DIGROS bouwt keten van supermarkten rond Leiden Raad Leiderdorp steunt uitgroei ,,De Munnik" WEINIG VUURWERK BU HOORZITTING BOSCHGEEST van antieke NIEUWE VERSTIGINGEN IN NOORDWUK EN OUDE WETERING Diefstal klok TE VEEL CHLORIDE IN SPROEIWATER STOMPWIJK PAGINA 4 LEIDSE COURANT REGIO - VOORHOUT „Wees maar blij met DIGROS", hangt er in een verscholen hoekje in de ontvangsthal in het kantoor van DIGROS in Voorhout. De leus is niet bedacht door een uitgekookte reclamejongen, vertelt directuer Jan van den Broek later. Het is het enige bordje met die tekst in het hele bedrijf. Hij heeft het eens als relatiegeschenk gekregen. Toch kijkt Van den Broek wel eens op het bordje als hij zijn kantoor binnenstapt. Het pept zijn enthousiasme op als zijn supermarktconcern weer eens tegen de stroom in moet roeien. Vrijwel iedere nieuwe vestiting gaat namelijk met grote problemen gepaard. Gemeentebesturen, aan gevuurd door de plaatselijke middenstand maken het DIGROS zo moeilijk mogelijk. Noordwijk en lkemade zijn daar goede voorbeelden van. DIGROS is eem tak van het grote Dirk van den Broek-con cern. Tot dit concern, dat vol gens het Financieel Dagblad gerekend moet worden tot de groep van 200 grootste bedrij ven in Nederland behoren drie grote supermarkttakken: de Dirk van den Broek super markten in Amsterdam, de Bas van der Heydenvestigin- gen rond Rotterdam en de DI- GROS-winkels ronde Leiden. Daarnaast heeft het concern slijterijen, horecabedrijven (onder meer Treslong in Hille- gom) en reisbureaus. De opmars van Dirk van den Broek, die in 1942 als boeren zoon een melkhandel in Am sterdam begon en die uitbouw de tot een bedrijf waarin naar schatting iets minder dan 3000 mensen werken en dat een omzet heeft van enkele hon derden miljoenen guldens lijkt onstuitbaar. Ondanks die groei houden de medewerkers het gevoel dat het hun bedrijf is. Directeur Jan van den Broek, zoon van de pionier, zegt: „We zijn van mening dat we dicht bij de handel moeten zitten. Als een tak te groot wordt splitsen we hem. Dat verzekert ons van een slag vaardige organisatie met volop promotiemogelijkheden. Als je goede en bekwame mensen geen uitzicht kan bieden op promotie verlies je ze, en gaan ze voor je bedrijf verloren". Keten De directeur van DIGROS heeft de zorg voor de uitbrei ding van de Leidse tak van het concern en is daar volop mee bezig. Pogingen om in Leiden voet aan de grond te krijgen zou tot nog toe steeds mislukt Toen er moeilijkheden rond de Groenoordhal waren, deed DI GROS een aanbod. Het werd afgewezen. Van den Broek: „We hebben ook de hallen van Sleutels willen overnemen. De toenmalige wethouder van verkeer Kret zette ons echter de voet dwars. Later hebben we nog geprobeerd in de buurt van de Kennedylaan te komen, maar ook dat is niet gelukt Vanaf die tijd hebben we ge kozen voor een" keten om Lei den. We hebben nu vestigingen in Katwijk en Sassenheim, we krijgen vestigingen in Noord- wijk en Oude Wetering, het ligt in de bedoeling dat we ons ook nog in Alphen of Woerden bestigen". De keuze voor vestigingen buiten de stad heeft een dui delijk reden: „Voor levens middelen is de binnenstad on geschikt", stelt de heer Van den Broek. Je moet als je eens in de week inkopen gaat doen de auto vij de hand heb ben. Die wordt echter juist uit de binnenstad verbannen. Al le verhalen dat de bus of tram de auo zou kunnen vervangen, zijn onzinnig. Dc zie mezelf of mijn vrienden niet met een krat pils de bus in stappen". De gevolgen zijn voor de bin nenstad volgens Van den Broek ingijpend: „Het hart van de stad wordt wel armer, maar ik zie daar maar één oplossing voor: een Hoog Ca therine. Hoewel daar veel kri tiek op is geuit, bewijst de interesse van het publiek hoe goed dat project is geweest Kleine en grote middenstan ders hebben naast elkaar een plaatsje gevonden en door de aantrekkingskracht die ze op eikaars klanten hebben, wordt er door beiden goed ver diend". De strategie van zijn bedrijf blijft echter vooralsnog: een grote winkel aan de rand van de stad, waar de klanten hun aekelijkse boodschappen kun nen doen en met voldoende parkeergelegenheid. De mini male grootte moet volgens Van den Broek daarom 1000 vierkante meter winkelopper vlak zijn. Zij collega Albert Hein hanteert overigens al de 1400 vierkante meter norm 1 zijn nieuwe vestigingen. Noordwijk Deze maand hoopt DIGROS de schriftelijke bevestiging te ontvangen van de goedkeu ring, die het Noordwijkse col lege van B en W aan zijn plannen voor een supermarkt in de Kerkstraat heeft ver leend. Die goedkeuring komt na veel geharrewar over de komst van de DIGROS-vesti- ging. Het concern was aan vankelijk van plan om zich te vestigen in de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. De ge meente had volgens directeur Jan van den Broek echter an dere plannen: „Die vroeg ons of we niet als trekker wilde fungeren voor de winkels in de Kerkstraat Het was daar een beetje dode boel en de winkeliers in de Kerkstraat juichten onze komst toe. Ze hadden namelijk van hun col- lega-meddenstanders in Sas senheim gehoord, dat die na de opening van onze vestiging daar, door onze zuigkracht 25 tot 35% meer waren gaan om zetten". Uit het overleg tussen de ge meente Noordwijk en DI GROS resulteerde de aankoop van een groot braakliggende terrein tussen de Kerkstraat en de Zeestraat. Twee bouw vallige panden kwamen daar nog bij, waardoor meer dan 3000 vierkante meter beschik baar kwam voor de vestiging. Ondertussen waren de winke liers in de Hoofdstraat een aktie begonnen om DIGROS alsnog dichter bij hen te krij gen, maar ondanks de nodige schermutselingen bleek het tij niet meer te keren. Het complex dat door het Noordwijkse architectenbu reau Brandt en Korbee is ont worpen heeft volgens de wel standcommissie twee „fraaie" gevels. Het totale winkelopper vlak bedraagt 1600 vierkante meter. Aan de zijde van de Zeestraat is ruimte vrijgehou den voor een parkeerterrein van 1700 vierkante meter. Naast de grote supermarkt loopt een galerij die de ingang Kerkstraat met de ingang Zee straat verbindt Dat was overi gens een voorwaarde die de gemeente Noordwijk heeft op gelegd. Trots „Ik ben echt een beetje trots", zegt Van den Broek. „Dit com plex is tot stand gekomen in goed overleg met de gemeente Noordwijk en de middenstand van de Kerkstraat Als het even meezit is de bouw dit jaar al achter de rug. Het wordt dan wel een sinterklaas surprise. Zo'n goed overleg met alle betrokkenen zou je je overigens altijd wensen. Dan kun je ook resultaten boeken, want neem van mij aan dat die Kerkstraat straks een fraaie winkelstraat wordt" In de supermarkt in Noord wijk, die aan bouwkosten tus sen 1,5 en 2 miljoen gaat kos ten is ook ruimte voor enkele Noordwijkse middenstanders. Slager Boks bijvoorbeeld ver laat zijn eigen slagerij in de Kerkstraat en gaat bij DI GROS in. Ook voor andere middenstanders wordt een hoekje vrijgemaakt, mits ze een product verkopen dat niet in het pakket van het concern DIGROS-directeur Van den Broek: „Ze moeten in Oude Wetering niet teuten" De goedgekeurde tekeningen van de nieuwe supermarkt aan de Kerkstraat in Noordwijk Alkemade De nieuwste schakel aan de keten van supermarkten, dc vestiging in Oude Wetering, vlakbij het Braassemermeer en op ruim 10 kilometer van Leiden en Leiderdorp, levert momenteel veel problemenop. Middenstand en het gemeente bestuur van Alkemade probe ren de komst van DIGROS tegen te houden. Een deel van de weerstand komt voort uit de gebruikelijke angst van de plaatselijke middenstand voor een supermarkt-gigant. Een groter deel van de weer stand komt echter voort uit de contractuele afspraak tus sen de belegger van het win kelcentrum in Oude Wetering en de gemeente Alkemade. In een contract werd vastge legd, dat de plaatselijke onder nemers een voorkeursrecht konden claimen bij de verhuur van ruimte in het winkelcen trum in de Meerkreuk in Oude Wetering. Toen onlangs echter bekend werd dat DIGROS het hele centrum had gehuurd, staken gemeente en midden stand de koppen bij elkaar om te bekijken hoe dat nog terug gedraaid kon worden. Van den Broek van DIGROS geeft de middenstand weinig kans: „Ik zie voor hen juridisch niet veel mogelijkheden. Ik ben de laat ste om te ontkennen dat de verwikkelingen rond dat win kelcentrum in Oude Wetering in 12 jaar niet erg gecompli ceerd zijn geweest Men moet echter niet langer „teuten". In onderling overleg moeten er spijkers met koppen worden geslagen". Om aan te tonen dat de mid denstand en het gemeentebe stuur in Alkemade weinig kans hebben om de klok terug te draaien legt v.d. Broek de gang van zaken in het kort nog eens uit: „Meer dan 12 jaar geleden kwam de heer De Joode uit Amsterdam met een plan voor een winkelcentrum. Hij kon geen liefhebbers vin den. In 1968 kwam hij bij ons en we sloten een reserverings contract voor 550 vierkante meter op de begane grond en 100 vierkante op de eerste eta ge". Van den Broek laat het reserveringscontract zien en geeft op de tekening aan, waar hij toen zijn supermarkt had willen beginnen. „We hebben daarna nog enke le keren contact gehad met de beleggers in Oude Wetering", vervolgt Van den Broek. „In 1975 plaatste de BMB uit Har derwijk op aandrang van de gemeente Alkemade nog eens een oproep voor plaatselijke middenstanders. Welgeteld ne gen plaatselijke middenstan ders meldden zich toen. Nog niet eens allemaal serieuze kandidaten, want één van hen schreef in zijn brief, dat hij ook graag wat ruimte wilde hebben in het centrum om zijn groentewagens te stallen. Nou vraag ik je toch? Later is een ambtenaar de hele midden stand gaan aftellen en toen waren er ineens 18 kandida ten. In feite heeft de plaatselij ke middenstand de zaak erbij laten zitten totdat ze onze naam hoorden". Consument „DIGROS wil het netjes doen. Deze week hebben we overleg met een slager, een drogist en een bakker, die graag bij ons in de supermarkt willen. We willen het graag in samen werking met de middenstand doen. We moeten als DIGROS, middenstand en gemeentebe stuur het varkentje even was sen en onze schouders eronder zetten. Iedereen moet zich rea liseren, dat de mensen uit Al kemade nu naar Alphen en Leiden gaan. Naar ik van me dewerkers van ons in Sassen heim heb gehoord, komen daar iedere week heel veel mensen uit Alkemade. Die wil ik nou graag in hun naaste omgeving van dienst zijn. Mo gen de consumenten ook wat te zeggen hebben" vindt Van den Broek. De angst voor DIGROS is vol gens Van den Broek volkomen ongegrond: „We drukken de middenstand niet weg. We ak- tiveren ze alleen maar. Door onze komst moeten ze zich af vragen verdikkeme doe ik het nog goed? Dat zorgt voor een veel levendiger beeld. Er hoe ven er in Alkemade slechts twee echt bang te zijn. Dat zijn de Dagmarkt en de man die vijf ririjdende winkels heeft. Ik heb het in Katwijk gezien en in Sassenheim; de zoge naamde supermarkten die zo goedkoop zeiden te zijn, gin gen toen wij kwamen flink met hun prijzen omlaag. De consument is alleen is alleen maar gebaat bij een aktieve supermarkt ondernemer", al dus Jan van den Broek. Alle verhalen over bejaarden en zieken die de dupe worden door het wegdrukken van de plaatselijke, veel service verle nende middenstand worden door de directeur van DI GROS van de hand gewezen: „Als er in Alkemade behoefte aan is, wil ik zelfs een avond open blijven uitsluitend voor bejaarden en invaliden. Trou wens de meeste oudere men sen kunnen bij ons gemakke lijk met de auto komen en dat geldt voor veel andere winkels niet". Er is naar de mening van Van den Broek geen reële kans dat Oude Wetering toch niet in de DIGROS-keten wordt opgeno men: „Dat kan haast niet want er zijn al afspraken gemaakt over transformatorhuisjes, vloeren en inrichting. Er zijn ook al inkoopcontracten geslo ten. De kosten die voor niets gemaakt zijn, zullen worden verhaald als het huurcontract dat we gesloten hebben niet wordt nagekomen". Aan het eind van het gesprek verwijst de DIGROS-directeur nog eens naar zijn bedrijfspo- litiek: „Ze moeten in Oude We tering en waar we ons ook willen vestigen een ding altijd goed onthouden. We willen al les graag in overleg doen, maar als dat niet lukt is er altijd wel een gaatje voor ons te vinden. In een andere ge meente in de buurt is altijd nog wel een plaatsje". Een be- drijfspolitiek die het goed blijkt te doen. De keten rond Leiden is dit jaar waarschijn lijk goed voor ongeveer 100 miljoen gulden omzet en 400 medewerkers. JAN VERHAAR ACHT BANEN EN TENNISHAL AAN HOOGMADESEWEG LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp besloot gister avond in meerderheid over te gaan tot de aanleg van acht tennisbanen ten behoeve van de Leiderdorpse Tennisclub „De Munnik" naast de reeds bestaande accommodatie aan de Hoogma- deseweg. Aan deze beslissing ging een uitvoerige discussie vooraf. De raad betreurde het dat er geen totaalplan was ingediend. De tennisclub wil namelijk ook nog een tennishal gaan bouwen met drie banen. Dit was echter nog niet aan het voorstel verwerkt, hoewel met de situering ter plaatse rekening was gehouden. Het raadslid Jos Verdier die rust ontstaan. Tijdens de behan- binnen het CDA een minder- deling in de raad werd een heidspositie innam, was het met adres met 124 handtekeningen de fractie van de PvdA eens dat overhandigd. Mevr. Irma Geh- de aanleg van zes banen vol doende was. Argumenten hier voor waren dat het park te groot zou worden alsmede de te verwachte parkeeroverlast voor de omwonenden. Met het par- ner (WD) vond dat best van het bestaande parkeerterrein van het zwembad aan de Hoogma- deseweg gebruik kon worden gemaakt. Op warme dagen wordt er meer gezwommen dan keerprobleem hadden de meeste getennist, was haar stelling. Ook raadsleden moeite. De oplossing die het college van b. w. voorstond om aan de zijde van de Plantage een parkeerplaats te maken ondervond veel kri tiek. Onder de bewoners van de Schoolstraat, Kom van Aaiweg en de Acacialaan was grote on de Heer Hekkelman (CDA) vond dat het parkeerprobleem nog niet goed was onderzocht Deze kritiek was voor de wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman aanleiding om toe te zeggen, dat voor het parkeren in samen spraak met de omwonenden naar ander oplossingen zullen worden gezocht. Het is echter de vraag of alle acht banen tegelijk worden aangelegd. Mevr. Tich- ler liet doorschemeren, dat het wellicht beter is eerst met de bouw van de overdekte tennis hal te beginnen, zodat deze bij de aanvang van het wintersei zoen in gebruik genomen kan worden. Zij deelde mede, dat de tennisclub inmiddels een offi cieel verzoek daartoe bij het gemeentebestuur had ingediend. Men denkt daarbij aan de vorm van een stichting. Voor de uit breiding van de tennisaccommo- datie stelde de raad een bedrag van ƒ350.000,- beschikbaar. De raad schaarde zich unaniem achter een voorstel van de Heer Verdier dat dit bedrag niet mocht worden overschreden. Hij deed dit voorstel tegen de achtergrond van de affaire Alecto, waarvan het clubge bouw ruim een ton meer kostte dan aanvankelijk was geraamd. De raad benoemde ook twee leden die namens de gemeente Leiderdorp in de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland zitting zullen nemen. Als verte genwoordiger van het college van b. w. werd burgemeester M. A. van der Have aangewe zen. Als tweede lid werd het raadslid J. Hekkelman gekozen. De Heer Verdier haakte in op het eerder door de Heer Hekkel man ingenomen standpunt, dat het in deze tijd een bedenkelijke zaak is, dat de raad wordt voor geschreven leden uit het college te benoemen. De heer Van der Have kon zich met deze kritiek wel verenigen en zag het als een eerste taak de reglementen van het streekenergiebedrijf in dit opzicht te wijzigen. De watersportvereniging „Does haven" kan rekenen op een ge meentelijke garantie voor de rente en aflossing van een geld lening die moet worden aange Het tenniscomplex van „De Munnik" gaan voor de stichting van een clubgebouw. Dit gebouw gaat 500.000,- kosten en wórdt zon der verdere overheidssteun door de watersportvereniging gefi nancierd. De heer J. Bezemer (PvdA) vond het nodig dat er een 'gemeentelijke pottekijker' in de vereniging als waarnemer kwam om toe te zien op een zorgvuldige besteding van de gelden. Met zijn fractie stond hij echter in dit opzicht alleen. Zij voorstel werd door de overige raadsleden verworpen. De Heer Tieken (CDA) stelde alle ver trouwen in de watersportvereni ging te hebben en prees de zelf werkzaamheid van het bestuur van de vereniging. De raad ging voorts akkoord met een voorstel om een par keerverbod op de Engelendaal in te stellen. Het college komt met dit voorstel om het karakter van snelweg aan de Engelendaal te ontnemen. Dit voorstel geldt ook de in- en uitvoegstroken. De heer Th. Stuyvenberg (WD) was van mening, dat een derge lijk verbod reeds in het Rijks verkeersreglement was opgeno men. „Vraag maar naar Willem NOORDWIJK - Een echt paar uit Noórdwijk werd dè laatste dagen door ver schillende wannen opge beld, die belangstelling toonden voor een rendez-- vous op hun adres. Het paar stond niet alleen per plex, maar toonde zich ook uitermate geërgerd, omdat zij zich voor dergelijke sex- praktijken niet leenden en niet begrepen waarom juist zij werden lastig gevallen. Uit de informatie van de reflectanten'bleek evenwel dat in een landelijk blad een advertentie had ge staan, waarin onder het te lefoonnummer van de Noordwijkse familie het ge zellig en intiem verpozen werd aangeboden. „Vraag maar naar Willem", vermel de de aankondiging in de krant, en deze toevoeging leidde uiteindelijk tot op lossing van het raadseL Willem was namelijk de kostganger van het echt paar en diens vrienden hadden bij wijze van ,grap" de advertentie opge geven. Dat het telefoon nummer ten name stond van de hoofdbewoner, had den zij over het hoofd ge zien. VOORSCHOTEN De hoorzitting voor de wijkbewoners voor een nieuw bestem mingsplan voor de wijk „Boschgeest" lever de niet het verwachte vuurwerk op. De ongeveer 50 aanwezige wijkbewoners wa ren vooral verontrust ten aanzien van het speelterrein in de S. van der Oyelaan. Dit speelterrein is o.a. bestemd voor de bouw van een school (kleuter- en basisonderwijs). De situering werd minder juist gevonden. Opschuiven van de school in de richting van de Moeder Godskerk werd door de buurt als een betere oplossing gezien. De wethouders Eveleens en Oosterbaan be toogden dat de verdikking van de woning bouw een gevolg is van veranderde bestem mingen, maar ook financieel noodzakelijk. In 1961 werd nog rekening gehouden met o.a. de bouw van een Geref. Kerk en een christelijke school voor voortgezet onder wijs, ook was er nog ruimte voor een winkel centrum. Nu moeten diverse bouwkavels, die een zgn. OBG-bestemming hebben (open bare gebouwen) een andere bestemming krijgen en dat zijn veelal woningen. Enige buurtbewoners hielden een pleidooi voor het onbeboud laten van bouwterrein dat „tijde lijk" ingericht werd als speelgelegenheid en meenden dat de leefbaarheid van de wijk niet opgeofferd mag worden of verminderd door financiële elementen. Ook de verkeerssituatie in de wijk Bosch geest kwam uitvoerig ter sprake naar aanlei ding van een brief van de bewoner Mulder. Mr. J. Klaassesz, oyd-commissaris van de koningin en thans wijkbewoner meende dat de gemeente Voorschoten niet moet wachten op initiatieven die door de provincie geno men zullen moeten worden bij de realisatie van de Schiphollijn, maar dat de gemeente Voorschoten de provincie rustig een stap voor mag blijven en zelf plannen indienen voor de onhoudbare situatie bij de spoor wegovergang. Het praten over de zgn. „Engelse school" werd door de wethouder Eveleens terecht afgeremd. De wijkraad Boschgeest heeft beroep aangetekend na de verklaring van de provincie van „geen bezwaar" voor de bouw van deze school. LEIDEN - Uit het Universi teitsgebouw aan het Rapenburg 67 in leiden is een antieke klok gestolen. De waarde van het uurwerk bedraagt omstreeks tien mille. De inbrekers kwamen het ge bouw binnen na verbreking van een ruit aan de achterzijde. De klok is zestig centimeter hoog, groen- en goudkleurig en is af komstig uit de achttiende eeuw. STOMP WIJK/DEN HAAG Het chloridegehalte van het water in de Meeslouwerpolder in Stompwijk, dat wordt bin nengelaten uit de Stompwij- kervaart is te hoog om te worden gebruikt als sproei- water bij de tuin dersbedrij- ven in deze omgeving. Be- sproeing met dit water kan schade veroorzaken aan de ge wassen. Dat is het antwoord van Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land op vragen van het staten lid de heer Zwinkels van de KV.P.. Momenteel wordt over leg gevoerd om het inlaatpunt van de Stompwijkervaart te verleggen naar de westelijk van de rijksweg 4 gelegen Weegsloot, welke in verbin ding staat met de Vliet Het water uit de Weegsloot wordt via een bestaande duiker in een van de sloten van de Mees louwerpolder gebracht Deze thans nog op een laag afvoer- peil gelegen afvoersloot zal op •het hogere peil van de aan- voersloten moeten worden ge bracht. Het optreden van zoute kwel- vorming in de polder „De Noordpias en omgeving wordt veroorzaakt door de opwaarts- gerichte grondwaterstromin gen, die soms boven het pol- derpeil komen. Hierdoor zijn plaatselijke hoge chloridege halten gemeten in het polder- water. Een belangrijk bestrij dingsmiddel van dit kwelwater is, zo verklaren G.S., een goed doorspoelings- en bemalings- beleid van het Hoogeheem raadschap van Rijnland.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4