ARC: Van een onbetekenend jongensclubje tot een modern geleid voetbalbedrijf DOCOS 8: 13 GOALS leidse courant-bal SPORT/GEWEST Holiday Inn gaat tennis- en squashbanen aanleggen „OOK IN LEIDEN EEN SOORT MELKHUISJE" Strandloop AV Holland „EEN ONVOLWASSEN GRIL" 7 maart Brigitte Kooter debuteert in jeugd-selectie OEGSTGEESTSE KORFBALVERENIGING VERWACHT 150STE LID LEIDSE COURANT talent les geven, waarbij die spelers gedurende hun verblijf in Leiden dan gebruik kunnen maken van alle faciliteiten van Holiday Inn. Op het terrein van Holiday Inn bestaat de moge lijkheid om na verloop van tijd het aantal tennisbanen verder uit te breiden. De directie van het hotel wil in zijn toekomst plannen ook de mogelijkheid van een opblaashal betrekken, waardoor ook bij slecht weer kan worden getennist. De aanleg en het onderhoud van de tennisbanen zal verzorgd worden door Wernink uit Lei den. De vier banen naast Holi day Inn zullen als een soort showroom van Wernink, dat jaarlijks in Nederland 200 ten nisbanen aanlegt, gaan funge ren. Voor de vier nieuwe tennis banen is gekozen voor een drai nerende fundatie, waardoor de bespeelbaarheid van de banen aanzienlijk wordt vergroot. Ook na langdurige regenval kunnen de banen binnen een kwartier weer voor gebruik opengesteld worden. Tegelijkertijd met de aanleg van de tennisbanen zal ook een aan vang worden gemaakt met de bouw van drie squash-banen, die op een soortgelijke basis geëxploiteerd gaan worden. De drie squash-units zullen voor zien worden van een geldauto maat. Na het inwerpen van een geldstuk zullen de units voor een bepaalde tijd verlicht wor den, gedurende welke periode zij door de squash-speler ge bruikt kunnen worden. Door het creëren van een volle dig sport- en gezondheidspah (tennisbanen, zwembad, squirt units, bowlingbanen, sauna e solarium) hoopt Inn-keet Martin Spaargaren in de to komst Nederlandse en buite landse sportclubs te interes! ren voor een verblijf in z hotel. „Zij hebben hier dan al bij de hand wanneer zij zi willen prepareren voor e nieuwe competitie of bepaal wedstrijden". Het Leidse i bliek vaart ook wel bij de pli nen van de Holiday Inn-direct Door de aanleg van de vier t< nisbanen naast dit hotel en dertien extra banen van Leidse tennisclubs is de chro sche achterstand op tennis bied in Leiden nu zo goed ingelopen. Piet van Di HAZERSWOUDE - Brigitte Kooter is uitgenodigd voor het Nederlandse jeugd-tafeltennis- team dat op 18 en 19 februari in Hulst (Zeeuws Vlaanderen) tegen Luxemburg zal spelen. De 17-jarige speelster van het Hazerswoudse Avanti, die on langs overigens van de partij was in de seniorenstrijd om de Limburg-Coupe, debuteert in Hulst als jeugdinternational. LEIDEN Morgen organi seert de Atletiekvereniging Holland uit Leiden een presta- tiestrandloop. Start en finish zijn aan de Wassenaarse Slag en het startsein wordt 's mid dags om één uur gegeven. Vanaf twaalf uur kan inge schreven worden. De afstan den die op het programma staan zijn: vier, acht en twaalf kilometer. Van onze sportredactie OEGSTGEEST Honderdnegenenveertig le den telt de Oegstgeestse „Gouden" korfbalver eniging Fiks op dit moment. Een aantal dat nog slechts met één hoeft te worden vermeer derd om tot een dubbel feest te kunnen komen. „Er wordt direct een huldiging in het program ma ingepast", weet voorzitter Pieter Heyboer. „Per slot van rekening is vijftig jaar een mijpaal in het bestaan van Fiks; waarom het honderdvijftigste lid dan niet?". Fiks (Vlug, vaardig) startte vijftig jaar geleden met een duidelijk kleinere kern. Welgeteld vijf dames en een zevental heren wenste zich in die tijd met de korfbalsport bezig te houden. Een ledenbestand dat lange tijd op dat peil bleef steken. „De korfbalsport", stelt Heyboer, „werd evenals andere sporten in die tijd als nogal onvrouwelijk beschouwd. Daarom duurde het ook geruime tijd voordat er meer dames bij Fiks aanklopten". De door Jan en Piet Bekooy opgerichte Oegst- geeste korfbalvereniging beet zich echter knap door alle moeilijkheden heen. Groeide in de loop der jaren ook uit tot een gezonde club. Een club die in de dertiger jaren ook grote successen boekte. In de hoofdklasse van de Christelijke korfbalbond werd driemaal achter (Van onze sportredactie) ALPHEN A/D RIJN - Praten met ARC- ers over de op 22 februari 1927 opgerich te Alphense Racing Club, betekent niet alleen een duik in het verleden. Natuur lijk, voorzitter C(ornelis) Donker, wed strijdsecretaris Wim Deurloo, aanvoer der Wim de Jong en eerste-elftalspeler Rob Koolstra willen best wel even te rugblikken. Maar houden tegelijkertijd de nabije toekomst goed in de gaten. Op zich niet zo opmerkelijk. De drie KNVB- teams van ARC staan nu eenmaal alle maal op de eerste plaats in hun afdeling. En zeker het eerste team maakt, met (minstens) zes punten voorsprong op nummer twee, een hele beste kans vol gend jaar in de derde klasse uit te komen. „Het mooiste cadeau", stelt Don ker, optimistisch en blij de komende maanden tegemoet ziende... „Het zou geen levensvatbaarheid hebben. Een onvolwassen gril. Zo keken de voet balverenigingen uit Alphen en omgeving vijftig jaar geleden aan tegen het clubje jongens dat onder de naam ARC een zaterdag-voetbalclub had opgericht Die zou weer snel verdwenen zijn, dachten ze. Dat het .aanvankelijk een aangelegen heid van schooljongens was, daarin had den degenen die toen laatdunkend op ARC neerkeken gelijk. Van de eerste leden was niet één ouder dan twintig jaar. De meesten gingen nog naar school en zij die al een baas hadden waren nog maar krullenjongens. Maar, ze zaten er naast met de gedachte dat het maar van voorbijgaande aard zou zijn. Want die schooljongens van toen kenden enthou siasme, jeugdig vuur en vriendschap. Het vormde de basis voor wat ze allen graag wilden doen: voetballen. Daar hadden ze plezier in. Daar waren ze bezeten van." (Uit: „ARC ziet Abraham", sportief histo risch overzicht door J. Westmaas). Aanvoerder Wim de Jong: „We hebben nu veertien wedstrijden gespeeld. Elf ge wonnen, drie gelijk. Voor mij niet echt een verrassing. Er wordt verschrikkelijk hard gewerkt, de ploeg vormt een echte eenheid. En we hebben een geweldige trainer, de heer Kroese." Er zijn ook „nieuwe" spelers in het eerste team gekomen. Rob Koolstra is er een van. De eigen kweek: „De trainer is vaak de fanatiekste van het hele stel. Hij doet alles mee, is technisch sterk en weet ons verschrikkelijk goed te motiveren." Donker: „We doen onze oude trainers echt niets tekort, als we stellen dat Kroe se een erg grote inbreng in het succes heeft." De Jong: „We juichen nog niet. Per slot van rekening moeten we nog tien wedstrijden spelen. Maar, we worden wel kampioen." Wim Deurlo: „We juichen niet, maar in de derde klasse moeten we leuk mee kunnen komen..." „Van een onbetekenend jongensclubje tot een modern geleid voetbalbedrijf. Opbouw, groei en bloei, maar ook mage re jaren. Een wederopbouw na de oorlog en vele sportieve ups en downs. Van vierdeklasser naar de top van het zater dagvoetbal en weer terug naar de vierde klasse. Het seizoen '76-'77 lijkt weer het begin te worden van nieuwe „vette ja ren". In een volgende lustrumuitgave zal dit hopelijk bevestigd kunnen worden." (Uit: ARC ziet Abraham). „Wat heet magere jaren," weet ARC- voorzitter Donker nu. „Natuurlijk, in prestatief opzicht zijn we afgezakt. In vroeger tijden waren wij met Noordwijk, Rijnsburgse Boys en Quick Boys een van de toonaangevende verenigingen. Op dit moment niet meer. Maar dan hoeft het nog niet slecht te gaan met een vereni ging..." Iets wat is terug te vinden in het huidige ledenbestand van ARC. Veertig elftallen, ruim zevenhonderd leden. Met Alphense Boys de grootste vereniging in Alphen. Een vereniging met een bijna-perfecte LEIDEN Maandag 14 ja nuari start de Leidse Christe lijke Gymnastiekvereniging „Jahn" met het geven van les sen in jazz- en ritmische gym nastiek. De lessen worden van af maandag iedere (maan)dag gegeven in de zaal aan de Van Vollenhovenkade achter de Burggravenlaan. Tineke Vos zal de lessen verzorgen; be langstellenden kunnen zich om zeven uur 's avonds naar ge noemde zaal begeven. Godyla bekert (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Naast Motel Holi day Inn aan de Haagse Schouw- weg zullen vier tennisbanen worden aangelegd. Volgende week zal met de uitvoering van het al maandenlang bestaande plan van de directie van dit hotel een aanvang gemaakt worden. De banen zullen geëx ploiteerd worden door Holiday Inn en open staan voor iede reen. Voor een nog nader te bepalen bedrag kan de Leide- naar deze banen huren, en voor hetzelfde bedrag tevens gebruik maken van de sauna, het zwem bad, en het solarium van het hotel. Inn-keeper Martin Spaargaren heeft grootse plannen met deze vier nieuwe tennisbanen. „In de toekomst denk ik aan een soort Melkhuisje zoals je dat hebt in Hilversum. Waarom zou zo iets ook niet in Leiden kunnen? We beginnen natuurlijk vrij rustig. Tribunes zullen er voorlopig niet gebouwd worden. Maar met de openstelling van de banen willen we toch wel wat leuks doen. Het lijkt mij een aardig idee om dan een aantal proften nissers naar Leiden te halen". Martin Spaargaren denkt ook aan een soort tennisschool voor jeugdspelers. Een bekende ten- nisleraar zou dan gedurende en kele weekeinden jeugdig tennis- een het landskampioenschap behaald. Een pe riode die voortduurde tot het samengaan van de CKB met de Koninklijke Nederlandse Korf bal Bond. Het betekende voor de Christelijk gestarte, maar nu „open" Oegstgeestse vereni ging tevens de kennismaking met korfbal op een hoger niveau. De hoofdklasse bleek te sterk voor Fiks en degradatie volgde. Nu speelt de vereniging in de tweede klasse. Een afdeling, daarin de ploeg van trainer Lambooy zich duidelijk weet te handhaven. In de micro-com petitie komt Fiks uit in de derde klasse. Maar niet alleen „prestatief" gezien spreekt Fiks haar woordje mee. Ook bij het organise ren van het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi en de traditionele zeskamp doet de Oegstgeestse korfbalvereniging haar duit in het zakje. Ook de samenwerking met de gemeente (die Fiks vijf jaar geleden aan de nieuwe accommo datie in de Voskuyl hielp) is erg goed. Heyboer: „We hebben bijzonder goede contacten met de gemeente. Het feit dat de gemeente ons vijf jaar terug op de Voskuyl bracht, is natuurlijk een teken dat die verhouding niet slecht kan zijn". Op vrijdag 18 februari houdt Fiks haar jubi leumreceptie. Na diverse andere activiteiten tal de jubileumviering in de maand augustus worden afgesloten met een groot korfbaltoer- nooi. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 accommodatie. Bijna, want stelt Donker: „Behalve het kampioenschap hebben we maar een wens: een betere trainingsac commodatie. We zitten niet echt slecht, maar een groter verhard trainingsveld zou toch wel een uitkomst zijn." Ondanks dat ziet het er naar uit dat ARC op weg is een historisch kampioenschap te gaan behalen: het eerste op sportpark De Bijlen na zeven jaar.... Magere resul taten die enige seizoenen terug de aanlei ding vormden voor een psychologisch rapport van de Leidse universiteit. Wim Deurloo: „Sinds we met vier verenigin gen op „De Bijlen" kwamen, duikelde elke club een klasse naar beneden. Dat rapport bracht echter geen uitkomst, kampioenschappen zaten er wel in, maar kwamen er tot dit seizoen nog niet uit. Misschien zijn wij de eerste...." Een titel die een eerste stap zou kunnen zijn op weg naar nieuwe successen, die in het jubileumboek zo ruim vertegen woordigd zijn: 30 juli 1959: „Met een onverwachte, maar volkomen verdiende 3—1 overwinning op Genemuiden heeft het Alphense ARC beslag weten te leg gen op de KNVB-beker van het zaterdag voetbal." In het volgende jubileumboek lezen we er meer van.... (Van onze sportredactie) LEIDEN De wekelijkse strijd om de door Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal is afgelopen weekeinde gewon nen door DOCOS 8. De Leidse „oudjes" het woord veteranen mocht niet worden gebruikt klopten Weteringse Boys 5 met 13—1. Frans Zwart werkte zich met zes treffers weer wat hoger op de topscorer- slijst; Hans Steenbergen scoorde tweemaal. Op de foto, waarop doelman Wim van Diest met de LC-Bal prijkt, ontbreekt Har Tee ge laar. „Opsporing verzocht..." Achterste rij v.l.n.r.: Theo de Bruin, Hans Steenberg# Henny Kolderhof en Jan van Zeist. Midde ste rij: Peter Brasker, Gerard Dubbeldema» Henny Voskuil, Frans Zwart, Hans Niesiz en Jan Rossenberg. Voorste rij: Martin vi der Born, Wim van Diest en Jan van M» wijk. LISSE Godyla United, de winnaar van de Districtsbeker van West II speelt op zeven maart a.s. de eerste wedstrijd om de Nederlandse zaalvoet balbeker. In de Arnhemse Rijnhal wordt om 20.15 uur gespeeld tegen DG. Het bestuur van het jubilerende Fiks vrolijk op de prent. „Wachten op het 150ste lid...." Rob Koolstra, voorzitter Cornelis Donker, Wim Deurloo en Wim de Jong (v.l.n.r.): juichen nog niet..." Van onze sportredactie ALPHEN AAN DEN RIJN - Kleuren hebben in het vijftigja rige bestaan van de Alphense „Racing" een voorname rol ge speeld. Zijn ook regelmatig de inzet geweest van „verhitte" stemmingen. In het jubileum boek (overigens op voortreffe lijke wijze samengesteld) von den wij de volgende notities. Onder de kop: „Nog geen rode broek, wel bier en vrouwen": Op 11 september 1929 waren op een vergadering 22 leden aan wezig om te stemmen over het voorstel in het vervolg in een rode in plaats van een zwarte broek te gaan spelen. Dit voor stel werd weggestemd met twaalf tegen tien. Voor een reg lementswijziging was namelijk een twee/derde meerderheid no dig." In de daaropvolgende rondvraag kwamen „drank en Kleuren, drank en vrouwen... vrouwen" ook toen al ter sprake. Mochten de dames ter vergadering komen en was het mogelijk bier te schenken? Het bestuur velde een Salomonsoor- deel: „Met de wensen der leden zou rekening gehouden wor den..." „Op 8 januari 1930 zijn er 23 leden ter vergadering die zich opnieuw buigen over het kleu renprobleem. Wit shirt en rode broek wordt met 13 tegen 9 van tafel geveegd. Zwart shirt en rode broek: 14 stemmen voor en 8 tegen. Niet de vereiste meer derheid, dus het voorstel is in feite weer afwewezen." „Op 16 juni 1930 is het eindel wel zover. Weer komt het kl renprobleem ter sprake. Met tegen 1 stem wordt dan aan nomen dat ARC voortaan in i zwart shirt en een rode bri zal spelen. In de jaren die sin dien zijn verstreken zijn kleuren toch wel magisch worden: „Geef ons meer zwi rood, dat is ons „echte ARC". Voorzitter Cornelis Donker, rugblikkend op die kleur strijd: „Tegenwoordig spe het eerste elftal in alle kleun van de regenboog. Maar ik w nog goed dat we voor het ee op De Bijlen met een afwijkt shirt speelden. Stond ik aan lijn, met een echte geboren A Cer. „En", vroeg ik, „Hoe vi je het". Het oudje trok een i sprijzend gezicht: „Ik hert m'n ARC niet meer", was z droeve antwoord...

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10