Tjerk Vermaning: „Mijn stenen blijven echt zolang ik 99 PvdA-fractie trekt zich nog niets aan van congres-oproep Werkgevers overtraden loonmaatregel DEN UYL HOUDT VOL: Minister „Parlement moet greep Duisenberg. houden 0p kredietwezen" Staatsdirigisme bij bejaardenbeleid Klachten over Hoofdbestuur Dierenbescheraiing moet opstappen gevolgen om nieuwe structuur mogelijk te maken DESKUNDIGE KRAAKT VONDSTEN Hoge Raad stelt zaak Loyen uit DONDERDAG 3 FEBRUARI 197/ PAGINA 9 Tweede Kamer akkoord met zomertijd (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Een over grote meerderheid van de Tweede Kamer beeft zich gistermiddag; akkoord ver klaard met bet regerings voorstel om dit jaar tussen 3 april en 25 september in ons land de zomertijd te hanteren. Dat wil zeggen dat op 3 april alle uurwerken een uur vooruit worden gezet om vervolgens op 25 sep tember de tijd weer een uur terug te draaien. Weliswaar geldt het zomer tijd-wetsontwerp ook voor volgende jaren, maar het is nog niet zeker tussen welke data dan de zomertijd zal gelden. Op internationaal niveau wordt momenteel nog overleg gevoerd over een gezamenlijke afspraak tussen alle Europese lan den die zomertijd hanteren' ten aanzien van de begin- en einddata. Mr. B. Simon; Zorgen over gezondheid van Menten AMSTERDAM (ANP) „Men- ten's toestand is niet zorgelijk, maar ik ben wel bezorgd daar over". Dit zei gisteravond de advocaat van Menten, mr. B. F. J. Simon, over zijn aan suiker ziekte lijdende cliënt, die sinds II januari in het ziekenhuis van het gevangeniswezen in Scbe- veningen verblijft. „Het bloedsuikergehalte is er niet op vooruit gegaan, integen deel, achteruit Het is hoger dan het pleegt te zijn. Menten is er. niet beter op geworden sinds zijn arrestatie", aldus mr. Si mon. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft niets teruggenomen van zijn voor de televisie gedane verwijt aan de werkgevers dat zij vorig jaar in strijd met de loonmaatregel hebben gehandeld door te veel loonsverhoging uit te beta len. Die overschrijding van de loonmaat regel beschouwt de regering als „een heel ernstige zaak", had de minister-pre sident voor de televisie gezegd. De raad van werkgeversverbonden had in een open brief aan drs. Den Uy, gevraagd zijn beschuldiging aan het adres van de werkgevers in te trekken, omdat hun geen enkel verwijt zou kunnen worden gemaakt. De minister-president heeft de werkge vers nu geantwoord, maar op geen enkele wijze iets van zijn woorden ingeslikt. Dat stelt de werkgevers teleur. De minister president blijft van oordeel dat de werk gevers ervoor verantwoordelijk zijn dat vorig jaar de post „incidentele" loonsver hogingen zo'n 1.5 percent hoger is uitge vallen dan de bedoeling was. Dit, terwijl de werkgevers hadden toegezegd aan loonmatiging mee te werken. Den Uyl heeft de werkgevers nu geantwoord dat hij met zijn uitlatingen bedoeld heeft te zeggen dat de feitelijke loonontwikkeling anders is uitgevallen dan op grond van de afspraken had mogen worden ver wacht. De werkgevers hadden de minis ter-president „onvoldoende zorgvuldig heid" in zijn uitlatingen verweten. Die bal kaatst hij terug: „Als mij onvoldoende zorgvuldigheid wordt verweten, dan mag ik wijzen op de zorg die geboden was en blijft om de maatregelen die het afge lopen jaar terwille van de werkgelegen heid genomen zijn naar hun bedoeling te realiseren." Tienduizenden auto's zonder deel ID van kentekenbewijs (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel sinds 1 februari achter de voorruit van alle auto's die van de weg gebruik maken het nieuwe deel III van het kentekenbewijs moet zitten, zijn er nog altijd tienduizenden' wagens die dat papier niet hebben. De Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam wordt over stroomd met telefoontjes van automobilisten die alsnog het nieuwe deel III willen aanvragen. Deze rijksdienst is de enige instantie bij wie deel III nog kan worden besteld. Dat kan geschieden door deel II en een kopie van het oude deel III op te sturen. De kosten kunnen vervolgens worden voldaan bij de postbode. In totaal zijn tot nu toe 3,9 miljoen nieuwe delen III afgegeven. DEN HAAG (ANP) Minis ter Duisenberg heeft de Ka mer gisteren gewaarschuwd zichzelf niet buiten spel te zetten bij het toezicht op het kredietwezen. Want dat zou. gebeuren als de fracties van CDA en WD er in zouden slagen het toezicht op het kre dietwezen uitsluitend bij de Nederlandse Bank te leggen en de minister van financiën' Tijdens het debat over de her ziening van de wet toezicht kredietwezen verzocht hij de CDA-fracties dan ook een amendement in heroverweging te nemen waarin zij voorstel len het toezicht niet aan de. minister toe te kennen. Deze uitsluitende verantwoordelijk heid van de Nederlandse Bank noemde de minister onjuist. „Eigenlijk vind ik het onbe grijpelijk dat het parlement mij, en daarmee zichzelf, bui ten spel wil zetten op wezenlij ke beleidspunten. De regering behoort, gecontroleerd door het parlement, de uiteindelijke verantwoordelijkheid te dra gen". (Van een onzer verslaggevers) Utrecht/Den Haag Als de deskundigen nog niet weten hoe de problemen van het be jaardenbeleid kunnen worden opgelost, waar haalt dan een overheid het lef vandaan om de zaken nu al maar vast voor de lange toekomst te regelen en in wetten en besluiten vast te leg gen. Deze opmerking maakte de heer G. Mannessen, lid provinciale staten van Gelderland voor de PvdA, vandaag in Utrecht op de jaarvergadering van de Neder landse vereniging van bejaarde noorden. Hij zei, er zich aan te ergeren, dat er zoveel wordt „bestuurd" op een manier die de helpers vaak meer proble men bezorgt dan er worden op gelost. De bejaarde wordt daar volgens hem de dupe van. De overheid denkt en regelt in massa's, zo zei de heer Mannes sen, de bejaarden en helpsters staan echter voor individuele, persoonlijke situaties. Hij pleitte voor proefgebieden, waar ken nis en ervaring kunnen worden opgedaan met de samenhang van allerlei woon-, leef- en ver- blij fvormen. Ook voorzitter W. Schreuder uitte zijn vrees voor „staatsdiri gisme". Hij oefende kritiek uil op de plannen van staatssecre taris Meijer (CRM), die persoon lijk geleide bejaardenoorden he bestaan onmogelijk wil maken omdat die „winstbeogend" zou den zijn. De heer Schreuder ont kende dit. In de Tweede Kamer kwamen de bejaarden gisteren ook ter sprake. Staatssecretaris Meijer zei, dat binnenkort plannen be kend zullen worden gemaakt om de bewoners van bejaarde noorden meer invloed te geven op het beheer van hun tehuizen. Bekend werd ook gemaakt, dat de overheid subsidies gaat ge ven voor het ombouwen van gewone huizen tot bejaardenwo ningen. De meerderheid van de Kamer was het erover eens, dat bejaarden zo lang mogelijk hun zelfstandigheid dienen te behou den, maar anderzijds had men wel kritiek op het regerings voornemen perk en paal te stel len aan de bouw van bejaarden tehuizen, door te bepalen dat niet meer dan 7 procent van het, totaal aantal bejaarden in een bejaardentehuis mag worden opgenomen. asiels heeft (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoofdbestuursleden en commissie leden van de Dierenbescherming dienen hun func ties ter beschikking te stellen (al dan niet met herkiesbaarstelling) teneinde een overgang naar een nieuwe structuur van de vereniging mogelijk te maken. Bij de samenstelling van een nieuwe hoofdbestuur zal, om een effectief en slagvaardig optreden mogelijk te maken, het aantal leden wel drastisch moeten worden ingekrompen. Dit zijn enkele conclusies van de commissie-Sijt- hoff, in het leven geroepen nadat in 1975 een aantal leden van de vereniging, voornamelijk uit' de afdeling Apeldoorn, misstanden in bepaalde dierenasiels had geconstateerd. Het rapport zal aan de orde komen op de algemene ledenvergade ring in mei. Bij de doorlichting van de vereniging is de com missie op nogal wat klachten, spanningen en frustraties gestuit, voornamelijk voortspruitend uit de huidige structuur en uit het feit dat „dierenbe scherming" nu eenmaal door de aard van het beestje gekenmerkt wordt door het bestaan van sterk uiteenlopende opvattingen en principes. Geconstateerd wordt ook, dat de Werkgroep Asiel Konsulenten (WAK), in 1975 in het leven geroepen om een aantal asiels te bezoeken en daarover te rapporteren aan de Centrale Asielraad (CAR) van het hoofdbestuur, door een teveel aan wederzijds wantrouwen en onderlinge meningsverschillen niet optimaal heeft künnen werken en daarom voortij dig is opgeheven. Behalve een drastische inkrimping van het hoofd bestuur bepleit dp commissie de benoeming van een algemeen-secretaris/directeur van het vereni gingsbureau, die het bestuursbeleid kan voorberei den en uitvoeren; de instelling van een uit onaf hankelijke deskundigen bestaande Raad van ge schillen; realisering van districtvorming en de instelling van een Raad van overleg, dit om bij een kleiner hoofdbestuur het contact met de ach terban niet te verliezen; verbetering van de com municatie tussen hoofdbestuur, afdelingen en le den; de benoeming van een nieuwe inspectie-com missie (bij voorkeur bestaande uit een politiefunc tionaris, een jurist en een dierenarts), die zich in overleg met de inspecteurs moet gaan beraden op het beleid en de werkwijze van de inspectie; het op peil brengen van een aantal dierenasiels (het inspecteren van de asiels en de rapportage daar over aan het hoofdbestuur kan worden uitgevoerd door hiervoor gespecialiseerde inspecteurs); uit breiding van de Centrale Asielraad, wiens taak het is het begeleiden van asiels en het verstrekken van adviezen; activering van de afdelingen (de steunpi laren van de vereniging) en ervoor zorgdragen dat deze op een behoorlijk niveau worden geleid. Als bijlage bij haar rapport heeft de commissie een concept „Richtlij en voor dierenasiels" ge voegd. De. algemene vergadering wordt verzocht te bepalen, dat deze richtlijnen worden ingevoerd voor alle asiels waarvoor de vereniging verant woordelijkheid wil dragen. In hoofdbestuur en Centrale Asielraad ziet men momenteel in, dat men de ogen niet kan sluiten voor misstanden in asiels. Volgens de commissie-Sijthoff beginnen de contouren van een aangepast beleid op dit terrein zich reeds af te tekenen. PPR-fractie - voorzitter negatief over Palestina-comité AMSTERDAM - De fractie- voorzitter van de PPR, Bas de Gaay Fortman, heeft zich te genover het Nieuw Israël ietisch weekblad gedistantieerd van het protest van zijn partijbe stuur tegen het besluit van mi nister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking om geen subsidie toe te kennen aan het Palestina comité. „Ik vind dat een beslissing tot subsidie voor ontwikkelings werk niet kan worden losge maakt van de bijdrage tot de vrede, die de betreffende orga nisatie levert," alduz De Gaay Fortman. „Mijn oordeel over het Palestina comité ten aanzien van de bijdrage tot de vrede in het Midden-Oosten is volstrekt negatief." Wachten op kabinetsbesluit rond „Almelo" ASSEN Volkomen in zijn element zat de Drentse amateur-archeoloog Tjerk Vermaning gisteren voor de rechtbank in Assen. Het gaf hem zichtbaar voldoening eindelijk se rieus genomen te worden. En dat hij moest voorkomen op verdenking van het namaken van pre-historische ste nen werktuigen die hij aan het pro vinciaal bestuur van Drente had ver kocht, bleek voor hem een bijkom stigheid. Hij liet zijn verdediger al gauw achter zich en greep elke gele genheid aan die zich voordeed om met zachte stem een overtuigend col lege te geven. Maar als het ging over een van de vijf stenen die als corpus delicti voor hem op tafel lagen, dan sloot hij zijn betoog af met opmerkin gen als „ik laat me fusilleren voor de echtheid van die stenen", of „maar die bijl is echt, edelachtbare, ik laat me er levend voor cremeren". De eerste dag van het proces ademde ,een gemoedelijke, bijna genoeglijke sfeer. Wetenschappers onder elkaar. Voordat de president mr. F. C. Fliek begon met het algemeen verhoor van verdachte, stelde hij hem op zijn ge mak met de opmerking: „Het is erg belangrijk dat u zich in deze situatie op uw gemak voelt. Trek daarom ge rust uw jasje uit als u het warm hebt". Vermaning zei dat hij het nog niet warm had, maar toen gevraagd werd sinds wanneer hij belangstelling voor de archeologie heeft, stond hij al gauw in vuur en vlam. Er volgde een exa men over de tijdperken in de prehisto rie, over de speurmethoden waarmee Vermaning („ik bouwde in 1957 een theorie opte velde trok, en over d plaatsen waar hij wel en de weten schap niets vond. Zo kwam ook de verhouding tussen Vermaning en de functionarissen van het Biologisch Ar cheologisch Instituut in Groningen en van het provinciaal museum in Assen ter sprake. Want Tjerk had enkele belangrijke vondsten niet gemeld, zoals de wet voorschrijft. Maar de heer De Leeuw van het mu seum was er achter gekomen toen hij in december 1969 toevallig bij Tjerk aan boord kwam, op het moment dat deze, opgetogen, een deel van de kers verse buit voor een journalist op tafel legde: vreemdsoortige speerpunten, beitels en half afgewerkte beilen uit het mesolithicum. „De vondsten in Hogersmilde en Ra- venswoud. Kort na elkaar: dat heeft verbazing gewekt. Dat klopt toch niet? zocht mr. Fliek een verklaring. Die kreeg hij: „Dat hoeft toch geen verba zing te wekken. Ik heb niet dat hele depot ineens gevonden. De vondsten van Hogersmilde heb ik gedaan toen ik nog niet gesubsidieerd werd". Dat scheelde een paar maanden. „Dan heeft de heer De Leeuw dus een latere datum opgegeven?" begreep de presi dent. Ondanks de wrevelige sfeer die, bestond tussen Vermaning en de we tenschap werd een proefopgraving ge daan waar Tjerk niet bij was. Het resultaat? Eén kringetje. „Ik zag pas later dat ze niet op mijn vindplaats bezig geweest waren, maar aan de andere kant van een slootje", aldus Vermaning, die meteen weer een be schouwing weggaf over concentraties uit het paleotithicum, die kleiner zijn dan die uit het mesolithicum. Tekekend voor de steer tussen Verma ning en het BAI is de lezing die dr. O. H. Harsema van dit instituut als getuige gaf van het speuren in de wal van het bewuste slootje. „Ik stond met Vermaning te praten en ineens tover de hij een stuk afslag uit het talud". Hij vertelde ook dat er op Vermanings vindplaats niet meer gegraven was omdat het perceel was ingezaaid. Overigens uitte getuige alle lof voor verdachte: „Hij heeft zich tot een zeer doelgericht archeoloog ontwikkeld". Over de afwisselingsaankoop van de vondsten vertelde de heer Harsema dat de eerste schatting van 250 tot 500 gulden per nummer leidde tot een bepaling van de prijs op bijna 30.000 gulden. Vermaning weigerde en bleef zelfs halsstarrig na een bezoek van gedeputeerden. Op 1 november '72 werd eindelijk een voorlopige koopovereenkomst gesloten voor 45.000 gulden plus 5000 gulden op basis van de eerste schatting. Mr. Fliek: „Heeft u dit bedrag ontvan gen?" Vermaning: „Ja zeker, edelacht bare, bij de waarde die aan mijn collectie werd toegekend hoef ik geen genoegen te nemen met het eerste bod. Harsema spreekt over waardering. Dit is een aankoop. Ik heb alleen mijn tijd in rekening gebracht. Want wat is de waarde van deze stenen? Dat weet niemand." De middagzitting begon met een verto ning van dia's, gemaakt en ingepraat door dr. E. R. Groeneveld van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Hij liet detailvergrotingen van de vijf door hem onderzochte stenen zien en vestigde de aandacht op een niet te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie zal zich voorals nog niets aantrekken van de oproep van het partijcongres om niet mee te werken aan uitbrei ding van het ultra-centrifuge project in Almelo. Na enige uren beraad nam de fractie gisteravond het standpunt in, dat eerst maar het definitieve kabinetsbesluit moet worden afgewacht. Tot zo lang wil men de ministers niet voor de voeten lopen. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) ver-' wacht, dat de besluitvorming over de U.C.-kwestie „binnen enkele weken" kan worden afgerond. Hij zei dit gisteren na een bespreking met de Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken. De minister maakte duidelijk, dat wat hem betreft het licht op groen kan worden gezet voor de uitbreiding van het project, als vaststaat dat het vanuit Almelo te leveren verrijkt uranium „nooit zal worden gebruikt voor het maken van een atoombom." Minister Van der Stoel zal overigens niet deelne men aan het overleg tussen de drie partnerlanden (Nederland, Engeland en West-Duitsland) over de. U.C.-zaak dat vandaag in Londen zou plaatsvin den. In zijn plaats ging staatssecretaris Kooijmans 'an Buitenlandse Zaken. Volgens Van der Stoel zou het zwaartepunt van; het overleg vooral op de commerciële aspecten liggen. Op dit punt is minister Lubbers van Econo mische Zaken de verantwoordelijke bewindsman. Hij is wel naar Londen gegaan. DEN HAAG (ANP) De cassa tiebehandeling door de Hoge Raad van de zaak tegen de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde 58-jarige Lim burgse fabrieksarbeider en ex- SS'er Loyen, die oorspronkelijk op 22 februari zou plaatsvinden is voor enige tijd aangehouden. De bijzondere strafkamer van de rechtbank Roermond veroor deelde op 14 december vorig jaar Loyen wegens het als SS- kampbewaker plegen van oor logsmisdrijven en misdrijven te gen de menselijkheid in het kamp Bobruisk in Rusland, overeenkomstig de eis tot leven slang. Loyen tekende tegen dit vonnis cassatie aan bij de Hoge Raad in Den Haag. Mevr. Van Gent in Eerste Kamer Ruud Krol in mode Ajax-verdediger Ruud Krol schittert dikwijls niet alleen op de Nederland se en buitenlandse voetbalvelden, als dressman weet hij ook behoorlijk hoe het hoort. Dit kon men gisteren tijdens een show van Societyshop te Amsterdam duidelijk waarnemen, toen dressman Ruiid de nieuwste mannenmode toonde. Of zoals de aanwezige dames zeiden: „het is een genoegen om naar een goed geklede man te kijken." DEN HAAG (ANP) - Mevrouw J. J. van Gent de Ridder uit Den Haag heeft besloten haar benoeming tot lid van de Eerste Kamer te aanvaarden. Zij volgt, als lid van de KVP- fractie, N. F. A. Vugts op, die wegens gezondheidsredenen heeft moeten bedanken. Tjerk Verma ning in een van| zijn bezweren de pogingen president mr. Fliek (geheel rechts) te over tuigen van de echtheid van zijn vondsten. Links verdedi ger mr. Doorn bos. verklaren rulle glans. Op enkele plaat sen, op onverklaarbare krasjes en op een rode verkleuring van de gele vuur steen van de leemdijk-bijl, die zijns inziens alleen heeft kunnen ontstaan door krachtig drukken tegen een co- rund-schijf. „Wij hebben er geen logi sche verklaring voor kunnen vinden, anders dan dat ze tegen een slijpsteen zijn gehouden. En aangezien men die toen nog niet had, moet dat recent gebeurd zijn." Verdediger mr. G. M. Doornbos greep gretig het feit aan dat dr. Groeneveld geen geoloog, maar een chemicus is, dat in het laboratorium geen aandacht is besteed aan de bij Drente aanslui tende vindplaatsen in Duitsland en dat er niet getracht is de natuurlijke „martelgang" van de stenen na te bootsen. Bovendien heette het onder zoek „gestuurd in de richting van het rapport van Stapert". Vermaning zelf nam de verdediger ten slotte het heft uit handen. Hij wist beter over welke feiten er gesproken werd, en stelde tegenover de theorie van dr. Groeneveld steeds een alterna tieve mogelijkheid. Om dan uit te komen op een stukje van de theorie over de kampen van de mammoetja gers. Hij zei het niet sportief te vinden dat dr. Groeneveld hem tijdens het' onderzoek nooit gehoord had. Maar toen mr. Fliek hem erop attendeerde dat daar alle wettelijke mogelijkheden voor waren geweest, verontschuldigde hij zich. .Het spijt me dat ik u voorba- rig heb aangevallen. Ik maak daar* mijn excuses voor. Maar die stenen zijn echt en dat blijven ze zolang ik leef'.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9