RAAD VOORSCHOTEN NIET GELUKKIG MET REORGANISATIEPLANNEN NEO-PARASIETEN ACTIEF IN LAK gemeente Leiden leed opnieuw zaak-Daey Ouwens in .3 feidsch Politie Muziek 'ezelschap schitterde weer Hartebrugkerk op televisie Honderdste lid Kunstuitleen Perzen ontvreemd Fins transportbedrijf in de Bollenstreek urgerlijke stand PAGINA 3 LEIDEN Als reactie op de in de afgelopen maand gehouden tentoonstelling van werk van de kunstenaar Thom Geraedts in het LA K-theater hebben vertegenwoordigers van een nieuwe groe pering, de zogenaamde „Uitvreters" die zich reke nen tot de stroming van het Neo-parasitisme gisteren symbolisch een aankondiging van de tentoonstelling van Geraedts van een stuk karton losgeknipt. Daarmee willen de „Uitvreters" aangeven dat de kunstenaar Thom Geraedts de „banden met het publiek" heeft verbroken. Met het laatste bedoelen de „Uitvreters" dat de geëxposeerde stukken kar ton (met touwtjes op achtergronden van karton) met de daarbijgevoegde toelichting „Ik wil de mensen bewust maken van hun eigen vertrouwde omgeving" hen niet aanspreken Aanvankelijk wilden de Neo-parasieten een kunst werk van Geraedts verscheuren om het als een nieuw kunstwerk te exposeren maar na een aan vankelijke instemming van Geraedts bleek later dat de kunstenaar toch liever niet zijn werk aan de kritiek van het „Neo-parasitisme" wilde bloot stellen en trok hij zijn werken van de expositie terug. Vandaar dat nu de „afgeknipte" aankondi ging van de expositie wordt tentoongesteld. Voor een bedrag van 1000 gulden werd het „kunstwerk" te koop aangeboden. Middels enkele gedichten hebben de „Uitvreters" daarna hun kritiek geuit. „De Uitvreters" zijn niet van plan om het hierbij te laten. Er zullen meer exposities aan het kriti sche oog van de groep worden blootgesteld. LEIDEN - De KRO zendt mor genochtend vanuit de Harte brugkerk een Eucharistievie ring uit. De uitzending begint om elf uur. Het gemengd koor zingt de Mis in G van Casali. Aan de orgel zit Jan Schmitz. Dirigent is René Verhoef. In verband met de televisie-opna me vervallen de Eucharistievie ringen van half tien en kwart over twaalf. ALPEN AAN DEN RIJN - De Kunstuitleen heeft gisteroch tend het 100e lid ingeschreven. Mevrouw Truusje Visser uit Alphen aan den Rijn, wonende aan de Grashof 3, was de geluk kige. Uit handen van de vice- voorzitter van de Culturele Raad, Minco Maring, ontving Mevrouw Visser een gratis abonnement, een fles wijn en een bos bloemen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Onlangs is ingebroken bij de woninginrichting Couvé. De glazen schuifdeuren werden ge forceerd. Uit de winkel werden twaalf Perzen meegenomen die per stuk 225,- kosten. Ook werd een bedrag van ongeveer ƒ25,- aan wisselgeld gestolen. De inbrekers werden tijdens de inbraak kennelijk gestoord. In de achtertuin stonden een aan tal vazen gereed en een sche merlamp voor transport. In de winkel lag een vloerkleed reeds opgerold, om mee te worden genomen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. VOORSCHOTEN De gemeenteraad toonde zich gisteravond zeer kritisch bij het voorstel betref fende de reorganisatie van het ambtelijk appa raat en de benoeming van drie nieuwe direkteu- ren. De voorgestelde drie ambtenaren te weten M. J. Adriaanse, A. A. Koedam en L. W. M. de Groot werden door de raad benoemd, hoewel de gemeenteraad het een vreemde zaak vond dat b. en w. deze benoeming aan de raad voorlegde terwijl het tot de bevoegdheden van het college van b. en w. behoort Mr. Begeer (WD) vond het een ernstige zaak dat de problematiek niet is opgelost ten aanzien van de vervulling van het directeurschap van Openba re Werken. De heer Iestra (PCC) wilde staande de vergadering de adjunkt-direkteur Bedet be noemd zien, maar daar voelde de raad weinig voor. Volgens wethouder Oosterbaan (WD) is een benoeming van een direkteur openbare werken nog politiek niet rond. Mr. Esselaar (CDA) wees op de lange weg van het besluit van de raad om tot reorganisatie-onderzoek te komen (1974) tot aan deze eerste fase: „Het proces heeft tot schade van mens en werk veel te lang geduurd. Te lang hebben velen tussen hoop en vrees geleefd". Mr. Esselaar betreurde het dat de burgemeester als enige lid van het college met een volledige dagtaak zich niet meer betrokken gevoeld had bij het onderzoek. Zowel Mr. Esselaar als Iestra meenden dat alle fouten die gemaakt hadden kunnen wor den ook inderdaad gemaakt zijn. Drs. Van Wijk (PPV) diende een motie in waardoor de samenvoe ging van algemene zaken en bestuurszaken voorlo pig niet zou plaats vinden. Na een langdurige schorsing van de vergadering werd de motie ver worpen met alleen de PPV-leden als voorstem mers, hoewel wethouder Eveleens en Mr. Esselaar het wel eens waren met de visie van de motie, maar uit collegialiteit mee wilden gaan met b. en De gemeenteraad besloot in augustus vorig jaar tot verkoop van het pand Jacob van Heemskerkck- laan 87 over te gaan. De koper is de bewoner burgemeester J. van der Haar. De koopprijs werd vastgesteld op 190.000,-. Hiervoor werd geen goedkeuring verkregen van Gedeputeerde Staten. Om toch de koop door te laten gaan, besloot de raad thans het pand voor 210.000,- te verkopen. Alle fracties vonden het een droevige zaak deze inmenging van de hogere overheid. In de oktobervergadering vorig jaar besloot de raad medewerking te verlenen bij de bouw van de Rudolf Steinerkleuterschool in de wijk Noord- Hofland. Thans blijkt dat er nog geen bouwver gunning verleend werd door b. en w. wegens verschil van mening. Wethouder Marselis werd gevraagd om ophelde ring te meer daar het bestuur van de Rudolf Steinerschool in een brief aan de raadsleden zijn onvrede kenbaar maakte over de zgn. „onwil" van het college van b. en w. om uitvoering te geven aan het genomen raadsbesluit, waaraan inmiddels G S. goedkeuring hebben gegeven. Wethouder Marselis verklaarde volledig in opdracht van de raad te handelen om te trachten de bouwprijs omlaag te krijgen. Bij de goedkeuring van de medewerking kreeg de wethouder deze opdracht mee. Volgens b. en w. kan er zeker 50.000,- bezuinigd worden op de bouwsom en volgens een externe deskundige zelfs wel 100.000. Het be stuur van de R. Steinerschool wil echter geen bezuinigingen toepassen. De bouwvergunning zal formeel verleend moeten worden ook als er geen overeenstemming komt tussen het bevoegd gezag (b. en w.) en het schoolbestuur. Na een schorsing deed de raad nogmaals een beroep op de wethou der om te trachten overeenstemming te verkrijgen. Wethouder Eveleens gaat proberen om een stuk grond in eigendom bij de A.N.W.B. met wat meer zekerheid te huren in verband met de aanleg van een speelterrein voor de jeugd. De A.N.W.B. heeft de grond verhuurd voor ƒ1,- (circa 400 m2), maar de bepaling opgenomen dat opzegging van de huur met drie maanden kan gebeuren. De gemeente Voorschoten plaatst voor 32.000,- aan speelmate-' riaal op dat terrein. Gezien de goede relatie tussen de ANWB en het gemeeentebestuur meende wet houder Eveleens dat er wel een overeenstemming kan komen waardoor de eerste huurtermijn langer wordt dan drie maanden. lATERDAG 29 JANUARI 1977 19 LEIDSE COURANT 'IDEN Het gemeentebe- iur van Leiden leed giste- i de tweede gevoelige ne- rlaag in de zaak-Daey Ou de vorig jaar zomer ont- i directeur van de Groenoordbal. De igste ambtenarenrechter 'it, zoals wij gisteren al >ldden, uitgemaakt, dat bet 'üm \sluit van de gemeente de Daey Ouwens tijdens de slepende als slopende \lag-procedure ook eens de dokter te sturen om zien of bij wellicht op „me- 20*0 cb of zielsgebreken" ont slagen kon worden, onjuist en onwettig was. Vorig jaar ja nuari kwam de ambtenaren- rechtbank in Den Haag tot dezelfde conclusie. De ge meente Leiden ging toen vol ledig overtuigd van baar ge lijk bij de Centrale Raad in beroep en kreeg daar gisteren ten tweeden male de kous op de kop. Burgemeester Vis gaf gisteren als zijn enige commentaar te kennen „de uitspraak bijzon der te betreuren". Daarbij stel de hij echter vol vertrouwen te zijn in de uiteindelijke uit spraak van de ambtenaren rechter over het ontslag zelf, waartegen zoals bekend Daey Ouwens ook beroep heeft aan getekend. De ex-directeur eist in deze zaak een financiële genoegdoening voor het naar zijn oordeel onrechtmatig ont slag ten bedrage van in totaal 8 ton, mocht de gemeente niet bereid zijn hem weer in dienst te nemen. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep moet mis schien ook wel als een teken aan de wand worden gezien voor het verdere verloop van de procedure, het optimisme van dr. Vis ten spijt. Temeer daar nu de hoogste ambtena renrechter tot zijn besluit schijnt te zijn gekomen op grond van dezelfde overwegin gen als de rechter in eerste instantie hanteerde. Nu het „volste vertrouwen" in de juistheid van de gevolgde procedure gisteren ten twee den male werd beschaamd door een uitspraak van de onafhankelijke rechter lijkt op zijn minst de vrees gewettigd dat in deze toch minder zorg vuldig is gehandeld dan over het algemeen is en wordt be toogd. Het zou de gemeente sieren alles te doen om het conflict met de heer Daey Ou wens op een andere wijze bij te leggen dan via de rechter, die de stad wellicht over enige tijd met een strop van pakweg een miljoen op zal zadelen. Tot dat moment geldt nog steeds: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. ARJEN BROEKHUIZEN Van een onzer verslaggevers LISSE/HILLEGOM De Finse ambassadeur in Nederland Henrik Blomstedt heeft gistermiddag op symbolische wijze in restaurant „de Nachtegaal" in Lisse een nieuwe vestiging geopend van het Fins wegtransportbedrijf Polar-Express. De ambassadeur verricht te de opening van het in Hillegom gevestigde bedrijf door een stropdas van een van de medewerkers van het bedrijf af te knippen. De naam van de Hillegomse dochter is Polar-Express Benelux b.v. en het bedrijf is gevestigd aan de Weerlaan. Polar-Express is een van de grootste privé-ondernemingen in het Europees wegtransport. Het moederbedrijf in Helsinki beschikt over tweehonderd trucks met oplegger en 350 tontrailers. Met zustermaatschappij Pollar-Kito vervoerde Polar-Express in 1976 ruim 1 miljoen ton aan vracht. Het wagenpark van Polar is gehuurd op een lange termijn basis door privé chauffeurs en op basis van trailer-leasing. De opzet van het bedrijf in Nederland is thans nog gering, 10 trailers voor vervoer van en naar Finland, maar de verwachting is dat het aantal activiteiten binnen afzienbare tijd drastisch wordt uitgebreid. Ter gelegenheid van de opening van deze nieuwe vestiging, heeft de directie van het bedrijf geschenken overhandigd aan vertegen woordigers van de Diabetes Vereniging Nederland en de Bond van Motorisch Gehandicapte Kinderen. Een „Uitvreter" componeert het „kunstwerk". Boerhaavezalen in „Van Gewest tot Gewest" LEIDEN Het NOS-team van het programma „Van Gewest tot Gewest" maakte gisteren opnamen van het Caeciliacom- plex achter de Leidse Schouw burg aan de Caeciliastraat. Zoals bekend staat het Caeci- liacomplex (of de Boerhaaveza len) sinds kort leeg en heeft de Caeciliastichting er op aange drongen (bij CRM) maatregelen te treffen om het historisch ge zien waardevolle gebouw („de bakermat van het academisch ziekenhuis") tegen vandalisme te beschermen. Het is de bedoeling dat het ge bouw wordt gerestaureerd ten behoeve van het museum van de Geschiedenis der Natuurwe tenschappen (Boerhaave-labora- torium) aan de Steenstraat 1, dat met ernstig ruimtegebrek kampt. De Caeciliastichting (die voor de belangen van het mu seum ijvert) en de gemeente vre zen dat het op de lange baan schuiven van de restauratie en vandalisme catastrofale gevol gen zullen hebben voor het ge bouw. afsluiting van de themaweek in het christelijk „Visser 't Hooft" in Leiden werd gistermiddag een gehouden tussen de leraren van het en de Leidse sportpers. De strijd leverde een •57 overwinning op voor de Leidse sportpers. Op de 12.30 io is J. Smelt in een duel gewikkeld met Leidse "f^urant-verslaggever Piet van Dam. itmeesf (17.031 iAr-fjirien Ondertrouwd: M. den en J. Davidse. irtog en S. M. Plaizier; G. J. (S) GÉngerink en E. C. M. van der Kindeiort; A. P. Kramp en A. E. M. aofrad orc*uiri; J- G. van der Linden C. Ciere; A. J. van der Lin- Auziékh en C. C. Harteveld; N. Sloos r» de C. W. A. de Jong; J. Smit ïaini Pouw: G. J. de Smits en J) (S) E" van Person; W. J. Thelen Geboren: Johannes P. H. zn. v. J. P. T. van Leijden en J. Brandt; Wendy dr. v. H. J. M. de Ridder en J. C. Schellevis; Roosmarijn H. B. dr. v. F. van Alphen en C. C. M. Bouland; Hugo C. zn. v. L. J. G. Meiland en G. A. M. Went. ^(Wethouder B. Oosterman van cultuur in gesprek met een van de leden van het NOS-team. :h3- iden Het zevenenvijftigste wintercon- Jt van het Leidsch politie Muziek Gezel- achtajap deed gisteravond de wanden van de Jadsgehoorzaal trillen. Voor de pauze 'maVelde de Brass Band onder leiding van naailes Brugman. Het bleek dat de agenten muaed geoefend hadden, en een uitvoerig, ngs ^wisselend repertoir op het programma 'S^jdden staan. Men opende zoals de traditie 3r vc£orschrijft met het Wilhelmus, helaas met (2) in foutje in de partituur zodat de tweede igel nogal vreemd klonk. Maar daarna ■Hftrstte de wereld van arrangementen los ^Hiarin alles mogelijk is: hele opera's van ■^^rdi werden aan elkaar gebreid, en daarna een stukje verstilde muziek van omgewerkt voor trompetten en bas- Zeer mooi was de solo van agent Ben Kievits en euphonium in The Weeding van Pietro; direkt daarna werd hij geëvenaard door Cees Brugman, die het dirigeren even overliet aan Anne Westra, en op een gigan tische esbas zijn vaardigheid demonstreer de. Ongelooflijk, zo virtuoos als de loopjes onder zijn handen (en zijn longen!) uit dat enorme instrument kwamen. De slagwerkbegeleiding bij het brassband- bptreden lag in zeer bekwame handen van Wim Meijvogel. Hij dirigeerde na de pauze de tamboers van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap in een eigen compositie, de pau- kenmars. Later op de avond wekte hij nog ieders bewondering met zijn drumsolo in een selectie uit songs van de Beatles (het programma zorgde voor een vrolijke zetfout door Beatless te spellen). Maar voor het zover was kregen we een volgens de heer Kerstens unieke combinatie te horen: de Brassband trad op in sam werking met de Baker Street Jazzband. Deze dixielandband, die zijn naam ontleent aan de Leidse Bakkersteeg, wist de handen van het publiek op elkaar te krijgen: de hele zaal klapte ijverig mee bij bekende melo dieën, zoals „Sweet Georgia Brown" en „Oh when the saints go marching in". Na het concert verzorgde de Baker Street Jazzband nog de muziek bij een gezellige feestavond, die tot diep in de nacht duurde. Bijzondere waardering verdient het Leidsch Politie Muziek Gezelschap van het feit dat dit uitvoerige en moeilijke programma in de recordtijd van een maand is ingestudeerd. TON HARMSEN De restauratie van het Heerenloge ment vordert ge staag. Zoals bekend brak in september brand uit in het mo nument, waar toen net de restauratie werkzaamheden waren begonnen. Gisteren werd het leggen van het laat ste spant gevierd. -

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3