Missiepost in Zaïre doelwit van struikrovers haagse missionaris met doorboorde: knieën in ziekenhuis In Loeboembasji en in een dorp op een steenworp afstand van Sambwa werden vijf van de zes mannen gearresteerd. Het ble ken allen militairen te zijn in het leger van president Moboe- toe. De zesde verdachte de enige die bij de roofoverval een mas ker droeg om herkenning te voorkomen was een ex-leer ling van Wil van Veen. Hij is nog voortvluchtig en heeft naar wordt vermoed de wijk genomen naar Zambia. De vijf arrestanten zitten ergens in Zaï re in de cel. Hun toekomstbeeld is uiterst somber, omdat een hoge militaire functionaris nu al heeft verklaard, dat zij onher roepelijk de kogel zullen krij gen. Wil van Veen heeft 't met een dergelijke veroordeling bijzon der moeilijk. Zijn gevoel voor rechtvaardigheid botst met het niveau van de rechtspleging ter plaatse. Daarover zegt hij: „In het land zijn maar weinig goed functionerende gevangenissen. Men is er niet op ingericht. Aan de andere kant is zo'n onverbid delijke straf een zinloze zaak. Het letsel, dat wij daarginds hebben opgelopen, is volgens mij geen vijf mensenlevens waard WILLEM VERGEER FOTO'S: SIMON E. SMIT iit of te nimmer zal de uit Den Haag omstige Wil van Veen de vierde *n [ember van het jaar 1976 vergeten. 1 a^wijl hij met enkele collega's makke- 3 onderuit gezakt voor de missie- I in het plaatsje Sambwa in Zaïre ""verhaal probeerde te komen na een ek keihard werken, leek 't of plotse- f de hel los brak. De 27-jarige broe- en twee andere geestelijken werden Ier vuur genomen door een zestal aikrovers. adaag precies acht weken en drie iraties na de schietpartij ligt Wil l Veen met twee doorboorde knieën het Rotterdamse Franciscus Gast- s. Dol gelukkig dat-ie er het leven •ft afgebracht en bezield van maar i gedachte; teruggaan naar Zaiïe om tr de missiepost, die op dertig kilo ter afstand ligt van Loeboembasji vroegere Elisabethstad in de pro- Shaba (Katanga) opnieuw te die Salescianen gust us 1971 Ir Zaïre, waar hij zich inzette voor an u welslagen van een groot landbouw- jject. jaar voor zijn komst werden met Lnciële steun van de Nederlandse ering in het plaatsje Sambwa een jsiepost en een modelboerderij an- fproductiebedrijf gebouwd. Wil van jnk«n heeft zich de afgelopen jaren ontënsief bezig gehouden met de oplei- fteltë van jongens uit de streek, die bben gekozen voor het beroep van ïdbouwer. Onder moeilijke en vaak v^erst primitieve omstandigheden ed hij zijn werk. De bloedstollende beurtenissen op die fatale vierde de- abber maakten een abrupt einde aan door de in deze streek wonende bemba's en Balamba's zo positief •rdeelde bezigheden van de missio- ;en. De opleidingen liggen nu stil; siepost is verlaten. In zijn kamer negende etage van het ziekenhuis uitzicht op een groot gedeelte van sstad vertelde Wil van Veen aan van onze verslaggevers zijn ver- In betrekkelijk korte tijd heeft in het Nederlandse spraakgebruik een nieuw be grip vaste voet gekregen: de modale werk nemer. Zelfs in de dikke Van Dale is dit ambtelijk begrip als een soort rekeneen heid doorgedrongen: „gehuwde werknemer met twee kinderen en een inkomen juist beneden de laagste premiegrens van de sociale verzekering." Die premiegrens lag voor 1976 op 26.260 gulden. Voor 1977 is die gestegen tot 28.600 gulden. De volksmond sprak al gauw van „Jan Modaal", en dat kreeg al gauw een onder toon van de jniniumlijderde „under dog". „Hoe doen ze 't, hoe leven ze ervan", werd al gauw gevraagd. „Zal wel een heleboel zwart geld bijkomen", werd er dra aan toegevoegd. Nederland kent tienduizenden „Jannen Modaal". Een van hen hebben we opge zocht om eens nieuwgierig in het huis houdboekje te kijken. Is het nou waar wat ze allemaal zeggen? De komende maanden zullen daar uitsluitsel over moeten geven. Regelmatig zullen we u, lezers, precies vertellen wat er in het gezin van onze „modale" familie inkwam en uitging. Om ze dan maar meteen aan u voor te stellen: Koos en Lenie Middelman, bijna vijf jaar getrouwd, twee kinderen, Pieter, een gezonde levenslustige knaap van vier en Chris, één jaar nu, die de wereld vanuit zijn box uitlacht met een lodderoog. Sa men met Pieter draaft door het huis een onvermoeibare tackel, Blackie, die het vreemde bezoek maar matig weet te waar deren. Plaats van handeling: een klein dorpje ergens in de provincie. Welk dorp doet er nu minder toe. De familie Middelman heet ook niet echt Middelman. Elke gelijkenis met een u bekende familie berust dan ook op toeval. Hoewel, de familie bestaat wel echt en het huishoudboekje is reëel. Maar zou u inzage geven in uw financiën en met ware naam en toenaam in de krant willen? Nou dan! Koos is een eenvoudige trekkerchauffeur, een bonk spieren die voor het zware werk met zo'n landbouwtractor zijn hand niet omdraait Hij is 29 en kent het klappen van de zweep in de landbouw nu wel zo'n beetje. Actief in de vakbond, dat is-ie weL „Kijk eens", zegt hij, „ik heb leren inzien dat we zonder de bond niet kunnen. En vandaar." Lenie is een frêle vrouwtje, een kop kleiner dan Koos. Een en al goedheid en meegaandheid, 27 is ze nu en met haar gezinnetje best tevreden. „Nou ja, je zou eigenlijk meer moeten verdienen, maar ja, we proberen er van rond te komen en dat lukt gelukkig." Ze geeft de hond die tegen haar opspringt een aai, neemt een filtersi garet en lijkt vergenoegd de rook op te snuiven. „Wat je rondkomen noemt", zegt Koos bedachtzaam. ,Je moet natuurlijk nooit vergeten dat het werken op het land seizoe narbeid is. Negen maanden van het jaar verdien je redelijk, maar daarna loop je drie maanden in de W.W. Neem nou 1976. Toen had ik van de firma bij welke ik in dienst ben netto 11.850 gulden. Nu krijg ik van de W.W. 298 gulden netto in de week. Dat is beslist geen vetpot En laat nou niemand zeggen dat het leven op het platteland zoveel goedkoper is dan in de stad, want een paar keer per maand gaan we naar de stad boodschappen doen omdat daar juist verschillende dingen goedkoper zijn. Eén voordeel hebben we misschien op dit plattelandsdorp. We hebben allemaal een flinke tuin, waar we groenten in kun nen verbouwen. Op die manier zijn we wat goedkoper uit, maar dan moet je er wel bij bedenken, dat we daarvoor dan ook een vrieskist hebben moeten aanschaffen, die flink wat stroom verbruikt" Achter Koos' huis ligt inderdaad een flin ke lap grond zoals zo vaak in echte platte landsdorpen het geval is. Het huis zelf is ooit een winkeltje geweest, dat Koos en Lenie voor een bescheiden prijs op de kop konden tikken, toen de eigenaresse eruit ging. Met veel liefde is het verbouwd tot woonhuis. „Er gaat niks boven een eigen huis", zegt Lenie. „Als je uitrekent wat het je kost, dan zijn we in vergelijking met een huur woning goedkoop uit." Hun hypotheek zo vertelt Koos, is nu nog 21.000 gulden tegen 9 3/4 procent. Het is gezellig zitten in wat eens de winkel ruimte was. In de hoek staat de kleurente levisie, waar juist de Berenboot Pieter helemaal in zijn ban heeft In de andere hoek de box met wat speeltjes erin van Chris. Voor hem is de dag allang voorbij. Hij slaapt in zijn bedje. Andere rijkdommen van het gezin? Een Renault 8 uit 1970. ,Jüj loopt nog", zegt Koos, „maar daar is dan ook alles mee gezegd. Nou ja, ik heb hem voor mijn werk niet nodig, gelukkig, maar 't is gemakke lijk, dat wel". En ermee op vakantie gaan? „Nee, echt op vakantie zijn we nooit ge weest. Dat kan Bruin niet trekken. Ik wissel mijn vakantiebonnen in en voor dat geld hebben we dan wel een bestemming. Zo'n televisie bijvoorbeeld. Want we hou den er niet van om ons in de afbetalings schulden te steken." Zo zijn Koos en Lenie Middelman. Een modale werknemer. Wat doen ze met hun geld? Lenie heeft ons met de hand op het hart verzekerd dat zij over 1977 een huis houdboekje zal bijhouden, waaruit we u op gezette tijden zullen informeren om u te laten zien wat het is om .jnodaal" te zijn. Misschien herkent u uzelf en misschien zegt u wel: nou, nou, die hebben 't zo slecht nog niet Koos zegt: „Ik heb niks te verber gen, ze mogen allemaal weten hoe wij rondkomen." Daarvan gaan we u in de komende regel matig terugkerende artikelen op de hoog te houden. In "Het huishoudboekje van de famüie Middelman. Jl-in Park» verka) die bewuste zaterdagavond ct. t zal tegen negenen geweest /an a zaten we met z'n drieën lekker koel biertje te drin- l Dat was onze vaste ge- >nte in het weekeinde. Ik zat te praten met de Belgische er Jef van Waelvelde, die de HAAGing heeft over onze missie- t en met een andere even- ■s uit Nederland afkomstige eder. Voordat we er erg in Iden, waren we plotseling Bingeld door zes mannen. Ik niemand zien aankomen, n vafdat de buitenverlichting was {edraaid in verband met de muggen. In eerste instantie Tfcten we aan een stelletje 55. gpjongens uit de stad, dat hier m' .bevolking in de afgelegen dam|ek eens aan het schrikken de maken. Daarom bleven M«rustig zitten, toen ons gesom- erd werd direct op te staan. J zes waren ze gekleed in jj^le, praktisch versleten broe- 1 en hemden, terwijl één van coè gemaskerd was. Wij weiger- i,s- k ook na de tweede waar- nd'Huwing om aan het bevel ge- nd. |g te geven. 1977iteen daarna werden tiental- schoten in de lucht afge- ürd en vanaf dat moment png 't tot ons door, dat het beren menens was. De groep p tot de tanden bewapend. lk0in arsenaal bestond onder meer uit een Long Rifle geweer kaliber. 22, een Browning pis tool, een revolver en een zwaar automatisch wapen. Ze maakten een verschrikkelijk nerveuze in druk en schreeuwden, dat we naar binnen moesten. Nadat er lukraak nog diverse schoten wa ren afgevuurd, werd ik plotse ling met kracht de hal ingeslin- gerd. De man met de Long Rifle had met een korte tussenpauze twee keer de trekker overge haald. Een ongelooflijk vreemde ervaring. Je voelt er niets van. Als ik die schoten niet had ge hoord en ik dat geweer niet zou hebben gezien, had ik mezelf afgevraagd of zijn kogels wel doel hadden getroffen. Vreemd genoeg was ik helemaal niet ge schrokken, althans op dat mo ment niet. Je kunt 't vergelijken met het kijken naar een film. Het was net alsof ik er zelf niets mee te maken had. De reactie kwam pas veel later. Ik had absoluut niet de indruk ernstig gewond te zijn, omdat elke vorm van pijn ontbrak. Al leen mijn beide benen kon ik niet meer bewegen. Jef van Waelvelde was hun volgende slachtoffer. Hij kreeg net als ik een kogel in een knie en raakte bovendien gewond door de in slag van een zelf gemaakt ge weer. Mijn andere collega kreeg de Browning op de borst gezet, maar gelukkig ketste het pistool bij het afvuren. Hij beschikte nog over voldoende tegenwoor digheid van geest en liet zich onmiddellijk vallen, waardoor hij alleen een schampschot aan z'n kuit opliep. Maar de situatie was in elk geval zo, dat we met z'n drieën in de gang lagen. Voordat het tumult begon, was op één hoog een andere Belgi sche pater zijn preek aan het voorbereiden. Tussendoor luis terde hij altijd op de radio naar de uitslagen van de voetbalcom petitie in België. Toen de eerste schoten klonken, is hij uit het raam gesprongen en hulp gaan halen. De zes mannen bonden ons met repen binnenband. Zij lieten weten, dat de hele actie op touw was gezet om aan geld te komen. Ondanks het feit, dat- ie gewond was, moest Jef mee naar boven. Dat ging kennelijk niet snel genoeg naar de zin van het stelletje, want hij werd met een lange reep buitenband de trap op geslagen. Ik schreeuwde of ze 't misschien een beetje kalmer aan konden doen, omdat hun slachtoffer nauwelijks kon lopen. Naar aanleiding van die aanmerkingen werd ook ik met het stuk rubber afgetuigd. Ze sloegen eerst m'n bril kapot en daarna kreeg ik een aframme ling op mijn achterwerk, waar door ik ruim een week later nog niet kon zitten, 't Zijn een paar prachtige littekens geworden. Uiteindelijk zijn ze er vandoor gegaan met een bedrag van cir ca 1200 gulden. Een enorme te leurstelling voor die knapen, want ze leefden in de veronder stelling, dat er veel meer te ha len zou zijn. Tenslotte hadden we de beschikking over een goed geoutilleerde nieuwe mis siepost met veel kostbare ma chines. Het zestal heeft toen wraak genomen en de hele boel kort en klein geslagen. In het huis hebben ze als gekken lopen schieten; de kasten met kleding werden vernield, deuren werden met kogels doorzeefd en al het meubilair werd in puin gesla gen. De bevolking van het dorp, die alles van een afstand had gade geslagen, durfde ons niet te hulp te komen. Eén van de' be woners was op advies van de pater, die de dans had weten te ontspringen, od de fiets naar Loeboembasji gegaan om de po litie te waarschuwen. Nadat de overvallers in onze auto waren vertrokken, kwamen de mensen uit het dorp naar de missiepost, 't Werd een heel merkwaardige confrontatie; je beseft dat je nog leeft en ik hoorde het gejammer van de vrouwen, die van ellende en medelijden met ons. door het stof rolden. Later werden we op brancards vast-- gesnoerd en overgebracht naar het ziekenhuis van Loeboembas ji", aldus het relaas van Wil van Veen. De berichtgeving over het bloe dig verlopen incident kwam traag op gang. Enkele dagen later meldde de „Observatore Romano", dat er in Zaïre drie geestelijken door rebellen wa ren vermoord en dat zij inmid dels al waren begraven. De - kranten in Zaïre daarentegen besteedden helemaal geen aan dacht aan de wrede gebeurtenis sen in het plaatsje Sambwa, ter wijl de Belgische radio juist bij zonder goed geinformeerd bleek te zijn. Wil van Veen tijdens het gesprek een eerlijk en vlot verteller doet er echter het zwijgen toe als de afloop van zijn bange avontuur aan de orde komt. Hij keert graag terug naar Zaïre en vreest, dat hem een inreis-visum zal worden ge weigerd, wanneer de waarheid in de publiciteit zou worden ge bracht Hij wil wel kwijt dat de politie in eerste aanleg nauwe lijks bereid was de jacht op de daders te openen. Na inschake ling van een aantal hooggeplaat ste overheidsdienaren, ver dween de oorspronkelijke te rughoudendheid als sneeuw voor de zon. Die even vreemd aandoende als plotselinge speur zin bleef niet zonder resultaten. Wil van Veen wordt in het ziekenhuis zoals hijzelf zegt ,door de zusters in de watten gelegd". Achter het bed van de jonge missionaris een kleurrijk decor. Allemaal wensen voor een spoedig herstel. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13