Zeeverkennerseiland langs e Zijl scheurt weg LANGS OMWEGEN Jphens Odijk Stars verrast iet zege op De Tegelhandel LUSV hervindt ritme De klok" hangt nog niet rustig Inschrijfformulier! Imiss verkiezing 1 |alkemade 1977 LEIDSE SPORTPERS BASKETBALT TEGEN LERAREN Leiden - Gouda Gemini bekert NDZUIGERIJ BEDREIGT JEUGDDOMEIN DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke toni morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch verteilen wie ION u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. gaat niet goed met twee hectare grote Het verkeerde je tegen- terhuismo- len - eigendom van de Rijnlandse Molenstich ting - aan de Zijldijk (even voorbij de War- monds-Leiderdorpse grens) met een bootje van J. M. Hoogenboom de Zijl bent overgesto ken, sta je op het eiland dat vanaf april tot no vember al 26 jaar lang het domein is van vele honderden jongelui. In dat tijdvak hebben de zeeverkenners van het district Den Haag het ei land vast in handen, tij dens de weekeinden of op zomerkampen. Een t Booterhuis-eiland 'T WEL EN WEE VAN „KLOKKE-LICHTMAST" Ier deze week maak- k namens vele be- ^ghebbenden en be- igstellenden gewag de op zijn plaats ggehangen klok aan. Hoge Rijndijk. U her- ert zich nog wel het n en laten rond het erk, dat ter hoogte het Veerhuis al zo ig de passanten en on- inenden bij de tijd d gehouden. Er hangt weer een nieuwe >k aan een nieuwe n aan de oude paal, lar het „klokt" nog t na. Aardig van ge- r beukte Leiden en Ener- bij. Dbedrijf Rijnland om Doiher rap de tijd aan de Mext Hoge Rijndijk de kans te geven, maar ik ver neem nu wel, dat het allemaal nog niet zo goed zit met „de klok". Zo hoor ik, dat de klok weer zal - worden ver plaatst, een meter of vier verderop. Een „insi der" geeft me te kennen, dat omtrent de „mogelij ke technische motieven" in het duister wordt ge tast. „De klok zou namelijk een ei gen, aparte mast krijgen. Dus het specialiteiten restaurant krijgt, hangend, het rijk al leen. Toch geeft een en ander mijn tamelijk geïnformeerde informant te dénken. „Want kijk", zegt hij (men zegt al heel lang kijk, ook als er niet te kijken valt), „hoe valt het te rijmen, dat aan de klokke- ljchtmast Korevaarstraat-Gan- getje ook een neonreclame hangt, waardoor de mast scheef is komen te staan. Ook op de Vismarktbrug-Hoog- straat staat een klokke-licht- mast (een prachtig nieuw woord eigenlijk, vind ik) met veelvuldige reclame". Informant denkt verder: „Het motief „reclame gecombineerd met klok is voor de lichtmast te zwaar" is niet steekhou-, dend. Getuige de neonreclame van een garagebedrijf in de Kagerstraat, die geplaatst is op een aluminium lichtmast die zwaar doorbuigt en op bre ken staat. Tevens schijnt het Monumentenzorg of Schoon heidscommissie ontgaan te zijn, dat het aardige gevelre liëf aan een Turks pension aan de Hooigracht (voormalige SLF-toonkamer) van zijn klok is beroofd. Notabene de enige klok die in de oorlog publieke lijk in Leiden is blijven lopen". Informant denkt nog verder en maakt het vrij bont: „Zo zijn er nog wel verschillende dingen op te noemen die door bestuurders van overheidsin stellingen beschouwd worden. Vreemde beslissingen ook wel. Soms doen ze niet ter zake, maar toch vraag je je soms af: waar zit hun verstand?" Bout gesproken van informant, maar „in de grond", en zeker aan de klokke-lichtmast, heeft hij groot gelijk. Hetgeen infor mant en mij zeker niet in dank zal worden afgenomen. Maar dat krijg je, als je je begeeft op ander glad ijs dan dat van Ton Menken's Ijsbaan. Zo, die is ook weer eens genoemd. Mocht tijd worden. goddelijk ongerept stuk je natuur voor stads jeugd, die zich hier aan banden en toch hele maal vrij kan uitleven in sport en spel. Soms ligt aan elk van de 82 in het water geheide meer palen een boot. Dan is het Booterhuis-eiland een zeeverkennersei land. Op het ogenblik lijkt het meer op een pirateneiland, dat met de ondergang wordt be dreigd. Beheerder Hoogenboom, telg uit een molenaarsgeslacht, en zijn 21-jarige zoon Martien - zelf actief zeeverkenner als hij niet voor zijn beroep aan het goudsmeden is - laten me zien wat er aan schort. Midden op het eiland laten zij op verschil lende plekken stokken tot bij na 2 meter diep met gemak in de grorid verdwijnen. In grote kringen zijn scheuren te zien; Hoogenboom kan er met zijn laars in. Sinds enkele weken komen er steeds meer scheu ren bij die zich over het hele eiland dreigen te verspreiden. „Dat zouden droogtescheuren zijn", schampert Hoogenboom wat; „kom nou. Met dit natte weer zeker. Nee meneer, dit eiland, eigendom van de pro vincie en gepacht door de Stichting Zeeverkennerij, wordt het slachtoffer van de zandwinning in de Zwanbur- gerpolder, daar aan de over kant. Daar halen de zuigers sinds een jaar of twee* tot 30 meter diep zand vandaag en daarmee wordt meteen de on dergrond weggehaald. Anders is het niet. Het eiland wordt gescheurd door dat zuigen, het zijn de naweeën van het weg halen van het zand.Koste wat het kost moeten die miljoenen guldens die de zaak heeft ge- ko»t eruit komen". Het Booterhuis-eiland is nog niet zo oud. Het is een stuk Zwanburgerpolder, dat in 1938 eiland werd toen de polder werd doorgegraven in de cri sisjaren. Eerst werd er op ge tuind en in 1950 kwamen de zeeverkenners het eiland be wonen. Dat ging zo tientallen jaren door, tot groot genoegen en vertier van de verkennende jeugd, die de zaak netjes hield. Het zandzuigen „aan de over kant" begon en nu, begin 1977, krijgen de Hoogenbooms de indruk of ze op een vulkanisch eiland staan dat in het water kan verdwijnen. vader en zoon Hoogenboom tonen de scheuren in het eiland Martien Hoogenboom: „En dan is er nog de snelheid waarmee de vrachtboten, de zandboten, die duizendton ners, langsrazen. Die lui varen voor hun brood. Okay, maar ze hakken wel alle grond langs de dijken weg. Dat slaat gaten in de wallekant. Als zo'n schuit op volle toeren langs komt stijgt het water 40 cm en valt dan weer weg. Dat werkt vernielend. Ze varen om het hardst om een bepaald aantal vrachten te halen. De rijkspo litie te water heeft al enkele, malen zo'n boot aangehouden, maar die jongens hebben daar gewoon lak aan". Vader Hoog enboom: „Men moet nou maar eens weten hoe het er met het Booterhuis-eiland voorstaat. Het kan niet zo doorgaan met dat zuigen! Anders hebben wij en de zeeverkennerij over twee jaar geen eiland meer. Een diep-onderzoek lijkt me toch wel een eerste vereiste. Bij de provincie is de scheu- renkwestie deze week al ter sprake gebracht. Het peil zal meter op meter moeten wor den gecontroleerd. Misschien moet Barbertje wel hangen; geld zal ongetwijfeld belang rijker zijn dan het plezier van een paar honderd jongelui, waterhoentjes en eenden. Kijk, met die grote vlaggemast heb- .ben ze in '75 het eiland, hun eiland, willen verankeren als het ware. Nou, als het zo door gaat kunnen ze dat wel verge ten. Maar we willen hier geen Vinkeveense toestanden, waar een paar eilanden gewoon ver dwenen zijn..." Op 19 februari Cultureel Centrum, Nieuwe Wete- ring. Naam: Straat: - Plaats: Geb. datum: Hobby's: Maten: I Inzendingen vóór 7 februari naar: j 11 P. Heemskerk, Spoorstraat 72, R'veen i IP. Wever, Kerkstraat 31Oude Wetering Voorverkiezing vrijdag 11 februari 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Nieuwe Wetering. I Coctailkleding verplicht. 1II I (gehuwd/ongehuwd) recente pasfotol ngiJ BEKERSTRIJD ZAALVOETBAL inze sportredactie ®N Het Alphense Odijk Stars od gisteravond voor de grootste ver- j raaig gezorgd in de tweede ronde om voetbal beker. Odijk gaf het in de ie vra?,asse uitkomende Tegelhandel Dtipchijn van kans en won met 3—0. trekkt '^urk' Pau' Bahlmann en John /an ve sc^°ien de Alphense ploeg ver- De coinaar de »,aatste zestien". Met De >n rr>ndeI 's overigens nog een hoofd- van Hr ui* de bekerstrijd gewipt: BMW h rnler P,as verloor (maandag al) met ioor tfiefst 4—9 van Landwer JMB. 'gen ee vier hoofdklassers die zich gister- bezwa! W?1 Plaatsten kende alleen Zwaan- i een rustige avond. De Leidse titel- iiger had geen kind aan Tomy's en kwam tot een 12—2 overwinning. Ben Heemskerk en Pim van der Meer scoor den elk vijfmaal; Johan van Duin en Sjaak Matters completeerden het totaal. Jan van Duyn speelde trouwens wel De „bakkers" van De Graaf maakten het Oegstgeest erg moeilijk. Na een 1—0 ruststand trok Oegstgeest nog maar net met 4—3 aan het langste eind. Ron van der Kolk doelpuntte tweemaal, Gé Per- fors en Daan Vreeken eenmaal. Swift 't Winkeltje kende een moeilijk uur tegen het Alphense Amstel. Pas twee minuten voor tijd slaagde topscorer Wim de Roo, die even later nog een strafschop miste, voor de winnende goal: 5—4. Voor Swift scoorden Jan Pijnakker, John Janssen, Piet Gubler en Koos van Egmond; voor Amstel Jan Versluis (2x), Ton Rossen berg en Ted Lek. Bekerhouder (ook van het district West 2) Godyla United had in het eveneens uit Lisse komende Vier kant een lastige tegenstander. Johan El- fering en Theo Godyla verzorgden de Godyla-productie in dit met 2—1 gewon nen treffen. Glasbergen de Best vorig seizoen nog goed voor een plaats in de halve finale redde het niet. Blokhuis versloeg de Rijnsburgers via doelpunten van Peter /Slobbe (2x), Leo Beijk en Jasper van 't Wout met 4—3. Het Katwijkse Cleyn Duin en Taverne uit Leiden tenslotte, plaatsten zich wel voor de derde ronde. Cleyn Duin hep over Padox heen (8—2) en Taverne klopte Bax: 3—2. Jan Heshusius van De Tegelhandel in actie tegen het Alphense Odijk Stars. Odijk won verrassend met 8-0. iTl onze volleybalmedewer- 'xlj ker EN In de promotie- t werd het afgelopen elderitinde een zeer beperkt lat Waamma afgewerkt. Bij de nagel lijkt LUSV het goede ids 191 weer te pakken te heb- beste4n 's-Gravenzande werd inminfraggeplaatste GVC met i aan ian het veld gespeeld. De n teri van coach Hans van verbom wist de gehele wed- nds 19 een hoog tempo te on- lorbemiden. GVC had geen af- Jcing I antwoord op het snelle nen. Usspel van de Leidse n of üten en werd dan ook ;emeeitnen verdiend met 0—3 voor Qroogd". (Setstanden: werp-l, 12—15 en 8—15). e te ltterves van Leython heb- emt ii«t „runner up" Tornado aanzienlijk moeilijker ge maakt dan werd verwacht. Ondanks het ontbreken van Ger Renes en Karei Meyers wist Leython z'n opponent toch nog een punt af te snoe pen. De Leidenaars startten zwak en werden via de set standen 415 en 12—15 op een 0—2 achterstand gezet. Ley thon vocht echter uitstekend terug en het wist via winst in de volgende spelperiodes (16—14 en 158) de stand weer in evenwicht te brengen. In de beslissende vijfde set kwam Leython duidelijk adem te kort Een 12—14 achterstand kon nog wel worden opge haald tot 7—14, maar de Leidse ploeg kon toch niet voorkomen dat Tornado via 7—15 winst in deze set de wed strijd in z'n voordeel besliste. Bij de dames heeft een zeker niet zwak spelend LUSV het niet kunnen bolwerken tegen een verrassend sterk Tornado. LUSV begon zwak en werd in de eerste set naar een 7—15 nederlaag gespeeld. In de tweede set hielden de partijen gehjke tred maar het was^toch weer Tornado, dat aan het langste eind trok: 13—15. In de derde set bleek LUSV de meest gelukkige (15—12), maar de studentes konden toch niet voorkomen dat Tornado via 15—12 winst in de vierde set de eer en de punten voor zich opeiste. Leyton 2 ondervond weinig te genstand van het de laatste weken zwak spelende Haak Novo 2. De Noordwijkse da mes konden geen vuist maken en hadden geen verweer tegen het geconcentreerde spel van Leython. Via de setstanden 15—5, 15—9 en 15—6 werd de wedstrijd met 3—0 in het voor deel van Leython beslist. In de eerste klasse heren heeft Leython 3 het niet kunnen redden tegen koploper Gemini tümgcroes 2. Gemini toonde zich op de beslissende momen ten duidehjk het sterkst en wist dan ook verdiend weer twee punten aan z'n totaal toe te voegen. LUSV 2 had geen enkele moeite om in Alphen rode lantaarndrager S'70 met 0—3 terug te wijzen. Leython 3 leed in de uitwedstrijd tegen het als tweede genoteerde DVO een kansloze 30 neder- laas. Leski 1 behaalde een re gelmatige 3—1 overwinning op Orion, terwijl WVC met 3—0 de baas bleef over Leski 2. Bij de dames maakte koploper Gemini Kangeroes 3 geen fout. De thuiswedstrijd tegen DAC 2 werd omgezet in een klinkende 8—0 overwinning Tilels binnen bereik Metenwiek en Spotvogels LEIDEN Zowel het Lei- derdorpse Spotvogels als de (nieuwste) Leidse bad mintonvereniging Meren- wiek kunnen komend weekeinde - hopelijk - een kampioen begroeten. Me- renwiek één is zaterdag ze ker van de titel, indien Te Werve wordt verslagen (7 uur sportzaal Broekplein) en het tweede van Spotvo gels ontmoet - om negen uur 's ochtends in "Op Dreef" - GBC 1. Een gelijk spel is voldoende voor de Leiderdorpers. Van onze sportredactie LEIDEN Morgenmiddag vindt in de gymzaal van het christelijk lyceum "Visser 't Hooft" aan de Kagerstraat een uni-'k basketbaltreffen plaats. Om half vier ontmoeten dan de teams van de Leidse Sportpers en een select gezelschap van gym- en andere leraren elkaar. Er wordt vanzelfsprekend een volle zaal verwacht, die het nog ongeslagen persteam naar de zoveelste overwinning in successie zal stuwen. Overi gens wordt er een kwartje toegang per persoon geheven; het aldus bijeengegaarde bedrag komt ten goede aan een zieken huis in Kameroen waar een aantal oudleerlingen van het "Christelijk" werkzaam zijn. Het Visser 't Hooft brengt de volgende ster-spelers het veld in: Ton Tieleman (conrector en aanvoerder), Ernst Ouds hoorn (de voorzitter van Mercasol), Ad van der Berg, Guido Bakema, Jan Smelt, Herman Slot, Dolf Wagenaar, Wim Hendnksen en Bert de Graaf. Coach is Pic Bartolome van Mercasol. Het Persteam stuurt de volgende formatie richting basket: Jan van der Nat (ANP), Hans Jacobs, Ad van Kaam, Ron Polane; (allen Leidsch Dagblad), Wim van Wanrooy (Alphens Dagblad) en Piet van Dam, Bart Schaberg, Roen van der Geest en Gert-Jan Onvlee (allen Leidse Courant). Van onze sportredactie LEIDEN Op woensdag twee februari speelt de Leidse zaalvoetbal-selectie tegen het afdelingsteam van Gouda. De wedstrijd begint om 20.25 uur in de Lisser THB-Hal. In het Leidse team ontbreken John Verschoor en Ton Werner. Opstelling: Wim van Harskamp en Jos Faas (Godyla), Gerard van Beek (Van Gerven de Jong), Koos van Weerlee (Wernink), Henk Spies (San Sjardin), Gert Zwaan (BMW Van der Plas), Pim van der Meer en Jan van Duyn (Zwaanvogels). LEIDEN Zaterdag moet het eerste herenteam van Gemini Kangeroes voor de volgende bekerronde aantreden tegen ere-divi- sionist Delta Lloyd. De wedstrijd begint om half drie en wordt gespeeld in de Vliethorst in Voorschoten. NDERDAG 27 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 5

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5