Dienstplichtige moet zelf jaar opkomst kiezen Pieter Menten nam deel aan executies Vormingswerk blijven richten op onderwijs 'muizenplaag teistert nieuwe school Alternatieve geneeskunde bespaart bijna half miljard Voorstel Defensiecommissie Urker vissers worden met open armen ontvangen in Zuid-Afrika 97| .aNDAG 24 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 5 jVan een onzer verslagge- jaar oude Krakelingen- viseerd om bestrijdings- wil nu met maatregelen het aanvreten van het vers) school in deze gemeente middelen bij een drogist wachten totdat de krokus- meubilair kan men voor Irnhem De gemeente- teistert. Muizen zijn niet in de buurt te kopen. vakantie is aangebroken, alsnog niets doen. „Er lo- ijke reinigingsdienst van schadelijk voor de volks- Het onderwijzend perso- Intussen is men wel ver- pen hier meer muizen krnhem weigert een gezondheid is het motief neel vindt het echter niet plicht iedere morgen de rond dan leerlingen, dat is •inde te maken aan de van de dienst, die de verantwoord om in de uitwerpselen van de mui- zeker", aldus de schoollei- nuizenplaag, die de vier schoolleiding heeft gead- klassen gif te strooien en zen te verwijderen. Aan ding. nd.CONGRES PSP: ^Socialistisch beleid oe-met CDA niet ."mogelijk aor O J or"[Van een onzer verslaggevers) en"ROTTERDAM De PSP voelt canniets voor samenwerking na de ^"verkiezingen met PvdA en PPR »Is deze progressieve coalitiege- iannoten met het CDA in zee gaan. P^pe PSP ziet geen heil in verde re samenwerking met het CDA, omdat een socialistisch beleid ^^ïiet mogelijk is met rechtse partijen als het CDA. De pacifisten stelden dit het af gelopen weekeinde op hun con gres in Rotterdam. Zij baseren uin standpunt op het feit, dat ie regering Den Uyl zelfs de gematigde hervormingsvoorstel- en uit Keerpunt '72 op de lange oaan hebben geschoven en dat jr door dit kabinet geen aanzet- en zijn gegeven tot wezenlijke /eranderingen in de maatschap- Pij- De PSP roept daarom de ko oiende congressen van PvdA en PPR, die de voorwaarden voor terdere samenwerking met het uDA gaan bespreken, op, te kie- ten voor een socialistisch beleid 3te »n machtsvorming van onderop Lei(e verkiezen boven „machteloos pttegeren". teloi "Wiegel VVD- Jijsttrekker teit« JateDEN HAAG (ANP) De alge- et mene vergadering van de VVD steiheeft zaterdag in Den Haag de Legdiberale fractievoorzitter in de lageTweede Kamer, Hans Wiegel, gekozen tot lijsttrekker van de :n ®yvD-kandidatenlijst voor de lantyweede-Kamerverkiezingen op 3 )!5 mei. ïor^jehalve oud-minister H. J. de' ACoster hij stelde zich niet ^herkiesbaar zijn alle zittende puberale Tweede-Kamerleden op sate^erkiesbare plaatsen gesteld, /oorts zijn op verkiesbare •laatsen gesteld: dr. W. F. van lekelen uit Den Haag, Erikö rerkerk-Terpstra uit 's-Graven- inde, dr. R. W. de Korte uit issenaar, mevrouw J. H. Vrij- fandt-Krijnen uit Hilversum, dr. Braams uit Utrecht, drs. L. iermans uit Nijmegen, H. Ja- „obse uit Amsterdam, mr. Laux- aatiterman uit Den Bosch en drs. '®f.rE. Nijpels uit Bergen op Zoom. rdl'Tot voorzitter is mr. F. Korthals vez*Altes herkozen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dienstplichtigen krijgen in de toekomst zeer waarschijnlijk de gelegenheid zelf te bepalen op welke leeftijd zij willen opkomen. Volgende week maandag (31 januari) behandelt de Tweede Kamercommissie van Defen sie namelijk in openbare vergaderingen het voorstel om de keuze van opkomst door betrokkenen zelf te laten bepalen tussen 18 en 20 jaar. Dit voorstel, geruime tijd geleden al naar voren gebracht door de defensie-specialist van de de KVP in de Tweede Kamer oud-generaal J. van Elzen, is thans door de PvdA overgenomen. De PvdA wil bovendien het voorstel indienen, om bij de selectie van de dienstplichtigen een lotings systeem in te voeren. Daarmee wil de socialistische fractie de onrechtvaardigheid wegnemen van het bestaande selectie-systeem. Het voorstel, om de dienstplichtigen zelf de op komstkeuze te laten bepalen tussen 18 en 20 jaar, schijnt bij de behandeling in de Tweede Kamer meer kans te maken, dan het lotings-systeem. Prijzig jurkje De Parijse couturier komt in zijn lente/- zomercollectie met wellicht de duurste japon ter wereld: 3.6 miljoen gulden. De prijs van de ja pon zit 'm in de 512 diamanten waarmee hij is bezwaaid. Twijfel over echtheid van geschonken schilderijen DEVENTER (ANP) Een deel van de 60 zeventiende eeuwse schilderijen die het museum Het Nijenhuis in het Overijsselse Heino eind vorig jaar kreeg aangeboden, be staat volgens deskundigen uit vervalsingen. De wethouder van cultuur P. Duimel is nogal verbolgen over het feit dat het provinciaal bestuur van Overijssel 30.000 ter beschik king heeft gesteld voor het restaureren en inlijsten van deze twijfelachtige collectie. „De grote kenners zijn het er over eens dat dit onmogelijk werken van Rembrandt en Vermeer kunnen zijn," aldus de wethouder. Eind vorig jaar schonk de 87-jarige beeldhouwer schilder Jean Decoen uit het Belgische Knokke de collectie schilderijen aan zijn vriend dr. Dirk Hannema, de 81-jarige conservator van museum Het Nijenhuis, omdat hij in België geen geschikte expositieruimte kon vinden. Hannema en Decoen behoorden destijds tot degenen die „De Emmaüsgan gers" toeschreven aan Vermeer. Het bleek echter een werk van Van Meegeren te zijn. Russische officier: DEN HAAG Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de buitenlandse liandel exclusief de handel met België en Luxemburg, in no vember 1976 voor de invoer 7.618 min. gulden (november 1975 6.935 min. gld.) terwijl voor 8.588 min. gulden (novem ber 1975 6.949 min. gulden) werd uitgevoerd. De waarde van de invoer os dus in novem- :r 1975 t.o.v. november 1976 .egenomen met 10 procent en Je waarde van de uitvoer met Ï4 procent. MOSKOU (AP/Reuter) - Offi cier van justitie Boris Antonen- ko in Lvov (het voormalige Lemberg) in de Oekraïne heeft dit weekeinde verklaard dat Pieter Menten tijdens de Twee de Wereldoorlog heeft deelgeno men aan de executie van intel lectuelen. In een interview met een Russisch dagblad stelt hij dat er bewijzen zijn dat Menten samen met SS-ers van het Nachtigall-bataljon naar Lvov is gekomen en daadwerkelijk heeft meegewerkt de geleerden uit de weg te ruimen. „De grote rijkdom van Menten is zonder twijfel door plunde ring vergaard", aldus de offi cier, die in dit verband een man ter sprake bracht, die in de oorlog chauffeur van Menten zou zijn geweest. Deze ver klaard dat hij herhaaldelijk met Menten naar Krakow in Polen was gereisd, waarbij schilderen, tapijten en andere zaken wer den meegenomen. Op de vraag of Menten aan de Sowjet-autoriteiten zou kunnen worden uitgeleverd zei Antonen- ko dat dit voor zover hij weet niet het geval is. „Maar Sowjet- Unie, Polen en Nederland heb ben elk het recht hem te berech ten. Ik heb niets tegen de Neder landse justitie, die meer dan eens haar onverbiddelijkheid te genover Hitler-misdaden heeft getoond." De advocaat van Menten, mr. B. F. J. Simon .heeft inmiddels in een reactie op de beschuldigin gen verklaard, dat op de datum van de moord op de geleerden het bataljon nog niet in Lem berg was en dat de Russen zelf een groot deel van de bevolking in die streek hebben gedood. Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Moskou heeft laten weten dat Neder landse rechercheurs in verband met de zaak-Menten op 1 fe bruari in de Sow jet-Unie zullen aankomen. C' Gedenkte ken Burgemeester I. Samkalden gisteren tijdens A zijn toe spraak ter gelegen heid van de onthul ling van het ge denkteken ont worpen door schrij ver-beeldhouwer Jan Wolkers ter nagedachtenis van de slachtoffers van het concentratie kamp Auschwitz op de nieuwe Ooster begraafplaats in de hoofdstad. Man valt uit raam van flat Vlissingen (ANP) Een 19-jari- dan het toilet koos hij die ge jongeman uit Vlissingen is plaats om zijn maag te legen. zondagmorgen zwaar gewond geraakt tijdens een val uit een flatgebouw. De jongen, A.N., die juist terug kwam van een feestje voelde zich niet goed. Omdat het raam dichterbij was Hierbij sloeg de jongeman over de vensterbank heen naar bui ten en kwam met het hoofd op een geparkeerde auto terecht. Hij raakte hierbij zwaar ge wond. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Hier moet in de wetgeving op korte termijn iets veranderen. Het gaat om een stukje vrijheid. Dit zei zaterdag in Amsterdam het liberale tweedekamer-lid mr. dr. Klaas van Dijk uit Roden, op het congres over alternatieve geneeskunde, dat door een veertiental organisa ties >vas georganiseerd. Er bleek een overweldigende belangstelling voor dit congres te zijn. Meer dan 1200 mensen uit alle delen van het land waren gekomen om te luisteren naar enkele korte inleidingen, te discussieren of te kijken in de stands met lectuur over natuurgenezers, homeopathen en vegetariërs. Aan het begin van het congres werd meegedeeld dat er een request naar de staatssecretaris van volksgezondheid zou worden gezonden, waarin onder meer zal staan: „Het gaat er om dat de patient in vrijheid kan kiezen welke therapie de meest aangewezene is. De strafbaarheid moet opgeheven worden. De alternatieve genezers willen ook meer samenwer ken met andere disciplines. Bij de officiële geneeskunde komt men soms een eilandopstelling tegen, en zelfs wel eens een egelopstelling". De mogelijkheden zijn bij velen, zowel patiënten als artsen, nog volstrekt onbekend. Er zou in één jaar wel 400 miljoen gulden bespaard kunnen worden dankzij de alternatieve geneeskunde, schatte de arts Paul van Dijk. De besparingen worden in verbandmiddelen en geneesmiddelen, verwijzingen naar specialisten en ziekenhuisopnamen gevonden. Van Dijk: „Het instrumentarium van de alternatieve genees kunde is zeer eenvoudig. Er wordt gebruik gemaakt van middelen die de natuur biedt, voeding, warmte, lucht, licht en water. De paranormale genezers hebben soms alleen aan hun handen genoeg en men heeft ook geen grote accommoda tie nodig". Dr. C. W. Aakster, socioloog aan de rijksuniversiteit te Leiden, verklaarde de toegenomen belangstelling voor alter natieve geneeskunde uit het feit dat er een nieuwe categorie stoornissen in de gezondheid is ontstaan, waarop de huisarts dikwijls geen antwoord weet. Vaak kan hij niets vinden. Ook is er sterke verarming in het elkaar helpen. De alternatieve geneeskunde noemde hij een stukje tegencultuur. Conclusie landelijk beraad ROTTERDAM (ANP) Het landelijk beraad van vormings instituten in ons land is van mening dat vastgehouden moet worden aan een beleid waarin gekozen wordt voor vormings werk als deel van het onder wijsbestel. Er moet gestreefd worden naar integratie van vormingswerk in beroepsbege leidend onderwijs en/of andere onderwijsvormen. Een en ander is zaterdag duide lijk geworden op een vergade ring van het landelijk beraad van vormingsinstituten in Rot terdam. Aan het beraad werd door aan ongeveer 250 vertegen woordigers van de 180 vor mingsinstituten in ons land, die zijn aangesloten bij de Landelij ke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren (LOVWJ). Het landelijk beraad verwierp het standpunt van het bestuur van de LOVWJ, zoals dat on langs werd ingenomen na ge sprekken met minister Van Ke- menade (onderwijs). Dat stand punt hield in dat men op de inbreng van het vormingswerk in het onderwijs voortaan geen nadruk meer zou moeten leg gen. Het bestuur was tot de conclusie gekomen dat men het streven naar integratie beter kan opgeven omdat minister Van Kemenade niet bereid is een aantal hiermee verband houdende en volgens het be stuur noodzakelijke maatrege len te treffen. U.C.-project weer oorzaak van spanningen PPR-PvdA (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Tussen PvdA en PPR zijn opnieuw spannin gen gerezen over het al of niet uitbreiden van de ultracentrifu- gefabriek te Almelo. Lijstaan- voerster Ria Beckers van de PPR heeft eind vorige week weer verklaard, dat deze uit breiding voor haar partij on aanvaardbaar is. Wanneer het kabinet toch tot deze uitbrei ding zou besluiten, dan trekken de PPR-bewindsIieden zich uit het kabinet terug, aldus Ria Beckers. Vice-voorzitter Van der Doef van de PvdA vindt deze her nieuwde uitspraak zeer voorba rig, vooral omdat het PvdA-con- gres zich eind deze week nog over deze kwestie moet uitspre ken. Het bestuur van de PvdA zal vanavond over het U.C.-project in Almelo een ontwerp-resolutie vaststellen. Binnen de PvdA groeit het verzet tegen de PPR om de voortdurende crisis-uitla tingen zodanig, dat op het con gres vermoedelijk verschillende gewesten protest tegen deze uit latingen zullen aantekenen. (Van een onzer verslaggevers) URK Op 100 kilometer van Kaapstad bij het plaatsje Herman us zal „Klein Urk" verrijzen, tenminste als Gaston Fernandez zijn plannen kan realiseren. Deze Zuida- frikaanse expert op het gebied van visse rij en visprodukten wil Urker vissers naar Zuid-Afrika halen, om hen daar op schol en tong te laten vissen. De eerste tien Urkers vertrekken deze week reeds, de bemanning van de voormalige UK-3 met schipper Feike Hoefnagel en de UK-51 met als schipper P. Ouwehand. Het zijn gesa neerde schepen, die niet meer voor Neder land mogen varen en hun UK-nummers dan ook kwijt zijn. Vrouwen en kinderen blijven voorlopig nog op Urk, maar het is wel de bedoeling dat ze na een poosje ook naar Zuid-Afrika vertrekken. De gesaneerde schippers zien hun werklo ze schepen met toenemend ongenoegen 2.10 aan de kade van Urk liggen. Feike Hoefnagel: „Een schip dat stil ligt, gaat achteruit. In het buitenland weten ze dat Nederland zijn vissersvloot aan het uitdunnen is. Hoe langer onze schepen voor de kade liggen des te minder worden ze waard, en daar wachten sommige lan den op en dan kopen ze onze schepen voor een prikkie. Engeland en Duitsland bij voorbeeld, maar ook sommige ontwikke lingslanden". En dat is voor Hoefnagel en een aantal andere Urkers net iets te veel. Ze hebben zelf wat bedacht. Ze hebben hun schepen verkocht (of gaan dat doen) aan Zuidafri- kaanse zakenlui. Een van hen is Fernan dez. Hij heeft in het Zuidafrikaanse Her- manus bij Kaapstad een vloot van circa veertig kleine visserschepen, die voor Ne derlandse begrippen op een ouderwetse manier vissen. Fernandez doet voorname lijk zaken in kreeft, maar hij wil met behulp van de vakkundige Nederlandse vissers op tong en schol gaan vissen; vis soorten die voor de Zuidafrikaanse kust nog in grote hoeveelheden voorkomen. De Schipper Feike Hoefnagel, Jan Dam en Theo de Vreugd voor de voormalige UK-3' die deze week naar Zuid-Afrika vertrekken, om daar hun beroep, dat hun in Nederland door de sanering van de vissersvlpot onmogelijk is gemaakt, weer op te nemen. Urkers zijn daar met hun kotters en boom- korfvismethode in gespecialiseerd. Ze zul len hun vismethoden overigens wel moeten aanpassen aan de daar geldende eisen, want Zuid-Afrika staat werken met „wek kers" (kettingen waarmee de vis wordt gewekt opgejaagd van de bodem) niet toe. De „wekkers" slaan niet alleen de vis van de bodem, maar doden ook een gedeel te van de vis en vernielen bovendien de plantengroei onder water. De Zuidafri kaanse regering staat om die milieureden ook geen motorvermogens van meer dan rond 500 p.k. toe. Daarentegen subsidieert diezelfde regering de tongvisserij. Voor het vissen zijn echter vergunningen nodig waarvan de kosten erg hoog zijn en waarvoor buitenlandse vissers niet in aan merking komen. De Zuidafrikaanse fir ma's waarmee de Urkers contracten afslui ten, beschikken wel over die vergunningen en zo kunnen de Urkers dus ook hun netten in de Zuidafrikaanse kustwateren uitwerpen. De heer Fernandez van de fir ma Corlo, die weer deel uitmaakt van de Lusitania Sea Products, werkt graag met Urkers, omdat hij in de eerste plaats hun onderlinge rivaliteit (wie komt het eerste met een zootje vis terug) erg waardeert Bovendien hoopt hij, dat de Zuidafrikaan se vissers iets leren van het Urker-vakman- schap. Vandaar zijn wens om bij Herma- nus „Klein Urk" te stichten. Fernandez is zelf veertien jaar visser geweest Hij weet dus waar hij over praat, meent Feike HoefnageL Vermoedelijk met Pasen komen de beman ningen terug naar Urk om verslag van hun zuidelijke ervaring te doen. Feike: „We zijn al ruim een half jaar met de voorbereidingen bezig. Je kan merken dat heel Urk een beetje in spanning zit Iedereen praat erover en we zijn hier heus wel wat gewend. Wat wil je? Als ik het hier kon verdienen, bleef ik hier maar het lukt niet Ik begon op een bar slecht moment met een eigen schip: vlak voor de oliecrisis". De vissers hebben een contract waarin onder meer staat dat ze na tien weken vissen, een week met verlof naar Urk kunnen. Van de reis moeten ze de helft zelf betalen. Van een keer per tien weken naar huis zal dus niet zoveel terecht ko men". Feike: „Fernandez heeft gezegd, als jullie hier eenmaal zijn, wil je niet meer terug. Ook, dat de hele Nederlandse vloot wel kan komen. De Afrikaanse kust is zo lang, dat je elkaar nooit van z'n leven tegen komt". Lusitania Sea Products vindt de Neder landse vissers zo interessant, dat hij in Nederhorst-den Berg, de heer P. Curbera als agent heeft geïnstalleerd. Deze behar tigt de Zuidafrikaanse belangen in Neder land. Het is trouwens nog een vraag wat de Nederlandse regering zal doen als de goedkope tong 3,50 per kilo) uit Zuid- Afrika in Nederland aangeboden wordt Nu kost de tong voor de handel 10,- 15,- per kilo. Een importbeperking be hoort niet tot de onmogelijkheden, ver wachten de Urker vissers. Theo de Vreugd gaat van het Zuidafri kaanse avontuur in „Klein Urk" een film maken. Hij vertrekt een dezer dagen met zijn vrouw per vliegtuig naar Hermanus. Hij gaat als schipper varen op een Zuida frikaans schip met dito bemanning. De Urkers hebben in verband met de rassen- problematiek ook informaties ingewonnen. Volgens Fernandez hoeven zij zich niet ongerust te maken. Aan de kust kennen ze volgens hem niet de problemen zoals in Kaapstad en Johannesburg bestaan. Op de vissersschepen werken negers en blan ken onder gelijke omstandigheden en voor gelijk loon. Ook over de aanvulling van hun visserij benodigdheden behoeven de Urkers zich geen zorgen te maken. De Apeldoornse nettenfabnek, vroeger met een vestiging in Urk, heeft een filiaal in Kaapstad. Er zijn in Zuid-Afrika boven dien volgens de vissers goede werven, die voortreffelijk schepen kunnen bouwen. Ju ridisch wordt de hele operatie begeleid door het Rotterdamse advocatenbureau Dutilh, Van der Hoeven en Slager. Volgens de heer W. L. Nouwen van dat bureau, zijn nog niet alle contracten waterdicht, maar Feike Hoefnagel wil daar niet op wachten. Hij vaart uit. Een probleem is nog, dat hij zonder Decca (een bepaald radio-navigatiesysteem) moet varen. Decca wordt net als een telefoon gehuurd. De huurovereenkomst eindigt echter, wanneer schepen in de sanering komen. De schippers hebben echter ook de indruk, dat Nederland door de Decca van de „emigrerende" schepen te slopen, de vissers wat wil dwarszitten. Op de vereni ging Visserij belangen Urk heeft men nog wel bedenkingen tegen de ondernemingen, maar de emigranten zetten daar de erva ring van Evert van Urk tegenover, die al 35 jaar in Zuid-Afrika vist op dezelfde voorwaarden die Ouwehand, Hoefnagel en De Vreugd, en straks nog anderen, aange boden krijgen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5