Ook havenwerkgevers overwegen kort geding ROTTERDAMSE ZWERVER MET SJAAL GEWURGD Al lente in Frankrijk.. HELLAS DOOR HEEL DIEP DAL STAKINGSOPROEP VINDT GEHOOR Noorse schaats coach woedend Uithof grijpt ernaast Interland „ruim" op tv Scheidsrechter ontzet iid Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. itenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Gauguin Maandag 7 februari 1977, 67e jaargang no. 20652 Regen, later opklaringen Zwaar bewolkt met regen maar in de loop van de middag of avond weer opklaringen, matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuidwestelij ke wind. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. Morgen: Zon: 809—17.41. Maan: 23.22-9.32. Schev. hoogw.: 5.43—17.59. Laagw.: 1.34—13.59. Het leven van Paul Gauguin (1) op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.50 uur Ieder zijn deel en om 22.15 uur Achter het nieuws met Ned. I om 19.45 uur Vluchtrou te, om 20.24 uur De tijd stond even stil bij mijnramp Lengede en om 21.50 uur Operaconcours. 1RIJS In het hele iden van Frankrijk van Italiaanse grens tot de ;lantische oceaan is tij- :ns het weekeinde de len- „losgebroken". De tem- raturen zijn op tal van aatsen tot 22 graden ge- Behalve de al se- enkele weken in het bloeiende mi- zijn overal de aman delbloesems en viooltjes en primula's ontloken en op verschillende stranden langs de Middellandse Zee en de uiterste zuid-west hoek langs de Atlantische kust waren de eerste zwemmers te zien. Het aantal zonnebaders was uiteraard veel talrijker dan degenen die zich in het ondanks alles nog zeer fris se water begaven. Nage noeg alle café-terrassen waren zaterdag en zondag overvol. In Nice, waar gis teren het beroemde carna val begon, was de drukte en geestdrift als gevolg van het voorjaarsweer uitzon derlijk. Niettemin werden de maskers die president Giscard d'Estaing voorstel len door de politie" verbo den, wegens een soort schending van de eerbied die aan het staatshoofd verschuldigd is. De plotselinge stijging van temperaturen heeft ook na delige gevolgen, met name voor de wintersport in de zuidelijke Alpen. In de Py reneeën is de sneeuw in zogenaamde soep veran derd. Express of soul) Londen showredactie) De vroegere Ned. „Hearts of soul", die te- ordig genaturaliseerd in woont en werkt onder de Express", won in Brussel de finale van het Belgi- Songfestival. Zij gaan op il naar Londen, an oorsprong Ned. meisjes sen, Bianca, Stella en Pa- hebben in hun nieuwe for- de vroegere Pebblesman Bmets opgenomen, die bin- )rt met Bianca gaat trou- ■n Express versloeg in de linqsche finale de hoog geno- vant staande groepen „Trini- j aanval in )in9 odesie zeven >e,,ssionarissen ^•moord DEN (Rtr) Drie Britse eten, twee priesters en een fler, alsmede vier zusters Inicanessen zijn gister- d om het leven gebracht Rhodesische nationalisti- guerillastrijders bij een al op de missie in Moesa- 90 km te oosten van de dstad Salisbury. De missie iat uit een middelbare ol, twee kloosters en een idingsziekenhuis. Twee le- van de missie, een pater en zuster, hebben de aanval leefd. ins de aanval waren 400 schoolkinderen op de missie vezig. Daarnaast telt de mis- ihool nog 300 externe leer-, in. De overste van de jezuïe- in Rhodesië, pater Patrick /anNamara, heeft het Britse dkwartier van de orde laten n dat hij zich zo spoedig slijk naar het toneel van de ■"al zal spoeden. :radenroof iredijk l^eeltelijk gelost OEN Zaterdag en va- itend heeft de Leidse poli- Iwee vrouwen uit Amster- aangehouden in verband de grote sieradenroof van ge week. Toen werd ^oor len uit een woning aan de edijk voor honderdtachtig- end gulden aan juwelen Teemd. zaterdag aangehouden 1 w (22) heeft een volledigé', ïntenis afgelegd. De tweede it nog door de politie ge- •d. ionagesatelliet a'E CANAVERAL (Rtr) - Amerikaanse luchtmacht 't vanaf de basis Cape Cana- il een raket in de ruimte racht die volgens betrouw- bronnen een spionagesa- tet bevat. De lancering vond et geheim plaats. Koffie (weer) en thee duurder DEN HAAG - De koffie wordt woensdag weer duurder. De prijs van een pakje zal met gemiddeld 24 cent per 250 gram omhoog gaan. Een pakje roodmerk van D.E. gaat ƒ4.64 kosten. Ook de thee wordt duurder. Een en ander houdt verband met de verder stijgende inkoop prijzen, als gevolg van de schaarste op de wereldmarkt, die weer veroorzaakt wordt door het verloren gaan van een groot deel van de koffieaanplant in Brazilië als gevolg van de vorst vorig jaar. De koffieprijs ging vorig jaar zevenmaal omhoog. De laatste prijsstijging dateert van december. De prijs van thee gaat per pakje van 100 gram en per doosje van 20 theezakjes met gemiddeld 7 cent omhoog. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De havenwerkge vers zouden in de loop van van middag beslissen of zij, evenals de zuivel, gerechtelijke stappen zullen ondernemen tegen de ver- voersbonden, nadat vanmorgen ongeveer 2.000 werknemers in de Rotterdamse en Amsterdamse havens bij de stakingsacties van de vakbonden werden betrok ken. Op verschillende plaatsen in het land en in diverse bedrijf stakken braken stakingen uit, onder andere op diverse bouw plaatsen. Bij Calvé-Delft, deel uitmakend van Unilever, begon de staking vanmorgen reeds om vier uur door de ploeg die het produktieproces voor de och tenddienst moest voorbereiden. In Den Haag lag het werk vandaag stil op drie bouwprojecten aan de Vam Lim burg Stirumstraat, de Gortmolen en het Babylonproject nabij het station Den Haag Centraal. In totaal gaat het om een kleine tweehonderd werknemers, die van morgen nief aan de slag zijn gegaan. De Haagse bouwbonden bereiden meer ac ties voor waarbij aanzienlijk meer men sen zullen zijn betrokken. De opdrachtge vers van grote projecten als het West einde ziekenhuis, het Koninklijk Conser vatorium en het Kurhaus hebben vorige week van de bonden een brief ontvangen, waarin wordt aangekondigd, dat dez pro jecten bovenaan de lijst staan, wanneer de staking moet worden uitgebreid. Volgens uitspraak van de Utrechtse rechtbankpresident mr. V. van Dijk, die vrijdag j.l. een afkoelingsperiode van 14 dagen voorschreef, bleven acties in de zuivel vandaag uit. In tegenstelling tot Zuivelbond-voorzitter drs. Zijlstra zijn de Een verbouwd beeld vanmorgen in diverse actiecentra: stakers laten zich inschrijven, om zeker te zijn van een stakingsuitkering. voedingsbonden echter van mening, dat de uitspraak van mr. Van Dijk uitslui tend geldt voor de 18 zuivelbedrijven die met acties waren bedreigd. De voedings bonden overwegen dan ook, hun acties op andere zuivelbedrijven te richten. Zij willen ook vleeswarenbedrijven, bakke rijen en suikerverwerkende industrieën in actieplannen opnemen. De voedingsbonden FNV vinden, dat de werkgevers in de zuivelindustrie de ver houdingen zondanig hebben verstoord dat er in het Produktschap voor de Zui vel niet meer op basis van gezamenlijke belangen valt te overleggen. Indien de Federatieraad hiermee akkoord gaat be tekent dit, dat één van de grootste pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties niet langer meer zal kunnen functioneren. Veel werknemers, nog geen lid van een vakbond, kiezen eieren voor hun geld en laten zich inschrijven om zeker te zijn van een uitkering uit de stakingskas. Een woordvoerder van de FNV zei bijvoor beeld, dat sinds het ultimatum naar de directie van Unilever is verstuurd, de organisatieraad bij de werknemers van Calvé (ongeveer 400) ruim 90 procent is geworden. Bij de staking in de Rotterdamse haven zijn betrokken Quick Dispatch met 800 werknemers en het Ned. Transportbu reau met 300 man. In Amsterdam is het personeel van de Stichting Samenwer kende Havenbedrijven met ongeveer 800 werknemers bij de staking betrokken. Het betreft hier een „arbeiderspool" van de werkgevers, die bij een groot aantal Amsterdamse bedrijven werkzaam zijn. De stakers begeven zich in de loop van de ochtend naar bijeenkomsten waar zij door stakingleiders werden toegesproken. In de afgelopen nacht arresteerde de politie in Rotterdam enkele vakbondsbe stuurders en kaderleden, die op verschil lende punten in de haven bezig waren met het aanplakken van pamfletten. On der de arrestanten was de penningmees ter van de vervoersfederatie-Rotterdam. Later werden de plakkers vrijgelaten. Bij de jamfabiek De Betuwe in Tiel is de ochtendploeg niet aan het werk ge gaan. De werknemers werden aan de poort opgevangen door posters, die hen naar een actiecentrum verwezen. Bouwwerken die door stakingen zijn ge troffen liggen o.a. in Groningen, Nijme gen, Amsterdam (Bijlmergevangenis), Rotterdam, Nieuwegein, Eindhoven en Den Haag. De industriebonden startten in alle vroeg te acties bij onder meer de elektrotechni sche industrie in Almelo, Thomassen en Drijver-Verblifa in Oss. Districtsbestuurders van de industriebon den kregen het afgelopen weekeinde brie ven van ICI-Chemie in Rotterdam, waar- ip zij verantwoordelijk werden gesteld voor-.de gevaren en voor de schade die kunnen ontstaan als onderdelen van het produktieproces worden stilgelegd. De industriebonden overwegen nu, om risi co's te vermijden, het gehele produktie proces plat te leggen. Dat zou dan moe ten gebeuren op het moment waarop vanavond de nachtploeg zou moeten be ginnen. In de grafische industrie is dit weekeinde een spoedvergadering met de werkgevers over de wederzijdse cao-voorstellen mis lukt. In een reactie op de uitslag van het kort geding in de zuivelindustrie heeft de raad van bestuur in arbeidszaken gezegd, dat de werkgevers bereid blijven overleg te voeren over alle punten die van beide kanten op tafel zijn gelegd. Dus niet uitsluitend over de automatische prijs compensatie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dé rijkspolitie heeft giste ren op verzoek van de recherche luchtfoto's gemaakt van het park bij de Heuvellaan in Rotterdam, waar zaterdag het lichaam werd gevonden van de 48-jarige Jean Ver meulen. Deze dakloze zwerver werd door een wandelaar dood in het park aangetrof fen. Sectie door dokter Zeldenrust heeft aange toond dat de man door wurging met een sjaal om het leven moet zijn gebracht. Toen Vermeulen in de struiken werd gevonden, zat deze sjaal nog om zijn nek. De politie, die een speciale rechercheploeg van vijftien man voor deze zaak beschikbaar heeft ge steld, staat nog voor een raadsel, De luchtfo to's hoopt de politie te kunnen gebruiken, bij het onderzoek, dat zich mede richt op de vraag of Vermeulen in het park werd vermoord of dat zijn lijk daar pas later is gedeponeerd.. In Amsterdam is zaterdagmorgen een 23-ja- rige café-exploitant bezweken aan de gevol gen van een steekpartij. Kort nadat hij door voorbijgangers met onder meer een mes steek in het hart was aangetroffen overleed hij. Vluchtelingen Een aantal Vietnamese kinderen, speelt in de tuin van een opvang centrum in Singapore in afwach ting van een bericht welk land hen wil opnemen. Negenennegentig vluchtelingen verblijven in dit op vangcentrum, na door een Japanse vrachtvaarder op zee te zijn opge pikt. Zij werden op 1 februari in Singapore aan land gebracht. In zuid-oost Azië worden veel vlucht elingen uit Vietnam en Cambodja van het kastje naar de msur ge stuurd, omdat tal van landen hen niet wil opnemen. Met kleine scheepjes proberen ze dan ,een ander land te bereiken, en dat loopt nogal eens uit op drama's op zee. Illegale plakkers aangehouden LEIDEN Het afgelopen week- j einde heeft de Leidse politie twee illegale plakkers aange houden. Het betrof een 21-jarige man en het 27-jarige aanstaand gemeenteraadslid voor de PSO, mevrouw Hilda Passchier. Het duo was bezig op het Rapen burg roodgekleurde affiches te plakken ter ondersteuning van de loonstrijd van de vakbonden voor het behoud van een volle dige prijscompensatie, toen het duo door de politie op heter daad werd betrapt. Het plakma- teriaal is in beslag genomen evenals de voorraad affiches en tegen beide plakkers is proces verbaal opgemaakt AMSTERDAM De Amster damse politie heeft dit week einde twee direkteuren van staalbedrijven aangehouden. Zij worden ervan verdacht be drijven in Libië tenminste voor 1,2 miljoen te hebben opgelicht ADVERTENTIE DA VOS - De Noor- se coach Josh Ten- mann was woe dend toen hij ver nam dat de wereld titelstrijd schaat sen in Heerenveen wordt gehouden. „In deze wereld is kennelijk alles mo gelijk als je maar geld hebt", sprak hij. „Kleine en Van Helden zijn nu uitgesproken favoriet, omdat ze een trainingskamp in Davos hebben gehad en met zuurstof- voordeel naar Heerenveen gaan. Onze voorbereiding is te kort geweest om dat profijt te hebben". Tenmann, die over enige weken afscheid neemt als schaatscoach, acht zich ernstig gedupeerd. „Ik voel me door het geld van de Nederlanders bedonderd", zei hij. Met het ministerie van buitenlandse zaken is inmiddels overleg geweest om de visumproblemen van de Oosteuropese deelnemers te bespreken. Van die kant worden geen moeilijkheden verwacht. DEN HAAG De Uithof heeft naast het WK schaatsen gegrepen, omdat er geen Haagse vertegenwoordiger in Davos aanwezig was toen over de kandidatuur van drie Nederlandse steden werd gesproken. Directeur Klok van. De Uithof had laten weten, later daarbij gesteund door wethouder Vink, dat de Haagse kunstijsbaan dong naar het toernooi om de wereldtitel. Heerenceen had wel een representant in Davos en kreeg de schaatsstrijd. VOORBURG Met de opmer king „zij schoten mij de haren van het hoofd" typeerde doel- vrouwe Sandra Reinders van Idem/Hellas de machteloosheid die de Haagse ploeg ten toon spreidde in het Europa Cupduel met het Noorse II Vestar. Vrij wel de gehele wedstrijd deed Idem/Hellas vergeefse pogin gen het hoofd boven water te houden. Lijdzaam moest de ploeg ondergaan hoe een op permachtig II Vestar zich naar een zeker niet geflatteerde overwinning van 16—7 speelde. Een geslagen trainer Jan Alma: „Het is een mentale kwestie. Wlf zijn vanavond door een heel diep dal gegaan." Schaatssupporters laten zich niet zo gauw uit het veld slaan. Lang bleef de hoop dat alsnog de vorst van het water van de baan ijs zou maken. In de nacht van zaterdag op zondag bleef dit groepje Nederlanders paraat, om, net als de baan, tenslotte af te druipen. HILVERSUM KNVB en NOS hebben onderhandeld en de voetballiefhebbers kunnen woensdagavond plaats ne men voor hun tv-toestel. Op Nederland 1 zal om 22.50 uur worden begonnen met een „ruime samenvatting", zoals van belde zijden werd gemeld, van de wedstljd Engeland-Neerland. DEN HAAG Als Texas/DHB niet over zoveel mannetjes putters had beschikt, had gisteren op het terrein aan de Duinlaan Ijlings de politie gebeld moeten worden om scheidsrechter Van der Leek, voor een ontstellend pak slaag (of erger) te behoeden. De Leidse spellei der was op weg om door speers van RKAW en suppor ters gemolesteerd te worden, toen voetballers en be stuur van Texa s/DHB de kant van de zwakste kozen. Zo bleef de schade voor J. van der Leek, die in de laat ste minuut een doelpunt ten on rechte toekende aan Texas/DHB en daarmee RKAVV verder in het degra datiemoeras duwde, beperkt tot wat blauwe plekken. De Leidschemdamse spelers lieten na hun impulsieve daad de tranen een vrije loop. Scheids rechter Van der Leek trok zich lijk bleek terug in de kleedkamer en liet daar weten „een mooi rapportje op te maken".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1