Grootste zandbak ter wereld worstelt naar nieuwe tijd Slechts 51 kinderen uit Botswana naar Rhodesië terug Monarchie vooral nu van belang Massamoord en marteling routine in Amins land Goldrush op Arabië KRIS-KRAS DOOR SAOEDI-ARABIE (1) PRINS PHILIP: Opiumbouw militair aangepakt Gestrande reizigers in Kenia aangekomen BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 Saoedi-Arabië, bijna zes tig maal zo groot als Ne derland, maar met een to tale bevolking van slechts zeven miljoen zie len, heeft er miljarden guldens voor over om modem te worden. In het land is een gol drush aan de gang. De hele Westerse wereld staat aan de deur om op drachten te verwerven. Ook Nederland heeft dui zenden landgenoten in de woenstijn die voor enkele jaren werkzaam zijn aan een project dat honder den miljoenen tot zelfs miljarden guldens moet opbrengen. Ze werken 78 uur per week. En de ont spanningsmogelijkheid is vrijwel nihil. Jan Koesen bezocht deze landgenoten en probeerde en passant wat meer te weten te komen van een uniek land dat helaas bij de meesten slechts van wege de olie en de kame len bekend is. Woestijngebied rond de hoofdstad Riadh. Over enkele jaren is het hier volgebouwd. De tegenwoordige heerser van Saoedi-Ara bië, koning Khaled Ibn Abdoel Aziz. Hij is een zoon van de grote Ibn Saoed en werd koning nadat zijn broer Saoed verbannen was en nadat een tweede broer, Feisal door een familielid vermoord was. RIADH In de nazomer van 1901 stapte Abdoel Aziz ibn Abdoel Rahman, 22 jaar, onder de naam Saoed op zijn kameel. Hij keek neer op zijn vader, die sinds 1891 als banneling in Koeweit vertoefde, en zei: „U ziet me terug als overwinnaar, of u ziet me helemaal niet meer terug". Met dertig volgelin gen begon Abdoel aan een legendarische tocht Het groepje reisde des nachts, onderwierp zich overdag aan de verplichtingen van de vastenmaand en arriveerde tenslotte bij de Jabrin-oase bij de Roeb 'al Khaliwoestijn. Daar kregen de kamelen water en keken de mannen hun wapens na. In een palmbosje, tien kilometer ten zuiden van de hoofdstad Riadh liet Abdoel Aziz zijn kamelen en twintig volgelingen achter met de boodschap naar Koeweit terug te keren als hij niet binnen 24 uur terug zou zijn. De jonge prins trok te voet verder, bereikte Riadh en sloop met negen getrouwen naar de noordoostelijke stadsmuur. Dat was op 15 janua ri 1902. Abdoel Aziz zette een kale palmboom schuin tegen de wallen en klom er zo, alleen, overheen. De anderen wachtten bij de wal. Door de nachtelij ke straten sloop hij naar de woning van de goever- neur van het regerende Rasjid-huis. Deze goever- neur bracht toevallig de nacht door in het fort Moesmak. Abdoel Aziz slaagde er in om in zijn woning te komen om daar de dageraad af te wachten. Toen de zon was opgegaan, zwaaide de houten deur van het fort open en de goevemeur stapte naar buiten omgeven door zijn lijfwacht. Hij liep zelfbewust, want had het huis Rasjid niet de Saoeds gebroken? Abdoel Aziz gaf het afgesproken sein: het groepje van tien stormde op de goevemeur en de zijnen af en er begon een woest gevecht met kromzwaar den, lansen en Turkse geweren, dat in een complete zege eindigde voor Abdoel Aziz. De groep bezette het fort en de bevolking van Riadh erkende de nieuwe meesters. Het onmogelijke was geschied; John Wayne zou het niet beter hebben gedaan... Chaos Duizend jaar lang was Arabië een chaos geweest, een verlaten vergaarbak van verspreide stammen zonder leiding, een uithoek van het Ottomaanse rijk. Voor de derde maal waren de Saoeds daar nu aan de macht gekomen, maar ditmaal bewees Abdoel Aziz, in het Westen meer bekend onder de naam Ibn Saoed, dat hij meer was dan alleen maar een vechter. Hij verenigde de stammen, haalde de Be doeïenen uit de woestijn en maakte van het reusach tige schiereiland een hechte natie die op 23 septem ber 1932 herboren werd onder de naam „het ko ninkrijk Saoedi-Arabië. Abdoel Aziz regeerde lang, wijs en gelukkig. Zijn nageslacht bestond uit negentig kinderen en hij nam een vrouw van elke stam van zijn woestijnrijk en maakte zo de band onverbrekelijk. Hij haalde de Amerikanen (de Nederlanders lieten toen hun kan sen liggen) in het land en voerde zo de olie uit het land en toen hij overleed, weende het volk en vereerde hem tot op de dag van vandaag als de grootste Arabier sedert de profeet Mohammed. Uniek Hij werd opgevolgd door een van zijn zoons, Saoed, maar deze, duidelijk minder bekwaam, moest na een paleisrevolutie de wijk nemen naar een Euro pees ballingsoord. Hij werd vervangen door de wèl bekwame Feisal, die enige jaren geleden door een waanzinnig familielid vermoord werd. Een derde zoon van Ibn Saoed, Khaled, nam de troon over. Nu, in 1977, is Saoedi-Arabië een unieke macht Het bezit 25 pet van alle olie en in de schatkist zitten miljarden dollars. Geld dat rollen moet. Geld, dat de vier miljoen Saoedi's een uitstekend en drie miljoen gastarbeiders een redelijk leven biedt. Geld dat als de fluit van de rattenvanger van Hameln de kinderen van het Westen en van Japan lokt. Geld dat de steden explosief doet groeien en dat havens, vliegvelden, scholen, ziekenhuizen, fabrieken en ha vens tot stand brengt. De Saoedi's behoeven niet in ootmoed hun hand op te houden. Zij kunnen uitkiezen wie en wat er binnen mag komen. En boven alles staat de islam. Niet die gemakkelijke islam van Noord-Afrika en van het Midden- en Verre Oosten, maar de leer van sjeik Mohamad Ibn Abdoel Wahab, die een terugkeer naar eenvoud en zuiverheid voorstaat: een soort ethisch reveil. De leer van Wahab loopt als een rode draad door het leven van de Saoedi's heen. Zij zijn om zo te zeggen de gereformeerden onder de Arabieren. De straal vliegtuigen landen er met de regelmaat van een klok, maar de vrouwen lopen, als in de dagen van Mohammed, gesluierd. Het King Feisalhotel in 'Riadh heeft een deeltjesversneller en een entrée als een Okurahotel, maar vijf maal per dag draaien de patiënten zich in de richting van Mekka, voor zover dat fysiek mogelijk is, voor de salaat: het gebed. De universiteit van Dharan houdt zich bezjt met zonne-energie, maar een dief wordt de hand afge kapt, om dan met een moderne ziekenwagen naar een supermodern ziekenhuis te gaan voor een mo derne behandeling. De vrouwelijke student mag zich niet rechtstreeks met haar professor onderhouden, maar stelt haar vragen via de monitor. De woestijn is nog de woestijn van Ismaël en Hagar, maar achter de zandheuvel dreunt de olie-rig. Kortom; Saoedi-Ara- bië staat met een been in het Oude Testament en bespeelt met het andere been de gaspedaal van de Cadillac. Streep Saoedi-Arabië is bijna zestig maal zo groot als Nederland. Het is de grootste zandbak van de wereld: 1500 km breed en 3500 km lang. Aan zo'n land begonnen zelfs de grootste veroveraars niet: de Assyriërs niet, de Babyloniërs niet, de Meden en Perzen ook niet en de Grieken en Romeinen al evenmin: zij trokken allemaal dezelfde streep. Al leen de Mongolen trokken zich van de opeenvolgen de zandhorizonten niets aan. En merkwaardig ge noeg, zijn de Saoedi's alleen beheerst door hun broeders in godsdienst en cultuur: de Turken of Ottomanen. Ik heb vijftien dagen door Arabië gereisd. Van Riadh, de hoofdstad tot de havensteden Damman, Dharan, Jubail, Alkhobal aan de Perzische Golf, die je daar maar beter Arabische Golf kunt noemen al vmdt de sjah dat niet leuk. Ik weet nu wat de woestijn is en in welk sausje je geiteogen moet eten. In de liften heb ik Arabische cijfers geleerd, anders weet je niet op werlke verdieping je bent en ik begrijp nu ook, waarom zij een Mercedes een kleine auto vinden. Tussen 1975 en 1980 moet er 240 miljard gulden opgemaakt worden aan een ideaal dat een kruising is tussen Manhattan, het Roergebied en een moskee. Nederland mag ook mee doen. De Arabieren heb ben ons enige orders van enkele miljarden toege schoven. Ik heb enige projecten bezocht en zal er nog over berichten. JAN KOESEN LONDEN (RTE/UPI) Prins Philip heeft gisteren in een artikel ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van koningin Eisa- beth geschreven dat de monarchie vooral nu van belang is in een Groot-Brittannië dat wordt geteisterd door economische en politie ke moeilijkheden. In het artikel, dat in de Sunday Mirror verscheen, zegt de echtgenoot van de jubilerende vorstin dat de „huidige situatie waarin ons land zich bevindt ontnuch terend werkt op degenen onder ons die uit een oorlog kwamen met zo'n grote hoop en grenze loos enthousiasme voor het nieuwe". Prins Philip signaleerde grote werkloosheid, dalende levensstandaard voor velen, beangsti gende toeneming van de overheidsuitgaven op regerings- en plaatselijk vlak en de beschamen de ervaring van grote sommen geld van andere landen te moeten lenen. Prins Philip had het verder over de polarisatie in de politiek en schreef dat het ideaal van een democratisch systeem, door overleg of het com promis komen tot een besluit, „niet langer algemeen wordt aanvaard". Koningin Elisabeth neemt afscheid van de deken van de kapel van het kasteel van Windsor, nadat zij en andere leden van de koninklijke familie een dienst hadden bijgewoond ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum. De politiek is belangrijker geworden dan het bestuur. Onder deze omstandigheden is er dui delijk behoefte aan een symbool dat de mensen eraan helpt herinneren dat we allen burgers van hetzelfde land zijn en dat we ondanks verschillend politiek inzicht en politieke trouw, nog altijd naasten zijn en behoefte hebben aan vriendschap, aldus prins Philip. De echtgenoot van de koningin hekelde de seksuele obsessie van deze tijd. Hij schreef: „Te oordelen naar een groot deel van het vermaak dat Londen biedt, zou men het een reiziger van een andere planeet niet kwalijk kunnen nemen als hij de indruk zou krijgen dat ons enige doen en laten het met elkaar naar bed gaan is JACQUELINE ONASSIS WELLICHT AMBASSADEUR LONDEN (AUPI) - Volgens de in Londen verschijnende Sun day Express van zaterdag ver wacht de Amerikaanse kolonie in Londen dat mevrouw Jacque line Onassis, weduwe van presi dent John F. Kennedy en de griekse reder Aristoteles S. Onassis, benoemd zal worden tot Amerikaans ambassadeur bij het hof van St. James. De huidige Amerikaanse ambassa deur in Londen, mevrouw Anne Armstrong, treedt begin maart af, nu er in het Witte Huis een president is komen zetelen die van een andere politieke rich ting is als die door wie zij be noemd werd. BANGKOK AFP) - Troepen uit Thailand en Birma zijn in de „gouden driehoek" een geza menlijke operatie begonnen om de opiumoogst, geschat op ruim 600 ton, te vernietigen. Aan de actie nemen naar ver luidt ruim 5.000 man van leger en politie deel. Er zijn ook twaalf speciaal uitgeruste heli kopters bij ingeschakeld, die de Verenigde Staten, de Birmaanse en Thailandse anti-narcotica- diensten ter beschikking hebben gesteld. Een en ander is gemeld door de Thailandse pers. De „gouden driehoek" is een gebied met dichtbeboste bergen dat de len van Thailand, Birma en Laos bestrijkt. Familiedrama wegens schuld van 30.000 mark BONN Uit vertwijfeling over een schuld van dertig duizend mark heeft de 48-jarige aut overhuurder Paul Stappen uit Bad Godesberg zijn vrouw, zijn vier kinderen en daarna zich zelf doodgeschoten. Het begin van dit gezinsdrama, dat in de verre omgeving een grote schok ontketende, had reeds woensdagavond plaats. Volgens de reconstructie van de politie moet Stappen zijn 50-ja- rige vrouw Elisabeth, de 18- en 14-jarige dochtertjes Ursula en Monika, en zijn 20- en 9-jEirige zoons Heinz en Paul voordat zij naar bed gingen een verdovend middel hebben gegeven en het vijftal daarna in de slaap met een revolver hebben doodge- schoten.Kennelijk verkeerde hij in een toestand vaa waanzin, want na zijn wanhoopsdaad be dekte hij de stoffelijke over schotten met kruisbeelden, ker stengelen en bloemen. Souvenirshirt Gary Gilmore WASHINGTON (DPA) - Voor de verzamelaars van macabere souvenirs in de Verenigde Sta ten is er weer een enig stuk bij: een t-shirt met naam en execu tiedatum van de tweevoudige mormonenmoordenaar Gary Gilmore. Het hemd is zwart en aan de kant van het hart zit een wit vierkant met zwarte doelplek- ken. Op de rug staan de „laatste woorden" van Gilmore: „Let's do it". FRANCISTOWN (Reuter) Honderdveertig Afrikaanse ouders in Rhodesië zijn gister de grens overgestoken naar Botswana om er te proberen hun kinderen te overrreden naar huis terug te. gaan in plaats van zich aan te sluiten bij nationalistische guerril lastrijders die tegen de zwarte minderheid in Rhodesië vechten. Van de 400 kinderen gingen er tenslotte 51 mee terug. Uit vraaggesprekken met een aantal der 400 jongelui van 11 tot 21 jaar is gebleken dat velen inderdaad een opleiding als guerrillastrijder in Zambia wil len ondergaan om daarna naar Rhodesie terug te keren en er de wapens tegen de blanken op te nemen De Rhodesische regering zegt dat de kinderen vorige week zondag door guerrillastrijders werden ontvoerd uit de zen dingsschool .Manama" in het zuidwesten van Rhodesie. De re gering van Botswana heeft ge zegd dat de kinderen vrijwillig de grens zijn overgestoken. Toen de ouders, goedgeklede zo wel als pover uitziende, uit de bussen gestapt waren, werd hun gezegd te gaan zitten op een terrein achter het kantoor van de plaatselijke gezaghebber. Charles Tibone, administratief ambtenaar in het kabinet van de president, droeg de ouders vervolgens op in een rij te gaan staan, de namen te noemen van de kinderen die zij wilden spre- NAIROBI De 159 Amerikaanse en Canadese toeristen die sinds donderdag vastzaten in Tan zania dat zijn grens met Kenia had gesloten, zijn gisteren „geirriteerd, gefrustreerd en verbit terd" aangekomen in Kenia. Een vijftigtal ande re toeristen uit Noord-Amerika en Europa ont snapte naar Kenia toen hun konvooi van tien autobussen de grenspaal in Tanzania ramde. Dit incident had zaterdag plaats, toen de toeris ten door de Tanzaniaanse grensbewaking waren teruggestuurd. De bestuurders daar hadden de bomen opgehaald en wuifden de toeristen door. In een afzonderlijk incident op dezelfde dag werden honderd Britse toeristen aangehouden toen zij probeerden te voet de grens over te steken. Volgens niet bevestigde berichten heeft een Britse televisieploeg een pak slaan gekregen en zijn haar camera's door Tanzaniaanse militai ren vernield. De 159 Amerikanen en Canadezen arriveerden in Nairobi aan boord van een speciale maar afgeladen Boeing-707 van Pan American die in de Noord-Tanzaniaanse stad Kilimandjaro was opgestegen. De Keniase minister van buitenlandse zaken, Munyua Waiyaki, zei dat zijn land zich het recht voorbehield juridische stappen tegen Tanzania te nemen, toen hij de toeristen ontving en naar hun verbitterde relaas had geluisterd. Tanzia zou de grens met Kenia plotseling hebben gesloten als vergeldingsmaatregel tegen de op heffing van de failliete luchtvaartmaatschappij East African Airlines, indertijd opgericht door Kenia, Tanzania en Oeganda. ken en zich te legitimeren. De ouders zijn er in geslaagd 51 van de 400 kinderen te bewegen mee terug te gaan naar Rhodes ië Over de kinderen die blijven zei een van de ouders, Samson Na- re, kantoorbediende in Buia- wayo: „Ik geloof niet dat ik mijn dochter ooit nog terugzie". Hij was er niet in geslaagd zijn 17-jarige dochter Listanelo te bewegen met hem terug te gaan naar Rohdesie.. Nare zei dat hij niets anders had verwacht dan dat zijn dochter mee terug zou gaan. „Het kind is erg gelukkig. Ik weet niet hoe dat komt", zei hij. Van de kinderen die mee terug zijn gegaan zijn de mees ten tussen de 13 en 16 jaar LONDEN (Rtr) Sinds presi dent Idi Amin in 1971 in Oegan da aan de macht kwam zijn daar vele duizenden mensen vermoord, het folteren is er een routine geworden en tal van mensen zitten zonder proces ge vangen. Dat staat in een rap port dat Amnesty International heeft overhandigd aan de VN- commissie voor de rechten van de mens, die vandaag in Gene ve is bijeengekomen. Amnesty vraagt de VN-commissie de .grove schendingen van de rech ten van de mens' in Oeganda te bespreken. Volgens het rapport zijn sinds 1971 in Oeganda naar schatting 50.000 30.000 mensen ver moord. Amnesty zegt dat het moeilijk is deze schattingen te verifiëren, omdat missies van onderzoek van Amnesty in Oe ganda niet worden toegelaten, hoewel Amin in 1975 in de Ver enigde Naties Amnesty uitno digde een missie te sturen. Volgens het rapport zijn er ook binnen het Oegandese leger .duizenden doden' gevallen. 200 Kenianen in Oeganda zijn syste matisch en blindelings ver moord. Grote aantallen voor aanstaande burgers zijn gear resteerd en vervolgens verdwe nen. Willekeurige arrestaties en verdwijningen volgen op elk in cident dat als een bedreiging van het regime kan worden op gevat, aldus Amnesty. In som mige gevangenissen, met name in Nagugu en Makindye is het folteren van gevangenen vrijwel een routine. Het is gebruikelijk dat gevangenen opdracht krij gen elkaar met hamers of ijze ren staven dood te slaan, waar na de laatste overlevende wordt doodgeschoten, aldus het rap port. Kunstmatige alvleesklier ingeplant MOSKOU (AFP) - Bij drie Russen is de afgelopen we ken een kunstmatige al vleesklier onder de huid ingeplant Volgens het blad de Pravda is dit een wereldprimeur. Het Russische instituut voor de transplantatie van organen en weefsels van iet Sowjet-ministerie van Volksgezondheid is verant woordelijk voor de inplan tingen en bereidt een vier de dergelijke ingreep voor. De door russische artsen vervaardigde kunstmatige pancreas is zo groot als een zeepdoosje. Hij bevat een hoeveelheid insuline voor verscheidene maanden. De insuline wordt de patient ingespoten door middel van een pompje en de kunstma tige pancreas is onder de huid ingebracht. Locomotief rijdt in op tieners: 3 doden DUBLIN (NP) - Drie üeners zijn zaterdagavond bij het stads centrum van Dublin toen zij over de spoorbaan naar huis liepen, door een locomotief overreden en daarbij omgeko men. Twee andere kinderen raakten gewond toen de zestig ton zware locomotief op hen inreed, zo deelt de politie van de Ierse hoofdstad mee. De bestuurder van de trein heeft niet gemerkt dat hij op de kinderen is ingereden. Hij reed verder de stad in. Later moest hij met een shock in een zieken huis worden opgenomen. Nyerere wil Smith kwijt DAR ES SALAAM (UPI) - Pre- sident Julius Nyrere van Tanza nia heeft op een persconferen tie in Dar es Salaam om hulp van Washington verzocht om de Rhodesische premier Ian Smith kwijt te raken. Nyerere ziet in de verwijdering van Smith een eerste stop op de, weg naar een vreedzame oplos sing van het conflict in Rhodes ië. De president van Tanzania zei dat hij de ambassadeur van de V.S. bij de V.N., Andrew Young, al om deze hulp had gevraagd „omdat Smith een sta- in-de-weg is."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9