Zuivelconflic^jnoet twintig dagen afkoelen Prijzen lager, maar zorg om werkloosheid 0'66 WIL ALLEEN REGEREN MET HUIDIGE PARTNERS iChicago bntspoord p°et>\e®se G.S. subsidiëren koop natuurgebied ooo Per telefoon aardig woordje over de grens GIRO 51360 *A II Êcicbc Commit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 5 februari 1977, 67e Jaargang no. 20651 HINT Vrij zacht Uithuilbureau HINT op Ned. II om 22.15 uur. Om 20.25 liur Sam (4). Ned. I om 20.35 uur André van Duin. Zondag Ned. I om 20.30 uur tv-spel Standrecht en om 21.35 uur Gilels speelt Beethovens Waldstein-sonate. Ned. II om 20.30 uur 58 min. Nederlanders. Om 21.40 uur Frontaal over kernenergie. Eerst neg plaatselijk regen, of mist maar later van het zuid westen uit ook enkele opklarin gen. Matige naar zuidwest rui mende wind, later op de dag mogelijk tot krachtig toene mend. Maximumtemperaturen omstreeks 8 graden. Ook zon dag vrij zacht Zon: 08.1217.37; maan: 20.4808.41, Hoog water Schev. 04.34, 16.44. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vakbeweging heeft met verbazing en teleurstelling gereageerd op de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank dat het con flict in de zuivelindustrie voor twintig dagen in de ijskast moet. De vakbonden mogen maandag in de zuivelindustrie geen staking beginnen op straffe van een boete van 2,5 miljoen voor elke dag waarop zij een staking steunen. De acties van het FNV in de overige bedrijfstakken gaan onverminderd voort, zo heeft vice-voorzitter Wim Spit gisteravond al bekend gemaakt. „Het wordt geen rustig weekend". Prof. mr. V. van Dijk, de president van de Utrechtse rechtbank, heeft de beide partijen in het zuivelcon- flict ook opgedrager in de afkoelingsperiode de on derhandelingen te hervatten, mogelijk met behulp van derden. In zijn overwegingen stelt hij ondermeer dat het belang van beide partijen en daarmee het belang van de Nederlandse economie meebrengt, dat hij bonden en werkgevers in de gelegenheid stelt alsnog met elkaar contact op te nemen. Het argument van de werkgevers dat de bonden te vroeg naar het middel van de staking hebben gegrepen, aanvaardt hij als „in beginsel juist". Uit de notulen van de onderhandelingsvergaderingen concludeert hij dat niet alles is gedaan om het verschil in standpunt in der minne op te lossen. Hij kan zich voorstellen dat verder gepraat had kunnen worden over een oplos sing als een gedeeltelijke automatische prijscompen satie en gedeeltelijk een nog nader overeen te komen prijscompensatie. Op 22 februari moeten de partijen weer voor mr. Van Dijk verschijnen om hem in te lichten over het resultaat van de hernieuwde onderhandelingen. Tot die tijd zijn stakingen uit den boze en mogen de bonden ook geen steun geven aan spontane acties. Mr. Van Dijk is het overigens niet eens met het \jprwijt van mr. Scheer, die namens de zuivelwerkge- vers pleitte, dat er een onevenredigheid zou bestaan tussen het doel van de staking en het gevolg. De bonden hebben immers aangeboden tijdens de sta king wegen open te houden voor de verwerking van melk tot een houdbaar produkt, zodat geen miljoenen liters melk in de sloot moeten verdwijnen. Bovendien acht hij de opmerking van FNV-advocaat mr. Rood juist dat in de zuivelindustrie nooit gestaakt zou kunnen worden wanneer het gevolg de melk in de sloot daarbij doorslaggevend zou moeten zijn. Ook het vasthouden van de bonden aan een automati sche prijscompensatie kwalificeert mr. Van Dijk niet zondermeer als een onaanvaardbaar doel. De vakbonden, die nu ook blijven zitten met een partij oranje shirts met het opschrift „Ik staak mee", hebben de indruk dat mr. Van Dijk zich heeft verkeken op de mogelijkheden van verder overleg; nadat het centraal overleg was afgebroken, was het overleg in de bedrijfstakken toch min of meer een formele zaak, aldus CNV-secretaris Van der Meulen. Bij twee Friese zuivelfabrieken is overigens gisteren de bereidheid gebleken een cao af te sluiten met volledige automatische prijscompensatie. De werkgevers in de zuivel, en ook de jongerengroep van de rk. land- en tuinbouwbond voor Westland en Delftstreek hebben verklaard ingenomen te zijn met de uitspraak van de Utrechtse rechter. Overige nieuws van het actiefront tussen werkgevers en werknemers: Van de regering is geen direct initiatief te verwach ten in het loonconflict. Premier Den Uyl verklaarde gisteravond dat regering en parlement hebben geko zen voor zelfstandige loononderhandelingen, en dat de regering nu niet over instrumenten beschikt om in te grijpen. Het cao-overleg in de akkerbouw, weidebouw en veehouderij is vastgelopen. 9 Philips wil maandag alleen onderhandelen met de industriebonden van het FNV als deze hun voorberei dingen voor akties staken. Die voorbereidingen zijn inmiddels opgeschort. In Rozenburg is het transport van opleggers naar Engeland verhinderd. 25 trailers, die in Scheveningen bij de Norfolklijn waren blijven staan, werden ook in Rozenburg niet behandeld. De ambtenarenbonden willen bij het georganiseerd overleg met minister De Gaay Fortman een voorschot vragen van 4,5 procent per 1 januari Het overleg is donderdag 17 januari. Acht wegvervoersbedrijven, die goederen vervoe ren voor Calvé Delft, zijn gewaarschuwd voor het risico dat de chauffeurs hun werk zullen weigeren, zodra ze bij hun lading besmette vrachten van Calvé aantreffen. Mr. Van Dijk, luisterend naar partijen in het zuivel-conflict (Van onze parlementaire redactie) een nieuw kabinet stelt D'66 echter stra van Loon vanmiddag het congres schillen. „Wij staan op astronomische hoop uit dat het CDA niet zal worden Beek, uit Den Haag is als achtste HAir n»cc wel, dat zij dit alleen wenst te doen van zijn partij in Utrecht voorgehou- afstand van de WD, omdat die alleen overheerst door zijn rechtervleugel, geplaatst op de kandidatenlijst van ,77 gaat als onafnan- met de partners PvdA, PPR en CDA.' den. Deelnemen aan een regerings- via zijn conservatieve opportunisti- die tegen samenwerking met de WD D'66 voor de komende verkiezingen, lelijke partij de verkiezingen in, Aan een andere regeringscombinatie ploeg waarin ook de WD zit, acht- sche koers ernaar streeft het toerental geen bezwaar heeft. naar zij wil in een volgende kabi- zal D'66 niet meedoen. Glastra van Loon uitgesloten, omdat van de welvaartsmotor op te voeren",* Als eerste op deze lijst werd geplaatst letsperiode wel meeregeren. Als D'66 en de WD zowel in programma aldus de D'66-voorzitter. Glastra van De vroegere ombudsvrouw van de ge- de huidige fractievoorzitter van D'66 voorwaarde voor het deelnemen aan Dit heeft D'66-voorzitter mr. Jan Gla- als in politieke opstelling teveel ver- Loon sprak tijdens zijn betoog ook de lijknamige stichting, Meta M. van uit de Tweede Kamer, Jan Terlouw. 3 |72n Chicago is een hoog boven 72jtraatniveau rijdend metrotreinstel '2|jSteravon(j ontspoord. Twee van '73 |e $ijf wagens stortten zes meter 71 imlaag op straat, een derde wa- .yo ion bleef hangen tussen hemel en ,y5 larde In die wagon wist de brand- '75 /eer z'c'1 van onder af (zie foto) ,j2 !en toegang te verschaffen. Bij het ■74 ingeluk kwamen zeker 16 mensen 75 'm het leven, men minstens 100 72 lensen raakten geyvond. Het on- 73 |eluk gebeurde tijdens de avond- pits, waardoor de redding van de 'END lachtoffers grote hinder onder- ond. Ier Geert krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de. krant alsnog gebracht^. DEN HAAG (ANP) Elk Nederlands telefoontoestel wordt per jaar gemiddeld tien keer gebruikt voor een gesprek met het buitenland. Dit staat in het jaarlijks telefoonrapport „The world's telephones" van de Amerikaanse maatschappij A.T.T., dat hieraan toevoegt, dat dit getal feitelijk nog hoger is, omdat het aantal binnenkomende buitenlandse gesprekken niet is geregistreerd. Uit het gelijktijdig uitgekomen statistische PTT-jaarboek 1976 blijkt tevens met welke landen in 1975 de meeste telefonische contacten zijn opgebouwd. Er is toen gemiddeld viermaal een gesprek gevoerd met West-Duitsland, tweemaal met België en meer dan één maal met Engeland. Van de overige drie buitenlandse telefoon gesprekken was 18% met Frankrijk, 10% met Zwitserland, meer dan 6% met een Italiaanse abonnee en eveneens ruim 6% met een abonnee buiten Europa. Van de 128 in het PTT-rapport genoemde landen blijkt Nederland met zijn buitenlandse telefoongesprekken alleen te worden over troffen door Monaco, Algerije, Irak, Tunesië en Luxemburg. Nederland heeft ook een belangrijk aandeel in de automatisering van het internationale telefoonverkeer, vanuit ons land kan thans met 26 landen volautomatisch een telefoongesprek worden gevoerd. Dat betekent dat Nederland rechtstreeks 325 miljoen buitenlandse telefoons kan laten rinkelen en dat is 85% van alle telefoontoestellen in de wereld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Den Uyl is erg ingenomen met het verloop van de prijzen. Hij zei gisteravond, dat het beleid van de regering duidelijk vruchten afwerpt. De prijzen zijn in januari met 0,3 procent gedaald. „Dat is in jaren niet voorgekomen, het is een ongekend verschijnsel", aldus drs. Den Uyl. Hij schreef de daling voor een deel toe aan de uitverkoop, maar wees erop, dat de maand januari in de voorgaande jaren telkens een prijsstijging van 0,7 procent te zien gaf." Er is nu duidelijk sprake van een kentering", aldus de peremier. De dalende lijn in het prijsverloop heeft zich al ingezet in oktober. De regering is nog altijd bevreesd dat de dalende lijn in de werkloosheidcijfers plotseling omslaat, aldus premier Den Uyl. Het aantal werkloze mannen en vrouwen is de afgelopen maand met 7.000 gedaald. Volgens de minister-president moet de daling vooral worden toegeschreven aan de bevredigende ontwikkeling in de bouw. De ontwikkeling op de Nederlandse arbeidsmarkt steekt schril af bij die in ons buurland West-Duitsland. In dit land zijn thans 1 1/4 miljoen mensen werkloos, een recordaantal sinds de oliecrisis eind 1973. Volgens premier Den Uyl slaat de regering deze ontwik keling met zorg gade. De Nederlandse economie is sterk afhankelijk van West-Duitsland. ADVERTENTIE Voor 10.- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk 100.- schenkt U een bed. van belang voor verpleegster en patient 1.000.- verblijdt U een gehandicapte met een invalidenwagen-ze|jbeweger =SB= Memisa, fnünl Rotterdam. Eendrachtsweg 49, tel. 010-144888^ NIEUWKOOP Gedeputeerde bekend als het natuurreservaat Staten van Zuid-Holland zijn van Blom, zal voor een bedrag bereid 700 duizend gulden subsi- van een kléine 1,4 miljoen gul die beschikbaar te stellen voor den worden aangekocht door de de aankoop van 250 hectare na- Vereniging tot Behoud van Na tuurgebied in de Nieuwkoopse tuurmonumenten. Plassen. Dit natuurgebied, beter Uit de cel en terug bij de Carte'rs Mary Fitzpatrick, die als kindermeisje heeft gezorgd voor president Carters dochter Amy, toen Carter gouverneur was van de staat Georgia, en die sinds 1970 zeven jaar in de gevangenis heeft doorgebracht wegens moord op een man, keert naar de familie Carter terug. Zij gaat zorgen voor Carters kleinkind, dat dezer dagen geboren zal worden. De 33-jarige Mary Fitzpatrick was tot levenslange ge vangenisstraf veroor deeld, maar is ver vroegd vrijgelaten na een verzoek om gra tie van mevrouw Carter. In Georgia komen levenslang veroordeelden na ze ven jaar voor ver vroegde vrijlating in aanmerking, als hun gedrag goed is ge weest. Conflict over T V-uitzending Engeland— Nederland HILVERSUM De uitzen ding van een ruime tv-sa- menvatting van de woens dagavond in Londen te spe len voetbalwedstrijd Enge land—Nederland staat plot seling op losse schroeven, omdat de KNVB de Britse televisiemaatschappij ITV nog steeds geen toestem ming heeft verleend om de reportage aan de NOS door te geven. De NOS zegt hier over zeer verwonderd te zijn, aangezien haar voor genomen uitzending geen enkel voetbalbelang kan schaden. De NOS houdt er daarom ernstig rekening mee, dat hier financiële be langen van de KNVB in het spel zijn, aldus een mede deling van de NOS. De KNVB wil namelijk van de NOS een aanvullende ver goeding voor de uitzending hebben maar de NOS heeft dit categorisch geweigerd, omdat dit ongebruikelijk is. Daarna liet de KNVB de NOS weten toestemming voor de uitzending in be» raad te zullen houden. De NOS heeft, ook op verzoek van de ITV bij de KNVB aangedrongen op een be slissing voor het week einde, maar de KNVB wil wachten tot maandag avond. Prinses Irene onderzocht na val op ski's DEN HAAG Prinses Irene is gisteren uit de Oostenrijkse win tersportplaats Lech voor me disch onderzoek overgevlogen naar Nederland. In verband met een val die zij tijdens het skiën had gemaakt, is zij in het Ut rechts Academisch ziekenhuis onderzocht op de afdeling neu- ro-chirurgie. Na de observatie kon zij het ziekenhuis verlaten. Er zouden geen kwetsuren zijn gevonden. Koningin Juliana hield haar gezelschap. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst was het de bedoeling dat prinses Ire ne vandaag naar Parijs terug zou gaan. Wraakactie met kakkerlakken AMERSFOORT (ANP) - Een 36-jarige inwoner van Amersfoort, die sinds de warme zomer last heeft van kakkerlakken in zijn huis, heeft een plastic potje vol met deze dieren tot schrik van enkele vrouwelijke ambtenaren in het gemeen tehuis omgekeerd. De 36-ja- rige heer W. van Beek ver klaarde zijn actie aldus: „Als er vroeger in de leger- keuken één kakkerlak was, stond er direct een peloton klaar om de zaak te ont smetten. Nu ik zelf van die vieze beesten in mijn huis heb, komt er niemand om mij er van af te helpen". De heer Van Beek gaat door met het verzamelen van kakkerlakken. Als de ge meente niet gauw met hulp komt, wil hij de burgemees ter 'verrassen'. Pompbediende biJ overval zwaar gewond VLISSINGEN (ANP) De 63- jarige pompbediende J. de R. uit Arnemuiden is gisteravond tijdens een overval op een ben zinepompstation bij Fitthem (gem. Vlissingen) zwaar ge wond geraakt De man werd rond acht uur door twee gemas kerde overvallers in zijn been geschoten. De pompbediende was juist voor sluitingstijd bezig de kas op te maken, toen twee gemas kerde mannen het pompstation overvielen. Later trof een voor bijganger de pompbediende, die een slagaderlijke bloeding had opgelopen, badend in zijn bloed aan in het pompstation. Hoeveel geld er is verdwenen, is nog niet bekend bij de Vlis- singse politie. De pompbediende werd namelijk met spoed geope reerd en kon niet gehoord wor- Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats": Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: woonplaats Oeze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiderj.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1