de 001 van Nederland, drs. Andries Kuipers, „INDIANENVERHALEN ROND DE BVD ZWAAR OVERTROKKEN" DE HELE DAG ACHTER GESLOTEN GORDIJNEN „SUPER-JOURNALIST OP ÉÉN BEEN" STAAT MET TWEEDE BEEN AL IN DE ZEILBOOT EN OP DE GOLFBAAN Pweeëndertig jaar heeft drs. Kuipers van de veilig- leidsdienst deel uitgemaakt. Dat wil zeggen vanaf Ie oprichting in 1945, toen de dienst nog bureau lationale veiligheid heette. Hij is, steeds in leiding- levende functies, op alle afdelingen werkzaam ;eweest. De laatste negenenhalf jaar als hoofd van Ie dienst. Deze week is hij 60 jaar geworden. Dat >etekent voor een BVD-er, net zoals bijvoorbeeld 'oor een politieman, dat hij met pensioen moet. {Functioneel Leeftijds Ontslag" heet dat. Ik ga wat zeilen en golf spelen", vertelt hij vanon- er een onduidelijk schilderij uit de eontra-presta- ie. Ik ben erg geïnteresseerd in financieel-economi- che aangelegenheden. Ook op dat terrein wil ik vat activiteiten gaan ontplooien. Wat precies, moet k nog eens bekijken". J bent ook politiek geïnteresseerd? „Inderdaad, dat kan ook haast niet anders in een 'unctie als de mijne. Partij-politiek gebonden ben overigens niet..Mijn interesse gaat veel meer uit laar het politieke krachtenspel in zijn algemeen- leid". 'ou u het juist vinden indien het hoofd van de BVD :en duidelijke binding met een politieke partij had? .Ha, ha, ha. Wat is de volgende vraag? Ik vind dat edereen dat maar voor zich zelf moet weten. U weet ngetwijfeld, dat heeft in de'krant gestaan, dat mijn ipvolger mr. De Haan lid van de VVD is". 'eker, maar misschien had u er even niet aan jedacht. In dat geval zou u zich mogelijk verspro- Een hebben. ,Ha, ha, ha. Nee, ik ben me daarvan bewust. En k vind dat hij dat moet weten en dat ik me laarover niet moet uitlaten. Ik heb het zelf in ieder [eval niet gedaan". leperkte controle )p zijn achterhoofd gevallen is de ex-baas van de 1VD duidelijk niet. Gelukkig maar, want als de nan die deze post bekleedt niet én erg intelligent 'n erg integer is, kunnen er in Nederland rare lingen gebeuren. De controle op zijn doen en laten n op hét doen en laten van zijn dienst in het ilgemeen is immers erg beperkt, loed beschouwd is er. maar één niet-BVD-er die 'He dossiers van de veiligheidsdienst te allen tijde nag inzien. Te weten de minister van binnenlandse aken. Deze bewindsman wordt op zijn beurt gecon- roleerd door de kamercommissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten die bestaat uit de voor zitters van de acht grote kamerfracties, zonder de -PN. Het toezicht dat deze commissie kan uitoefe nen is evenwel beperkt omdat de minister, als het staatsbelang daartoe noopt, informatie mag achter houden. In aanmerking genomen dat de bewinds man en de fractievoorzitters meer aan hun hoofd hebben dan de BVD alleen, lijkt het voor de directeur van de veiligheidsdienst heel goed moge lijk om essentiële gegevens achter te houden. Er 's maar één informatie-kanaal naar minister en commissie: de BVD-directeur zelf. Zo is het toch, meneer Kuipers? ■•Als ik me even tot die laatste opmerking beperk, die is onjuist. Iedere burger die vragen of klachten heeft over het optreden van de BVD kan zich tot de leden van de veiligheidscommissie wenden. Daar mee krijgen die leden dus ook informatie van J buitenaf en zijn zij niet alleen van de minister afhankelijk. Op grond van die externe informatie kan de commissie aan de bewindsman om ophelde ring vragen. Dat gebeurt ook regelmatig. De minis ter zegt dan tegen mij: maak een rapport en dat rapport gaat dan weer naar de commissie toe. Met andere woorden: het functioneren van de BVD kan getoetst worden aan informatie uit de samenleving". Dat neemt niet weg dat het hoofd van de BVD als hij daarop uit is, belangrijke gegevens kan achter houden tegenover de minister. En dat de minister en het BVD-hoofd samen, essentiële informatie kun nen achterhouden tegenover de commissie. „Dat zou u zo künner. zeggen, ja. Een Amerikaan heeft eens de uitspraak gedaan: „Je kunt alle mensen een tijdje voor de gek houden, sommige mensen altijd, maar niet alle mensen altijd. Die stelling is in dit verband ook van toepassing. Je zou wel gegevens kunnen achterhouden. Ik zou dat voor een zeer kortzichtige politiek houden. Op de duur loop je er toch mee tegen de lamp en dan1 ben je nog veel verder van huis". Zeker, uiteindelijk komt natuurlijk altijd alles uit. De Watergate-affaire is tenslotte ook aan het licht getreden. Maar voordat alles met grote koppen in de krant komt, kan er wel een zeer omvangrijke hoop narigheid gepasseerd zijn. „Ja, dat kan natuurlijk. Dat is denkbaar. Ik heb me zelf op het standpunt gesteld dat je het zover niet moet laten komen". Met andere woorden: of de BVD fatsoenlijk functio neert is uiteindelijk een kwestie van vertrouwen? „Het vertrouwen speelt natuurlijk een heel grote rol. Maar mag ik er dan wel op wijzen dat dat op tal van gebieden in de maatschappij een rol speelt. Op allerlei terreinen van de samenleving geeft men het vertrouwen aan anderen en zolang dat niet be schaamd wordt, is er geen reden daarin verandering te brengen. Dat geldt voor dokters en advocaten, maar ook voor een organisatie als de politie of de justitie". Nogmaals: of de BVD fatsoenlijk functioneert is uiteindelijk een kwestie van vertrouwen? „Ja, in essentie is het dat, ja". Misgrepen? Of het vertrouwen in de afgelopen 32 jaar wel eens is beschaamd, is onduidelijk. De indruk bestaat dat er nog wel eens iets misgaat Verhalen in de pers over zeer klungelig optreden van de BVD zijn nooit weersproken. Het in linkse kringen toonaangevende opinie-weekblad Vrij Nederland publiceert met de regelmaat van een feuilleton een artikel over mis grepen van de BVD. Het kan natuurlijk ook zijn dat deze voorvallen in scène worden gezet en in de publiciteit gebracht om de vijand zand in de ogen te strooien met betrekking tot de kwaliteit van het BVD-apparaat. „Laat ik voorop stellen dat de BVD niet onfeilbaar is. Natuurlijk maken wij ook wel eens fouten. Het aantal is, meen ik, gering. Als dat gebeurt geven wij de kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten desgewenst een toelichting. De voorvallen die wel eens in de pers worden beschre ven zijn doorgaans geheel of gedeeltelijk onjuist. De hoeveelheid lawaai die wordt gemaakt staat in ieder geval niet in evenredigheid tot de ernst van de eventueel gemaakte fouten". Maar waarom weerspreekt u die indianenverhalen dan niet? „Vaak is het bewijs van het tegendeel niet te leveren. En in een aantal gevallen zijn er personen in het geding. Waar het om personen gaat nemen wij altijd een grote mate van terughoudendheid in acht". Daar staat tegenover dat dergelijke publikaties het image van de BVD ernstige schade toebrengen. Een sterk staaltje was te vinden in Vrij Nederland van 8 september 1976. Daarin werd, ten onrechte, ge steld dat u de enige BVD-ambtenaar bent die ooit met Functioneel Leeftijds Ontslag is gegaan, dat de FLO-regeling nooit voor BVD-ambtenaren is be doeld en dat uw heengaan op grond van deze regeling de vlag was die „het falen van het hoofd van de BVD moest bedekken". U hebt nooit om een rectificatie gevraagd. Om die reden denkt nu iedereen die dat artikel heeft gelezen dat het blad het bij het rechte eind had. „Ik heb wel overwogen een rectificatie te vragen, maar ik heb het niet gedaan. Als men boos wil schrijven, kun je daar verschrikkelijk weinig tegen doen. Je kunt wel een rectificatie vragen op een detail. Dat krijg je dan op een van de laatste pagina's. Maar wie boos wil schrijven vindt altijd wel weer een nieuw punt. En ik draag geen ammu nitie aan voor verdere boosaardigheden". U had een klacht wegens laster kunnen indienen. „Wat bereik ik daarmee? Dan komt er een proces en staat het iedere dag in de krant. Je loopt dan het risico dat een aantal bladen, ik doel niet on uw krant, beweringen als feiten gaat afdrukken. Wat koop ik daar nou voor?". Zolang dat niet gebeurt gelooft men die spookverha len over de BVD. „Dat moet men dan maar geloven". Hebt u het nooit vervelend gevonden, meneer Kui pers, die collectieve argwaan tegen de BVD? Ik neem aan dat er behalve uw vrouw en de minister van binnenlandse zaken, weinig andere Nederlan ders zijn geweest die in de afgelopen drie decennia wel eens iets aardigs over uw werk hebben gezegd. „Wel degelijk, en heel wat meer ook. Bij het publiek zijn wij veel beter geaccepteerd dan de pers doet voorkomen. Je moet niet vergeten dat onze mede werkers dagelijks op de weg zijn en in de uitvoering van hun taak dagelijks mensen aanspreken. Dat loopt in de vele duizenden gevallen per jaar. Welnu, in het Koninklijk Besluit dat onze werkzaamheden regelt, staat dat wij inlichtingen mogen vragen. Maar er staat niet bij dat het publiek gebonden is de gevraagde informatie ook te geven. Dat betekent dat wij afhankelijk zijn van de bereidheid van de mensen om aan onze verzoeken te voldoen. Toch is het aantal weigeringen dat wij krijgen bijzonder gering. Op grond daarvan zeg ik: het Nederlandse volk accepteert en steunt ons. Het gevoelen van de gemiddelde Nederlander is: de BVD is nodig en moet daarom gesteund worden. Al blijft het jammer dat we niet zonder een BVD kunnen". Nut en noodzaak BVD Waarom is de BVD precies nodig? Om die vraag te kunnen beantwoorden heeft de scheidende eerste man van de veiligheidsdienst eerst een diepe teug adem nodig. Hij krijgt nog wat meer bedenktijd als een van de vrouwelijke agenten van de BVD met glazen binnenkomt „Champagne", zo duidt drs. Kuipers het Up-vocht cynisch aan en herneemt dan: „Er is geen menselijk samenleven denkbaar zonder dat de factor „macht" daarin een overwegende rol vervult. Zowel nationaal als internationaal gezien is onze samenleving een bestel van elkaar weder strevende krachten. Het is uitgesloten om je daar aan te onttrekken. Als één bepaalde kracht ergens aan invloed inboet, treedt er onmiddellijk een ande re kracht naar voren die het verloren gegane terrein inpikt. Een voorbeeld uit het internationale vlak. Toen in 1945 de Duitse macht ineenstortte, ontstond er in Europa een vacuüm. Maar die leegte werd onmid dellijk gevuld door de Russen en de geallieerden. Ons land was bezet gebied tot 15 juli 1945. Pas toen de Amerikanen en hun bondgenoten ervan over tuigd waren dat Nederland in staat was zelf die macht uit te oefenen vertrokken ze weer. Kortom: men laat het ontstaan van een vacuüm onder geen beding toe. Nooit Macht zal er altijd zijn. Waar macht wordt verbroken, ook als het om onrechtvaardige macht gaat, daar ontstaat geen recht, daar ontstaat andere macht. En of die andere macht rechtvaardiger zal zijn, is nog maar helemaal de vraag. Dat gegeven wordt in de huidige situatie nogal eens uit het oog verloren. Ik verklaar dat uit de omstandigheid dat de belangrijkste machten in de wereld al decennia achtereen in evenwicht met elkaar verkeren. Daardoor lijkt het alsof ze er niet zijn. De situatie komt overeen met die van twee worstelaars die elkaar roerloos in de houdgreep houden. Het lijkt of ze maar wat tegen elkaar aan staan te leunen. Dat is schijn. Er wordt wel degelijk gestreden. Om nu concreet toe te redeneren naar de noodzaak van de BVD: in deze tijd waarin het westen en het oostblok elkaar in een nucleaire houdgreep gevan gen houden, bestoken de verschillende machten elkaar niet met bommen, maar voeren zij de strijd met hun inlichtingen-apparaten. Dat gebeurt ook in Nederland. Er is hier een groot aantal oostblok- agenten werkzaam Met de opdracht ons zoveel mogelijk kennis te ontfutselen. Op het terrein van de defensie, op technologisch en economisch gebied en ga maar door. Daarnaast moeten ze in het algemeen op alle mogelijke manieren proberen ons staatsbestel te ondermijnen. Door anti-kapitalisti sche propaganda in te sluizen, door valse berichten te lanceren en zo voorts. Welnu, om je daartegen te verweren heb je een veiligheidsdienst nodig. Die moet de ondermijnende activiteiten boven water brengen zodat politie en justitie tegenacties kunnen ondernemen. Het voorkomen van communistische ondermijning van onze democratie zie ik dan ook nog steeds als de belangrijkste taak van de BVD." Het is mogelijk om uw redenering inzake macht als een stelsel van communicerende vaten ook in de richting van Washington uit te werken. „Zeker. Als we hier in Europa onze krijgsmachten en inlichtingendiensten buiten werking stellen, is een inval van de Amerikanen net zo goed denkbaar als een invasie van de Russen. Er zijn ook nog wel andere modellen te verzinnen. Waar het mij om gaat is dat er onder geen voorwaarde ergens een leegte zal ontstaan. Enigerlei macht zal het braakliggend terrein altijd tot het zijne maken. Welnu, dat geldt natuurlijk niet alleen internationaal. Ook de samen leving binnen onze landsgrenzen is een produkt van elkaar wederstrevende krachten. Weliswaar zijn die, anders dan binnen het internationale kader waar bijna alles op macht berust, gebonden aan rechtsre gels. Maar ook die rechtsregels zijn niet te handha ven zonder macht In dat krachtenveld treden voort durend veranderingen op. Nieuwe krachten ont- 'staan, oude schrompelen ineen. De regering moet daarvan op de hoogte blijven om te voorkomen dat krachten die het staatsbestel bedreigen op een gegeven moment de overhand krijgen". De BVD is gericht op conservering van de huidige krachtsverhoudingen. „Tot op grote hoogte natuurlijk wel, ja. De BVD helpt dat samenstel van krachtsverhoudingen te conserveren dat maakt dat wij in een parlementaire democratie leven. Dat betekent overigens niet dat onze dienst van nature conservatief is. Toen, bij voorbeeld, Prpvo ontstond hebben wij van het begin af aan onderkend dat het hier om een beweging ging die zijn sporen blijvend zou achterlaten in de maatschappij. Ook de studenten-rellen aan het eind van de zestiger-jaren hebben wij in dat licht gewaar deerd. Men vergist zich als men veronderstelt dat de informatie die wij over die gebeurlijkheden aan de regering hebben doorgegeven een consequent veroordelend karakter had. Maar de regering moest natuurlijk wel weten wat daar gaande was. De regering moet voortdurend over voldoende informa tie beschikken om te kunnen beoordelen hoe de krachtsverhoudingen liggen. Om zonodig te kunnen ingrijpen. Om haar macht doeltreffend tot gelding te kunnen brengen". Uw taak vertoont, op de keper beschouwd, veel overeenkomst met die van een journalist U bent eigenlijk een soort super-journalist op één been. Op één been in die zin, dat u al die leuke verhalen die u opduikt niet in de krant zet „De vergelijking gaat inderdaad voor een deel mank, maar het is juist dat wij, net als journalisten, boven water brengen wat boven water gebracht moet worden in dienst van de samenleving. Een belangrijk deel van onze informatie is trouwens ook afkomstig uit de publiciteitsmedia. We zouden nogal dwaas zijn als we zouden zeggen: daar sluiten we de ogen voor en dat gaan we eerst zelf onderzoeken. Tot onze taak behoort wel: zeker te weten. Daarin is de pers natuurlijk vaak wat makkelijker dan wij. Het feit dat in sommige gevallen de publiciteitsme dia vlugger zijn dan wij, komt voor een deel hierdoor. En overigens is de gezamenlijke pers natuurlijk nogal een apparaat Daar kun je ook niet zo gemakkelijk tegen concurreren". Laatste vraag, meneer Kuipers. Sinds de aanvraag voor dit vraaggesprek in behandeling is genomen, loopt er vrijwel voortdurend een man met zo'n regenjas en zo'n zonnebril achter mij aan. Weet u daar iets van? „Ha, ha, ha. Hebt u hem niet herkend? Dat was mijn medewerker de heer Van Doeveren". Mr. P. van Doeveren, de chef van het kabinet van de BVD, die drs. Kuipers tijdens het vraaggesprek terzijde heeft gestaan, lacht met gelijk volume. Wij verlaten het pand met als enige zekerheid dat van nu af onze naam in een van die honderdduizenden dossiers aan de Haagse President Kennedylaan prijkt En dat we er van onze levensdagen niet meer uitkomen. WILLEM SCHEER Foto's: MILAN KONVALINKA Of de BVD nog geld over heeft voor een goed geïnformeerd journalist? Uitbundige vrolijkheid is drs. Kuipers' antwoord op deze vraag. Terecht. De opmerking is uit drukkelijk als leuk bedoeld. Maar het echt grappige zit hem in de langdurige stilte die het hoofd van de BVD betracht voor hij tot lachen besluit Drie volle seconden overweegt hij of de vraag mogelijk toch ernstig is bedoeld. Zijn uiteindelijke ant woord: „Laat ik het zo formuleren: „De mensen die hier met interessante informa tie aankomen doen dat doorgaans uit lou ter vaderlandslievende motieven. Ik zou u met klem willen aanmoedigen hetzelfde te doen". Daar zit hij dan, de 001 van het Neder landse spionnenwezen. Economisch docto randus Andries Kuipers. Aan het hoofd van een lange conferentietafel in dat merkwaardige gebouw aan de Haagse Pre sident Kennedylaan. Alle gordijnen zijn er de hele dag gesloten en het dak staat vol met tientallen meters hoge masten. Je komt binnen door een schuifdeur van gewapend glas. In de wachtkamer liggen de bekende geïllustreerde bladen en daar naast het pornoblad „De Lach". (Dat kom je ook niet bij elk overheidsorgaan tegen).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17