Nederlaag België stelt Zwartkruis niet gerust Ka Anjo doet het weer goed Herman Ponsteen zoekt de weg op Popeyus verliest ook goede humeur Gilling zaait paniek Wel wijzerniet optimistischer terug uit Rome Circuswerk schaatspaar j ,,0m wat op dé baan te bereiken" CAPITULATIE MILITAIREN NIEUW-ZEELAND UTT DE BAN 19) DONDERDAG 27 JANUARI 1977 LEIDSE COURAN- (Van onze correspondent) Rome Het Italiaanse nationa le voetbalelftal heeft in Rome België met 2—1 verslagen. In een vriendschappelijke wed strijd, alleen maar geldig voor de statistieken. De Italianen, trots en eervol als ze nu een maal zijn, zullen het resultaat met gouden lettertjes inschrij ven. De Belgen zullen vermoe delijk onzichtbare inkt gebrui ken. Temeer, omdat trainer Guy Thys bij aankomst in Ro me meteen al had verklaard, dat het resultaat van de wed strijd hem niet interesseerde. ..Maar ik laat me niet misleiden. Er is geen enkele aanleiding om na deze wedstrijd de Belgen te onderschatten", was het com- imentaar van de Nederlandse bondsoaeh, Jan Zwartkruis, die in het Romeinse Olympische itadion de komende tegenstan- ier van Oranje aan het werk zag. „België Holland, en zeker Deurne, is iets heel anders, als de Belgen nu glanzend ge speeld zouden en met groot ver schil gewonnen hadden, of ze waren hier weggetikt, in feite blijft het een foutieve afspiege ling van de realiteit". Jan Zwartkruis heeft natuurlijk het grootste gelijk van de wereld, dat hij zich na deze wedstrijd niet koestert in een bedrieglijk optimisme. Letterlijk De Belgen namen het woordje „vriendschappelijk" letterlijk op. Zij speelden om het speL De begerige Italianen—tuk op elk internationaal succes en zeker voor eigen publiek- speelden om de prestatie Merkwaardige situaties gisteren in het kil-winterige, half gevulde stadion in Rome. de Italiaanse bondscoach probeerde jonge krachten uit met het oog op de kwalificatiewedstrijden tegen Finland en Engeland. Guy TTiys speelde zonder Lambert en Van Gooi een instructieve oefenwed strijd en de Nederlandse trainer Zwartkruis was een van de wei Jan Zwartkruis „Ik laat me niet misleiden". nige kijkers. Aanvankelijk diep in de kraag gedoken gaf Jan Zwartkuis meteen na afloop van de wedstrijd zijn commentaar, dat hij later, wat comfortabeler in net hotel, uitspon. „De Belgen hebben veel talent in de ploeg. Vooral dat middenveld is bui tengewoon sterk. Spelers als Courant, Coeek en Cools heb ben klasse, net trouwens als Van den Daele, die zijn capaci teiten laat uitstralen via dat hautain soort voetbal, dat je bij /neer sterspelers ziet. Maar in zo'n wedstrijd als nu, op een bijzonder middelmatig niveau, verzuipt natuurlijk veel goeds en schoons, en wordt de beoor deling moeilijk" Gekkenwerk „Ik heb me wel uitstekend kun nen concentreren op de loop- verrichtingen, de vaste spelpa- tronen. Daarom is dit soort oe fenwedstrijden van belang, om dat je spelers beweging kunt laten toepassen en laten herha len, die straks in belangrijke wedstrijden een soort automa tisme worden. Conklusies ver binden aan zo'n wedstrijd is gevaarlijk. Bijna gekkenwerk. Ik blijf optimistisch, maar ik ben niet extra gerustgesteld, omdat de Belgen hier -onder hun kunnen- een wedstrijd ver liezen". Na enkele wisselingen bestond het Italiaanse elftal in de tweede helft trouwens louter uit Turijn- se spelers: zes van Torino en vijf van Juventus. Een slordig heidje van Van den Daele gaf Graziani hklverwege de eerste helft Italië de kans op 1—0 te brengen, maar verder dan een handvol hoekschoppen kwamen de Italianen niet meer. De wed strijd was vooral de eerste helft niet best, barstens vol slordighe den, onnauwkeurige passes, ver gissingen en fouten van begin nelingen. De Belgen trokken na rust wat meer en massaler in de aanval en beheersten vooral het mid denveld. Nadat de Oostenrijkse scheidsrechter Lindenmayer de Italianen in de tweede helft een strafschop onthield, kon Clau- dio Sala, na een perfecte combi natie met Causio de voorsprong vergroten. Van den Daele (rechts) kan zijn fout niet meer herstellen. Vito Graziani zal Italië aan de eerste treffer helpen. Daar kan ook doelman Piot niets meer aan doen. Onbegrijpelijk was het dat Ca- stellini twee minuten voor tijd een gemakkelijke bal liet glip pen. waardoor Verheyen onver wacht in een fraaie scoringspo- sitie kwam. Castellini wist toen niets beter te doen dan de Belgi sche aanvaller tegen de grond te kwakken, zodat de scheids rechter wel naar de witte stip moest wijzen De Belgische doelman Piot kwam er uit zijn eigen doel voor over om die strafschop te benutten. „Nu eerste Engeland", aldus Jan Zwartkruis. „Ik ben bijzon der blij. dat we daar volledig aantreden, ook al heeft het de bond geld gekost om de Spaan se Johannen er bij te hebben. Ik hoef de jongens voor die wedstrijd nauwelijks nog te mo tiveren. Reken maar, dat er ge voetbald zal worden. En daarna de Belgen. Ik ga nu wijzer terug uit Rome, het was de moeite waard, maar nogmaals, ik wei ger om extra optimistisch te Frans Wijnands zijn Biljarter dreigt met vertrek LAUSANNE Herman Popeyus is groot, hard en sterk. Een brok Hollandse gezondheid, lang niet de beste drieban- der van Europa maar desondanks met zijn bijna 53 jaren een eeuwige optimist. In het toernooi om de 35ste Europese titel in Lausanne is Herman-van-de-har- monicastoot, de oudste deelnemer'. De tweede dag van het toernooi zal hij niet snel vergeten. Het was een zwarte. Popeyus verloor hoewel hij zijn eerste overwinning boekte zijn vertrouwen, geduld, vechtlust en tenslotte ook zijn goede humeur. De Nederlandse kam pioen was allereerst het slachtoffer ge- I worden van een misverstand binnen de Moortdurend klungelende organisatie, fïlet de bevestigde zekerheid dat hij giste ren in de tweede middagpartij tegen het Belgische "kanon" Ceulemans moest spe len. was hij dinsdagavond gaan slapen. Gistermogen besloot hij na een wandelin getje langs het meer van Genève een spelletje kaart te spelen met de Oostenrij ker Johann Scherz. Daarna zou hij een hapje eten en naar de biljartzaal gaarn Tot zijn stomme verbazing kwam midden in het kaartspel een official buiten adem binnenstormen met de mededeling dat (Van onze sportredactie) ALKMAAR Chaos kenmerk te de tweede marathonwed-' strijd om de Heineken Super- schaats. Paniek was er bij de juryleden en onbegrip bij de 1500 toeschouwers. Oorzaak van dit alles was Co Gilling. Onder bizarre weersomstandig-, heden reed hij van meet af zo sterk, dat al binnen tien minu- uro' ten het hele peloton op een ronde werd gezet. Dat deed hij toen nog samen met Jeen van den Berg. Maar de schaatser uit Warmenhuizen ging alleen hard door en bleef in hetzelfde tem po dat te hoog lag voor al zijn achtervolgers. Na twintig minuten schaatsen had Giling al weer een ronde aa* gepakt en toen was er van een peloton al niets meer te merken. Talloze groepjes Waaierden over het ijs waarbij zowel de jury als het publiek het overzicht kwijt raakten. De ene rijder na de andere moest afstappen, omdat de afstand op de koplopers on overbrugbaar bleef. Op het laatst bleven nauwelijks twintig schaatsers over die punten kon den veroveren voor het alge meen klassement. Dat -die er toch kwamen was te danken aan de mildheid van de jury die op het laatst op een of meerdere ronden niet keek. Co Giling: „Deze omstandighe- den zijn precies geschikt voor mij. Ik kan dan rustig doorgaan. Zo'n wedstrijd maak je maar één keer in het seizoen mee. k"a Bovendien schaatste ik voor ei- gen publiek. Dat inspireert to- ibto a,- Je zijn tegenstander Nadal al een half uur op hem zat te wachten. Briesend van woede betrad Popeyus de zaal. Hij had de paar honderd meter van het hotel naar de biljartzaal in eèn fikse plensbui moeten rennen. Onder het in spelen tierde hij met hoogrode konen: "Dat is toch geen manier van doen. In de partij tegen Thögersen werd ik ook al bedonderd en nu dit". Popeyus had het eenvoudig niet meer en dreigde bij een derde incident naar huis te gaan. Ondanks de gallopade van het hotel naar de arena speelde hij wel zijn beste partij en boekte hij tegen Nadal zijn eerste overwinning: 60-57 in 72 beurten. Zijn spel was nog niet best, maar tegen de dankzij een wonder nog ongeslagen ge bleven Spanjaard kon dat. Claudio Nadal had op de eerste dag een absoluut record in negatieve zin gevestigd door voor 120 caramboles niet minder dan 205 beurten te gebruiken. Na zijn zege bleef Popeyus mopperen dat hij minder beurten nodig zou hebben gehad, als hij wat had kun nen eten. Nadat hij wel gegeten had, zag Popeyus geen kans om de ook niet bepaald over tuigende Duitser Siebert te verslaan. Wat Ondanks een ongewenste renpartij in de regen boekte Herman Popeyus gisteren zijn eerste zege. Het maakte zijn humeur er niet beter op. tegen Nadal reeds te zien was, werd bevestigd: De muziek was uit de harmo nica. Vooral in het begin stond hij ver schrikkelijk te knoeien. "Ik zag de ballen niet eens liggen", riep hij woedend uit. "Ze hadden voor de aardigheid wat extra tl-buizen aangestoken. Waardeloos". Een zwak argument van de Nederlandse kam pioen, omdat Siebert wel lange tijd in staat was een moyenne van één te spelen. Na 74 beurten was de partij uit: 60-52 voor Siebert. Popeyus' moyenne na vier ronden: 0.735. Hij viel in de eerste ronden zwaar tegen en mag uiteindelijk op niet meer dan een achtste plaats hopen. 60—58/87; Scherz-Oddo 6048/79; Niederlan- der-Bitalis 28—60/54; Ramos-Ceulemans '1060/41; vierde ronde: Nadal-Thoegersen 4960/63; Scherz-Ramos 6053/73; Siebert-Po- Kiyus 60—52/74; Noren-Ceulemans 36—40/47; ielis-Niederlander 60—34/56; Odol-Bitalis 39-60/46. Stand na vier ronden: 1. Ceulemans 2. Bitalis 3. Diebs 4. Scherz 5. Thögersen 6. Siebert 7. Nadal 8. Popeyus 9. Noren 10. Oddo 11. Ramos 12. Niederlander 8 (1.420) 8 (1.153) 8 (1.085) 8 (0.975) 6 (0.788) 4 (0.789) 4 (0.664) 2 (0.735) 0 (0.766) 0 (0.619) 0 (0.613) 0 (0.500) illei* ■stel nrdt 1. Co Gilling (Warmenhuizen) 65 pnt., op één ronde: 2. Jeen van den Berg (Heerenveen) 56 pnt., 3. Dries van Wijhe (Oosterwolde) 48 pnt., op twee ronden: 4. Franke Bouwstra (Schar- mji sterbrug) 41 pnt., 5. Bennie van der Weide (Heerenveen) 35 pnt. 1. Siemen Albada (Harich), 2. Halfweg (Den Oever), 3. Joop Zuiker (Wognum). Veteranen (40 ronden): 1 Jan Dek ker (Bovenkarspel), 2. Egbert van t Oever (Lisse), 3. Henk Borst (Krom menie). Dames (25 ronden): 1. Atje Keulen Deelstra (Imssum), 2. Sophie West enbroek (Steggerda). 3. Sjoukje Kra mer (Akkrum). HELSINKI Het Europese kam- pioenschap paarrijden is in Helsinki j een doorslaand succes voor de verte genwoordigers van Rusland gewor- j -den. Irina Rodnina/Aleksander Zait- j sev, grepen voor de vijfde keer de I titel, de zilveren medaille was voor Irina Vorobijeva/Aleksander Vlasov, en brons veroverden Marina Tsjer- kasova/Serge Schachrej. De 27-jarige Irina Rodnina was met haar twee jaar jongere echtgenoot Aleksander Zaitsev het lieveling- spaar van het publiek. De zaal had echter het meeste ple zier in Marina Tsjerkasova en Serge Schachrej. Het volledig ongelijke paar, hij is negentien, zij pas twaalf, hij steekt ongeveer een halve meter boven zijn kleine partner uit, demon streerde een aantal staaltjes dat nieuw was voor een Europees kam pioenschap. Hoogtepunt in hun num mer dat soms dichter bij circuswerk dan bij de voor de kunstrijsport gangbare normen lag, was hun we reldpremière van de vier-voudige ge worpen lutz. NIJVERDAL Herman Pon steen, Nederlands meest ge lauwerde amateur van de laatste jaren, wil in het nieu we wielerseizoen minder de baan op gaan. Ponsteen win naar van handenvol nationale kampioenschappen in de per soonlijke— en ploegenachter- volging, de 1000 meter tijdrit en de tandem, zilveren me daille in Montreal, gaat de weg opzoeken. Dat besluit stond onwrikbaar vast voor de 23-jarige renner, ook nadat hij in de amateur- zesdaagse Rotterdam zijn eer ste triomf op dat nummer voor specialisten, aan de zijde ■van Ger Slot, had veroverd. Juist na de week van Rotter dam waarin bleek dat er nau welijks nog een Nederlands koppel voor de echte Zesdaag se is samen te stellen dat met recht en reden de favorieten- rol kan dragen, gaat de man die voor aanvulling van het te kleine contingent profs zou kunnen zorgen zijn baanfiets minder gebruiken. Hij heeft er drie overtuigende, redenen voor. Ten eerste gaat hij, zo lang hij tenminste nog amateur is, meer aandacht be steden aan zijn maatschappe lijke carrière. „Be ben", vertel de hij, „technisch tekenaar. Ik kan vrijwel zeker een aantrek kelijk baan krijgen bij een ar chitectenbureau en dat telt zwaar voor mij. Ik heb tenslot te niet voor niets geleerd tot bijna mijn 23e, ik heb ver plichtingen tegenover mijn ou ders, die dit mede mogelijk hebben gemaakt". Ten tweede vindt Ponsteen dat de specialisatie op het baange- beuren in de laatste seizoenen hem niet voldoende vooruit heeft gebracht „Ik kwam in 1973. Ik vloog er als een jonge kerel, zonder remmingen in, en kwam thuis met voor iede reen verrassende uitslagen. In het volgende seizoen zijn die Herman Ponsteen zal dit seizoen meer op de weg te bewonderen zijn. „Ik geloof dat ik de kracht daar terug kan vinden". prestaties nauwelijks verbe terd. Ik kreeg wel de souplesse die een baanrenner moet heb ben, maar voor. mijn gevoel schoot de net zo hard nodige ki acht er bij in. Ik geloof dat ik die op de weg kan terugvin den. Kilian met zijn steeds succesvolle Westduitse achter volgers stuurt zijn ploeg ook de weg op en is slechts korte perioden intensief op de baan bezig. In Oost—Duitsland ge beurt hetzelfde met de achter volgers". Dë derde reden houdt de mo gelijkheid in dat Ponsteen, in dien zijn campagne in dit sei zoen slaagt, als prof op de banen terugkeert. „Ik geloof dat mijn beste kansen als prof op de baan liggen. Maar je hebt alleen maar een entree met werkelijke prestaties. Kijk naar Schuiten, die wereldkam pioen moest worden, voor hij goede contracten op de winter- baan kreeg, of Venix die zich eerst als stayer moest bewij zen. Om wat op de baan te kunnen bereiken, geloof ik dat ik de weg op moet". Marina Tsjerkasova en Serge Schachrej behaalden „slechts" brons, maar stalen wel de show met staaltjes die meer aan circuswerk deden denken dan aan kunstrijden. Eindklassement kunstrijden: Irina Rod- va/Aleksander Vlasov (Rus) 19 - 136,74, 3. Marina Tsjerkasova/Serge Schachrej (Rusl) 28 - 133,97, 4. Manuela Mager/Uwe Beiersdorf (ODld) 34 - 132,77, 5. Sabine Biss/Tassilo Thierbach (ODld) 49 - 128,24. Stand na twee verplichte dansen bij ijs- dansen: 1. Irina Moisejeva/Andrej Minen- kov (Rusl) plaatsciifer 10, 40,48 punten, 2. Natalia Linihoek/Gennadi Karponosov (Rusl) plaatscijfer 23,5, 39,24 punten, 3. Christina Regoeczy/Andras Sallay (Hong) 27. 38.88. CHATEAUROUX - Het Neder lands militaire voetbalelftal is uitgeschakeld voor de finale ronde van het wereldkampioen schap voor militaire ploegen. Nederland verloor gisteren in Chateauroux met 3-0 van Fran krijk. De stand bij rust was 0-2. Voor Frankrijk scoorden Van Strae- len (8 en 15) en Baronchelli (67). De Zwitserse scheidsrechter Ra cine gaf gele kaarten aan Scha pendonk, De Kip en Bernardet. Stand: Frankrijk 5 4 1 0 9 12-3 Nederland 4 12 14 4-5 Algerije 3 0 12 1 1-3 Marokko 2 0 0 2 0 2-8 YAOUNDE Het bestuur van de Afrikaanse sportraad wil de bij de raad aangesloten landen gaan adviseren de boycot van Nieuw-Zeeland op te heffen. Dit is gisteren in Yaounde (Kame roen), waar de hoogste Afrikaanse sportraad bijeen is, meegedeeld. De sportraad is tot de aanbeveling gekomen na een brief var. Robert Muldoon, de Nieuwzeelandse minister-president. In de brief antwoordde Muldoon op een schriftelijke vraag van de voorzitter van de hoogste Afrikaanse sportraad, Abraham Ordia, om het standpunt van Nieuw-Zeeland ten opzichte van de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika uit te leggen. Volgens het bestuur van de hoogste Afrikaanse sportraad is de brief van Muldoon een aanwij zing dat er iets wezenlijks in de Nieuwzeelandse politiek is gewij zigd. Slechte proef Sandro Munari MONTE CARLO - De Italiaan Sandro Munari heeft in de tien de klassementsproef van het ge meenschappelijke traject van de Rallye Monte Carlo aanmer kelijk verlies geleden op zijn naaste belagers. De leider in de algemene rang schikking kwam met zijn Lan- I cia Stratos niet verder dan een 27e plaats in 15 minuten 33 se conde. De drievoudige winnaar van de sterrit naar de Middel- landse Zee verloor daardoor 1 1 min. 42 sec. op de Fiat Abarth -j van de Fransman Bernard Dar- j niche, die thans tweede staat in de algemene rangschikking. Na de tiende proef bedraagt zijn I achterstand op Munari 1 min. 14 (Van onze sportredactie) NOOTDORP Cees van Leeu wen is eigenaar-trainer uit Was senaar, die erom bekend staat dat hij soms onmogelijke din gen kan doen met paarden die bij andere beroepstrainers moeilijk de kost kunnen verdie nen. Lea Bond, Narrenkapper P en Ka Anjo behoren tot zijn stal. Stuk voor stuk geen we reldwonderen. Ka Anjo eens het troeteldier van de nestor van de Neder landse trainers Flip Knijnen- burg kreeg hij enkele maanden geleden op stal. Ka Ajo had al een hele drafgeschiedenis ach ter de rug. Flip Knijnenburg mocht zelf niet meer op de sul ky en verhuurde het paard aan andere eigenaren en trainers. Het leek erop dat het gedaan was met Ka Anjo. Maar Cpes van Leeuwen bracht hem in dit winterseizoen al enkele keren als eerste over de eindstreep, zo ook gistermiddag op het uitste kend bezette Nootdorp. Ka Anjo deed in de laatste duizend meter een aanval op de kopgroep en won onder de ogen van vete raan Flip Knijnenburg voor La dy Lyric en King Baker in de Amelandprijs. de uitslagen ABCOüDEPRLIS over 2000 m: 1. Okosabb (R. J. van Stam) 1.29.3, 2. Oswald, 3. Olke Oostwijck. Toto: winn. 3.80 pl. 2,80, 1.90, 2.50 kopp. 13.30, trio 125.10. AARDENBURGPRUS over 2000 m: 1. Ombre Attaquer (G. J Dekker) 1.30.8, 2 Obarator. 3. Oleander. Winn. 17.20 pl. 5.80, 1.90. 3.10, kopp. 26.10. ALKMAAR PRLJS (le aid.) over 1680 m: 1. O Mores (P. J. Zandt) 1.25.3. 2. Nachtegaal K, 3. Martin Tefka. Winn. 1.80 pl 150. 1.60, 1.80, kopp. 3.70 trio 25.10. Niet gestart: 10 (Korjak en Nimble Boy). AKKRUMPRIJS (le afd.) over 2000 m: 1. Netzer Spencer (A H. A. Plag ge) 1.26.7, 2. Nathalie Prise, 3. Nita Careless. Winn 5.60 pl. 2.20, 1.30, 2.30, kopp. 9.90. Niet gestart: nummer 7 (Letmo Quick). AMELANDPRIJS over 2000 m: 1. Ka Anjo (C. A. van Leeuwen) 1.25.9, 2. Lady Lyric, 3. King Baker Winn 3.80, pl. 1.60, 1.60, 4.50, kopp. 7.60, trio 277.70. ASSENTRIJS over 2380 m: 1. Mia Fortuna (M. Tolenaars) 1.27.0, 2. Kabbes Du Bois, 3. Joop Hollandia. Winn. 2.80, pl 2.40, 3.30, kopp. 7.00. AMSTERDAMPRUS over 1680 m. 1. Nagil Beroona (L. Schoonhoven) 1.23.6, 2. Ken Williams, 3. Luitenant Dixy. Winn 2.90, pl. 1.50, 3 00, 1.50, kopp. 20.30, trio 122.60. ADORPRIJS over 2380 m: 1 Meny •Be (J. Wagenaar) 1.30.4, 2. Norton P, 3. Nanna G. Winn. 5.40, pl. 1.60, 1.40, 2.80, kopp. 9.10. Niet gestart: num mer 5 (Madame Bronstee). AKKRUMPRIJS (2e afd.) 2000 m 1 Mister Gapp (J. Verhoeve) 1.27.6, 2. Nanika H 3 Maiko W. Winn. 13.40, pl. 3.90, 1.30 1.90, kopp. 45.50, trio 593.90. ALKMAARPRIJS (2e afd.) 1680 m 1 Kerry (M A. Pools) 1.24.9. 2 Leone Be, 3. Mae West Winn. 2.40, pl. 1.60-, 1.30. 1 60. kopp. 4.50. TOTALISATOROMZET 252.092,-. Hoogspringrecord voor twee Russen MINSK Twee Russische hoogspringers hebben gisteren tijdens wedstrijden in Minsk het officieuze Europese indoor- record hoogspringen verbeterd. Alexander Grigoriev en Stanis- lav Molotilov haalden bij wed- strijden in Minsk een hoogte van 2.27 meter. Het oude record stond sedert 9 januari van dit jaar op naam van Grigoriev, die eveneens bij wedstrijden in Minsk 2,26 meter sprong.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11