wn huis ut varkenslappen ^7Q fi r kiloc UO 198 269 398 Skala De Slimste. Groot modehuis laat modebeeld uitbroedenalvorens in te kopen Advertenties op deze pagina vallen hoegenaamd niet op. IN KLEIN AMSTERDAMS STRAATJE BRIL DRAGEN HOEFT GEEN RAMP TE ZIJN Gatenplant: ideale kamergenoot ij familieberichten AUTO INRUILEN TELEFOONTJE ssöSSK®®® MALSE MAGERE Onbezorgd kleurkijken kun je niet kopen. Dat moetje huren. Bij Skala. 131141 PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 7 FEBRUARI 197;p< In een klein straatje in Amsterdam, de Gravenstraat, wordt het (vertaalde) modebeeld uitgebroed, dat een team „Fashion Workers" soms al een jaar tevoren heeft opgesnoven in mode centra over de hele wereld. Zit er bijvoorbeeld een „tropical look" in Parijs in de lucht, dan stelt het team het een en ander in die stijl voor, de inkopers krijgen details door en gaan aan de slag. Men koopt de stoffen voordelig in het oosten en verwerkt ze hier. Elk seizoen wordt bij dit grote modehuis door een bepaalde manier van werken de essentie van de nieuwe mode en de kleurschema's door middel van rapporten en adviezen aangereikt aan de inkopers, die daarna uitzwermen naar de Parijse prêt porter, naar Florence en als het zinnig is naar Mexico of elders. Het nauwe contact tussen het team en de inkoop maakt, dat dit modehuis er prat op kan gaan trendgevoelig te zijn. De eigenlijke inkoop vind' plaats in fasen. Het gaat nie alleen om inkopen en later fabriceren, maar om de bepa ling van het juiste moment orr met iets nieuws te komen. Orr het wannéér. Men koopt nooil voor een heel seizoen tegelijk Wat hebben nu „Fashion Team" en inkopers voor ko mende lentemaanden uit dc overvloed van tendenzen vooi de Nederlandse vrouw als bruikbaar voor vertalingge destilleerd? Het Nevec (Ned Instituut voor de Damesmode; noemt drie grondvormen: de trapeze, het rechte en la ligne olive. Er is een sterke tendens naar formele en vrijetijdskleding. Voor beide groepen zijn ops plitsingen belangrijk: tailor- made, actieve sport-look en se xy look. Men koos voor de poffende sector, de bloezende lijn. De broek (sportief) en het broekpak zijn er weer, maar de pantalon ziet er heel anders uit dan vroeger. Hij zit bol van achteren en loopt nauw toe tof op de voet, waar hij met band jes om de enkel wordt dichtge bonden. Daarop kan een (spor tief) Tee-shirt of een corsele- tje, dichtgeregen met bandjes en een schootje eraan. De mo de knipoogt naar op onderkle- ding geinspireerde bovenkle- De nieuwe zilveren en brons metallic regenjas van „gecoaet" plas tic met riemp jes, rugplooi en blinde sluiting. ding, de zogenaamde „under- wear-overwear-look". In de blouse-sector zoekt men het in de tropenblouses, de 50-jaren kant blouses, de opahemden of tunieks en de romantische Jeugd Evenals de pattycoat rokken van katoen of soepele zijden jersey mikken deze tops op de jeugd. Jonge figuurtjes kun nen er zelf een slinger aan geven wat het leukst combi neert. De prognose voor deze groep is: „Brigitte Bardot"- achtig. In de eerste inkoopfase heeft het bedrijf zich geconcen treerd op regenjassen van een zilver- of bronskleurige gecoa te plastic (naar aanleiding van de nieuwe metallic auto „Golf" van de Volkswagenfabrieken) die ongevoerd in de tweede helft van februari op de markt komen. De tweede fase van de inkoop heeft zich gericht op open weavetoestanden, zeer open - of fijn gebreide stofbeelden met veel structuur. Kiezelkleu- ren zullen het maken: ecru, kit, colonial beige, caramel wit, lichte gabardine, poplin en panama als materiaal. Ver der negro, marine, zwart in zware drill, twill, canvas. Men haakt in op het tennisgebeu- ren, fietsen, waarvoor leuke accessoires als kleine tasjes in de vorm van gekleurde kleine netjes om een en ander mee te nemen. Voor hoog-zomer komen er veel gladde stoffen aan bod, satijn in volle kleu ren pauwblauw, azuur, neon- kleuren, scharlaken, hard- en grasgroen. Een frisse bedoe ning! Deze vrolijke noot vindt men terug in garneringen, bor duursels, zigeunerachtige druks, jungle-prints. Losse blouses en rokken zoms in punten uitlopend doen Ha- waiachtig aan. Daar tegenover staat dan weer de simpellook voor de volwas sen vrouwen, fijne jurken zon der tierlantijnen in syntetica als nylon, perion, of spinna ker, wafel piqué. Vaak een doorzetting van de tuniek in de nieuwe versie, aangepast aan de sportieve trend. De vrouw, die niet wil binnen- wapperen in crêpe georgette of komen „aanglanzen" in se xy satijn kan er in een rustiger jurk uitstekend uitzien. Wat de mode voor meneer aangaat: het driedelige pak blijft. Voor de zomer in lichte kleuren, geënt op de Gatsby-look met fijne streepjes in de stof of ingewevep visgraaddessin. Kleuren ton sur ton, grijs blauw, grijs, maar ook de bruinen vooruitlopend op het winterseizoen. Veel aandacht besteden jongemannen en ou dere „arrivé'ê aan dassen en overhemden. Als we de benadering van De Bril voor het Kind .bekijken' dan gaat de wereld er wel op vooruit! Vroeger werden kleu ters of lagere scholieren uitge lachen als ze een bril droegen. Tegenwoordig is dit de ge woonste zaak van de wereld; de bril heeft zijn plaats in de klas gevonden. Nogal begrij pelijk. In de leeftijdsgroepen van vijf tot vijftien jaar zijn er op dit moment 2,6 miljoen kinderen in Nederland. Ruw geschat draagt 30 tot 50% een bril, dat is dus 780.000 tot 910.000. Geleidelijk aan breidde de oogheelkunde zich uit, maar pas de laatste twintig jaar ging ze mee met de algehele stroomversnelling in de ge neeskunde. Ouders en artsen zijn ook veel alerter op 'slech te ogen' dan toen de Miekes nog met vlechtjes naar school gingen. Bovendien wordt er zwaar gewerkt aan mogelijk heden om bepaalde oogafwijk ingen heel snel op te sporen. Uit jaarverslagen van school artsen blijkt dat in Nederland 3 tot 4% van de schoolkinde ren een zogenaamd Tui oog' heeft. Dat is een functionele afwijking, die in een zo vroeg mogelijk stadium moet wor den ontdekt omdat het kind er vóór het zesde jaar aan moet worden geholpen. Daarna is het meestal te laat. Een Tui oog' is vaak erfelijk, daarom is het verstandig elke baby en zeker een tweejarige van ou ders, waarvan een van beiden een dergelijke oogafwijking heeft door de oogarts te laten onderzoeken. Hij kan dan zien of de aanleg aanwezig is en de aanpak ervan vroegtijdig be geleiden. Er worden nu al af wijkingen opgespoord bij kin deren, jonger dan 9 maanden. De oogarts spreekt van een Tui oog' als het gezichtsvermo gen van dat oog minder is dan de helft van het normale zon der dat daarvoor een duidelijk aanwijsbare oorzaak in het oog gevonden wordt. Het is dus een organisch goed oog met een functionele stoornis. De beelden van het 'luie oog' worden niet naar de hersenen doorgestuurd. Tijdens de Logo bril groeiperiode van een nul- tot zevenjarige moeten bepaalde functies van de ogen ontwik keld worden: fixatie, fusie (het samenbundelen van de beel den door de twee ogen opge vangen) en accommodatie (aanpassing op afstand en dichtbij). Deze functies krijgen de beste kans zich te ont plooien in een bepaalde gevoe ligheidsperiode, die ligt in de eerste drie levensjaren. Is dit tijdsbestek voorbij, dan gaat het moeilijker. De fusie bij voorbeeld mislukt als een kind door een verschillende stand van beide ogen van een voor werp twee verschillende beel den krijgt op het netvlies van zijn twee ogen. Dubbel zien Als hij op die manier dubbel ziet, kan hij zich niet oriënte ren in de ruimte. Het lichaam heeft het merkwaardig vermo gen zich aan de meest ongewo ne situaties aan te passen... In dit geval grijpen de hersenen in door het ene beeld af te remmen en de beelden die het 'luie oog' doorseint te negeren. Een Tui oog' kan echter ook ontstaan wanneer een bepaald beeld wel op de juiste plaats op het netvlies van beide ogen wordt opgevangen, maar een van de beide beelden onvol doende scherp is. Dit kan bij voorbeeld optreden wanneer het betrokken kind aan één oog verziend is. Wordt deze verziendheid verwaarloosd, dan kan het op die onvoldoen de attentie reageren door Tui' te worden. Opletten Voor ouders is het opletten geblazen als een kind bij ver moeidheid niet normaal kijkt, maar een van de ogen min of meer naar buiten gaat afwij ken. Hier draait het sein op rood! Een eenvoudige ogen- tèstkaart (met bijvoorbeeld voor een kind herkenbare symbolen, een vogel, een hor loge, een treintje) zet elke huis arts (consultatiebureau, wijk verpleegster) op het spoor. Makkelijker te constateren is het scheelzien, dat valt wel op. 3% van de kinderen lijdt aan dit euvel. Geeft de bril geen uikomst, dan zijn er andere therapieën, of een operatie, waarbij het oog zogenaamd wordt "recht gezet". Over het algemeen is het zo, dat kinde ren boven de zeven of acht jaar wel kunnen aangeven wat eraan schort. Bij kleintjes en peuters moeten de ouders ei gen ogen de kost geven en bij de minste geringste aanwijzing alarm slaan. Er zijn veel me thoden om erachter te komen of het gezichtsvermogen soms niet 100% is. Let eens op hoe het kind reageert op priegel- werkjes als kraaltjes rijgen of kleine vlakjes kleuren. Als ze erg zitten te turen, terwijl leef tijdsgenootjes er makkelijk uitkomen, zou er iets mis zijn. Hele kleintjes aanvaarden de bril soms niet zonder sputte ren. Maar dan zijn er aflei dingsmanoeuvres. De lieve- lingsbeer vindt het wél fijn een poppebrilletje op zijn neus te hebben. Bovendien staat de vakman echt niet met lege handen. Vroeger kreeg een kind een verkleind model van een bril voor volwassenen, nu is de kinderbril ontdekt, die aardig staat en niet op het „onderontwikkelde "neusje" wiebelt. Voor de slechtziende jeugd beschikt men over de juiste brillen en methoden voor begeleiding en therapie. De 'Monstera Deliciosa', de gatenplant, is een ideale kamerge- noot. Hoewel het tot de uitzonderingen behoort: ze kan ook »n bloeien. Voorwaarde hiervoor is echter dat ze 3 m. hoog is en »t p< daar zit de knoop. Meestal snijdt men haar top af bij 2 m. p d wegens te grote lengte in de huiskamer. De 'Monstera' kan an_ evenwel groenige, aronskelkachtige bloemen voortbrengen, die !rig, erg mooi zijn. ;hei Later komen aan de bloeikolf goudgele bessen, die naar ananas B?tu ruiken. De plant komt uit midden-Amerika (Guatemala). De ft bladen zijn sterk ingesneden en op onregelmatige wijze door- uur boord. Aan deze merkwaardige vorm dankt zij de naam "Gaten- 3nsi plant". Die gaten hebben een functie. In het dichte oerwoud wjj} moeten ze de onderste bladeren van de plant wat licht gunnen. Bftj] Het zijn feitelijk 'vensters'. Om deze reden moet de 'Monstera' pgei in de huiskamer op een lichte plaats worden gezet. De conclusie m(j( ligt voor de hand. Uit haar milieu gehaald, gaan op een donkere emi plek de bladeren tè ver uit elkaar groeien en krijgt het onderste jj v blad zoveel licht, dat de bovenste bladeren geen gaten of eke inkepingen meer hoeven te makenDe natuur vindt het niet 2t s nodig verder voor 'lichtvensters' te zorgen.... Te veel water geven s g aan de 'Monstera' is ook verkeerd. De lobben gaan dan gele» jge punten maken. In de zomer echter verdraagt ze wat meer vocht, iga liefst op kamertemperatuur. Als de plant zich lekker voelt gaat ;n i ze alras luchtwortels op de stengels maken. Men kan ze rustig p h laten uitgroeien en desgewenst tegen een muur laten klimmen. irle Ze hechten zich snel innig vast. Bij verpotten (niet meer dan icoi 1 maal per 2 of 3 jaar) kunnen de luchtwortels domweg in de ft nieuwe pot worden gestopt, zodat ze niet te veel rondzwerven. »ori In het voorjaar mest geven om de groei te bevorderen. De beste »stu voedingsbodem voor de Gatenplant is een voedzaam maar >na luchtig mengsel van bladaarde met oude koemest en wat scherp ha< zand. Potgrond op tuinturfbasis wil haar ook wel behagen. p d ^stt t oster on; ZR. ALICE, ADRIANA KOOT Zij was 88 jaar Tot onze diepe droefheid nam God plotseling tot Zich, voorzien van het heilig Oliesel, onze dierbare broer THOMAS BARTHOLOMEUS KRIEK in de leeftijd van 71 jaar. De overledene is opgebaard in de aula van „Ad Sanctos", Lange Mare 69. Gebedsdienst aldaar op woensdag, 9 februari, om 19.00 uur met gelegenheid tot condoleren tot 19.30 uur. De plechtige Eucharistie voor zijn zielerust wordt gehouden op donderdag, 10 februari, in de parochie kerk van St. Lodewijk (aan het Steenschuur) om 10.30 uur, waarna de begrafenis plaatsvindt op het R.K. gedeelte van de begraafplaats „Rhijnhof", nabij het Haagse Schouw. SUCCES DOOR EEN HAMSCHIJF FIJN GEKRUIDE RUND- met veel vlees SAUCIJZEN GEHAKT van 248 voor van 340 voor speciaal van 475 voor gram gram -est Al voort 14,05 per week. Daarvoor kijkt u optimaal kleur. Want een Skala-toestel doorstaat iedere toets. Zelfs het nieuwste snufje in draadloze afstandsbediening is te huur. 365 dagen service per jaar. Skala staat van 9 uur 'sochtends tot 9 uur 'savonds voor u klaar. Als u een eventuele storing vóór 2 uur 's middags opgeeft, wordt die nog dezelfde dag verholpen. En indien nodig, krijgt u een nieuw toestel. Ook op zondag, zelfs met Kerstmis. Geen aanbetaling. Maar wel een toestel van top-kwaliteit. En als u wilt, gratis een TV-tafel erbij. Gratis op proef. Bel even, dan kunt u thuis- rustig bekijken hoe mooi Skala kleurentelevisie is. Daarna beslist u pas. Wilt u bellen: Leiden (071) Haarlemmerstraat 168, Leiden 17 vestigingen in Nederland. 365dagen service per jaar. Dit was een advertentie. Dank u. voor Courantenpubliciteit

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4