Charitatief carnavalsfeest in ijshal voor gehandicapte sportbeoefenaars Goede inhoud aSpecial uitgewerkt mager ^Antiekbeurs in ^Pieterskerk niet op zondag 1 1 I Adviesraad tevreden over HjWitte Singel/Doelenplan Ouders willen Wigwam in Sumatrastraat houden Regioavond van NCRV in Leidse Stadsgehoorzaal 1911 DONDERDAG 27 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT Van e^n onzer verslaggevers LEIDEN Op vrijdag 11 fe bruari zwaaien de poorten van de Ton Menken Ijsbaan wijd open voor een charitatief carnavalsfeest ten bate van de gehandicapte sportbeoefe naars in Leiden. Tientallen bekende artiesten en topspor ters, diverse orkesten en de carnavalsverenigingen de „Hutspotten" en de „Deyl- knotsen" zullen belangeloos meewerken aan deze unieke happening om daarmee geld bijeen te krijgen voor sport- materiaal voor de Leidse in val idensport vereniging „Sleu tels". Initiatiefnemer en sportpro- motor Jan van der Bom hoopt o a een sneeuwbaleffect. Ver wacht eigenlijk dat de Leidse burgerij spontaan in de geld buidel zal tasten en in grote getalen naar de Ton Menken Ijsbaan aan de Vondellaan komt. Want geld, veel geld is er nodig om nu eindelijk ook de invalide eens een kans te geven zijn geliefkoosde sport te bedrijven. Maar zonder de steun van de Leidse burgerij en het bedrijfsleven zal hij nog lange tijd moeten blijven toe kijken. „Leiden heeft op spor tief gebied erg veel te bieden", weet initiatiefnemer Jan van der Born, „maar ruim 2500 meer of minder gehandicapten kunnen slechts in zeer beperk te mate profiteren van de aan wezige sportfaciliteiten in Lei den. Gewoon omdat het geld ontbreekt. Wij zouden met de ze carnavalsavond de draag kracht van de vereniging „Sleutels", Vlie momenteel 130 leden telt, willen vergroten om haar zodoende een kans te ge ven een zekere vorm van sport voor de minder-valide moge lijk te maken. Maar dat is slechts mogelijk als iedereen in Leiden meewerkt". John van der Bom verwacht na afloop van het carnavales ke gebeuren op het ijs de ver eniging „Sleutels" minstens een cheque van vijftig duizend gulden te kunnen overhandi gen. plaats aan 3000 bezoekers, die voor tien gulden kunnen ge nieten van een .gevarieerde feestavond. Als presentator van deze avond zal waar schijnlijk de bekende TV-com- mentator Theo Koomen optre den. Joop Riethoven, voorzit ter van de sportvereniging van het jaar. Ren- en Tourvereni ging Swift, houdt een Ameri kaanse verkoop en loterij. De sportman van het jaar. Her man Filippo, reikt de prijzen uit aan de meest origineel ge klede gasten. Om twee uur 's nachts wordt de carnavals avond afgesloten met de op merking van het organisatie- Het idee een dergelijke carna valsavond te organiseren is ontstaan, toen John van der Born door „Sleutels" werd be naderd om een basketbalteam voor gehandicapten op te rich ten. Bij die gelegenheid be speurde Van der Bom al een groot enthousiasme bij het be drijfsleven, dat bereid was en kele rolstoelen te bekostigen. Dat basketbalteam, dat ge traind wordt door Mercasol- speler Peter Paulides, gaai binnenkort aan éen landelijke competitie deelnemen. Kaarten voor de carnavals avond zijn vanaf heden ver krijgbaar bij de Ton Menken Ijsbaan aan de Vondellaan en Kapsalon Bosman, ChurchilJ- laan 3 in Leiden LEIDEN „Special Forces" i van Lumiere Son, gister avond in het LAK-theater, was aangekondigd als een paramili tair ballet. Het militaire aspect sloeg op de exercitites die door de hele voorstelling verspreid zaten. Deze exercitiepatronen werden zeer gelijk en gedisci- Kieurj plineerd verricht, zodat men van i met een beetje fantasie er de Spoil schoonheid van een balletcho- diojo reografie in kon zien. m Het soldateske karakter sloeg bovendien op de inhoud van Special Forces". Zes mensen hebben tien jaar geleden het [licht gezien, zijn bij elkaar geko- i en trainen sinds die tijd in achting van de definitieve pdracht van prins Alto. Dit is I8.ifeen soort goddelijke macht tot de groep gebeden richt. 02 ll 32 ll Naast gebeden en exercitites zijn er voortdurend gesprekken, waarin duidelijk wordt met wat voor groep we te maken heb ben. Goed getroffen in de tekst van die gesprekken is de militai re, eventueel fascistische filoso fie. De groep dat zijn de vrien den, de mensen die elkaar van de dood hebben gered; de groep vormt een thuis. He enige thuis/ want de wereld buiten de groep is een rotzooi, die het beste op geruimd' zou kunnen worden. De groep bestaat in wezen uit uitverkorenen. Daar toegevoegd is een vleug soldaten mystiek. Een uniform is meer dan een pak alleen; door training wordt je lichaam beter, maar bereik je ook diepere lagen van de geest. In „Special Forces" wordt de situatie genoeg open gehouden om andere dan alleen specifiek fascistische emoties te projecte ren in de voorstelling. Wat Lu miere Son laat zien geldt net zo goed voor godsdienstige sec- tes of, tot op zekere hoogte, voor revolutionaire bewegingen. Dat neemt niet weg, dat de ens cenering van de ideeën te sta tisch bleef. De afwisseling exer citie, gebed, gesprek bleef een uur lang op hetzelfde dramati sche niveau. Alleen in het ver telde zat ontwikkeling. Natuur lijk was ook de collectieve zelf moord als slot een verandering. Maar daarmee hadden we het gehad. Ondanks de goede ideeën in de tekst was dat toch te weinig. Paul van der Plank lllllllll iiiii MEER PARKEERGELEGENHEID yMBi Vietr LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad :oekpj heeft een over het geheel bezien positief advies je tot aan het college van burgemeester en wethouders Pop uitgebracht met betrekking tot het bouwplan van 15?jde Rijksuniversiteit voor het Witte Singel-Doelen- m terrein. De Adviesraad meent dat de architecten __in staat zijn gebleken een plan te ontwerpen dat aansluit bij de omgeving. j^^Alleeen ten aanzien van de parkeervoorzieningen laat de Adviesraad wat kritische geluiden horen, g kiai»^et treffen van zodanige parkeervoorzieningen, n eed dat omwonenden geen parkeeroverlast zullen on- i (S) M dervinden, moet uitgangspunt zijn voor een door hedejde gemeente te stellen parkeereis. Buiten de ge- liim |plande Parkeerkelders, dient men een open par- Woórj keerterrein te scheppen, ter grootte van het terrein X) (Sivan Van Gend en Loos, of de gedempte Trekvliet", moonizo schrijft de Adviesraad in zijn advies. Overigens vindt de raad het opengraven van de Trekvliet een aantrekkelijk plan, maar vraagt zich wel af of de gelden die daarmee gemoeid zullen zijn niet beter besteed kunnen worden. Verder, adviseert de raad de plannen om het Doelenterrein verkeersluw, te maken ook inderdaad uit te voeren en hoopt dat de bouw-technische mogelijkheden die hierdoor ontstaan ten volle benut zullen wor den. Ten aanzien van de bruggen bepleit de raad een intensièf overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, zowel wat betreft het verwijde ren, restaureren als het bouwen van bruggen. Bij de aansluitingen van de 2 bruggen op de Witte Singel zal met een druk verkeer rekening moeten worden gehouden, zodat de Adviesraad vraagt de mogelijkheid van een tunnel voor fietsers en voet gangers onder weg en singel door naar het Doelen terrein te bestuderen. LEIDEN „Uw antiekbeurs is geen tentoonstelling, so daarom kunnen wij u geen ontheffing verlenen om de bears op te houden", ongeveer zo bracht een woordvoerder van de gemeente de heer I. Plasmeijer op de hoogte van het standpunt van de Jeommissie voor de beroepschriften. heer Plasmeijer (de zaakwaarnemer van de antiekstandhouders) ,s tegen de beslissing van b. en w. om hem de gevraagde itheffing niet te verlenen in beroep gegaan en werd gisteren ïhoord door de commissie voor de beroepschriften. De woordvoer- van de gemeente ging bij zijn verklaring niet uit van de ;elsluitingswet (winkels op zondag dicht) omdat de Pieterskerk, ar de beurs zou moeten worden gehouden geen winkel is. Wel gmg hij in op een wetsartikel, dat in eenvoudige bewoordingen aangeeft dat een tentoonstelling op zondag wel geopend mag zijn 'maar iets dat niet als zodanig kan worden beschouwd niet. de iberj de «et argument van de heer Plasmeijer dat andere gemeentes wel en. (Ontheffingen geven, werd door de woordvoerder ontkracht omdat hij na controle van de door de heer Plasmeijer gegeven voorbeelden ^alleen maar een zogenaamde „wilde markt" had ontdekt, illegale Pfkt De heer Plasmeijer ging in op de omschrijving van het h éF'P „tentoonstelling", een begrip dat op meerdere manieren kan pndafti°°rden °P6evat- ..Het is wel een tentoonstelling", aldus de heer pn 'nsmeijer, „want er komen veel mensen alleen kijken. Ze lopen te genieten maar kopen niets". De commissie zal zich nader over het beroep gaan beraden. HUIDIGE ONDERKOMEN „ARMOEDIG" 99 LEIDEN De ouders van leerlingetjes van de openbare kleuterschool „De Wigwam" hebben een actie ontketend teneinde een nieuw gebouw voor de kleuterschool te krijgen. Het huidige onderko men van de kleuters, achter de Karei Doorman- school aan de Sumatrastraat, voldoet bij lange niet meer aan de eisen. De lokalen zijn te klein en vertonen allerlei mankementen. Alleen een grote opknapbeurt kan het gebouwtje nog redden. Al tientallen jaren kampt „De Wigwam" met huis vestingsproblemen. Toen de huidige hoofdleidster, mevrouw M. de Vrind, in 1960 aan de school kwam, waren er twee kleuterklassen onderge bracht in de Karei Doormanschool en één in de kleuterschool „De Sonnehoek". In 1962 kwam een eigen onderkomen voor de kleuterschool op de hoek van de Sumatrastraat en de Surinamestraat gereed. De vreugde over dit gebeuren werd al snel getemperd toen bekend werd dat het gebouw voorlopig in gebruik zou worden genomen door de openbare Mulo die op korte termijn een nieuw gebouw zou betrekken. Noodschool De „Wigwam" kreeg zolang de beschikking over ^en noodschool uit de Storm Buysinghstraat. Nog steeds is de kleuterschool hierin ondergebracht, want nadat de nieuwe Mulo gereed was, werd de „kleuterschool" in gebruik genomen als dependan ce voor de Bedrijfs Technische School. In mei van dit jaar verlaat de BTS het gebouwtje op de hoek van de Surinamestraat en de Sumatrastraat. Wie denkt dat hiermee de problemen voor „De Wigwam" zijn opgelost heeft het mis. Gebleken is namelijk dat de eigenlijke kleuterschool sterk verouderd is. Alleen met een stevige opknapbeurt kan het gebouwtje nog geschikt worden gemaakt voor de zesenvijftig leerlingetjes van mevrouw De Vrind en haar twee leidsters. Nieuw gebouw „De gemeente vond het bedrag dat moest worden opgebracht voor de opknapbeurt te hoog. Besloten werd een nieuwe school te bouwen", aldus me vrouw De Vrind. Op zich heeft de hoofdleidster hier geen bezwaar tegen. „In de huidige school is echt geen les meer te geven. Door het heien voor de stenen scholen in de omgeving is de fundering weg. De vloeren zakken regelmatig in omdat er geen luchtverversing is. Bovendien is het onderwijskundig gezien niet goed wanneer we hier nog blijven. De oudste kleuters hebben de ruimte niet." Het gebouw geeft ook een armoedig aanzien. Dat komt omdat er nooit groot onderhoud is gepleegd. Jaar in jaar uit heb ik gedacht dat we op korte termijn toch zouden verhuizen", aldus de hoofdleidster. De ouders en leiding van „De Wig wam" betreuren het dat de gemeente overweegt een nieuwe school te bouwen bij de „Willem de Zwijgerschool". „Daar zijn wij faliekant op tegen. „De Willem de Zwijgerschool" ligt te ver voor onze kleuters", aldus mevrouw De Vrind. Een ander argument is dat er een verregaande integratie met de Karei Doormanschool tot stand is gekomen. Het onderwijs van mevrouw De Vrind, die de oudste kleuters lesgeeft, is geheel afgestemd op het onderwijs in de eerste klas van de Karei Doormanschool. „Mijn kleuters worden in de loop van het jaar reeds vertrouwd gemaakt met het reilen en zeilen op de Karei Doorman school. Regelmatig worden bezoekjes over en weer gebracht. Het is onderwijskundig gezien onjuist om die integratie teniet te doen". landtekeningen Inmiddels is een handtekeningenactie gehouden onder de ouders van de kleuters. Allen hebben de leus „Een eigen school op de eigen plaats" onderschreven. De „eigen plaats" is dan de plaats waar thans de kleuterschool staat die nog nooit als zodanig is gebruikt. Op korte termijn zal de gemeente in overleg met de oudercommissie en de schoolleiding een voor alle partijen gunstige oplossing voor het huisvestingsprobleem van „De Wigwam" zoeken. LEIDEN De NCRV neemt op de avond van donderdag, 3 februari de Leidse Stadsgehoorzaal in bezit. Leiden is namelijk de tweede stad die de NCRV op haar tournee door Nederland aandoet. De toegang tot „de gezellige familiaire avond" zal gratis zijn en is bestemd voor leden en niet-leden van de NCRV in de gehele regio. Dick Passchier Het doel van de avond is het br ?ngen van amusement, dat dan toch wel als plezierige ver pakking van propaganda voor deze omroep wordt gebracht. Dit alles .zal in een zeer geva rieerde vorm tot de toeschouwer komen, die zich waarschijnlijk niet zal hoeven te vervelen, te meer daar hij of zij bij het geheel betrokken wordt door middel van enige „quizzen". Chronologisch bekeken gaat de avond er als volgt uitzien: om half acht gaat de Stadsgehoor zaal open en kan het publiek zich alvast rustig de Grote Zaal in begeven. Bij de ingang wor den formulieren en balpennen voor de zogenaamde „Hier en Nu"-quiz aangeboden. Om acht uur opent Johan Bodegraven de avond met een gezamenlijk ge zongen psalm. Hierna volgt een quiz voor de hele zaal. Vervol gens zal de bekende zangeres Connie Vink een aantal liedjes ten gehore brengen. Het trio Joop Reynolds draagt muzikaal zijn steentje bij. Na dit muzikale gedeelte komt er een redacteur van Hier en Nu, de actualiteiten rubriek van de NCRV die met het publiek de „man of vrouw van de. week" kiest, die in de uitzending van Hier en Nu van de daaropvolgende zaterdag verschijnt. (Dat wil zeggen als een telefonische enquête niet anders oordeelt). Uit de goede inzendingen zullen er dertig worden gedestilleerd, en de be treffende persoon wordt in de gelegenheid gesteld de uitzen ding van Hier en Nu bij te wonen. Hierna volgt een quiz voor zes personen uit de zaal (goede oplossingen). Dick Pas schier, bekend van „Tweek amp" stelt aan de zes vragen over de NCRV vroeger en nu. Er zijn hierbij prijzen te win nen. Vervolgens zingt Connie Vink weer tot de pauze. Na de pauze brengt Johan Bo degraven de vroeger erg beken de woordenstortvloed op de ra dio, de Spraakwaterval. Drie mensen uit de zaal spreken eni ge tijd over een bepaald onder werp. Wie het meeste applaus krijgt heeft gewonnen. Inmid dels is dan ook de uitslag van de .Man of vrouw van de week "-enquête bekend. Voorts verschijnen er op drie grote schermen in de zaal een groot aantal dia's over geschiedenis, huidig werk van de NCRV (pro pagandistisch getint). De avond wordt besloten met gezang 393 (om ongeveer half elf). Vanwege een mogelijk grote toeloop wordt aangeraden niet al te laat naar de avond te gaan. De Stadsgehoorzaal zou wel eens bijzonder snel vol kunnen zijn. Gevonden Op het politiebureau werden in de maand december weer ettelijke zaken afgegeven als gevonden vooorwerp. Het zijn: Dasspeld - vulpen - diplonjatentas - fietstas - fototoestel - boodschappen wagentje - vouwparaplu - dameshorloge - para plu - wieldop - herenportemonnee - boodschappentas - heren- bril - damesportemonnee - sporttas - dameskleding - muts - schakelarmband - dekzeil vrachtauto - geldbedrag - vogel kooitje - kinderportemonnee - armband - hondennem - agenda - regenjack - schoudertas - kinderarmband - fietsslot. De voorwerpen zijn terug te krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen. Nieuwsteeg 8. Ingang poort op woens dagen tussen 14.00 en 17.00 uw. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Jubileumconcert' Het Alma Mater koor geeft dinsdag 22 februari een concert in de Stadsgehoorzaal. Het concert zal een feestelijk tintje krijgen in verband met het veertigjarig bestaan van het koor. De uitvoering begint om kwart over acht Promoties Tien studenten promoveren in februari aan de Leidse univer siteit. De heer H. Groen verdedigt zijn proefschrift woensdag 9 februari. Hij hoopt hiermee te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Tot doctor in de geneeskunde promove ren de heer J. Haaijman en mevrouw Af. Frölich op 16 februari. De heren P. Schier en H. van Riel hopen respectie velijk op 2 en 3 februari te promoveren tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Ter verkrijging van de zelfde graad zullen woensdag 9 februari de heren P. van Deursen en H. van Doorne promoveren. De heer J. van Best hoopt op woensdag 23 februari eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen te promoveren. Op res pectievelijk woensdag 16 en 23 februari zullen de heer J. Winkelman en mevrouw L. Oostenbroek hun proefschrift verdedigen teneinde te promoveren tot doctor in de letteren. Puzzelwedstrijd Myrthe en Friso Versluys, Robin Sieval, Wietske Sinke, Aloysia Hakkaart en Charles van Haastrecht hebben de puzzelwedstrijd „Leiden Museumstad" gewonnen. Deze wed strijd werd de afgelopen kerstvakantie gehouden voor de schooljeugd. De prijswinnaartjes worden woensdag 9 februari in het Legermuseum verwacht, waar de directeur van het museum, W. Helder, de prijzen zal uitreiken. Veel kinderen hebben aan de puzzel meegedaan. De grootste groep deelnemers werd gevormd door 10- tot 13-jarigen uit Leiden en omgeving. Tapd* lansen Over ongeveer een maand wordt in ,,'t Breehuys" aan de Breestraat gestart met een cursus tapdansen. Iedere jongere tussen 15 en 25 jaar die zich deze kunst wil meester maken, kan ach wenden tot de leiding van ,,'t Breehuys", tel. 130983. De cursus wordt gegeven door Paul Breddels. Hij omvat vijftien lessen. Het cursusgeld bedraagt vijfentwintig gulden. „Mirakel" Het duo Mixed up Peter and Paultreedt morgenavond op in sociëteit „Mirakel" van ,,'t Breehuys". De soos is open vanaf acht uur. De toegangsprijs is 1,50. Afscheid Waarnemend Commandant van de Brandweer, R. de Haas zegt maandag 31 januari het Leidse korps vaarwel. De heer De Haas gaat met functioneel leeftijdsontslag. In de Brand weerkazerne aan de Langebrug 56 wordt de scheidende commandant een receptie aangeboden van vier tot zes uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Pjotr J. B. zv. P. Overledon: B. Vergeer, geb 1906, au; P C. Heemskerk en P. L Boudewiins, Mich» van Beelen, geb. 1ÖM. z.v. C. v. Boelen «n D. d-v. R. Stoute en I. G. de Boor, Kwo M. Plug; N. van dor Ueij, geb. 1890. P z-v. HL Y. Lam en SM. Man, Maria huwd gew m P. v. Duij ven bode; F H. d.v. C. van Roc yen en P. E. van der Loo, Mensert, geb. 1946, echtgen. v. T A. Bak- Moniqua d.v. A. G. ton Donkelaar en A. ker. D. Star. Menno T E. zv. W. Maass on M J. Lam boo. Remko z.v. J. G. Groenhuizen or P. H. M van der Hoorn

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3