Gouden medaille voor bloemen uit Holland W\LMMM Selectiekeuring voor tulpen straks verplicht NEDERLANDS SUCCES IN BERLIJN DAGEN BOLLENZIEKTENWET GETELD KOMKOMMERAANVOER KOMT OP GANG OMZET SCHOOT MILJOEN GULDEN OMHOOG PRIJZEN TULPEN OP HOOG NIVEAU MAANDAG 7 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 8 Berlijn Gisteren, zondag 6 februari, sloot de internatio nale voedseltentoonstelling de „Grüne" Woche" in Berlijn haar poorten. Bijna 500.000 bezoekers trokken soms voetje voor voetje langs de talrijke stands. 35 landen, na men eraan deel. De „Grüne Woche" dankt zijn populari teit vooral aan de vrij goedko pe hapjes en borreltjes die in overvloed worden aangebo den. Deze eet- en drinkkermis brengt jaarlijks de Westerse voedselwereld op het Berlijn- se bord. Nederland deed deze keer voor de 25-ste keer mee. Het geen veel publiciteit voor ons land opleverde. Ter ondersteu ning van ons marktaandeel op de Westduitse markt is dit ui teraard van groot belang. West-Duitsland blijkt de groot ste levensmiddelen-importeur van de wereld te zijn. Vorig jaar exporteerde Nederland voor 9,3 miljard gulden aan agrarische produkten naar de Bondsrepubliek. Een cijfer dat er niet om liegt. De agrarische export is een van de zware pijlers onder onze betalingsba lans. Inspanningen om deze markt te behouden en het liefst nog wat uit te breiden, lonen dus zeker de moeite. Anderhalve ton bintjes In een gezamenlijke stand, van ,het -ministerie van Landbouw en Visserij 2250 m2 groot, ma nifesteerde zich de vaderland se bedrijfs- en organisatiewe reld. De vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij" deelde kwistig tulpen uit. In de stand van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland kon het publiek voor een mark gemengde salades kopen. De aardappel-promo tors verkochten frites a raison van DM 1.40. In totaal werden anderhalve ton aardappels ge durende de „Grüne Woche" geconsumeerd. Of ons produkt even bij de Berlijners aan slaat! Groot succes boeken ie der jaar de Hollandse bloe- mencomposities. Dit leverde ook nu weer de gouden plak op van het Westduitse Ministe rie van Landbouw. Voor het eerst nam de gezamenlijke commissie voor public-rela tions en promotie van de Ne derlandse Exporteursbond en het Bedrijfschap voor de Groothandel in groeten en fruit aan de Grüne Woche deel. Prestige politiek Naast het culinaire en het eco nomische element mag dat van het prestige bij de Grüne Woche niet onderschat wor den. Niet voor niets neemt Oost-Duitsland er niet aan deel. De Oost-Duitsers verga pen zich echter wel aan die rijke gedekte Westerse tafel, want zij kijken hoofdzakelijk naar de Westerse tv -program ma's. Ook de betrokkenheid van het Westen met West-Ber- lijn wordt door tentoonstellin gen en congressen naar buiten gebracht. Minister A. van der Stee sprak tijdens de ope ningsceremonie: „Het agrari sche hart van Europa klopt deze dagen in Berlijn.". Woor den, die een veelbetekenend applaus ontvingen. Het Afrikaanse land Oppervalta deed voor de eerste keer mee. tions voor de agrarische we reld. De schakel stad-platte- land komt duidelijk in de be langstelling. Dit bleek uit de toegenomen interesse en voor lichting over milieu, boer een bedrijf. Exotische produkten Israël onderhoudt een groene luchtbrug met West-Duitsland. Twee Jumbo's landen dage lijks met groente, bloemen en fruit. Per vlucht kan 105 tot 115 ton vervoerd worden. Juist de combinatie van produkten brengt een optimale benutting van de ruimte met zich mee. In de stand van Carmel (Is raël) lagen advocado, papri ka's, verse dadels en andere exotische groenten en vruch ten. Mechanisch geoogste vol- legrondsradijs zat in plastic zakjes. Een nieuw produkt voor Israël. Tomaten en aard beien waren er ook. Een grote portie succes stroomde ook binnen bij de Belgen die een gigantische hoeveelheid witlof aan de man brachten. Zuid-Ti- rol ten slotte zette zijn beste beentje voor bij het kwaliteits- fruit. Op de Grüne Woche was helaas geen enkele Nederland se appel te koop. Jammer voor onze grote voorraden Golden Delicious. LISSE Aan alles komt een eind óók aan de Bloembol- lenziektenwet, die in 1977 al veertig jaar in de circulatie is. Binnen afzienbare tijd wordt deze wet ingetrokken en gaan de bloembollen vallen onder de Landbouwkwaliteitswet. Dat impliceert dat de Bloem bollenkeuringsdienst einde lijk kan gaan verwezenlijken met BKD-directeur, ir. Henk van Os, reeds lang wilde maar niet kón, omdat hij juridisch gezien geen been had om op te staan. Volgens de letter van de wet konden hij en zijn medewer kers niet verder gaan dan af keuren wat niet deugde. Een negatieve keuring dus. Als straks de Landbouwkwaliteits wet uit de startblokken gaat, wordt dat anders. Dan blijft natuurlijk ook de taak om af te keuren wat ziek is, maar daarnaast kan men bollente- lers die extra goed materiaal op de markt brengen ook een zekere beloning voor hun werk toekennen. Bijvoorbeeld door het toekennen van certifi caten. Verplicht Het is bepaald niet uitgesloten dat deelname aan de (tot nu toe vrijwillige) selectiekeuring van tulpen straks verplicht wordt gesteld. Wanneer men die stap zal kunnen doen, is nu nog niet bekend. Het ligt er maar aan, wanneer de mi nister zijn handtekening onder die wet zet. Ambtelijke molens malen nu eenmaal langzaam. Dat wordt duidelijk als men weet dat in de Plantenziekten- wet van 1951 al is bepaald dat de Bloembollenziektenwet te zijner tijd zal worden inge trokken. We zijn dus nu ruim een kwart eeuw verder. Een periode waarin, wat dit punt betreft, heel weinig vooruit gang is geboekt. De laatste maanden wordt er echter flink aan deze zaak getrokken, al zijn er nog wel de nodige juri dische bezwaren die aan een oplossing geholpen moeten worden. Verder zal men niet om de EEG-organen heen kun nen, terwijl ook het bedrijfsle ven inspraakmogelijkheden krijgt. De heer Van Os blijft de zaak van de optimistische kant be kijken. Hij hoopt dat de ver plichte deelname aan de tul- penselectiekeuring in 1980 een feit zal kunnen zijn. De tul penproducenten moeten een paar jaar de tijd krijgen om zich in te spelen, maar men moet er op rekenen dat als die keuring een paar jaar in de roulatie is, dat dan alleen tul penplantgoed van gecertifi ceerde partijen in de handel zal gebracht mogen worden. Uiteraard kan niet meteen het gehele sortiment er worden nog altijd tweeduizend ver schillende soorten tulpen ge teeld! in de verplichte keu ring worden opgenomen. Die zal in de aanloopperiode al leen gelden voor de cultivars Golden" Apeldoorn, Aladdin, Prominence, Apeldoorn en Lustige Witwe. Het ligt natuur lijk wel in de bedoeling het aantal cultivars geleidelijk te gaan uitbreiden. Veel werk aan winkel Dat alles zal de Bloembollen keuringsdienst veel extra werk bezorgen. Het aantal monsters dat getrokken, opgeplant en gekeurd moet worden, zal in de beginperiode al minimaal vijfmaal zo groot worden. Dat geeft problemen op het terrein van de mankracht, de kas- ruimte en... de duiten. Er wordt momenteel dan ook ge zocht naar een andere basis. In ieder geval zal het vak een dergelijke kwaliteitskeuring voor een belangrijk deel zelf moeten financieren. Daarnaast rekent men ook op een bijdra ge van de overheid. Als die selectiekeuring een maal goed op gang is, zal de keuring te velde van de con troleur ook minder tijd gaan vragen omdat gezonde partij en nu eenmaal snel „nagelo pen" kunnen worden. Om die verplichte selectiekeu ring van de tulpen te begelei den, heeft de BKD een nieuwe staffunktionaris aangetrokken in de persoon van de heer Kees Segers uit Lisse, telg uit een vermaard geslacht bloem bollenkwekers en -exporteurs. Zijn taak gaat trouwens veel meer omvatten dan alleen de ombouw van een vrijwillige naar een verplichte keuring. Hij gaat ook heel veel be moeienis krijgen met het orga niseren van een vrijwillige se lectiekeuring van narcissen en gladiolen. Taak Daarnaast krijgt hij tot taak de uitgifte en de teelt van vi rusvrije materiaal dat door weefselkweek is verkregen, te organiseren en te begeleiden. Virusvrije lelies zijn al in de handel gebracht en straks vol gen de hyacinten. Het Labora torium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse is er in ge slaagd om door middel van meristeemcultuur virusvrij materiaal te kweken van hya cinten als Queen of the Pinks, King of the Blues en Nobel. Een aantal kwekers, dat heeft ingeschreven, zal dit jaar vi rusvrije bolletjes van deze hyacinten onder bepaalde voorwaarden in ontvangst kunnen nemen. Punt één zal zijn dit gezonde materiaal in de praktijk voor herbesmet ting te vrijwaren. Want anders is alle moeite tevergeefs ge weest Enige weken geleden is de aanvoer van komkommers van eigen bodem van start gegaan. Inmiddels groeit deze aanvoer, zo dat de prijsontwikkeling weer interessant begint te worden. De belichtingsproeven genomen tijdens de opkweek, leveren duide- 'lijk waarneembare resultaten op. De oogst valt eerder en de totale aanvoer vroeg in het seizoen zal hierdoor eerder van grote omvang zijn. Bij sommige tuinders rijst de vraag, in hoeverre zij hierbij baat ondervin den. Er wordt namelijk gezegd dat door een snelle groei van het aanbod de prijzen waar schijnlijk eerder zullen dalen. De conclusie hieruit is, dat dit in hoofdzaak voordeel voor de consument zal opleveren. Dit lijkt zo op het eerste gezicht een waarheid als een koe, maar zo simpel ligt het ook weer niet. Iedere komkommerteler weet dat de stookosten in de wintermaanden een belangrijke post vor men. Naarmate een gewas meer assimile rend (blad) oppervlak heeft, heeft men ook meer rendement van het stoken. Een vroege re en grotere oogst zijn dan mooi meegeno men, natuurlijk na aftrek van de belichtings- kosten. Hieruit mag opgemaakt worden dat de voor- en nadelen van belichten niet zo simpel tegen elkaar vallen af te wegen. Ook bij deze vragen zal de aloude „tijd" weer veel moeten leren. Gunstig verschil De veilingprijzen varieerden vorige week van 71 cent tot 1,13 per stuk voor de sorteringen van 26 tot 41. Er viel een gunstig prijsverschil met vorig seizoen te constate ren van gemiddeld 24 cent per stuk. Het is nu nog te voorbarig om hier al veel waarde aan te hechten omdat het seizoen nog zo jong is. Als de marktsituatie bij onze belang rijkste afnemer, West-Duitsland, bekend wordt, dan zijn daar de volgende landen actief; Bulgarije, de Canarische Eilanden en Griekenland. Dit laatste land is voor Neder land de belangrijkste concurrent, de grootte van de Griekse export en de toename van de binnenlandse aanvoer zullen de komende weken meer duidelijkheid in de marksituatie brengen. Sla De sla-aanvoer begint nu duidelijk de aan voer van vorig jaar te overtreffen. Daar naast liggen de aanvoeren van België en Frankrijk ook hoger dan vorig jaar. Van Frankrijk wordt echter nog steeds de groot ste concurrentie verwacht. Dat er de afgelo- Voordeel voor de consument? pen week al sprake was van een royaler sla-aanbod in West-Europa, viel al uit de daling van de veilingprijzen af te leiden. De gemiddelde prijzen lagen de afgelopen week 11 cent per krop lager dan de week ervoor. De prijs per stuk varieerde van 45 tot 60 cent. Naar verwacht zal de binnenlandse aanvoer iets afnemen, maar groter blijven als vorig seizoen, of dit voldoende zal zijn om een verder prijsdaling te voorkomen is echter nog de vraag. Sterke prijsverschillen worden er voor de komende week nog niet verwacht. Minder spruiten De teruglopende aanvoer van spruiten heeft ertoe bijgedragen dat de prijzen aantrokken en weer rond de twee gulden per kilo liggen. De aanvoer zal de komende week verder afnemen, waardoor er geen belangrijke prijsveranderingen verwacht worden. De ex treem hoge spinazie-prijs heeft de afgelopen week een veer moeten laten. De prijs voor dit gewas bedroeg vorige week gemiddeld 2,95 per kg. De dalende aanvoer bij prei heeft een duidelijke uitwerking op de prij zen gehad, voor de Al-sortering liep de prijs eind vorige week op naar maar liefst 2,95 per kg. (80 cent hoger als vorig seizoen.) Voor waspeen worden de komende weken grotere aanvoeren verwacht waardoor de prijs beneden een gulden per kg. zal dalen. Rode kool spant kroon Bij de verschillende sluitkoolsoorten is het de rode kool die de kroon spant wat de prijs betreft. Dit gewas gaat voor 65 cent per kg. van de kand. Savooie, groene en witte kool liggen lager in prijs. Het ziet er voor de komende week niet naar uit dat de prijzen voor deze gewassen veranderen. Boerenkool is ook een goed gevraagde groente, de ge middelde prijs bedroeg 70 cent per kilo. Voor de andijvie telers is de afgelopen week weer gunstig verlopen. De prijs varieerde van 3,30 tot 3,85 per kg. Er wordt al een aantal weken andijvie uit Italië en Span je ingevoerd tegen een gemiddelde groothan- delsprijs van 1,80 per kilo. Deze invoer is tot nu toe niet of nauwelijks van invloed geweest op de prijs van de Hollandse andij- De totale veilingomzet van bloemen is in de afgelopen week rond het miljoen gulden omhoog geschoten vergeleken bij dezelfde week van het vorig jaar. Dat is niet uitsluitend een gevolg van hogere prijs of grotere aanvoer, maar een factor van betekenis is ook, dat begin januari 1976 Europa in de greep van de vorst zat hetgeen voor de bloemenhandel een kwade zaak is. Er moet echter worden gesteld, dat de aan voer van sommige produkten wel ruimer was dan vorig jaar, hoewel ook het tegen overgestelde het geval was. De troschrysan- ten mochten er nog best zijn met ruim 2,5 miljoen bos, ruim een half miljoen meer dan vorig jaar. Niettemin mocht de prijs er wel zijn. Opvallend bij de totaalvergelijking is, dat de ruim 17 miljoen bos of stuks bloemen, thans 8.213.098,54 opleverden tegen 5.987.845,22 vorig jaar, hetgeen de situatie duidelijk aangeeft. De buitenlandse bloemen, leverden in totaal 115.009,72 op, ruim het dubbele in dezelfde week van het vorig jaar. Niet dat dit een zaak is om over te juichen, het is meer een probleem dat in de komende voorjaarsvergadering van de CCWS op 28 april ditmaal in de Brug te 's-Gravenzande te houden, een bijzondere bespreking zal vergen. Dan zal het vóór en het tegen van die import worden toegelicht zodat een definitief stand punt kan worden bepaald. Het omzetcijfer aan de CCWS kwam afgelopen week dicht bij de negen miljoen te liggen. Als geheel kan van een redelijk prijspeil worden gesproken. Een onzekere factor blijft momenteel vooral de aanvoer van bloemen uit de derde wereld, die zoals we reeds eerder meedeelden toch wel een dreiging gaat betekenen. Hier volgen de gemiddelde prijzen van de voornaamste pro dukten: Anjers 34 ct (v.j. 30), troschrysanten 68 (58), fresia 33 (23), irissen 31 (27), snij- groen 1,49 (85), trosanjers 32 (30), leliekelk 94 (72), lelietak 1,09 (1,43), tulpen 23 (20), grote rozen 72 (68), kleine rozen 42 (35). Opvallend is de grote aanvoer van fresia, namelijk ruim 5 miljoen bos bijna een mil joen meer dan vorige week, maar toch bijna even groot als het vorig jaar. Ondanks dat lagen de prijzen toch niet ongunstig. Eigen lijk zijn het alleen de lelietakken die er slecht uit komen met wat lagere prijs dan vorig jaar en ook nog minder dan voorgaan de week. Uiteraard houden kwaliteit en prijs nauw verband met elkaar hoewel er duide lijk veel belangstelling bestaat voor de tul pen, waarvan het aanbod matig is, ondanks de bijna twee miljoen bos. De gemiddelde prijs lag dan ook iets hoger dan vorig jaar en ook dan voorgaande week. De tulpenaanvoer neemt slechts matig toe, en ook het aanbod van snijgroen, grote anjers, irissen en kelklelies is beperkt. Ook potplanten doen het rustig aan. Verwacht kan worden, dat daarin op korte termijn wel verbetering zal komen en de uitbreiding van de CCWS zijn nut zal afwerpen. V eilingpercentage Chrysanten Mede als gevolg van de'aanzienlijke investe ringen is het te voorzien, dat het veilingper centage voor dit jaar hoger zal komen te liggen. Het bestuur van de CCWS heeft in overleg met de Commissie van Toezicht voorlopig het percentage gesteld op 6, waar van 4,5 procent ter dekking van de direkte veilingkosten en 1,5 procent voor bijschrij ven op de ledenrekening. Daaraan zal uite raard de ledenvergadering nog goedkeuring moeten hechten. Het gaat de bloembolienkwekers de laatste weken weer behoorlijk naar den vleze. De commissionnars die een week of vier, vijf op een laag toerental hebben moeten draaien, komen de laatste tijd telkens in een uitbundige stemming en met flinke stapels koopbriefjes op hun basis terug. Er wordt weer druk handel gedaan met name in de broeitulpen. Dat laatste is wel verklaarbaar. De prijzen van de tulpenbloemen zijn de laatste weken zeer moedgevend geweest. De resultaten van december waren ronduit teleurstellend, maar sinds 1977 over de drempel is, hebben de broeiers geen reden tot klagen. Vooral de wat aparte soorten als Attila, Best Seller, Aladdin, en dergelijke worden hoog gewaar deerd. In West-Europa wordt de bloemenhandel bevorderd door gunstig weer, maar de bolle- nexporteurs die zo juist uit Zweden zijn teruggekeerd, kijken lang niet vrolijk. De bollen broeien vlot in Scandinavië, maar de prijzen zijn niet zo goed als men daar gewend was. Nu moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd dat de noteringen in het welvarende Zweden de laatste jaren wel aan de erg hoge kant zijn geweest De handel wordt in Zweden sterk bemoeilijkt door bar winterweer met strenge vorst en veel sneeuwval. Niettemin blijft het Zweedse broeisortiment erg gevraagd. Twaalven van Christmas Mar vel gaan van de hand voor 13.en 14.—, de wat dieprode Brasilia gaat zelfs nog weg voor 15.— terwijl voor twaalven van Pro minence grif 13. wordt besteed. Mirjoran ligt in dezelfde koers en voor Kees Nelis betaalt men nog een gulden per 100 meer. Stuk voor stuk prijzen die toch wel 2. tot 3.— hoger zijn dan verleden jaar om deze tijd en toen wreven de kwekers zich al vergenoegd in de handen. Nieuwe aanwin sten worden ook goed betaald We zagen de fraai rode Caressa van Bito uit St. Pancras verhandelen voor 100,— per kilo en in dezelfde prijsklasse lag de minder mooie rode Hanna Glawari, maar dat is een tulp die verlopen is uit Lustige Witwe, een culti- var met vele goede kwaliteiten en een uitste kende houdbaarheid. Narcissen De prijzen van de narcissenbloemen zijn tot nu toe uitgesproken matig geweest Het re sultaat is dan ook dat een narcis als Carlton, die bij miljoenen wordt gebroeid, momenteel ver achter blijft Daarentegen is de gele trompet Giolden Harvest nog vrij goed ge- Hyacinten In hyacinten is de laatste weken ook heel wat handel gedaan. Daar hebben de goede prijzen van de hyacintenbloemen natuurlijk ook een rol in gespeeld. De binnenlandse broeiers hebben er goed aan verdiend en zien er voor volgend jaar kennelijk ook brood in. Irissen De bloemen van de irissen zijn ook sterk in prijs aangetrokken en dat had automa tisch tot gevolg dat de bollen ook meer in trek kwamen. Voor de gewilde blauwe Ideal betaalde men op de bloembollenbeurs in Hillegom weer 12.—, 9,. en 7,— per 100, terwijl Prof. Blaauw voor 9.50, 8,— en 6.50 op de koop briefjes kwam. Ook andere bijgrondartikelen bleven leuk aan de prijs. De gladiolentelers hebben minder reden tot juichen. De, markt leek zich half januari te herstellen maar die opleving bleek var. héél korte duur. Voor weinig geld zij nu vele gladiolen te koop. Geen vrolijk bericht, maar er moet per slot van rekening iets overblijven om over te kunnen klagen... De internationale bloemenhal, op de voorgrond de Hollandse inzending

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8