Restaurateur Joop van Es geeft oude vechtjassen glans terug Leids zaalvoetbal team bij vlagen briljant DONAR EENVOUDIG LANGS PUNCH Koudekerk ,,te sterk" WONDERLIJK ;K| HOE KLEIN DE MENSEN VROEGER WAREN 'INSCHRIJFFORMULIER IMISS VERKIEZING |ALKEMADE 1977 Verhoging bijdrage donateurs van „De Bollenstreek" STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het liefst praat Joop P. van Es met de benen bengelend langs de kleermakerstafel. Dat is in een houten gebouwtje opzij van het Legermuseum bij de Leidse Plesmanlaan. Sinds acht maanden is hij hier bezig om van oud iets nieuws te maken en het toch oud te laten. Uniformen. Militaire kleding stukken vanaf het midden der 18e eeuw tot en met de sombere pakken uit de laatste wereldoorlog. Van Es is een restaurerend artiest die geen naaimachine zal aanraken, want wat onder zijn handen vandaan komt was een eeuw of twee geleden het zuiverste handwerk en dat zal het blijven. „Met „alsof" schieten we in het Legermuseum niet op. Wat de mensen hier zien is authentiek en als het per se nagemaakt is staat het er bij: replica. Want vooral uit de Napoleontische jaren is zowat niets meer over dat is allemaal „verbruikt, verdwenen, opge schoten" of tot op de draad versleten want er ging menig oorlogje overheen". Bijna 40 jaar heeft Van Es in Den Haag als kleermaker ge werkt bij een dure zaak voor dure mensen. „Daar maakte ik colberts, rokkostuums, jac quetten. uniformen ook. voor de mannelijke leden van het Koninklijk Huis. Ik werkte ook voor Aschwin, voor Karei Hugo en prins Claus. Het uni formen maken zit er wel in bij mij, hoewel ikzelf nooit in dienst ben geweest. Bij het Legermuseum ben ik restaur a - t ir, het herstellen van oude uniformen is m'n hoofdwerk. Authentieke spullen, meneer, zoals die blauwe wapenrok die achter u hangt, van.de Garde Zwitsers, die rond 1768 ge huurd waren door de Staten. De stof slijt niet verder, maar vergt wel onderhoud. Op het moment is een expositie van echte oude uniformen in de maak. Daar werk iR naartoe." Aan een roe hangen in plastic hoezen de kleren van oude soldaten en officieren die er zelf allang niet meer zijn: de kapotjas uit de dagen dat Na poleon Europa nog onveilig maakte, de rijbroek met leer van een lancier, het jasje van een moedige en enthousiaste Leidse student die als Leids jagertje met doodsverachting de Belgen te lijf is gegaan in de Tiendaagse Veldtocht. Op dat jasje de „wings" versterkte schouderstukken om de sabel slagen op te vangen, voorlo pers van de nog bestaande epauletten. „Dan heb ik hier een mooi exemplaar, een oude grenadier, die het ook erg goed doet met die witte slob kousen en witte uitgaans- broek. En dit is onze sappeur, ook zo van rond 1820; dat was de man die met de bijl stad spoorten openramde en verder de militaire klusjesman speel de. Met een wit linnen werk- schort. Om het bloed op te vangen? Weet ik veel...." „Ik ben nu zo'n veertien dagen intensief bezig met die Zwit ser. zal ik maar zeggen. Het jasje ging eerst in het bad met een speciale zeepbehandeling. Het water was zwart. Het jasje heeft een jaar in de kasteel gracht van Doorwerth gelegen, daar hadden de Duitsers de oude uniformen (het Legermu seum was in die tijd in Door werth gevestigd) ingegooid. Ontzettend, wat was die jas vuil. Na het reinigen heb ik de jas totaal uit elkaar gehaald, tot en met de gele lissen. Het was alles erg fijn met de hand genaaid en zo komt-ie ook weer terug. Ik heb grote be wondering voor dat oude vak manschap. Het moet wel in hevige mate kinderarbeid zijn geweest, dat uniformen naaien, want het was bijzon der arbeidsintensief en ze kre- g n er maar een paar gulden voor. Erg spaarzaam waren ze ook vroeger, met de stof en allemaal aaneengenaaid met hetzelfde linnen garen." Met Van Es ben ik er van overtuigd dat de mensen van een dikke eeuw geleden wel erg kleine mensen moeten zijn geweest. Neem nou die Zwit serse jas, fletsblauw gewor den, met rode uitmonstering. Vandaag kan daar niet eens een knaap van 16 in. Nee, die pronkende, marcherende en soms vechtende soldaten wa ren kleine magere mannetjes die op een eenvoudig en eento nig voedselpakket moesten le ven. Om maar niet eens te denken aan die scharminkels van middeleeuwse riddertjes die op grote knollen. Dat moet helemaal geen gezicht zijn ge weest. Onder het werk kan Van Es daar aan denken, ter wijl hij met kapotte, versleten goed weer wat netter stopt om iet er wat acceptabeler te doen uitzien voor de komende expositie. „Ik heb er erg veel werk aan. Tot nu toe is die Zwitser m'n bewerkelijkste stuk, maar ik doe het met ontzettend veel plezier, het is gewoon fijn werk. Dat wordt straks een pronkstukje op de tentoonstelling, in een aparte vitrine en op een mooie buste zonder kopje erop. We gaan helemaal de aandacht op dit handwerk richten. Maar nog maals: wat voor musketiertje moet dit zijn geweest. Onge looflijk. Zelfs die officieren waren tengere mannekes. Ze bleven iel en werden niet Waarlijk, Joop van Es geniet ervan en wijst op foefjes van 19e eeuwse kleermakers die uit zuinigheid zo min mogelijk stof gebruikten „kijk ziet u die stoppen, die heeft de man waarschijnlijk zelf gedaan. Of z'n vrouw of z'n scharreltje. In wollen draadjes van afwijken de kleur. Gek hè? paars, in een bruine stof." De motten- gaatjes in de Zwitser zijn door Van Es mooi weggewerkt; de grenadier had maar liefst 70 mottengaatjes dat was veel er ger. „Ze hadden in die tijd wel veel gevoel voor kleuren. Met de combinatie van kleuren wisten ze wel raad, zoals bij een manchettenomslag in een groene waas op een zwarte achtergrond." Restaurateur Van Es kan zich verstellend en herstellend uit leven, in de schaduw van het Legermuseum, dat Mars als patroon heeft en van kanonge bulder lieflijke muziek maakt. Niet omdat het zo mooi is, maar omdat het bij het mens dom hoort. „We hebben hier een prachtige collectie oude uniformen. Daar mogen we trots en zuinig op zijn", zegt Van Es, terwijl hij de Zwitser behoedzaam weghangt. De garde-Zwitser schiet op, nog een dag of vijf en dan wacht-ie op de expositie. Als opgeknap te oude glorie. En helemaal echt gebleven. Straks staat Van Es weer een generaal uit '40—'45 aan te kleden, ter af wisseling. Kees Braat modelleur van* het Legermuseum, heeft zich met de grootste moeite gewrongen in de tuniek van een artillerie-officier anno 1830 Hij heeft een „kaderhoofd" daarom mocht hij op de foto. Hij staat uiterst links. Van Es passend aan de gevorderde Zwitser kon het artillerie-jasje niet aan. ook al omdat „die mensen verwaande kwasten waren met gewatteerde jasjes om de borstkast zo voordelig mogelijk te doen uitkomen." Vrij magere Kees stikte bijna in de kraag. Rechts een toestand in de Napoleontische kapotjas, die volgens restaurateur Van Es uit een monnikspij gemaakt moet zijn. Op 19 februari Cultureel Centrum. Nieuwe Wete ring. Naam: - Plaats: Hobby's: Maten: I Inzendingen vóór 7 februari naar: P. Heemskerk, Spoorstraat 72, R'veen IP. Wever, Kerkstraat 31, Oude Wetering Voorverkiezing vrijdag 11 februari 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Nieuwe Wetering. I Coctailkleding verplicht. (gel (gehuwd/ongehuwd) Van onze sportredactie LISSE Het Leids zaalvoet balteam heeft gisteravond in de Lisser THB-hal laten zien hoe aantrekkelijk dat zaal voetbal wel kan zijn. In nau we samenwerking met de Goudse selectie overigens, slaagde „Leiden" er in een bij vlagen briljante show op de vloer te leggen. Een demon stratiepartij die uiteindelijk een 8—6 zege voor de in Gody- la-shirts gestoken Leidse se lectie opleverde. Enige minpunt in deze aan trekkelijke strijd was het uit vallen van doelman Wim van Harskamp, vijf minuten voor tijci. Onbesuisd aanvallen van Bert Graafland bracht Van Harskamp een gekwetste neus; Koos van Weerlee, als speler wat door de mand val-, lend nam zijn plaats in het doel over. Jan van Duyn en Pim van der Meer eisten gisteravond de. twee hoofdrollen op. Het nu al illustere Zwaanvogels-duo met Van Harskamp geselec teerd voor West II kwam regelmatig tot grandioze com binaties en scoorde ook zes van de acht treffers. Leiden werd overigens wel eerst op achterstand gezet. Een te korte pass van Van Duyn werd door Jan van Rijn opgepikt: 0—1. De gelijkmaker lag evenwel al spoedig achter doelman Hans de Gruyl. Van Duyn passte en Pim van der Meer hakte raak... Van Duyn knalde ver volgens 2—1 hard en hoog iri, voordat Gouda het origineel spelende Leidse zevental nog eenmaal op de noodzaak van straf verdedigen wees. Wim Bron en Graafland doelpunt ten. Pim van der Meer, Van Duyn en Henk Spies bogen die score nog voor rust om naar 5—3; Graafland scoorde even eens nog voor de doelwisseling 54. De tweede helft bleek minder sensationeel. De Leidse voor sprong kwam niet meer in ge vaar, zeker niet nadat Pim van der Meer doelman De Gruyl nog tweemaal had gepasseerd. Graafland, Gert Zwaan en Gouwenaar Bonefaas bepaal den de eindstand vervolgens op 8—6. (Van onze sportredactie) LISSE De minimum-donateursbijdrage van donateurs van Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" is verhoogd tot twintig gulden voor nieuwe, en 12,50 gulden voor bestaande donateurs. Dit besluit werd genomen tijdens de deze week gehouden 26ste jaarvergadering van de vereniging in het Verenigingsgebouw aan de Beekbrug. Het bestuur van de renvereniging onderging een wijziging: De heer Stavleu trad af en tot nieuwe bestuursleden werden de heren P. de Koning en W. van Houten gekozen. Tijdens de vergadering werden de prestaties van Steekers, die tijdens het afgelopen week einde 35ste werd bij de wereldkampioenschappen nog eens extra in het zonnetje gezet. De heer Van Kesteren deelde mee dat Cor Overvest in het klassement van de landelijke kilometercompetitie als tweede is geëindigd. De heer Over vest reed maar liefst 23.075 kilometer. LEIDEN In de promotieklasse heren was er het afgelopen weekeinde geen enkele verrassende uitslag te melden. Koploper Donar behaalde een 31 over winning op het Delftse Punch, terwijl het als tweede g moteerde Leython eveneens een 3—1 zege boekte en wel in de thuiswedstrijd tegen DVC. Rodelan taarndrager Leython-2 leed een 3—1 nederlaag tegen Be Fair. Donar had een zwakke start tegen het bezoekende Punch. Maar nadat de eerste set met 0—15 verloren was gegaan, ging de Leidse ploeg beter draaien en werd Punch alsnog via de setstanden 15—9, 15—12 en 15—13 naar een 3—1 nederlaag gespeeld. Leython speelde een zwakke partij volleybal in de thuiswedstrijd tegen DVC. Dat het uiteindelijk toch 3—1 voor Leython werd was tekenend voor de zwakte van DVC. De einduitslag kwam tot stand via de setstanden 7—15,15—5,154 en 1614. Het op de onderste plaats bivakkerende Leython-2 heeft het niet kunnen bolwerken tegen Be Fair. Leython had een slechte start en werd al snel op een 2—0 achterstand gezet De Leidse. kwam echter uitstekend terug. De derde periode werd met 2—15 binnengesleept, waarna Leython in de vierde set bij wist te blijven tot 13—13. Twee onnozele fouten deden Leython tenslotte de das om. Be Fair sloot de set en daarmee de wedstrijd met 15—13 winnend af. De stand in de promotieklasse heren is nu: 1 Donar 15—41 2 Leython 15-35 3 LUSV 15—34. Bij de dames had Leython-3 geen enkel probleem met het laaggeplaatste Skania. De Delftse ploeg had zoveel moeite met de service van de Leidse dames, dat het binnen een uur via de setstanden 15—10,15—7 en 154 naar een 3—0 nederlaag werd gespeeld. Haak Novo-2 is opnieuw niet tot winst kunnen ko men. In Gouda werd kansloos met 3—0 verloren van het als tweede geklasseerde Jodan Boys. De stand in de promotieklasse dames is: 1 AV40 1543, 2 Jodan B 15—40, 3 DOS 15-35, 4 Leython-3 15-25, 5 LUSV 14—22. In de eerste klasse heren moest koploper Gemini Kangeroes een punt afstaan aan het bezoekende Leski W. Gemini kwam niet verder dan een 2—2 gelijkspel. LUSV zegevierde moeiteloos met 3—0 over Leski W-2, terwijl Gemini Kangeroes-4 een verrassen de 1—3 nederlaag leed tegen het in de onderste regionen verkerende S'70. Bij de dames wist Oegstgeest koploper Gemini Kan- geroes-3 op een 2—2 gelijkspel te houden. Zowel DAC-1 als DAC-2 behaalden een overwinning. DAC-1 won met 3-0 van Leython-4, terwijl DAC-2 met dezelf de cijfers de baas bleef over het zwakke Haak Novo-3. LEIDEN Het is opvallend, dat elke derde klasse geheel beheerst wordt door één, hooguit twee teams. Vooral' Koudekerk (3C) is veel te sterk voor de overige tiental len. Maar ook Lisse II (3A) en Roelofarendsveen (3B), beide nog ongeslagen, vertolken een hoofdrol. Lisse II nam in de vierde ron de eindelijk de leiding over van het onverwacht leidende Leithen II. Leithen II maakte een halve misstap tegen de middenmoter LSG V: 5—5. Lisse II profiteerde hiervan met een zwaar bevochten 64 overwinning op het bijna on- deraanstaande Sassenheim II. Leiderdorp III, dat de vorige- ronde verloor tegen Lisse II. bic f in de achtervolging met een ondubbelzinnige 8 1/2—1 1/2 zege op Valkenburg. De onbelangrijke wedstrijd Noordwijk III—Katwijk II eindigde in een* verrassend groot succes voor Katwijk: 1 1/2-8 1/2. Alleen Noordwijk II kan het in de derde klasse B Roelofa rendsveen nog moeilijk ma ken. Roelofarendsveen hakte er weer lustig op los tegen Leiderdorp II 7 1/2—2 1/2. Ook Noordwijk II overtuigde tegen VTL II, toch niet de eerste de beste: 6 1/2—3 1/2. Leithen maakte nog iets goed tegen Philidor VIII. De .favo riet van het eerste uur ging er .met 8 1/2 bordpunt van door. Koudekerk II was hier vrij. Het is ondertussen wel duide lijk geworden, dat Koudekerk de nieuwe kampioen van de derde klasse C gaat worden. Na eerst alle concurrenten ge pakt te hebben, werd er nu geen spaander heel gelaten van Leithen III: 9 1/2-1/2. Het gevecht om de tweede plaats gaat tussen Voorschoten III, 7—3 winst tegen Alphen IV, en Bodegraven II 5 1/2—4 1/2, te gen Leimuiden. Van weinig belang was Aarlanderveen Boskoop II: 5 1/2—4 1/2. De standen zijn 3e klasse A: 1. Lisse II 4 - 8 - 26; 2. Leithen II 4 - 7 - 25: 3. Leiderdorp III 4 - 6 - 28 1/2; 4. LSG V 4 - 5 - 21 1/2; 5. Katwijk II 4 - 4 - 24; 6. Noord wijk III 4 - 2 - 15; 7. Sassenheim' 11^ 4 - 0 - 12; 8. Valkenburg 4 - 0 3e klasse B 1. Roelofarendsveen 4 - 8 - 29 1/2; 2. Noordwijk II 3 - 5 - 20; 3. Leithen 4-5-25 1/2; 4. VTL II 4 - 4 - 20; 5. Leiderdorp II 3 - 1 - 12; 6. Koudekerk II 3 - 1 - 9; 7. Philidor VIII 3 - 0 4. 3e klasse C: 1. Koudekerk 4 - 8 - 32 1/2; 2. Voorschoten III 4 - 6 - 26; 3. Bodegraven II 4 - 6 - 23; 4. Alphen IV 4 - 4 - 18 1/2; Aarlander veen 4 - 4 - 17; 6. Boskoop II 4 -2-18 1/2; 7. Leimuiden 4 - 2 - 16; 8. Leithen III 4 - 0 - 8 1/2. Glasbergen de Best en FC Faase in finale (Van onze sportredactie) NOORDWIJK FC Faase en Glasbergen de Best gaan op 23 februari uitmaken welke vereniging de Northgo-Cup gaat overnemen van bekerhouder Beach Club. Het Noordwijkse Faase versloeg Oud-Feyenoord in een steriel duel met 1-0, terwijl de Rijnsburgse acht hoofdklasser BMW Van der Plas uit Katwijk met 4-2 terugwees. Faase, met Albert Spaanderman, maar zonder Sjoerd Boot, speelde een behoudend spelletje tegen Oud-Feyenoord. Met vier man verdedigend, gokten de Noordwijkers op een succesvolle counter. Een braak die in de dertiende minuut kwam. Gerard van Rijn speelde Jan Vieveen aan. Vieveen draaide knap om Eddie Pieters Graafland en doelpuntte beheerst De beste kans tot op dat moment was echter wel voor de Rotterdammers geweest. In de zestiende minuut van de eerste helft mocht „good-old" Frans Bouwmeester vanaf de strafschopstip raakschieten. Het befaamde linkerbeen faalde evenwel Cor Vreugenhil was de grote man van het Rijnsburgse Glasbergen de Best. De voor Rijnburgse Boys spelende Vreugdenhil brak al in de vijfde minuut de score ook open. Floor Schaap had geen kans op zijn inzet; 1-0. BMW Van der Plas - zonder Gert Zwaan spelend - moest daarna een tweede goal incasseren (van Will Groenendijk) voordat Sis- Thu Pan kon tegenscoren. Groenendijk en Louens Mouter brachten vervolgens de 3-2 ruststand op het bord. De beslis sing viel halverwege de tweede helft Vreugdenhil zette Piet Haasnoot in positie: 4-2. Prestatie loop Warmunda WARMOND - De voetbal vereniging Warmunda or ganiseert op drie achter eenvolgende zondagen een trun-prestaüeloop over 3, 5 en 7 kilometer. De wedstrij den worden gehouden tij dens voetballoze zondagen. Als de voetbalwedstrijden van zondag 6 februari wor den afgelast dan wordt de eerste trim-prestatieloop gehouden. Indien dit niet het geval is, heeft de eerste loop plaats op de eerstko mende voetballoze zondag. Het inschrijfgeld bedraagt voor jongeren van 12 tot en met 17 jaar twee gulden en boven de 18 drie gulden en vijftig cent. Inschrijven is mogelijk vanaf heden bij de sigarenmagazijnen in Warmond.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5