Prinses getuige van onlusten tijdens Ierse vrouwendag D'66 wil voortzetting van huidige coalitie rekende Wilhelmina tevergeefs op radicale vernieuwing Meerderheid wil weer Den Uyl als premier Stijgend aantal alcoholpatiënten Twee Amsterdamse agenten neergeschoten Verkeer eist elf doden Marokkaan gedood bij vechtpartij BOEKWERK OVER POLITIEK NA BEVRIJDING BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redac tie) UTRECHT Het congres van D'66 heeft afgelopen zaterdag in Utrecht in een sfeer van groot enthousiasme en zelfver trouwen besloten, dat de uit de as herrezen partij onder aan- Unaniem voering van lijsttrekker Jan Terlouw geheel onafhankelijk de komende verkiezingen in zal gaan en dat na de verkiezingen gestreefd zal worden naar een regering samen met PvdA, PPR en CDA. het congres rege ringssamenwerking met een combinatie van VVD en CDA van de hand. D'66 is terug en ik denk nu voorgoed", riep Jan Terlouw uit, nadat bekend was gemaakt dat in de afgelopen drie maan den mer dan 89.000 Nederlan ders hun handtekening hadden gezet om aan te geven dat D'66 moet blijven en mee moet doen met de Tweede Kamerverkiezin gen, terwijl in diezelfde periode het ledental van de partij zich vervijfvoudigde tot ruim 4400. Terlouw op het D'66-congres van 6 november vorig jaar had gesteld aan zijn lijsttrekker schap: 66.000 handtekeningen en 1666 nieuwe leden. Het congres van de Democraten besloot zaterdag met grote meerderheid dat het regerings besluit over de eventuele uit breiding van de uraniumverrij- kingsfabriek in Almelo opge schort wordt tot er internationa le regelingen tot stand zijn geko men met garanties voor een vei lig gebruik van kernenergie en bepalingen omtrent de export van splijtstoffen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij verkeerson gevallen zijn het afgelopen weekeinde elf personen om het leven gekomen. Vier inzitten den van een personenauto von den de dood toen hun wagen in Rolde uit een bocht vloog en tegen een boom belandde. Slechts één inzittende overleef de het ongeluk. In Meppel botste eveneens een auto in volle vaart tegen een boom. Twee van de vier inzit tenden werden gedood. Bij ver keersongevallen in Rotterdam, Borger en het Noord-Limburgse Siebengewald verongelukten drie personen. Twee autobe stuurders verdronken nadat zij met hun wagen in het water terecht waren gekomen. Zowel in Reeuwijk als in Cuyk kwam de politie te laat om de bestuur-" ders te redden. Een demon strant, de orde op het vredes congres versto rend, wordt af gevoerd. AMSTERDAM Prinses Beatrix zaterdagmiddag in de Amsterdamse Westerkerk aanwezig, heeft kunnen zien hoe de onlusten in Noord-Ierland zelfs hier tot forse tegenstellingen kunnen leiden. Een door de werkgroep Vrouwenhulp Noord-Ierland georgani seerde betoging werd verstoord door leden van het Ierland-comité die spreekkoren aanhieven waarin het vertrek van de Britten uit Noord-Ierland werd geëist. De politie, zichtbaar nerveus door de aanwe zigheid van de prinses, kwam in actie en hield enkele jongelui aan, die later echter werden vrijgela ten. In de werkgroep Vrouwenhulp Noord-Ierland zijn alle Nederlandse vrouwenorganisaties, ongeacht de reli gieuze of politieke kleur, vertegenwoordigd. Voorzit ster Trix Betlem zei zaterdagmiddag dat het de bedoeling is in augustus een tiental vrouwen uit Noord-Ierland, zowel katholiek als protestant, voor een vakantie van drie weken in Nederland uit te nodigen. Dit in navolging van de kinderen die hier al zeven jaar kans krijgen op verhaal te komen en te verbroederen. Hiervoor zal in april een inzame lingsactie worden gehouden. De bedoeling van het initiatief is dat de vrouwen, weer thuis, de zusterge- dachte in eigen kring verder verbreiden. Voor de gasten zullen cursussen en ontmoetingsweekends worden georganiseerd die men later in Noord-Ierland hoopt voort te zetten. Op de bijeenkomst waar ook Liesbeth den Uyl en Marga Klompé aanwezig waren, sprak voorts Bette Williams uit Belfast van de Vrouwenvredesbeweging. Ze nam de Engelsen in bescherming: „In Noord-Ier- land zijn 1800 slachtoffers gevallen. Daarvan zijn er slechts 62 door de Britse troepen gedood. Vertel mij: wie doodde de rest? De tragiek van Noord-Ierland is dat er niet door een leger maar door zeven legers gevochten wordt. Wat er gebeurt, is erger dan oor log." Aan de chaotische manifestatie namen enkele honderden vrouwen deel. ONGEZOUTEN PROTEST In Onstwedde heeft zaterdag een groot aantal gangen in deze provincies. Zelfs westduitse demon- Groningers en Drentenaren geprotesteerd tegen de stranten namen aan deze aktie deel. mogelijke dumping van atoomafval in diepe zout- Volgens Nipo-VARA-enquête Schermerhorn en Drees. grondleggers van het kabinet van „herstel en vernieuwing". Terzijde gestaan door rechts me vrouw dr. M. Klom pé en links het echtpaar Samkal- den en Trix Betlem congresleidster, zong prinses Bea trix zaterdag met de menigte het hoop volle „We shall overcome". DEN HAAG Ruim 40 procent van de bevolking wil dat PvdA- lijsttrekker Den Uyl in de vol gende kabinetsperiode opnieuw premier wordt. Dit is gebleken uit een opiniepeiling die het Ni- po begin februari heeft gehou den onder bijna duizend men sen. '32 procent van de onder vraagden gaf de voorkeur aan CD A-lijsttrekker minister Van Agt van Justitie, terwijl 14 pro cent zich uitsprak voor WD-lei- der Wiegel. Bij een vorige peiling, in novem ber, hielden Den Uyl en Van Agt elkaar nog in evenwicht (elk 37 procent) De maandelijkse Nipo/VARA- enquête naar de kiezersvoor keur, gehouden in de eerste drie weken van januari, geeft nog altijd forse cijfers te zien voor CDA en WD maar er trad toch enige teruggang op. De progres sieve regeringspartijen PvdA, PPR en D'66 zouden nog op verlies staan, maar liepen toch iets uit. Volgens de peiling (onder ruim 4.000 kiezers) zou het CDA op 58 zetels komen, de WD op 31 zetels en de progressieve drie tesamen op 47 zetels. Vergele ken bij de enquête in december zijn CDA en WD teruggelopen. Het resultaat van de Nipo/VA- RA-enquête steekt overigens wel erg schril af bij recente opiniepeilingen van andere bu reaus. Volgens deze peilingen zouden de progressieven op winst staan. DEVENTER (ANP) - De 38-ja- rige Marokkaan B. A. Mhamed Deventer is zaterdagavond ge dood bij een vechtpartij met een 42-jarige landgenoot, die ter plaatse kon worden aangehou den. Volgens de politie moeten de beide mannen gezien de chaos in de kamers een kwartier lang strijd op leven en dood hebben geleverd. M'hamed werd uiteindelijk de schedel ingeslagen en moet dqardoor op slag zijn gedood. Een tot nü toe bij de politie onbekende man heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij een café-ruzie in Rotterdam vier café-bezoekers met een mes gewond. Een van de vier moest in een ziekenhuis worden opge nomen. UTRECHT „Het aantal alcoholpatiënten, dat staat ingeschreven bij de Nederlandse consultatiebureaus, is ook in 1976 weer aan' merkelijk gestegen". Een toeneming van 13,6 procent brengt het totaal aan geregistreerde overmatige alcoholgebruikers in het vorig jaar op 5.511. Dit is zaterdag bekend gemaakt door de federatie van instellingen voor alcohol en drugs. De federatie noemt deze cijfers in een reactie op uitlatingen van dr. H. Hoelen, directeur van het centraal brouwerijkantoor, in het blad „Onderneming" van het VNO. De heer Hoelen stelde onder meer, dat een stijgend bierverbruik niet hoeft te leiden tot een stijgend misbruik. De federatie noemt dit een gewaagde opinie, die vooral stoelt op een „economisch getinte, optimistische visie". Volgens haar is wetenschappelijk voldoende bewezen, dat er een relatie bestaat tussen de stijging van alcoholconsumptie en de mate van drankmis bruik, die tenminste lichamelijke schade veroorzaakt. AMSTERDAM (ANP) - Twee Amsterdamse agenten zijn za terdagavond bij de uitvoering van een routine-controle in de hoofdstad met vuurwapens aangevallen en gewond ge raakt. Hun belager, de Marok kaan F. liep eveneens verwon dingen op. De twee agenten, P. C. Mellen- berg en S. M. Bronkers hielden op de Purmerweg in Amster dam-Noord een auto aan waarin zich behalve F. ook diens land genoten A. B. en A. I. A. bevon den. F. stapte uit, nam agent Bronkers in een wurggreep en trachtte diens dienstpistool af te pakken. Tijdens de worsteling die daarop volgde, schoot F. de beide agenten in het gezicht Hijzelf werd door een schot van agent Mellenberg in borst en hand getroffen. De twee andere Marokkanen gingen er daarop in de auto vandoor, de drie ge wonden op de weg achterlatend. Na enkele vergeefse pogingen slaagde de politie er later op de avond in hen te arresteren. De drie gewonden zijn naar het Wil- helminagasthuis gebracht. Een van de agenten kon, na te zijn behandeld weer naar huis. De toestand van de de andere agent en die van de Marokkaan wordt „bevredigend" genoemd. DEN HAAG Een paar dagen nadat Nederland van de Duitse overheer sing was bevrijd, bood het tweede kabinet-Gerbrandy koningin Wilhel mina zijn ontslag aan. In de chaoti sche situatie van het verarmde land moest er een nieuw kabinet komen. Een kabinet van „nationale eenheid". Op 24 juni 1945 trad het kabinet- Schermerhorn-Drees aan. Na de eer ste naoorlogse kamerverkiezingen maakte het op 3 juli 1946 plaats voor het kabinet-Beel. Ons land was in twee etappes bevrijd. Terwijl in de hongerwinter van 1944 boven de rivieren duizenden mensen van ellende omkwamen, werd er in het zuiden van het land al druk bedis seld hoe de zaken op poten moesten worden gezet als het gehele land be vrijd zou zijn. Ook in het bezette gebied werd daarover door politici en verzetsmensen gepraat. Tijdens de oorlog hadden „vooroorlogse" politici zich bezonnen op de toekomst. Ze hadden met de regering in Londen in contact gestaan, sommigen hadden via vluchtwegen Engeland weten te berei ken. Koningin Wilhelmina voelde er echter niets voor na de bevrijding snel tot het opnieuw functioneren van het par lement te komen. Ze wenste een radi cale vernieuwing en een nationale een heid. Die vernieuwing kon volgens haar het beste zonder een volksverte genwoordiging tot stand komen. Want zonder parlement geen gekrakeel en meningsverschillen. Zo vernieuwd voelde Wilhelmina zich, dat zij in een vlaag van idealistische verbroedering haar koninklijke eenzaamheid wilde inrüilen voor een woon-plaats tussen het gewone volk. De indruk die ze had uit de verhalen van naar Londen ge vluchte verzetsmensen, was dat Ne derland onder Duitse overheersing tot een eendrachtige volksgemeenschap was uitgegroeid. Ontredderd In mei 1945 moest het bestuur in het verarmde en leeggeroofde land weer op gang komen. Vanuit het zuiden probeerden „burgerlijke" autoriteiten in het dbor de geallieerden bevrijde gebied wat greep op de ontredderde situatie te krijgen. Het militair gezag werd een machtig apparaat, dat in de noodtoestand door de burgerlijke be stuurders nauwelijks in toom was te houden. De kabinetsformatie kon niet op de vooroorlogse wijze tot stand komen. Wilhelmina had het advies gekregen niet alleen vertegenwoordigers van „oude" partijen te raadplegen, maar ook personen uit het verzet en van de Nederlandse volksbeweging, die naar doorbraak van de oude politieke ver houdingen en nationale eenheid streef den. De grote man van de volksbeweging was prof. Schermerhorn. Koningin Wilhelmina ontving hem en de oud- verzetsman Neher op 10 en 11 mei in de villa „Anneville" bij Breda. De koningin wilde weten hoe werd ge dacht over een noodparlement en vroeg namen van mensen uit bevrijd gebied die haar konden adviseren. van de S.D.A.P. in de Tweede Kamer, te raadplegen. Drees kon dan wel andere namen noemen. Op 17 mei bezocht Drees Wilhelmina in Ulven- hout. Had Schermerhorn met zijn ent housiaste vernieuwingsdrang grote in druk op Wilhelmina gemaakt, tegen over Drees stond ze aanvankelijk arg wanend. Het gesprek met Drees stelde haar teleur. Ze vroeg zich af of Drees wel was „vernieuwd". Die vraag stelde ze ook aan Neher, maar deze ant woordde de majesteit dat „Drees al nieuw was". Uit de geschriften van de socialistische leider is precies bekend wat hij toen heeft geadviseerd, want hij heeft zijn advies schriftelijk uitge werkt en aan de koningin gezonden. Drees toonde zich de grote democraat. Voor alles diende naar zijn oordeel zo constitutioneel mogelijk te worden ge handeld. Zo gauw mogelijk moest de gezuiverde, maar nog niet aangevulde staten-generaal worden bijeengeroe pen. Ook de A.R.P. hechtte hier sterk aan en had ernstige bedenkingen te gen een vertragingstactiek bij het weer op gang brengen van het parle mentaire bedrijf. Bruins Slot (A.R.) vond dat Wilhelmina een onjuiste voorstelling had van de politieke situa tie en de eenheidsgedachte overschat te. Onder andere door dit bezwaar tegen de gang van zaken nam de A.R.P. uiteindelijk niet aan het kabi net deel. Herstel en vernieuwing Op 28 mei kregen Schermerhorn en Drees van Wilhelmina de vraag of zij samen een kabinet van „herstel en vernieuwing" wilden vormen. Ze na men de opdracht aan en waren op zondag 24 juni gereed met een kabinet van vijftien ministers. Van hen had den er vijf nauwelijks of geen binding met een politieke partij. De Neder landse Volksbeweging had ook vijf ministers in het kabinet. Van hen gin gen de doorbraakfiguren Schermer horn, Van der Leeuw (Onderwijs) en Lieftinck (Financiën) een jaar later naar de inmiddels opgerichte Partij van de Arbeid over. Beel (Binnenland se Zaken) verliet spoedig de Neder landse Volksbeweging toen duidelijk werd dat de rooms-katholieken in de K.V.P. een hechte politieke eenheid moesten gaan vormen. Drie ministers kwamen uit de S.D.A.P. en twee uit de R.K. hoek. In het kabinet ontbra ken vertegenwoordigers van A.R.P. en C.H.U. en van de C.P.N., wat bij som migen de vraag opriep of .wel van een echt nationaal kabinet kon worden gesproken. Een van de grote problemen werd het herstel van de democratie. Van verkie zingen kon volgens het kabinet binnen een jaar niets komen. Eerst moesten met name de bevolkingsregisters wor den georganiseerd. De vraag was in welke vorm de staten-generaal zou moeten worden aangevuld, met figu ren uit het verzet of door de kandida tenlijsten van voor de oorlog af te werken. De zittingsperiode van de in 1937 gekozen Tweede Kamer was for meel in 1941 geëindigd. Vijf jaar had de parlementaire democratie niet ge functioneerd. De regering kreeg meer malen het ernstige verwijt van oncon stitutioneel handelen te horen. Argwi aan Schermerhorn en Neher adviseerden W. Drees, voor de oorlog fractieleider De kamer van 1937 komt bijeen Kuniimitige democratic in bet luchtledige. Uit „Van bevrijding tot nieuwe Staten-Generaal" (1947) door F. Simon en J. M. den Uyl (de huidige premier). Op 25 september kwam de niet-aange- vulde Tweede Kamer bijeen. Met als enig onderwerp: de bespreking van een wetsontwerp voor een voorlopige staten-generaal tot de eerstvolgende verkiezingen. Op 20 november is die voorlopige staten-generaal haar werk begonnen. De kamerfracties kregen het aantal zetels dat ze bij de verkie zingen in 1937 hadden verworven, zoals 31 voor de R.K.S.P., 23 voor de S.D.A.P., 17 voor de A.R.P. en 8 voor de C.H.U. De vier N.S.B.-zetels van voor de oorlog vielen toe aan de illega liteit. Kamerdebat Een half jaar nadat minister-president Schermerhorn op 27 juni voor de ra dio van herrijzend Nederland een re geringsverklaring van anderhalf uur had afgelegd, begon de Tweede Ka mer aan een debat daarover. Begin januari 1946 werden zoiets als alge meen politieke beschouwingen gehou den. Het militair gezag zou gauw wor den opgedoekt, nood- en oorlogsrecht zouden moeten worden omgezet in „normaal" recht, de volksvertegen woordiging zou weer gaan meespre ken. Kabinet en parlement moesten aandacht besteden aan de grote pro blemen van de wederopbouw, het her stel van zuivere democratische ver houdingen, de opbouw van het be stuur, bijzondere rechtspleging en zui vering, schadevergoedingsregelingen met Duitsland, lonen en prijzen en de beginfase van wat tot de Indonesische kwestie zou uitgroeien. De S.D.A.P. werd PvdA, de R.K.S.P. werd K.V.P. Bij de verkiezingen in 1946 kreeg de K.V.P. van de 100 twee de kamerzetels er 32 (1937: 31), de P.v.d.A 29, A.R.P. 13 (1937: 17), C.H.U. 8 (1937: 8), C.P.N. 10 (3), Partij van de Vrijheid 6 en S.G.P. 2. Een jaar na de bevrijding was alles in de partij politieke verhoudingen ongeveer weer bij het oude. Van de grote roep dat het nooit meer zo mocht worden als voor de oorlog en dat de nationale eenheid tot stand móest komen, was niet veel meer over. Hoe dat allemaal in het eerste jaar na de bevrijding is gegaan, valt te lezen in het dikke boekwerk over het kabi- net-Schermerhorn-Drees, het eerste deel van de parlementaire geschiede nis na 1945. Aan het tweede deel over het kabinet-Beel (3 juli 1946 - 7 augus tus 1948) wordt al hard gewerkt De reeks publikaties wordt verzorgd door het Centrum voor Parlementaire Ge schiedenis van de katholieke universi teit in Nijmegen onder redactie van prof. mr. F. J. F. M. Duynstee. De boekwerken van de uitgeverij van Gorcum zullen geen strikte parlemen taire geschiedschrijving geven, maar het parlementaire gebeuren plaatsen in een algemene kenschets van de betrokken periode. De samenstellers hebben voor hun zeer gedetailleerde informatie vele bronnen geraadpleegd, onder andere notulen van de minister raadsvergaderingen. ALBERT HOOGKAMER Voor een in fraai linnen band gesto ken exemplaar ligt de prijs per boek op 85 gulden. Bij voorintekening op de gehele reeks bedraagt de prijs voor dit deel 75 gulden. Een in paperback uitgevoerd exemplaar kost 65 gulden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7