Bewoners Da Costastraat willen sluipverkeer weren Ernstige parkeerproblemen in centrum ,,De Kopermolen" CDA WIL NEVENVERKOOP IN BENZINESTATIONS AAN BANDEN LEGGEN PALESTINA-COMITE MAG COLLECTEREN WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 „KINDEREN MOETEN THANS RACEBAAN OVERSTEKEN" LEIDEN De bewoners van het Haagwegkwar- tier maken zich ernstige zorgen over de verkeerssi tuatie in de Da Costastraat. Deze straat blijkt na afsluiting van de andere straten in de wijk deel uit te maken van een veel gebruikte sluiproute naar de binnenstad. Vaak met hoge snelheden wordt door de straat gereden. Binnen zeer korte tijd heeft deze situatie geleid tot twee ongelukken, waarvan één (een jongen van 5 werd aangere den) zeer ernstig was. Het on geluk was de druppel die de emmer bij de bewoners deed overlopen. Op initiatief van de dames Oorschot, Nijssen, Van den Berg en Breebaart werd een comité „Da Costastraat en omgeving" opgericht. Gewa pend met honderddertig hand tekeningen van buurtbewo ners zullen de dames en de heer Heemskerk vandaag de onhoudbare situatie met wet houder Waal bespreken. „Groen halen" „Nadat verkeerslichten op de hoek van de Haagweg en de Da Costastraat zijn geplaatst is de situatie aanmerkelijk verergerd", aldus de heer Heemskerk. „Veel automobi listen geven flink plank gas om „groen te halen". Dag in dag uit houden we ons hart vast voor de kinderen die na vieren, wanneer ook de meeste auto's onze straat nemen, in de Da Costastraat spelen". Over enkele weken wordt de zaak nog urgenter. Dan is namelijk het clubhuis van „Westerkwar tier" weer open. Veel kinderen zullen dan dagelijks de „race baan" moeten oversteken om bij het clubhuis te komen. De Da Costastraat zal als laat ste straat in het Haagweg- kwartier worden gerehabili teerd. „Op de rehabilitatie kunnen we niet wachten, wan neer we meer ongelukken wil len voorkomen", aldus de heer Heemskerk. Verkeersdrempels De bewoners eisen op korte termijn de aanleg van ver keersdrempels, één ter hoogte van de Toussaintkade, één ter hoogte van de Ten Katestraat en nog één halverwege de De Costastraat Ten behoeve van de kinderen, die naar „Wester kwartier" willen, moet volgens de bewoners een oversteek plaats op de Da Costastraat komen. De drukke Da Costastraat. Diescolleges LEIDEN De Leidse Universi teit herdenkt op 8 februari haar vierhonderdtweede dies natalis. Ter gelegenheid hiervan houdt het Leids universiteits-fonds op 5 februari een aantal diescolle ges in het Academie gebouw, 's Morgens spreken prof. dr. P. de Boer, prof. mr. M. Mendel, prof. dr. P. Thung, prof. dr. J. Lechner, dr. C. van der Meer Mohr en dr. A. Lamping, 's Mid dags houden prof. mr. M. van Mourik. mevrouw dr. H. Ter- uo.gh, prof. dr. E. Zürcher, dr. H. Duller en dr. C. van Staaldui nen een lezing. De diescolleges worden afgeslo ten met een voordracht over de bouwplannen aan het Witte Sin gel/Doelenterrein door mr. W. Koppelaars en prof. ir. Tj. Dijk stra. Belangstellenden voor de colleges kunnen zich opgeven bij het Leids Universiteits- Fonds, tel. 130503. LEIDEN Het nog geen jaar geleden gereedgekomen winkelcentrum „De Ko permolen" in de Mercnwijk kampt met ernstige parkeerproblemen. Door allerlei bouwactiviteiten rond het winkelcen trum wordt zoveel ruimte ingenomen dat het winkelende publiek zijn auto niet meer kwijt kan. Vertegenwoordi gers van de winkeliersvereniging klaag den gisteravond hierover hun nood in de raadscommissie voor economische aan gelegenheden. De precaire situatie is ontstaan doordat de gemeentelijke afdeling stadsontwikke ling aan verschillende bouwers reeds toe stemming heeft gegeven met grondwerk zaamheden te beginnen, zonder dat voor vervangende parkeerruimte is gezorgd. De bouwers hebben inmiddels hun bouw terrein met grote hekken afgezet, waar door voor het winkelcentrum vele par keerplaatsen verloren zijn gegaan. De winkeliers vrezen overigens het ergste voor de toekomst. In plaats van de aan vankelijk rond het centrum geprojecteer de kantoorgebouwen, worden er thans woonflats gebouwd. Een deel van deze toekomstige bewoners zal ongetwijfeld aangewezen zijn op het parkeerterrein bij het centrum voor het onderbrengen van de auto. Met name op zaterdagen denkt de winkeliersvereniging hiervan nadelige gevolgen te ondervinden. De geprojec teerde vierhonderd parkeerplaatsen voor bewoners van de flats zullen wemig soe laas bieden, aldus de winkeliers. Een ander belangrijk probleem is het vervoer. Enkele malen per week worden de winkels in het centrum bevoorraad. Dit geschiedt met grote vrachtwagens die. belemmerd door de bouwactiviteiten, vaak geen kant op kunnen. Door de leden van de raadscommisie werd bij wethouder Van Aken er op aangedrongen op zo kort mogelijke'ter mijn meer parkeerruimte te vinden. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan het be schikbaarstellen van een rijstrook aan de Ketelmeerlaan voor het parkeren van auto's. Tevens zou de wethouder zijn invloed moeten aanwenden om de bou wers te sommeren hun hekken weg te halen totdat werkelijk met bouwen kan worden begonnen. LEIDEN De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad wil de verkoop van bijkomstige arti kelen in benzinestations aan banden leggen. Tijdens een ver gadering van de raadscommis sie voor economische aangele genheden pleitte de heer J. van Zijp gisteravond voor het in stellen van een verkoopverbod na zes uur. Dit verbod zou al leen moeten gelden voor de ar tikelen die niets met auto's uit staande hebben. In Leiden zijn vijf benzinesta tions met een winkelgedeelte. Hierin worden drank, speelgoed en snoep verkocht. De heer Van Zijp betoogde dat de pomphou ders in feite de winkelsluitings wet overtreden. Hij drong er bij wethouder M. van Aken op aan hoe dan ook maatregelen tegen deze oneerlijke concurrentie, de Leidse middenstand aangedaan, te nemen. Verbalisering op grond van overtreding van de winkelsui- tingswet is overigens erg moei lijk, omdat de politie getuige moet zijn van de overtreding. Desondanks stelde de heer Van Zijp, en hij kreeg daarmee de grote meerderheid van zijn com missie achter zich, dat de politie strenger moet optreden. Hiermee haalde hij zich wel de woede van het WD-raadslid Th Wessels op de hals. „De heer Van Zijp is nou wel zo flink, als het erom gaat fatsoen lijke mensen (de benzinepomp houders red.) aan te pakken. Maar als Bodrij (winkelier zon der vestigingsvergunning op de hoek van de Willem de Zwijger- Th. Wessels. laan en de IJsselmeerlaan, die hjk van zich afslaan", aldus de weigert op te stappen red.) of heer Wessels. de woonwagenbewoners ter Een vertegenwoordiger van de sprake komen, is hij plotseling benzinemaatschappij Esso verdacht stil. En dat alleen om- bracht een tegenargument in: dat de laatstgenoemden letter- -..Als we met meer die bij-artike len mogen verkopen, zijn we genoodzaakt enkele verkoop punten in de stad te sluiten. Met benzineverkoop alleen zullen de stations niet meer rendabel zijn. Dat is begrijpelijk wanneer ik daarbij stel dat een pompbe diende tegenwoordig al gauw zevenentwintig mille per jaar verdiend". De heer Van Zijp werd niet bepaald onder de indruk ge bracht door het noemen van een dergelijk som. „De benzinesta tions die ik noem worden gedre ven door pomphouders, die te vens dealer met een hoge omzet zijn. Nu blijkt dat de verkoop van bij-artikelen zo belangrijk voor de benzinestations is, ben ik helemaal tegen verkoop na zes uur. want dat betekent dan dat de benzinestations de mid denstand grote concurrentie aandoen". Het CDA-raadslid vindt dat de stations dan maar zodanig moeten worden inge richt dat het winkelgedeelte na zes uur hermetisch kan worden gesloten. Van zijn fractiegenoot Bleijie kwam de suggestie allereerst de burgemeester, als hoofd van de stedelijke politie, op de hoogte te stellen van de onvrede die bij de raadscommissie over de „branchevervaging" heerst. Ver volgens zullen alle benzinesta tionhouders met een winkelge deelte worden aangeschreven, zelf maatregelen te nemen. Mocht dit niet voldoende effect sorteren, dan zal de politie strenger tegen overtreders moe ten optreden. Met deze gang van zaken ging de gehele raadscom missie uiteindelijk akkoord. LEIDEN De gemeenteraad zal vermoedelijk opnieuw gaan pleiten voor matiging van de huurverhoging voor 256 wonin gen van de LWS en 484 flats van de PCW in de Merenwijk. Het gaat hier om de flats in de Slaaghwijk, waarvoor de ge meente bij staatssecretaris Van Dam (huren) een matiging van de jaarlijkse huurverhoging van 4% in plaats van de gewone 8% had bepleit. Van Dam heeft op dit verzoek uit Leiden ech ter negatief beschikt en de flats zullen nu de gebruikelijke huurverhoging te verwerken krijgen. De raadsleden Van de Zande (PSP) en Koning (PvdA) pleitten er gisteravond in de commissie Nieuw pleidooi voor matiging huren Merenwijk volkshuisvesting voor deze zaak opnieuw in de gemeenteraad aan de orde te stellen opdat deze een nieuw verzoek aan de staatssecretaris kan richten om alsnog tot huurmatiging over te gaan. Wethouder Verboom had hier een open oor voor. Ook hij vond de wens tot matiging van de huurverhoging alleszins rede lijk. Hij wees er op dat de staatssecretaris vorig jaar wel met matiging akkoord was ge gaan. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Medisch Komitee Palestina heeft van het college van burgemeester en wethouders van Leiden een verbod opgelegd gekregen haar aanstaande straatcollecte ten bate van de Palestijn se Rode Halve Maan (het Palestijnse Rode Kruis) vergezeld te laten gaan van politieke leuzen buiten het directe doel van de collecte. B en W van Leiden komen daar mee gedeèltelijk tegemoet aan de bezwaren die tegen het verle nen van een vergunning voor deze collecte waren ingediend. Zij waren afkomstig van de Joods Studenten Vereniging en van elf Hervormde en Gerefor meerde predikanten in Leiden. Het Medisch Komitee Palestina, onderdeel van het Nederlandse Palestina Komitee wil op zater dag 19 februari in Leiden een straatcollécte houden ten behoe ve van medische steun voor de slachtoffers van de burgeroor log in Libanon. Het geld zal worden besteed voor het aan schaffen van medicijnen en/of medische apparatuur. De predikanten en de Joodse Studenten Vereniging hadden tegen het verlenen van een ver gunning bezwaar gemaakt om dat het Palestina Komitee zich in het verleden heeft bediend van leuzen als „Zionisme is ra cisme" en omdat op grond daar van kon worden gevreesd dat de inzamelingsactie zou worden aangewend voor het maken van politieke propaganda tegen de staat Israël. Burgemeester en wethouders hebben nu besloten weliswaar een vergunning voor deze straat collecte niet te weigeren, maar deze te verlenen onder de extra voorwaarde „dat in de campag ne ter voorbereiding van de col lecte en tijdens de collecte noch in woord, noch in geschrift ac ties worden gevoerd en/of leu zen worden gebezigd welke lig gen buiten het doel van de col lecte". Daarbij is bepaald dat de overtreding van deze bepaling tot onmiddellijke intrekking van de vergunning zal leiden. In de overwegingen die tot deze beperking hebben geleid schrij ven burgemeester en wethou ders dat „voorkomen dient te worden dat het Palestina Ko mitee de collecte gebruikt voor verwezenlijking van andere doeleinden dan waarvoor de vergunning is gevraagd en dat met name propaganda tegen Is raël of het Zionisme voorko men dient te worden". Samenwoners I Zij die in Leiden anders dan met een boterbriefje willen samenwonen hebben van wethouder Verboom (volkshuisves ting) gisteren de kous op de kop gekregen. Schoorvoetend werd tijdens een vergadering van een raadscommissie bet beschikbaarstellen van panden voor groepsbewoning aan de orde gesteld. Aarzelend kwam er uit de hoek van PvdA en PSP de vraag aan de wethouder of hij niet bereid was wat meer op dit terrein te doen. Gedoeld werd op het feit dat het moeilijk is deze groepsbewoning te realiseren in de „betaalbare sector", omdat men daar op onverbiddelijke woornuimteverdelingsregelingen van het bureau buisvesting stuit. Samenwoners II Wethouder Verboom bleek daar gisteren geen boodschap aan te hebben. „Ze mogen van mij. hoor", riep hij uit. Wat mij betreft kopen ze met een groep twee of drie huizen in de \rije sector; voor mijn part zelfs een hele fabriek. Maar van mij krijgen ze geen medewerking. Ik heb de goedkope huizen nodig voor m'n eigen woningzoekenden en ik heb wat dat betreft genoeg zorgen aan m'n hoofd", aldus de wethouder van Volkshuisvesting. Bloemenactie Vorige week deelde de voorzitter van bet Leidse City Centrum de heer J. van Egmond mee dat de Leidse midden standers een actie gaan voeren tegen de voorgenomen afsluiting van de Breestraat. Wie schetst onze verbazing toen er gistermorgen een Bloemenactie van een deel van de Leidse middenstanders werd aangekondigd. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Middenstandsbank, de radiobeurs, lunchroom Aurora, de eerste Leidse Grammo- foonhandel, de Universiteits Boekhandel, L. H. van Tonge ren Haarwerken, het Nieuwe Boekhuis, the Holy land shop, foto Pander, Van den Burgh kantoor inr. Rococo b.v. en Buurman's Bloemenmagazijn b.v. om gedurende een jaar vijf gezinnen wekelijks met een bloemetje te verblijden. Ongetwijfeld doelde de beer Van Egmond niet op déze actie, maar het blijft toch een aardig idee. Afscheid J. Boekhold Dr. J. Boekhold heeft gisteren afscheid genomen als directeur van het medisch kJeuterdag\rerbIijf „Margriet". Zijn opvolger is dr. G. Veeneklaas. De scheidende directeur heeft zich kort na de oorlog intensief ingespannen om dit kleuterdagverblijf van de grond te krijgen. Na zijn pensionering als provinciaal kinderarts in 1969 aanvaardde hij de directeursfunctie bij „Margriet". Zoals bekend verhuist het kleuterdagverblijf begm 1978 van de Boerhaavelaan 4 naar Leiderdorp, waar thans een nieuw verblijf in aanbouw is. Rijk van de Hutspotten Carnavalsvereniging „De Hutspotten" zorgt ervoor dat de Leidenaars alvast in de stemming voor het op handen zijnde carnavalsfeest worden gebracht. Op enkele toegangswegen tot Leiden hebben de voorvechters voor „lol en gein tenminste vier dagen" dit i Meesterserie Het Rotterdams Philharmonisch orkest onder leiding van Edo de Waart verzorgt vrijdag 4 februari het vierde concert in de Meesterserie van volksuniversiteit K O. Het concert begint om kwart over acht. Soliste is de Japanse violiste Mayumi Fujikawa. Op het programma staan werken van Schubert, Glazoenow en F. Mendelssohn. Kaarten voor het concert, dat in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal wordt gegeven, zijn te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45, tel. 141141 of 141200 en op de avond van het concert vanaf half acht aan de zaal. Uitglijden Het vee dat elke maandag en dinsdag de Groenoordhallen betreedt, zal in de toekomst niet meer hoeven uit te glijden. Al spoedig na de gereedkoming van de Runderhal bleek dat de geasfalteerde vloer te glad was. Vorige week is de dienst Gemeentewerken aan de slag gegaan met enkele bei telmachi nes om het vloeroppervlak ruwer te maken. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economische aange legenheden, deelde secretaris Floor mee dat deze werkzaam heden nog net binnen de garantietermijn vallen, zodat niet ijlings in de gemeentekas hoeft te worden gedoken. Rock and Roll Billy en de Bulldozers, de Leidse rockformatie brengt vrijdag 4 februari in het Leidse Vrijetijdscentrum een onver\'zlst rock-and roll-programma. Oude nummers van Chuck Berry, de Rolling Stones en Elvis Presley zullen ten gehore worden gebracht. Tevens zal de rockformatie een aantal eigen songs spelen, die worden gekenmerkt door bun vrolijke structuur en hun merkwaardige teksten. Het pro gramma begint om acht uur. Leden van het Leidse Vrije tijdscentrum betalen 2,50, niet-leden f3,50.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3