„Natuurverschijnsel oorzaak verdwijnen van schepen in Bermuda-driehoek" Jean René Gougeon gelooft toch in succes Bellino II Feitelijke verscheidenheid tussen vrouw en man in functies en dienstverlening Schonen van de indexwat is dat nu weer KERK EN WERELD TWIJNSTRA EN GUDDE TEVREDEB Geringe daling vogel-botsingen bij luchtmacht VUF TON WACHT WINNAAR PRIX D'AMERIQUE PAGINA 14 leidse courant vrijdag 28 januari ll CONGREGATIE VOOR DE GELOOFSLEER: De curie-congregatie voor de geloofsleer heeft de verklaring, waarin zij uitdrukkelijk stelt, dat het priesterambt is voorbehouden aan mannen (zie ons blad van gisteren) gepubli ceerd „krachtens haar taak en mandaat van de paus, na zorgvuldige studie." Zij is aan de bisschoppen gericht, die de verklaring dienen uit te leggen aan de gelovigen, omdat zij het beste op de hoogte zijn van de opvattingen, die in hun bisdommen bestaan. De kwestie van de vrouw in het ambt is reeds jarenlang actueel in de christelijke kerken. Vooral sedert 1958, toen de lutherse kerk van Zweden het ambt van dominee ook voor de vrouw openstelde. Talrijke andere kerken volg den dit voorbeeld. Maar van bijzondere conse quentie was dit nog niet, omdat veel kerken van de reformatie het sacrament van de pries terwijding niet erkennen. Anders werd dit toen binnen de anglikaanse gemeenschap eveneens vrouwen tot het prieste rambt werden toegelaten. Aartsbisschop Cog- gan van Canterbury deelde de paus in 1976 mee, dat binnen de anglikaanse gemeenschap langzaam maar zeker een algemene overeen stemming groeide, dat er geen fundamentele bezwaren zijn om de vrouw tot priester te wijden. De toelating van de vrouw tot het priesterambt in kerken, die de bisschoppelijke ordening en het sacrament van het priesterambt hebben gehandhaafd, lokte teleurgestelde reacties uit van de paus en van de orthodoxe kerken. De paus zei ronduit, dat de anglikaanse kerk door toelating van de vrouw in het ambt een nieuw obstakel had opgeworpen op de weg naar de eenheid. In haar verklaring neemt de congregatie niet de conclusies over, die de pauselijke bijbelcom missie in haar studie over de kwestie van de vrouw in het ambt heeft getrokken. In dit rapport ten behoeve van de congregatie voor de geloofsleer zei de meerderheid van de pause lijke bijbelcommissie, dai er niet voldoende bijbelse gronden zijn om de mogelijkheid van de vrouw in het ambt uit te sluiten. Eenzelfde meerderheid van twaalf tegen vijf meende, dat het niet tegen de oorspronkelijke bedoeling van Christus zou indruisen, wanneer de kerk het priesterambt voor de vrouw zou openstellen. De hele commissie was van me ning, dat het Nieuwe Testament op zich niet in staat is de kwestie duidelijk en voorgoed te regelen. Het rapport van de commissie werd in 1976 aan de congregatie voor de geloofsleer overhandigd. De congregatie voor de geloofsleer merkt op, dat er ten aanzien van de vrouw in het ambt een hechte traditie in de r.k. kerk bestaat, welke zij gemeen heeft met de orthodoxe ker ken. De gezamenlijke traditie op dit punt is des te opmerkelijker, aldus de congregatie, omdat de kerkordes op andere punten aanzienlijk van elkaar verschillen. De traditie is zo duidelijk dat het in het verleden nooit nodig is geweest over deze aangelegenheid een plechtige verkla ring van het leergezag te doen uitgaan. In tegenstelling tot de bijbelcommissie wijst de congregatie voor de geloofsleer, die in opdracht van de paus heeft te waken over de zuiverheid van de leer in de r.k. kerk, erop, dat het Nieuwe Testament wel degelijk aanwijzingen geeft inza ke de exclusieve roeping van de man tot het ambt. Christus gedroeg zich tegenover vrouwen op een manier, die een contrast vormde met die van zijn milieu. Hij week af van de wet van Mozes door gelijke rechten van man en vrouw in het huwelijk te onderstrepen. Een en ander aldus de verklaring van de congregatie verleent bijzondere overtuigingskracht aan het feit, dat Christus de opdracht van de twaalf apostelen niet aan vrouwen heeft verleend. De congregatie zegt, dat de apostelen het voor beeld van Christus hebben gevolgd, ofschoon zij toch in landen kwamen waar de discrimina tie van de vrouw niet bestond, zoals Grieken land. Sociale en culturele invloeden hadden dus hele maal geen belemmering hoeven te vormen om anders te gaan handelen dan in hun land van herkomst met zijn sterke discriminatie. De congregatie gaat ook uitvoerig in op de brieven van Paulus. Er staan voorschriften en gezichts punten in, die tegenwoordig als uit de tijd worden beschouwd, aldus de Romeinse verkla ring. Maar men gaat volgens de congregatie te ver om Paulus te betichten van vooroordelen jegens vrouwen. Volgens de congregatie voor de geloofsleer is de r.k. kerk zelfs niet bij machte om wezenlijke veranderingen in de sacramenten aan te bren gen. Dit geldt ook voor het priesterschap. Via de stem van haar leergezag maakt de kerk op dit terrein uit wat wel veranderd mag worden en wat niet. De openstelling van het prieste rambt voor de vrouw zou volgens de congrega tie voor de geloofsleer een wezenlijke verande ring betekenen. Met name bij het verrichten van ambtshande lingen, waarvoor het priesterschap vereist is bijvoorbeeld het voorgaan in de eucharistievie ring en het verzoenen van zondaars (de biecht) treedt de priester niet louter als zichzelf op. De priester is het daadwerkelijke teken van Christus, die hij vertegenwoordigt en die door hem handelt. En Christus is nu eenmaal een man. Dit kan niet verdoezeld worden, aldus de congregatie voor de geloofsleer. Het is ook ten nauwste verbonden met het Verbond: Christus is de bruidegom van de kerk. Bijgevolg kan in de wezenlijke handelingen van het verbond slechts een man de rol van Chris tus vervullen en teken van zijn tegenwoordig heid zijn. Hieruit mag aldus de verklaring niet de conclusie getrokken worden, dat de man hoger zou zijn dan de vrouw, maar wel dat er een feitelijke verscheidenheid bestaat tussen man en vrouw in functies en dienstverle ning. In het slot van haar verklaring wijst de congre gatie erop, dat de hedendaagse tegenstelling over de priesterwijding van de vrouw een dringende uitnodiging aan de christenen is om zich te bezinnen op de betekenis van bisschop sambt en priesterambt en op de unieke plaats van de priester in de gemeenschap. Dit bete kent bezinning op het mysterie van de kerk. Maar zo waarschuwt de congregatie de menswetenschappen, zoals sociologie, psycholo gie en anthropologic zijn met alle respect voor hun waardevolle bijdragen op haar eigen ter rein, niet in staat de bovennatuurlijke werke lijkheid van de kerk te vatten. Ook waarschuwt de congregatie, dat de gelijkheid van man en vrouw als gedoopten geen enkele persoonlijke aanspraak verleent op openbaar ambt in de kerk. De congregatie meent tenslotte, dat de contr overse over de priesterwijding van de vrouw de vrouwelijke christenen zou kunnen beletten ten volle de verhevenheid van haar zending te beseffen, terwijl zij juist zoveel kunnen doen voor de vernieuwing en vermenselijking van de samenleving en voor de herontdekking van het ware gelaat van de kerk. KORTE METTEN De Anglicaanse bisschop Hugh Montefiore van King ston in Engeland heeft een beroep gedaan op paus Paulus om een internationale confe rentie bijeen te roepen van alle kerken en godsdiensten teneinde wegen te vinden om „een wereldcatastrofe te voor komen en de kloof te dichten tussen de steeds rijker wor dende landen en de arme lan den." Volgens de bisschop is de paus de enige, die in staat is politieke, ethnische en godsdienstige grenzen te over schrijden en een beroep te doen op de diepste gevoelens der mensheid om een wereld- debScle te voorkomen. Ds. R. Kok, predikant van de christelijke gereformeerde kerk te Nijkerk, zal woensdag 2 februari voor de tweede maal een kleinzoon in het ambt van predikant bevesti gen. Ds. Kok, die zesentachtig jaar is, is nog steeds dienst doend predikant en heeft ee nenzestig dienstjaren. In 1974 bevestigde hij ds. R. Kok in Eemdijk als predikant. Woens dag zal hij W. Kok te Benne- kom bevestigen als predikant van de christelijk gerefor meerde kerk van Capelle aan den IJssel. De vereniging van islamiti sche studenten uit Oost-Euro pa heeft een beroep gedaan op de V.N.-commissie voor de rechten van de mens en op de regeringen der moslimlanden om zich het lot aan te trekken van de moslimbevolking in Bulgarije, een kwart van ht totaal. Een groot aantal gee> telijke leiders is gearresteeri dorpen met moslimbevolkii zijn geplunderd, moskeeën ej koranscholen zijn verwoest Veel moslims zijn omwillj van hun geloof in concentr: tiekampen terechtgekomen op allerlei gebied wordt g< discrimineerd. Een nieuwe kerkelijke aktii groep in Engeland die zi< verzet tegen economische c financiële steun aan Zuid-Afr ka, wil op de algemene verga dering van de Midlandbank Londen een aktie onderneme om deze bank ertoe te bew< gen uit het international bank-consortium te treden, d; leningen aan de Zuidafrikaan se regering verstrekt. Het ac tiecomité „Stop financiël hulp aan Zuid-Afrika", da door anglicanen en method! ten is opgericht vertegenwco digt het merendeel van h< kerkelijke aandelenkapitaa bij de Midland-Bank. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In het sociaal- economisch woordenboek dui ken telkens nieuwe namen en begrippen op, die dikwijls al leen verstaanbare taal vor men voor bet wereldje van loononderhandelaars, econo men e.d. Tijdens het huidige loon conflict komt men veel vuldig het begrip „schonen van het prijsindexcijfer" te gen - wat mag dat dan wel betekenen? Prijzen kunnen door tal van oorzaken stijgen, duurdere grondstoffen, hogere energie prijzen, gestegen lonen, duur dere machines en zo meer. Ze kunnen ook stijgen omdat de overheid er een belasting op legt, omzetbelasting om pre cies te zijn, b.tw. in de wande ling genaamd. Zo'n belasting heeft tot doel - net als de inkomstenbelasting en de loonbelasting - om de burgers wat geld af te nemen voor gemeenschappelijke doelen. De overheid wil dus een last opleggen. Aan die bedoeling mag men zich, zo is de redene ring, niet onttrekken, door die last af te schuiven. En dat zou gebeuren, als de werknemers een volledige prijscompensatie zouden verlangen. Zo'n prijscompensatie heeft men nu al jarenlang gekregen, door bijvoorbeeld de prijzen van oktober te vergelijken - met die van april van hetzelf de jaar. De vergelijkbare cij fers heten dan indexcijfers en de mate van stijging van die cijfers was ook de mate van de prijscompensatie die werd verstrekt. Maar die prijzen kunnen ook, zoals gezegd, voor een deel zijn gestegen door de invloed van de indi recte belasting, de b.tw. dus. Zou men dan een prijscom pensatie geven overeenkom stig het rekensommetje, dan zou men de belasting, die ge heven is, ook gecompenseerd krijgen. Daarom trekken de rekenmeesters in een periode, waarin de b.t.w. werd ver hoogd (en op 1 oktober j.l. is dat gebeurd) van het laatste indexcijfer het effect van die belastingverhoging af. En dat noemt men dan het schoonma ken van het indexcijfer, het verwijderen van onzuivere ele menten in de te compenseren, prijsstijging. Op dit moment is er nóg zo'n onzuiver element, dat iets ge compliceerder is. De prijsin dex neemt ook de gestegen kosten van medische verzor ging op. Maar een deel van de medische kosten worden door de werkgever betaald (de helft van de ziekenfondspremie). Voor de prijsindex zijn de kos ten van medische verzorging dus sterker gestegen dan voor de werknemer. Het gaat hier overigens om slechts 0,1 pro cent, maar ook daarmee moet het indexcijfer geschoond worden. Een derde mogelijk heid van niet te compenseren prijsstijgingen is die, waarbij de overheid subsidies geeft, maar dat doet zich thans niet voor; het was het geval tijdens het subsidiëren van de aardap pelprijs. de vakbeweging per 1 januari j.l. nog eist over de vergelij kingsperiode april—oktober 1976. In die periode stegen de prijzen met 3,4 procent, zo is berekend, maar 0.8 procent daarvan kan worden toege schreven aan het b.t.w.-effect van 1 oktober en 0,1 procent aan de dubbeltelling voor de medische verzorging. De vak beweging gaat dus akkoord met een schoning van 0,9 pro cent en eist derhalve per 1 januari j.l. een prijscompensa tie van 2,5 procent naast twee procent initiële verhoging (weer zo'n vakjargon, het bete kent een verhoging om de koopkracht te verbeteren). (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Een natuurverschijnsel op verschillende plaatsen in de zeebodem, die een .zuigende beweging met een magne tisch veld veroorzaakt van enorme kracht, te vergelijken met de uitbarsting van een vulkaan", zou volgens de Nedelandse parag nost Gerard Croiset de oorzaak zijn van het raadselachtig verdwijnen van schepen en vliegtuigen in de beruchte „Bermuda-drie hoek". Dat heeft hij gisteren in Soestdijk gezegd op een bijeenkomst van de Werkgroep voor parapsychologie. Hij voorspelde, samen met zijn collega Warner Tholen uit Nunspeet, dat in de komende periode september-januari (de periode waarin zich het natuurverschijn sel voordoet „omdat dan de maan het dichtst bij de aarde staat") weer een voer tuig zal verdwijnen. Of dat een vliegtuig of een schip zal zijn wilden de twee paragnos ten niet kwijt, evenmin als de preciese plaats waar zich het ongeluk zou voordoen. Wel is er volgens Croiset een mogelijkheid om deze ongelukken te voorkomen door schepen en vliegtuigen uit te rusten met een, heel sterke anti-magneet", die als tegenpool van het door het natuurverschijnsel veroor zaakte magnetisch veld moet dienen. Al jarenlang wordt er allerwege gezocht naar een oplossing van de raadsels rond de Bermuda-driehoek. Sinds 1945 zijn in deze „duivelsdriekhoek" ruim 100 schepen en on geveer 20 vliegtuigen verdwenen, met in totaal meer dan 1000 mensen aan boord. De meningen lopen uiteen van buitenaardse wezens, tot natuurverschijnselen. De basis lijn van deze driehoek loopt van Florida (Miami) naar Puerto Rico (San Juan). De gelijkbenige zijden komen samen boven de Britse Bermuda-eilanden (Hamilton). In dit gebied van de Atlantische Oceaan met zijn Noordamerikaans bekken ligt de Saragossa- zee, waar de waarmee golfstroom naar Eu ropa ontstaat. Het is dit gebied, dat de duivelsdriehoek, de driehoek des doods, de magische, ruit, de valkuil of de Bermuda driehoek wordt genoemd. De laatste jaren is er weinig gebeurd, maar toch wordt sinds oktober een Panamees ertsschip met 37 man aan boord in deze driehoek vermist. Volgens Croiset en Tholen is het schip door het natuurverschijnsel door midden gebroken. Het is volgens hen niet naar de zeebodem gezonken, maar drijft ergens rond op grote diepte. DEVENTER Raadgevendbureau Twijnstra en Gudde n.v. Deventer heeft melding gemaakt van uitstekende bedrijfsresul ten over 1976. Het bureau heeft zijn winstniveau over 1976 kuna 1 handhaven. De omzet was 600.000 gulden groter dan de raming (negen miljo De bezettingsgraad was goed, de financieringskosten waren la dan in 1975, de resultaten over 1976 zullen na afschrijving good ruim 950.000 gulden bedragen, aldus het bureau. De winst 1975 was 924.000 gulden. Ook voor 1977 heeft Twijnstra en Gudde goede verwach" Bijna zeventig procent van de geplande omzet is al verwo Vorig jaar tezelfdertijd was dat percentage vijftig. Inclusief lo offertes heeft het adviesbureau een werkvoorraad voor and tot twee jaar. Te verwachten is een uitbouw «xr» do -ooti in het buitenland. Mede hierdoor zal het totale personeelsbe nog wat toenemen. Thans werken er in totaal circa 75 pers (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Het aantal botsingen tus sen luchtmachtvlieg tuigen en vogels heeft in de tweede helft van het vorig jaar een geringe da ling te zien gegeven. Volgens luitenant-ge neraal M. Geschiere van de luchtstrijd krachten zijn de cij fers nog onvoldoende duidelijk om de ver wachting te recht vaardigen dat het aantal „vogelaanva ringen" ook op lan-, gere termijn zal da len. De Nederlandse luchtmacht heeft sinds vorig iaar een vogeldeskundige in dienst die speciaal belast is met het voorkomen van dit soort botsingen. Er is een beleidsplan vast gesteld dat voorziet in de aanpassing van vliegprogramma's aan de vogeltrek en in het vermijden van gebieden waar de vo gelconcentraties erg groot zijn. Ten gevolge van on gelukken van on scheidene aard h de luchtmacht v< jaar vier vliegtui verloren. Vier i ten kwamen om leven, niettemin de bedrijfsveiligl groter dan in 1 Over een groter tal jaren bezien weegt de bedrijfs ligheid zich op constant niveau. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli juist deze Eleazar, waar de Fransen een groot vertrouwen in hebben en hoewel het moeilijk is te bepalen welk paard favoriet is voordat alle definitie ve starters bekend zijn, worden de kansen van deze combinatie erg hoog Jean René Gougeon gebaart naar Bellino II, het paard waar hij ondanks de matige resultaten van de laatste tijd toch in gelooft. PARIJS Een grote favoriet voor de 53ste editie van de Prix d'Amerique is er komend weekeinde niet, al komt de tweevoudige winnaar Bellino II op de historische drafpiste van het Parijse Vincennes aan de start. Negentien paarden staan ingeschreven. Tot mor genochtend mogen de trainers en pikeurs hun paarden overi gens nog terugtrekken. Ko men er minder dan negen paarden aan de start, dan ver trekken de dravers over de 2600 meter achter de startau to. Als er meer dan negen paarden zijn, volgt een „ban denstart". De Prix d'Amerique, de belangrijkste draverij van Europa met een prijzen geld van een miljoen franc (ongeveer vijf tón) brengt ook weer vele Neder landse paardesportliefhebbers naar Parijs. De verwachting is dat zeker tweeduizend Nederlanders de Franse drafbaan aandoen. In ieder geval zul len vijf chartervliegtuigen uit Neder land op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle landen en bovendien reizen vele autobussen af. Om over de lief hebbers die op eigen gelegenheid gaan, nog maar te zwijgen. Was vorig jaar de winnaar van de Prix d'Amerique voor de koers al bekend, zondag zal er wel degelijk strijd zijn. In 1975 en 1976 won de hengst Bellino II met Jean René Gou geon. Als de tienjarige draver weer wint, dan is het de eerste hengst in de wereld die deze prestatie op zijn naam brengt. Reeds eerder wonnen twee merries de Prix d'Amerique drie maal. Dat waren de wereldberoemde Roquepine en Uranie. Bellino II is niet meer in zijn oude vorm, maar toch heeft Jean René Gougeon al zijn ver trouwen in de hengst „Als hij niet goed genoeg is, breng ik hem heus niet in de baan. Een afgang is er zondag voor Bellini II niet bij. Hij heeft wel degelijk kansen op de zege". Jean René Gougeon kan echter niet ontkennen dat de voorbe reiding van Bellino II op de prix, allesbehalve succesvol is verlopen. De hengst is vorig jaar op het wereld kampioenschap in Amerika geweest, maar kon daar niet tot succes komen. Daarna is hij door zijn eigenaar voor rust de bergen in gestuurd. In december werd zijn heroptreden op Vincennes meteen gevierd met een overwinning. Maar daar is het tot nu toe bij gebleven. Afgelopen zondag kwam hij op Vincennes aan de start in een „montekoers" (man op het paard, in plaats op de sulky), vorig jaar won Bellino II deze koers met groot vertoon van macht, maar nu werd hij verslagen. In een voorbereidende koers over de zelfde afstand als de Prix d'Amerique (2600 meter) kon hij niet verder komen dan een vijfde plaats. Deze draverij werd gewonnen door Eleazar met Leo pold Verroken (tweede in Duindigts Grote Prijs der Lage Landen). Het is Niets Een zekere deelnemer is de zesjarige winnaar van de Prijs der Giganten 1975 de kleine Equileo, het eigendom van de Franse filmster Alain Delon. Hij is de recordhouder van Europa met 1.13. Voor rust en training is het paard in Florida geweest en kwam pas vorige week in Frankrijk terug. Bernard Froger, de artiest op de sul ky: „Equileo heeft de kracht om te winnen. Maar in zo'n koers mag niets tegen zitten". Er komen nog meer in Nederland bekende namen aan de start. Dauga, tweede in de Prijs der Giganten achter Speedy Volita, is met de broer van Jean René Gougeon, de kleine Minou niet kansloos. Hetzelfde kan men zeg gen van Cathariena die in de 52ste aflevering van de Prix d'Amerique tweede werd op grote afstand achter Bellino II. Hoewel hij nog staat inge schreven is het twijfelachtig dat Delfo (Italië) en College Record, een Ameri kaans paard van een eigenaar uit Italië aan de start zullen verschijnen. Een nederlands paard is er in ieder geval niet. Onze vaderlandse drafsport mag dan met het jaar vooruit gaan, een draver die zich met de groten van Europa kan meten over 2600 meter hebben we nog niet. Speedy Volita is al Europese klasse, maar alleen op de 1600 meter. Men kan zich troosten met het feit dat er ook geen dravers uit België, Duitsland en zelfs uit Zweden aan de start zullen verschijnen. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14