Koudegolf leidt tot noodtoestand in VS PvdA WIL HUISEIGENAAR ZWAARDER BELASTEN Minister zelf kan omroepen niet meer bestraffen PPR wil duidelijkheid over koers van CPN Voorjaar in Schotland BON Nederland mag van PvdA in NAVO blijven Eigendom gebouwen bijzondere scholen blijft ongewijzigd 6J5ATE.RDAG 29 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT pagina Van onze parlementaire redac tie) Hmsterdam De PvdA wil de lelastingdruk op eigenaren van en eigen woning vergroten, let verkiezingscongres van de •artij sprak zich gisteren uit egen herinvoering van de fis- ale aftrekbaarheid van onder- loudskosten en vó£r verhoging van het huurwaarde-forfait. Eerder was al besloten om de aftrek van hypotheekrente van de belasting aan een maximum te binden. Het huurwaarde-forfait is het bedrag dat de eigenaar van een eigen woning moet optellen bij zijn belastbaar inkomen. In het verkiezingsprogram werd ook opgenomen, dat een minimum percentage moet worden vastge steld dat iedereen van zijn inko men moet verwonen, waarbij het gedeelte dat niet voor ex ploitatie behoeft te worden ge bruikt aan de gemeenschap ten goede komt. Het congres sprak zich verder uit voor een jaarlijkse huurver hogingsronde van zes procent Kabinet en parlement hebben dit percentage voor 1977 on langs vastgesteld op zeven pro cent. De socialisten willen ook, dat het openbaar vervoer op den duur gratis wordt. Als eerste stap dienen de kosten zo veel mogelijk te worden gedrukt. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het congres van de PvdA heeft rich gisteravond uitgesproken voor voortzetting van het NAVO-lidmaatschap van ons land. Het verkiezingscongres in Amsterdam verwierp een hele reeks voorstellen om het lidmaatschap van dit militaire bondge nootschap onmiddellijk te beëindigen. Met teleurstelling constateerde het congres wel, dat de NAVO het afgelopen jaar er nauwelijks in is geslaagd een wezenlijke bijdrage te leveren aan de ontspanning tussen West en Oost De partij stelde dit in april '75 als voorwaarde voor haar steun aan het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. Over twee jaar zal er opnieuw worden getoetst of er aan deze voorwaarden is voldaan. Koninklijk paar dankt; over 10 jaar groot feest (Van een onzer verslaggevers) >EN HAAG Koningin Julia- a en prins Bernhard hebben isteravond voor radio en tele- isie het Nederlandse volk be- ahkt voor de vele blijken van ledeleven bij hun 40-jarig hu- el ijksf eest. ankbaar toonde het koninklijk aar zich, dat men algemeen tvolg had gegeven aan het ver lek openbare festiviteiten ach- rwege te laten. rins Bernhard zegde toe, als de mstandigheden het toe laten, over tien jaar een groot feest ran te zullen maken. )ndertekenaars Charta 77" ^willen niet qhaar Oostenrijk ■HENEN (AP) Vooraanstaan de ondertekenaars van het •handvest „Charta '77" hebben ide Tsjechische autoriteiten gis- eren gezegd dat zij hun vader land niet vrijwillig zullen ver laten. fit betrouwbare bronnen in We en is vernomen dat de dissi- lenten deze verklaring hebben ifgelegd op het paspoorten-bu- ■eau, waar hen werd gevraagd 'migratie-papieren in te vullen. -^Hüit werd door de dissidenten echter geweigerd. Gevolg van deze gebeurtenissen dat de communistische autori ten de ondertekenaars van it handvest zullen moeten uit- ijzen als zij vastbesloten zijn :h van hen te ontdoen. De bronnen in Wenen zeiden dat een dergelijke maatregel niet al leen een schending v^n de Tsje chische wetten zou betekenen, maar tevens een negatieve in vloed zou hebben op de betrek kingen tussen Tsjechoslowakije en Oostenrijk, het land waar heen de dissidenten zouden wor men uitgewezen. Terlouw wil lijsttrekker D'66 worden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. Jan Terlouw heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor het lijsttrekker- schap van D'66. Dit deed hij, nadat op het secre- ariaat van de partij de 66.000ste land tekening was binnengeko- van een kiesgerechtigde Xj Nederlander, die zich daarmee uitsprak voor deelname van aan de komende Kamer verkiezingen. Terlouw, momen fractie-voorzitter in de Tweede Kamer, had als voor waarde gesteld, dat vóór het congres van zijn partij (volgen de week zaterdag) zoveel hand tekeningen binnen zouden moe ten zijn. Volgens een 'recent on derzoek dat het bureau Lagen dijk in opdracht van de AVRO heeft gehouden, stijgt D'66 in de kiezersgunst, van 1,5% naar 4%. Het CDA blijft eveneens stijgen, terwijl de VVD en de PPR iets achteruit zouden gaan. De PvdA zou gelijk blijven. Vervoers verbod Bpgeheven DEN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw en Visse rij) heeft besloten het bestaan de vervoersverbod voor var kens in de Randstad per 31 januari aanstaande op te hef ten. Dit, daar zich binnen de incuba tieperiode sinds het laatste ge val, geen nieuwe uitbraak van varkenspest in het gebied heeft voorgedaan. De tijdelijke schorsing van de varkensmarkten en het even eens tijdelijke verbod op keurin gen, tentoonstellingen en derge lijke blijven tot nader orde ge handhaafd. NEW YORK (LJPI) In de Amerikaanse staten New York, New Jersey en Ohio is de noodtoestand uitgeroepen omdat een tekort aan aardgas dreigt als gevolg van de strenge winter. Deze maatregel stelt de autoriteiten in staat stappen te nemen om het energieverbruik te drukken. Goeverneur Brendan Byrne van New Jersey bepaalde dat de thermostaten in alle overheidsgebouwen overdag niet hoger dan 18 graden celsius, en 's nachts niet hoger dan tien graden mogen staan. Goeverneur Hugh Carey van New York gaf opdracht voorrang te geven aan de verwarming van huizen en ziekenhuizen. Fabrieken, scholen en andere instellingen krijgen niet meer dan „de voorraden toestaan". Voor de komende dagen wordt opnieuw barre koude verwacht omdat koude luchtmassa's van de Noordpool oprukken naar het oosten van de Verenigde Staten. Functionarissen van de Gezondheidsdienst waarschuw den het publiek dat bevriezings verschijnselen kunnen optreden in het midden-westen wordt nieuwe sneeuwval en krachtige noordelijke wind verwacht. In Ohio is de gasvoorziening ernstig ingeperkt, met als gevolg dat 1.500 grote bedrijven en scholen in de grote steden moes ten sluiten. In Pennsylvania sluiten alle scholen minstens drie dagen om energie te bespa ren. Gouverneur Milton Sharp van Pennsylvania vroeg presi dent Carter zijn staat tot ramp gebied te verklaren, opdat ande re staten aan Pennsylvania aardgas zullen moeten leveren. Behalve de scholen zijn in deze staat ook de restaurants, thea ters, sporthallen tot maandag gesloten. In Florida heeft de vorst een groot deel van de fruit- en groente-oogst vernietigd. Ook Florida wil „rampgebied" woc- Met vereende krachten duwen drie brandweerlieden een in Indianapolis in de sneeuw v vastgeraakte ambulance weg, waarin enkele' bi, een brand gewond geraakte en door de sta^onte ón»wo«^am de kou bevangen collega s op weg zijn naar een ziekenhuis. temperaturen, die een aanslag op de energievoorraden plegen. De meeste rivieren in het oosten van de Verenigde Staten zijn bevroren, waardoor olie- en ga- stransport per schip onmogelijk is geworden. Honderdduizenden mensen zitten zonder werk als gevolg van de kou. Alleen al in Ohio staan een kwart miljoen werklozen geregistreerd. We praten over de overleving van Ohio, zei goeverneur James Rhodes gisteren toen hij de noodtoestand uitvaardigde. Hij kondigde aan dat hij arrestatie riskeerde door het verbod op gebruik van kolen met een hoog zwavelgehalte op te heffen. In Oost-Virginia is de gasvoor ziening van scholen en fabrie ken voor de komende twee we ken stopgezet om de verwar ming van huizen en essentiële instellingen te kunnen waarbor gen. Maandag wordt beslist of de maatregel voor de hele staat zal gelden. Goeverneur Mills Godwin zei dat de situatie ern stiger was dan hij ooit had mee gemaakt tijdens zijn langdurige politieke loopbaan. In andere staten riepen de autoriteiten de mensen op de thermostaten in hun huizen niet hoger dan 18 graden te zetten, maar die op roep wordt lang niet overal ter harte genomen. STRENGERE TOELATINGSEISEN TOT ETHER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) wil strengere eisen gaan stellen aan organi saties in ons land die zendtijd voor radio en televisie willen verkrijgen. De bewinds man schrijft dit in een aantal voorstellen tot wijziging van de omroepwet, die giste ren bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Volgens de voorgestelde toelatingseisen, waarvan een aspirant-omroeporganisatie zal moeten voldoen, zal de aanvragende instan tie niet alleen representatief moeten zijn voor een bepaalde culturele, godsdienstige of geestelijke stroming in het volk, maar tegens dienen de uitzendingen zodanig af te wijken van de programma's die de al be staande omroepen brengen, dat er duidelijk sprake is van vergroting van de verscheiden heid in de omroep. De minister stelt tevens voor, om in de huidige omroepwet het artikel te schrappen volgens welk de minister straffend kan op treden tegen omroepen die in hun uitzendin gen de veiligheid van de Staat, de opénbare orde of de goede zeden in gevaar brengen. Een berisping door de minister of een ver bod om gedurende een bepaalde tijd pro gramma's uit te zenden kunnen voortaan alleen nog maar worden gegeven als een rechter heeft uitgemaakt of een omroep bij een bepaalde uitzending een Nederlandse wet (bijvoorbeeld een zedelijkheidswet) heeft overtreden. Tenslotte wil minister Van Doorn de om roepwet ook wijzigen ten aanzien van de inhoud van reclame-uitzendingen. In de nieuwe omroepwet komt dan een bepaling te staan, die de ministers van CRM, Volksgezondheid, Landbouw en Visserij en Economische Zaken de bevoegdheid geeft om reclameboodschappen voor bepaalde goederen of diensten geheel te verbieden. Regering pompt 950 miljoen in scheepsbouw (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Lub bers van Economische Zaken zal dit jaar 200 miljoen beschik baar stellen voor dé redding van de scheepsbouw. Tot en met 1980 zal hij jaarlijks nog eens 250 miljoen voor dit doel ter beschikking stellen. De minister heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Op deze manier wil hij de wensen vervullen van de commissie-Bakker. Deze rap porteerde vorige week, dat er in de scheepsbouw 4.500 arbeids plaatsen verloren zullen gaan, maar dat de overige te redden zijn als de regering enkele ga ranties zou verlenen en het grootste deel van de verliezen van de werven voor haar reke ning zou nemen. Wijziging in wetsontwerp (Van onze parlementaire redak- tie) \>en Haag Half maart zal de regering aan de Tweede Kamer het definitieve ontwerp van de wet op het basisonderwijs aan bieden. De ministerraad is gis teren met het ontwerp akkoord gegaan. Het wetsontwerp, dat een samenvoeging voorstelt van het huidige kleuteronder wijs en lager onderwijs tot een onderwijsvorm voor kinderen van 4 tot 12 jaar, verschilt r«> een aantal punten van het v' lopige ontwerp, dat vorig jaar zomer werd gepubliceerd. Premier Den Uyl vertelde na afloop van het kabihetsberaad, dat een der meest essentiële wij zigingen de eigendom van de gebouwen van bijzondere scho len betreft. In het voorlopig ont werp was voorgesteld om deze gebouwen allemaal in handen van de overheid te stellen. Van uit de organisaties voor bijzon der onderwijs is daartegen krachtig geprotesteerd. In het definitieve ontwerp staat nu, dat eigendom en beheer van de ge bouwen van bijzondere scholen onveranderd blijven. Premier Den Uyl deelde echter mee, dat de eigenaren van bijzondere scholen ten aanzien van de ei gendom wel gebonden zullen worden aan enkele beperkingen. Hij wilde nog niet zeggen welke beperkingen dit zullen zijn. Ver moedelijk gaat het hier echter om een verplichting tot het be schikbaar stellen van de school gebouwen na de schooluren voor bepaalde activiteiten die door of voor de bevolking geor ganiseerd worden. ,,0nze man in Egypte" uitgewezen CAIRO (Reuter) De Engelse journalist David Hirst, Midden- Oosten-correspondent voor het dagblad „The Guardian", is in Egypte uitgewezen en op een vliegtuig naar Cyprus gezet. Hirst, die de rellen in Egypte van afgelopen week had versla gen, is de eerste buitenlandse correspondent die het land wordt uitgezet, sinds het aan de macht komen van president An war Sadat in 1970. Er zou hem zijn gezegd dat zijn visum niet in orde was, maar volgens Hirst houdt zijn uitwij zing waarschijnlijk verband met protesten van de Egyptische au toriteiten tegen zijn berichtge ving over de huidige economi sche en politieke situatie in het land. Pil gratis in Italië ROME (AP) Italiaanse vrou wen kunnen geheel kosteloos de anticonceptiepil krijgen, mits rij daarvoor een recept van een bureau voor gezinsplanning hebben gekregen. De pil staat op de lijst van medicijnen die volgens een pas aangenomen wet, die in de op richting van landelijke bureaus voor gezinsplanning voorzag, verstrekt kunnen worden. Volgens de abortuswet die vori ge week door het Italiaanse Huis van Afgevaardigden is aangenomen, kunnen minderja rige en alleenstaande vrouwen gratis voorbehoedmiddelen krij gen. De wet, waartegen het Vati- caan heeft geprotesteerd, moet alleen nog door de Senaat wor den aangenomen voordat zij van kracht wordt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PPR wil binnenkort een concrete discussie aangaan met de CPN, om eindelijk eens duidelijkheid te verkrij- ten omtrent de opstelling van de communisten ten aanzien van lg de belangrijkste politieke en maatschappelijke problemen. ,AN Dit bleek vanmorgen uit de ope- Utrecht heeft gehouden. Vol- b ningstoespraak die PPR-voorzit- gens Van Hoogevest zijn de mo- i [er Wijnand van Hoogevest op gelijkheden tot eventuele sa- net congres van zijn partij in menwerking met de CPN in een nieuwe progressieve regering weinig hoopgevend. Hij wees onder meer op het feit dat de CPN zich nooit fundamenteel tegen kernenergie heeft uitge sproken (ook niet waar het ging om de door de PPR gewraakte uitbreidingsplannen voor de ul- tracentrifugefabriek in Almelo) terwijl hij tevens opmerkte dat het standpunt van de CPN met betrekking tot de ontwikkelings samenwerking niet bepaald hel der is. Ook over de overheids uitgaven doet de CPN vaag. Enerzijds wordt in de Tweede Kamer herhaaldelijk gepleit voor belastingverlaging en dus lagere overheidsuitgaven, ter wijl aan de andere kant de CPN steeds verhoging eist van tal van overheidsuitgaven. Evenals PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel eerder deze week op het PvdA-congres deed, liet ook Van Hoogevest een aantal kritische geluiden over het huidige CDA horen. Vergeleek Ien van den Heuvel het CDA met de KVP uit de tijd 4 van Romme, volgens de PPR- voorzitter zijn we met het CDA weer terug aan het eind van de jaren zestig, toen de Schmelzers en de Biesheuvels voor hun cen- trumpolitiek de fraaie betiteling „consequent vooruitstrevend" hadden bedacht Maar, aldus Van Hoogevest men bedoelde toen wel: samen met de WD. Uw krant biedt u de mogelijkheid van een zesdaagse voorjaarsvakantie in Schotland. Het land niet alleen van whisky en kilts, maar ook van boeiend natuurschoon en fraaie historische monumenten. Een andere wereld binnen de EEG, nog niet overstroomd door toeristen. Een plek om op adem te komen. Bijna een week om helemaal tot rust te komen in een land dat - we geven het toe- niet uitblinkt door een zonnig klimaat. Maar de uitspraak ..Schotland is zelfs mooi bij slecht weer" is een compli ment op zich. Het is een ander land. Een reis die van alles biedt: stille natuur, levendige steden, historische bezienswaardigheden en kennismaking met nationale produkten. En dat alles voor een - zelfs voor goedkoopte-eiland Groot-Brittannië - aantrekkelijke prijs. 0 Uw „thuis" In Schotland, het Loch Lomond Hotel in Balloch, met uitzicht op het legendarische meer. Reisplan: Maandag 21 maart: Inschepen op de terminal van-North Sea Ferries in Europoort. De vertrektijden van de bussen naar Euro poort (het is uiteraard ook mogelijk met eigen vervoer te gaan) zijn: Den Haag Centraal 15.00 uur; Goudsche Courant, Markt 26: 15.00 uur; Rotterdamsch Nieuwsblad. Coolsingel 67. 15.45 uur. Diner aan boord. Dinsdag 22 maart: 8 30 uur: na ontscheping vertrek uit Hull per luxueuze Beeline-bus. Tegen elf uur wordt de reis in Boroughbrid- ge onderbroken voor een koffiestop. Lunch wordt gebruikt in het beroemde Gretna Hall Hotel in Gretna Green. Ruim tijd is er voor een bezoek aan de smederij, waar paartjes-op-de-loop ■zich konden laten huwen. Nu nog is de smid gaarne bereid een huwelijk te voltrekken. Hetgeen dan wettelijk van nul en gener waarde is. Vervolgens wordt de reis voortgezet naar Balloch naar het hotel aan de boorden van het legendarische Loch Lomond. In dat Loch Lomond Hotel - uw „huis" in ^chotland - wordt 's avonds ook het diner gebruikt. Woensdag 23 maart: 's Morgens wordt een bezoek gebracht aan de Eédie-Cearns whisky-distilleerderij. Proeven en eventueel kopen is daar mogelijk. Na de lunch (in het Loch Lomond Hotel) een rondrit door het natuurgebied the Trossachs met een bezoek aan Aberfoyle en het historische Stirling Castle. Een prachtig bewaard gebleven vesting bij de vroegere hoofdstad van Schotland. Donderdag 24 maart: De gehele dag tussen ontbijt en diner wordt besteed aan een zogenaamde „Grand Highland Tour". De bus voert u via Crianlarich en Dalmally naar de vertederend historische havenstad Oban. Waar een bezoek wordt gebracht aan een glasfabriek. De lunch wordt gebruikt in MacTavish's Kitchen, een restaurant dat uitkijKt over de haven, waar hongerige zeehonden de binnenlopende vissersschepen plegen te achtervolgen. Ze komen waarschijnlijk zelfs naar u toe als u vanaf de kade vis voert. Er is ruimschoots rekening gehouden met een oponthoud in het havengebied. Met de bus worden de Schotland-reizigers vervolgens naar MacDonald's Mill gebracht, waar een demonstratie in het weven van de wereldberoemde tartan-stoffen wordt gegeven. U kunt er uiteraard kant-en-klare produkten kopen tegen - zeker voor Nederland - alleszins aanvaardbare prijzen. De terugreis naar Balloch gaat via Taynuilt, Inveraray en Arrochar. Vrijdag 25 maart: Deze gehele dag tot het diner is uitgetrokken voor een bezoek aan Edinburgh, volgens chauvinisten de mooiste stad van Europa Het is zeker de meest continentale stad van Groot-Brittannië. Fervente winkelaars zouden de gehele dag gemakkelijk kunnen besteden in de bekende Princess Street, waar de ene goed gesorteerde winkel naast de andere ligt. Ook een bezoek aan het boven Princess Street uittorenende kasteel en het daaromheen gelegen oude stadsgedeelte is zeker de moeite waard. Om iedereen de mogelijkheid te bieden zijn eigen wensen te volgen is de lunch op deze dag niet door ons. geregeld. Edinburgh is een stad van uitgaanders er zijn dan ook restaurants in alle soorten, maten en prijsklassen aanwezig. In ons hotel wordt deze laatste avond een diner-dansant gehou den. Op het menu zullen de reizigers ook het mysterieuze Schotse gerecht Haggis aantreffen. (Een haggis vang je op een bedauwd veld door op de doedelzak te spelen. Of niet?). Tijdens het diner zal in ieder geval een doedelzakspeler optreden. Zaterdag 26 maart: De terugreis naar Huil gaat weer via Gretna Green (lunch) en Scotch Corner. Om vijf uur scheept het gezelschap zich in voor de terugvaart waarna men zondag 27 maart 's morgens om acht uur zal arriveren. De terugreis naar Den Haag. Gouda of Rotterdam wordt weer per bus gemaakt. En dat alles voor de prijs van 395,- p.p. (gebaseerd op tweepersoons kamers) Toeslag voor een luxe ingerichte hut aan boord 40,- per persoon. Alle verdere inlichtingen over deze reis van uw krant vertrekt uitsluitend: North Sea Ferries, afdeling Passage, mej. Joke Kriboo, tel. 0181*42077, toestel 131. Inzenden aan: North Sea Ferries Postbus 1123 Rozenburg In de linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: Schotland. Ja, ik ga mee. Noteer mij/ons als deelnemer(s) aan de reis naar Schotland van 21 tot 27 maart 1977 voor de prijs van 395 per persoon*. Na(a)m(en): dhr/mevr/mej.' Na(a)m(en): dhr/mevr/mej* Na(a)m(en): dhr/mevr/mej.* Ik (wij) maak (maken) wel/geen gebruik van het gratis busvervoer van en naar Europoort. Ik/wij wil/willen wel/geen hut met douche en betaal/beta len daarvoor dus wel/geen toeslag van 40 per persoon*. Als u de bon heett ingezonden stuurt North Sea Ferries u nadere gegevens over de reis en bevesti ging van de boeking. Daarin staat hoe u de reissom kunt overmaken. Zodra de betaling is ontvangen, zendt North Sea Ferries u de reisdocumenten. Afzender: Naam Adres Woonplaats 'Doorhalen wat niet van toepaaaing ia.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7