PvdA-congres verrast vriend en vijand SPANJE BEVANGEN DOOR ANGST voor u Eva den Hartog afgezet als Heilsofficier UITBREIDING UC-PROJECT AFGEWEZEN ftakingsmelk naar Derde irreëel Jwëe jaar geeist tegen oplichter uit üassenheim ekkerbekkending Anti-CDA- motie voorbarig 1971 iMdiae @oma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. Zaterdag 29 januari 1977, 67e jaargang no. 20645 Don Juan Errol Flynn in film Don Juan op Ned. I om 19.35 uur. Ned. II om 19.15 uur Ted's show en om 21.30 uur Sam. Zondag Ned. I om 20.40 uur VARA's Internationale en om 21.50 uur Voorwaarts (2). Ned. II om 20.30 uur 58 min. Nederlanders en om 22.30 uur George Antheil. Kouder Eerst nog veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw, la ter van het noorden uit weer opklaringen. Tot matig of vrij krachtig afnemende wind uit noordoost tot noord. Tempera turen van het noorden uit da lend tot omstreeks 2 graden. Zondag: zon 08.23-17.24, maan 13.10-04.26 op. Hoogwater Sche- veningen: 11.31-24.00, laagwater 6.57-19.32 op. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN (UPD Londense Victo- en Albert mu- heeft een taart kken voor ko- i Elisabeth. 136 kilogram lekkerbek- [ing staat ten- in het museum. 1 meter hoge telt zes verdie- en en is bezet emblemen die onden zijn met de koningin - de kroon, de leeuw en de eenhoorn, en en kele corgi's, de favo riete hondesoort van de vorstin. Alle verdiepingen' van de trapsgewijze taart hebben een marsepeinen tapijt met bladgouden roe den. De basis van de taart is een kasteel achtige borstwering van marsepeinen bakstenen, die de symbolen van de vier delen van het Verenigd Koninkrijk dragen. In de taart zijn 180 eieren en anderhal ve pint rum ver werkt. „Wij hopen de taart aan ver scheidene liefdadige instellingen te kun nen weggeven na afloop van de ten toonstelling," zo zei het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllini Familie Middelman doet verslag DEN HAAG Hoe komt een gezin met twee kinderen en een gemiddeld inkomen - het zoge naamd modale gezin - het jaar financieel eigen lijk rond? Niemand beeft er tot nu toe een redelijk aanvaardbaar antwoord op kunnen ge ven. Onze krant zal daarom een een dergelijke gezin - dat wij de familie Middelman noemen hoewel ons de naam en de situatie ervan bekend is - een jaar lang blijven volgen. Regelmatig doen wij over de financiële bevindingen van de familie verslag. Zij geeft er haar volle mede werking aan, mede aan de hand van een nauw keurig bijgehouden huishoudboekje. De intro ductie van de familie Middelman vindt u in de finale van deze week. AMSTERDAM (ANP) - Majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils heeft haar officiersfunctie moeten neerleggen. Dit heeft de commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer Ver waal, bevestigd. Volgens de com mandant is dit gebeurd omdat zij zich niet kon verenigen met een order van het internationale hoofd kwartier in Londen om haar werk in Dacca in Bangla Desj neer te heeft goede hoop haar officiersfunctie terug leggen en een administratieve functie in Nederiand te aanvaar- den. Majoor Den Hartog vindt dat zij zich nutti- ger kan maken door werk ten behoeve van Verenigde Staten. auspiciën van het internationale hoofdkwar tier een boek van haar hand verschijnt over haar ervaringen in Bangla Desj en omdat er op haar agenda lezingen staan over het werk in de Derde Wereld in Finland en de kinderen in de Derde Wereld te verrichten. Majoor Den Hartog, die wel als gewoon Heilssoldaat het werk van het leger blijft steunen, is bij de generaal van het Leger des Heils in Londen in beroep gegaan. Zij VAN THIJN: (Van onze parlementaire redactie) MSTERDAM Fractievoorzitter Van hijn meent, dat de PvdA het niet kan naken, op dit ogenblik de uitspraak te oen dat elke samenwerking met het CDA nmogelijk is. De federatie van jongeren- roepen heeft hierom in een motie ge raagd. fan Thijn hield het PvdA-congres gister- vond voor, dat toch eerst bekend moet ïjn hoe de CDA-fracties zich in het parle- nttnent opstellen tegenover de vier hervor- ^^mingsvoorstellen (herziening wet onderne- W jningsraden, vermogensaanwasdeling, ■;rondpolitiek en investeringsregeling). Als e PvdA regeringsverantwoordelijkheid il dragen heeft zij anderen nodig, overi- [ens niet tot elke prijs, aldus Van Thijn. vier hervormingsvoorstellen blijven de PvdA de toetsteen voor de bereid heid van het CDA om met de PvdA her- Ojormingspolitiek te voeren. Van Thijn gaf jpe, niet erg optimistisch te zijn. PvdA tegen spreiding bestaande rijksdiensten ii .r AMSTERDAM De PvdA wil dat het spreidingsbeleid wordt Voortgezet. Het ver kiezingscongres sprak vanochtend uit, dat hierbij evenwel sterkere nadruk moet wor den gelegd op het vestigen van nieuwe rijksdiensten en overheidsbedrijven in eco nomisch zwakke gebieden. Dit betekent, Jat overplaatsing van rijksdiensten zoveel ogelijk achterwege moet blijven. (Van onze parlementaire redaktie) AMSTERDAM Rond het kabinet-Den Uyl drei gen nieuwe moeilijkheden nu het congres van de PvdA zich gisteren, nogal onverwacht, heeft uit gesproken tegen uitbreiding van het ultra-centri fugeproject in Almelo. Het congres legde ook in het verkiezingsprogram ma vast, dat er geen nieuwe kerncentrales mogen worden gebouwd. Het voorstel van het partijbe stuur om de uitbreiding van het aantal kerncentra les aan votnwüarder. ^.e verbinden, werd verwor pen. De totale indruk is, dat de socialisten op het gebied van kernenergie een vaal radikalere koers varen dan algemeen was aangenomen. De uitspra* ken over het UC-project en de kerncentrales bete kenden zware nederlagen voor de partijtop. Zowel het partijbestuur, als de Kamerfractie, hebben in de kwestie ronde het UC-project tot dusver de lijn van het kabinet gevolgd. De PvdA-fractie zal zich komende dinsdag bera den op haar verdere koers. Fractieleider Van Thijn, die zich „teleurgesteld" toonde over de congresuitspraken, verklaarde dat de fractie haar eigen verantwoordelijkheid heeft maar het con- gresbesluit zwaar zal laten wegen. Voor de PPR die zich van begin af aan tegen uitbreiding van het UC-project heeft verzet, is de opstelling van het PvdA-congres een flinke steun in de rug. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) ver klaarde in een eerste reaktie weinig gelukkig te zijn met het ccngresbesluit over het UC-project. Hij zei, dat Nederland door uit het project te stappen, de mogelijkheid verliest om invloed uit te oefenen op het tegengaan van de verspreiding van kernwapens. De bewindsman liet er overigens geen twijfel over bestaan, dat hij en zijn collega Lubbers van Economische Zaken gewoon zullen doorgaan met het verzamelen van gegevens over de gevolgen van een uitbreiding. Aan de hand van deze gegevens moet het kabinet mettertijd beoordelen of aan de voorwaarden die het aan uitbreiding heeft gesteld, is voldaan. Mevrouw Den Hartog leidde de laatste vijf jaar een weeshuis in Dacca. Aanvankelijk was dit een Nederlandse aangelegenheid, maar door gebrek aan financiën en voldoen de mankracht kwam het project onder de verantwoordelijkheid van het internationale hoofdkwartier. Onlangs werd haar de lei ding over het weeshuis ontnomen en werd zij vervangen door een Australische Heilsof ficier. Waarom mevrouw Den Hartog is ver vangen en is teruggeplaatst naar Nederland is op het hoofdkwartier in Amsterdam niet bekend. Hagenaar gedood na frontale botsing Wassenaar De 31-jarige Hagenaar L. V. H. van Leeuwen van de Meppelweg is gis teravond om het leven gekomen, toen hij in zijn auto op de Rijksstraatweg in Wasse naar in frontale botsing kwam met een auto. De 39-jarige Wassenaarse bestuurder van de andere auto is met verschillende ernstige frakturen opgenomen in het Haag se Bronovo-ziekenhuis. Het verkeersongeval had tijdens het spitsuur plaats ter hoogte van de Van Bommellaan, waar volgens een getuige de gewonde be stuurder over de ononderbroken streep zou zijn gereden. Het dodelijke slachtoffer moest door de brandweer uit de wagen worden bevrijd. Het verkeer op de Rijksstraatweg is ongeveer een uur lang gestremd geweest Proefproces tegen ruiterlampje Groningen (ANP) De politie in de ge meente Groningen heeft een fietser gever baliseerd, die 's avonds gebruik maakte van een zogenaamde ruiterlamp in plaats van de gebruikelijke fietsverlichting. De politie maakte proces-verbaal op in ver band met een proefproces dat deze wil laten plaatsvinden tegen deze lampen, die aan de arm worden gedragen. In de wet staat niets over het wel dan niet mogen voeren van een ruiterlamp. Het ge bruik van deze vorm van verlichting neemt toe, volgens de politie, die van mening is dat deze lampen niet voldoende zichtbaar zijn en daarom de verkeersveiligheid nadelig beïnvloeden. Van een onzer verslaggevers) il HAAG Minister Van der Stee idbouw en visserij) heeft gisteren plan van de Voedingsbonden f om bij een zuivelstaking melki ;aan verwerken tot magere melk- ler en dit aan ontwikkelingslan- cadeau te doen, als irreëel be- ■%peld. Er is momenteel al meer magere melkpoeder beschikbaar dan de ontwikkelingslanden kunnen opne men, zo liet de minister weten. De voedingsbonden hadden hun plan gelanceerd, om het argument van de werkgevers in de zuivel, dat door de zuivelacties voedsel wordt verspild, te ontzenuwen. Ook hadden zij zich daarmee willen wapenen tegen de kri tiek uit de bevolking op de melkver- spilling, zoals van de afdeling Utrecht van de Ned. Politiebond, die in een telegram zich afkeurend heeft uitgela ten over dit soort acties van de Voe dingsbonden. Volgens deskundigen zal lozing van melk op het wateropper vlak rampzalige gevolgen hebben. De staking bij het zuivelbedrijf Cober- co in Winterswijk gaat niet door, om dat de bonden daar gisteren niet het Tot en met gisteren hadden de vak bonden in de strijd om de prijscom pensatie in vier bedrijfstakken (indus trie, voeding, bouw en grafisch be drijf) 50 bedrijven of objecten met bij elkaar 15.000 werknemers uitgekozen als stakingsdoelwit Maar daarbij zal het niet blijven. Maandag maken de. vervoersbonden hun actieplannen be kend. Vandaag zouden de diensten bonden met hun kaderleden in het bank- en verzekeringsbedrijf de actie- bereidheid van de achterban en de actiemogelijkheden peilen. De bonden, van overheidspersoneel komen ver moedelijk dinsdag met een actieplan op de proppen. Hoewel ambtenaren niet mogen staken, zijn ondersteu ningsacties wel mogelijk, bijvoorbeeld op het financiële vlak, zo liet een woordvoerder weten. De hout- en bouwbonden hebben him stakingsob jecten niet bekend gemaakt, om het verrassingselement te handhaven. De industriebonden hebben onder andere Calvé-Delft (400 werknemers) op hun lijstje staan. OH 0 - Vrouw overleden na sterilisatie ROTTERDAM Justitie en de inspectie voor de volksgezond heid stellen een onderzoek in naar de omstandigheden waar onder een 44-jarige vrouw uit Capelle aan den IJssel deze week in het Rotterdamse zie kenhuis Dijkzigt is overleden. De vrouw, pas bevallen van haar zevende kind, wilde geste riliseerd worden. Tijdens deze ingreep deden zich complicaties voor en raakte de vrouw in coma. «aN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den _Jtg heeft vrijdag bij verstek twee jaar gevangenisstraf geëist en de 50-jarige M.G. uit Sassenheim. Vanuit zijn kantoor er-Expres aan de Kagertuinen in Sassenheim beloofde de heer als directeur van zijn reclamebureau de gegadigden, die op I advertenties in voornamelijk buitenlandse bladen refereerden, Iden bergen. In deze advertenties bood hij thuiswerk aan. Het 5 de bedoeling, dat de dames tegen vooruitbetaling van 50' des of 5 pond een inschrijvingsbewijs van zijn bureau ontvin- i> waarna er zegels en enveloppen geplakt en geadresseerd iden worden. Een vertegenwoordiger van Inter-Expres zou de ukkigen, die een inschrijving bemachtigden, enkele malen per ek ontmoeten om de betaling te regelen en nieuwe opdrachten verstrekken. Na betaling vernamen de gegadigden niets meer. 'htbankpresident mr. A. Berkhout herinnerde aan h,et politioneel lerzoek, nadat de eerste schriftelijke klachten van benadeelden Frankrijk binnenkwamen. De politie ontdekte in Sassenheim, het kantoor een leegstaande villa was. Vingerafdrukken van dachte en zijn chauffeur, die de cheques bij de postkantoren fi. werden aangetroffen. De makelaar, die villa had verhuurd 'kende verdachte als de man die het huurcontract tekende, [dachte zelf ontkent zich schuldig te hebben gemaakt aan enig Wrijf. Uitspraak 11 februari. MADRID (UPI/AP) In een poging het toenemend politieke geweld het hoofd te bieden heeft de Spaanse regering gis teravond besloten, twee belang rijke burgerrechten op te schor ten. De twee artikelen in de Grondwet, die voor een maand zijn opgeschort, geven de poli tie de bevoegdheid zonder ge rechtelijk bevel huiszoekingen te doen en verdachte personen zonder aanklacht langer dan 72 uur vast te houden. De maatregel werd uitgevaar digd, nadat gisteren weer drie politie-agenten op straat werden doodgeschoten en elf anderen bij explosies werden gewond. Als gevolg van het politieke ge weld zijn de afgelopen week tien doden gevallen. De 54 belangrijkste leiders van 18 oppositiepartijen in Spanje hebben gisteravond een ge meenschappelijk beroep gedaan op „sereniteit en verantwoorde lijkheid van allen". Volgens hen bewijzen de jongste gebeurtenis sen, dat een tegen de democra- IL w tie gericht plan beoogt een kli- Na de beschieting van deze politiewagen bleef een Spaanse agent gisteren dodelijk gewond achter het maat van onveiligheid te schep- stuur achter, pen, dat een autoritaire oplos sing doet rechtvaardigen. de veiligheidstroepen de woede zijn al uiterst verontwaardigd- Villaescusa Quilis, president Polieieke waarnemers in Ma- van de Spaanse generaals nog over de ontvoering, begin deze van het hoge militair gerechts- drid zeiden, dat de aanslagen op zullen vergroten. Veel generaals week, van luitenant-generaal hof. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam:.. adres:.. woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1