WINTER VAKAN TIE IS IN TREK Werkloosheid in onderwijssector steeds zorgelijker ïTNO blijft tegen VAD Priesterambt blijft aan man voorbehouden Abortus vrij tot 13 weken Gehuwde werkende vrouwen vaak ziek §Wim Meijer wil Sgraag doorregeren: heeft veel Le verdedigen ingens verkrachten !-jarig meisje PROF. BERGER UIT SELECTIECOMMISSIE BISDOM ROTTERDAM IN WD-PROGRAM: Zeven jaar geëist tegen heroinekoeriers CHAUFFEUR IN TANKAUTO OMGEKOMEN d E )NDERDAG 27 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (JTRECHT (ANP) In het *75/'761,4 miljoen, teizoen 1975/1976 zijn 200.000 Een onderzoek van het Cen- ifederlanders meer met win- 41 BpJ~ lervakantie gegaan dan in het teizoen 1974/1975. In totaal be- Iroeg het aantal geboekte win- ervakanties in het seizoen traal Bureau voor de Statistiek heeft dit aan het licht gebracht. De uitkomsten zijn gisteren be kend gemaakt ter gelegenheid van het symposium „toerisme", dat aan de vooravond van de vakantiebeurs 1977 in Utrecht is gehouden. Het aantal zomer vakanties lag vorig jaar op het zelfde niveau als in 1975, te weten op acht miljoen. Van alle zomervakanties zijn er vo rig jaar vier miljoen in het buitenland doorgebracht, een zelfde aantal als in 1975. Fran krijk is nog steeds het meest in trek als vakantieland, ge volgd door de Bondsrepubliek. De belangstelling voor Enge land en Oostenrijk nam vorig jaar sterk toe. Engelands toe ristenverkeer steeg van vier naar zeven procent terwijl Oos tenrijk op twaalf percent kwam. Het bezoek aan Spanje is sterk afgenomen: van zestien procent in 1975 naar elf pro cent in 1976. Reisdeskundigen brengen deze daling voor een deel in verband met het politie ke klimaat in Spanje. Overi gens lijkt de belangstelling in middels weer toe te nemen. IGEVEEN (ANP) Zeven jongens van tien tot zestien jaar in Hoogeveen heb bekend dat ze in de periode van okto- vorig jaar tot eind vorige week een {je van twaalf jaar onder bedreiging geweld tientallen keren hebben ver- M* meisje durfde een hele tijd uit angst niets te vertellen. De jongens zijn lloten en worden voorgeleid aan de jer van justitie in Assen. Dit heeft de jeveense politie gisteren meegedeeld, p voor de tweede keer deze maand, dat oogeveen een dergelijke groep van ze- ongens wordt opgerold. Veertien dagen en betrof het jongens van zestien en Itien jaar die een meisje van vijftien neermalen hadden verkracht. sistente gonorrhoe in aantocht rERDAM (ANP) Volgens diverse indigen is het nog slechts een kwestie tijd voordat ook in Nederland een i van gonorrhoe zal toeslaan, die niet ndeld kan worden met penicilline. Tot De zijn er in Rotterdam slechts gevallen ontdekt van deze geslachts- e en heeft men de verspreiding ervan en voorkomen. behoeft echter maar één persoon met sexuele contacten ppng (penicilline-re- ite gonokokken) op te lopen en het d is onuitroeibaar', aldus de dr. Ernst wetenschappelijk medewerker huid- islachtsziekten aan de Erasmusuniversi- ,ti Rotterdam. De nieuwe gonokokken- is vermoedelijk ongeveer een jaar gele- >ntstaan op de Philippijnen. Dertig tot ig procent van de lijders aan gonorrhoe it land vertonen nu bacterieën, die I ongevoelig zijn voor alle penicilline- iotica. KLEINERE KLASSEN GEEN UITKOMST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is volgens mi nister Van Kemenade (Onderwijs) ondenkbaar dat de werkloosheid onder kleuterleidsters, onderwij zers en onderwijzeressen sterk zal verminderen als de schoolklassen steeds maar kleiner worden ge maakt. Weliswaar zijn er dan steeds meer onderwijsgevenden nodig, maar anderzijds is de stroom van afge studeerd onderwijspersoneel ieder jaar zo groot, dat er nauwelijks verbetering van de werkgelegen heid in de onderwijssector te ver wachten is. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer als reactie op het verzoek van PvdA, CDA en CPN om de werkloosheid onder het onderwijzend personeel via verlaging van de leerlingenschaal terug te dringen. Volgens Van Kemênade zal het probleem van het steeds groeiende overschot aan on derwijzend personeel alleen op te lossen zijn door een betere beroepsvoorlichting aan af gestudeerde leerlingen van Havo, VWO en middelbaar beroepsonderwijs. In dit geval zou een dergelijke voorlichting er op neer moeten komen, dat jongeren, die het onder wijs in willen, gewezen moet worden op de slechte werkgelegenheidssituatie in die sec tor en de grote problemen die kunnen ont staan bij het zoeken naar een baan na voltooiing van de studie. Op die manier zou wellicht het aantal studenten aan pedagogi sche akademies en opleidingsscholen voor kleuterleidsters wat kunnen verminderen. Eind vorig jaar waren in ons land ruim 5800 onderwijzers, onderwijzeressen en kleuter leidsters werkloos. Tweede-Kamervoor zitter Vondeling (rechts) kreeg giste ren de eerste spe ciale postzegel, die de PTT gaat uitge ven ter gelegenheid van de verkiezingen dit jaar. Op de foto doet staatssecreta ris Van Huiten (Ver keer) een aantal brieven in een stembus, die be stemd zijn voor zijn collega's in Europa om hen op te wek ken in hun land speciale zegels te laten drukken in verband met de Eu ropese parlements verkiezingen die volgend jaar wor den gehouden. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN/ROTTERDAM In een brief aan de bisschop van Rotterdam heeft prof. dr. W. J. Berger, lector in de toege paste godsdienstpsychologie en pastorale psychologie aan de universiteit van Nijmegen zijn ontslag aangeboden als lid van de selectie-commissie van het bisdom. Deze commissie advi seert de bisschop over de ge schiktheid van kandidaten voor pastoraal en priesterwijding. Prof. Berger had al sedert lang zijn bezwaren tegen de wijze, waarop in het seminarie Rolduc de opleiding geschiedt. Deze be zwaren worden ook gedeeld door de andere leden van de commissie, die daarover echter een gesprek met mgr. Simonis had aangevraagd. Nu evenwel is gebleken, dat de bisschop Rol duc geldelijk steunt, meent dr. Berger, dat een dergelijk ge sprek weinig zin meer heeft, omdat mgr. Simonis zich finan cieel te sterk aan Rolduc heeft gebonden. VATICAANSTAD (ANP) In een verklaring voor de bisschoppen, vandaag gepubliceerd, heeft de curie-congrega tie voor de geloofsleer uitdrukkelijk gesteld, dat het prieste rambt voorbehouden is aan mannen. Over het ambt van diaken spreekt de congregatie zich niet uit. De congregatie meent, dat het Nieuwe Testament wel degelijk aanwijzingen geeft over de exclusieve roeping van de man tot het ambt. Christus heeft de opdracht van de twaalf apostelen niet aan vrouwen verleend en de apostelen hebben zijn voorbeeld gevolgd, hoewel zij toch in landen kwamen waar de discriminatie van de vrouw niet bestond. Gewezen wordt ook op de hechte traditie in de kerk, die zij gemeen heeft met de orthodoxe kerken. De congraegtie merkt op, dat heer verklaring teleurstelling kan oproepen, maar zegt het haar plicht te achten in dit opzicht duidelijk te zijn en foute verwachtingen de kop in te drukken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een speciale commissie van liberale leden van de Eerste en Tweede Kamer, aangevuld met andere deskundigen, wi! de V.V.D. voorstellen in het nieuwe verkie zingsprogram een artikel op te nemen, volgens hetwelk abortus gedurende de eerste dertien weken van de zwanger schap is toegestaan. De partij zal er eind maart in een algemene vergadering over discussiëren. De WD voelde zich daartoe geroepen, omdat door toedoen van liberale senatoren het eerdere en ruimere wetsontwerp was verworpen. Het ziet er nu naar uit, dat men eerst "in eigen huis" tot een compromis wil komen, aldus de nog altijd bestaande beroering over het stemgedrag van acht van de twaalf liberale senatoren sus send. 5 jaar, O cade HAAG (ANP) „Onze 20 érnstigste bezwaren tegen wetsontwerp vermogens- 9asdeling (VAD) hebben steeds betrekking op het tarnde collectieve deel er- Dit zegt het Verbond van - Jp.rlandse Ondernemers over het gewijzigde voorstel over de VAD. VAD, „als het er al moet zijn, Een deel van de overwinst van veel te groot. Ook geldt", aldus bedrijven, bestemd voor de het VNO, „het fundamentele be- VAD, zal rechtstreeks ten goede zwaar dat er kennelijk nog geen komen aan de werknemers. De idee bestaat over de wijze waar- rest komt in een collectief fonds op aan het te vormen collectieve ten goede aan alle werknemers fonds een bestemming kan wor- in Nederland. Het VNO vindt den gegeven", dat dat collectieve deel van de UTRECHT Gehuwde vrouwen die een baan hebben zijn vergeleken met andere categorieën werkenden vaak ziek. Tot die conclusie komen dr. N. Schellart en mevrouw P. Schellart-Hokkeling op grond van een studie die zij hebben uitgevoerd naar alle in 1974 geëindigde ziektegevallen bij het GAK-districtskan- toor in Haarlem. Volgens het echtpaar zijn ook gehuwde mannen vaker ziek dan hun ongehuwde sexegenoten. Bij vrouwen is het verschil evenwel aanzienlijk groter. De onderzoe kers brengen de hogere frequentie van het ziekteverzuim bij getrouwde werkne mers voor een deel in verband met de doorgaans hogere leeftijd van gehuwden, maar niet helemaal. Opvallend is bijvoor beeld dat van alle getrouwde vrouwen in de leeftijd van 20 tot en met 24 jaar gemiddeld maar liefst 13 procent ziek is. Aangenomen wordt dat dit samenhangt met de zwaardere lichamelijke en menta le belasting van deze vrouwen, vooral als ze kleine kinderen hebben. Door het in* feite tweevoudige beroep werkkring en gezinshuishouding verkeert de gehuw de werkende vrouw vaak in een conflict situatie, zo menen de onderzoekers. Zij verklaren het hoge ziekteverzuim-percen tage vooral uit de hieruit voortkomende spanningen. ache|,Van onze parlementaire redactie) d j(j)en Haag Voor de progressieve samenwerk- ng breekt een zeer spannende periode aan. De sha'on£ressen van U.v.d.A. en P.P.R. moeten ko- oud tiende zaterdag beslissen of zij gezamenlijk al tent f3" met D'66 zullen optrekken naar de en ierkiezingen op 25 mei. Dat gebeurt aan de seveitsand van de veelbesproken ontwerp-resolutie, 'ie - inmiddels van de allerscherpste kantjes locontdaan - de voorwaarden formuleert waarop fade progressieve partijen de regeringscoalitie toebéjet het C.D.A. willen voortzetten. nieuwe voorwaarden luiden, dat P.v.d.A en P.P.R. 24.5tyentueel met D'66 bij de verkiezingen minstens n halvVenvee/ zetels halen als zij thans in het parle- va" 'lent bezetten, tenminste de helft van het aantal os ten kunnen bezetten en Joop den Uyl opnieuw als premier kunnen leveren. Als de congressen zich op deze voorwaarden kunnen verenigen, betekent dat niet meer dan een eerste stap. De volgende opgave is, om overeenstemming te bereiken over de onderwer pen die tezamen het regeerakkoord moeten vor-, men, een bondig program van belangrijke zaken waarvoor de progressieven zich in een volgende regeerperiode willen inzetten. Daar tussendoor speelt dan nog de kwestie rond het ultracentrifuge projekt, die de samenwerk ing tussen beide partijen bedreigd. De P.P.R heeft gedreigd het kabinet te verlaten als tot uitbreiding van dit projekt wordt besloten. De P.v.d.A. is daar erg boos over. Voor de ontkno ping van dit conflict is het wachten op de definitieve regeringsbeslissing. Met Wim Meijer, de 37-jarige staatssecretaris van C.R.M. maakten we een voorlopige balans op van de progressieve boekhouding. Meijer geldt in de P.v.d.A. als een gezaghebbend stra teeg. Opmerkelijk is zijn uitspraak, dat het onderlinge gebakkelei tussen P.v.d.A. en P.P.R. niet meer is dan ,de gebruikelijke nervositeit' die aan congressen voorafgaat Vier jaar geleden bij het opstellen van Keerpunt deed zich eenzelfde verschijnsel voor. Ik reken erop, dat de onderlinge geschillen uiteindelijk ondergeschikt worden gemaakt aan de linkse eenheid'. lersteld latoren instf flitst Staatssecretaris W. Meijer: gezaghebbend strateeg in PvdA. n Haag Wim Meijer wil graag doorregeren. valt voor links de komende jaren erg veel verdedigen. Er is sprake van allerlei restau- lie-achtige tendenzen en als de economische igelijkheden kleiner worden moet er opnieuw niinigd worden in de sfeer van de collectieve 171 •orzieningen. Dan is het belangrijk dat we )ij zijn. ist voor mensen die afhankelijk zijn van uitkeringen en mensen die nu eindelijk ».t ruimte en vrijheid hebben gekregen om zich rsoonlijk te ontplooien, is het van levensbe lg wie er de komende periode op de regering- ïsten zitten', zegt hij. 'ijer bespeurt die neiging tot restauratie in 0 cussies over de vraag, of de demokratisering 1—de basis niet moet worden afgeremd en in ^pt geringe' pogingen de vrijheidsrechten van tasen weer in te perken. Als voorbeeld noemt de discussie over de filmkeuring en de mografie. Hij verklaart die tendens in de henleving als ,een kennelijke terugslag op een ^✓sschien hier en daar te hard gelopen ontwik- ing'. ,De mensen zijn wat bang geworden Jr die openheid, vernieuwingen, experimen ter vindt, dat de kabinetsrit tot nu toe zeker moeite waard is geweest. Hij wijst onder er op de vooruitgang die is geboekt op het rein van de inkomensnivellering. De laagste :omens (aow, bijstand, minimumlonen) zijn rk opgetrokken. Zonder een volledige opsom ming te willen geven van de initiatieven tot vernieuwing die in de afgelopen jaren zijn geno men, meent hij, dat het kabinet er in 't algemeen in geslaagd is .aansluiting te vinden bij wat in de jaren '60 zo geweldig veel beroering gaf - de roep om een meer open en bewustkiezende samenleving'. ,Het is ons gelukt, zij het niet in alle opzichten, daaraan gestalte te geven'. Volgens Meijer is het mogelijk dit beleid voort te zetten in samenwerking met het C.D.A. Hij meent, dat de voorwaarden die premier Den Uyl heeft gesteld voor voortzetting van de coalitie, de garantie bieden voor het voeren van een progressief beleid. Voor hem zijn die voorwaar den wel een minimum, ,de benedengrens'. Dat de progressieve partijen ook in een volgend kabinet, zo de verkiezingsuitslag dit mogelijk maakt, een meerderheid willen hebben, vindt hij essentieel. ,We gaan er niet zitten om op de winkel te passen. Wij willen veranderen. Hij geeft toe, dat de bereidheid van het C.D.A. tut maatschappijhervorming in het parlement nog moet blijken, maar herinnert eraan dat onder de belangrijkste voorstellen de handteke ningen staan van C.D.A.-ministers. Over de medewerking van de christen-demokratische mi nisters kan de P.v.d.A. zich over 't algemeen, niet beklagen'. Volgens hem is dat echter nog geen garantie, dat het C.D.A. zich zo zal blijven opstellen, vooral niet nu deze partij weigert om vóór de verkiezingen uit te spreken of zij met de pro gressieven dan wel met de V.V.D. in zee zal gaan. „Bij die niet geringe onduidelijkheid is het noodzakelijk en gerechtvaardigd dat de progres sieve partijen vóór de verkiezingen hun voor waarden voor regeringssamenwerking duidelijk maken. Wij moeten ons niet afhankelijk maken van de voorkeur van het C.D.A. na de verkiezin gen'. Meijer is het met zijn partijgenoot, fractieleider Ed van Thijn, eens dat de krachten die het C.D.A. uiteindelijk hebben bewerkstelligd een conservatief stempel dragen. Hij verwacht ech ter niet, dat het C.D.A. in de toekomst de conservatieve stromingen in ons land zal vereni gen. ,Ik heb van het C.D.A. jammer genoeg geen andere verwachtingen dan van de traditionele K.V.P., die de mogelijkheid om met links dan wel rechts samen te werken altijd heeft openge houden. De mensen die een rechts, conservatief beleid voorstaan, moeten V.V.D. stemmen'. De door enkele liberalen bepleite samenwerking tussen P.v.d.A. en V.V.D. acht hij niet mogelijk, zeker niet na de abortus-affaire. Volgens Wim Meijer had de abortus-wetgeving de kern kun nen zijn van een liberaal-socialistische samen werking, ,maar de onbetrouwbaarheid die de V.V.D. hier heeft gedemonstreerd, heeft die deur volledig dichtgeslagen'. Hij constateert overigens, dat de vanouds sterke tegenstellingen tussen beide partijen op sociaal- economisch terrein kleiner worden, nu de V.V.D. zich als volkspartij meer gelegen moet laten liggen aan de belangenbehartiging van grotere bevolkingsgroepen. Meijer spreekt tegen, dat er in de Partij van de Arbeid na de weinig opwekkende opiniecij- fers van de afgelopen maanden ,een stemming van verslagenheid' zou heersen. Volgens hem tekent zich in de regeringsplannen evenmin ,een beduchtheid voor het C.D.A.' af. „Als er al iets met de P.v.d.A. aan de hand zou zijn, dan is dat niet het gevolg van een aantasting van onze positie door het C.D.A., maar veel meer van de interne bezinning en strijd over de taktiek in de komende periode'. Meijer wil niet teveel vooruitlopen op de uiteind elijke regeringsbelissing inzake het ultra-centri fuge projekt in Almelo en de stappen die de P.P.R daar mogelijk aan verbindt Volgens hem is de uitkomst van het nader beraad nog .vol strekt open', en hoeft de voorlopige beslissing niet de definitieve te zijn. Niet terecht vindt hij dat de kwestie rond het uc-project wordt gekoppeld aan de vraag of Nederland zich moet begeven op de weg van kernenergie. Volgens Meijer is hijzelf ook be ducht voor een samenleving met kernenergie. „Veel van wat de P.P.R. zegt, spreekt mij aan. Maar aan de andere kant constateer ik ook, dat er kernenergie is. Dan kun je als politieke partij de verantwoordelijkheid niet afschuiven. Je zult drn in elk geval antwoord moeten geven op de vraag hoe het wel moet'. Hans Goslinga AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren zeven jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen twee Hongkong-Chinezen, die bijna twee en een halve kilo heroine naar ons land hebben gesmokkeld. „Hele levens kunnen vernietigd worden. Gezinnen worden uit elkaar gerukt. En dat alles door de heroine", aldus de officier, mr. A. M. Fransen in zijn requisitoir tegen de Chinezen (36 en 19 jaar). Hij vond dat hier een pittige straf op zijn plaats was. Mr. Fransen maakte als eerste lid van het Openbaar Ministerie gebruik van de met ingang van,2 november vorig jaar door de Kamer verhoogde maximumstraffen voor het invoeren van verdo vende middelen. Voor zestig mille aan tafeltjes gestolen LEIDEN Uit een garagebox aan de Kennedylaan zijn dins dagnacht vijfhonderd dozen met bijzettafeltjes zogenóamde mini- sets, ontvreemd. De totale in- koopwaarde bedraagt zestigdui zend gulden. De minisets waren eigendom van een 27-jarige groothandelaar uit Voorschoten. De inbrekers kwamen de gara gebox binnen nadat zij het slot hadden geforceerd. ROTTERDAM (ANP) - Een 27- jarige chauffeur is gisteren bij een bedrijfsongeluk op het ter rein van de Esso—raffinaderij in Rotterdam om het leven ge komen. De man was via het mangatdek sel de tank van zijn tankauto ingegaan, zonder dat hij dat te gen iemand had gezegd. Hij werd vermist en na een zoekac tie werd zijn lichaam in de tank gevonden. De arbeidsinspectie stelt, in sa menwerking met de Esso—vei ligheidsdienst, een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeluk. cfflanfovani Htèraldsuccessen nfovani Mi'oiósuccQssan HhdOimtysttmsloóiaSii Het dubbelalbum van de T V- reklame: dé 30 mooiste melodieen zoals Greensleeves.lbhps from Amsterdam.Onedin Line en Charmaine op 2 LP's voor slechts 25.-(ook op musicassette). phonogram CITROËN* MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f 6.999,-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9