Föhn maakt einde aan Davos I 'Als een stel makke schapen naar slachtbank' A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A SPORTTRIBUNE GELUKWENSEN VOOR KLEINE VOORBARIG IDEMIHELLAS HELEMAAL WEGGESPEELD K U hebt een kans van 1 op 36 dat u een nva-assurantieadviseur treft. SWIFT UIT BEKER LEIDSE COURANT Supporters zijn samengedromd om te horen of hun 3*23 Bank verkoopt schaatskaarti DEN HAAG De plotse linge toewijzing van heT toernooi om het wereld kampioenschap schaats© heeft de organisatie Heerenveen voor proble men aangaande de kaart verkoop gesteld. Men zie geen kans kaarten buitei de provincie Friesland koop aan te bieden heeft daarom een beroei gedaan op de AMRO-banl die in diverse hoofdkanto ren van dinsdag af kaartei alleen staanplaatsen - zal verkopen. De HOOFD kantoren van de AMRO bank in Alkmaar, Amster dam (Rembrandtsplein; Eindhoven, Rotterdan (Coolsingel), Utrecht, Ven lo en Zwolle beschikker elk over duizend kaarter (vijfhonderd voor iede dag), Telefonisch besteller is niet mogelijk. Met deze Piet Kleine wandelt op zijn regeling is het de organi gemak door de straten van satie gelukt eenderde var Davos. Hij is in ieder geval het beschikbare aanta een week langer wereldkam- plaatsen elders in het lan< rt Rï verte pioen. (Van onze speciale verslaggever) DAVOS Met gebogen hoofd en tranen in de ogen stapte de Zwitser Beat Hasler gisteroch tend om kwart voor vier met zijn schaatsen van het fondantijs in Davos. Nagestaard door de trainers en een handjevol schaatssupporters verdween de secretaris-generaal van de I.S.U. als een geslagen man in de angstige stilte van de voor hem langste nacht van zijn leven. De sporen die zijn schaatsen op het fondantijs hadden achtergelaten, waren net zo diep als de wonden in zijn hart. Ontgoocheld staarde Beat Hasler voor zich uit toen hij samen met scheidsrechter Olaf Poulsen de verschrikkelijk ste beslissing van zijn leven moest nemen. De stilte duurde slechts een minuut en toen kwam het verlossende woord waarop alle trainers en deelnemers al 24 uur hadden gewacht: „impos sible". „Onmogelijk" was Davos als schaatsstad gewor den. Beat Hasler realiseerde zich bijzonder goed, wat het afgelasten van het wereldkam pioenschap voor hem en Davos betekende. De organiserende ijsclub van Davos, die met het wereldkampioenschap het honderdjarig jubi leum op grootse wijze had willen vieren, bleef met een verlies van ruim 200.000 gulden zitten, dat later op de dag door de K.N.S.B. werd teruggebracht tot 70.000 gulden. De diepste wonden die de afgelasting echter had geslagen, was het feit dat Davos, waar in het verleden 78 wereldrecords waren verbeterd, naar de historie werd venwezen. Nimmer meer zal Davos de kans krijgen om een wereldkampioenschap te organiseren. De kleine en parmantige Beat Hasler was niet te troosten. Treurend bleef hij in alle eenzaamheid bij het zo historische clubhuis van Davos achter. Het was alsof de wereld voor hem was ingestort. „Het is een ramp", zei Beat Hasler. „Alle inspanningen van een jaar zijn door de onver wachte dooi teniet gedaan. Het is erg voor het organisatiecomité, de I.S.U. en Davos, maar het is nog erger voor de deelnemers die hun trainingen en voorbereidingen helemaal op dit weekend hadden afgestemd. Financieel zullen we de klap wel kunnen opvangen. Door het wereldkampioenschap naar Heerenveen te ver plaatsen. heeft de ijsclub Davos nog 130.000 gulden kunnen incasseren. Voor het resterende bedrag zullen we de gemeente aanspreken. Ik hoop dat het gemeentebestuur van Davos een les heeft gehad. Jaarlijks wordt veertien miljoen gulden besteed aan de toeristenindustrie. Nog Haitske Pijlman onder record KEYSTONE Haitske Pijlman heeft gis teren tijdens trainingswedstrijden de 500 meter gereden in 42,62 seconden, ruim zestiende seconde onder haar Nederland se record van (43,23). Ook op de 1000 meter kwam zij met 1.25.63 dichtbij haar Nederlandse record van 1.25,55 secon den. nooit is er geld beschikbaar geweest voor een kunstijsbaan. Met de aanleg van een kunstijs baan is ongeveer twee miljoen gulden gemoeid en dat kan voor Davos toch geen bezwaar zijn. We zullen proberen zo snel mogelijk een kunst ijsbaan te bouwen, want Davos behoort op de, I.S.U.-lijst Direct na de afgelasting heeft een particulier uit Zurich 5000 gulden geschonken als eerste donatie voor Davos", aldus Beat Hasler. Het drama van Davos werd vrijdagavond al geschreven. Bij de loting in de aula van het gymnasium las scheidsrechter Olaf Poulsen met bedrukte stem de weersverwachting voor het weekend voor. „Warmere lucht en hogere temperaturen", was de inhoud van de onheils boodschap. Het organisatiecomité en de trai ners bleven hopen, want iedereen wist dat het weer in Davos van de een op de andere dag totaal kan omslaan. Het bleek Ijdeie hoop te zijn. De gevreesde föhn, een warme luchtstroom die vanuit Noord-ltalië over de bergketenen naar Davos trekt, deed zijn vernietigend werk. De skipistes op de ruim 2900 meter hoge Jacobs- horn veranderde in een lint van zachte natte sneeuw, terwijl enkele honderden meters lager de wereldberoemde ijsspiegel van Davos be sloeg en enkele uren later zelfs een grote coupe soft-ijs was geworden. De dertig centimeter dikke ijskorst verloor al zijn kou. Het wereld kampioenschap werd voorlopig tot negen uur 's avonds uitgesteld. De organisatoren en de duizenden Nederlandse schaatssupporters ble ven hopen op vriesweer. Even kwam er een sprankje hoop toen zaterdagavond rond zeven uur de temperatuur enkele graden daalde. Ook dit bleek ijdeie hoop te zijn, want het kwik weigerde onder de nul te gaan. De Nederlandse schaatsploeg had zich al verzoend met een algehele afgelasting. Piet Kleine werd in Hotel Postli door zijn ploegmakkers gefeliciteerd met het prolongeren van zijn wereldtitel. Later zou blijken dat de I.S.U. een wereldtitel niet zomaar weggeeft, want in de vroege ochtenduren van gistermorgen werd het hele kampioenschap alsnog aan Heerenveen verkocht. Geheimzinnig De chaos in Davos was groot. De onzekerheid over het al of niet doorgaan legde In de nacht van zaterdag op zondag een geheimzinnige sluier over het wereldkampioenschap 1977. Dronken Alpendansers en bezopen Vikingen trokken als een oprukkend leger door de straten van Davos. De teleurstelling van de eerste dag had hen „naar de borrel doen grijpen". Naarmate de uren kleiner werden slonk ook het supporterslegioen. Een dag wachten en een dag drinken had het schaatsleger toch geveld. De gesneuvelden bleven in de natte sneeuw liggen. te koop aan te bieden. Bij elke stap en bij elke slok werd het uitgedund, waarna de plaatselijke politie d< eerste dag (en nacht) van het mislukte wereld kampioenschap van een welverdiende rust kor gaan genieten. De dienstdoende wachtcomman dant stelde tevreden vast dat er geen bijzonder heden en ongeregeldheden waren geweest. He gevreesde schaatspubliek uit Nederland, dat ir 1972 toen Ard Schenk Europees kampioer werd, zich had misdragen, had zich gelukkic dit weekend rustig gehouden. Nadat 's nachts om vier uur Beat Hasler de ijsmachines met gestrekte armen tot stopper dwong en bekend maakte dat het wereldkam pioenschap definitief was afgelast, keerde de rust eindelijk terug in het Zwitserse wintersport stadje. Gisteren waren de straten van Davoi leeg. Hier en daar lag nog een lege fles. D< grootste kater was echter voor de voorzitter var de ijsclub Davos, Beat Hasler. Zonder kunstijs baan keert Davos. waar nota bene het hoofd kwartier van de I.S.U. is gevestigd, niet meer1 terug in de internationale schaatssport. Leen Pfrommer pakte 's middags om half twee de koffers en zei: „Davos zien wij nooit mee WIL VAN DER PLAS VOORBURG Het enige dat de dames van Idem/Hellas aan het duel tegen het Noorse 11 Vestar overhielden, was een uiterst nare smaak In de mond. Want na de kansloze nederlaag van 16-7 restte slechts de bittere teleurstelling. Niet eens zozeer het feit op zich als wel de wijze waarop de ploeg In de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup zaalhandbal aan de kant was gezet, deed zeer. Want op de eerste vijf minuten van de wedstrijd na was Idem/Hellas geen schijn van de ploeg die het kan zijn. Het was dan ook tegen die achter grond dat trainer/coach Jan Alma na afloop sprak van een "uitge sproken deceptie". Met een glas pils in de hand deed hij met matte stem zijn verhaal. Zich niet wen send te verbergen achter de slap pe excuses waarmee in dit soort omstandigheden nogal eens ge schermd placht te worden, aarzel de hij niet slechts één oorzaak aan te wijzen: een volledig falen van de eigen ploeg. "We wisten alle maal dat het zwaar zou worden", sprak hij, "maar ik had niet ver wacht dat wij op deze manier door de knieën zouden gaan. Het geloof in eigen kunnen is er werkelijk geen moment geweest. Misschien is het wel inherent aan deze ploeg. Wij hebben met z'n allen hoge toppen bereikt maar zijn ook door diepe dalen gegaan. En ik overdrijf niet als ik stel dat dit wel een heel diep dal is. Het was een debacle. Het lag niet in het technische, tactische of conditionele vlak. Dit was een volkomen mentale aange legenheid. Niemand speelde met zelfvertrouwen". En toch begon het allemaal zo mooi. De wedstrijd was nog maar een paar minuten oud, toen een deel van het vijftienhonderd koppi ge publiek hoop kreeg op "het wondertje van Voorburg". Luid aangemoedigd slaagde Joke Ruisch er na een break-out in Idem/Hellas op een voorsprong te brengen. Tekenend voor de misère die later zou volgen was dat zij er niet in slaagde te scoren. Ook uit een break-out bracht Hannie de Kok de stand op 2-0 en daarmee was het kruit van Idem/Hellas ei genlijk wel verschoten. Schijnbaar moeiteloos liep 11 Vestar uit tot 4-2 alvorens Mieke Potuyt weer eens voor de Hagenaars doelpuntte. Ty perend was dat 11 Vestar er zelf met een speelster minder in het veld toch in slaagde doelvrouwe Sandra Reinders te verslaan. Bij rust nam de ramp voor Idem/- Hellas al duidelijke vormen aan. De achterstand van 8-3 bood geen enkele perspectief, zeker niet als de vier in Noorwegen opgelopen doelpunten verschil daar nog eens bij geteld werden. Publiek Na vijf minuten in de tweede helft gaf Jan Alma de wedstrijd defini tief op. "Ik had gehoopt dat ze na rust fel van start zouden gaan. In de pauze heb Ik getracht de meisjes onder ogen te brengen dat al waren ze dan kansloos ze In leder geval moesten proberen het publiek waar voor zijn geld te geven. Er zitten daar vijftienhon derd man die voor hun dure geld ook wel Iets willen zien. Maar het was mij vrijwel onmiddel lijk duidelijk dat ze het niet op konden brengen. We werden als een stel makke schapen naar de slachtbank gevoerd. De ploeg bracht het niet op ook maar iets tegen die Noorse meisjes in te brengen. Vandaag speelde iede reen slecht. Dit is helemaal onze eigen schuld. Er is helemaal niet geschoten, het waren maar pro beersels. Waar was het heilige ge loof? Ik weet het niet. En dat ie af en toe pech hebt, kun je nu niet Fel op de huid gezeten door Karen Fladset valt Yolanda van Dongen ai schreeuwend de cirkel binnen. Het leverde een doelpunt 'voof Idem/Hellas op. naar voren halen. Een slechte ploeg heeft geen geluk. En dat allemaal terwijl de voorbe reiding van Idem/Hellas toch als optimaal bestempeld mag worden. Jan Alma: "Echt, we hebben er alles aan gedaan. Niemand gaat het veld in met de gedachte "we laten ons wegspelen". De realiteit was dat op het moment dat het gebeurde niemand er ook maar iets tegenin kon brengen". Langzaam maar o zo zeker liep 11 Vestar in die tweede helft uit, geen moment ook maar bedreigd door Idem/Hellas. Gestaag liep de score op tot zestien treffers waarin voor al Kaen Fledsat met haar zes doel punten een fors aandeel had. Voor Idem/Hellas scoorden nog Yolanda van Dongen, Hannie de Kok, Annet van Bergen Henegouwen (Jan Al ma: "Ook die speelsters moeten Het zal geen verwondering wek ken dat de stemming bij de speel sters ook niet bepaald optimaal was. Yolanda van Dongen heel kernachtig: "Wat een afgang! In ieder geval staan we weer met belde benen In de prereld". En Anja Vink: „Het heeft geen zin om het te ontkennen. We zijn vandaag gewoon weggespeeld. Het was simpeltjes gezegd heel erg slecht. Als je ziet wat voor schoten wij gedaan hebben! Je kunt beter zeggen dat wij helemaal niet geschoten hebben". En San dra Reinders, machteloos tegen het geweld waarmee de Noorse schutters haar confronteerden zei het zo: "We zijn kansloos wegge schoten. Je kunt het in een paar woorden zeggen "we kwamen er niet aan te pas". Die vijf strafwor- pen van Karen Fladset? Geen schijn van kans dat je die tegen houdt. Je probeert het eigenlijk al tegen beter weten in". Maja van Kapel hield het op een simpel "laten we er eerst nog maar eens een nachtje over slapen". Marja Noldus "Weet je wat we moeten doen, dit vergeten en heel snel kampioen worden". Om dat te bereiken is het noodza kelijk dat in de competitie, ook na deze klap, gewonnen blijft worden. Jan Alma: "Ik denk niet dat het zijn terugslag heeft. Ik vermoed dat de ploeg wel revanche zal willen nemen". Het kleine gezelschap dat al keu velend achterbleef werd tenslotte door bestuurslid Ton Eekhout met lichte drang de deur uitgewerkt. Zijn laatste woorden: "Wij hopen u volgend jaar weer na de strijd om de Europa Cup te treffen". Misschien brengt Idem/Hellas het er dan, nu een forse teleurstellen de ervaring rijker, beter af. PAUL HOVIUS ADVERTENTIES Als Uw assurantieadviseur is aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Assurantieadviseurs dan boft U. Want dan behoort hij tot de kleine groep assurantieadviseurs die aan de strengste normen voldoet. Hij moet bijvoorbeeld over de beste opleiding en zeer grote1 vakbekwaamheid beschikken. En hij mag niet gebonden zijn aan een verzekeringsmaatschappij. Een NVA-assurantieadviseur kan een volkomen objectief verzekeringsadvies geven. Omdat hij kan kiezen uit alle polissen van alle maatschappijen. Omdat hij een verzekering-naar-maat kan bieden. Omdat zijn ere-code een garantie biedt dat hij Uw vertrouwen waard is. nva Centraal Rijnlandsch Assuranü'ebedrijf, Rijnsburgsingel 56. Leiden. Assurantiekantoor G. Kooyman bv. Hoge Rijndijk 264, Leiden Algemeen Assurantiekantoor Noomen bv. Burggravenlaan 11. Leiden Assurantiekantoor Hassefras bv. Ambachtsplein 2. Hazerswoude Makelaarskantoor W. de Leeuw. Rijnsburgeiweg 100. Rijnsburg Firma H. van der Poel Zonen. Hoge Rijndijk 49. Zoeterwoude Eijgendaal Verzekeringen bv, Ln. van Eik Duinen 181. Den Haag Randstad Assurantie bv, Statenplein 21, Den Haag Assurantiekantoor L. B. M. Driessen, Zwarte/aan 43. Voorburg Assurantiekanttor W. van der Waard. Leidseweg 120. Voorschoten Bureau Rewa. Drs.A. H. L. Ressing. Lange Kerkdam 3. Wassenaar Beek Assurantiën, van Zuylen van Nyeveldstraat 110. Wassenaar Wat valt er nog te zeggen? Sombere gedachten vallen af te lezen van de gezichten van (van links naar rechts) Jan Alma, Maja van Kapel, Anja Uytebroek, Annet van'Bergen Henegouwen en Yolanda van Dongen. ROERMOND Zoals verwacht het damesteam van Mora-Swift zater dagavond in Roer mond uitgescha keld voor verdere deelneming aan het toernooi om de Eu ropese handbalbe ker voor bekerwin naars. De Limburg se formatie, die de eerste wedstrijd van de kwartfinale te gen TSV Berlin in Oost-Berlijn 2D—8 had verloren, leed voor 700 sup porters een nieuwe nederlaag: 15—18.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20