Tweedaags turntoernooi begin van een traditie „Herenzwemmen geen couveusekind meer" Alleen al door volle tribunes Bert Sitters tevreden na Speedomeet: 'onker Volann ireekt been Gerard Mentink snelst in marathon Carlsson-De Jong tweede plaats Toernooizege Tom Okker Enith Brigitha zwemt toch ZIJDELINGS Jonker Volann beleefde n triest moment in zijn Mtóversbaan. In handen van 7 n Wagenaar brak de dra- r een been. LVERSUM Door een ongeval dens de draverij om de Grote 1Js der Stayers Is gisteren In Iversum een einde gekomen in de loopbaan van de negen- injarige hengst Jonker Volann. t sterdraver van eigenaar J. B. i Bruyn en trainer Jan Wage- lar brak na een ongelukkige anoeuvre het linkerachterbeen twee plaatsen. Het paard werd rergebracht naar de dierenkli- lek van veterinair arts Offerheim i Bosch en Duin. Na het maken an foto's van de breuk vervoer- e men Jonker Volann naar de fdeling heelkunde van de facul- >lt van diergeneeskunde in Ut- fcht, waar men zal trachten het aard als fokhengst te behouden, ij het ingaan van de laatste bocht de draverij om de Grote Prijs ir Stayers (over 3420 meter) had atanja met Piet Zandt de leiding. Chuin daarachter liep de niet al i best dravende Jonker Volann an Wagenaar) en een halve leng- daarvoor draafde Kees Verkerk |j>erard van Eykelenborg). Toen l'agenaar zijn paradepaard even ij'rugnam volgde er een galoppade aarbij Jonker Volann met zijn linkerachterbeen tegen zijn linker- &Jorbeen trapte, met het noodlotti- e gevolg dat het achterbeen op vee plaatsen brak. pnker Volann had een kilometer- s jd van 1.16.7 op zijn naam staan n een totale winsom van 232.271 ulden bij elkaar gedraafd. Sinds januari van dit jaar was er 14.000 widen bij zijn totaal gekomen, et ongeval overschaduwde de tot i an boeiend verlopen koers, waar- i Gerard Eykelenborg Kees Ver- ark tot het ingaan van de voor- latste bocht rustig achterin het ^ald hield. Toen kwam de opmars Bn Kees Verkerk die in zijn spoor neronymus naar de tweede plaats ük. Het tamelijk onbekende Frie- B paard Kolonel 1' met Jaap Hof indigde verrassend als derde. Ka- 3lnia die lange tijd kansrijk had iBlopen, finishte op de vierde 8 laats. Het was de derde zege voor jees Verkerk. fl de Prix de France is Speedy olita in de achterhoede geeind- |d. De met ongeveer 200.000 gul- en gedoteerde koers werd ge- 'onnen door Eleazar met Leopold ërroken voor Dimiria, Catharina ,h Bellino II. APELDOORN Gerard Mentink van Daventria uit Deventer is de winnaar geworden van de Midwin termarathon, die voor de vierde maal in successie werd georgani seerd door de Apeldoornse atle tiekvereniging AV'34. Hij bleef daarin bijna zeven minuten voor op de winnaar van vorig Jaar Wies van Houten van HAV Hulst, die evenwel vrij ernstig werd gehan dicapt door een achillespeesbles sure. Annie van Stiphout (HAC) heeft in Chartres een internationale veld loop over 4000 meter gewonnen. De Helmondse atlete zette met de overwinning de successen van de laatste twee jaar toen Joke van Gerwen zegevierend over de eind streep ging, voort. Joke van Gerwen staakte halverwe ge de race de strijd. Carla Beurs- kens (AVT) eindigde als vierde. Annie van Stiphout legde de 4000 meter af in 14 minuten en 55 seconden. De Brabantse had een voorsprong van zeven seconden op de Franpaise Navarro. De wed strijd bij de heren, die 10,6 kilome ter moesten lopen was voor de Engelsman Mac Leod. Hij maakte een tijd van 35 minuten en 21 seconden. SPA De Zweeds-Nederlandse combinatie Lars Carlsson-Bob de Jong is tweede geworden in de „Boucles de Spa", een wedstrijd meetellend voor het Nederlands rallyekampioenschap. De zege was voor de Britse équipe Tony Pond-Fred Gallacher. De Nederlanders Van der Marei en B Berkhof werden vijfde en win naar van de groep 2. RICHMOND Tom Okker heeft het tennistoernooi van Richmond (Virginia) gewonnen. In de finale versloeg hij de Amerikaan Vltas Gerulaitls met 3—6, 63, 6—4. Okker verdiende met deze zege dertigduizend dollar, - Gerulaitis moest met de helft tevreden zijn. In de halve finale had Okker met 61, 75 de Australiër Tony Ro che overwonnen. Gerulaitis bereik te de eindstrijd door een zege op de Italiaan Barazzutti: 6—2. 3—6, 7—5. Met zijn Poolse partner Fibak werd Okker in het dubbel uitgeschakeld door Alexander (VS) en Drysdale (Z-Afr) met 6—4, 7—6. LEIDSE COURAN (Van onze sportredactie) AMERSFOORT Enlth Britlgha zwom toch. Ondanks haar verkla ring dat ze zich niet in staat voelde In Amersfoort aan de start te verschijnen, startte zij zaterdag in Amsterdam In een 4x200 meter vri|e slag. Enith Brigitha had hieraan de voorkeur gegeven boven de inter nationale happening in Amers foort. Wil Storm, haar trainster had volledig begrip voor haar besluit. Ada Kok, hoofdvertegenwoordig ster van de nu alom bekende bad pakken-firma gaf liever geen com mentaar over dit niet verwachte besluit van Enith Brigitha. Redelijk In het Amersfoortse Sportfondsenbad dat zeker niet als supersnel staat aangeschreven, bleven de tijden van de Nederlandse zwemsters en zwem mers over het algemeen iets onder het niveau dat vorig Jaar omstreeks dezelfde tijd was bereikt maar Bert Sitters zegt dat niemand zich daar ongerust over hoe4* te maken, "want de presta ties ontwikkelen "rich redelijk. Annelies Maas stelde misschien wat teleur, maar haar grote vorm komt wel. En hetzelfde geldt voor Jolanda Aggenbach. BIJ Ineke Ran en Marischka van der Linden moeten wl] nog altijd wachten op de grote doorbraak. BIJ Wljda Mazereeuw is het opvallend dat zij beter zwemt op de 100 meter school dan op de 200 meter". De grootste tevredenheid leverde Sitters terecht het zwemmen van de heren op. "Dat herenzwemmen is eigenlijk altijd ons couveusekindje geweest, maar dat is nu toch voorbij. Het niveau gaat omhoog en dat is ook nodig, want anders wordt je achterstand hopeloos. Met zo'n vijftien a twintig jongens die redelijk meedraaien is de top bij de heren wel breder geworden. Maar de situatie is nog lang niet om van te brullen, vooral de schoolslag blijft een zorgenkind". Beste Nederlandse zwemmer was Henk Elzerman die tweede werd op de 200 en 400 meter vrije slag. Beide keren achter de Noor Arne Borgström, terwijl de 1500 meter vrij hem een derde plaats opleverde. Verder zorgde Fred Eefting voor twee derde plaatsen op de 100 en 200 meter rugslag. Bij de dames stal Canada de show. Oost-Duitsland hield in Amersfoort de grote troeven achter. Van de Nederlandse meisjes boekte Marischka van der Linden een aardig succesje door op de 100 meter schoolslag het adspirantenrecord te verbeteren, maar zij viel met haar 1.15.47 wel net buiten de prijzen. Ineke Ran werd tweede op de 200 meter vrije slag en derde op de 100 meter. Dankzij de afwezigheid van Brigitha kon de Amerikaanse Jill Sterkei beide nummers winnen. Annelies Maas werd tweede op zowel de 400 als 800 meter vrije slag, terwijl zij op de 200 meter vrije slag nog eens derde werd. Prijswinnaars waren verder Jo landa Aggenbach (derde op de 200 meter vlinder), Diana Edelijn (derde op de 100 meter rug) en Wijda Mazereeuw (derde op de 200 meter school). buit verdeeld, zij het dat Gontsjenko toen ook de brug ongelijk voor haar rekening nam. Nederland was slechts vertegenwoor digd door Monique Bolleboom die vijfde op de balk en vierde aan de brug werd. Reserveplaatsen Met de heren zat Nederland ruimer in de vertegenwoordiging. Cor Smulders had zich vrijdag geplaatst, voor paardvoltige. Maar doordat de Rus Ditiatin geblesseerd raakte, de Japan ner Kato niet alle onderdelen turnde, de Rus Tkatschjov een lelijke val maakte bij de afsprong van de ringen en Eduard Asarjan zoon van de bondscoach van het KNGV een misser maakte aan het rek en het toen voor gezien hield, kreeg Neder land nog wat reserveplaatsen toege schoven. De opvallendste verrichtingen kwamen op naam van de Tsjech Jiri Tabak, die in de zeskamp gedeelde eerste plaatsen had bereikt In de vrije oefe ning (met Kato) en met de paarde- sprong (met Ditiatin). Zaterdag stond hij op de hoogste trede van het erepodium voor zijn vrije oefening, de paardesprong en (ge deeld met Ditiatin) de ringen. De Rus prolongeerde zijn succes paard- voltige (Smulders vijfde) en de Japan se veteraan Sawao Kato, die al in Mexico Olympisch kampioen was. dit succes in München herhaalde en in Montreal nog eens zilver behaalde, stal de harten met een prachtige brugoefening en een fabelachtige verrichting aan het rek waarvoor hij, met het resultaat van vrijdag, de hoge waardering van 19.25 behaalde. Een ovatie was zijn deel. Cor Smulders en Frans van Elteren namen nog deel aan resp. ringen en paardsprong en werden beide zesde. Wat publieke belangstelling betreft is het tweedaags toernooi een door slaand succes geworden. Met wijzi gingen in de opzet moet het over twee jaar ook organisatorisch succes vol kunnen zijn. Omdat de data dan- dicht tegen de Olympische Spelen in Moskou kunnen zitt/n, kan waar schijnlijk op sterker(re) deelneming worden gerekend omdat de twee daagse dan een test voor turnsters en turners kan zijn. Waarmee Neder land een evenement rijker zal zijn dat zoals zaterdag door de organisatorer werd betoogd, een traditie moet wor den. HERMAN VAN BERGEN igetaij '47"iert Sitters was tevreden. I(Van onze sportredactie) RSFOORT Geen enkele keer stond er in het lopen weekend In het Sportfondsenbad van rsfoort een Nederlandse zwemster of zwemmer de hoogste treden van het erepodium. Vorig Jaar - 4 -de eerste editie van Speedomeet vijzelde de N®"Sfnploeg van Oranje het vertrouwen in een goed atopisch avontuur nog op met vijf overwinningen, !7meir deze tweede uitgave van de Internationale m istrljden die door het door Enlth Brigitha weinig raardeerde badpakkenconcern mogelijk zijn ge ijkt, sprak Holland een aanzienlijk bescheidener >rdje mee. idscoach Bert Sitters hoeft zich voorlopig echter i geen grote zorgen te maken. Per slot van rekening Enith Brigitha na de week vol spanningen die dreigende confrontatie met de zwembond oplever- besloten maar toeschouwster te blijven en het was Amsterdamse geweest die vorig jaar twee overwin- jen boekte. Bovendien was José Damen vorig jaar $te op de 200 meter vlinderslag ook al afwezig. Dogst bleef nu beperkt tot vijf tweede en acht derde ltsen waarmee geen duidelijkheid is verkregen in rol die Nederland dit jaar in het internationale imgebeuren kan gaan spelen. Gezien de prestaties 1976 mag Oranje zeker bij de dames een vaste litie als subtopper worden verwacht. Die start zal augustus bij de Europese kampioenschappen in eden in een aantal plakken moeten resulteren, maar ens de tweede Speedomeet hebben landen als St-Duitsland, Groot-Brittannië en Zweden hun ware i dus sterkste) gezicht nog niet laten zien. Is dit de sterkste ploegen van West-Duitsland en eden zijn, gaan wij beslist redelijk meedraaien, maar moet allemaal nog worden afgewacht", aldus een irzichtige Bert Sitters, die graag zou willen zien de Nederlandse inbreng in de Speedomeet groter rdt. "Er moet een formule worden gevonden waar- )r meer Nederlanders mee kunnen doen", aldus de idscoach die als mogelijkheid een aparte serie met ter Nederlandse deelnemers ziet. "Maar wij moeten natuurlijk voor waken dat het niveau van deze dëtrijden daarmee niet wordt aangetast. Daarom zou verder willen aanbevelen om geen landen uit te jigen een zwemploeg naar Nederland te sturen, lar gewoon de mensen uit te nodigen die wij hier aag aan de start willen hebben". ROTTERDAM De met de (te) ambi tieuze naam „Wereld Turn Top" ge sierde tweedaagse wedstrijden die vrijdag en zaterdag in „Ahoy" wer den georganiseerd, zullen worden voortgezet. Over twee jaar zal deze „primeur voor Nederland" weer op het programma staan, in gewijzigde vorm. Het experiment is naar de mening van het KNGV Ahoy en sponsor Nationale Nederlanden al leen al geslaagd omdat elfduizend toeschouwers de tweede dag to taal uitverkocht de tribunes vul den in die twee dagen. Een Inder daad spectaculair aantal, dat Wim de Wolf, directeur van het KNGV, aanleiding gaf te spreken van „een geweldige start". Maar'hij had ook onderkend dat een dergelijk turnfes- tijn strakker georganiseerd zal moe ten worden en aan de formule ge sleuteld moet worden zodat geen eindeloze reeksen oefeningen ont staan die de interesse van het pu bliek doen verflauwen. „Meer dan één toestel tegelijk bij de meerkam pen zal de oplossing zijn", aldus De Wolf. Een andere opzet van het programma is evenzeer aan te bevelen. Zaterdag werd begonnen met de spectaculaire vrije oefening voor de heren en me teen was er sfeer. Het publiek was „warm gemaakt" volgde met intense interesse de oefeningen en kon we derom constateren dat het peil bij de heren veel hoger lag dan t?ij de dames. De kwaliteit bij de heren was dan ook belangrijk groter. De Wolf: „Dit toernooi moet groeien in zijn traditie. We zullen van buitenlandse bonden ook grotere garanties moeten krijgen wat de deelnemers betreft. Ik heb de indruk dat we ditmaal nogal wat kampioenen van de toekomst hebben gekregen en in die zin zullen we ook de naam van het toernooi wellicht moeten wijzigen". Dat kan zeker gezegd worden van de Russische jeugdkampioene Larissa Gontsjenko, die in de vierkamp al excelleerde en op de tweede dag, in de toestelfinales de resultaten van de eerste dag telden mee nog eens twee eerste plaatsen bereikte: vrije oefening en sprong. Op de brug miste zij de toppositie doordat zij na een hapering teruggreep naar een reeds verwerkt onderdeel, wat haar zo veel punten kostte dat de opzien barende Oostduitse Heike Kunhardt op dit toestel de meeste punten be haalde. Ze deed dat ook op de balk. Dit tweetal was zonder twijfel het sterkst. Ook vrijdag hadden zij al de presentatie ten beste. Debby Rudd (links), winnares op de 200 meter schoolslag, wordt gefeliciteerd door Wijda Mazereeuw (rechts) en Ursula Bogdanova. PAGINA 13 Misser De belangstelling voor schaatsen is groter dan men uit de vaderlandse kwakkelwinters zou opma ken. Kunstijsbanen zijn zo danig bezet dat de ambi tieuze opzet van de KNSB om een zesbanentournee te organiseren bij voor baat een misser moest worden. Doordat de schaatsuren druk bezet zijn, moest de toernee op onpopulaire uren worden gereden. Dat had voor de KNSB al een vingerwijzing kunnen zijn, maar waar schijnlijk in hun enthou siasme, zetten de organi satoren de tournee toch door. Het gevolg was mini male inschrijving en dito publieke belangstelling. De tournee is een misluk king geworden, vooral door de ongunstige tijd stippen. Dat had men kun nen bevroeden. Misser Er is in de internationale schaatsunie al meermalen gediscussieerd of het wel aanbeveling verdient inter nationale kampioenschap pen toe te wijzen aan ste den die niet over een kunstijsbaan beschikken. Vanzelfsprekend hebben juist die steden zich verzet tegen de opinie dat het risico met natuurijsbanen te groot is. Altijd ijs moet een eerste vereiste zijn voor het mogen organise ren van een titelstrijd. Da- vos kan daaraan niet vol doen en ditmaal is het misgelopen. Dat schaadt de deelnemers die zich op dat weekend minutieus voorbereiden, dat schaadt de supporters maar ook de organisatie die voor een financieel debacle staat. De ISU moge uit Davos lering trekken. Al gebeurt het maar één keer, het is eenmaal te veel. Lachen Veel rumoer om niets, zo is gebleken in de affaire- Enith Brigitha die bezwaar maakte tegen de zwemkle- ding die haar van bonds- wege was voorgeschreven omdat er een niet onbe langrijk sponsorschap mee was gemoeid. Ten slotte gaf de zwemster toe. Lachende derde is de sponsor die een lawine van publiciteit kreeg voor zijn zwemkieding. GOALIE Terecht heeft de trainer van de succesvolle ijshoc- key-formatie Feenstra uit Heerenveen zich kwaad gemaakt over het voorne men van de bondscoach om een goalie „van over zee" te halen om de ploeg te versterken in de strijd van de B-poule van het wereldkampioenschap, volgende maand in Japan. Al jaren neemt de Neder landse IJshockey Bond zich voor de eigen spelers zodanig op te kweken dat ook eens met een eigen ploeg aan een internatio naal toernooi kan worden deelgenomen en niet met een team van lieden die dan nog wel met enige goede wil Nederlander kunnen heten maar in fei te toch Canadezen zijn. Enerzijds kan het ijshoc key - om de gunst van het publiek - hen niet missen, anderzijds wordt de ont wikkeling van eigen talent in de weg gestaan. Dat is het dilemma waarvoor de bond zich geplaatst zag en ziet. Maar als er niet een keer een rigoureus besluit wordt genomen, blijft de bond op die twee sprong zitten. Zo slecht zijn verscheidene Neder landse goalies nu ook weer niet dat - tegen forse kosten - een doelman uit den vreemde moet worder gecharterd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13