HUISHOUDELIJKE HULP AUTO INRUILEN TELEFOONTJE NOTEER BIJ DE RADIO medewerk(st)er debiteuren administratie J PAGINA 16 LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 JANUARI 197 P. Mondriaan: Molen bij zonlicht, 1908. Th. van Rijsselberghe: Familie in een boomgaard, 1890. Nederlandse luministen in Haags Gemeentemuseum In 1892 werd in de Haagse Kunstkring een tentoonstel ling gehouden van „Eenigen uit de XX en de Association pour l'art". De expositie, een initiatief van Jan Toorop, liet een nieuwe schildermethode zien zoals die sinds kort be dreven werd in Frankrijk en België en die zich bediende van termen als luminisme, pointillisme of divisionisme. Eerste was de Fransman Seu- rat die met Signac o.a. zich niet meer tevreden stelde met de resultaten die met het im pressionisme te verkrijgen vielen. Het impressionisme kenmerk te zich vooral door zijn sponta niteit. Doel van de kunstenaar, Monet bijvoorbeeld, was het afstappen van de academische methode waarbij een schilde rij haarfijn in de studio werd opgebouwd naar eerder naar de natuur gemaakte schetsen. De impressionisten schilder den hun doeken vaak direct in de open lucht, schilderden wat zij in de eerste opwelling za gen en lieten het daarbij. Kriti sche tijdgenoten vonden vaak dat zij geen schilderijen boden maar slechts halfvoltooide schetsen. Tegenwoordig denkt men daar wel anders over, maar sommige schilders von den in de nieuwe methode geen bevrediging. Een man als Renoir ging weer tot fijnschil deren over. Seurat en Signac gingen ingrijpender te werk. Zij onderzochten, aan de hand van theorieën van de schrijver Charles Blanc, hoe zij het licht staan. Ook in ons land, waar enthousiaste navolgers waren, ging men op den duur weer tot een andere schilderwijze over. Aan die Nederlandse tak van het luminisme heeft het Haag se Gemeentemuseum een ten toonstelling gewijd die onder de titel „Licht door kleur" tot 27 februari te zien is. „Licht door kleur" opent met een reconstructie van de Kunstkringtentoonstelling uit 1892. Men ziet de schilderijen die toen in Den Haag hingen of, waar dit niet mogelijk was, werken van dezelfde schilders in gelijke trant. Monet hangt er met zijn „Netten van Pour- ville" uit het eigen bezit van het museum, dat een schitte rende introductie tot het neo- impressionisme vormt. Dan de echte „grote jongens" van het divisionisme Signac en Seurat met kenmerkende werken. Een kapitaal doek, Familie in de boomgaard van Theo van Rijsselberghe, een van de hoofdfiguren van het Belgi sche neo-impressionisme en een van de oprichters van Les XX. en diens landgenoten Van de Velde en Finch. Pisarro is vertegenwoordigd en natuur lijk ook Vincent van Gogh die zich in zijn Parijse jaren wel niet helemaal tot het luminis me bekende maar die bepaal de dingen toch overnam om te kunnen schilderen „wat niet geschilderd kon worden". Over de eigenlijke tentoonstel ling loopt als een rode draad het werk van Jan Toorop, die een tijdlang op zuiver divisio- nistische wijze schilderde, bij voorbeeld In de Nes (1889). Later, in zijn Zeeuwse tijd, ging hij over tot het tegen elkaar plaatsen van grotere kleurvlakken. Frappant is het te zien hoe zijn schilderwijze en zelfs zijn palet geheel werd overgenomen door Piet Mon driaan die toen in Zeeland bij Toorop werkte. Later zouden beiden uiteengroeien. Toorop zou in zijn bekende lineaire stijl gaan schilderen en teke nen, Mondriaan zou de weg naar het neo-plasticisme moei zaam gaan bewandelen. Het aardige van zo'n tentoonstel ling als „Licht door kleur" is dat men kan zien dat vanuit een stuk gemeenschappelijk heid zo volkomen verschillen de resultaten zijn ontstaan. Dat geldt ook voor anderen. Minder voor Bremmer, die toch vooral als „vlakjesman" bekend is gebleven. Maar bij voorbeeld wel voor Kees van Dongen, wiens fauvistische toekomst overigens al enigs zins in zijn „Guus et Dolly" valt af te lezen. Mondriaan is, uiteraard in dit museum, ruim vertegenwoordigd en wel op een wijze die duidelijk maakt dat hij ook in zijn Hollandse tijd werk maakte dat de jaren kon trotseren. Dat werk is na tuurlijk in Den Haag goed be kend door de verschillende grote tentoonstellingen, maar nu kan men het toch in een totaal ander verband zien. Thorn Prikker heeft een tijd lang, heel mooi overigens, in kleine kleurvlakjes gewerkt, en die pastels missen de zware aardgebondenheid die zijn la tere werk zo vaak zou kenmer ken. Otto van Rees, altijd voorop als het om een nieuwe beweging ging, is ook met drie werken op deze tentoonstelling vertegenwoordigd en dat sluit goed aan bij de herwaardering voor deze kunstenaar, ingezet door de recente tentoonstellin gen in Utrecht en Den Haag. 'Bepaald frappant is hier het werk van Jan Sluyters, de meester die alle richtingen en genres met schijnbaar telkens, evenveel gemak beoefend heeft. Zijn fameuze „Bal Ta- barin" uit het Stedelijk in Am sterdam is een waar kleuren feest, andere werken uit 1910 en 1911 tonen aan dat hij, ook in dit kader, voortreffelijk past. Een van zijn schilderijen, Octoberzon, wordt geacht uit 1911 te zijn. Als eronder had gestaan „Corneille, 1960" zou iedereen dat geloofd hebben. Het luminisme is als stroming historie geworden, maar zijn invloeden leven nog voort. De tentoonstelling is ingericht in het Berlagegebouw. Dat is vaak verguisd en wordt sinds de nieuwe vleugel in gebruik is genomen niet vaak meer voor tijdelijke exposities ge bruikt. Maar deze werken, waar het gaat om het licht en waar dus de kwaliteit van de belichting van het grootste be lang is, hangen er prachtig. Er zijn geen extra spotjes nodig, ze krijgen precies wat ze nodig hebben. U zult dat vooral be merken als uw bezoek op een gunstige, dus heldere, dag valt. Behalve dat prachtige hangen is er door de inrichters alles aan gedaan om ook verder tot een goede afronding te komen. Door affiches en meubelen uit de tijd van rond 1910 en door het terzijde tonen van werken van bijvoorbeeld Toorop en Redon uit andere perioden. De catalogus geeft voortreffelijke „Achtergronden" door Mariet- te Josephus Jitta, die voor de ze tentoonstelling flink wat kunsthistorisch spitwerk heeft verricht. Er zijn fraaie afbeel dingen in zwart-wit en ook in kleur. De prijs is 15,-, maar speciaal voor de schooljeugd is er ook een mapje met een korte toelichting van tien fraaie kleurreproducties voor een rijksdaalder. Het Haagse Gemeentemu seum, dat, niet alleen door Mondriaan, zo belangrijke banden met de Nederlandse luministen heeft kon de collec tie goeddeels uit eigen bezit bijeenbrengen, maar een aan tal bruiklenen uit binnen- en buitenland was nodig om het beeld compleet te mak on. Mot name geldt dit voor Kroller- Müller, dat echter in verband niet de eigen inrichting van de nieuwe uitbreiding niet zijn beroemde Seurats kon af staan. Uit Engeland en Schot land konden toch redelijke remplacanten worden verkre gen als is er niet de kwaliteit van bijvoorbeeld „Le chahut". Vg in kleuren konden uitbeelden. De methode kwam neer op het plaatsen van heel kleine vlak jes van de primaire kleuren naast elkaar. Op enige afstand vloeiden die vlakjes weer ineen tot een kleurengamma dat inderdaad dicht bij de na tuurlijke lichtwaarde komt. De methode was moeizaam. Van Signac is bekend dat hij voor elk schilderij tal van schetsen moest maken. Gevolg was dat de productie klein bleef. Voor kunstenaars is dat onaantrekkelijk omdat ook zij niet van droog brood alleen kunnen leven. De stroming, neo-impressionisten noemden zij zichzelf ook, heeft dan ook maar betrekkelijk kort be- BEJAARDENTEHUIS „HET KOETSHUIS" DORPSSTRAAT 33 TE NIEUWKOOP vraagt: Salaris enz. volgens CAO-bejaardentehuizen. Sollicitaties t.a.v. zr. Van de Geest, Dorpsstraat 33, Nieuwkoop, tel. 01725-1343. SUCCES DOOR EEN Eredivisie FC Den Haag—Sparta PSV Ajax Haarlem—NAC AZ'67-FCVW De Graafschap—FC Twente NEC-FC Utrecht Roda JCTelstar FC Amsterdam—Go Ahead E Feyenoord—Eindhoven Eerste divisie FC Den Bosch—Wageningen Fortuna SC—Willem II Volendam—Heerenveen PEC ZwolleMW SC Amersfoort—Helmond Sp Veendam—FC Groningen SC Cambuur—Heracles Vitesse—FC Vlaardingen SW-FC Dordrecht De wedstrijden aangeduid met komen voor op het toto-formulier. TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi INTRODUCTIE LEZING door drs. J. Janson Museum voor Volkenkunde Steenstraat 1. Leiden (leeftijd 18—20 jaar) Voor het vervullen van deze functie is een mavo opleiding vereist, terwijl het Praktijkdiploma boek houden of een gevorderde studie daarvoor tot aanbeveling strekt. Onze afdeling Personeelszaken geeft u graag telefonisch alle gewenste informatie en ziet uw mondelinge of schriftelijke reactie met belangstel ling tegemoet. leidse onderwijs instellingen Leidsedreef-Leiderdorp Tel. (071)-899255' De afdeling Vormgeving van de Leidse Onder wijsinstellingen bepaalt onder meer de lay-out van de bekende LOI-lessen. Een speciaal team is met de verdere uitwerking van deze lay-out belast. Binnen dit kleine team kan op korte termijn een lay-out bewerker(ster) (leeftijd plm. 21 jaar) worden geplaatst. Hij/zij zal na een ruime inwerk- periode in staat moeten zijn om zelfstandig zetaanwijzingen te geven bij tekst en illustratie de lay-out van de lessen geheel uit te werken volgens aangegeven richtlijnen. Voor het goed vervullen van deze funktie is gevoel voor samenwerking onmisbaar. Enige gra fische kennis, opgedaan door studie of ervaring, is vereist. leidse onderwijs instellingen Leidsedreef-Leiderdorp Tel. (071)-899255' 0 HOEGEN DIJKHOF HANDELMAATSCHAPPIJ B.V. Keppelseweg 18-26 - Doetinchem - Tel. 08340-25941 Vestigingen te: Emmeloord, Dronten, Middenmeer, Eindhoven,'s-Heer Arendskerke, Finsterwolde, Hazerswoude en Emmerich. In onze vestiging te Hazerswoude (Z.H.) is de functie vacant van: chef werkplaats De man die wij voor ogen hebben is niet jonger dan 25 jaar, beschikt over goede technische, organisatorische en contactuele vaardigheden. Hij is in het bezit van een MTS-diploma voertuigtechniek of het LTS-diploma aangevuld met het diploma 1e monteur. Enige ervaring in een soortgelijke functie, bij voorkeur opgedaan in de bedrijfswagen- of landbouwwerktuigensektor, is gewenst. Evenals een redelijke kennis van de duitse en franse taal. De belangrijkste onderdelen van zijn taak zullen zijn het ontvangen van en afspraken maken met cliënten, het geven van leiding aan de monteurs, de behandeling van service- en garantiegevallen en het regelen van avond- en weekenddiensten. Een bedrijfswoning is beschikbaar. Meer gedetailleerde informatie wordt U graag verstrekt door onze filiaalleider de heer G. J. Hoogervorst, Rijndijk 2, Hazerswoude, telefoon 01714-9102 Schriftelijke sollicitaties vergezeld van recente pasfoto gelieve U te richten aan de afdeling personeelszaken, Keppelseweg 18-26, Doetinchem. Hoegen Dijkhof Handelmaatschappij B.V. is een middelgrote onderneming met 9 vestigingen (waarvan één in Duitsland) met totaal 239 medewerkers. Het hoofd kantoor bevindt zich in Doetinchem. Er wordt enthousiast gewerkt aan de produktie, import/export en verkoop van o.a. Berliet bedrijfswagens, Unimog en MB-Trac landbouwtraktoren. HD-veldspuiten, Stoll bietenrooiers en tal van andere landbouw- en grondbewerkingsmachines. Met daarnaast, verdeeld over de verschillende vestigingen, de verkoop en serviceverlening van een aantal bekende merken personenautomobielen zoals: Mercedes Benz, Daf-Volvo, Alfa Romeo, Peugeot. Datsun en BMW. Kort gezegd een levendige onderneming waar voor mensen die aktief bezig willen zijn, prima kansen liggen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16