£eidóe (Bowumt F.N.V.: open gesprek liefst vandaag nog Hoessein verliest derde echtgenote Werkgevers niet onder druk van multinationals Werkgevers doen toenaderingspoging SHOW 769344. BIJ VLIEGONGELUK Britse pers looft Oranje Eerste dode gifwolk Seveso Meditatiecentrum gestoord door el ektro-golven" WOLF REDT MAN ooo Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Donderdag 10 februari 1977, 67e Jaargang no. 20655 Theater Rondje theater op Ned. II om 21.10 uur. Om 20.25 uur Konin gen en paupers en om 22.00 uur Brandpunt met opbouw Liba non, stakingsacties en schaat- Wisselvallig. Wisselend bewolkt met af en toe regen, voornamelijk in het noorden van het land. Tot over wegend matig afnemend wind, in hoofdzaak zuidwestelijk. Minimumtemperaturen onge veer 4 graden, maxima morgen omstreeks 8 graden. Morgen: Zon: 8.03—17.47. Maan: 1.5411.10. Schev. hoogw.: LK 7.50—20.20 Laagw.: 3.30—16.02. (Van een o r verslaggevers) Den Haag Ook vandaag hebben de vakbonden het aantal stakingsobjecten weer uitgebreid, nadat gisteren reeds 17.000 stakers bij een kleine honderd bedrijven en objecten waren betrokken. De werkgevers daarentegen spreken in hun „le- gerbericht" van 8.500 tot 9.000 stakers. De staking in de Rotterdamse haven is vandaag opnieuw uitgebreid, met twee bedrijven die zich bezighouden met massaoverslag van met name ijzererts. Als gevolg hiervan blijft een groot aantal duwboten, dat staal vervoert naar het Roergebied, leeg liggen. In de bouw zullen zeker 500 werknemers op verschillende bouwplaatsen bij de staking worden betrokken. De voedings bonden hebben nieuwe acties aangekondigd bij de bakkerijen, de suikerverwerkende en de ta baksindustrie, in totaal 6000 werknemers omvat tend. Vanmorgen is ook een deel van het perso neel van de vliegtuigfabriek Fokker-VFW op Schiphol-oost in staking gegaan. Op tal van plaatsen zijn onderhandelingen over een nieuwe, cao mislukt. Enkele ondernemers zijn bereid gebleken tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden. De centrale werkgeversorganisaties hebben na drukkelijk vakbondsberichten ontkend, dat zij het been stijf zouden houden onder druk van multinationals. Loonbelasting over stakingsuitkering (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De uitkeringen uit een stakings kas. worden onder de heffingvan de loonbelas ting gebracht. Daardoor wordt voorkomen dat werknemers die normaal alleen loonbelasting betalen, achteraf nog in de inkomstenbetasting moeten worden betrokken omdat zij een sta kingsuitkering hebben ontvangen. Deze regeling, die reeds in 1974 werd aangekon digd, zal deze week in het Staatsblad verschijnen. Geen loonbelasting zal worden geheven over kleine stakingsuitkeringen. Eerst als het totaal van de uitkeringen in een kalenderjaar meer gaat bedragen dan 600,- zullen er over dat totaal - ook dus over het aanvankelijk onbelast geble ven bedrag - loonbelasting en premies volksver zekering worden geheven. Bij werknemers die reeds inkomstenbelasting betalen worden de stakingsuitkeringen - on geacht de hoogte - in de inkomstenbelasting betrokken. De daarover geheven loonbelasting wordt dan op de aanslag inkomstenbelasting in mindering gebracht. Gescheiden vreugdevuren werden gisteren ontstoken bij „Gevato" in Driebergen, waar een vrachtauto met blikjes arriveerde. De lading werd toch afgeleverd om het in problemen verkerende vleesverwerkende bedrijf niet nog zwaarder te treffen. 160 BOUWVAKKERS LEGGEN WERK NEER Stakingen in Leiden en Leiderdorp (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/LEIDERDORP In Leiden en Leider dorp wordt gestaakt. Gistermiddag hebben 160 bouwvakarbeiders op twee projecten het werk voorlopig neergelegd. Dit op verzoek van de federatie van bouwbonden binnen het FNV. In de Leidse Merenwijk gingen 100 werknemers van de Volkeraannemingsmaatschappij in sta king. Volker bouwt aan de IJsselmeerlaan 262 terraswoningen en een aantal eengezinshuizen. De werknemers van dit project waren, zoals gemeld, dinsdag al bij elkaar gekomen om zich op acties te beraden. Aanvankelijk werd besloten een staking nog even uit te stellen, maar gisteren kwam van de bouwbonden alsnog een staking sparool voor dit project af. In Leiderdorp ligt het werk aan de bouw van flats en eengezinswoningen in Voorhof sinds gistermiddag stil. Daar schreven de bonden na het uitroepen van de staking 60 werknemers in. Het gaat hier om een project van de aannemings maatschappij Boele en Van Eesteren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Federatie Nederlandse Vakbewe ging (NVV-NKV) is, "liefst vanmiddag nog", bereid tot een open gesprek met de werkgevers. Zij heeft dit vanmorgen laten weten naar aanleiding van de ijlbrief van de centrale werkgeversorganisaties, giste ren aan het einde van de derde stakingsdag verstuurd, waarin wordt voorgesteld om via een open gesprek na te gaan of de centrale loononderhandelingen weer op gang kunnen worden gebracht. De FNV had in een eerste reactie laten weten, dat de brief geen aanknopingspunten biedt voor een oplossing van het conflict. "Maar we zullen een gesprek met de werkge vers niet ontlopen, het is goed dat we zo snel mogelijk weten waar we aan toe zijn". De twee andere vakcen trales, CNV en de Raad van Overleg Middelbaar en Hoger Personeel toonden onmiddellijk al bereidheid tot een gesprek. De werkgevers hebben de vakcentrales aangeboden te gaan praten over een overgangsregeling voor 1977, waarin de prijscompensatie nog wel wordt gegeven, zij het met een zekere begrenzing, vanwege de draag kracht van het bedrijfsleven. Die begrenzing is nog niet aangegeven. De werkgevers blijven op het standpunt staan dat het bestaande systeem van compensatie onaanvaardbare gevolgen kan hebben voor de economie en de werkgele genheid en dat er dus gezocht moet worden naar een andere methode, die dan in 1978 zou moeten ingaan. De overgangsregeling zou volgens de werkgevers kun nen inhouden: a. per 1 januari 1977 een prijscompensatie van 2,5' overeenkomstig de berekening van de vakbeweging: b. per 1 juli 1977 een tweede prijscompensatie, echter begrensd wegens de draagkracht van het bedrijfsleven; (de vakbeweging eist momenteel een loonstijging van 2% plus automatische prijscompensatie zowel per 1 juli als 31 december). c. nader overleg wat er in 1978 moet gebeuren. (CNV en Raad van Overleg Middelbaar en Hoger Personeel zijn bereid hierin ook de automatische prijscompensa tie te betrekken, de FNV wil dit voorshands niet). De werkgevers rekenen erop, dat bij het gesprek over de overgangsregeling ook de overheid zal worden betrokken en dat deze ook een bijdrage zal leveren. Om niet de indruk te wekken, dat zij na drie dagen de stakingen al niet meer aankunnen, hebben de werkgevers in hun jongste brief gesteld: „Wij mllen niet wijken voor acties, die nimmer een oplossing voor het probleem kunnen bieden. Wij willen wel wijken voor constructief overleg." In bakbondskringen wijst men erop, dat de werkgevers nu weliswaar nog voor een jaar het omstreden begrip automatische prijscompensatie willen aanvaarden, maar niet hebben aangegeven hoe concreet hvrn aan bod is. m Leidse drughandelaar gepakt (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht bij een inval in een huis aan de Morssingel 450 gram hasj en enkele grammen amfetamine in beslaggenomen. Van de vier aangehouden over- I treders van de opium variërend in leeftijd van 25 tot 29 jaar, zijn er drie na verloop van twee uur heengezonden. Een 25-jarige I Leidenaar verdacht van handel in verdovende middelen wordt I voor een nader verhoor vastge- I houden. -..en Engeland kwam gisteren op Wembley nauwelijks „aan de bak". De bal bleef soms minutenlang in de Nederlandse ploeg I ZuiiiN) WE 'M^) -(iaten LIGGEN/i en belandde via Jantje Peters ook nog tweemaal in het Britse1 A s. vrijdagavond 11 februari een charitatief carnavalsfeest met medewerking van de LEIDSE HUTSPOTTEN en de WASSENAARSE DEIJL- KNOTSEN en diverse arties ten, boerenkapellen etc. Vrijdagavond gesloten voor recreatieschaatsen. Elke zaterdagavond disco schaatsavond. nieuw telefoonnummer AMMAN (Rtr/AP) Koningin Alia van Jordanië, de 28-jarige echtgenote van koning Hoessein, is gisteren bij een ongeluk met een helikopter tij dens slecht weer om het leven gekomen. De koningin was op de terugweg naar de hoofdstad Amman van een bezoek aan een ziekenhuis bij de Dode Zee, toen de helikopter waarmee zij en haar gezelschap reisde in een hevige storm te recht kwam en neerstortte. Ook de minister van gezondheid, dr. Mohammed Al-Basjir, kwam bij het ongeluk om het leven. De dood van de koningin werd gisteravond door koning Hoessein zelf via radio en televisie bekend ij gemaakt. De koning kondigde een week rouw af. De Duitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher, die vandaag voor een bezoek in Amman zou arriveren, heeft dit bezoek afgezegd. Koningin Alia was de derde vrouw van Hoessein, na koningin Dina, van wie Hoessein in 1957 scheid de, en prinses Moena, de dochter van een Britse militair, met wie Hoessein van 1961 tot 1972 ge trouwd was. Koningin Alia werd in 1948 in Cairo geboren als dochter van de Jordaanse ambassadeur in Egypte. Ze studeerde in Rome en de Verenigde Staten en trad in 1972 in het huwelijk met koning Hoessein nadat zij op de afdeling public relations van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij had gewerkt. Hoessein en Alia kregen twee kinderen, prinses Haya (2) en prins Ali, die vorig jaar geboren werd. Alia werd beschouwd als een van de voorvecht sters van de rechten van de Arabische vrouwen. Koning Hoessein en koningin Alia op de dag van hun huwelijk in 1972. Werkloze geen „reserve" meer (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Werk lozen behoren niet meer tot de „geregi streerde arbeidsre-, serve" maar worden voortaan ook offi cieel gewoon werklo zen genoemd. Het begrip over de geregistreerde ar beidsreserve wekte volgens de overheid alleen maar verwar ring, temeer omdat ook de mensen, die in de sociale werkvoor ziening en de aanvul lende werken bezig waren, hieronder val len. Deze zijn voor taan niet langer meer werkloos. Alleen de mensen zonder (offi cieel) werk zijn dat, nu ook voor de over heid wel. Bovag-garages: rekeningen specificeren (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als resultaat van overleg van het Dit heeft het ministerie van Economische Zaken ministerie van Economische Zaken met de Bovag vandaag meegedeeld. De Bovag heeft tevens een zullen de Bovag-autobedrijven vanaf 1 maart 1977 aanbeveling gericht tot de leden van de andere de rekeningen van onderhouds- en reparatiewerk- Bovag-afdelingen om uitsluitend gespecificeerde zaamheden aan personenauto's specificeren. rekeningen af te geven. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Met vette koppen als „Engeland verpletterd", „Nederlandse meesters" en „Peters scheurt Engeland uiteen" eerde de Britse pers vanmorgen de overwinning van het Nederlandse voetbalelftal op Wembley en maakte tegelijker tijd korte metten met de „eigen" prestatie. Zonder rancune werd geschreven, omdat alle kranten Oranjes zege als puur machtsvertoon •erkenden van „de schitterende totaalvoetbalmachi ne." Ook chauvinistische Britten hebben daar eerbied voor. Definitief werd afgerekend met „het heilige imago" van Wembley. Typerend daarvoor was de zinsnede in The Sun, dat doodleuk meldde: „De finalisten van de wereldkampioenschappen in 1974 wandelden Wembley binnen, alsof het hun eigen veld was". Alom werden vooral Peters en Cruyff geëerd. MILAAN In het ziekenhuis van Desio bij Milaan is gisteravond de 56-jarige mevrouw Tur- chetto Seno overleden, moeder van twee kinderen die vorig jaar het ernstigst werden getroffen door de wolk giftige chemicaliën die ontsnapte uit de chemische fabriek in Seveso. Mevrouw Seno werd in november met een tumor in het ziekenhuis opgenomen. Als de tumor een gevolg zou zijn van de vergiftiging dan zou zij het eerste dodelijke slachtoffer zijn van de giframp van 10 juli 1976, maar de artsen bewaren nog het diepste stilzwij gen. Gisteravond is officieel bekendgemaakt dat meer dan 200 kinderen huidaandoeningen zijn gaan vertonen na de ontsnapping van het gif. Bij de meerderheid van de 920 onderzochte kinderen zijn tot nog toe geen ziekteverschijnselen geconsta teerd, maar het onderzoek wordt voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad van State moet zich de komende dagen buigen over de vraag, of electrici- teitsgolven inderdaad de transcedente meditatie van de stichting 2000/3000 in de gemeenten Vor- den (Gelderland) kan verstoren. Zo ja, dan zal de gemeente vermoedelijk geen transformatie huisje mogen bouwen ten behoeve van de „elek trisch" melkende boeren in de omgeving van het meditatiecentrum van stichting 2000/3000. Het zal een moeilijke beslissing worden, want de stich ting liet de Raad van State weten, dat geen enkele electrische constructie, zelfs geen „kooiconstruc tie" in een transformatiehuisje opgewassen is tegen de menselijke spanningsvelden. De gemeen te meent echter, dat er voldoende bescherming geboden wordt bij de nieuwbouw van het trans formatiehuisje. „Het geeft geen spanning af', aldus de gemeente. De Raad van State zal hierover ernstig dienen te mediteren. MINSK Een getemde wolf heeft het leven gered van zijn baas toen deze door een lynx werd aangevallen. De man, bos wachter Nikolai Boelko, maak te zijn rondgang door een reser vaat bij Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, toen een lynx hem aanviel. Boelko alarmeer de de wolf, die een eind voor hem uit liep. Toen de boswach ter, die door de aanval van het roofdier bewusteloos was ge raakt, bij kwam zag hij dat het gevecht tussen wolf en lynx in het voordeel van de wolf was afgelopen en dat de lynx dood was. De wolf was echter danig toegetakeld en Boelko moest hem naar zijn motorfiets sle pen, die hij bij de ingang van het reservaat had achtergela ten. Hij bracht het dier naar een dierenarts die zijn wonden verzorgde. De boswachter had de wolf als jong gekregen en het dier had een grote aanhankelijkheid ont wikkeld. Volgens Boelko speelt de wolf onbevangen met zijn andere huisdieren, een hond en een kat. Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.v. .als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1