1 Parijs ruilde Aboe Daoed voor Claustres j cleMelkt^. LID BIJBELCOMMISSIE DIENT ONTSLAG IN brieven lezers Steun gemeenschap nodig bij dalend leerlingental op katholieke scholen Egyptisch kabinet gewijzigd CARTER ONTVANGT SOVJET AMBASSADEUR Giscard in gesprek met 60 gewone Fransen Magere yoghurt hele liter piek GeUigt/m zaterdag 5 februari n: VW roept K70 terug PRIOR VAN TAIZÉ EN MOEDER TERESA DOEN OPROEP TOT VERZOENING uENSDAG 2 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURAN PAGINA 7 BUITENLAND Van onze correspondent PARIJS Franse regeringskringen hebben laten doorschemeren dat Frankrijk enkele weken gele den de Palestijnse terroristische leider Aboe Daoed, betrokken bij het bloedbad in Miinchen in 1972, heeft laten gaan om Frangoise Claustre en haar man Pierre uit handen van rebellen in Tsjaad te krijgen. De Libische president kolonel Gadaffi, een van de beschermers van het Pales tijnse Bevrijdingsfront, en de man die bemiddel de bij het vrijlaten van het echtpaar Claustre, zou gedreigd hebben, zich niet langer in te zetten voor de Fransen indien Parijs Aboe Daoed zou uitleveren aan Duitsland of in hechtenis zou houden. Frangoise Claustre en haar man zijn gisteravond met een speciaal door president Giscard d'Estaing beschikbaar gesteld vliegtuig in Toulouse aangeko men. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht voor een grondig medisch onderzoek. Voor het echtpaar gisteren uit de Libische stad Tripoli vertrok heeft mevrouw Claustre, die 33 maanden gevangen zat bij de rebellen in Tsjaad, de Libische regering bedankt voor haar aandeel in de vrijlating, en voor de gastvrijheid die zij en haar man in Libië hadden ondervonden. Op 21 april 1974 hadden leden van het rebellenle ger Frolinat mevrouw Claustre en twee andere Europeanen gegrepen in de Bardai oase die niet ver van de Libische grens ligt. De vrouw van een van de Europeanen werd daarbij gedood. De ontvoerders namen de overlevenden mee naar de woeste Tiberti-woestijn en eisten 12 miljoen gulden plus het vrijlaten van politieke gevangen door de gerering van Tsjaad en het publiceren van een manifest. Enige maanden later werd een Franse bemiddelaar gedood door de rebellen. Voor een Europeaan werd losgeld betaald zodat hij vrij kwam, een tweede kon ontsnappen. Hierna werd Pierre Claustre gegrepen en gevangen gezet. Fran krijk betaalde het Frolinat ruim 2,5 miljoen gulden in baar geld maar het echtpaar Claustre werd niet losgelaten. CAIRO (Upi) De Egyptische premier Mamdoech Salem heeft gisteren zijn 32 man sterke ka binet gewijzigd. Onder meer heeft Salem minister van bin nenlandse zaken Spajed Fachmi ontslagen en zal hij in de toe komst zelf deze funktie bekle- Behalve Fachmi zijn ook de mi nisters van sociale zaken, van informatie en cultuur en van toerisme en de burgerlucht- Fachmy, een politie-officier, was pas sinds 1975 minister van binnenlandse zaken. De veilig heidstroepen, die onder zijn be vel stonden, werden na de re cente onlusten ernstig bekriti seerd omdat zij niet vooraf erin geslaagd waren het uitbreken van rellen te voorkomen. ,,Anti-Iraanse samenzwering" door Amnesty TEHERAN, (DPA) Het geven van toestemming voor een anti- Iraanse samenzwering in Am sterdam is niet in overeenstem ming met de vriendschappelij ke betrekkingen tussen Neder land en Iran, zo heeft het Iraan- se parlementslid Hassan Sadr verklaard. Hij doelt hiermee op de conferentie van Amnesty In ternational, die hij een flagran te schending van de internatio nale gedragsregels en een in menging in de binnenlandse aangelegenheden van Iran noemt. Amnesty wijdt de confe rentie aan de gevangenen in Overigens zijn maandag in Iran 66 mensen vrijgelaten, op voor waarde dat zij verklaren zich niet meer met terreurdaden be zig te houden. Eerder deze maand waren 58 mensen vrijge laten. Nederland heeft nog niets ver nomen van een officieel protest van Iraanse autoriteiten tegen de conferentie van Amnesty, die volgens dreigementen uit Iran gevolgd zou worden door een boycot van Nederlandse pro- dukten. Terug van bliksembezoek De Amerikaanse vice-president Mondate keerde giste ren, na een bliksembezoek van tien dagen aan enkele Europese- en Aziatische landen, terug in Washington. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door zijn echtge note en president Carter. WASHINGTON (Reuter) President Carter heeft de Russische ambassadeur in Washington, Anatoly'Dobrinin, gisteren verteld dat hij de zaak van de mensenrechten is toegedaan. Daarbij, aldus de president, zal hij ook niet terugschikken voor kritiek op de behandeling die Sovjet-dissident Andrej Sacharov te verduren heeft. Niettemin, verzekerder Carter de ambassadeur, mag de verkla ring ten gunste van Sacharov, vorige week afgelegd door de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, niet worden opgevat als een aanval op de Sovjet-autoriteiten. (Deze verklaring, gedaan zonder me deweten van Carter en minister Vance, ontlokte woedende reac ties aan Moskou. Dobrinin had een protest ingediend wegens „inmenging in de Russische bin nenlandse politiek"). Carters gesprek had plaats op het Witte Huis en duurde een klein uur. Eveneens ter sprake kwamen de stagnerende bilate rale wapenbesprekingen (Salt-2) en andere punten in de Ameri kaans-Russische betrekkingen. Brazilië schort kernakkoord niet op BRASILIA (AFP) - De Brazi liaanse regering heeft het ver zoek van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance om het kernak koord met West-Duitsland op te schorten, afgewezen. Na een dag van intensief over leg, waaronder een gesprek van twee uur van president Geisel met zijn minister van buiten landse zaken Antonio Azeredo da Silveira, deelde een officiële woordvoerder mee, dat Brazilië geen mogelijkheid ziet om de uitvoering van het in juni 1975 met de Bondsrepubliek gesloten atoomakkoord op te schorten. Het akkoord, voorziet in de le vering van acht kerncentrales, verrijkingscentrales en fabrie ken voor de verwerking van kernafval. Washington vreest dat dit Brazilië in staat stelt kernbommen te maken. Brazilië wil de centrales openstellen voor internationale controle. Boekovski niet naar Leiden Zurich De verbannen Russi sche dissident Vladimir Boe kovski gaat deze herfst niet in Leiden biologie studeren maar aan de universiteit van het En gelse Cambridge, zo is in Zürich meegedeeld. Boekovski had eerder een aan bod gekregen om zijn indertijd in Moskou begonnen studie in Leiden voort te zetten. Hij slaat dit aanbod echter af omdat de enige vreemde taal die hij kent het Engels is. ,De 34-jarige Rus die in het be gin van de jaren zestig van de Moskouse universiteit werd ver wijderd, heeft een beurs in Cambridge gekregen. Op 18 de cember kwam hij met enkele familieleden, onder wie zijn moeder, in Zwitserland aan, na dat de Russen hem hadden uit gewisseld tegen de Chileense communistische leider Luis Cor- valen die in zijn land gevangen zat. Rhodesië doet beroep op Botswana SALISBURY (AP) - Rhodesië heeft een beroep op Botswana gedaan de 400 schoolkinderen en vijf onderwijzers die werden ontvoerd door zwarte nationa listische guerillero's terug te zenden. De ontvoering had plaats zondagnacht in een school. De ontvoerden werden over de grens gevoerd onder bedreiging van vuurwapens. De Rhodesische minister van buitenlandse zaken Pieter van der Bijl zei dat de blanke min derheidsregering niet van plan is een formeel protest in te die nen bij Botswana maar liever een openlijk beroep op dat land doet. Veiligheidsautoriteiten in Salis bury zeggen, dat tussen de vier en zes guerillastrijders de stu denten, tussen de 13 en 19 jaar oud, wegvoerden, over de grens met Botswana met de bedoeling ze te gebruiken als recruten voor de Zapu-beweging van Jos hua Nkomo. PARIJS (AFP-Upi) - President Valery Gis card d'Estaing van Frankrijk rekent erop dat hij zijn ambtstermijn normaal, dus tot 1981, kan volmaken. Hij zei dat dinsdagavond in een door de tv uitgezonden gesprek met 60 „gewo ne" Franse burgers, een dwarsdoorsnee vaH de bevolking. Het gesprek vond plaats op het Elysée. Gis- cards gesprekspartners waren volgens deze ver deelsleutel gekozen: twintig aanhangers van de huidige regeringscombinatie, 22 aanhangers van de verbonden linkse oppositie (onder wie 8 communisten) en 18 mensen zonder uitgespro ken politieke voorkeur. „Ik betreur dat de linkse oppositie zich met handen en voeten heeft vastgeketend aan haar gemeenschappelijke programma", zei de presi dent. Hij beschouwt dat program als een „cata logus van achterhaalde maatschappelijke doel stellingen, die, mochten ze worden gerealiseerd, de Franse economie zouden ontwrichten en verlammen". De president achtte de kandidatuur voor het Parijse burgemeesterschap van gaullisten-chef Chirac geen reëel gevaar voor zijn regerings combinatie. Hij betreurde wel dat Chirac had geweigerd zijn plannen te bespreken met pre mier Barre. „Frankrijk", zo gaf Giscard in de discussie toe, „is geen model van sociale recht vaardigheid". Hij wees er echter op dat de koopkracht voor alle werknemers gezamenlijk de afgelopen paar jaar is gestegen. Zware brand in FN-fabrieken HERSTAL (AP) Een zware brand heeft gisteravond een deel van de belgische wapenfa briek FN (Fabrique National) in Herstal in de as gelegd en de geschatte schade bedraagt (omgerekend) 32 miljoen dollar, aldus is namens de maatschap pij meegedeeld. De FN maakt onder meer stan daardgeweren voor een aantal leden van de NAVO, machine geweren voor vliegtuigen van westerse luchtmacht en mótoren voor de F-16 jager van General Dynamics. In het gedeelte waar de brand had gewoed werden onderdelen van het NAVO-geweer vervaar digd. 'f! I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Clubhuis Mijn reactie op het artikel in de krant over het clubhuis aan de Badhuisweg in Scheveningen: schande. Dat zoiets in deze tijd nog voorkomt. Het in onverant woordelijk dat er nog mensen zitten in zo'n slooppand. Brand gevaarlijk, schandalig. Luizen, exceem, kakkerlakken, vlooien. Arme kinderen. Daar moet de gemeente iets aan doen. Zo gauw mogelijk. Voorburg. Mevr. M. Knijnenburg ADVERTENTIE CITROËN A MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f6.999,- Oom Agent was vaak ziek., en dokter NAPELS (UPI) - Fedele Amante had een droom.... arts worden. Maar om te stu deren had hij een baantje nodig. Daarom nam hij in 1956 dienst bij de Napoli- taanse politie. Na 12 jaar avondstudie haalde Fedele zijn bul en opende hij een huisartsenpraktijk in een dorp vlakbij Napels. Fedele nam echter nooit ont slag als politieagent en bleef zijn salarischeques ontvan gen en innen. Af en toe klop te de dokter nog wel eend een straatdienstje, maar hij was wel vaak „ziek" ge middeld 200 dagen per jaar. Uiteindelijk liep de zaak voor Fedele toch spaak. Ge meentesecretaris Antinolfi van Napels laat nu officieel uitzoeken waarom niemand het enorme verzuim van agent „Dottore" Amante eer der in de gaten heeft gekre gen. WOLFSBURG-LEUSDEN (ANP) De Volkswagenfa briek in Wolfsburg heeft beslo ten 180.000 personenauto's van het type K 70 gebouwd tus sen 1971 en 1973 naar de dealer terug te roepen. De eige naars van deze auto's zijn door de betrokken importeurs uitge nodigd ter controle van de wiellagerhuizen naar de dealer Tot deze maatregel heeft de fa- te gaan. Mocht een reparatie briek besloten omdat in Zweden moeten worden uitgevoerd, dan op de wiellagerhuizen van deze zal dat gratis geschieden. automobielen sporen van corro sie zijn aangetroffen. De fabriek noemt als oorzaak van de gecor- rodeerde lichtmetalen wiellager huizen de inwerking van agres sieve gladheidbestrijdingsmid delen. In Nederland gaat het volgens de importeur in Leudsen (Pon's automobielhandel) om circa 7.000 automobielen. Wanneer het aantal leerlingen op de katholieke bijzondere scholen blijft dalen, dan zal een beroep op de katholieke gemeenschap moeten worden gedaan voor de financiering steeds, maar zal spoedig ook hier een daling geconstateerd roals het Centraal Bureau yan ongeveer twintigduizend v00r het Katholiek Onderwijs, leerlingen. Het aantal leerlin- het hoger Katechetisch Insti- gen bij het voortgezet kath- tuut en het Katholiek Pedago- oiiek onderwijs stijgt nog gisch Centrum, de bisschoppe- van het georganiseerde kath olieke onderwijs. Aldus de Nederlandse Kath olieke Schoolraad in zijn in „Het Schoolbestuur" gepubli ceerde toelichting op het fi nancieringsplan katholiek on derwijs voor het jaar 1977. Tot dusver worden de organi saties van het katholieke on derwijs gefinancierd uit de bij dragen van de katholieke schoolbesturen. Deze bijdra gen worden geheven op basis van het aantal leerlingen. Omdat de bijdragen de nor male ontwikkeling doormaken en hoger worden alles wordt duurder en het aantal leerlingen vermindert, komt er een ogenblik, dat „de steeds terugkomende bijdrageverho- ging de financiële draagkracht van katholieke schoolbesturen te boven zou gaan", zo zegt de Katholieke Schoolraad. Op het ogenblik is er een dui delijke daling van het leerlin genbestand op de katholieke scholen voor kleuter- en basis onderwijs. Vorig jaar werd gaan dalen, wanneer de toe voer uit de basisscholen ver mindert. Op het ogenblik brengen de schoolbesturen van het kath oliek bijzonder onderwijs een kleine acht miljoen gulden op voor de diverse organisaties, ke. Ook in het eindrapport van de structuurcommissie van de Katholieke Schoolraad wordt uitgegaan van de mede-finan ciering door de katholieke ge meenschap. De verklaring van de congre gatie voor de geloofsleer, waarin de vrouw uitdrukke lijk uitgesloten blijft van het priesterambt, heeft geleid tot ontslagaanvrage uit de pause lijke bijbelcommissie door de bekende Canadese jezuiet Da vid Stanley. In een verklaring zegt pater Stanley, dat de pauselijke bij belcommissie unaniem van mening is, dat de bijbel geen argumenten biedt tegen de ■vijding van de vrouw. Met ;waalf tegen vijf stemmen sprak de bijbelcommissie zich uit vóór toelating van de vrouw tot het priesterambt. De pauselijke bijbelcommissie heeft deze aangelegenheid ten behoeve van de congregatie voor de geloofsleer bestu deerd. Het is volkomen duide lijk, aldus pater Stanley, dat de moeizame, geduldige, we tenschappelijke en eerlijke ar beid van de commissie onder tafel is geveegd om daar te worden vergeten. Het Vati- caan negeert zijn eigen des- VROUW IN HET AMBT De ex-Mexicaanse filmacteur, pater Humberto Almazan, die in 1966 tot priester werd ge wijd, zal de hoofdrol vertol ken in een film over het leven van pater Damiaan de Veus- ter, die binnenkort in Honolu lu wordt opgenomen. Pater Damiaan werd in 1840 in Bel gië geboren. Hij verzorgde ja renlang de melaatsen op het eiland Molokai (Hawai). Hij werd zelf het slachtoffer van deze ziekte en overleed in 1888. Een deel van de op brengst van de film zal wor den bestemd voor de behande ling van melaatsen. In Islamabad, de hoofdstad van Pakistan, wordt momen teel de grootste moskee ter KORTE METTEN wereld gebouwd. Saoedi—Ara- bië neemt de bouwkosten van 62,5 miljoen gulden voor zijn rekening. De moskee wordt dan ook genoemd naar koning Feisal. Hij moet in 1979 af zijn en zal dan aan 122.000 gelovi gen plaats bieden, 22.000 over dekt en honderdduizend bui ten. De vier minaretten, naar Turks model, worden voorzien van liften en wenteltrappen. In Barcelona wordt een grote tentoonstelling van schilderij en, plastieken, beeldhouwwer ken en literaire werken inge richt ten gunste van pater Xi- rinachs, die al sinds novem ber 1975 dagelijks twaalf uur doorbrengt voor de Modelo- gevangenis in Barcelona. Hij wil daarmee, via gesprekken en gebed, een politieke alge mene amnestie bereiken en de terugkeer bevorderen van al len, die om politieke redenen zijn verbannen. Hij is al meer malen voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede, maar dit verzoek is steeds af gewezen „omdat het zonder meer de taak van de kerk en haar priesters is op te komen voor vrede en verzoening". Het archief, dat „Keston Colle ge" in het Engelse Kent in de afgelopen twintig jaar over het christendom in Oost-Europa heeft opgebouwd, wordt toe gankelijk voor universiteiten en kerken in de Verenigde Staten. Er komt een duplicaat archief aan de universiteit van Notre Dame in de staat India na. Het „Centrum voor de stu die van godsdienst en commu nisme" van Keston College is opgericht door dominee Mi chael Bourdeaux, die ook di recteur is. Het is een van de belangrijkste centra op dit ge bied in Europa. Het houdt zich bezig met de situatie van de kerken in Oost—Europa en de relaties tussen het communis me en godsdiensten in het al gemeen. de feministen in de Verenigde Staten, waar deze kwestie sterk speelt, die scherp hebben Zuster Margaret Ellen Trax- ■ler, lid van het bestuur der Vereniging van Vrouwelijke Religieuzen in de V.S., ver klaarde: „Wij staan op de drempel van een vernieuwd christendom en de wijding van de vrouw zal dat teweeg bren gen". Bisschop McAuliffe van Montana, voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor de vrouw in kerk en maatschappij, bevestigt, dat. de voorstanders van de vrouw in het ambt daarvoor zullen blijven vechten. Georgia Fuller, nationaal coör dinatrice van de sectie gods dienst van de feministische „Nu-groep", reageerde met de verklaring, dat de wijding van de vrouw tot het priesterschap een kwestie van gerechtigheid is. Zij verwacht, dat de r.-k. kerk uiterlijk 1983 tot de pries terwijding van de vrouw zal overgaan. Zij vindt dat een waardige twintigjarige herden king van het tweede Vaticaan se concilie. De religieuze Betty Carroll uit Washington, een bekend r.-k. feministe, vindt, dat de verkla ring van de congregatie voor de geloofsleer allerminst een definitieve uitspraak van het kerkelijk leergezag is. Het do cument is zelfs geen encycliek en ook encyclieken zijn soms vijf dagen na hun verschijning al weer vergeten, zo zegt zij. Zij betreurt het overigens dat binnen de r.-k. kerk zo weinig actie is voor de vrouw in het ambt. Zij verwacht wel, dat juist door de verklaring uit Rome de discussie opnieuw zal oplaaien. Moeder Teresa van Calcutta en Prior Roger Schutz van de oekumenische kloostergemeen schap te Taizé hebben de christenen opgeroe pen hun verdeeldheid te laten varen. De op roep, door beiden eind vorig jaar in Calcutta opgesteld, heeft de prior van Taizé gisteravond voorgelezen tijdens een jongerendienst in Zuri ch, in aanwezigheid van de r.k.-bisschop van St. Gallen en leden van de synode van de hervormde kerk van Zürich. In het licht van het lijden in de wereld, dat hen niet los laat, vinden zij dat de verdeeldheid van de christenen ondragelijk is geworden. „Zijn wij bereid de scheidingen die onder ons bestaan te laten varen en ons te bevrijden van de angst voor de anderen? Waar is het goed voor om bij ieder geschil zich af te vragen wie ongelijk had en wie gelijk?", aldus de oproep. Volgens beiden moeten we eerder het beste van onszelf bijdragen en het beste van de ander ontvangen. Zo is de r.k. kerk de kerk van de eucharistie, die doet leven vanuit de aanbidding van Christus' aanwezigheid, terwijl de protes tantse kerken meer de kerken van het Woord zijn, die steeds opnieuw getuigen van de kracht van het evangelie. De Orthodoxe kerken aldus de oproep werden er in de loop van de geschiedenis dikwijls toe gebracht tot de uiterste grenzen van de liefde te gaan. Moeder Teresa -is de stichteres van een gemeen schap van zusters, die zowel in India als elders onder de allerarmsten werken. Taizé is een internationale oekumenische gemeenschap, waarvan sinds acht jaar ook katholieken deel uitmaken. Eind vorig jaar heeft prior Schutz met een groep jongeren zes weken in de sloppen van Calcutta doorgebracht. Na afloop werd een oproep tot soberheid en solidariteit gericht aan „het volk van God".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7