Taktiek Ivic nog niet zo simpel FEYENOORD PAKT WEER EEN PUNT Malaise in Kuip ten top Van dolleman tot selectie Oranje FC Den Haag ervaart bij Ajax: HUGO HOVENKAMP: SZ3HHHI ALKMAAR Nog geen vier maanden geleden zag Hugo Hoven- kamp het voetballeven niet zonnig meer in. De door Hans Kraay van middenvelder tot vleugelverdediger getransformeerde debu tant in de selectie voor Oranje, beleefde nog maar weinig plezier aan zijn broodwinning. Met zoveel tegenzin meldde hij zich op de dagelijkse training van AZ., dat hij het liefst kruipend zou zijn teruggegaan naar zijn geboortestad Groningen. Die periode van verregaande onvrede heeft Hugo Hovenkamp inmiddels afge sloten. Met succes zelfs, want binnen vijftien wedstrijden baande hij zich een weg naar Oranje. Hovenkamp: „Het is allemaal erg snel gegaan. Inderdaad zag ik aanvankelijk niets in die plaats van linksback. Na de nederlaag tegen Ajax in Alkmaar, waar Ling de vloer met me aanveegde, wilde ik zelfs stoppen met voetballen. Ik vond mezelf een goeie middenvelder maar Kraay bleef volhouden dat ik als verdediger nog beter tot mijn recht zou komen. Ik weigerde dat te geloven en speelde daardoor zonder enige overtuiging en spelvreugde". Binnen het spelconcept dat Kraay A.Z. liet spelen is alle ruimte voor Hovenkamp om zich uit te leven. Hovenkamp realiseert zich dat ook: „Achteraf moet ik zeggen dat Kraay gelijk heeft. Die backplaats is helemaal niet zo'n saaie plek als ik in eerste instantie dacht. Zeker niet bij A.Z., dat aanvallend voetbalt. Van Rijnsoever en ik kunnen ongestoord opkomen. Vooral nu het overnemen in de verdediging steeds beter gaat, vallen er geen gaten meer wanneer een van ons over de middenlijn gaat". Hovenkamp, razendsnel, zowel met als zonder bal, heeft dat bliksemsnel oprukken verheven tot een aparte en door hem innig gekoesterde kunst. Hovenkamp: „Het sticht verwarring bij de tegenpartij als je ineens uitbreekt. Aanvankelijk had ik het daar moeilijk mee, want het gebeurt nogal eens dat je de diepte ingaat zonder de bal te krijgen. Dan krijg ik a la minute zwaar de pest in. Dat is inmiddels ook voorbij. Van Hanegem heeft me uitgelegd, dat ik, ook wanneer ik de bal niet krijg, toch van grote waarde ben omdat ik mannetjes naar me toetrek, waardoor de bewaking van Kees Kist minder zwaar wordt". Het is een groot misverstand om na al die opwekkende woorden Hugo Hovenkamp van Hugo Hovenkamp te veronderstellen dat zijn voetbalpad dit seizoen over rozen is gegaan. Tamelijk vers in het geheugen ligt nog de beruchte wedstrijd AZ Roda, waarin Hovenkamp een van de spelers was die spotte met alle bestaande fatsoensnormen door als een niemand ontziende dolleman te schoppen naar alles wat bewoog. Hovenkamp, tegen zijn gewoonte in zeer ernstig: „Een absoluut dieptepunt in mijn carrière. Nadat ik mij vorig seizoen in een directe confrontatie met Jan Peters ernstig had misdragen, nam ik me heilig voor me nooit meer zo te laten gaan. In het duel met Roda ging het echter weer helemaal mis. Ik had een waas voor mijn ogen. Ik heb er nachten van wakker gelegen dat ik me tegen Roda als een beest gedragen heb". Hugo Hovenkamp had toen privê-moeilijkheden die inmiddels zijn opgelost. Sinds enkele weken huist hij in Leerbroek, in de riante boerderij van de Van Hanegems. Hovenkamp: „Een ideaal paar om tot rust te komen. Dat kan je ook aan mijn spel merken. Sinds ik het huis uit ben, gaat het steeds beter. Ik werkte o.m. voor halve dagen in de zaak van de Molenaars, maar tot 1 maart hebben ze mij verlof gegeven om mij in de gelegenheid te stellen orde op zaken te stellen". Hovenkamps toekomst ligt voorlopig in Alkmaar. Zijn contract bij A.Z. loopt pas aan het eind van het volgende seizoen af. Normaal gesproken tenminste, want Hovenkamp liet duidelijk doorscheme ren dat zijn stijgende prestatiecurve ook bij andere clubs niet onopgemerkt is gebleven. ROB HARTOG Uitblinker René Notten aast op de bal. Simon van Vliet schermt de, gevaarlijke Amsterdamse middenvel-' der af. FC Den Haag zaterdag tegen NAC DEN HAAG Het verplaatsen van het toernooi om de we reldtitel schaatsen naar Heer enveen heeft FC Den Haag doen besluiten de competitie wedstrijd tegen NAC niet zon dag maar zaterdagavond, aanvang 20 uur, in het Zuid erpark te spelen. AMSTERDAM Dat het nog niet meevalt het door velen verguisde, maar toch niet weinig lucratieve systeem van Tomaslav Ivic te hanteren heeft diens collega Anton Malatlnsky gisteren ervaren. De Joegoslavische trainer van A|8X riep allerwegen geweeklaag op over zijn taktiek om met twee vrije verdedigers te opereren met daarvoor een voorstopper die op zijn beurt weer een scherm middenvelders voor zich heeft. Ter vervolmaking van Ivic' strijdplan, dat Ajax toch naar het voorste plan stuwde, placht de licht ontvlambare Joegoslaaf- twee spitsen in de frontlijn te posteren die - geassisteerd door beurtelings opkomende middenvelders voor gevaar en liefst doel punten moeten zorgen. Ondanks de afkeer die Ivic bij tallozen daarmee opriep had hij succes en dat heeft de trainer van FC Den Haag kennelijk geïnspireerd. Malatlnsky stuurde zijn ploeg gisteren met een van ivic afgekeken taktiek het veld in, maar het plan vlei in duigen. Al na een half uur leek Ajax op rozen te zitten, nadat een gretige hoofdstedelijke ploeg de rammelende Haagse gelederen keer op keer aan het wankelen bracht en Notten en Geels scoorden. „Ik heb het voor de wedstrijd al tegen Simon van Vliet gezegd", verklaarde Aad Kila na afloop, „dat we met dit systeem de mist in zouden gaan. Op de training was al gebleken dat we het niet goed aan konden. Als een tegenstander komt moeten de twee ausputzers niet allebei blijven staan. Eén van beide moet er uit komen. Dat ge beurde niet. Bovendien kwam in deze taktiek het middenveld te zwemmen. Je wist gewoon niet meer welke opkomende Ajaxman je moest aanpakken". Ajax walste inderdaad in de eerste dertig minuten over FC Den Haag heen. Er klopte nauwelijks iets in de Haagse organisatie, waardoor de formatie van Ivic een enorme druk kon ontwikkelen. De twee treffers van Ajax waren dan ook een correcte afspiegeling van het Amsterdamse overwicht. Een op merkelijke rol in de agressieve openingsfase van Ajax was wegge legd voor René Notten, de wat op de achtergrond geraakte midden velder. De ex-Twent paarde een grote werklust, evenals de meeste andere Ajacieden, aan een scherp overzicht, waardoor ook later in de wedstrijd talrijke voortreffelij ke passes ontstonden. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Notten een leeuwendeel in de Amsterdamse produktie voor zijn rekening nam. Eerst verraste hij doelman Hans Galje (uitstekend) in de veertiende minuut met een ver hard schot (1-0) om een kwartier later drie Haagse verdedigers te misleiden en Ruud Geels een niet te missen kans te schenken: 2-0. De blonde spits van Ajax had voor die treffer overigens twee pogin gen nodig, hetgeen typerend mocht heten voor de wijze waarop hij gisteren acteerde. De anders zo trefzekere Haarlemmer kreeg tij dens het hele duel meer dan een handvol kansen, maar schoot uit de fraaiste posities naast. Later verklaarde de kandidaat voor het Nederlands elftal: „Ja, ik heb er een hoop gemist. Maar in andere wedstrijden heb ik verscheidene keren het winnende doelpunt ge maakt. Dus....". Geluk Anton Malatlnsky had vóór de beide ausputzers Ouwehand en Van Vliet Martin Toet als bewaker van Geels aangesteld, die van geluk mocht spreken dat zijn di recte tegenstander zijn vizier zo slecht had afgesteld. De niet benutte kansen, waarover Tomaslav Ivic zich mateloos langs de zijlijn opwond, hoewel hij na afloop met een ferme glimlach verklaarde er niet zo somber over De bal ligt In het doel van Ajax, nadat de niet zichtbare Hoekema de bal uit een pass van Albertsen (links) langs Schrijvers heeft gewerkt, Perazic kan er nauwelijks warm voor lopen. te zijn, ontnamen Ajax het spran kelende van de beginfase. Dartelde Simon Tahamata in het eerste half uur nog watervlug langs zijn te genstanders. sneden de dieptepas- ses in die periode nog messcherp door de Haagse linies, gaandeweg nam het soepel verkregen over wicht van Ajax af. FC Den Haag' sloot de rijen in de bekende con ceptie, één laatste man (Ouwe hand), één voorstopper (Van Vliet), en Toet naar het middenveld. Maar deze wijzigingen waren kennelijk niet naar de zin van Malatinsky, want hoewel zijn ploeg daardoor beter partij kon bieden, omdat er Acllt6l00S wat meer evenwicht op het mid denveld ontstond, na de pauze herstelde hij grotendeels zijn tak tiek. „Malatinsky stelde óns initia tief niet op prijs", verklaarde Ou wehand later. „Terwijl het toch was gebleken dat die greep met twee ausputzers nauwelijks func tioneerde". Toch verliep het In de tweede helft beter met FC Den Haag dat van het ver teruggevallen Ajax ook mogelijkheden kreeg om zich iets meer te onderscheiden. Bij de Amsterdammers was de bewe ging grotendeels uit de ploeg, maar er bleven zich kansen voor doen die vooral Geels echter ach teloos aan zich liet voorbijgaan, hoewel hl] eenmaal op de paal kopte. En passant kwam FC Den Haag nog in kansrijke positie toen Hoekema de bal uit een lage voorzet van Albertsen langs Schrijvers werkte (waarna de al voorziene wissel Hoekema-Swa- nenburg onmiddellijk werd uitge voerd), maar vanaf dat moment kon de ploeg van Malatlnsky niet meer omschakelen. De durf ont brak om Ajax, dat er rijp voor was, een punt afhandig te maken, hetgeen voor een deel werd ver oorzaakt door het ondermaatse spei van Perazic. De Joegoslaaf werkte zo remmend op de Haagse acties dat er nauwell|ks kansen ontstonden. Malatlnsky verving Ouwehand („Waarom zet ie er nou geen aanvaller in?") door Tempelaar, maar enig effect had het niet. Terwijl op de tribune aanhangers van beide ploegen lichtelijk slaags raakten sudderde het duel naar het einde. Ivic bracht nog Hulshoff en Arnesen voor Tahamata en Ling (tegenval lend) In het veld, maar ook dat had weinig rendement. Ajax, waarvan Suurbler nog de gele kaart kreeg voor een tackle con tra Hoekema, was tevreden. Het publiek niet. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 14, Notten 1-0: 27. Geels 2-0; 70. Hoekema 2-1. Scheidsrechter: Mulder; Toeschouwers: 10.000. AJAX: Schrijvers; Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord; Schoenaker. Notten, Zuidema; Ling (Hulshoff), Geels, Tahamata (Arnesen). FC Den Haag: Galjé; Jol. Ouwe hand (Tempelaar), Van Vliet, Toet. Korevaar; Kila, Perazic, Albertsen; Hoekema (Swanenburg), Van Leeuwen. ■1 ROTTERDAM Op de voorpagina van het (gratis) Sportblad Feyenoord, geredigeerd door volbloed aanhangers van de club, stond giste- ren „Feyenoord-honkbal gaat er weer tegen aan". Toeval waarschijnlijk maar het wordt langzamerhand wel tijd dat de supporters zich Inderdaad tot Feyenoord-honkbal wenden want met Feyenoord-voetbal Is het een hopeloze misère. De malaise werd tegen FC Amsterdam, ten top gevoerd. Zo slecht was dit duel dat men het gezien moet hebben om het te geloven. Beschrijven Is nauwelijks mogelijk. Men moet daarom trainer Boskov met een schep zout nemen. Hij wil zijn spelers niet afvallen en sprak van grote individuele inzet die echter collectief niet tot uitdrukking kwam. Maar hij zei ook waarheden die er niet om logen: „We moeten meer werken, we zullen naar een nieuw trainigssysteem moeten dat verfrissing brengt, we moeten het zelfvertrou wen herwinnen". Met andere woorden: Feye noord moet op de helling. De ploeg heeft, wat Boskov noemde, de „kleintjes" gehad, vier' achter elkaar, en er drie punten uit gehaald en slechts eenmaal gescoord (Eindhoven thuis). Van Telstar werd verloren, tegen de Eagles en FC Amsterdam werd puntloos gelijkgespeeld. Het legioen wonderlijkerwijs toch nog 18.453 kijkers op de tribunes heeft de moed Voor Jan Verheijen (links) is in de dug out een schopstoel gevonden nu hij inzet is van de ruil (met bijbetaling door Feyenoord) met Gerard van der Lem van Roda JC. Zijn gebaar lijkt niet als afscheid bedoeld maar eerder als „zeg maar dag tegen de titel" voor het erbarmelijk spelend Feyenoord. Ook Joop van Daele en Wim Jansen, die na de rust speelden, zien het somber in. Het is de laatste weken al blij als Feyenoord een punt pakt. wat dan gisteren nog te danken was aan de tegenstander die enige riante kan sen kreeg maar of uitgesproken zwak was (Meijer) of geen durf had (Cees de Jong) om van de mogelijkheden te profiteren. Schamel FC Amsterdam is zo gewend blij te zijn met een puntje, dat het tegen Feyenoord de kans om er twee te incasseren liet liggen. Trainer Pim van de Meent raaskalde na afloop met een woordgebruik dat het niet voor herhaling vat baar is, over het bitter zwakke Feyenoord en veroordeelde daarmee tevens zijn eigen man nen. die zelfs van dit schamele ploegje niet konden winnen. Want schamel was het, van beide zijden. FC Amsterdam had dan nog Leen v.d. Merkt en doelman Jongbloed die uitblonken, Feyenoord had niemand. Alleen Vos en Kreuz werkten behoorlijk. De rest liep wel maar zonder enig nut en derhalve zonder enig effect. De ene slechte pass na de andere, balverlies aan de lopende band. Het zegt toch wel iets dat de al weken „stilstaande" Wim Jansen, tegen de rust ingezet voor Melis, een opvallende partij vertolkte in dit sukkelende troepje waarin zelfs Rijsbergen zich enige malen vergaloppeer de, omdat hij het tenslotte ook niet meer wist. Als FC Amsterdam wat meer durf had gehad, als het iemand had bezeten die een gericht schot had kunnen afvuren, zou Feyenoord dat ene punt ook niet hebben gepakt. HERMAN VAN BERGEM Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 18.453. Feyenoord: Treytek; Schneider, Rijsbergen. v.d. Korput (van Daele). Vos; Kreuz. De Jong. Van Deinsen; Melis (W. Jansen), N. Jansen, Vreysen. FC Amsterdam: Jongbloed; De Jong. De Leeuw. Koop man. Swart; Bianchi. Van Veenendaal. Otto, Meijer (Swerissen). v.d. Merkt. Wetzel ^Bi

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11