Ligterink bedrogen Cao-overleg Shell vastgelopen VVBW werkt aan volwassenwording van wielersport Kritiek op „dure" overeenkomst KNVB Operatie voor Schoenmaker TACTIEK VAN JOS PRONK LEVERT SUCCES OP I Tafeltennisbond wil uitspraak positie Bakker Tsjechisch prestigeduel in Zuiderpark -STRIJD GROOTMEESTERGROEP SPANNEND Hoe Böhm verloor Handbaltopper op ongunstige datum Bondscoach zakt voor herexamen OOSTENRIJKSE TENNISBOND PROTESTEERT 977IINSDAG 25 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA U DEN HAAG De overeen komst, die de KNVB heeft afgesloten met Barcelona waardoor Johan Cruijff en Jo- han Neeskens kunnen meespe len met het Nederlands elftal in de vriendschappelijke wed strijd tegen Engeland op woensdag 9 februari te Lon- Ifypti den, zou wel eens verstrek- 3 me kende gevolgen kunnen heb- /a°n De voetbalbond moet de 'eea< Spaanse club 90.000 gulden be- echt! talen voor twee spelers. De Nederlandse clubs krijgen on geveer duizend gulden voor een speler, die zij afstaan aan het nationale team. De KNVB heeft zoals Guus Brox, mana ger van Feyenoord vindt, „iet6 losgemaakt". „Het is iets nieuws. De afkoop som is erg hoog en de KNVB blijkt bereid die te betalen. Dan voel je je toch wel een beetje op je tenen getrapt. Ik vind, dat spelers, die zich in het buitenland verbeteren, vrij moeten zijn voor het Neder lands elftal. De clubs zullen naar aanleiding van deze zaak zeker de koppen bij elkaar gaan steken", aldus Brox. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, was eenzelfde mening toegedaan. „Er is een prece dent geschapen waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Er bestaat een grote kans, dat wij willen terugkomen op de huidige vergoeding", liet de praeses van Ajax weten. Ook hij sprak over een bijeen komst van clubs, die in elk geval niet voor de wedstrijd tegen Engeland zal zijn. Guus Brox: „We gaan de koppen bij elkaar steken". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Lex Schoenmaker zal vrijwel zeker een operatie moeten ondergaan aan de voet om weer te kunnen voetballen. Gisteren is de speler van FC Den Haag voor een uitgebreid onderaoek in het Haagse Westeinde zieken-, huis geweest en het resultaat van de afgelegde tests, die overigens vandaag een vervolg krijgen, wees in de richting van een operatie. „Het staat voor 99 procent vast dat ik onder het mes moet", vertelde Schoenmaker gisteravond, „dinsdag krijg ik defini tief uitsluitsel van de doktoren." Sinds eind vorig seizoen sukkelt Schoenmaker met een voetblessure, die hem het spelen en trainen vrijwel onmoge lijk maakte. Vorige week werd eindelijk bij een toevallig bezoek aan bondsarts Frits Kessel in Zeist de diagnose gesteld, die luidde dat een stukje bot van het middenvoets beentje was afgebroken. jk aan Zee Twee ronden voor het einde is strijd om de eerste plaats in de grootmeester- jcp van het Hoogoventoernooi erg spannend tvorden. Sosonko en Kurajica staan samen bo- naan op een half punt gevolgd door Geiler, afsson en Timman, die een punt op de leiders hter staan, kunnen met een laatste krachtsin- anning ook nog een gooi naar de eerste plaats en. Isonko kreeg tegen Sigurjonsson weer eens de jegenheid zijn geliefkoosde Draak te spelen, gurjonsson vermeed de scherpe verwikkelingen in de moderne hoofdvariant, maar ook de klas- »ke vorm van deze variant, die nu op het bord yam, beheerst Sosonko uitstekend. Na de ope- ng had hij enig voordeel, waaruit hij misschien et alles haalde dat mogelijk was geweest. Sigur- nsson slaagde erin al zijn zwakke pionnen tegen e van zwart af te ruilen en forceerde zo remise, urajica won van Miles waardoor hij Sosonko Ihaalde. Net als Sosonko is Miles een specialist i de Drakenvariant van het Siciliaans. Deze keer wam hij er echter niet goed uit. leller moest zich tegen Olafsson met zwart de hele partij moeizaam verdedigen, in de Tartakover-va- riant van het dame-gambiet had hij, zoals zo vaak bij deze opening voorkomt, twee hangende cen trum pionnen die deze keer zeer zwak waren. Timman won zijn derde achtereenvolgende partij, nu tegen Ligterink. Nog meer dan in de vorige ronde had Timman daarbij het geluk aan zijn kant, want Ligterink speelde tot kort voor het einde uitstekend. De Leningrader variant van het Nimzo-Indisch, een van Timmans meest gelief koosde systemen, werd door Ligterink agressief behandeld. Hij offerde een paar pionnen en kreeg zeer actief spel. Na interessante verwikkelingen ontstond een stelling waar Ligterink remise door eeuwig schaak in handen had en verder kon kiezen uit een paar veelbelovende aanvalsmoge- lijkheden. Toen liet hij zich op onnozele manier bedriegen. Hij won de dame van Timman voor een toren en merkte daarna pas dat hij niet meer kon verhinderen dat Timman in deze partij inder daad op verlies heeft gestaan, wat wel waarschijn lijk is, werd niet gheel duidelijk, want beide spelers waren door het onlogische verloop zo teleurgesteld dat zij na de partij in diepgaande analyses geen lust meer hadden. Uitslagen negen door promotie een volle dame terug kon halen. Of Timman ronde: Grootmeestergroep: Kavalek (VS) Böhm (Ned) 1-0; Sigurjonsson (IJl) Sosonko (Ned) 1/2-1/2; Olafsson (IJl) Geiler (Rusl) 1/2-1/2; Kurajica (Joeg) Miles (GB) 1-0; Nikolac (Joeg) Barczay (Hon) 1-0; Timman (Ned) Ligterink (Ned) 1-0. Stand: 1. Sosonko en Kurajica 6 1/2 pnt.; 3. Geiler 6 pnt.; 4 Olafsson en Timman 5 1/2 pnt.; 6. Miles 5 pnt.; 7. Kavalek en Nikolac 4 pnt.; 9. Böhm 3 1/2 pnt.; 10. Sigurjonsson 3 pnt.; 11. Ligterink 2 1/2 pnt.; 12. Braczay 2 pnt. Meestergreep, negende ronde: Christiansen (VS) Krnic (Joeg) 1-0; Eslon (Zwe) Bellon (Spa 1-0; Jamieson (Aus) Witt (Ned) afgebro ken; Koepreitsjik (Rusl.) Popov (Buig) 1-0; Szmetan (Arg) Van der Sterren (Ned) 1/2-1/2; Van der Vliet (Ned) Hartoch (Ned) afg. Zevende ronde (afgebroken partijen): Bellon Krnic 0-1; Amieson Van der Sterren 0-1. Achtste ronde: Krnic Van der Vliet 1/2-1/2. Stand: 1. Koepreitsjik 7 1/2 pnt.; 2. Van der Sterren 6 1/2 pnt.; 3. Bellon en Christiansen 4 1/2 pnt.; 5. Hartoch 4 pnt. 1 afg.; 6. Szm.etan en Krnic 4 Dnt.: 8. Witt. Jamieson WIJK AAN ZEE De overwinning van Kavalek op Böhm kwam als volgt tot stand: Wit: Kavalek Zwart: Böhm Grootmeestergroep negende ronde 1. e2-e4 Pg8-f6 2. e4-e5 Pf6-d5 3. d2-d4 d7-d6 4. Pgl-f3 g7-g6 5. Lfl-c4 c7-c6 6. 0-0 Lf8-g7 7. e5xd6 Dd8xd6 8. h2-h3 0-0 9. Pbl-d2 Lc8-f5 10. Lc4-b3 Pb8-d7 11. Tfl-el h7-h6 12. Pf3-h4 Lg7xd4 een vergissing. Noodzakelijk was 12... Df6 13. Pf5: Df5: waarna wit slechts een klein voordeel heeft. 13. Pd2-e4, de kracht van deze zet was zwart ontgaan. 13... Lf5xe4 14. Ddlxd4 zwart moet nu materiaal verliezen. Na 14... Lf5 15. Lh6: e5 16. Dd2 dreigt behalve 17. Lf8: ook 17. c4 en 14... f5 heeft het bezwaar dat de loper geen terugtocht heeft. 14... Pd5-f6 15. Telxe4 Pf6xe4 16. Dd4xe4 Pd7-c5 17. De4-e2 Pc5xb3 18. a2xb3 h6-h5 19. Lcl-g5 e7-e5 dit geeft wit de mogelijkheid tot een snel beslissende aanval, maar zwart stond in ieder geval slecht 20. Tal-dl Dd6-e6 21. f2-f4 fi-f6 22. Lg5-h6 Tf8-f7 23. f4-f5 g6xf5 24 De2xh5 Tf7-h7 25. Dh5 - g6t Kg8-h8 26. Lh6-g5 Ta8-f8 27. Ph4xf5 hier wilde Böhm opgeven, maar Kava lek stelde daar geen prijs op omdat nij liever het mat wilde uitvoeren. 27... De6-f7 28. Lg5xf6t Df7xf6 29. Dg6x- f6t Tf8xf6 30. Tdl-d8t Zwart geeft op. en Van der Vliet 3 1/2 1 afg.; 11. Popov 3 1/2 pnt.; 12. Eslon 3 pnt. Damesgroep, negende ronde: Alexandria (Rusl) Vreeken (Ned) 1-0; Hartston (GB) Van der Giessen (Ned) 1-0; Pytel (Pol) Van Parreren (Ned) 1/2-1/2; Georgijeva (Buig) Vokralova (Tsj) 0-1; Veröczy (Hong) Lazarevic (Joeg) 1/2-1/2; Polihroniade (Roem) Belle (Ned) 1-0. Stand: 1. Alexandrija 8 1/2 pnt.; 2. Hartston 7 1/2 pnt.; 3. Vokralova en Veröczy 6 1/2 pnt.; 5. Lazarevic 6 pnt.; 6. Polihroniade 5 1/2 pnt.; 7. Georgijeva 3 1/2 pnt.; 8. Van Parreren 2 1/2 pnt.; 9. Van der Giessen, Pytel en Vreeken 2 pnt.; 12. Belle 1 1/2 pnt. Schaatstriomf in Assen Co Giling: versla gen in eindsprint. (Van onze sportredactie) ASSEN Met een magnifie ke sprint heeft Jos Pronk uit de Rijp de eerste zege bin nengehaald om de Heineken superschaats. Samen met Gi ling (Warmenhuizen), Jappie van Dijk (Balk), Arie Eriks uit Wieringen en Jeen van den Berg (Heerenveen) nam hij twee ronden voorsprong op het grote peloton en boekte de eerste marathon zege in een cyclus van drie wedstrijden. Pronk, die aan een sterk sei zoen bezig is, bleef in de slotfase Co Giling de baas. „Ik heb bij voorgaande ke ren wel eens de boot gemist, maar ik wist dat er vqor mij alleen winst was weggelegd, als ik voorin bleef rijden. Toen Jappie van Dijk een ronde voor het einde al de sprint aantrok, zijn Co en ik er onmiddellijk achteraan gegaan. Bij het inkomen van de laatste bocht heb ik alles of niets gespeeld, maar het is nu eindelijk gelukt." Daarmee haalde Jos Pronk zijn tweede marathonzege van dit seizoen binnen. Hij staat met een comfortabele voorsprong aan kop van de strijd om de Heineken Su perschaats, die morgen in Alkmaar een tweede vervolg krijgt. In de slotfase ontsnapten ne gen renners, waaronder Weijs, Pol, Terwinkel, Albers en Woudenberg. Zij mochten een halve ronde pakken, maar serieuze kandidaten voor een van de hoofdprij zen, waren er uiteraard niet. Dat gevecht werd door het groepje van vijf uitgevoch ten. Uitslag: 1. Jos Pronk (De Rijp); 2. Co Giling (Warmenhuizen); 3. Jappie van Dijk (Balk); 4. Arie Eriks (Wieringen); 5. Jeen van den Berg (Heerenveen). Dames- 1. Atje Keulen-Deelstra (Irnsum); 2. Sophie Westenbroek (Steggerda); 3. Sjoukje Kramer- Dam (Akkrum). B-rijdérs, 50 ronden: 1. Gerrit- Jan Hammink (Nieuw Zwinde ren); 2. Jan Heida (Assen); 3. Jan Vellema (Heerenveen). Veteranen, 40 ronden: 1. Egbert van 't Oever (Lisse), 2. Roel Heemstra (Heerenveen), 3. Frans van Veen (Den Haag). Jeltje Jansma-Heslinga heeft op de kunstijsbaan van Assen tij dens de eerste schaatswedstrij den voor de zesbanentoumee bij de dames de 500 meter en de 3000 meter gewonnen. Haar tij den waren respectievelijk 45,6 se conden en 5.04,8. Bij de heren won Albert Ananias de 500 meter in 42,0 seconden. Rolf Sybrandy zegevierde op de 5000 meter in 7.43,1. HELLAS-SWIFT OP 2 MAART (Van onze sportredactie) DEN HAAG De zaalhandbalwedstrijd tussen de dames van Mora Swift en Idem/Hellas, door Europa Cup verplich tingen van beide verenigingen dit weekeinde uitgesteld, is vastgesteld op woensdagavond 2 maart in Roermond. Een zet van het Nederlands handbal Verbond waar in ieder geval Idem/Hellas niet erg blij mee is. Op dezelfde avond wordt er ook de eerste wedstrijd van de kwartfinale Europa Cupvoetbal gespeeld. Niet ten onrech te huldigt Idem/Hellas de mening dat haar wedstrijd, hoogst waarschijnlijk beslissend over het wel dan niet prolongeren van de Nederlandse titel, daardoor aan publieke belangstel ling zal inboeten. ROTTERDAM Het bestuur van de Ver eniging Voor Beroepswielrenners (WBW), die gisteren in sportpaleis Ahoy' in Rotter dam zijn jaarlijkse ledenvergadering hield, stelde het bij voortduring duidelijk: De VVBW, de meest directe belangenorganisa tie van de profrenner, streeft naar een volwassenwording van de wielersport. Naast puur technische aspecten beoogt de WBW hoofdzakelijk het scheppen van een gezond sociaal klimaat. Daarbij speelt naast optrekking van het prijzenschema, dat voor een profwedstrijd al jaren op omstreeks 4000 gulden ligt, vooral de sociale zekerheid voor de renner. De overheid loopt op de werkelijkheid in de wielerwereld vooruit door, nadat ze eerst de werkgevers (de sponsors van wielerploegen) verplicht had aan de werknemers (in casu de renners) het minimumloon uit te betalen, nu ook beide partijen verplicht de lasten van de sociale wetgeving te delen. Van de KN- WU kunnen de beroepsrenners slechts een licentie krijgen, indien zij met de kosten voor de licentie ook de verplichte bijdrage voor de verzekering betalen. Eddie Beugels, die namens de KNWU met Clarke leidt de bedrijfsorganisaties heeft onderhandeld, Nederland minder aantrekkelijk, stelt dat met de huidige regeling „zowel voor Naast de aspecten rond de sociale positie de renner als de sponsor een groot stuk van de beroepsrenner hield manager Jan risico wordt afgekocht". Daarentegen werkt van Stee in zijn uitvoerig betoog, een plei- voor een sponsor het betalen van bijdragen dooi voor „zo veel mogelijk werkgelegenheid voor sociale lasten kostenverhogend, en dat voor zo mogelijk alle Nederlandse beroeps- maakt het klimaat voor een profploeg in renners". in coup Zesdaagse ROTTERDAM Door het ster ke rijden van Danny Clarke in de koppelkoers van de late maandagavond kwam het Ne derlands/Australische duo Pij- nen/Clarke weer aan de leiding van de Rotterdamse Zesdaagse. Het duo had de kop in de nacht van zondag op maandag af moeten staan aan de Westduit sers Haritz/Thurau en de Bel gen Sercu/Maertens. Pijnen en Clarke waren er op gebrand vanavond wanneer de Rotterdamse zesdaagse zijn slot- avond beleeft, als leidende ploeg te beginnen. Clarke was de gro te man. De Australiër ving het merendeel van de aanvallen van vooral Günter Haritz en Die trich Thurau op. Het was het ook, die vijf minuten voor afloop van de koppelkoers over een uur het gat sloeg, dat ui teindelijk een ronde voorsprong opleverde en de leiding in de Zesdaagse. Patrick Sercu maakte in het begin van de avond een flinke val. Na drie kwartier neutralisa tie kwam Sercu weer in de baan, maar het was duidelijk te zien dat hij hinder ondervond van zijn kwetsuren. 1. Pijnen/Clarke (Ned/Aus) 416 pun ten Overzicht van de baan, waarop vandaag wordt uitgemaakt wie zich Rotterdams beste Zesdaagsekoppel maq noemen. Clarke en Pijnen hebben daarbij goede papieren. Eindhoven/Rotterdam (ANP) De cao-onderhan delingen bij Philips (88.000 werknemers) en Shell (ruim 7000 werknemers) zijn gisteren vastgelopen. Breekpunt is ook in deze grote bedrijven de automatische prijscompensatie. Volgens Philips kan de stijging van de loonsom dit jaar niet meer dan 6.5 tot 7 procent bedragen. Volgens de vak bonden is dit beslist onvoldoende. Bij Shell gaat het om hetzelfde principe. Het aantal werknemers hierbij betrokken bedraagt meer dan de ruim 7000 bij Shell omdat de olie maatschappijen in het Botlekgebied zich meestal aansluiten bij de cao-overeenkomsten van Shell. Bij het Esso-concern bestonden gisteren misver standen over het al of niet toestaan van de prijscompensatie. Volgens de vakbonden zou een dochtermaatschappij van Esso in Rijnmond deze compensatie wel willen geven. De Essotop in Den Haag sprak dit later nadrukkelijk tegen. De vak bonden zouden zich, aldus deze ontkenning, heb ben laten leiden door een oude discussienota, die eind vorig jaar aan de ondernemingsraden van het concern was aangeboden. Deze nota is echter door de ondernemingsraden afgewezen, waardoor ook de automatische prijscompensatie kwam te verval len. Gerard Bakker (Van onze sportredactie) UTRECHT Het falen van Gerard Bakker bij een herexa men, waar de bondscoach uit Leiden een tweede kans kreeg om het diploma van bondsoefenmeester te halen, zal (voorlopig) geen gevolgen hebben. Voorzitter van de Neder landse Tafeltennis Bond, Ad Poulessen acht de misstap van de damestrainer geen aanleiding om „Bakker direct maar aan de kant te zetten." „Dat kan natuurlijk niet, zeker niet omdat we met de nationale ploegen net in de voorbereidingsfase van de wereld kampioenschappen zijn. Er is trouwens, ook niet met het missen van het herexamen, nog nooit gebleken dat Bakker incompetent zou zijn voor zijn taak." Wel zal het bondsbe- stuur binnenkort een uitspraak doen over de positie van Bakker, die zeker (zo verwacht Poulessen) zal worden aange vochten. „Juist omdat we er sterk op aandringen, dat trainers over de juiste papieren moeten beschikken, krijg je natuur lijk vragen. Het gevaar is groot, dat de positie van Bakker daardoor discutabel wordt. Ook zullen we met het ministerie, dat zorgt voor de opleidingen en resultaten wil zien, moeten praten voordat er opmerkingen komen. Een uitspraak is dan ook noodzakelijk." (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Haagse voetballiefhebbers krijgen morgenavond de gelegen heid om de Europese voet balkampioen Tsjechoslowa- kije aan het werk te zien in het Zuiderpark. De formatie van bondscoach Vaclav Je- zek is bezig aan een reeks oefenwedstrijden als voorbe reiding op een tweetal kwa- lifikatiewedstrijden voor het toernooi om het wereld kampioenschap. Vorige week leed de Europe se kampioen in Antwerpen zijn eerste verlies: 1—0 tegen FC Antwerp. Woensdag is FC Den Haag tegenstander van de ploeg die het Neder lands elftal de weg versperde naar de finale van de eind ronde om het Europees kam pioenschap, waarna de Tsje chen in de boeiende finale de titel grepen na een straf- schoppenduel tegen West- Duitsland. Het duel FC Den Haag—Tsjechoslowakije is ook in zekere zin een presti geduel tussen de trainers. Anton Malatinsky is de late re opvolger van Vaclav Jezek in het Zuiderpark en werd bij de Haagse club benoemd op voorspraak van de Tsje chische bondscoach. Het duel begint om 20.00 uur en staat onder leiding van de Amsterdammer Jan Beck die wordt geassisteerd door de Leidenaars Honsbeek en Waagmeester. WENEN De Oostenrijkse tennisbond heeft gisteren in Wenen besloten om bij het organisatiecomité van het toer nooi om de Koning-Gustaaf-beker een protest in te dienen tegen de diskwalificatie van Oostenrijk in de interland tegen Nederland van afgelopen zaterdag. De algemeen secretaris van de Oostenrijkse tennisbond, Walter Föger, zei dat volgens zijn informatie de beslissing van de Nederlandse hoofdscheidsrechter, mr. A. J. Andree Wiltens, om de laatste wedstrijd in de derde en beslissende set bij de stand 42 voor Nederland af te breken, aanvecht baar is. Hans Kary, Oostenrijks dubbelspel-speler, had op eigen opslag tegen een, naar zijn mening onjuiste, beslissing van de scheidsrechter geprotesteerd, waarna mr. Andree Wiltens de Oostenrijker opdroeg het spel binnen tien secon den te hervatten, anders zou de wedstrijd afgebroken wor den. Kary wendde zich hierop tot zijn teamleiding, waarna de scheidsrechter tot tien telde en de wedstrijd beëindigde. Tips voor Nootdorp (Van o e sportredactie) DEN HAAG - De tips voor de tien draverijen die morgenmid dag (14.30 uur) op de baan in Nootdorp worden gehouden zijn: Abcoudeprijs: Nancy Volann, Olita W en Okosabb. Aardenburgprijs: Pipo de Clown, Odilde S en Olex Six. Alkmaarprijs: O Mores, Mike Fortuna en Nachtegaal K. Akkrumprijs: Nathalie Prise, Netzer Spencer en Max Record. Amelandprijs: Milady Baker, Loyaal van Liante en Ka Anjo. Assenprijs: Mia Fortuna, Jaguar Gregor en Kabbes Du Bois Amsterdamprijs: Nagil Beroona, Luitenant Dixy en Michael Spen der. Adorpprijs: Norton P, Nestor Roodnoot en Merry Be. Akkrumprijs: (tweede afdeling): Mona Hanover, Nanika H en Mi- lord Baker. Sen). e FRANKFORT - De in Zwitser land- wonende Nederlandse ar chitect Albert Brennink heeft een nieuw notenschrift ontwor pen dat gebaseerd is op chro matische notatie. Het nieuwe halve-tonenschrift in het vier lijnensysteem is dezer dagen in Frankfort uiteengezet. De nieuwe notatiemethode is het resultaat van 15 jaar experi menteren. Brennink die als bouwkundige tot dusver voorna melijk kerken en scholen heeft ontworpen, heeft muziekweten schap gestudeerd. Bij het nieuwe systeem zijn alle voortekens, zoals notensleutels en symbolen voor halve tonen, vervallen. Bij het tot dusver ge bruikelijke notenschrift kunnen na een voorteken ten hoogste drie verschillende noten op een Nederlandse architect ontwerpt nieuw muziekschrift lijn staan, waardoor vooral mu sicerende leken in moeilijkhe den kunnen komen. Bij de nieu we muzieknotatie zijn de duide lijk onderscheiden noten daar entegen gemakkelijk van het blad af te lezen. Behalve een inleiding tot het halve-tonenschrift en daarbij behorende notenbladen bestaat al een notatie van „Die Kunst der Fuge" van Johann Sebas tian Bach volgens het systeem- Brennmk. Kunst en kunstenaars De Rotterdamse Kunststichting organiseert in het seizoen 1977/78 in de Doelen een con certserie „Jong Talent", waarin jonge solisten of ensembles van jonge musici na voorafgaande auditie een openbaar concert kunnen geven. Leeftijdsgrens is 30 jaar voor instrumentalisten en 35 jaar voor vocalisten. In lichtingen: Rotterdamse Kunst stichting, Kruisplein 30 Rotter dam. Galeries Nouvelles Images, Westeinde 22 Den Haag, expo seert van 29 januari t/m 23 fe bruari tekeningen van Michael Sesteer, collages en tekeningen van Lei Molin, houtdrukken van Paul van Dijk en ijzerplastieken van Cor van Dijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11