ZUIVEL LEVENSGEVA ART.TTK 5TAKINGSDREIGING IN DE Congres PvdA tegen ingrijpen regering in loonconflict Tomeloze ijver doet troon van burgemeester Keijzer wankelen Volgend jaar in alle EEG-landen zomertijd Meer werk voor onderwijzers door kleinere klassen ÖlF DORPSHEISA IN BENTHUIZEN Schatgraven in Helmond RIJDAG 28 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT, PAGINA 13 197' i^aarschuvvdng DOMO-directeur: Van een onzer verslaggevers lijks in de hand te houden zijn. ÏILEN De hoofddirecteur d de DOMO-melkproducten- drijven Beilen en Bedum, s. S. Meihuizen, acht de sta- ngsdreiging in de zuivelin- strie „levensgevaarlijk". Hij er zeer beducht voor dat een kking bij de veehouders emo- )s zal opwekken die nauwe- „Zij zullen zich afvragen waar om juist zij het moeten zijn die de pap moeten koelen", aldus drs. Meihuizen. „Ze ervaren een staking als een rechtstreekse aanval op hun inkomen. Het effect van een dergelijke actie- zal bovendien nog jarenlang voelbaar zijn". Inmiddels hebben de grafische bonden van NW, NKV en CNV aan vijf individuele bedrijven een brief doen toekomen waarin zij hen vragen vóór aanstaande maandag om twaalf uur 's mid dags te laten weten of zij bereid zijn aan de CAO-verlangens van de bonden te voldoen. Bij een negatieve reactie kunnen de di recties aanstaande dinsdag een officiële stakingsaanzegging verwachten. Tot de vijf onder nemingen, die in totaal 1400 werknemers in dienst hebben behoren ondermeer: Van der Loeff, uitgeefster van het dag blad Tubantia, het dagblad De Gelderlander van Audet in Nij megen en Misset, uitgeefster vanperiodieken en vakbladen in Doetinchem. De industriebond CNV en de UnieBHLP hebben gisteren be sloten de procedure met betrek king tot acties voor het behoud van de prijscompensatie te ver snellen. Vijf grote accountants kantoren met in totaal 6400 werknemers zijn voor de prijs compensatie-eis al door de knieën gegaan. cadeau «SSJst. a In de tuin van pa leis Soestdijk staat sinds kort een bronzen olifant, een geschenk van oud- verzetslieden en vrienden van Prins Bemhard. Het beeld, 1.30 mater hoog op een voet stuk van anderhalve meter, werd aan de. prins gegeven ter gelegenheid van diens 65ste verjaar dag in juni vorig jaar. Van onze parlementaire redactie Amsterdam De PvdA is er tegen dat de regering de financiële meevaller van 700 miljoen gulden gebruikt om het loon conflict tussen werkgevers en werkne mers te overbruggen. Het congres van de partij, dat thans in Amsterdam bijeen is om het verkiezing sprogram op te stellen, wees gisteren elk ingrijpen van de regering in het conflict met kracht van de hand. Volgens de socialisten zou een ingreep in strijd zijn met de eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en vakbeweging in het loon- overleg. De PvdA meent dat het bedrag van 700 miljoen juist moet worden aangewend om een aantal op stapel staande bezuini gingsvoorstellen achterwege te laten. Met' name de voorgenomen verlaging van de WAO-uitkering (van 80 naar 75 procent) zou moeten worden ingeslikt Het partijcongres wijt hét mislukken van het overleg over de lonen geheel aan de opstelling van de werkgevers. Men' schaarde zich achter de „gerechtvaardig de" eis van de vakbeweging voor het behouden van de prijscompensatie. Men wil verder dat loonsverhogingen in de toekomst in gelijke bedragen worden uitbetaald en niet meer in procenten. Het congres besloot dit punt gisteren in het verkiezingsprogram op te nemen. Een ander opmerkelijk voorstel op het terrein van de inkomensnivellering is v- ïnvoering van een maximum inkomen, dat vijf keer zo hoog zal moeten zijn als het minimum loon. Dat komt bruto neer op ongeveer 130 mille per jaar. De partij wil ook dat iedereen een gelijk nettobedrag aan vakantiegeld krijgt. Thans is de hoogte van de vakantie-uitke ring afhankelijk van het inkomen. Het systeem van kinderbijslag en kindéraf- trek moet worden afgeschaft. Er dient één toeslag te komen, die belastbaar is. ijksdeelname Nuclear otterdam N HAAG De regering zal »r vijftig procent gaan deel- nen in het bedrijf Nuclear terdam, de kernenergie- ihter van het Rijn-Schelde- rolmeconcern. man personeel tellende [rijf dreigde gesloten te wor- door het regeringsbesluit de bouw van kerncentrales Nederland uit te stellen, ardoor tevens de Zuidafri- mse order voor de levering reactorvaten onmogelijk d. Tevens werden de kerne- zieprogramma's in andere Aden vertraagd. Om de in het. drijf geïnvesteerde hoogwaar- ge kennis en het behoud van werkgelegenheid heeft minis- r Lubbers bes,loten financiële ;un aan het bedrijf te verle- n. Nuclear zal nu, behalve or kernenergiecentrales ook an werken aan zware appara- ïir voor de chemische indus- Leroflot niet leer via ederland? IIPHOL (ANP) - Het ziet naar uit dat de Russische itvaartmaatschappij Aero- niet meer van het Neder- Ise luchtruim gebruik zal een voor haar vluchten naar eland, Frankrijk en Ameri- iARSCHUWING ;gen volksunie erachtelijke hotschriften tECHT (ANP) - „We moe- er ons goed rekenschap van en dat de Volksunie met i verachtelijke schotschrif- j reacties kan uitlokken, die vrijheid van meningsuiting :evaar kunnen brengen". |e waarschuwing kwam gis- tn van de Utrechtse burge- ister Vonhoff toen hij ant- irdde op vragen van de ge- jnteraad nadat in de Dom- opnieuw pamfletten zijn ipreid van de racistische lij van de Hagenaar Glim- veen. ihoff ziet geen mogelijkhe- de pamflettenverspreiding te pakken. „Dat is de kwali- van onze democratie, met de neid van meningsuiting. Er en verschil tussen strafbaar ifkeurenswaardig". )A met lijst 1 rkiezingen in jï HAAG (ANP) - Bij de lende Kamerverkiezingen de kandidatenlijst van het I lijstnummer 1 dragen, de IA heeft lijst nummer 2. lover zijn de laatste dagen jen de kamerleden afspraken laakt, ingevolge de Kieswet, lin staat dat de partij die de iste handtekeningen van ka- 'leden krijgt, nummmer 1 i dragen, de partij met de op na meeste nummer twee !>voort. De fracties van het A kregen dit jaar de meeste ptekeningen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In 1978 zal naar alle waar schijnlijkheid in alle ne? gen landen van de EEG gedurende dezelfde pe riode de zomertijd wor den gehanteerd. West- Duitsland, dat lang over de invoering van de zo mertijd heeft geaarzeld. zal zich volgend jaar bij de zomertijd-landen En geland, Ierland, Fran krijk, Italië en de Bene lux aansluiten en het ziet er naar uit dat ook Denemarken volgend jaar de klokken in de zomer een uur vooruit zet. mertijd hanteren, zullen zich volgend jaar met betrekking tot de datum van invoering en de einddatum ook aanslui ten bij de EEG-landen. Met Oostenrijk en Zwit serland wordt door de EEG-staten nog onder handeld. Dit heeft minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken) gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld. De stemming over in voering van de zomer tijd in ons land wordt volgende week dinsdag gehouden. Dat de Ka mer met een ruime meerderheid akkoord zal gaan, staat al vast. DEN HAAG Als de regering binnenkort weer extra finanëie- le middelen ter beschikking zal stellen voor bestrijding van de werkloosheid, moet een deel van die gelden in ieder geval worden gebruikt om werkloze onderwijzers en onderwijzeres sen weer aan de slag te helpen. Dat zou dan moeten gebeuren via verlaging van het maximum toegestane aantal leerlingen dat bij het lager onderwijs in een klas mag zitten, waardoor er meer onderwijzend personeel nodig zal zijn. Dit hebben de fracties van PvdA en PPR giste ren in een motie, die zij tijdens het onderwijsdebat in de Twee de Kamer indiende, voorgesteld. Zij willen, dat het regerings voorstel om pas volgend jaar augustus de zogenaamde leerlin- genschaal voor het lager onder wijs van 32 naar 31 te verlagen PVDA EN PPR: dit jaar al moet worden uitge voerd, tenzij de regering besluit om de eerstkomende maanden geen extra geld voor bestrijding van de werkloosheid uit te trek ken. Minister Van Kemenade, die af gelopen woensdag had gezegd, dat verdere verlaging van de leerlingenschaal nooit zal kun nen leiden tot volledige uit roeiing van de werkloosheid on der het onderwijzend personeel als niet eerst de grote toeloop van studenten naar pedagogi sche akademies vermindert, liet gisteren weten dat hij tegen de motie geen bezwaar heeft BENTHUIZEN De burge meester van Moerkapelle, mi ni-gemeente met riant uitzicht op de Zoetermeerse woonpila- ren gaat door het leven als een onopvallend dorpsopperhoofd, dat sinds zijn benoeming twaalf jaar geleden vrijwel nooit meer in het nieuws was. De burgemeester van Benthui zen, forensendorp in de scha duw van dezelfde betontorens, is daarentegen een controver siële figuur, verguisd en gepre zen, vaak energiek middelpunt van dorpsroddels en -rellen. Oppervlakkig gezien lijkt elke poging deze twee burgerva ders vruchtbaar met elkaar in contact te brengen bij voor baat uit te lopen op een hope loze mislukking. Zoals zo vaak blijkt in de praktijk het tegen deel juist. Sterker, ze ontmoe ten elkaar elke dag in de per soon van Isaac Jan Pieter Keijzer, eerste burger van zo wel Moerkapelle als Benthui zen, waar hij sinds deze week weinig stralend, maar onver stoorbaar in het centrum staat van een tumult dat moeiteloos alle publiciteitsmedia haalt. Zijn twee wethouders en vijf ambtenaren werden opgepakt op verdenking van heling, res pectievelijk verduistering van vertrouwelijke stukken. Teruggekeerd op de plaats waar zij vele uren eerder door de rijkspolitie waren ingere kend, richtten de beide wet houders maandagavond in het gemeentehuis de beschuldigen de vinger dreigend op Keijzer, die volgens hen de aanklacht had ingediend omdat hij hen kwijt zou willen. De omstreden burgermeester heeft dit ont kend en heeft verklaard dat hij vergeefs heeft geprobeerd de arrestaties te voorkomen. Of schoon het hem allemaal niet onberoerd moet laten, volhardt Isaac Keijzer tot nu toe in een stoicijns aandoende houding, gewend als hij na al die jaren moet zijn aan oppositie en aan tijgingen uit Benthuizen. En die liegen er niet om: hij zou mensen die het niet met zijn ambitieuze, volgens sommigen eigenzinnige initiatieven eens zijn een brevet van onvermo gen hebben opgespeld, de ge meentesecretarie bewust heb ben uitgehold om een samen voeging met die van Moerka pelle te bewerkstelligen en juist de laatste jaren weinig constructiefs voor Benthuizen hebben gedaan. De gemeente raad heeft hem dit ondubbel zinnig laten merken door on der meer een motie van wan trouwen aan te nemen en door deze week de commissaris van de koningin te vragen hem te schorsen. De laatste tijd verliep de con versatie van de eerste burger vrijwel alleen nog met zijn wet houders via de krant. Het ni veau van deze "gedachtenwis selingen" laat zich het best ty peren door het volgende voor beeld. Keijzer had in een inter view over een aangenomen mo tie van afkeuring gezi "Waarom zeggen ze niet woon dat ze me een rotstraal vinden?" Wethouder René Seij- bel, die deze week tot de arres tanten behoorde, repliceerde: "Van mij mag hij het weten, hij IS een rotstraal". Keijzer was de jongste burge meester van Nederland, toen hij twaalf jaar geleden opper bestuurder van beide gemeen ten werd. Daarvoor was hij acht jaar chef sociale en cultu rele zaken op het stadhuis van Berkel en Rodenrijs. Evenals zijn vrouw is Isaac Keijzer op gegroeid in een burgemeesters gezin. Vader Keijzer stond in de jaren zestig bekend als "De Keizer van Papendrecht", van- 1 maart 1965: Isaac Keijzer wordt geinstalleerd in het bijzijn van zijn vader (links), burgemeester van Papendrecht en zijn schoonvader (rechts), burgemeester van Nieuw-Lekkerland. wege de soms eigenzinnige (de bewoners spraken ook wel van dictatoriale) wijze waarop hij deze gemeente leidde. Het bracht hem wel eens in conflict met de gemeenteraad, maar vast staat dat hij vaak voor-, treffelijke resultaten boekte. Hetzelfde kan gezegd worden, van zijn zoon, zeker voor diens eerste ambtstermijn van zes jaar. Toen Isaac Keijzer als nieuwe ambtsdrager in Benthuizen ar riveerde trof hij daar een klei ne 1500 gezagsgetrouwe en bij belvaste bewoners aan, die de handen ruimschoots vol had den aan het rendabel maken van de omliggende landerijen. De raadsleden en wethouders hadden toen nog ontzag voor de wijsheid van de burgerva der, maar werden toch over rompeld door de geestdrift en slagvaardigheid waarmee Keij zer uit de startblokken schoot. Recreatievoorzieningen, scho len, woningen, de plannen sprongen als fonteinen uit het burgemeestersbrein. De vorste lijke nieuwbouwwoningen trokken al snel de aandacht en werden weldra betrokken door stedelingen, die een rustieke dorpsgemeenschap verkozen boven het stadsgewoel. In zijn tomeloze ijver heeft Keijzer in feite toen al de bron aange boord, waaruit de latere dorps heisa voortkwam. Uit de in middels tot bijna 3000 perso nen gegroeide bevolking kwa men raadsleden naar voren zonder heilig ontzag voor hun aanvoerder en met een kritisch oog voor de belangen van Benthuizen. De spanningen en controverses stapelden zich op, hetgeen eenmaal tot bruut ge- ,weld leidde. De eikenhouten lessenaar waarmee een raad slid een partijgenoot te lijf wil de miste zijn doel maar op een haar. De burgemeester zelf moest een keer politiebescher ming vragen toen hij in anonie me telefoontjes met dé dood werd bedreigd. Maar Isaac Keijzer wist van geen wijken. Met fikse voortva rendheid ging hij door, of zijn wethouders het met hem eens waren of met. En dat was vaak niet het geval, getuige-de veer tien wethouders die in een tijdsbestek van een jaar of vijf kwamen en snel weer gingen. De huidige twee wethouders zijn hardnekkiger en weten een meerderheid van de gemeente raad achter zich. Een onbenul lige ruzie tussen de gemeente bode en de chef openbare wer ken, waarbij de bode op een gegeven moment uitriep dat er op het gemeentehuis geheime stukken werden gecopieerd, heeft er tenslotte voor gezorgd dat heel Nederland meegniffelt om het ruziënde gemeentebe stuur. Het komt Keijzer alle- •maal slecht uit, want vóór 1 maart valt de beslissing wie de komende zes jaar burgemees ter van Benthuizen zal zijn. Hij is ooit kroonprins geweest, maar of Isaac Keijzer de ge schiedenis in gaat als "De kei zer van Benthuizen" is op dit moment niet aannemelijk. WOUT BATENBURG Moeder-mavo's: 1,5 min extra Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Voor de MAVO- cursussen voor volwassenen (de zgn. moeder-mavo's) zla de re gering dit jaar circa anderhalf miljoen gulden meer uttrekken, dan in de onderwijsbegroting voor dit jaar was voorzien. Dit heeft staatssecretaris De Jong (Onderwijs) gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het extra geld zal vooral be steed worden aan het verbete ren van de huisvestingsmoge lijkheden voor de moeder-Ma vo's. De meerderheid van de Tweede Kamerfracties had tij dens de onderwijsdebatten van de afgelopen week een bedrag van 12 miljoen extra voor de moeder-mavo's gevraagd, omdat de exploitatietekorten bij deze vorm van onderwijs hoog zijn opgelopen. Aan deze wens kon de staatssecretaris echter niet voldoen, omdat er naar zijn zeg gen absoluut geen dekking voor die 12 miljoen zou kunnen worden gevonden. (Van een onzer verslaggevers) HELMOND Helmond is gis teren massaal aan het schatgra ven geslagen. En wel op een terreintje waar tot voor kort drie wevershuisjes hebben gestaan. Een ambtenaar trof daar bij het egaliseren van het terrein een munt aan uit het begin van deze eeuw. Toen dat bekend werd stroomden zeer snel tal van met schoppen en messen gewapende belangstel lenden toe om naar andere munten te zoeken. En met suc ces. Vele tientallen daalders, guldens en halve guldens zijn inmiddels aan de oppervlakte gebracht. Ook vandaag is nog druk naar geld gezocht Klachten over verkeerde declaraties huisartsen AMSTELVEEN (ANP) Tot op dit moment is door de zie kenfondsen in acht gevallen bij de justitie aangifte gedaan van onjuist declareren door apo- theekhoudende huisartsen, waarbij het vermoeden van een strafbaar feit aanwezig wordt geacht. De voorzitter van de zieken fondsraad, mr. W. de Kort, heeft dit gisteren in Amstelveen in zijn jaarrede meegedeeld. Geen van de acht gevallen is nog voor de rechtbank behandeld. Verder is aangifte gedaan van onjuist declareren door twee tandart sen, één apotheker en een fy'sió- therapeut. Eén van de tandart sen is inmiddels veroordeeld, de andere gevallen zijn bij justitie nog in behandeling. Gesprek over voortzetting Tealtronic NIJMEGEN (ANP) - Vertegen woordigers van de drie indus triebonden en van de beamb- tenbond Unie BLHP hebben gisteren met een aantal kader leden van Tealtronic gesproken over de wijze waarop het be drijf eventueel kan worden voortgezet. Dit in verband met de toezegging van minister Lubbers die zou laten bestude ren of het inmiddels failliet verklaarde bedrijf in ver kleinde vorm als staatsbedrijf, zou kunnen doordraaien. Onbekenden hebben woensdag nacht grote vernielingen aange richt in het gebouw van het NW in Nijmegen. De politie vermoedt dat hiervoor ongeor ganiseerd personeel van Teal tronic verantwoordelijk is. Op één van de muren was geklad: „Verraders NW". Voorstellen grondpolitiek volgende maand behandeld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Kamercom missie voor de behandeling van de wetsontwerpen over de grondpolitiek heeft gisteren de voorbereiding van deze voor stellen afgerond. De commissie meent, dat de openbare behan deling van beide voorstellen „voldoende" is voorbereid. Zoals bekend is de grondpoli tiek een van de vier hervor mingsvoorstellen, die de PvdA en de PPR nog voor de verkie zingen in mei door de Kamer behandeld willen zien. In het vergaderschema van de Tweede Kamer wordt er rekening mee gehouden dat de voorstellen in de laatste week van februari in het openbaar behandeld wor den.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13