Psychiatrisch ziekenhuis bestaat vandaag 80 jaar Jong en oud ontevreden over Noordwijks gemeenschapshuis Vragen over bouwplannen ENDEGEEST KRIJGT DAGBEHANDELING TONEELZAAL NIET TE GEBRUIKEN Bewoners „Huize Agnes" niet happig op bejaardenbond „MEER ONTWIKKELINGSHULP IN TOEKOMST TE VERWACHTEN" Recherche zoekt Duits duo Postagenschap de Deyi moet verdwijnen Katwijkse scholieren schenken geld aan Mexicaanse leerlingen Leiderdorp gaat opname in L bejaardencentra regelen PAGINA A LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JANUARI 1977 Gebouw „Irene" Het interieur van het nieuwe centrum voor dagbehandeling. (Van een onzer verslaggevers) Oegstgeest Vanmiddag werd op het terrein van het gemeentelijk psychia trisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest het vernieuwde geboüw Irene officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde op de zelfde dag als waarop 80 jaar geleden de eerste vier paviljoens van Endegeest in gébruik werden genomen. Toen kwamen de eerste patiënten uit het St Jorisge- sticht in Delft naar Oegstgeest om voor rekening van de gemeente Leiden in het toenmalig krankzinnigengesticht ver pleegd te worden. Een half jaar later werd het gesticht volledig in gebruik genomen en is sindsdien uitgegroeid tot een psychiatrisch ziekenhuis met de nodi ge faam dat al vele vooraanstaande art sen heeft afgeleverd. Vandaag was het opnieuw feest op Ende geest niet alleen vanwege het 80-jarig bestaan, maar ook vanwege de opening van het nog te starten Centrum voor dagbehandeling, dat in gebouw Irene zal worden ondergebracht Het gaat hier om een tamelijk nieuwe vorm van bèhandeling die in ligt tussen de poliklinische behandeling en de opna me, de klinische behandeling. Bij de dag behandeling is de patiënt gedurende werk dagen van 9.00 uur 's morgens tot 16.30 uur 's middags onder behandeling, terwijl hij verder gewoon thuis is. Endegeest wil in de naaste toekomst in het gemoderni seerde gebouw Irene aan drie groepen van patiënten een behandelingspakket aanbie den. Allereerst aan jongeren tot 30 jaar met problemen op het gebied van relatie vorming, sexualiteit en het werk. Verder aan ouderen, die belangrijke relatiesteun zijn gaan missen (geen werk meer, geen gezin meer), en ten slotte de groep van patiënten die langdurig zijn opgenomen geweest. Het behandelingspakket heeft in principe een lengte van drie maanden. Bij de gehanteerde groepsindeling wordt geen gebruik meer gemaakt van diagnoses, dat wil zeggen dat de groepen voor alle vor men van ziek zijn openstaan, met dien verstande, dat de betreffende patiënt geacht moet worden gebruik te maken van de groepstherapeutische opzet. Ver der zal het milieu van de patiënt uiteraard intensief bij de behandeling betrokken moeten worden. Het gebouw Irene heeft ip de loop der tijden een grondige verandering onder gaan. In de jaren „30 was het gebouw eigendom van de Hervorjnde Gemeente van Oestgeest. In 1971 werd het gebouw door Endegeest aangekocht en sinds die tijd was het hoofdzakelijk in gebruik als kerkgebouw. De kerkdiensten worden nu weer in een van de recreatiezalen gehou den en in het gebouw Irene zijn drie verschillende therapieruimten geschapen. In gebouw Irene is ter gelegenheid van de opening en van de verjaardag van Endegeest een therapie-tentoonstelling v5n door patiënten gemaakte artikelen ingericht. Daarnaast is er in de bovenkof- fiekamer van het ontspanningsgebouw een expositie over de geschiedenis van Endegeest. Beide exposities zullen op 8 februari van 17.00 tot 20.00 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. NOORDWIJK - Het gemeen schapshuis „De Kuip" in Noordwijk voldoet niet aan de verwachtingen. Honderdduizen den guldens moeten worden geïnvesteerd om het centrum aantrekkelijker te maken voor de diverse groepen. Met name Join en de bejaarden hebben nogal wat bedenkingen tegen het pand. De toneelzaal vinden beide groepen moeilijk te ge bruiken. De bejaarden hebben onder meer moeite met de trap pen die hen naar de toneelzaal voeren. De zaal heeft een capa citeit van ongeveer driehon derd plaatsen, maar kan slechts 100 tot 150 mensen bevatten, omdat het podium te laag is. Personen die halverwege de zaal zitten kunnen amper op het plankier kijken. De slechte accommodatie van de theaterzaal is overigens niet het enige punt van kritiek. Vol gens de verschillende groeperin gen is ook de „entree" van het gebouw slecht. De zitkuil ook wel „de kuip" genaamd is weinig in trek bij de bejaarden. In de praktijk blijkt „de kuip" niet gebruikt te worden als ge meenschapsruimte. De heer Van der List van Join vindt onder meer de akoestiek erg slecht. Wethouder Jansen, sport en jeugdzaken, heeft verklaard dat met name ook dóör de trap naar de zitkuil een belemmering vormt voor de ouden van dagen van de gemeente Noordwijk. Aantrekkelijker Nico van der List wil dat de toneelzaal van „De Kuip" zoda nig wordt veranderd dat wèl driehonderd mensen op het plankier kunnen kijken. Het aantal activiteiten in deze zaal zal er zeker door toenemen. „We hebben behoefte aan een zaal voor driehonderd mensen. Lido is te groot voor een dergelijke kleine groep," aldus het be stuurslid van Join. Intussen zijn allerlei plannen ge rezen om het pand te verande ren. Architect Van Egmond meent dat de structuur van het gebouw veranderd moet wor- den. Het gebouw moet aantrek kelijker worden gemaakt om het aantal activiteiten uit te kunnen breiden. Tot de moge lijkheden behoort onder meer een verhoging van het dak en verwijdering van het balkon in de toneelzaal. Een verandering die ook werd gesuggereerd door de heren Van Dijk en Franck, die onlangs de alternatieve plan nen voor de oude kern van Noordwijk-binnen in openbaar heid brachten. Zij willen dat het gebouw een meer open karakter krijgt door onder meer de in gang te verplaatsen naar de Hei lige Geestweg en de grauwe wand aan die straat te vervan gen door een glaswand. Zij zijn ook voorstander van een veran dering aan het dak. Doorsteek Medewerkers van het stede bouwkundig adviesbureau Kuy- percampagnes adviseur van de gemeente hebben destijds het plan geopperd om als de uitbreiding van het gemeente huis gereed is een „doorsteek" te maken naar „De Kuip", om de zitkuil bijvoorbeeld te laten fungeren als trouwzaal. Twee jaar geleden werd reeds een verbouwing gepleegd in het ge meenschapscentrum ten behoe ve van Join. De verbouwing kostte enige tienduizenden gul dens. Als oorzaak van het me rendeel der problemen worden •de bezuinigingen aangewezen tijdens de bouw van het pand. Als gevolg van deze bezuinigin gen werd onder meer bepaald dat het dak maar wat lager moest worden. Hierdoor waren de mogelijkhe den voor een goede toneelzaal met bijvoorbeeld oplopende stoelenrijen en een podium op ooghoogte zoals gebruikelijk is gering. VOORHOUT De bewoners van „Huize Agnes" staan sceptisch tegenover de eind december opgerichte „Bejaardenbond Voor hout". Dit bleek gistermorgen tijdens een vergadering in het bejaardentehuis van de nog jonge bond. „We hebben hier in huis een winterprogramma dat heel zorg vuldig is opgesteld. We komen wat gezelligheid betreft niets te kort", aldus broeder Gabriël, een van de bewoners. De voor zitter van de bond, de heer F. Meijer stelde dat de bond per se niet is opgericht om uitslui tend vermaak en ontspanning te bieden. Doel van de bond is een coördinatie tot stand te brengen tussen de verschillende vereni gingen, die zich op een of ande re wijzê voor bejaarden inzet ten. Maar de allerbelangrijkste taak die de bond op zich heeft genomen is de bejaarden te ad viseren bij alle problemen die zich voordoen.De voorzitter riep de bewoners van „Huize Agnes" op zich tot het bestuur van de bond te wenden wanneer er zich problemen voordoen waarmee zij geen raad weten. Na afloop van de vergadering werden enquêteformulieren uit gereikt waarop de bewoners van „Huize Agnes" kenbaar kunnen maken wat zij van de bond verwachten. Met deze for mulieren wil het bestuur van de bond een vastomlijnde taakom schrijving samenstellen. Minister Pronk in Oegstgeest: OEGSTGEEST Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking heeft tijdens een gisteren gehouden bijeenkomst in Oegstgeest waar hij sprak op uitnodiging an de plaatselijke PVDA-fractie de verwachting uitgesproken dat met de komst van de nieuwe Amerikaanse president Carter een einde zal komen aan de passieve houding van Amerika wat betreft de ontwikkelingshulp. De minister sprak ten overstaan van vele Oegstgeestenaren zijn' bevreemding uit over het feit dat de Oostbloklanden nog steeds nagenoeg niets aan ont wikkelingshulp doen. „Maar misschien gebeurt dat pas als zij de politieke belangen van deze vorm van hulp inzien", aldus de minister, die aan het eind van zijn betoog constateerde dat de kwaliteit van de geboden ont wikkelingshulp, door een lang zaam maar zeker op gang ko mend inzicht in de moeilijke materie, gestaag beter wordt ALLES ZELF DOEN? Monseigneur Stieger heeft gister avond in het parochiehuis in Noordwijkerhout een lezing ge houden over het onderwerp „Zorgt God nog voor de wereld of moeten we alles zelf doen. ofEr was ruime belang stelling voor deze lezing, die werd gehouden in het kader van het 125-jarig bestaan van de Vic- torparochie. NOORDWUK De Noord- wijkse recherche zoèkt naar een tweetal rondzwervende Duit sers van respectievelijk 28 en 22 jaar, die er van verdacht worden in Noordwijk een Ha- nomag-vrachtwagen te hebben gestolen om daarmede op in braak uit te gaan. Na uitgebreid speurwerk kwa men de rechercheurs er achter, dat de vrachtauto door dé Duit sers te Amsterdam voor eeij zacht prijsje was verkocht aan een paar hoofdstadbewoners. Deze hadden op hun beurt de wagen doorverkocht aan een te goeder trouw zijnde zakenman. Het staat wel vast, dat de ge zochte mannen zich in Noord wijk en omgeving aan inbraken hebben schuldig gemaakt en de buit per auto vervoerden. Bij de autodiefstal in Noordwijk lieten zij een te Haarlem ontvreemde personenauto achter. KORTWEG WASSENAAR Aan de heer B. P. de Kousemaeker, die we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zijn functie van directeur Centrale Boekhouding en Economische Zaken neerlegt, wordt op vrij dag 28 januari a.s. door het gemeentebestuur een afscheids receptie aangeboden in het raadhuis van 16.30 tot 18 uur. LISSE Het bestuur van de Algemene Bejaardenbond Lisse heeft zijn leden gistermiddag vergast op een gezellig brokje amusement. In het dienstencen trum Eikenhorst konden de Lis- sese bejaarden genieten van de goochelkunsten van Peter Pres ley, accordeonmuziek van de heer Elfering en declamaties van mej. Rademaker. Wassenaar In een onlangs gehouden gecombineerde commissie vergadering, is ter sprake gekomen, dat het postagentschap aan de Deyl zou moeten verdwijnen. Dit agentschap is al vele jaren gevestigd in een pand, dicht bij de hoek van de-Rijksstraatweg met de Lange Kerkdam, waarin tot voor kort een garagebedrijf gevestigd was. Het pand is gekocht door de nieuwe directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst van Was senaar, dokter Oudendal. De nieuwe eigenaar heeft de beheerster van het postagentschap laten weten, dat zij het pand moet verlaten. Wethouder Van der Klaauw deed deze mededeling in de commissie vergadering. Hij herinnerde eraan, dat in het verleden vaak gewezen is op de behoefte aan een postagentschap in de wijk Zijlwatering. De heer Van der Klaauw beloofde de commissie aandacht aan deze kwestie te zullen besteden al is uiteraard een verhuizing van het postagentschap in de eerste plaats een zaak voor de PTT. Onder het toeziend oog van de leerlingen vap de scholengemeen schap aan dé Prins Frederikdreef in Katwijk overhandigde conrector Breuker gistermiddag een boekje over Katwijk aan het Nederlands- Mexicaanse echtpaar Lara. De heer Martinez Lara, die onlangs met zijn uit Nederland afkomstige vrouw in het huwelijk trad, had kort daarvoor een bedrag van 12,5 duizend gulden in ontvangst mo gen nemen voor de bouw van een schoolherberg in een Mexicaans dorp. De heer Lara is in Mexico hoofd van het coördinatie-centrum voor ontwikkeling. Het geld was door de leerlingen van de Katwijkse scholengemeen schap op een bazar vergaard. Het schoolbestuur legde op haar beuiPr daar nog eens 1000 gulden bij. DD€ geldinzameling voor de schoolher r< berg, een onderkomen voor Mexi caanse scholieren die te ver vaH de school wonen om dagelijks en neer te reizen, vormde he -i hoogtepunt van een eind vorig jaa J op de Katwijkse scholengemeen schap gehouden projectweek LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp stelt heer Reugebrink verenigen, dat de leden van 4Ë binnenkort een commissie in die zal adviseren commissie ook voor een bezoek aan een bejaard inzake opneming in een bejaardencentrum. Een een vergoeding ontvangen die gelijk is aan d dergelijke commissie is noodzakelijk op grond hoogte van het presentiegeld, van de Wet op de bejaardenoorden. De raadscom- missie maatschappelijk welzijn die onder voorzit- Roken ei terschap van wethouder Cor Gordijn bijeen was, gj was het in grote lijnen eens met de concept-veror- De commissie maatschappelijk welzijn hield zit" dening die de instelling van de adviescommissie ook met het persoonlijke welzijn van de raa<K regelt. De commissie zal bestaan uit een aantal en commissieleden bezig. Zij behandelde nameliT j vrijwilligers. een verzoek van b. w. om advies inzake de vrac of het roken in vergaderingen en op receptir ,j De commissie maatschappelijk welzijn was ver- beperkt móet worden en of voor het verstrekki deeld over de vraag of de deskundigen uit deze van alcoholhoudende dranken na afloop van veQ' commissie (artsen en deeld over de vraag of de gaderingen regels moeten worden gesteld. De col deskundigen uit deze commissie (artsen en maat- missie voelde in meerderheid niet voor een roqjr schappelijke werkers) een hogere vergoeding dan verbod. Men schaarde zich aan de zijde van H het gebruikelijke presentiegeld voor het bijwonen burgercommissielid mevr. Mollee, die een beroL( van vergaderingen moest worden toegekend. De deed op de wellevendheid van de rokers door n heren Reugebrink en Verdier (CDA) waren van roken vrijwillig te staken in verband met I mening dat om ideële redenen geen onderscheid overlast die de niet-rokers ondervinden. Tegen ej moest worden gemaakt. De commissie kon zich borrel op zijn tijd had de commissie geen bezwa^ uiteindelijk met een compromisvoorstel van de daar van misbruik nog niets was gebleken. WARMOND De PPR-fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Sta ten gesteld over de mogelijke bouw van landhuizen aan beide zijden van de Oranje Nassau- laan in Warmond. Het PPR-Sta- tenlid C. Tilanus vraagt zich af in hoeverre een dergelijk voor nemen te rijmen valt met de verstedelijkingsnota en het streekplan plassengebied. Vol gens hem is dit zeker niet het geval nu de landhuizen voor een belangrijk deel bewoond gaan worden door buiten het streekplangebied wonende per sonen. Volgens het Statenlid zou ook burgemeester De Vree- ze van Warmond in de openbare vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening die op 4 januari werd gehouden, hebben toegegeven dat de bouw van deze landhuizen strijdig is met de doelstellingen van de verstedelijkingsnota en het streekplan Plassengebied. Voorts vraagt Tilanus zich af of, waar wordt aangevoerd dat de ze strook met landhuizen een bufferfunctie moet krijgen ten opzichte van het uitbreidings plan Haaswijk in Oegstgeest, het huidige gebied met zijn agrarische- functie dat al niet in voldoende mate doet Het PPR- EI J statenlid wil verder ophelderieii van G.S. over het feit dat Waan mond tot nog toe heeft nagelj l ten de op dit gebied sinds 19l v rustende planologische besteln ming door een bestemmingaj planprocedure te toetsen aan rai moderne ontwikkelingen ter? i ke. Hij wijst er in dit verbaim op dat Warmond als sinds 19 e elk jaar opnieuw een voorbenué dingsbesluit met betrekking I a dit gebied heeft genomen, kis heer Tilanus wil weten of nt provincie bereid is de gemeeitm Warmond te dwingen voor dri zomer alsnog een ontwerp-5,1 stemmingsplan ter visie te ltte gen dat wel overeenstemt ïtet het Streekplan Plassengebied^

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4