Profvoetbal slokt onverantwoord veel subsidie op" TOPSPORT VIES WOORD BIJ CRM" „Amateur moet zorgen voor vette boterham van de prof" Miljoenendans van de bonden i een polonaise geworden VOORZITTER DE BRUIN, ÉÉN VAN DE „REBELLEN": 99 I PAGINA ID LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JANUARI 19 DC Piet de Bruin is geen roepende in de woestijn. John Tielrooy (foto) van het KNGV heeft ook ernstige bedenkingen. „Er zijn te veel stemmen binnen CRM die de georganiseerde sport geen warm hart toedragen". (Van onze sportredactie) LANDSHEER Bij het subsidiebe leid van minister Van Doorn wil het KNGV (Gymnastiekverbond) de noodklok laten luiden. Niet alleen met een knipoog naar de geldsmijterij in het profvoetbal. Voorzitter Tiel rooy: „Als een profsport zichzelf niet kan bedruipen, is er blijkbaar toch niet zoveel belangstelling. De ama teur moet nu zorgen voor de vette boterham van de prof. Dat is een belachelijke situatie". Nog minder te aanvaarden is, wat de turnbond be treft, het noodzakelijk geworden af stoten van geprogrammeerde evene menten. „Als je kijkt naar de enorme investe ringen (uit de lotto- en totogelden) in de sportcentra in Zeist en Papendal is het uiterst triest, dat wij een derge lijk project in Beekbergen niet kunnen gebruiken, omdat we er het geld niet voor hebben. De activiteiten daar, vooral bedoeld voor recreatie, hebben we moeten stopzetten". Het KNGV heeft voor topsport veel minder gekre gen dan gevraagd en daarbij zet John Tielrooy vette vraagtekens. „Een tijd terug hebben we geld gekregen om een Russische trainer aan te trekken. De trainer is er, leuk natuurlijk, maar nu hebben we onvoldoende geld om trainingskampen te organiseren". On aanvaardbaar voor de voorzitter, ze ker als hij kijkt naar de enorme post die het NS F meende te moeten reser veren (25 miljoen!) en nog meer als hij denkt aan het vele geld dat in de actie Sport Real is gestopt. Tielrooy begrijpt, wat het laatste punt betreft, wel waarom. „Er zijn teveel stemmen binnen CRM, die de georganiseerde sport geen warm hart toedragen. Die zien meer heil in de ongeorganiseerde sport". Een harde, maar tegelijkertijd trieste conclusie. „Het ergste van alles is, dat je als bond geen beleid op lange termijn kan voeren". Zo is het dus gesteld met subsidiebe leid van nu. John Tielrooy luidt de noodklok en hoopt intussen vurig op beterschap van de NSF. „Om geld te krijgen, dat door ons bij elkaar is geschraapt, zijn we afhankelijk van een paar goedgezinde heren. Het is een onbestuurbare structuur, waar door wij niet tot een normale groei kunnen komen. Onuitstaanbaar na tuurlijk, maar we moeten de NSF de kans bieden een wijziging in de verde-' ling van toto- en lottogelden tot stand te brengen. Gebeurt het niet, dan zul len we tot andere acties over moeten „Zonder voetbal kunnen meer. Programma's als Studio Sp In vergelijking met het profvoetbal ontvangen andere grote bonden liggen op hun achterste als er gi voor topsport een handvol centen. voetbal meer is". SASSENHEIM De dans om miljoenen is een polonaise geworden. Ze nemen het niet meer, de sportbonden die vroeger met sche le ogen naar elkaar keken, maar elkaar nu hebben gevonden in de rondedans om de subsidiepot van minister Van Doorn. Eens gezind sloten de opperhoofden van de tien grootste bonden elkaar in de armen en de plotselinge broederschap was goed voor een motie, (bij de laatste NSF-vergadering uit gesproken) waarin de te grote bemoeizucht van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ten strengste werd veroordeeld. Belangrijkste aanleiding voor de rebellie was het subsidiebeleid waarbij de algemene sporten er bekaaider dan ooit afkwamen. Paars van ergernis blikten sommige voorzitters meer dan ooit richting profvoetbal, nog immer bron van weelde, als het om geld gaat. Dat instituut van miljoenen is voor Piet de Bruin, als voorzitter van de NeVoBo (volleybalbond), de aanleiding op het puntje van zijn stoel te gaan zitten en bits uit te vallen: „Het profvoetbal slokt onverantwoord veel sub sidie op". Wie nu denkt, dat Piet de Bruin alleen maar het eigen (volleybal)wereldje ziet, heeft het mis. Hij loopt niet met een bord voor het hoofd. Weet en erkent dat voetbal de belang rijkste sport in Nederland is („Wist je, dat de KNVB de grootste voetbalbond van de wereld is?") en een forse steen bijdraagt wat betreft passieve recreatie, een modewoord dat staat voor „bezig zijn zonder iets te doen". Luister maar mee naar zijn mono loog, uitgesproken in een rustig hoekje van een motel: „Ik weet het, zonder voetbal kunnen we niet meer. Programma's als Stu dio Sport en Langs de Lijn liggen op hun kont, als er geen voetbal is. Weten we het nog van die dreigende boycot, voetbal uit het programma te verwijderen? Het kan niet eens, want ze kunnen niet zonder. Ook kan' ik me best indenken dat een gemeentebe stuur zo chauvinistisch is de jeugd van de straat te willen houden en daarom een profelftal op de been houdt. En toch is het subsidiëren van het profvoetbal onverant woord. Dan roepen ze wel: De opera krijgt toch ook subsidies. Maar daar gaat het toevallig niet om die walgelijke salarissen. Dan zeg ik: Het profvoetbal slokt onverant woordelijk veel op. Het staat niet in verhou ding met wat de mensen presteren". Hok Mag Piet de Bruin met die theorie met jaloerse blikken kijken naar de 600 miljoen subsidie(!) waarvan het overgrote deel te recht komt in de buurt van de groene grasmat? Hij doet het zonder enige terug houdendheid. Wijst op het zijns inzien mini male rendement van een voetbalveld. „Wat kost het niet allemaal? En als je dan ziet dat een voetbalveld met dure drainage en daarop een hok (lees kantine) van een half miljoen, gemiddeld vijf uur per week ge bruikt wordt terwijl er in de zomer nobody is, mag ik dan zeggen dat de zaalsporten nergens zijn? Die krijgen misschien vijf procent van al die miljoenen. Ik vind dat een heel oneerlijke verdeling". Het is om hels van te worden en dat is dan ook gebeurd bij de laatste NSF-vergadering. De ondergeschikte rol was al moeilijk te verkroppen, maar de sportbonden begonnen pas moord en brand te schreeuwen toen de minister met zijn handen kwam aan de toto-en lottogelden. Het was de spreekwoor delijke druppel en een revolutie was gebo ren. Piet de Bruin: „Ik kan nog begrijpen dat CRM in het kader van de bezuinigingen ons wil terugdringen, maar onbegrijpelijk vind ik, dat het ook met toto en lotto gèbeurt. Wij lopen ons met de formuliertjes de benen uit het lijf en dan is er een minister die zegt:" Wat doen jullie daar? Ik bepaal wat er gebeurt". Dat vind ik volstrekt onaanvaardbaar". vies woord bij CRM, dat doe je nid Nederland. Ik kan me de politieke van deze regering: (veel geld voor| mensen, dus breedtesport) best voors maar ik begrijp niet dat ze niet inziei Gis ontiegelijke interesse pas komt, als wi get de top staan. Kijk maar naar de tij4 spe Ard en Keessie. De KNVB stelde toen) ker wedstrijden uit". hal De glorietijd is zoek, zo heeft de scl oogst van de laatste Olympische Spii bewezen en dat is natuurlijk niet vreem Y een land, waar topsport bijna onmogelij - Piet de Bruin kan er uren over praten. Nederland aan topsport willen d móeten we het heel anders aanpakken, kan wel, zo heeft de tweede plaats van voetbalelftal bij de wereldkampioensd pen, bewezen. Wij komen zwaar geld tel Het talent is zeer wel aanwezig, maai moeten zo oneerlijk opboksen tegen de teuropese ploegen. Weet je wat landsk pioenen in Oost-Duitsland als beloning gen? Er wordt gevraagd: Heren, waar i u heen voor wedstrijden en Europa Cup betalen het. In Polen krijgt de kampioen gratis treinabonnement En wij moeten delen, als we in de Europa Cup koi Glas- en krantenacties organiseren". „Het moet toch mogelijk zijn ook hier lenteerde sportmensen van overheidswej helpen en desnoods een baan te bezoi bij die overheid? Het moet toch mogf s zijn dat een student twaalf jaar doet een studie van zes jaar en dat dan overheid de rest bijlegt? Waarom sturen niet dienstplichtige militaire artsen mee een sportploeg? Nu zijn we afhankelijk vriendendiensten. Moeten we krabben, ten, door relaties goedkope vliegtuigen i len, om mee te kunnen doen op de Euroi (en volleybalkampioenschappen". toe Piet de Bruin klom op de bar ricaden om de invloed van mi nister Harry van Doorn terug te dringen. „Wij lopen ons met de lottoformu liertjes de be nen uit het lijf en dan is er een minister, die zegt: Wat doen jullie daar"?. En zo ontstond de motie, waarin de te grote invloed van het ministerie werd verworpen en waarin tevens meer medezeggenschap werd geëist in de verdeling van toto-en lottogelden. Het was zo ongeveer een motie van wantrouwen tegen de Nederlandse Sport Federatie (NSF) die immer de verde ling op zich nam. Zeker wat betreft Piet de Bruin, geen grote vriend van de NSF en dat is zachtjes uitgedrukt. „Ook zelf zitten ze met hun structuur in hun maag. Wat doen ze nu? Ik weet het niet, ik vind het zo doorzichtig instituut dat ik ze niet kan pak ken. Wel ken ik het gemiddeld salaris daar en dat is flink aan de prijs. En dan vraag ik me af: Wat komt er nu eigenlijk allemaal uit die NSF? Wat doen nu bijvoorbeeld die negentien mensen (van wie er maar vier tot de georganiseerde sport behoren) die de toto- en lottogelden verdelen. Gooien ze met dobbelstenen? Ik weet het niet, ik heb geen grip op de NSF. Weet dus niet, wat ze niet goed doen". Ernstige bedenkingen beeft Piet de Bruin Ta wel. De 45-jarige praeses die ook diverse functies binnen de Europese volleybalvond vervult („Niet om te glinsteren. Het is belangrijk, vertegenwoordiging in interna tionale besturen. Want wedstrijden win je niet alleen binnen het veld") wijst naar de NSF-vergaderingen, waarin telkens weer, zo lijkt het, gestreefd wordt naar een snel heidsrecord. „Het is toch krankzinnig, dat die bijeenkomsten binnen 45 minuten zijn afgelopen. Niemand doet z'n mond open uit angst dat de subsidiekraan misschien wordt dichtgedraaid. Belachelijk natuurlijk". De tijd van gezapige ogenblikken bij het NSF lijkt, nu de grootste tien sportbonden (en reken maar dat de kleine broeders zich verkneukeld hebben) eindelijk eens de tan den hebben laten zien, voltooid verleden tijd. Ze hebben een grotere invloed bij de verde ling van toto- en lottogelden bereikt, als de NSF tenminste zich iets aantrekt van de motie. „Ik heb wel hoop, dat het enige verandering teweeg zal brengen. De NSF heeft de motie op te volgen. Ik zal toezien. dat het gebeurt en zo niet dan zal ik aan de bel trekken. Ik zal ze blijven prikkelen hun best te doen. Het gemakkelijkst is na tuurlijk linten door knippen tot je zevenstig- ste en dan zeggen ze allemaal: De Bruin is zo'n vent, maar je hebt er niets aan. Ik heb m'n functies aanvaard en wil ze dan ook zo goed mogelijk uitvoeren". Piet de Bruin een kritikaster bij uitstek, die een metamorfose ondergaat als zijn hobby ter sprake komt. De serveerster, die een halve kom soep over zijn kostuum giet, wordt vriendelijk toegesproken. Het be stuurslid dat zijn sport tekort doet krijgt oorvijgen. Af en aan beklimt de rasechte Amsterdammer de barricaden. Om bijvoor beeld het beleid van CRM aan de kaak te stellen. Vies „Van mij zal je niet horen, dat CRM wat betreft kader en opleiding niet goed func tioneert Maar voor de topsport wijs ik ze met een grote vinger aan. Topsport is een Grote broek Behelpen heet dat en zo zal het, als Bruins trieste toekomstvisie uitkomt, a blijven. Hij gelooft niet in een wonder de ommekeer. „De sportbonden treft schuld, hoor. Die hebben een veel te broek aan. Er wordt niet veel gedaai heb eens geprobeerd op een NSF-verj ring, waar toch voor een paar centen - in een toespraak van vijftien minuten mening over te brengen. Iedereen kr Ja, ja. Maar ze deden even later alle een plas en lieten de zaak zoals die Daaarom moeten wij het in Nederland] ben van natuurtalenten als Geesink, kerk en Schenk. Want echt, ik geloo rood, wit en blauw. Ze zaten toch allei i sc^ aan de buis gekluisterd, toen Sjoukje stra wereldkampioene werd. Het is maal een kwestie van geld" En dat is er niet in het huidige bestel volleybalbond bijvoorbeeld moet het een begroting van vier ton (waarvan ve< procent uit eigen portemonnee wordt taald) doen. Net zoveel als vorig jaar. J jjei het leven is wel mooi negen procent duu| geworden, dus eigenlijk krijgen we z minder. We durven bijvoorbeeld niet aan de jeugd te denken. Het is onze tra) dat we ons altijd moeten blijven behel Wat prestaties betreft zijn we nu subto dat zullen we altijd blijven ook". Je geen kretelogie slaken, dat we in een met 129 landen eens de top zullen bi Daar geloof ik niet in". Vechtén' tegen de bierkaai dus voor de Piet de Bruin. Hij zal er geen stap m voor verzetten boven op de barrics Oneerlijkheid kan hij namelijk niet uitsl Vandaar zijn prediking over het verkö subsidiebeleid. „Profvoetbal slokt onvei woord veel op". Het mag als een oorlog! klaring gelezen worden. De algemene ten hebben een keer de tanden laten en zijn het van plan vaker te doen. Mc Piet de Bruin voorop. KEES T Co Zo

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10