S deTijd ACCENT Ik loop echt niet in zeven sloten te Demonstraties Spanje verboden Italiaanse politie grijpt ontvoerders na vrijlating jongen ITALIË ONGERUST OVER VEILIGHEID KLEUREN T.V. '9> Ruilen zonder te huilen d(0ENE CHARTA 77: HEBBEN WH MENSENRECHTEN? Éïidwina: tegen aping en geweld ward |%j'vroegd j IlSi&lkS 3NDERDAG 27 JANUARI 1977 LEIDSE COURAN - ommissans De Gooijer naar Bangkok: verbaan een onzer verslaggevers) rengaEN HAAG Het is niet de oderikdoeling dat hij in heroine it toil&ndelende Chinezen tot in de i priweine steegjes van Bangkok ls feaat achtervolgen. Wel dat hij e ZMfiet onderscheppen van heroi- in te'ie-lijnen naar het Westen ui lelpt coördineren en zorgt icraaoor informatie naar West-Eu- de txopa. Zo ongeveer luidt de op de noit moment nog vage taakom- ng t$hrijving, waarmee commis- iris G. F. de Gooijer (33) als fgezant van de Nederlandse ■"■^stitie begin maart vertrekt aar Bangkok, 's werelds dis- wibutiecentrum van heroine. QÜe Gooijer heeft tien jaar bij Amsterdamse gemeentepo- Q 0ie gewerkt en is nu nog inge- w ;eld bij de Dienst Centrale echerche Informatie in Den Ie »®^ag. Hij is daar belast met net leiding van de zogenaamde iurwapencentrale. Het feit _rim|t hij geen heroine-specialist .p acht hij geen beletsel voor trip naar Thailand. „In ^ngkok zal ik me veel meer t recherchetechnische en danks collegf taktische zaken dan met de heroïne zelf bezighouden. Maar ik weet natuurlijk wel het een en ander af van het heróine-probleem. Ik heb ten slotte tien jaar in Amsterdam gewerkt", aldus commissaris De Gooijer, die in Bangkok in een diplomatieke rang wordt toegevoegd aan de Nederland se ambassade. Door deze di plomatieke status verwacht hij gemakkelijker contact te kun nen onderhouden met de Thai se autoriteiten. Zeker is dat hij nauw zal samenwerken met Amerikaanse, Canadese en Engelse collega's, die al lange re tijd vanuit Bangkok trach ten de distributiekanalen van heroine in te dammen. Commissaris De Gooijer, die geen Thais spreekt maar ge looft zich met de Westeuropese talen te kunnen redden, ver wacht dat hij in Bangkok niet voor onoverkomelijke proble men komt te staan. Wel zegt hij: „Mijn taak wordt mis schien iets gevaarlijker dan hij nu is, maar ik ben echt niet bang dat ik in zeven sloten tegelijk zal lopen, al ben ik dan nog nooit eerder in Thai land geweest. Ik schuw het gevaar niet, ik heb tenslotte voor andere zaken al veel in Europa gereisd". De Nederlandse politiefunctio naris wordt in Bangkok gesta tioneerd omdat de Thaise hoofdstad de laatste anderhalf tot twee jaar de rol van Singa pore als onbetwist centrum van de zogenaamde „Gouden Driehoek" heeft overgenomen. Wel verwacht De Gooijer dat zijn werkterrein zich ook tot Singapore kan uitstrekken. Hij zal zich over anderhalve maand eerst een tijd in Bang kok oriënteren en vervolgens zijn gezin (het echtpaar De Gooijer heeft kinderen van twee en vijf jaar) over laten komen. Pas na een paar maan den denkt hij te kunnen bekij ken hoe lang zijn verblijf in Thailand zal moeten duren. Ook zal dan worden bekeken of hij wellicht assistentie no dig heeft. ^atholi Een jonge advocaatl vriend van de maandag vermoorde advocaten, moest gisteren tijdens de begrafenisplechtigheid overmand door verdriet worden weggedragen. MADRID (AFP/Rtr) In Spanje zijn scherpe maatregelen geno men om het geweld in te dammen. De regering heeft gisteravond alle demonstraties verboden en de politie meer bevoegdheden gegeven tegen het geweld op te treden dat „tot doel heeft de strijdkrachten ertoe te provoceren de macht over te nemen". De politie mag zonder bevel huiszieking verrichten en personen die van terrorisme worden verdacht zonder formele beschuldiging maximaal tien dagen vastgehouden. De maatregelen zijn genomen op grond van een wet die Franco nog voor zijn dood afkondigde. Op grond daarvan zullen ook alle vergunningen tot het dragen van wapens worden bezien, en kunnen buitenlanders worden uitgewezen. Volgens de regering is de golf van gewelddaden bedoeld om het „aan de gang zijnde ontwik kelingsproces tot staan te bren gen". Radicale groepen trachten hun wil aan de hele Spaanse samenleving op te leggen, jukist in een tijd dat de regering stu deerde op aanzienlijke uitbrei ding van de politieke amnestie en dat de oppositie tekenen van patriottisme en begrip ging ver tonen voor de democratiserings plannen van de regering, aldus de verklaring. De strijdkrachten hebben overi gens elke gedachte aan een in grijpen door de strijdkrachten van de hand gewezen. De bevel hebber van het leger, generaal Rodiguez, zei dat de ontvoering van generaal Villaescusa de strijdkrachten weliswaar „boos" heeft gemaakt, maar dat de ont voering een „domme en nuttelo ze provocatie" is. Er wordt niet overweogen de noodtoestand af te kondigen. Premier Suarez heeft met het oog op de situatie zijn voorgeno men bezoek aan het Midden- Oosten afgezegd. Minister van buitenlandse zaken Oreja is vandaag naar Syrië, Irak en Egypte vertrokken, ondermeer om de reis van koning Juan Carlos naar Egypte voor te be reiden. (Van onze correspondent) MILAAN De Italiaanse politie heeft gisteren 15 mensen gearresteerd in verband met de ontvoe ring van een 11-jarig Zwitsers jongetje, Renzo Nespoli, 11 dagen geleden. De jongen werd gister morgen ongedeerd vrijgelaten in een dorpje bij Milaan. Hij was ontvoerd toen hij met zijn vader van Como terugreed naar het Zwitserse Chiasso waar de familie woont. Zijn ontvoerders hadden hem vlak bij een dorp achtergelaten. Hij had een aantal telefoonmuntjes gekregen zodat hij zijn ouders en de politie kon opbellen. De vrijlating van de jongen, die in prima conditie verkeert, is zeer onverwacht gekomen.'Er was nog geen losprijs betaald. De ontvoerders hadden 2 miljard lire (6 miljoen gulden) geëist. Volgens de politie zijn de ontvoerders onrustig geworden door het grote aantal arrestaties in de afgelopen dagen, waarbij onder meer de complete bende is aange houden die tussen kerstmis en nieuwjaar een vierjarige kleuter had ontvoerd. Ook de aankondiging van premier Andreotti in het parlement dat de regering werkt aan een voorstel om voortaan levenslange gevangenisstraf te kunnen opleggen aan ontvoerders van minderja rigen, zou volgens de politie een rol hebben ge speeld. De Italiaanse politie heeft de afgelopen twee dagen op tal van plaatsen in het midden en noorden van het land meer dan twintig personen aangehouden. Ze vormden een regelmatig opererende bende ontvoerders, die onder meer schuldig is aan de ontvoering van de vierjarige Sara Domini, die onlangs na 20 dagen gevangenschap werd vrijgela ten. Ook een 17-jarige studente is door haar ontvoerders losgelaten. Zij heeft 40 dagen gevan gen gezeten en haar ontvoerders bijna allemaal Renzo Nespoli, omringd door zijn ouders en politie- gezien en herkend. mensen, verlaat het politibureau van Como. (Van onze correspondent Frans Wijnands) MILAAN Kleuren tv-kijkers in Italië zijn in lichte paniek geraakt na hét bekend worden van een uitgebreid onderzoek naar de veilig heid van kleurontvangers. Volgens eerste on derzoeken zou het gevaar van een te grote dosis straling bestaan. Gevaarlijk voor de gezondheid van de kijker, maar ook voor de arbeiders en onderhoudsmonteurs die met kleurentelevisie te maken hebben. Bij Philips in Milaan ziet men het technisch onderzoek overigens met het grootste vertrou wen tegemoet. De fabricage geschiedt er vol gens een woordvoerder, volledig binnen de vrij straffe wettelijke veiligheidsvoorschriften. Men is meer bezorgd, en niet alleen bij Philips, over het commerciële effect van deze actie. Uitgerekend op het moment dat de kleurentele visie in Italië officieel van start zal gaan, komt dit onderzoek. En dat zal natuurlijk leiden tot een stagnatie in de verkoop van kleurontvan gers, zo hebben fabrikanten en detaillisten al laten weten. De affaire is onlangs in gang gezet door een jonge arbeidsinspecteur in de Noorditaliaanse kustplaats La Spezia. Op nationaal niveau worden die apparaten nu onderzocht, waarbij ook de universiteit van Bologna is ingeschakeld. Dit vooronderzoek zal dan moeten uitwijzen of tot strafvervolging tegen fabrikanten, die de voorschriften hebben overtreden, moet worden overgegaan. De gecombineerde technische-juridische actie heeft intussen een golf van ongerustheid losge slagen onder de naar schatting ruim 800.000 kleurkijkers. Bijna een half miljoen Italianen heeft een kleurenapparaat gekocht in de loop van het vorig jaar toen bekend was geworden, dat de Italiaanse staatsomroep eindelijk met regelmatige kleuruitzendingen zou beginnen. Op dat moment zijn vooral giganten als Philips, Grundig en Telefunken op de vrijgekomen, reusachtige Italiaanse markt gesprongen. Deze drie samen zouden volgens officieuze ramingen bijna de helft van de Italiaanse markt voorzien. TNO: GEEN ENKEL GEVAAR Den Haag De Radiologische dienst van TNO in Arnhem ziet geen enkel gevaar in het gebruik van kleurentelevisie toestellen. Volgens een woordvoerder van deze dienst heeft een onderzoek dat TNO enkele jaren geleden verricht te uitgewezen dat de ionise rende straling, (van radio—ac tieve straling is absluut geen sprake, aldus de woordvoer der), die uitgaat van een kleu ren t.v. toestel zo gering is, dat het nauwelijks te meten is. De straling, als die mocht bestaan, is zo enorm klein dat het ver beneden de vastgestel de normen blijft. Overigens plaatst de TNO woordvoerder vraagtekens achter het rapport van de Ita lianen. „Wij kennen het rap port. Het zit technisch zo slecht in elkaar, er zijn met zulke ondeugdelijke instru menten gewerkt, dat je je af vraagt wat men er eigenlijk mee wil", aldus een TNO- woordvoerder. PRAAG (DPA) De woordvoerders van de dissidente beweging in Tsjechoslowa- kije, oud-minister van buitenlandse za ken Jiri Hajek, en de filosoof Jan Patoc- ka, hebben de regering in Praag opgeroe pen de geldigheid van de ook door Tsje- choslowakije geratificeerde verklaring van de mensenrechten te bekrachtigen. In een open brief aan de regering stellen Hajek en Patocka de vraag of deze rech ten voor elke Tsjechoslowaakse burger geldigheid hebben en of ze voor de staatsorganen verbindend zijn. Als het antwoord ja luidt, heeft dan „iemand het recht hen in de uitoefening van deze rechten te hinderen. Mogen zij dan aan onderdrukking en discriminatie worden blootgesteld, in het openbaar belasterd, aangeklaagd en beschuldigd worden? Mag in het openbaar vijandschap tegen hen worden gewekt zonder dat hen de mogelijkheid wordt geboden hun stand punten en initiatieven te verdedigen?" zo vragen de briefschrijvers zich af. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad werd gisteren vernomen dat de autoriteiten nu kennelijk de ondertekenaars van Charta 77 „vrije uitreis" willen aanbieden. De Tsjechoslowaakse ambassadeur in We nen, Karei Komarek, had dinsdag het ministerie van buitenlandse zaken in We nen gevraagd of Oostenrijk bereid zou zijn de ondertekenaars van het manifest asiel te verlenen. jk ge O elijke cathol lijk ge gens iter v! arden k te b; i het kr^IV (Reuter) De Ne- ïe Tab^se Ludwina Janssen, die gezarf1®1 terecht staat wegens en. In' spionage, heeft voor eloof strictsrechtbank in Tel ■>roord(erklaard tegen het kapen )oms-k"e&tui&en en geweld te ckn'rwarige Nederlandse beken- van dé' te hebben uitgemaakt n de ai Europese revolutionaire Romelaü<: een, k?mP in t voor^en °Pleic"n6 te hebben brengt0" m het gebruik van wa- raormi 'antprh voor "e rechter kar3 de »Rode HulP" te heb" tangesloten omdat zij wordt was' anti-impe?ialistisch dooi nt INGTON (Rtr) Howard ?en van de twee leiders v inbraak- en afluisteraf- het Watergate-gebouw zal op 25 februari ver- I in vrijheid worden ge- Rij was in 1973 veroor- Htot een gevangenisstraf 30 maanden en acht jaar boete van 10.000 dollar, toeft nu alleen nog de voldoen. _J Hunt was ten tijde van itergate-affaire adviseur t Witte Huis en daarvoor de CIA. Hij heeft onge- £rtig maanden van zijn ^gezeten. en alleen maar mensen wilde helpen". Op een vraag van de officier van justitie waarom zij zich had geoefend in het gebruik van wa pens en explosieven, verklaarde zij dat dit „om redenen van zelfverdediging" was geweest. Zij zei voorts dat de „Rode Hulp" in Nederland een niet nader aangeduide installatie had gesaboteerd en plannen had om een NAVO-faciliteit aan te vallen in ons land. Volgens haar had de „Rode Hulp" samenge werkt met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) „omdat dat de emge or ganisatie was die bereid was ons te helpen en regelingen voor ons had getroffen om naar Aden te gaan". Op de vraag waarom zij naar de luchthaven van Tel Aviv was gekomen antwoordde Ludwina Janssen: „Om zomaar wat rond te kijken". Zij ontkende dat zij de veiligheidsmaatregelen wilde onderzoeken. Toestemming tot vissen in EG-wateren BRUSSEL (AP) Vertegen woordigers van de negen rege ringen van de landen van de Europese Gemeenschap hebben besloten Groot-Brittannië na mens de gemeenschap de ver gunningen te laten uitgeven aan de Sovjet Unie, Polen en Oost-Duitsland voor de visserij in de wateren van de gemeen schap na 1 februari. Elsevier weet met stelligheid dat staatssecretaris Polak de nieu we burgemeester van Amster dam wordt. „In de P.v.d.A.-frac- tie ervaart men de benoeming als een opluchting. Een veel ge hoorde kreet in die kring is: We waren als de dood dat Ed van Thijn naar voren zou worden geschoven. Dat zou een ramp voor Amsterdam zijn geweest. In andere politieke stromingen was men allang de overtuiging toegedaan dat Ed van Thijn zelfs geen vierkante meter van Amsterdam kon besturen". Het blad hield een enquête over de vraag hoe wij onze politieke leiders zien. Van Agt komt eruit tevoorschijn als gelovig, een man van principes, Den Uyl als een handig politicus, bekwaam, en Wiegel als intelligent, door tastend. In een hoofdartikel de conclu sie: „Jammer genoeg kiezen de vakbonden op dit moment voor het gevecht, een gevecht dat geen overwinnaren zal kennen". In de Haagse Post de vraag wie de macht heeft in de P.v.d.A. Relus Terbeek, lid van de frac tie en bestuur: „De rol van het partijbestuur is niet zo helder. Moeten ze nou de bewindslieden controleren, keerpunt bewaken, de fractie opjutten, schaduw- fractie spelen, grote strategische lijnen uitzetten of de partij be sturen? Ik kies voor het laatste. Dat gebeurt veel te weinig". Ook een interview met minister Stemerdink. „Het is natuurlijk een handicap dat de meeste deelnemers aan de discussie geen ene moer afweten van die hele problematiek van vrede en- -S veiligheid. Als fatsoenlijk mens mag je in Nederland blijkbaar niet over defensie nadenken". Een andere beschouwing con cludeert dat Den Uyl de VAD beter kan intrekken en moet kiezen voor een alternatief van oud-minister Hofstra: de sociale winstbelasting. „Dat is ruilen zonder te huilen". Vrij Nederland heeft een groot interview met Moshe Dayan. „Ik vind bijvoorbeeld dat wij niet een Arabier moeten verdrijven. We moeten grond kopen in Sa maria en Judea, op de westelij ke Jordaanoever, en dan met hen samenleven, een gemeen schappelijke taal vinden. Het is echt onzin om ons te baseren op wat drieduizend jaar geleden de grenzen van het land waren". En: „Nee, de Arabieren zullen geen nieuwe oorlog proberen. Niet dat ze aardig tegen ons zullen worden, of meer tot sa menwerking bereid, maar ze weten dat ze olie hebben, ener gie, rijkdom. Als ze daarmee Amerika en Europa kunnen mo biliseren om politieke druk op Israël uit te oefenen, kunnen ze meer van Israël gedaan krijgen dan door een nieuwe oorlog". Het blad voorspelt: „Als het vol gende kabinet inderdaad zou gaan bestaan uit acht christen democraten en acht progressie ven, dan zal de P.v.d.A. vrijwel zeker als voorwaarde stellen dat deze partij naast financiën (Dui- senberg) ook sociale zaken krijg toegewezen. De belangrijkste kandidaat van de P.v.diA. voor sociale zaken is de huidige staatssecretaris van CRM, Wim Meijer". Het blad heeft een boekenbijla- In de Groene Amsterdammer aandacht voor het gevecht rond de prijscompensatie. „Zo graaft men zich aan weerszijden van de belangengrens steeds beter in: de strijd kan wel eens hard worden. Het is niet voorstelbaar dat brieven waarmee de minis ters Boersma en Lubbers vorige week volgens het beproefd^ recept: het ventileren van nieu we gegevens hebben gepro beerd een opening te forceren in het vastgelopen overleg, daar veel verandering in zullen bren gen". Voorts een gesprek met ex-CIA- agent Philip Agee. „Ik ben bij de CIA opgeleid om tegen de Sowjet-Unie te werken. Nooit heb ik tijdens mijn opleiding of later beweerd dat de KGB ook maar bij benadering zulk een omvangrijk apparaat heeft als de CIA voor dat soort smerig werk". In De Tijd een profiel van mi nister Van der Stoel. „Zelfs de meest kritische leden van de Partij van de Arbeid erkennen het met tegenzin: bij het gevecht met het CDA om de gunst van het midden is een hoofdrol voor Max van der Stoel onvermijde lijk. Want hoe omstreden de mi nister binnen zijn partij ook is, onder de kiezers is hij opvallend populair". Wat die omstreden heid betreft zeggen zijn partijge noten: „Verrèkt moeilijk om mee samen te werken, wantrou wig om er gek van te worden, kan absoluut niet tegen kritiek, is minder moedig dan sommi gen wel menen". Een ander artikel beschrijft hoe Pronk zijn beleid verkoopt. „In werkelijkheid krijgt vrijwel geen volk zoveel objectieve in formatie over de ontwikkelings vraagstukken op deze wereld als het Nederlandse. Mede dank zij subsidies heeft zich een groep journalisten gevormd die een niet te verwaarlozen inzicht heeft in de ontwikkelingsproble matiek en zich op grond daar van uiterst kritisch opstelt te genover Pronk". Het omslagartikel van Accent zegt dat het oog van Moskou gericht is op Den Helder ofwel Sow jetspionnen actief op de Noordzee. „Vooral de laatste maanden is het aantal Russi sche koopvaardijschepen bijna niet meer weg te slaan uit de omgeving van Den Helder. Hun is bekend dat de nieuwe com municatieapparatuur in het oor logshoofdkwartier moet worden getest op zijn bruikbaarheid. De Russen willen zich geen enkele gelegenheid laten ontglippen om speciale radiofrequenties te on derscheppen". Voorts een reportage over Gert en Hermien die naar Israël gaan emigreren. „Ik krijg daar een aanstelling als leraar op een muziekschool voor klarinet en ik mag dat doen tussen het rondleiden door. Mijn werk wordt dus het rondleiden van mensen uit België en Nederland, om de mensen dus het land te tonen". Hervormd Nederland spreekt met Boekovski. „De manier waarop het westen zich onder het mom van zinvolle realiteit aanpast aan wat de Sowjet-Unie vraagt, is zowel immoreel als gevaarlijk. Het is onjuist te zeg gen dat het alternatief alleen maar oorlog kan zijn. Gezien de aard en de omvang van de we derzijds aanwezige wapenarse nalen is oorlog uiterst onwaar schijnlijk". Voorts een interview met minis ter Trip. „De beslissing van het Nederlandse kabinet om de bouw van drie kerncentrales uit te stellen, een beslissing die in dertijd door velen werd gezien als een dwaze concessie aan de PPR, ziet er heel wat verstandi ger uit dan tegenstanders toen wilden doen geloven. Persoon lijk vind ik dat de discussie over kernenergie de laatste maanden aan inhoud en breedte heeft ge wonnen. Daar ben ik blij om".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7