Directie Leidse scholen voor detail handel wijst verantwoordelijkheid voor leerlingenstop van de hand Plm. 1600 kilometer totale kamerlengte Sjoelwed- strijden in Leiden-Noord werden groot succes Wanneer gemeente Leiderdorp grond aan Vleesmeesters verkoopt „Inde Vroolijcke Arke99 brengt twee mille op Deze afstand zou inderdaad ontstaan indien we alle kamers van 1751 Inns in de lengte tegen elkaar zouden plaatsen. Vandaar: Holiday Inn voor kilometers lange, gastvrl/e accommodaties. Holiday Inn, minstens eens per week voor uw broodnodige recreatie met bowling, tropisch zwembad, sauna, grill-restaurant, gezellige bar (en bin nenkort met squash- en tennisba nen). I LEIDEN BOWUNO S FUN CENTEN 071-769310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. Eredoctoraat voor Momigliano LEIDEN - De Leidse Universi teit viert dinsdag 8 februari de vierhonderdtweede Dies Nata- lis. In de Stadsgehoorzaal spreekt de rector magnificus, prof. dr. D. Kuenen, een rede uit, getiteld „Prikkebeen hono ris causa". Tevens zal aan prof. dr. A. Momigliano een eredocto raat worden uitgereikt. De bij eenkomst begint om twee uur. Prof. Momigliano werd in 1908 in het Italiaanse Caraglio gebo ren. Hij promoveerde in 1929 tot doctor in de letteren. Van 1947 tot 1975 doceerde hij aan de universiteiten van Bristol en Londen. Na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd hij benoemd als hoogle raar aan de universiteit van Chicago. Prof. Momigliano's onderzoekin gen strekken zich uit over het gehele terrein van de Griekse, de Romeinse en joods-hellenisti sche geschiedenis, terwijl hij voorts bijdragen heeft geleverd, aan de geschiedenis van het hu manisme en van historische me thoden van de renaissance tot in de (Tvintigste eeuw. __IAANDAG 7 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat, waar door de zeventig deelnemertjes verbeten werd gestreden om de hoogste eer. LEIDEN De eerste clubkam pioenschappen van de nog pril le sjoelclub „Plan Noord" zijn een groot succes geworden. Er werd verbeten gestreden tegen de leden van de sjoelclub „Lis- serbroek", die al heel wat meer ervaring hebben. De tien beste sjoelers van elke club kwamen tegen elkaar uit om te sjoelen om een standaard. „Plan Noord" maakte zich geen enkele illusie. Gezien de sterkte van hun tegenstanders huldig den de Leidenaartjes het pa rool" de schade zoveel mogelijk beperken". Inderdaad ging „Lis- serbroek" met de eer strijken. De club behaalde 5825 punten tegen 5126 punten voor „Plan Noord". De persoonlijke titels gingen naar Arie Imanse (A-klasse), Frank de Butter (B-klasse) en Marcel Kattenberg (C-klasse) uit Lisserbroek en naar Johan Tes- ke (A-klasse), Petra Slagweing (B-klasse en Nico Harteveld (C- klasse) uit Leiden. I Sympathiek concert in Hartebrugkerk LEIDEN De Stichting Orgel fonds Harteburgkerk is voort durend energiek bezig met het volkrijgen van de kas voor de restauratie van haar orgel, en het is hartverwarmend om te ervaren hoeveel mensen zich daarvoor willen inzetten. Gis termiddag gaven het Leids Ka merkoor en het Leids Barok-en- semble o.l.v. Ton Beckers voor het goede doel een concert in de Hartebrugkerk zelf, daarin bijgestaan door de grote stimu lator Jan Schmitz, die het orgel liet klinken. j De koppelunits aan de Splinterlaan, die het volgende jaar van de gemeente Leiderdorp verdwenen moeten zijn. Om dit stuk grond is het allemaal begonnen. Wie mag er gaan bouwen: Vleesmeesters of de Leidse Detailhandelsschool. LEIDERDORP „Het is een lesje in burgerlijk bestuur dat niet de gemeenteraad of wet houders, maar schimmige fi guren op de achtergrond be slissingen nemen en door drukken. Hoe moeten wij het in de toekomst aan onze leer lingen en hun ouders verko pen dat een dependance bij voorbeeld een kilometer van het hoofdgebouw verwijderd staat en een kantoorgebouw vlak naast onze deur. Wan neer de gemeente Leiderdorp aan de Vleesmeesters de grond verkoopt die wij nodig hebben voor een bromfietsen- stalling en het plaatsen van de koppelunits, die nunog aan de Splinterlaan staan, dan wijzen wij elke verant woordelijkheid voor zaken als een leerlingenstop en ver keersmoeilijkheden radicaal van de hand". Directeur J. C. van Britsum van de Leidse Scholen voor de Detailhandel reageert fel op de vreemdsoortige onderhan- I delingswijze van het gemeen tebestuur van Leiderdorp bij 1 de verkoop van een stuk grond naast het nieuwe schoolgebouw aan de Leidse- dreef. Wethouders en ambte- i naren verschuilen zich achter het excuus dat „de school de kans heeft gehad de grond te kopen, maar dat zij die voor I de vastgestelde datum van 1 i september niet heeft gegre pen". Dat argument windt adjunct- directeur W. Luksenburg ma- 1 teloos op. „Wij hebben exact zeven weken de tijd gehad om de 1000 vierkante meter grond te kopen, die wij voorlopig nodig hebben. Eén ieder, die bekend is met de gang van zaken in het onderwijs, weet dat het onder normale omstan digheden ongeveer een jaar duurt voordat een school van het ministerie toestemming krijgt voor de aankoop van zo'n stuk grond. Het ministerie gaat niet over een nacht ijs. Als je dan zeven weken de tijd krijgt, kun je niet meer spre ken van een eerlijke kans". Voor de heer Luksenburg is de oplossing van de ontstane moelijkheden simpel. „De gemeente Leiderdorp helpt zichzelf als ze ons helpt. Leiderdorp wil dat onze vier koppelunits aan de Splinter laan met ingang van het vol gende schooljaar verdwenen zijn. Laat ze ons dan dat stuk grond verkopen, dan kunnen wij die koppelunits naast onze school aan de Leidsedreef plaatsen", stelt de heer Luk senburg. De weg die de Leidse School voor de Detailhandel sinds haar ontstaan heeft moeten gaan omschrijft directeur Van Britsum als een „lijdensweg", die reeds begon in 1968 toen de school aan de Oosterkerk straat in Leiden van start ging. Twee jaar later was reeds dui delijk dat deze school in de Leidse regio levensvatbaar heid had. De eerste plannen voor een nieuw schoolgebouw werden dan ook op tafel ge legd. De directie zou echter tot de eerste maanden van 1975 moeten wachten, voordat de eerste paal van dat nieuwe schoolgebouw aan de Leidse dreef in Leiderdorp in de grond werd geslagen. In de tussenliggende periode maak ten schoolleiding en leerlingen een ware zwerftocht Op een bepaald moment werd zelfs in drie gemeenten tegelijk lesge geven; Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude. Die versnippe ring leek in 1975 definitief ver leden tijd te gaan worden. De lijdensweg was en is echter nog lang niet ten einde. Doorbouwen Tijdens de bouw van de Lage re Detailhandelsschool werd door het bestuur bij het minis terie toestemming gevraagd voor de aanvullende bouw van een Middelbare Detailhandels school. Onmiddellijk doorbou wen zou een besparing van enkele honderdduizenden gul dens opleveren en voor dat argument zwichtte het ministe rie ook. Er werden acht loka len op het gebouw van de Lagere Detailhandelsschool gebouwd en een gymnastieklo kaal op het pauzeterrein. Hier voor moest de hal worden ver groot, hetgeen eveneens ten koste van het pauzeterrein ging. Verkeers- en stalling sproblemen werden actueel, omdat een oorspronkelijk voorstel voor en fietsenkelder onder de Lagere Detailhan delsschool vanwege bezuini gingen in een eerder stadium reeds voor een deel werd te ruggenomen. Een plaatsver vangende ruimte om alle fiet sen onder te brengen was niet meer beschikbaar. Omdat de vier koppelunits van de school, die nu nog op het ter rein van de lagere school aan de Splinterlaan staan, daar moeten verdwijnen en op de Leidse dreef een plaats moe- ten krijgen, belegden het be stuur en de directie een verga dering met wethouder Drenth, de directeur van de gemeente werken en de bouwdirectie. Een vergadering, die eindigde met het advies van wethouder Drenth: „Probeer van Den Haag gedaan te krijgen dat je een stuk van het aangrenzende terrein mag kopen". Onbehoorlijk Het schoolbestuur werd echter verrast door de tijdslimiet die het gemeentebestuur van Lei derdorp stelde. Voor 1 septem ber zou de toestemming van het ministerie binnen moeten zijn. „Dat is belachelijk", stelt adunct-directeur W. Luksen burg. „Wij hebben gewoon geen eerlijke kans gekregen". De woede van directie en schoolbestuur werd echter vooral gewekt toen zij niet van de gemeente maar uit de dag bladen moesten vernemen, dat Leiderdorp in onderhandeling was getreden met de Vlees meesters over een eventuele grondverkoop. Het schoolbe stuur wist op 8 november een snelle beslissing van staatsse cretaris De Jong persoonlijk los te krijgen. Vreemd genoeg, neemt het gemeentebestuur die beslissing slechts voor ken nisgeving aan en doet het een dag later - op 9 november - Vleesmeesters B.V. een aan bod. Adjunct-directeur Luk senburg: „Toen wij telefonisch mededeelden, dat wij van het ministerie toestemming had den gekregen, kregen wij als antwoord dat Leiderdorp niet zo geinteresseerd was in een mogelijke aankoop door de de tailhandelsschool. Wij gaan morgen een aanbod doen aan Vleesmeesters, zeiden ze. Dat is onbehoorlijk. Je vraagt je af wie de verkoop van de grond aan Teekens zo snel wüde doordrukken". Directeur Van Britsum is woe dend op de gemeente Leider dorp. „Wij hebben niet eens de kans gehad om onze proble men rustig uit te leggen en als wij over het een en ander op heldering vragen, weet nie mand ergens van. Iedereen schuift de verantwoordelij k- hed van zich af. Naar aanlei ding van vragen van het KVP- raadslid Tieken heeft het col lege een rapport opgesteld, maar dat mogen wij niet in zien". Verstandhouding De verstandhouding tussen de Leidse School voor de Detail handel en de gemeente Leider dorp is nooit ideaal geweest „Bij onze zwerftocht door Lei derdorp heeft het gemeentebe stuur het ons niet gemakkelijk gemaakt. Ze hebben ons ge plukt als kippen. Sedert 1969 hebben wij bijna 400.000 gul den huur betaald voor de ge bouwen, die wij sindsdien van Leiderdorp gehuurd hebben. Het ministerie stelde dan ook dat het slechts bij uitzondering deze te hoge huurprijzen zou betalen. „Voor het gammele pandje Bruggestraat 1 betaalden wij elk jaar een huur van 10.000 gulden; dat is meer dan 800 gulden per maand voor alleen de kale huur. Het gevolg van deze huurprijzen is dat wij van het Rijk in fasen de nieuwbouw moesten betrek ken, omdat het Rij niet langer deze hoge huren wenste te be talen dan strikt noodzakelijk was. Daardoor moesten we vier maal verhuizen en werd er hier lesgegeven terwijl men elders in het gebouw met dril boren bezig was. De gemeente 'Leiderdorp pleegde slechts geïmprovi seerd onderhoud. In de nood- lokalen in de Splinterlaan za- ter oude oliekachels. Die wa ren zo antiek, dat er zelfs geen onderdelen meer voor te krij gen waren. Honderden lesuren gingen ver loren, omdat die kachels niet werkten. Wanneer wij om cen trale verwarming vroegen, ke ken ze ons vreemd aan. Maar toen een andere school die lo kalen betrok kon er opeens wel centrale verwarming aan gelegd worden. In het tekenlokaal hebben we weken lang les moeten geven met emmers op de vloer om het water uit lekkages op te vangen. Het onderhoud van het dak was verwaarloosd. Toen wij dat gebouw verlieten, werd het dak gerepareerd", al dus de heer W. Luksenburg. Die slechte verstandhouding is nu nog niets verbeterd. „Welk belang heeft de gemeente Lei derdorp om die grond voor dezelfde prijs niet aan ons te verkopen. Toen wij hoorden over Teekens waren er overi gens allang onderhandelingen gaande en waren er reeds schetsen van een kantoorge bouw. Wij als school voor de handel hebben natuurlijk géén bezwa ren tegen de vestiging van een bedrijf. We nemen aan dat óók de Vleesmeesters niet op de hoogte waren van de bestem mingsmogelijkheden van dit stuk grond. Wij verwachten echter dat als de gemeente grond verkoopt, zij de gemeentebelangen in het oog houdt. Die grond moet je zien als een reservering voor de uitbreiding van twee scho len. Als wij geld zouden heb ben zouden wij onmiddellijk het hele stuk grond van 4760 vierkante meter kopen. We willen nu wel eens weten wie er verantwoordelijk is voor de ze gekke toestanden. De wet houder, de burgemeester, de gemeenteraad of de directeur van gemeentewerken?", vraagt directeur Van Britsum zich af. Piet van Dam Voor een koor is het niet ge makkelijk zingen in deze acous- tisch niet meewerkende ruimte; er zit een flinke galm in en dan wordt het weieens, vooral in de snellere gedeelten met begelei ding van het volledige baroken- semble een ondoorzichtige klankmassa. Bij de cantate „Christ lag in Todesbande" van J.S. Bach vindt dat natuurlijk ook voor een groot deel zijn verklaring in de contrapuntisch zeer ingewikkelde componeer- trant Maar dit koor gaf de can tate bijzonder mooi weer, duide lijk verstaanbaar zingend en met grote aandacht voor inzet ten en afwerking. De instrumen tale begeleiders van het Leids Barok-ensemble maakten in druk met hun constant gaaf en beheerst gespeelde partijen. Di rigent Ton Beckers zorgde kun dig voor het handhaven van het harmonisch evenwicht. Bij de cantate .Alles was ihr tut" van D. Buxtehude lag het peil al even hoog, en wat ons betreft mag deze componist wel vaker ten gehore gebracht worden. Deze grote voorloper en leer meester van J.S. Bach schreef behalve schitterende cantates ook veel voor orgel. Iets daar van konden we horen in de vertolking die Jan Schmitz gaf van een Prelude met Fuga aan het slot van dit concert, volgend op de Magnificat-Fuga op de 8ste kerktoon van J. Pachelbell. Het orgel heeft door zijn opstel ling veel minder last van acous- tische tegenwerking. Voor de or gelliefhebbers was de uitvoering van deze twee werken een ver rukkelijke ervaring en het be wijs dat dit orgel zoveel sympa thieke inspanning en muzikaal enthousiasme waard is. Paula Koning Vrouwen parlement gaat niet door LEIDEN De uitvoeringen van de klucht „Het Vrouwenparle ment" die 8, 9 en 11 februari in het LAK-theater zouden worden gegeven, gaan niet dor. Dit in verband met een overlijden van één van de acteurs. mmeimarkt werd goed bezocht. De financiële actie van Clubhuis „Inde Vrool- Arke" aan de Pieterskerk- leverde afgelopen 2000 gulden op. dat de organisato- erg meeviel; ze hadden dan de weergoden mee. bekend was het doel van actie de financiële problemen waarmee het clubhuis kampt te verlichten. De goed- j gezochte rommelmarkt, die werd gehouden leverde gulden op. Een loterij, prjzen als flessen wijn FINANCIËLE ACTIEDAG en een verfdoos de gelukkige nen tijdens de 's avonds gehou- winnaars ten deel vielen voegde den bingo, waarbij als hoofd- daar 400 gulden aan toe. Het prijs een fruitmand werd weg- resterende gedeelte kwam bin- gegeven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3