Bollenvak verkoopt zich schotel linzensoep voor i^oor aardappeleters reen reden tot zorg T uinvuilexpresse sdfvoer organisch voor afval Export siergewassen in periode van tien jaar verdrievoudigd AANVOER VAN SLA NEEMT TOE BETERE BLOEMENPRIJS DAN IN 1976 Nederland weer op Grüne Woche Nederlandse kwekerij i^ert góed in Engeland H ftNDAG 24 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 H. J. HYLKEMA: neemt de laatste weken steeds toe, er worden inmiddels ruim 12 1/2 miljoen kroppen per week aangevoerd. De grotere aanvoer heeft tot nu toe nog geen invloed op de prijzen gehad. Voor de sorte ringen van 11 kg. tot en met 21 kg. en op, varieerde de prijs van 47 tot 67 cent per krop en bleef hiermee nagenoeg op hetzelfde niveau als de week ervoor. De situatie op de West-Duitse markt ziet er als volgt uit, over de periode van 14 t/m 17 januari werd er ingevoerd 101 ton uit België, 109 ton uit Frankrijk en 70 ton uit Spanje. Het Neder landse aandeel over de genoemde periode bedroeg 633 ton. Door de gunstige prijzen is er in België in een versneld tempo geoog st, de aanvoer zal daar naar verwacht spoe dig terugvallen. Van de kant van Frankrijk wordt er dit jaar meer concurrentie onder vonden als vorig jaar. Italië ontbreekt daar entegen in het rijtje exporterende landen. Naar verwacht zal de sla-aanvoer in Neder land verder toenemen, waardoor de prijzen meer onder druk komen'en daardoor enige centen lager kunnen uitvallen. Overige gewassen. De meeste aangevoerde gewassen zijn ook de afgelopen week goed aan de prijs geble ven, bij enkele gewassen valt een lichte prijsdaling te constateren. De aanvoer van prei onderging een forse stijging met als 'gevolg dat de prijs daalde naar 1,75 per kg. Deze prijsdaling zal tot gevolg hebben dat er weer in een wat rustiger tempo geoogst gaat worden, waardoor een verdere prijsdaling voorkomen wordt. De handel in spruiten vertoont een vast beeld, de prijzen liggen nog steeds tussen de 1,80 en 1,95 per kg. Er worden geen prijsveranderingen verwacht. Witlof blijft nog steeds een „dure" groente, op de groenteveiling in Leiden werd er geveild voor een prijs van 4,25 per kg. Voorlopig .zal er voor dit gewas op hoge prijzen gerekend kunnen worden. Waspeen blijkt ook een gewaardeerde groente, de prijs varieert van 1,09 tot 1,41 per kg. en ligt hiermee 0,71 tot 1,- hoger als vorig jaar. Daar veel groentesoorten goed aan de prijs zijn, heeft dit tot gevolg dat er voor de verschillende koolsoorten een grotere belangstelling ontstaat. Dit heeft op de prijzen een gunstige uitwerking. Voor groene kool lag de gemiddelde prijs op 69 cent per kg., voor rode kool werd als hoog ste prijs zelfs 1,09 per kg. betaald. Boeren kool bracht gemiddeld 60 cent per kg. op. In de koolaanvoeren worden weinig veran deringen verwacht, evenals in de prijzen. Als het gaat vriezen zullen de prijzen voor deze gewasse» verder oplopen. De handel in andijvie verloopt weer iets rustiger, de gemiddelde prijs is op 2,50 per kg. geko men. Spinazie is met 4,55 per kg. nog steeds goed aan de prijs. Koolrabi, een niet zo bekend gewas, dit is eigenlijk jammer want het is een knolgewas met een heerlijke bloemkoolsmaak, behaalde een prijs van 83 cent per stuk. Spruiten onder de sneeuw: de handel in dit gewas vertoont een vast beeld. Men zou geneigd kunnen zijn het nieuw begonnen jaar met betrekking tot de bloe menhandel optimistisch te bezien, aan de hand van de eerste weken. Maar volgens het aloude gezegde brengt een zwaluw nog geen zomer en zo kan het ook zijn met de enkele week van 1977, ook al viel er over vrijwel de hele linie een betere prijs te noteren, vergeleken bij de eerste weken van 1976. Alleen de lelietak deed het iets slechter maar verder waren vrijwel alle noteringen iets hoger. Resultaat was bijna een miljoen gulden ho gere omzet in de eerste volle week vergele ken bij het vorig jaar. Dat was vooral te danken aan de snijbloemen. Bij een totaal omzetcijfer van 8.172.222,32 maakten de snijbloemen met 7.502.876,31 daarvan het grootste deel uit. In dezelfde week-van het vorig jaar beliep de omzet 7.434.626,15. De aanvoer van snijbloemen bedroeg ruim 16 miljoen stuks of bos. De potplanten kwa men in wat groter aantal, namelijk 318.531 met een opbrengst van 521.458,44. Ook de aanvoer van buitenlandse bloemen was iets ruimer, die een bijdrage leverden van 73.266,97. De chrysanten, die lange tijd het veilingbeeld beheersten, zijn terrein aan het verliezen, ook al werd nog ruim drie miljoen hiervan aangevoerd. Het meeste was jaar- rondtros, de normaalcultuur liep sterker te rug. Eerstgenoemden noteerden nog tot ruim een gulden per bos, de normaal liep tot bijna vier gulden. Fresia's De aanvoer van fresia's ruim 5 miljoen bos was een miljoen groter dan in voorgaande week. Voor de enkele fresia werd tot bijna een gulden betaald, de dubbele haalden het tot drie kwartjes. Van de anjers liep de aanvoer wat terug maar ook hiervan lag de prijs beter. Een aantal gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: anjers 45 cent (32), troschrysanten 55 (26), fresia 28 (18), Irissen 43 (35), snijgroen 1,54 (1,11), trosanjers 33 (30), leliekelk 88 (40), lelietak 1,09 (1,13), tulpen 24 (20). Wat laatstgenoemden betreft, de aanvoer neemt langzaam aan toe, afgelo pen week rond de 1 1/2 miljoen. De chrysan ten met noteringen tot hoogstens 1,50 wor den matig betaald. Orchideeën kwamen be hoorlijk in prijs tot vijf gulden. De omschakeling aan de CCWS van stuivers per bos naar centen per stuk en tak, gaf in de eerste dagen soms wat problemen voor de kooplieden, maar aan het eind van de week kwamen vergissingen weinig meer voor. De vermindering van de aanvoeren, vooral wat snijbloemen betreft wordt aange grepen de tweede tribune onderhanden te nemen, zodat thans niet van alle klokken gebruik kan worden gemaakt. Er komen nogal wat vernieuwingen welke men gereed hoopt te hebben, voordat de grote aanvoeren van voorjaarsbloemen gaan beginnen. Zo langzamerhand kan dan beschikt worden over de totale ruimte, wanneer de laatste fase zal zijn opgeleverd. De nog steeds wassende bloemenstroom maakt allerwege een verbeterde „bedding" noodzakelijk. »n Haag De Nederlandse :port van siergewassen is in ;n jaar tijds verdrievoudigd: ;n 590 miljoen gulden in 66 tot 1.828 miljoen gulden 1976. De export van het gelopen jaar was 13 procent oter dan die van 1975 1.621 miljoen). Dit heeft de orzitter van het produkt- nap voor siergewassen, de er H. J. Hylkema berekend. ,n 1975 op 1976 is de waarde n de bloembollenexport met procent gestegen tot 473 ljoen gulden, hoewel de hoe- ïlheid, 106 miljoen kilo, drie jjoen kilo kleiner was. De arde van de snijbloemenex- rt ging met 10 procent om- og tot 1.025 miljoen gulden, waarde van de export van lemkwekerijplanten met 27 >cent tot 163 miljoen gulden, waarde van de boomkwe- •ijprodukten met 12 procent 167 miljoen gulden. ituur natuur heeft volgens voor- er Hylkema in het afgelo- i droogtejaar grote invloed tad op de oogstresultaten i de bloembollen. Het van iervindt daarvan dit jaar de ïstige nawerking en heeft i stellig vertrouwen in een ide prijsvorming door een •erkt aanbod en een verze kerde afzet. Het gemak waar mee het produktschapsbestuur voor 1977 de overnameprijs voor surplus tulpebollen op nul gesteld heeft bewijst dit, aldus de heer Hylkema. Hij herinnert aan het princi pebesluit van het bestuur, per 1 januari 1978 te komen tot een samenvoeging van de se cretariaten van de produkt- schappen voor siergewassen, voor groenten en fruit onder één voorzitter. Uit het bestuur van „siergewassen" kwam ook al de suggestie, naar inte gratie van de besturen te stre ven. De heer Hylkema onder schrijft de gedachte, maar vindt toch dat men hier voor zichtig te werk moet gaan. Aan de besturen die in vol gende zittingsperioden optre den zal het overgelaten moe ten worden, naar omstandig heden te handelen. Het produktschap voor sierge wassen slaagt er blijkens zijn begroting 1977 in, ondanks de geweldige algemene kostenstij gingen de uitgaven onder con- role te houden, maar dat vergt wel veel inspanning van een steeds inkrimpend personeels bestand. Daarom acht de heer Hylkema het een gunstig mo ment om tot samenwerking met „groenten en fruit" te ko men, waardoor de kans op verdergaande efficiency wordt vergroot. Het vorige maand door het bestuur aanvaarde nieuwe systeem vakheffing bloembollen biedt zijns inziens ook mogelijkheden voor kos tenbesparing. LISSE Het bloembollenvak is het meest krankzinnige dat er op deze wereld bestaat. Voor een groot aantal artike len heeft men een wereldmo nopolie. De kwekers zouden dus volledig zelf de afzet èn de prijs kunnen bepalen. Wat gebeurt er echter? Wat iedere andere zakenman hen benijdt, gooien de bollenmensen ach teloos op de vuilnisbelt. Zij doen aan overproduktie, aan prijsbederf en aan overmatig leverancierscrediet. Allemaal zaken die volkomen overbo dig zijn. Deze niet mis te ver stane woorden komen van de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollenculltur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Geen vleiende opmerkingen, maar ze zijn ongetwijfeld terecht. Dat alles is vooral een gevolg van het feit dat het bollenvak bestaat uit één grote groep individualisten, die alleen dan bereid zijn om nauw samen te werken als de nood heel hoog is gestegen. Zodra ze ook maar weer kans zien een veer van de lippen te blazen, hoeft het allemaal niet meer. Als die mentaliteit niet veran derd zal de weg van het bloembollenvak via enkele ho ge pieken door vele diepe da len moeten gaan. Als straks de follow up van het structuuron derzoek wordt afgesloten, dan zal ongetwijfeld blijken dat men nieuwe wegen zal moeten inslaan. En dat zal onvermij delijk inhouden dat men ook een brokje van de schilderach tige, maar wel wat midde leeuwse vrijbuitersmentaliteit zal moeten inleveren. Tevens zal men moeten ophouden om zijn vakmanschap en zijn er Den Haag Het Neder landse agrarische bedrijf sleven zal dit jaar voor de 25ste maal deelnemen aan de Grüne Woche, de jaar lijkse tentoonstelling van land- en tuinbouwproduk- ten van 28 januari tot en met 6 februari in West-Ber- lijn. De eerste keer, in 1953, had de inzending een opper vlakte van 150 m2. Dat is nu uitgegroeid tot 2250 m2. Nederland zal onpersoonlij ke propaganda maken voor zes groepen produkten: zui vel, pluimvee en eieren, groente en fruit, consump tieaardappelen, bloembol len en boomkwekerijpro- dukten. Daarnaast zullen individuele bedrijven uit vele sectoren hun produk ten tentoonstellen. Het mi nisterie van landbouw en visserij, dat de algehele coördinatie van de Neder landse inzending voert, zal ook het ontvangst- en infor matiecentrum verzorgen. Organisaties Hoveniers en groenvoorzie- ners gaan fuseren Den Haag In de zoge naamde groensector, waar bedrijven werkzaam zijn op het gebied van de tuin aanleg en de landschaps voorziening, is een belang rijke organisatorische bun deling tot stand gekomen. Met ingang van 1 januari 1977 zijn namelijk de Kring Hoveniers en de Ne derlandse Organisatie van Groenvoorzieners (N.O.G.) samengegaan in een nieu we kring. In deze Kring Tuin- en Landschapsvoorziening (Kring T en L) van de Ver eniging De Nederlandse Bloemisterij zijn ca. 700 be drijven met in totaal plm. 4.000 werknemers georgani seerd. Daarmee is het de grootste particuliere orga nisatie van groenonderne- mers in Nederland De Kring T en L omvat twee afdelingen, namelijk de Afdeling Hoveniers en de Afdeling ATG. De leden van de Afdeling Hoveniers werken hoofdzakelijk voor particuliere opdrachtge vers. Tot de Afdeling ATG behoren ondernemers die zich vooral bezighouden met werken in opdracht van de overheid en semi- overheid. ATG staat voor Aannemers van Terreinver zorging en Groenvoorzie ning. De nieuwe organisatie kan voor de totale groensector van grote economische be tekenis worden genoemd. Haar beleid richt zich on dermeer op het bevorderen van de kennis en het vak manschap van de aangeslo ten leden. De consument kan hiervan blijvend profiteren, want hij is altijd verzekerd van deskundig uitgevoerde werkzaamheden. Tevens zal de opdrachtgever door collectieve onpersoonlijke reklame meer informatie over tuinaanleg en groen voorziening mogen ver wachten. varing prijs te geven voor een schotel linzensoep. Specials Dat vakmanschap, die kennis, en die know how zou het bol lenvak onder meer moeten ge bruiken om „specials" op de markt te brengen. Gebeurt dat ook? Neen, men is zich gaan toeleggen op de teelt van snel groeiende cultivars. Aan marktgericht produceren heeft men nauwelijks gedacht en de mening van de uiteindelijke afnemers is ook nooit ge vraagd. Eerst de laatste jaren gaat het begrip „marketing" pas goed doordringen en is de Bloembollenraad onder lei ding van de voortvarende di recteur mr. F. B. M. Neder- veen, op dit gebied baanbre kend werk gaan verrichten. Maar als men wil telen wat de consliment vraagt, dan zal men eerst de mening van de consument moeten weten. Zo ver is het nu nog niet. Onlangs waren er zelfs nog opgewonden meningsverschil len over de vraag wie nu de kosten van de reclame en de propaganda moet betalen. Tot nu toe gebeurt dat voor twee derde door de kwekerij en eenderde door de handel. Een deel van de kwekers is echter van mening dat hier een scho ne taak ligt voor de expor teurs. Want, zo redeneerden zij, wie een produkt verhan delt, moet er ook maar propa ganda voor maken. Een on juist uitgangspunt, vooral om dat de bloembollenexporteurs in feite doorgeefluiken zijn. Veilingen De follow up van het struk- tuuronderzoek zal nog wel eni ge tijd in beslag nemen. Eén ding staat echter nu al vast: de kwekerij zal hoe dan ook! moeten komen tot een bundeling van het aanbod. Eerst dén zal men een vuist kunnen maken en zal men ook kunnen zeggen: onder die prijs verkopen we niet Het is maar de vraag: hoe krijgt men die kwekers bij el kaar? Zoals de zaken er nu voorstaan, zouden alleen de twee bloembollenveilingen die taak aan kunnen. Op het mo ment wordt nu naar schatting 70% van de bloembollen door deze veilingen, de Coöp. Ned. Bloembollencentrale en de Ho- baho, beiden te Lisse, verhan deld. Als beide veilingen :hun nieuwe taak willen aanvaar den zullen ze zich echter eerst moeten ombouwen. Vandaag verlenen ze alleen een bemid delende funktie, zijn het in feite alleen maar heel grote makelaars. Maar als ze bereid zijn te gaan optreden als afzet- centrale, dan kunnen ze als één verkoper voor de kwekerij ook goede prijzen bedingen. En als de export met een der gelijke afzetcentrale niet in zee wil gaan, dan kan die centrale zélf als exporteur gaan optre den. Vrees In het bollenvak bestaat een zekere vrees om bij de bunde ling van het aanbod zo veel macht in handen van de veilin gen te gaan leggen. Het is de vraag of men het zo ver moet laten komen. Door middel van duidelijke afspraken moet men er natuurlijk wel voor zorgen dat de kwekerij vol doende in de melk te brokke len houdt. De mogelijkheden die de heer Van Nispen heeft geschilderd, zijn ongetwijfeld aanwezig. Door middel van de follow up van het struktuuronderzoek moeten die mogelijkheden ver der worden uitgediept. Er is één ding heel duidelijk: het bollenvak heeft twee goede ja ren achter de rug en er ver moedelijk ook nog een voor de boeg. Maar die goede resulta ten waren geen gevolg van een nieuw en succesvol- beleid, maar enkel en alleen van mati ge oogsten. De natuur zorgde voor een beperkter aanbod en toen bleek, dat de bollen tegen veel hogere prijzen ook goed te verkopen zijn. Het staat als een paal boven water dat men voor 1980 weer volop in de overproduktie zal zitten als er niets gebeurt. En zodra die overproduktie een feit is insiders verwachten die al in 1978 zakt de markt in elkaar als de bekende bak steen. Vooral omdat men de inname- prijzen op nul heeft gesteld. Zodra er sprake is van een teveel, krijgt de kweker een habbekrats voor zijn bollen en gaan de exporteurs elkaar in het buitenland afslachten met een geestdrift en een ijver een betere zaak waardig. Afvalrace Intussen gaat de afvalrace in het bollenvak nog altijd door. Sinds 1970 hebben drieduizend tulpentelers de pijp aan Maar ten gegeven. Bij de exporteurs zien we eenzelfde verschijnsel. In 1970 werd 65% van de ex port verzorgd door 25% van de exporteurs. Vandaag is 80% van de export in handen van 20% van de exporteurs. En als eind 1977 de balans wordt op gemaakt, zullen deze cijfers stellig nog veel sprekender zijn geworden. OORZITTER PRODUKTSCHAP: V HAAG De ontwikkeling van de aard- elprijzen is, ondanks de tegengevallen lappeloogst in de EEG, niet verontrustend, is voorzitter dr C. H. J. van Beukering van produktschap voor aardappelen, r de consumptiemaat bintjes is de groot- delsprijs de laatste weken ongeveer 58 per derd kilo. Vorig jaar om deze tijd, toen de ten snel omhoog gingen, deden deze aard- elen ongeveer 76 per honderd kilo. Ook eigenheimers en dergelijke rassen is de 5 ongeveer vijftien gulden per honderd kilo lager dan een jaar geleden. Omdat het vooral aan de omvangrijke aardap- pelinvoer van buiten de EEG een prijsmatigend effect toeschreef, wilde het bestuur van het produktschap van aardappelen de opschorting van het EEG-invoerrecht na 28 februari ver lengd zien. De Nederlandse ministers van land bouw en van economische zaken krijgen nu het verzoek, hier in Brussel werk van te maken. Het bestuur wil er, terwille van een ongestoorde voortgang van de import, spoedig een beslissing over vernemen. «jgïSJA ciaal voor de afvoer van organisch afval uit iaarS"uinbouw' is bij Zegwaard BV in Delft een ivuil-expresse geconstrueerd. Het is een iduwnaaibinatie van een containerwagen met grijper een aanhanger. De combinatie kan drie tainers met een gezamenlijke inhoud van a veertig kubieke meter in één keer vervoe- rS De tuinvuil-expresse is ontwikkeld met het ver Hol op -sPitsuren" in tuinbouw: de 3' -odes dat de afgedragen gewassen uit de enhuizen worden verwijderd en er een :m aanbod van organisch afval is. Naast ■feit dat thans grote hoeveelheden in één 'kunnen worden afgevoerd, is de eonstruc- •an de containers zodanig dat verlies van nisch afval tijdens het transport praktisch tgesloten. Daardoor wordt tevens het risico verspreiding van ziektekiemen voorkomen, afgelopen jaren is het transport van orga- rzonden a^va' per container uit het Zuidhollandse LIJK ter fhstrict sterk toegenomen. 1977; Ca donesië. ..Hope", nt Amste ,uari 197\AVENZANDE De Geest-kwekerijen, een loot van lorspronkelijke kwekerij-stam in 's-Gravenzande die d - verder is uitgebreid met een scheepvaartbedrijf, heb- le bedrijven in Engeland een nieuw gezicht gegeven, aotto geldt: "Geest zorgt voor kwaliteit". Het program- i daartoe uitgebreid met speciale show- en presentatie- i voor afleveren van bloembollen. Verder in turfmolm tkte rozen, heesters, coniferen, vaste planten in pot dan net verpakte wortels en droge grassen, e thans uitgegeven brochure van Geest zijn speciale ijzingen voor het houden van kamerplanten en het rgen daarvan. Volgens een mededeling in "Fruit Trade ial" hoopt men mede door deze nieuwe verpakkingen nzet van bloembollen en planten in de komende vijf >p te voeren van de huidige tien miljoen pond tot twintig en pond. 2ngelse Geest-bedrijf teelt thans 10 miljoen narcissen, iljoen tulpen, 5 miljoen gladiolen, 250 duizend dahlia's In miljoen rozen. Jjtijd is één van de Geest-zonen in 's-Gravenzande naar land overgestoken en heeft daar een kwekerij gesticht, Jet bijzonder goed is gaan doen en kennelijk nog niet iet eind van de uitbreidingen is gekomen. Overigens ïen in Engeland de toekomst voor de Engelse narcissen ~lin, zo bleek tijdens een bijeenkomst van het North of College, waar de voorzitter van de Grampian -r-1 r~ers Ltd. constateerde, dat van jaar op jaar zich daar I meer bollenkwekers vestigen. Geconstateerd werd, dat ^^^■Engeland goede mogelijkheden zijn tot uitbreiding van ^^^^cissenteelt. and heeft nu reeds de helft van de wereldproduktie !ira<?®?ri?'arc'sseiVn handen, waarvan 10 procent wordt geexpor- 0 Men wil die export echter nog uitbreiden, vooral als l van de devaluatie van het pond. Men meent ook dat ienen zijn om met de tulpen op de markten te gaan rreren. :ottish Nuclear Stock Association hoopt omstreeks 1985 ïllenvak voldoende virusvrij te hebben om als uitgangs- iaal te dienen, speciaal voor de narcissen, gens klagen de bloemenkwekers gevestigd in West-Sus- hun maandblad "Fruit Trade Journal" over het gebrek «langstelling voor hun produkten door de handel op •rmaarde Londense Covent Garden Market. Van die is bekend, dat de bloemen er de slechtste prijzen ia 6 luBAa^êcn. Men meent dat als gevolg hiervan binnen enkele j f :u«« 6 die markt niet meer tot de grootste bloemenmarkt in and gerekend kan worden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9