>£cidóe@owva/nt Winter ondermijnt! Smokkeltrip verraden: gigantische hasjvangst Rebellen in Tsjaad laten echtpaar Claustre vrij aanvaarden Progressieven moeten ook minderheid WAARDE BUIT NEGEN MILJOEN GEEN BEZWAAR (75%) TEGEN WK ARGENTINIË Enith op de vlucht Maandag 31 januari 1977,67e jaargang no. ZOti. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ,rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteür: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Superstars Piet Kleine als superstar op Ned. I om 20.00 uur. Om 19.05 uur 3 x 20 en om 21.50 uur doe. Werken om te werken. Ned. II om 19.30 uur Dat ik dit nog mag meemaken, om 20.25 uur Onedin Lijn en om 21.40 uur Ieder zijn deel. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Middagtemperaturen omstreeks plus 3 graden. Morgen: Zon: 8.21-17.26 Maan: 13.59-5.17 Schev. hoogw.: 0.14-12.44 Laagw.: 8.10-20.36 In de kelder van het politiebureau in Middelburg ligt nu de grootste partij hasj die ooit in Ne derland in beslag werd genomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rijkspolitie in Zeeland heeft dit weekeinde de grootste Nederlandse hasjvangst ge daan. Men legde beslag op een partij hasj van 4,5 ton met een handels- waarde van negen miljoen gulden. De politie verrichtte vijfarrestaties. Twee arrestanten behoren volgens de politie tot de hoofdfiguren van de Nederlandse hasjsmokkel. De hasj is met een Libanese kotter uit Marokko aangevoerd. Door een tip kon de politie de boot gedurende de hele reis volgen. Aanvankelijk was het niet duidelijk of de kostbare la ding in België of Nederland zou wor den gelost. Uiteindelijk bleek dat de hasj in de Oosterschelde werd uitgela den. Vijftig politiemensen wachtten springen. Nadat men met een helikop- met ingrijpen tot de smokkelaars hun {ter en speurhonden de achtervolging handelswaar naar een boerderij in Heinkenszand hadden gebracht Daar werden twee arrestaties verricht, maar de hoofdverdachte wist te ont komen door dwars door een ruit te had ingezet kon de man alsnog wor den aangehouden. De Belgische poli tie hield in de grensplaats Putte de twee laatste verdachten aan. OEN HAAG Oe wekelijkse rellenru- briek. NEC-FC Ut recht: de fans uit de Domstad heeft de veroordeling door de rechter van twee „relgeno- ten" niets gedaan. Op de tribunes van het Goffert3tadior* moesten agenten met honden con stant de wacht houden en verhitte gemoederen op de juiste temperatuur brengen. PSV-Ajax: Amsterdamse sup porters staken vuurwerk af. De garter stelt vierdaagse werkweek voor mobiele eenheid betrad de „spoortrlbune" zoals die bij PSV heet en ramde er meteen op los. Een Amsterdammer werd naar beneden geslagen, over de balustrade gegooid en afgevoerd. De schrik zat erin. Er werd zelfs geen lucifer mee aangesto ken. FC Den Haag-Sparta: scheidsrechter Derks staakte enige minuten het duel en liet omroepen dat geen vuurwerk meer mocht worden afgestoken. Het bleef ver der tamelijk rustig in het Zuiderpark. TRIPOLI/PARIJS (RT/AFP) - De Franse cultureel-anthropologe Francoise Claustre, die bijna drie jaar gevangen zat bij opstan delingen in de Afrikaanse Republiek Ts jaad, is gisteravond met haar echtgenoot Pierre in de Libische hoofdstad Tripoli aangekomen. Het echtpaar Claustre heeft zijn vrijlating te danken aan de Libische sterke man kolonel Gadaffi. Nadat een aantal Franse bemiddelingspogingen waren mislukt had president Giscard d'Estaing Gadaffi persoonlijk om zijn goede diensten gevraagd. Het drama Claustre begon in april 1974, toen de 39-jarige Francoise in de Tibesti-woestijn werd ontvoerd door een splintergroep van het Tsjadische Bevrijdingsfront Forlinat. Deze groep, onder bevel van Hissen Habre ontvoerde nog twee Europeanen: de West duitser Rudolf Staeweb en de Fransman Mar cCombé. Staewab kwam vrij nadat Bonn een losgeld had betaald, Combé wist te ontsnappen en Libië te bereiken. Toen de Franse regering er niet in beek te slagen zijn vrouw vrij te krijgen, waagde Pierre Claustre in augustus 1975 zelf een kans. Maar Habre besloot ook hem als gijzelaar vast te houden. Hij hoopte op deze wijze aan Franse wapens te kunnen komen. De Franse regering bleef echter een wapen dropping in het ontoegankelijk gebied wei geren, maar wierp per parachute wel een losgeld van ongeveer vijf miljoen gulden. In de afgelopen maanden vond een machts worsteling plaats in het rebellenkamp, waar bij Habre aan het kortste eind heeft getrok ken. De nieuwe rebellenleider Goukouni Queddei verzoende zich met de regering van Tsjaad. Hij bleek tevens bereid op aandrang van de Libische leider Gadaffi, het echtpaar Claustre vrij te laten zonder Franse wapens te eisen. Slagersprotest Amsterdamse sla gers en vleesgros siers hebben van morgen met vracht wagens en span doeken nadrukke lijk laten weten het volstrekt oneens te zijn met de sluiting van het slachthuis in de hoofdstad. CDA-LUSTTREKKER VAN AGT: Enorme ravage na kettingbotsingen (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Mist en glad heid hebben vanmorgen in Lim burg geleid tot twee ernstige kettingbotsingen waarbij in to taal naar schatting een kleine honderd auto's betrokken wa ren. De ravage was dermate groot dat de politie vele uren later nog steeds geen raming van het aantal gewonden durf de geven. Er zou één dode zijn gevallen. Bij een botsing op de rijksweg E 9 Maastricht/Eindhoven vol trok zich een serie botsingen waarbij naar schatting 60 wa- gens schade opliepen. Bij een -<i. kettingbotsing op de snelweg Weert/Roermond waren een der tigtal wagens betrokken. Ook elders in Limburg hebben zich als gevolg van mist en gladheid enige, zij het minder ernstige ongelukken voorgedaan. Het iK verkeer op de E 9 en ook tussen Weert en Roermond was lange tijd gestremd. Er ontstonden fi les van tien kilometer lang. DEN HAAG Enlth Brigitha, de laatste dagen op de vlucht voor vertegenwoordigers van publiciteitsmedia, dook gisteren op in het Haagse zwembad De Morgen stond. Gestoken in het zwempak, dat een storm heeft doen oplaaien en aanleiding is voor een kort geding tegen de KNZB, behaalde zij een reeks triomfen. Enith Brigitha: „Ik ben in topvorm, die affaire met de zwembond heeft me ook geprikkeld tot het leveren van deze prestaties". Over het kort geding, de reden voor haar absolute zwijgzaamheid tegenover persmedia, zei Enith Brigitha: „Ik zeg er niets over, omdat ook alles in mijn nadeel gebruikt kan worden". Wel liet zij doorschemeren over sterke troeven te beschikken voor het kort geding, dat deze week dient. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM/UTRECHT - CD A-lijsstrekker mr. A. Van Agt meent, dat over het regeerakkoord met de PvdA en de PPR weliswaar te praten valt, maar dat beide progressieve partijen, die elkaar zaterdag na moeizame besprekingen gevonden hebben, ook bereid moeten zijn om als minderheid te regeren. -Jtantoortafereel in de staat Pennsylvania: met dekens warm te blijven, nu de verwarming tegen de extreme koi Van onze correspondent Bert van Vel- zen) WASHINGTON De ijzige winter, die ;en verlammende greep heeft op het ndustriëie hart van Amerika, dreigt iresident Jimmy Carters economische ilannen te ondermijnen. De aangekon- ligde belastingkorting van rond 50 dol- ar per persoon, bedoeld als stimulans roor de nationale economie, is nu al in ientallen Amerikaanse gezinnen door Ie schoorsteen gejaagd. Jimmy Carter >eeft de staten Pennsylvania en New- fork tot rampgebied verklaard. In de itaten New-Jersy en Ohio is de toestand ïauwelijks beter, en wanneer de winter lanhoudt wordt de situatie ook in een lalf dozijn andere staten nijpend. De iveervoorspellers zien voorlopig geen einde aan de koudegolf, waarin al 8 >m zich heen geslagen probeert het kantoorpersoneel niet is opgewassen. miljoen Amerikanen, mede als gevolg van fabrieksluitingen, zonder werk zijn. Een felle blizzard die vrijdag en zaterdag door het hart en het oostelijke deel van Amerika joeg, zaaide met name in de stad Buffalo, waar sinds oktober bijna vijf meter sneeuw is gevallen, dood en verderf. In en rond de stad kwamen minstens zes personen om het leven door bevriezing in hun door de sneeuwstorm gestrande auto's. Een vrouw die vermoedelijk slaapwandelend haar huis had verlaten, werd dood in de sneeuw aangetroffen. De gouverneur van de staat Ohio, James Rhodes, hield in de stad Columbus een gebedsbijeenkomst, waarin vertegenwoordigers van uiteenlopende ge loofsrichtingen God smeekten de staat Ohio van de gesel van de winter te verlossen. President Carter vloog zondag per helicopter naar Pitss- burgh, waar de industrie vrijwel tot stilstand is gekomen. In afwachting van speciale noodmaatre gelen die op zijn vroegst morgen door het Congres in Washington kunnen worden genomen, sugge reerde Carter de vrijwillige invoering van een vierdaagse werkweek van tien uur per dag om energie uit te sparen. „Er zijn nu eenmaal drie belangrijke stromingen in de Nederlandse politiek. Vanuit ons motto, dat je samen veranderwoordelijk moet zijn, moet je doen wat je kunt om samen te werken en geen overspannen eisen stellen", aldus mr. Van Agt in zijn eerste reaktie op het samenwerkingsakkoord tussen PvdA en PPR. Het behoud van de progressieve samenwerking heeft zaterdag enkele keren aan een zijden draad gehangen. Zowel bij de PvdA als bij de PPR deden zich complicaties voor, toen de PPR op haar congres in Utrecht stelde, dat de samenwerking met het CDA gebaseerd moest zijn op 10 progressieve ministers in het nieuwe kabinet en zes CDA-ministers. De politieken radikalen gingen na een min of meer ultimatief voorstel van de PvdA tenslotte akkoord met de voor waarde, dat beide partijen bij de verkiezingen op 25 mei minstens evenveel zetels moeten behalen als thans (50) en tenminste de helft van het aantal ministers moeten krijgen met daarbij Den Uyl als lijsttrekker. CD A-lijsttrekker Van Agt heeft in zijn commentaren echter na drukkelijk laten weten, dat de christen-democraten niet van plan zijn een intentieverklaring af te leggen ten gunste van de progres sieven, welke mening gedeeld werd door CDA-voorzitter professor P. Steenkamp. NIJMEGEN TT A (ANP) - De car- V Silï Agt gTOOtSte navalsvereniging O O ,,'t Swerte* gsett;;;NZ: zwarte schaap dagavond haar onderscheiding, „Het grootste, swerte schaop van Nederland" verleend aan minister Van Agt van Justitie. Hij werd opgenomen in de broederschap van de grootste zwarte schapen, waarvan al deel uitmaken: oud-minister Drees jr., oud-mi nister Van Veen, en scheidsrechter Frans Derks. Minister Van Agt, in gezelschap van zijn vrouw, kreeg de onder scheiding v^n „diepe menselijkheid" voor het feit dat hij met de beste bedoelingen bezield „slechts met de slechtste kritiek werd beloond", aldus de carnavalsvereniging. Het wordt spannend in de eredivisie. Zaterdag sneuvelde Ajax. DEN HAAG Vijfenzeventig procent van de voetballief hebbers In ons land is van mening dat het Oranjeteam naar Argentinië moet als het zich plaatst. Tien procent vindt dat Nederland niet naar de wk 1978 moet gaan vanwege dè politie ke situatie in Ar gentinië De Nederlandse Stichting voor Sta tistiek hield een steekproef onder mannen van 15 jaar en ouder en dit was een van de conclusies. Andere cijfers: slechts 2870 bezoekt regelmatig voetbalwedstrijden en niet meer dan 9% van hen gaat naar het betaald voetbal. Bijna de helft is het eens met sanering van het betaald voet bal. Vijftig procent vindt dat scheids rechters strenger moeten optreden, 70% dat er een CAO moet komen voor voetbalprofs en 57% ziet in maar Feyenoord profiteerde er met veel moeite maar half van. Feyenoord de kam- plpen van dit'sei zoen. De enquete werd gehouden vóór de nederlaag van Feyenoord te gen Telstar en de gelijke spelen te gen Go Ahead en Eindhoven. Het is beslist nog niet duidelijk wie er over dertien wedstrijden kam- pioen zal zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1