Delftse studenten komen met alternatief plan voor oude kern Noordwijk-Binnen Nog steeds geen geld voor een gezondheidscentrum in Merenwijk MEER WINKELS IN 1992 LOON NAAR WERKEN VOORHOUTER RIJDT TUIN BINNEN Leiderdorp wil vrachtwagens uit woonwijken bannen PAGINA i LEIDSE COURANT DINSDAG 25 JANUARI 19' NOORD WIJK Twee studenten van de Technische Hoge school in Delft hebben een alternatief plan gemaakt voor de kern van Noordwijk-Binnen. Zij willen de Kerkstraat en omgeving omvormen tot een min of meer modern winkelcen trum met als trekker in de omgeving van de Tramstraat/hoek Kerkstraat een groot warenhuis. Daartoe zal een aantal panden in deze verouderde winkelstraat moeten worden afgebroken of gerenoveerd. Het- plan van de studenten de heren J. van Dijk en J. Franck, is tot stand gekomen onder toezicht van een groot aantal hoogleraren en wetenschappelijke medewer kers van de T.H. Belangrijkse aanleiding tot het uitbrengen van deze adviezen die in februari aan de gemeenten worden aangeboden is de ongeordende winkel vestiging in het oude dorp. De makets van de plannen zijn van mening dat in de kern van het oude dorp een winkelcentrum moet worden gecreëerd, dat moet fungeren als hoofdwinkelcentrum voor geheel Noordwijk-binnen. 500 meter en daardoor de omge- dorpsprofiel behouden blijft „Binnen een straal van twintig kilometer is er geen markan- ving van de Jeroensweg over lapt. In 1992 moet de Kerkstraat be- ter dorpsprofiel dan dat van schikken over 8430 vierkante Noordwijk-Binnen", aldus de meter bedrijfsvloeroppervlakte heer Franck. Hij is van me tverkoopruimten inclusief ma- ning dat de randen van het gazijnen), dat wil zeggen 4840 dorp beter moeten worden af- vierkante meter aan winkel ruimte. Volgens de Delftse gewerkt. Hij doelt dan onder meer op de huizenrijen die De gemeente Noordwijk heeft voor de kern van het dorp in 1970 een bestemmingsplan ge maakt In dat plan wordt eveneens aandacht besteed aan het verbeteren van de Kerkstraat als winkelgebied. Tegen dit plan zijn nogal wat bezwaren' binnengekomen, on der meer in een later sta dium tegen de vestiging van een Dïgros-supermarkt aan de Kerkstraat. In het alternatieve plan wordt de vestiging van een dergelijk bedrijf juist toe gejuicht, omdat een dergelijke winkel een geweldige „trek ker" is. Wel moet dan de in- en uitgang gelegen zijn aan de Kerkstraat en niet aan de Zee straat. „Op die manier krijg je", aldus de plannenmakers, „vanzelf mensen in de Kerk straat." Een aantal magazijnen en wo ningen zal moeten worden ver wijderd of gerenoveerd. Aan de Tramstraat en parallel aan de Kerkstraat zijn woningen gepland ook boven het wa renhuis die qua bouw als overgang moeten dienen tus sen de „kneuterige panden in de Kerkstraat en het grote be jaardenverzorgingstehuis „Sint Jeroen"." Daarbij staat de plannenmakers ook het op vullen van open plekken in het oude dorp voor ogen. Ter hoogte van de Tramstraat moet een „centrale zuidont sluiting" komen naar de Van Limburg Stirumstraat, via de tuin van de Sint Jeroenkerk. In deze omgeving willen de architecten parkeerplaatsen aanleggen, evenals tussen de Zeestraat en de Kerkstraat, waar zo'n 80 parkeerplaatsen zijn geprojecteerd. Aan de Noordzeekant van de Kerk straat willen de plannenma kers zakelijke instellingen heb ben, zoals banken en een post kantoor. Het karakter van de andere kant van de Kerkstraat is min of meer cultureel, met vlakbij de ingang van de straat „De Kuip". „Aan dit dorpshuis moet nogal wat worden veranderd", menen de plannenmakers De ingang wil len de studenten verplaatsen naar de Heilige Geestweg, ter wijl deze kant van het gebouw aantrekkelijker rnoet worden gemaakt door bijvoorbeeld de huidige wand te verwijderen en een glaswand te plaatsen. Verder heeft een gemeente als Noordwijk recht op een biblio theek van ongeveer 1600 vier kante meter, die het beste aan „De Kuip" kan worden ge- bouwd, aldus de architecten. Deze bibliotheek moet via het dorpshuis te bereiken zijn, waarmee het niet zo best draaiende gemeenschapshuis er een extra attractie bij krijgt. Groenstroken zijn in het plan erg belangrijk. De T.H.-Studenten willen van de kruising H. Geestweg/Zee- straat een zogenaamde geleide T-kruising maken: smalle stro ken asfalt, die door bomen zijn gescheiden. chitecten kan 1600 vierkante met de voorzijde in het land meter winkelruimte gehand- schap „staren". „Daar kan bij- A haafd blijven. Dat betekent dat voorbeeld was losse bebou- a in de komende vijftien jaar 3850 wing worden gepleegd met t< vierkante meter verkoopruimte groenstroken", aldus de T.H.- a moet worden bijgebouwd. In de student. j? jaren tot 1982 moeten dan 8 Als uitbreidingsmogelijkheden winkels van 50 vierkante meter, voor de gemeente Noordwijk 10 winkels van 100 en 1 van 200 komen, volgens de beide Delf- 6 en een supermarkt van 800 vier kante meter worden bijge- w bouwd. In het decennium daar- aanmerking. „De bosranden na moet ruimte worden gescha- gaan door het aanleggen van pen voor de bouw (c.q. renova- autowegen toch verloren, dus I tie) van zeven winkeltjes van 50 waarom tegen de bosrand ook en vijf winkels van 100 vierkan- geen huizenbouw", aldus de te meter verkoopvloeropper- heer Franck. Met inbegrip van vlakte. Hierdoor ontstaat in de het Vinkenveld kunnen in Kerkstraat (1992) een winkel- Een maquette van het oude dorp, zoals de TH-studenten zich dat anno 1992 voorstellen winkels met gemiddeld 100 vier- winkels in de Van Limburg Sti- huishoudelijke artikelen en kle- hoofdwinkelvoorziening in de kante meter verkoopvloeropper- rumstraat hebben een gemiddel- ding. Van de overige goederen Kerkstraat, vlak noodzakelijk. De winkels in de verkoopvloeroppervlakte van en diensten heeft Noordwijk een Indien deze plannen doorgaan, de Voorstraat-Noord hebben 81 vierkante meter. overschot. Deze constatering is zullen de winkels aan de Sint een gemiddeld verkoopvloerop- De plannenmakers constateer- belangrijk, omdat bepaalde Jeroensweg overbodig zijn, om- pervlak van 40 vierkante meter; den dat diverse branches in branches moeten worden gesti- dat hun wijkfunctie wordt over- de winkels in Voorstraat-Zuid Noordwijk-Binnen slecht of muleerd en andere moeten wor- genomen door de winkels in het Voor een moderne bedrijfsvoe- 46; de Kerkstraat en omgeving zwak zijn vertegenwoordigd: den afgestoten of tegengehou- oude dorp, dat een verzorgings- ring achten de beide studenten 47; Sint Jeroensweg 77 en de voedings- en genotmiddelen, den bij de realisering van de bereik krijgt met een straal van de architecten is dat het oude front van 600 meter lengte. Onderzoek De studenten van 4e T.H. in Delft hebben alvorens boven genoemde adviezen uit te spre ken een grondig onderzoek verricht Zij hebben onder meer een onderzoek ingesteld naar de invloed van winkels in andere plaatsen: Katwijk, Lei den en Den Jaag op de Noord- wijkse nering. Ongeveer 25 procent van de bestedingen van de Noordwijkse consu menten vloeien af naar onder meer deze steden. Dat hoge percentage heeft voor een groot deel te maken met een slechte branche-bezetting in Noordwijk. Tevens hebben zij een bevolkingsprognose ge maakt waarbij zij tot andere resultaten komen dan de ge meente. Deze heeft becijferd dat in 1992 ongeveer 23.500 mensen in de gemeente wo nen, terwijl de heren Van Dijk en Franck komen op een in woneraantal van ongeveer 23.000. Belangrijk in de plannen van Noordwijk tot 1992 circa 2150 woningen worden gebouwd, waarvan het grootste gedeelte in Vinkenveld wordt gebouwd. Ook kan in de bebouwde kom nog 3,5 hectare worden be bouwd, in de Grashoek, langs de Haesduinen en langs de Beeklaan. Als de rigoreuze uit- breidng langs het bos van Of- fem plaats heeft, kunnen met diverse andere locaties bijna 2250 woningen tot 1992 wor den gebouwd. De plannenma kers spreken zich voorzichtig uit vóór woningbouw in Of- fem, omdat woningbouw in het Vinkenveld erg duur wordt én omdat door woning bouw in Offem het oude dorp meer accent krijgt. De alternatieve plannenma kers keuren de politiek van de Noordwijkse gemeenteraad om gemeenschapsvoorzienin gen in het zogenaamde tussen gebied te creëren, als bijvoor beeld „Noordwijk aan Zee" en Noordwijk-Binnen het niet eens kunnen worden over ue plaats van vestiging, af. Zij noemen dat „een op onverant woorde wijze aan elkaar breien van twee dorpen". Henk van der Post De voorzitter van de stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollen streek, de heer Roks, heeft gisteravond in clubgebouw De Zevensprong in Sassen- heim de medewerkers be dankt die zich hadden inge zet voor de totstandkoming van dit onderkomen voor gehandicapte sporters. Uons-voorzitter jonkheer R. von Bose, winkeliers Ver- duijn en oud-stichtingsbe- stuurslid mevrouw Van Ent hoven ontvingen uit handen van voorzitter Roks een fo to-tableau. LEIDEN Enkele leden van de Provinciale Staten hebben er bij het college van Gedepu teerde Staten op aangedrongen de Merenwijk zo snel mogelijk aan een gezondheidscentrum te helpen. De plannen voor een dergelijk centrum zijn gereed. Het wachten is thans op finan ciële steun. Aan Gedeputeerde Staten is thans verzocht actie te onderne men door aandrang uit te oefe nen op de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhy giëne om geldelijke steun te ver lenen. Tevens doen de leden van PS de suggestie eens te bezien of er niets los te krijgen is van het ministerie van CRM in het kader van het bijzonder regio naal welzijnsbeleid. Mogelijk zou dit project ook van de grond kunnen worden gebracht met een uitkering uit de pot aanvullende werken ter bestrij ding van de werkeloosheid. De leden van Provinciale Staten stellen in hun brief aan GS dat de vestiging van een( gezond heidscentrum in de Merenwijk, waar ongeveer 20.000 personen wonen, dringend noodzakelijk is. De oprichting van het cen trum zou, door een samenwerk ing met de stichting „De Rosmo len" die zich beijvert op non profit basis in het centrum van de Merenwijk premie-koopwo ningen voor zogenaamde onvol ledige gezinnen uit de lagere inkomensgroepen te bouwen, ongeveer 1.200.000,— gaan kosten. De vragenstellers noe men dit bedrag relatief gezien laag. Inmiddels is ongeveer 778 m2 ruimte gereserveerd voor het gezondheidscentrum. Zodra de financiën rond zijn, kan wor den begonnen met het oprichten van het centrum. Ernstig ongeval Kooilaan LEIDEN Een 45-jarig Leidse automobilist is gisteren bij een botsing op de kruising Kooi- laan/Javastraat vrij ernstig ge wond geraakt. De man verleen de geen voorrang aan een van rechts komende auto, bestuurd door een 32-jarige Leidenaar. Beide auto's werden totaal ver nield. De 45-jarige Leidenaar werd met snij wonden en een zware hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Lisse Het winterfeest van de stichting Sport Recreatie Gehandicapten Bollenstreek is dit jaar wederom in de bloe- menhal van de veiling in de Grevelingenstraat in Lisse. Het feest wordt gehouden op 5 februari en begint om 19.30 uur. Medewerking wordt ver leend door een groot aantal middenstanders cn vrijwel alle carnavalsverenigingen uit de Bollenstreek. Gehandicapten en invaliden kunnen een uitno diging aanvragen bij de stich ting Sport en Recreatie Ge handicapten Bollenstreek, tel. 02521-15596. VOORHOUT Door een anderhalve meter hoge heg en over een muurtje dat daarachter stond, reed een 22-jarige Voorhouter PJ.M.Z. gisteravond met zijn Ford de tuin in van de familie J. van K es te ren aan de Herenstraat. De Voorhouter kwam vanaf de Herenstraat maar berekende de bocht die hij moest maken om in de Mgr. Broerestraat te komen wat al te ruim met als gevolg dat hij over het trottoir door heg en over muur de tuin in vloog hierbij ook nog een boom van de gemeente tegen de vlakte rijdend. Op slechts enkele centimeters na miste Z. de kippenren van de familie Van K es teren. Een bloedproef bracht aan het licht dat de brokkenpiloot wat al te veel alcohol op had. Bij cervix-onderzoek Opkomst in Leimuiden en Rijnsaterwoude bevredigend LEIMUIDEN/RUNSATER- WOUDE Het Leids Cytolo- gisch Laboratorium heeft de uitslag bekendgemaakt van het in oktober 1976 gehouden on derzoek naar baarmoederhals kanker in de gemeente Rijnsa terwoude en Leimuiden. De opkomst (44,7%) wordt be vredigend genoemd. Van de 556 i vrouwen die aan het onderzoek 'hebben deelgenomen werd bij 487 personen geen afwijkingen I gevonden. In 38 gevallen zijn I ontstekingsbeelden geconsta teerd, terwijl 5 lichte afwijkin gen ophieuw onderzocht zullen worden. Vijf vrouwen fvrouwen werden doorgezonden naar een gynea- coloog. De kosten van het on derzoek zijn gedragen door de deelneemsters, de gemeenten droegen de administratieve kos ten. GEMEENTESTUUR ONTVANKELIJK VOOR KLACHTEN LEIDERDORP Het is het gemeentebestuur de Lijnbaan zo'n gelukkige keus is, omdat van Leiderdorp ernst om een einde te maken aan omwonenden met de huidige toestand al niet de overlast die vooral de bewoners van de Hoofd- gelukkig zijn. Diverse bezwaren zijn reeds bij straat en omgeving ondervinden van het parkeren gemeente binnengekomen. Voorts zijn er planni van vrachtwagencombinaties. De klachten betref- voor de aanleg van een speciaal vrachtautopa fen vooral de ruimte die de kolossen innemen en keerterrein nabij de zogenaamde .Kleine Zan het voor dag en dauw starten en warm draaien put". Dit terrein, waarvoor de plannen reeds t van de dieselmotoren, waardoor de omwonenden gemeentewerken klaar liggen, zou een tienl in hun nachtrust worden gestoord. Burgemeester vrachtauto's kunnen herbergen en toegankelijl en wethouders willen thans toch gebruik maken worden vanaf de nog aan te leggen verlengt van de bestaande parkeerexcessenverordening en Mauritssingel. de daarin opgenomen strafbepalingen van toepas- sing verklaren voor het parkeren van vrachtau- Overleg to's in de bebouwde kom. Het KVP-gemeenteraadslid Joop Tieken, die in h Het lag aanvankelijk in de bedoeling om de bepa- verleden deze kwestie al verschillende malen a« lingen 1 januari j.l. in werking te laten treden, de orde heeft gesteld, toont zich bijzonder gelukk Maar zoals onlangs in de commissie Verkeer en met de plannen van b. w. „Ik ben blij dat me Vervoer werd medegedeeld heeft men hiervan nu toch spoed achter de zaak zet. Ik vind hi afgezien omdat er twijfels waren gerezen omtrent echter jammer, dat men met de aanleg van hl de juridische houdbaarheid van een aantal artike- terrein aan de „kleine zandput" niet meer haa len. Men had besloten om' te onderzoeken of de maakt. De commissie financiën heeft al geadv redaktie van de door de gemeenteraad van Alphen seerd hier een bedrag van 185.000,- voor uit I aan den Rijn vastgestelde bepalingen beter han- trekken. Ik had eigenlijk van het college ee teerbaar zouden zijn. Met dit uitstel zou zeker een voorstel verwacht voor de raadsvergedering va jaar gemoeid zijn. 31 januari a.s.". Het gemeentebestuur wil de plannen overigen Bezwaren niet zonder meer doorvoeren, maar eerst overlt plegen met de belanghebbenden in casu de Leidei Kennelijk is het College van B. W. van Leider- dorpse chauffeurs en de directies van de transpoi dorp tot de conclusie' gekomen dat een langer tondernëmingen. Daarmede wordt een door we uitstel niet verantwoord is. De plannen van het houder Drenth eerder gedane belofte ingelos gemeentebestuur zijn er op gericht het parkeren Onder leiding van de waarnemende wethoudf van de vrachtauto's alleen nog maar toe te staan voor verkeer mevr. D. W. Tichler-Moerman vini op de Touwbaan en de Lijnbaan in het industrie- er woensdag 26 januari a.s. in het gemeentehui gebied De Baanderij. Het is echter de vraag of een gesprek plaats. Wassenaar Nadat vorige week maandag de gemeente raad afscheid nam van de heer B. P. Kousemaeker, di- rekteur van de Centrale Boek houding en Economische Za ken, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst ver laat, zal vrijdag van 16.30 tot 18.00 uur in het raadhuis een afscheidsreceptie worden ge houden, die de scheidende functionaris door het gemeen tebestuur wordt aangeboden. Wassenaar De Wassenaarse Schoolsportcommissie organi seert vrijdagavond van 19 tot 21 uur in het Sportfondsenbad het jaarlijkse schoolzwemtoer- nooi voor ploegen van de Was senaarse lagere scholen. De organisatie geschiedt in sa menwerking met de Wasse naarse Oranjevereniging „Ko ningin Wilhelmina", die een subsidie verstrekt door de aankoop van prijzen. De tech nische uitvoering van het toer nooi is opgedragen aan de zwemvereniging „De Zilver meeuwen" Er worden estafettes in schooi en vrije slag gehouden, zowel voor jongens als voor meisjes. Er zijn schoolprijzen te win nen en vaantjes als persoonlij ke herinnering. De beste to taalprestatie wordt beloond KORTWEG met wisselbekers, één voor de jongens en één voor de meis jes. De entreeprijs voor toeschou wers bedraagt 0.50 per per soon. Wassenaar De werkgroep Wereldwinkel Wassenaar orga niseert vrijdagavond vanaf 20 uur in de Zijllaankerk een bij eenkomst over Namibië. David de Beer, assistent van bis schop Colin Winter zal vertel len over de situatie in dit land. Hierna is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het voeren van discussie. Er zullen enkele afgevaardigden van po litieke partijen, kerkelijke in stanties en humanitaire groe peringen aanwezig zijn. Voorhout Hans van Nieuw koop geeft zondag 30 januari een concert in de Nederlands Hervormdé Kerk in Voorhout. Op het programma staan on der meer werken van John Stanley, Johann Pachelbel en Wolfgang Amadeus Mozart. Hans van Nieuwkoop is gebo ren in Voorhout en studeerde orgel en piano aan het Am sterdams Conservatorium. Het orgelconcert begint om 15.00 Noordwijkerhout De afde ling Noordwijkerhout van de Communistische Partij Neder land houdt donderdag een openbare vergadering in „De Kuip" aan de Zeestraat 1 in Noordwijk. Tijdens deze bij eenkomst houdt Cees IJmkers, lid van de eerste kamer voor de CPN een lezirig over de politieke ontwikkelingen in Nederland en haakt daarbij in op Keerpunt '72. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Leiderdorp Donderdag avond 27 januari wordt er weer een Botlek Café gehou den in Wiks Bar in de Hoofd straat te Leiderdorp. De Twee de Kamerleden Jan Koning (DS'70) en Kees van Kuijen (PPR) zullen hun visie geven op de verkeersontwikkeling in de Randstad. Het Politieke Ca fé begint om 21.00 uur. Oegstgeest Wouter van Die ren spreekt donderdag voor de werkgroep Milieuzorg Oegst geest. Het onderwerp is „Gren zen aan onze technologische mogelijkheden". De lezing wordt vanaf kwart over acht gehouden in hotel „Het Witte Huis" Wilhelminapark 33 in

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4