Liefhebbers watersport richten vereniging op De Hummelburcht viert honderdjarig bestaan EINDE SLEPEND BOUWCONFLICT LISSE IN ZICHT Stichting wil „Dever" voor 45 mille C verfraaien Vragen aan G.S. over bouw Oranje Nassaulaan v PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 REGIO KLEUTERONDER WIJS IN WARMOND „De Hummelburcht" ging 100 jaar geleden in het pand Herenweg 79 van start. WARMOND - De R.K. kleu terschool In Warmond viert vrijdag 4 februari haar hon derdjarig bestaan. Een eeuw geleden werd de eerste zuster school geopend in de oude leegstaande, pastorie aan de Herenweg. Tijdens de vergadering van het kerkbestuur van 13 no vember 1875 werd voor het eerst de wens uitgesproken een zusterschool op te richten als naai- en bewaarschool. Men ging aan het werk. Er werd bij hogere kerkelijke in stanties toestemming ge vraagd, de pastorie werd ver bouwd en ingericht en de pas toor schreef verschillende con gregaties aan met het verzoek de jeugd in Warmond te on derrichten en te „bewaren". De Franciscanessen stemden tenslotte toe: voor iets meer dan honderd gulden per jaar per zuster en een aantal voor zieningen als gratis vuur en licht, huisvesting en verder gratis boengereed schappen zouden de zusters de leiding van de school op zich nemen. Dat hebben de zusters hon derd jaar lang volgehouden. Peuters van de „Hummelburcht' hebben zich reeds in feestkleding getooid voor het eeuwfeest. Rond de eeuwwisseling was het café „Lantaarntje" te koop. Na rijp beraad besloot het kerkbestuur tot aankoop over te gaan en dit gebouw (de tegenwoordige „Burcht") toe te voegen aan de school en het zusterhuis. Later werd daar ook de R.K. Lagere school in gehuisvest Als bewaarschool heeft de ,3urcht" tot 1968 dienst gedaan. De naam was toen Petrus DondersschooL Toen men de Herenweg over stak naar de moderne school met 4 lokalen werd de naam gewijzigd in „Hummelburcht". Verleden jaar werd een depen dance in gebruik genomen, grenzend aan de Leerhoeve. De kleuterschool is in die ja ren uiteraard enorm veran derd. Leermateriaal werd in de beginjaren van de bewaar school niet of nauwelijks aan geschaft. De kinderen werden er hoofdzakelijk „bewaard", 's Middags moesten de kinderen noodgedwongen een dutje doen, omdat anders de dag bijna niet om kwam. Zuster Arnolda zal menig Warmonder zich herinneren. Gedurende 40 jaar heeft zij de kleintjes van Warmond onder haar hoede gehad. Generaties Warmon- ders hebben bij haar „school gegaan".De Zusters die nu nog aan de Hummelburcht zijn verbonden hebben het wat royaler. Er zijn uiteraard en kele kleuterleidsters bijgeko men en de leermiddelen en spelmaterialen zijn zo geva rieerd en aantrekkelijk voor de kinderen dat er van mid dagdutjes geen sprake meer kan zijn. Het eeuwfeest wordt vrijdag gevierd met de kleu ters van de school. Als de dependance en de gemeen schapsruimte van de Leerhoe ve officieel in gebruik worden genomen zal er wat meer aan dacht aan het honderdjarig bestaan worden besteed. NOORDWIJK In hotel-restaurant „De Beurs wordt dinsdag 8 februari een verga dering belegd om te komen tot de oprich ting van een Vereniging van Watersportlief hebbers. Alle beoefenaars van de water sport uit Noordwijk en omgeving zijn wel kom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Initiatiefnemers zijn de Noordwijkse boten- bezitters Dick van Dee, Dirk Duijndam, Joop Huijbers en Klaas Huizinga. Zij menen dat zo'n vereniging van watersporters een grote kans heeft. In Noordwijk, Noordwij- kerhout, Voerhout, en andere buurgemeen ten wonen tezamen zeker meer dan honderd botebezitters, die met elkaar voor een sterke organisatie kunnen zorgen. Het doel is in de eerste plaats het leggen van contacten tussen de liefhebbers van de watersport. Men denkt verder aan allerlei jaarlijkse evenementen, zoals het maken van vaartrips met invalide kinderen, een gondel- vaart, ontdekkingstochten, en dergelijke. In verenigingsverband zullen voorts instructie- avonden worden gehouden en informatieve lezingen. Een ander programmapunt is het geven van lessen in het praktisch varen en het collectief inkopen van materialen, en dergelijke. Na de oprichting van de vereni ging ligt het in de bedoeling, dat zij zich zal aansluiten bij de Koninklijke Nederland se Bond van Watersportverenigingen. Voor de toekomst hebben de initiatiefne mers grootse plannen. Zo denkt men aan het stichten van een eigen jachthaven en een onderhoudsaccomodatie. Noordwijk ligt aan een net van binnenvaartwegen, die een goe de verbinding bieden met de plassen en andere watergebieden in de provincie. Een jachthaven zal naar hun mening zeker in een behoefte voorzien. Voor informatie kan men terecht bij de heren J. M. Huijbers, Henriëtte Roland Holststraat 20, telefoon 13415, of K. Huzinga, Marjoleinstraat 1, tele foon 14494. Ton voor handbalveld in Stomp wijk LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJK De Dorpsraad van Stompwijk zal morgenavond een beslissing nemen over een krediet van 100.000 gulden voor de aanleg van een verhard handbalveld in Stompwijk. Tijdens de bijeenkomst van de dorpsraad in de zaal van het café Van Geylswijk komt verder het schema van behandeling van het bestemmingsplan „Kern Stompwijk" aan de orde. Bij dit punt zal aangedrongen worden om spoed te betrachten bij in diening van het plan bij Provin ciale Staten. Na de hoorzitting van 24 februari is het niet on waarschijnlijk, dat arikel 19 toe gepast zal worden om meer vaart achter de plannen te zet ten. De dorpsraad zal zich ook buigen over de aanleg van een aantal tennisbanen. GEEN ABRI IN STOMPWIJK LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJK Een onderzoek van Streekvervoer Westnederland heeft uitgewezen dat dagelijks maar 15 20 personen bij de halte-Oosteinde, richting Lei den, instappen, wat onvoldoen de is voor een bijdrage van de helft van de kosten voor een abri. Een verzoek hiertoe, ver gezeld van een lijst met 32 handtekeningen, afkomstig voornamelijk van bewoners van het Oosteinde, was aan de gemeenteraad gericht. De Leidschendamse verkeers- commissie heeft plaatsing van een abri. mede in verband met precedenten voor soortgelijke gevallen, ontraden maar wel geadviseerd de kwestie in de Dorpsraad te bespreken. West nederland heeft meegedeeld dat tot betaling van de helft van de. kosten slechts wordt overge gaan als gemiddeld 40 passa giers per dag bij de halte instap pen. Voorzitter J. J. Meijer van de Dorpsraad deelt mee dat de kosten in totaal 4250 gulden be- ragen. LISSE/DEN HAAG Binnen twee of drie maan den lijkt er na vier jaar eindelijk een uitspraak te komen over een slepende kwestie tussen twee Lissenaren. De heer Robertas wil in het bestem mingsplan „Laan van Rijckevorsel" van de ge meente Lisse een vrijstaand pand bouwen, nabij de reeds bestaande woning van de heer Van der Poel. De heer Van der Poel heeft echter bezwaar aange tekend tegen de plannen van de heer Robertus, omdat hij onder meer meent dat het vrijstaande j huis van de heer Robertus het uitzicht vanuit zijn woning belemmert. Deze week werden beide Lisse naren gehoord door de Raad van State, adviesor gaan van de Kroon. Daarvoor is de zaak twee keer behandeld door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. De eerste keer besloot G.S., dat het pand van de heer Robertus verder van het huis van de heer Van der Poel gebouwd moest worden. Het bestemmingsplan werd gewijzigd, maar na wijzi ging diende de heer Van der Poel opnieuw een bezwaarschrift in bij G.S. Toen werd bepaald, dat de heer Robertus slechts een platte bungalow mocht bouwen. De heer Robertus was het niet eens met deze uitspraak en ging in beroep bij de Kroon. De Raad van State brengt binnenkort advies uit aan de Kroon, die daarna belist. LISSE De stichting De ver in Lisse beschikt momenteel over ruim 45.500,- voor restauratie van de eeuwenoude ruine. De restauratiewerkzaamheden vorderen gestaag. Na de „Deverdag" op 2 oktober loodslabben in plaats van de grond en puin. De buitenzijde acht zijn taak niet beëindigd van de muur is inmiddels ont graven voor de nodige restaura tie aan het metselwerk. Aan de ronde voorkant zijn de onder stukken van drie zware muren van het latere voorhuis blootge- komen, die nog goed intact zijn. Op twee plaatsen aan de buiten zijde van de muur zijn grote met de voltooiing van de restau ratie. Wanneer de restauratie gereed is, zal het bestuur ijveren voor de aanpassing van de om geving aan de aard van het gebouw, bijvoorbeeld het bloot leggen van de fundamenten van de voorburcht, het uitgraven van de slotgracht, de beplanting aantallen scherven, vensterglas, van de omgeving en dergelijke. De restauratie van De Dever vordert gestaag. Wellicht nog dit jaar kan de gerestaureerde ruine heropend wor den. grof bruin aardewerk en drink glazen en zelfs wat Chinees en Delfts porselein en aarde werk gevonden. Te gelegener tijd worden de voorwerpen schoongemaakt en door deskun digen beoordeeld op ouderdom en bijzonderheid. Van het beschikbare kapitaal van 45.500,- zal het definitieve dag worden gefinancierd en la ter weer de meerkosten voor de Van het bedrag zullen tevens aankopen ter verfraaiing van Dever worden gedaan. Daar be hoort in de eerste plaats de aankoop van nog een aantal haardstenen bij. Verder zou den lichtkronen of andere verlich- tings-ornamenten worden aan geschaft. Wanneer de gerestaureerde rui ne geopend zal worden is nog niet bekend. Mogelijk geschiedt dit pas in september. KATWIJK - Het ombud- steam houdt donderdag 3, 10 en 17 februari spreekuur in ,,'t Mallegat", van 19.00 tot 20.00 uur. Op genoemde da gen en op donderdag 24 fe bruari wordt er in hetzelfde centrum spreekuur gehou den voor buitenlandse werk nemers van 20.30 tot 21.30 uur. Het advocatenspreekuur heeft plaats op woensdag 9 en 23 februari van 19.00 tot 21.00 uur. Bezoekers van de spreekuren worden verzocht de ingang aan de Zuidstraat te gebruiken. Werkgroep eist beter beheer Meeslouwerpolder (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN In een brief aan het college van Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de werkgroep Milieube heer van de Leidse universi teit aangedrongen op maat regelen om aan een verdere „zinloze aantasting van het natuurgebied Meeslouwer polder" een einde te maken. Reeds meerdere malen heeft de werkgroep en de Vogel- werkgroep „Vlietland" aan dacht gevraagd voor het slechte beheer van Vlietland en de voormalige Meeslou werpolder. De werkgroep stelt in zijn brief dat „in de Meeslouwerpolder door de huidige terreinbeheerder werkzaamheden, zoals het hakken van de wilgenopslag, het ontwateren van het ter rein en het maaien van de rietvelden, worden verricht, die dit natuurgebied ernstig aantasten. Die werkzaamhe den dreigen op onaanvaard bare wijze de keuzemogelijk heden van het college met betrekking tot de meest ge wenste bestemming en in richting van dit natuurgebied te beperken", aldus de werk groep in zijn brief aan het college. Vandaag vergaderen de vaste commissies voor ad vies en bijstand voor recrea tie, natuurbescherming en landschapszorg, provinciale financiën en ruimtelijke or dening over de aankoop van Vlietland voor dagrecreatie. De werkgroep vraagt zich bovendien af welk deel van het project Vlietland aange kocht moet worden. Vandaag wordt beslist over de aan koop van een terrein van 190 hectare, terwijl Vlietland in zijn geheel een oppervlakte van 325 hectare beslaat. „WARMOND MAG GEEN LANDHUIZEN BOUWEN" WARMOND Het PPR-lid van Provinciale Staten drs. C. P. G. Tilanus heeft vragen gesteld, over de voorgenomen bouw van landhuizen aan beide zijden van de Warmondse Oranje Nas saulaan. Het Statenlid meent, dat de bouwplannen in strijd zijn met de gewenste planologi sche ontwikkeling en vraagt het Provinciaal Bestuur maat regelen te nemen. bestuur van Warmond heeft la ten weten, dat er weinig bezwa ren bestaan tegen de bouw van landhuizen aan Oranje Nassau laan. Dit zou zijn gebeurd om het gebied een bufferfunctie te geven tussen de bebouwing van Warmond en het nog te realise ren plan Haaswijk van de ge meente Oegstgeest. De heer Ti lanus meent echter, dat het thans overwegend agrarische gebied ook die bufferfunctie kan vervullen. De heer Tilanus vraagt het pro vinciaal bestuur tevens, Warmond het ter plaatse gelden de bestemmingsplan uit 1952 nog nimmer aan de moderne ontwikkelingen heeft getoetst. Daarom zou de provincie moe ten bevorderen, dat Warmond nog voor 7 juli (de datum van het vervallen van het voorberei- dingsbesluit) voor het gebied een ontwerp-bestemmingsplan ter visie legt, dat in overeen stemming is met het streekplan Plassengebied. Parkeerverbod Engelselaan Voorhout VOORHOUT Gedeputeerde Staten van Zuid- de bebouwde kom en voor een zeventig meter lang Holland hebben het besluit van b en w van gedeelte vanaf de Jacoba van Beierenweg aan de Voorhout om op de Engelselaan een parkeerver- zuidoostelijke zijde van de laan buiten de bebouw- bod in te stellen goedgebeurd. Dit verbod zal de kom. gelden voor de gehele noordwestelijke zijde buiten KATWIJK - Bij de Kat- wijkse Lawn Tennis Vereni ging heeft een bestuurswisse ling plaats gehad. Voorzitter J. Minnee heeft na zes jaar zijn functie neergelegd; voor hem in de plaats is de heer P. Fetter gekozen. Voorts zit ten in het nieuwe bestuur de heren G.A.J.S. van Marle (vi- ce-voorzitter) en R. Carpen- tier (penningmeester), alsme de mevrouw C. D. Buiten dijk-Maas (secretaresse). De nieuwe voorzitter heeft de heer Minnee benoemd tot ere-lid van de vereniging. KATWIJK De woning bouwvereniging „De Britten burg" heeft een nieuw kan toor- en werkplaatscomplex betrokken aan de Ambachts- weg in het industriegebied 't Heen. Deze vereniging heeft in haar 40-jarig bestaan zo'n 1500 woningen in Katwijk af geleverd. Een receptie ter ge legenheid van de ingebrui kneming van de nieuwe be huizing trok veel bezoekers. KATWIJK Binnenkort houdt de Katwijkse Muziek vereniging UNI een rommel markt, waarvan de baten be stemd zijn voor het majoret tepeloton. Wie iets aan dit evenement wil bijdragen kan zijn spullen kwijt bij P. Gra- vekamp, Annastraat 14 en H. van der Mey, Donker Cur- tiusstraat 36. Ook kan men opbellen naar L. Hellenberg (14588) en B. Kromhout (72629). KATWIJK - Deze maand vindt in Katwijk aan den Rijn het tweejaarlijkse on derzoek naar tbc en andere ziekten van de borstorganen plaats. Omdat het risico bij ouderen het grootst is, wor den alleen mensen van 40 jaar en ouder opgeroepen voor deze controle. Jongeren die onderzocht willen wor den kunnen zich echter even eens vervoegen op de „spree kuren". Deze worden gehou den in de „Open Hof" aan de Rijnstraat op 16 februari van 14.00-16.30 en van 17.30-20.00 uur; op 17 februari van 9.00- 12.00 uur, in de Pniëlkerk aan de Hoorneslaan op 18 februari van 9.00-12.00 en van 14.00-16.30 uur. De kosten die voor het groot ste deel door de gemeente betaald worden bedragen voor de deelnemer vijf gul den. Het bevolkingsonderzoek in Katwijk/Zee wordt later ge houden. WASSENAAR - Mr. J. P. M. Aghina houdt tijdens de con tactavond van de Wassenaar- se afdeling van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen op donderdag 10 fe bruari een lezing aan de hand van dia's over het on derwerp „op jacht naar an tiek". De heer Aghina is voorzitter van de vereniging „Vrienden van Antiek". De lezing wordt gehouden in het N.P.B.-gebouw aan de Lange Kerkdam en begint om 10.00 uur. WASSENAAR - Het aantal inwoners van de gemeente Wassenaar is in het afgelo pen jaar gedaald met 348 personen. Op 1 januari van het vorig jaar woonden er nog 28.230 mensen in Wasse naar. Op 1 januari bedroeg het aantal slechts 27.882. De bevolking is sinds 1972 met 880 teruggelopen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4