragen met een eng verhaal over gezichtsmassage en manicure. En ook nog in je nakende niks op een tafel liggen en je laten... Ja, wat laten eigenlijk? Waar ben je in vredesnaam mee bezig ouwe jongen. Wat is dat voor je in vredesnaam mee bezig ouwe jongen. Wat is dat voor een misselijke afwijking, waar je opeens aan toegeeft? Straks ga je ook nog vertellen, dat je een panty P draagt. Meneer Thuring in de bocht". En omdat je tevoren weet, dat een dergelijke veroordeling onherroepelijk boven je gemas seerde hoofd hangt, zwijg je als het graf over je bezoek aan kuur-ch&let Renheide in de den nenbossen bij Leende. Je bent er trouwens zelf ook met een wagonlading scepsis heengegaan. „Kan niks zijn", dacht je onderweg, „in elk geval is het niks voor mij". Bij Breda dacht je er zelfs serieus over om rechtsomkeert te maken en van de dwalingen, des lichaams terug te rijden naar moeders veilige pappot. Gewoon een nat washandje over je gezicht is immers goed genoeg voor je. En zaterdags in bad en schoon ondergoed aantrek ken, dat was toch al jaren voldoende om je herboren te voelen. Gezonde geest in een tobbe- rig lichaam. Daar ging het immers in het leven om. In de watten In een wegrestaurant lees je nog maar eens, wat de brochure van Renheide in het vooruit zicht stelt. „Als bezoeker van het Kuur-chSlet ondervindt u een week lang de vriendelijkheid en gastvrijheid van een team deskundige schoonheidsspecialisten. De schoonheidsbehan- •delingen in Renheide behoren tot de allerbeste en meest volledige, die een mens zich maar kan wensen. Renheide geeft het gevoel van persoon lijkheid, in de watten gelegd worden, aandacht en attentie krijgen, genieten van privacy en gezelligheid. U voelt zich dan ook al snel een geheel ander mens. Komaan, ga uit op schoon heid". Ja ja, dat is allemachtig mooi gezegd, maar papier is geduldiger en begrijpender dan je buren. Ga uit op schoonheid, klinkt geweldig, maar als je dat doet, wie garandeert dat je niet gelijk af gaat als een gieter? Je kunt nu al de gezichten uittekenen van de collega's. „Wat vertelt meneer nou allemaal? Gezichtsmassage, manicure. Meneer laat zich pedicuren en zijn haar wassen. Toe maar. Is meneer soms toeval lig een feministe met een weeffoutje?" De eerste avond praat je er met de directeur van een grote scheepvaartonderneming, die in middels voor de vierde keer op Renheide is ondergedoken. Hij is vanmiddag door zijn par ticuliere chauffeur gebracht en kreeg een uur na aankomst al een dringend telefoontje van de zaak. Één van zijn schepen was lek gestoten en de lading giftige chemicaliën stroomde de rivier in. „Ik heb gezegd: Zoek het zelf maar uit. Ik ben de komende vijf dagen niet te consulteren voor dat soort zaken". Kom nou, ik werk het hele jaar, vergader me suf, reis van hot naar haar. Handen schudden, slimme opzetjes bedenken, de hele ratteplan. Man in bonus, noemen ze zo iemand. Captain of indus try. Maar dat je uiteindelijk op je tandvlees loopt en als een slaapwandelaar van je ene afspraak naar de andere sjokt valt geen mens op. Dat hoort er immers bij. Een man moet sterk zijn, een man moet op zijn tanden bijten. Vaders janken niet. Vaders klagen niet. Pa mag opgewekt op zijn hart-infarct aansturen en ondertussen braaf de premie voor zijn eigen dooien-fonds betalen". Metamorfose Bij het open haardvuur in de salon van Renhei de vertelt hij het verhaal van zijn metamorfose. „Vier jaar geleden kreeg ik door een stom toeval het adres van dit kuur-chèlet. Ik was toen weer eens aan het einde van mijn latijn. Zag overal tegenop, stelde de kleinste beslissin gen uit. „Waarom ga je niet naar Renheide", stelde iemand voor, „wat jij nodig hebt is rust en verzorging". Ik zeg: „Een kuur-chSlet, man, is alleen voor vrouwen. Daar ga ik als vent niet tussen zitten. Je ziet me toch hoop ik niet de hele dag praten over nachtcrèmes en jeugd puistjes. Zo mevrouw Tuitebol, heeft u zo'n baat bij het ultra-violette lavendel-masker. Kom nou toch. Ik kan mijn tijd wel beter gebruiken. Als ik aan een opknapbeurt toe ben„ ga ik wel naar de Canarische eilanden. Maar vreemd. Toen ik er aan toe was had ik geen fut meer om in het vliegtuig naar de Canarische eilanden te stappen. Ik wilde hele maal niks meer en in die toestand heb ik me over laten halen om naar Renheide te gaan. Ik zou dan gelijk kijken, of het misschien wat was voor mijn mensen op de zaak. Achteraf kan ik alleen maar zeggen, dat het me duizend procent is meegevallen. Ik heb me nou voor de vierde keer teruggetrokken in een cocon en laat alles over me komen. Ik hoef eindelijk eens niet na te denken. Er wordt voor me gedacht en ik hoef alleen mijn hand uit te steken en te gaan liggen. Dat is voor mij de volmaakte manier van rieleksen. Ik zet mijn problemen bij de voordeur in de paraplubak en stap hier blanco naar binnen als een pasge boren kind". Rollenspel „Nu moet ik er wel bij vertellen, dat je je hier alleen maar op je gemak kunt voelen, als je bereid bent je rol in het kuurspel mee te spelen. Een man, die op zijn strepen staat of nadrukke lijk laat merken, dat hij zich de koning van de schepping voelt, houdt het hier geen dag uit. Pas, als je alles, wat met je gebeurt als normaal beschouwt, op het moment, dat je denkt: „Laat ze maar foezelen, het is puik voor mijn donder", krijg je lucht om adem te heilen". „En daar gaat het ons nu precies om", zegt Leny van Grinsven, die ruim vijf jaar geleden haar schoonheidspaleis in Leende heeft geo pend. Daarvoor had ze zeven jaar in haar huis in Aalst de oneffenheden van de plaatselijke burgerij glad gestreken. „Leuk werk", meent ze zich te herinneren, „maar op den duur vond ik dat werk toch te beperkt Ik wilde meer, Leny van Grinsven: „Ik vind het een formidabel winstpunt, dat Renheide open staat voor mannen en vrouwen, want in de praktijk blijkt, dat ze elkaar volkomen in evenwicht houden". een business, die completer was. Dat krijg je, als je onder het sterrenbeeld van de Stier geboren bent". Met haar man Ben, die toen nog als sociaal-pe dagoog werkzaam was, begon ze op 15 mei 1971 op Renheide aan haar privé-correctie van de schepping. Op dat moment waren er in Neder land nog vijf soortgelijke „beauty-farms", die het Nederlandse volk de verleidelijke spiegel voorhielden. Nu, vijf jaar later, is Renheide met de onlangs weer heropende Wispelberg de enige plaats in de lage landen, waar men zijn lichaam op herhalingsoefeningen kan sturen. Averechts „Ook ik ontving aanvankelijk alleen vrouwen", bekent ze, „ik was doodsbang, dat er averechts gereageerd zou worden op de mededeling, dat mannen ook welkom waren. Eeii logische reac tie van iemand met een strenge, katholieke opvoeding, waarin van alles niet mocht, piet kon, niet hoorde en geen pas gaf. Totdat ik op een dag gebeld werd door een vrouw, die vroeg, of haar man een weekje mocht komen. „Helaas", zei ik, „daar beginnen we op Renheide niet aan. Deze zaak is exclusief voor vrouwen". „Wat is dat voor discriminerende flauwekul", riep die vrouw, „mijn man is afgedraaid en hij is er stukken beroerder aan toe dan ik. Heeft hij,, dan geen recht op een fijne behandeling. Als we nou ernst maken met de emancipatie, mag u wel eens beginnen met de gelijkschake ling van man en vrouw". „Sorry", zei ik, „ik- onderschrijf uw argumen ten, maar de sfeer, waarin over kuur-chólets gedacht en gesproken wordt is nu eenmaal zo, dat ik er ook nog niet eens een vermeend schandaal bij kan hebben. Ik raad u aan om uw man naar een kuuroord in Duitsland te sturen. Daar is het namelijk wel een geaccep teerde zaak". Twee dagen later belde ze weer. Haar man was naar Duitsland gegaan en stond na precies 24 uur weer op de stoep. Hij kon niet tegen die Germaanse betutteling. Of ik me misschien ondertussen bedacht had. „Nee", zei ik. En dat heb ik volgehouden, totdat één van de vaste bezoeksters me vroeg, of ze haar man mee mocht nemen. Ik heb toen „Ja" gezegd, omdat ik het als een uitdaging beschouwde. En het lukte ook nog. De vrouwen op Renheide accepteerden de aanwezigheid van een man en de man voelde zich na één dag niet langer een vreemde eend in de bijt Vanaf dat moment staat Renheide open voor mannen en vrouwen. Ik vind dat zelf een formidabel winstpunt, want in de praktijk blijkt, dat ze elkaar volledig in evenwicht hou

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13